صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رابطه خداوند با زمان

علاقه
    خودشناسي
    نوشته
    18
    حضور
    1 روز 14 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    32

پرسش رابطه خداوند با زمان

به نام خدا

با سلام و عرض خسته نباشید

بنده در رابطه با خدا سوالاتی داشتم که هر چقدر فکر کردم جوابشو نتونستم پیدا کنم و بالاخره با سایت شما روبرو شدم انشاالله که جواب سوالم را از سایت شما پیدا کنم.

سوال

1_آیا زمانی وجود داشت که غیر از خدا هیچی نباشد؟

مرجع سوالاتم از این سوال سرچشمه میگیرد زیرا با گفتن بله و نه تناقضاتی را بنده مشاهده میکنم

ابتدا وقتی میگوییم لا مکانی که در او نور خداست ماضی مستقبل و حال از کجاست؟ یعنی خدا در لا زمان هست یعنی جایی که زمان نباشد یعنی حتی نمیتوانیم بگوییم خدا از ازل وجود داشت زیرا نبودن زمانی یعنی عدم وجود گذشته بی نهایت تا آینده بی نهایت هست همچنان به علت نبودن زمان حال هم وجود ندارد ما به تعریفی میرسیم که اسمی را نمیتوانیم به ان بدهیم غیر قابل تعریف . فقط میتوانیم بگیم خدا هست به طور تقریب زیرا وجود او و درک وجودیت او که هست از درک وجودیت ما که هستیم خیلی خیلی بالاتر و یا نا محمدود میباشد پس اگر گوییم زمانی بود که غیر از خدا هیچی نبود آنوقت سوالی پیش می آید : از انجا که خداوند نیازمند هیچ چیزو هیچ کس نیست نیاز مند تفکر کردن هم نیست و او هست که تفکر کردن را به وجود آورده هست پس او در یک لحظه = زمان 0 هر چیزی را میداند پس سوالی که پیش می آید خداوند چرا در آن لحظه که اقدام به خلق کرد یعنی لحضه ای که جز خدا هیچ چیزی نبود چرا قبل از اون زمانی که خلق کرد قبل تر از اون زمان چرا خلق نکرد؟ یعنی خداوند بعد از تفکرات و فکرات به این نتیجه رسید خلق کنم؟ اینکه باعث میشود خدا نیاز مند تفکر و فکر کردن باشد؟ و از انجایی که زمانی نیست و خدا در لحظه ی ایست زمانی قرار داشت که چیزی او را شروع کرد پس اگر اینگونه باشد و خدا را هیچیزی شورع نداده هست باید الان هیچ چیزی نبوده و از انجایی که هر چیزی وجود دارد و خدا را هیچ چیزی به وجود نیاورده هست پس زمانی نبود که غیر از خدا هیچی نباشد. و

و حال با گرفتن این نتیجه سوال هایی نیز پیش می آید

نظریه زمان 2
    اگر زمانی نباشد که غیر از خدا وجود نداشته باشد یعنی وقتی خدا وجود دارد و نامحدود هست و موجوداتی که آفریده نیز تعدادشان نا محدود هست یعنی خداوند در گذشته نامحدود وجود دارد یعنی نظریه زمان 2 میگوید که طبق جمله قبلی عدم وجود زمان یعنی گذشته نامحدود تا آینده نامحدود و خداوند در لازمانی که از ازل وجود داشته هست وجود دارد
    توضیح این مسعله

اگر انسان به گذشته بتواند سفر کنم مثلا 1 ساعت قبل سفر کند خود را میبیند که دارد غذا میخورد یا کار دیگری و اگر یعنی با سفر در گذشته کلا از زمان حذف میشه و خودش را نمیتواند پیدا کند کاملا غلط میباشد بر فرض من به گذاشته سفر کردم و پدر مادرم را دیدم که فرزندی به نام من ندارن و از انجایی که نداشته باشن من دیگر وجود نخواهم داشت و در نتیجه نمیتوانم هم به گذشته سفر کنم به همین دلیل این نظریه کامل غلط میباشد و حال نظریه 2 صحیح تر میباشد و من خودم را مشاهده خواهم کرد و در نتیجه من در هر لحظه از زمان بی نهایت بار وجود خواهم داشت . پس من به زمان حضرت محمد سفر میکنم و حضرت محمد را میبینم که از جانب خدا برایش وحی میشود ولی سوال اینجاست آیا خدا هم در زمان بی نهایت بار وجود دارد؟ مسلما نه یعنی اونوقت خداوند درگیر قوانین زمان هست و به زمانی که انسان را خلق کرده سفر میکند و به خودش همان جا میگوید خلق نکن در صورتی که اینطور نیست خدا در بند زمان و مکان نیست

درک خدا در بند زمان نیست

از آنجایی که خدا در بند زمان نیست ولی به آن حاکم هست یعنی خدا در همه زمان ها وجود دارد ولی نه به تعداد بی نهایت یعنی به تعداد یک عدد یعنی قول هو الله احد یعنی خدا یکتاست یعنی عبارت زمان ما یه ابتدایی دارد و یه انتهایی و یه زمان اصل* خدا وقتی انسان را افرید و زمان و آفرید خودش در آینده آن نیز وجود دارد یعنی همین حال خداوند در قیامت حضور دارد و بر آن حاکم هست همین حال به وحی کردن به حضرت محمد حاکم هست یعنی خداوند در هر زمانی وجود دارد و حاکم هست و حال زمان اصل چیست؟ زمان نرمال که در حال هست و رو به آخرت هست که پیش میرود

چرا انسان نمیتواند به گذشته سفر کند و حتی به گذشته سفر کند تغیراتی را در ان انجام بدهد؟!

بر فرض من به گذشته سفر کردم و زمان عروسی پدر مادرم اگر کاری کنم که انها ازدواج نکنن من به وجود نمی آیم از انجا که به وجود نمی آیم هرگز نمیتوانم به گذشته سفر کنم و در نتیجه نمی توانم در اذدواج پدر و مادرم دخالتی داشته باشم و انها اذدواج میکنن و من به وجو د می آیم . خداوند متعال سفر در گذشته را بر ما بسته هست یا به عبارتی دیگر تغیرات گذشته غیر ممکن میباشد

صفات خداوند در حدی نامحدودی هست که بد هست ما او را مثل انسان تصور کنیم و فرض کنیم مثل انسان تصمیم میگیرد و جهانی را خلق میکند .

پس از انجا که انسان نمیتواند در گذشته سفر کند پس لازم نیست خدا از اونجا هی در هر لحظه بر حضرت محمد وحی بفرسته پس گذشته بسته هست نه برای خدا خدا به آن و همه چیز حاکم هست

و حال مسعله آینده خدا همین الان هم در آینده هست دقت کنید نباید بگیم هست زیرا او در بند زمان نیست باید بگیم حاکم هست

و حال بعد از درک این مساعل خواهیم فهمید که خدا همه چیز را میدانست و به آن حاکم هست چه قبل از آفرینش انسان یا قبل از افریدن قوانین زمان و از انجایی که حاکم هست پس نیازی نیست که چیزی را بیافریند پس اگر آفریده زمانی نیست که غیر از خدا چیزی وجود داشته باشد لذا همه چیز که وجود دارد و داشته از آن اوست

و حال برمیگردیم به سوال
    آیا زمانی وجود داشت که جز خدا هیچ چیزی نداشته باشد؟

بعد از تفکراتی زیاد به این جواب رسیدم که نمیدانم درست هست یا نه و برای همین به این سایت اومدم

پاسخ من : اگر زمانی باشد که جز خدا کسی نباشد خدا در بند لا زمان هست و زمانی نیست طبق نظریه 1 زمان عدم وجود گذشته بی نهایت و اینده بی نهایت و حال و خدا زمان را استارت میکند و فقط و فقط خودش قادر هست زمان را استارت کند نه چیز دیگری طبق مسعله : وجود خدا از ان خوش هست : یعنی خدا وقتی زمان را استارت کرد خدا در ایست زمانی قرار داشت و هرچیزی که در ان باشد نه میتواند حرکت کند و یا فکر کند و یا...و چون خدا نیازی به فکر کردن ندارد و او بر همه چیز حاکم هست و خدا قادر هست این زمان را استارت کند و بعد زمان را استارت میکند و جهان هایی را خلق میکند ولی چه چیزی باعث شد خدا این تصمیم رو بگیرد؟!

بنده با در نظر گرفتن 2 جمله
    زمانی وجود داشته که جز خدا کسی نباشد
    زمانی وجود نداشت که جز خدا کسی نباشد چون او همیشه هست مخلوقاتش هم همیشه هستن

بنده هیچ اطلاعی در باره این ندارم که کدام جمله صحیح هست و برای همین دو جمله را مطرح و در باب هر یک توضیح دادم با تشکر و قدردانی از سایت زیباش شما

انشاالله پاسخی را بر من بدهید

(شیطان از انسان میخواهد از خدا سوالاتی را پبرسد که جوابشان را نمیفهمد)

2. صلوات ها 4

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

رابطه خداوند با زمان

کارشناس بحث: استاد صدیق

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 2

علاقه
    تحصیل
    نوشته
    433
    حضور
    15 روز 7 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2052

باسلام ... شبهه ای که مطرح کردید فضای خاص خودش را می طلبد وطرح آن بصورت عمومی جز درگیر کردن اذهان فایده دیگری ندارد...

توجه به حقیقت زمان، می تواند ما را به وجه صحیحی از سوال برساند. اگر به این دقت کنیم که زمان چیزی جز تغییر تدریجی نیست، سوال به این شکل خود را نشان می دهد که قبل از خلق عالم ماده، که دارای تغییرات تدریجی است، خداوند چه می کرده است؟

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    5,135
    حضور
    59 روز 23 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15170

باسلام
    مسئله زمان و رابطه ان با خداوند و آفرینش عالم، از مسائل پردامنه و حساس کلامی و محل بحث و نزاع میان متکلمان و فلاسفه بوده و هست.
    زمان عبارت است از میزان حرکت که بعد چهارم اجسام است.
    بنابر این تفسیر، زمان وجود مستقلی از اجسام و مادیات ندارد. بلکه از حرکت آنها انتزاع میشود.
    همانطور که طول و عرض و ارتفاع، وجودی مستقل در عالم خارج ندارند بلکه از موجودات مادی انتزاع میشود، زمان نیز از میزان حرکت آنها انتزاع میشود.
    با این نگاه، موجودات مجرد، خارج از زمان و مکان هستند.
    خداوند نیز به عنوان کامل ترین موجود مجرد، در زمان و مکان نیست. زمان و مکانی که مخلوق خود اوست، نمیتواند او رامحصور ومقید کند.
    اما رابطه زمان با خداوند و خلقت:
    متکلمان معتقدند که خداوند از یک زمان شروع به آفرینش کرد. یعنی در مرحله قبل از افرینش، زمانی بوده که خدا بوده و خلقتی در کار نبوده است. بعد خداوند خواست که عالم را بیافریند و از ان زمان شروع به افرینش کرد. به عبارت دیگر از آن زمان، زمان افرینش شروع شد.
    این تفسیر از آفرینش گرچه با ظاهر برخی ادله نقلی موافق است، ولی با چند ایراد عقلی روبروست.
    در مقابل فلاسفه معتقدند، زمان ازلی است، همانطور که عالم ازلی است.
    خلقت و افرینش از ازل بوده است و هیچ زمانی را نمیتوان به عنوان ابتدای زمانی عالم در نظر گرفت. یعنی نمیتوان زمانی را در نظر گرفت که قبل از ان، خلقتی در کار نبوده باشد. زیرا یکی از این مخلوقات، خود زمان است(هرچند با واسطه اجسام) در این صورت سوال میشود که ایا خود زمان، از یک زمانی شروع شده است یا نه. اگر بگویید از یک زمانی شروع شده، یعنی یک زمانی بوده که زمان از انجا شروع شده و قبل از ان زمان، زمان نبوده است. و این قضیه خود متناقض است. زیرا قبل از ان زمان، یعنی زمانی قبل از آن زمان. حال میگوییم در این قطعه زمانی قبل از زمان، زمان نبوده است و این پارادوکس است.(1)
    بنابراین، خلقت از ازل ادامه دارد و به هیچ وجه نمیتوان برای آن زمانی به عنوان نقطه شروع زمانی افرینش در نظر گرفت.
    اما این بدان معنا نیست که خداوند نیز با موجودات هم زمان است. خداوند موجودی برتر از زمان و مکان است و اصولا در حصار زمان ومکان قرار نمیگیرد. لازمان و لامکان، بی قیدی است نه قید. یعنی وقتی میگوییم خدا در حصار زمان و مکان نیست، بی مکانی و بی زمان، خودش قید و حصری برای خداوند نیست، بلکه بی قیدی است. او ازاد از هر قید و بند و حصری است.

ــــــــــــــــ
    1. ر.ک: نهایه الحکمه، محمد حسین طباطبایی، قم، نشر اسلامی، 1422ق، ص80 و 81

8. صلوات ها 6

نوشته
    1,957
    حضور
    95 روز 14 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    126
    آپلود
    6
    گالری
    8
    صلوات
    5458

نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست ها
    ایا خود زمان، از یک زمانی شروع شده است یا نه
    سلام علیکم و رحمه الله

با سپاس از استاد صدیق بزرگوار بابت پاسخ

یک سوال دارم در مورد این روش استدلالی اخیر ( فلسفی) اگر جسم را جوهر در نظر بگیریم و بترتیب حرکت یا سکون و بعد وقوع زمان را عرض آن جوهر بدانیم
    تا زمانی که جسم خلق نشده آیا میتوان جایگاهی برای عرض ترتیبی آن متصور شد ؟
    قبل از خلقت ماده یا جسم و در نبود "بعد" حرکت و سکونی قابل تصور نیست و بعد از ایجاد بعد حرکت یا سکون قابل تصور میشود و زمان هم قابل تعئین میشود بعد از آن

در نتیجه زمان را قبل از خلقت جسم در قالب بعد و حرکت یا سکون نمی توان مطرح کرد .
    آیا این گفتار صحیح است ؟

باسپاس

یاحق
    قال الله سبحانه و تعالي : اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى ( مائده / 8 )

قال النبي : بالعدل قامت السموات و الارض (تفسير صافي ذيل آيه 7 سوره الرحمن)
    و قال :
    اياكم و الظلم فان الظلم عند الله هو الظلمات يوم القيامة ( سفينة البحار ماده "ظلم" )

مسئوليت قرآني مردم در قبل عدل

10. صلوات

علاقه
    خودشناسي
    نوشته
    18
    حضور
    1 روز 14 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    32

نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست ها
    باسلام
    مسئله زمان و رابطه ان با خداوند و آفرینش عالم، از مسائل پردامنه و حساس کلامی و محل بحث و نزاع میان متکلمان و فلاسفه بوده و هست.
    زمان عبارت است از میزان حرکت که بعد چهارم اجسام است.
    بنابر این تفسیر، زمان وجود مستقلی از اجسام و مادیات ندارد. بلکه از حرکت آنها انتزاع میشود.
    همانطور که طول و عرض و ارتفاع، وجودی مستقل در عالم خارج ندارند بلکه از موجودات مادی انتزاع میشود، زمان نیز از میزان حرکت آنها انتزاع میشود.
    با این نگاه، موجودات مجرد، خارج از زمان و مکان هستند.
    خداوند نیز به عنوان کامل ترین موجود مجرد، در زمان و مکان نیست. زمان و مکانی که مخلوق خود اوست، نمیتواند او رامحصور ومقید کند.
    اما رابطه زمان با خداوند و خلقت:
    متکلمان معتقدند که خداوند از یک زمان شروع به آفرینش کرد. یعنی در مرحله قبل از افرینش، زمانی بوده که خدا بوده و خلقتی در کار نبوده است. بعد خداوند خواست که عالم را بیافریند و از ان زمان شروع به افرینش کرد. به عبارت دیگر از آن زمان، زمان افرینش شروع شد.
    این تفسیر از آفرینش گرچه با ظاهر برخی ادله نقلی موافق است، ولی با چند ایراد عقلی روبروست.
    در مقابل فلاسفه معتقدند، زمان ازلی است، همانطور که عالم ازلی است.
    خلقت و افرینش از ازل بوده است و هیچ زمانی را نمیتوان به عنوان ابتدای زمانی عالم در نظر گرفت. یعنی نمیتوان زمانی را در نظر گرفت که قبل از ان، خلقتی در کار نبوده باشد. زیرا یکی از این مخلوقات، خود زمان است(هرچند با واسطه اجسام) در این صورت سوال میشود که ایا خود زمان، از یک زمانی شروع شده است یا نه. اگر بگویید از یک زمانی شروع شده، یعنی یک زمانی بوده که زمان از انجا شروع شده و قبل از ان زمان، زمان نبوده است. و این قضیه خود متناقض است. زیرا قبل از ان زمان، یعنی زمانی قبل از آن زمان. حال میگوییم در این قطعه زمانی قبل از زمان، زمان نبوده است و این پارادوکس است.(1)
    بنابراین، خلقت از ازل ادامه دارد و به هیچ وجه نمیتوان برای آن زمانی به عنوان نقطه شروع زمانی افرینش در نظر گرفت.
    اما این بدان معنا نیست که خداوند نیز با موجودات هم زمان است. خداوند موجودی برتر از زمان و مکان است و اصولا در حصار زمان ومکان قرار نمیگیرد. لازمان و لامکان، بی قیدی است نه قید. یعنی وقتی میگوییم خدا در حصار زمان و مکان نیست، بی مکانی و بی زمان، خودش قید و حصری برای خداوند نیست، بلکه بی قیدی است. او ازاد از هر قید و بند و حصری است.

ــــــــــــــــ
    1. ر.ک: نهایه الحکمه، محمد حسین طباطبایی، قم، نشر اسلامی، 1422ق، ص80 و 81

با تشکر فراوان از شما

بنده هم معتقد هستم که زمانی نبود که غیر از خدا هیچی نباشد چون خودش همیشه بود و مخلوقاتش هم همیشه بودن لذا اون اونارو آفریده و وقتی که می گوییم خدا بوده و خلقتی در کار نبوده و بعد خدا خواست عالم را بیافریند چه چیزی باعث شد عالم بیافریند؟ به کار بردن کلمه بعد " دلالت بر وجود زمان را میکند مگر زمانی وجود داشت که خدا بعد بخواهد؟ پس جواب سوالم را پیدا کردم که زمانی نبود غیر از خدا هیچی نباشد و لی هر چه بود از خدا هست یا به عبارت دیگر میتوان گفت ما بین غیر از خدا هیچی نبود و چون خدا بود همه چیز بود یعنی زمانی نبود غیر خدا هیچی نباشد و او همه آنها را آفریده با اینکه این خود تناقضاتی را نیز در بر دارد مثلا ملاعک رو خدا کی آفریده؟ خلقت اگر از ابدیت بود انسان چرا در این زمان آفریده شده ؟ اگه گویند بهترین زمان این هست مگه ازل نبود گذشته؟ میتوانست میلیارد ها سال پیش هم بهترین زمان باشد به عبارتی دیگر گفت پاسخ این سوال این سوال پاسخی ندارد ..

در مورد سایتتون اول ها خوشم امده بود حداقل ج به سوالم را دادید ولی حالا از سایتتون خوشم نیومد یه تایپیک ایجاد کردم فلسفه خدا شناسی که در آن قرار بود بعد پرسیدن این سوال فلسفه های دیگری را نیز مطرح کنم ولی دو روز گذشت تایپیک ایجاد نشد بعد این سوالم رو در تایپیک دلایل شما به اعتقاد به خدا گذاشتم بعد جناب آقای بینا یه صفحه جدید در تایپیک باز کردن و گفتن برای انحراف بحث لطفا سوالتون رو در اینجا مطرح کنید بعد باز اونجا مطرح کردم بعد کسی جوابی نداد بعد تایپیکم اومد فلسفه خداشناسی بعد اومدم سوالاتم رو در تایپیک قبلی حذف و تو این شروع کردم بعد دیدم این اقای بینا تایپیکم رو بسته هست حال میبینم که اسم این تایپیکمو عوض کرده آورده اینجا یعنی من تا اندازه شما فکر نمیکردم اسمه تایپیکمو عوض کنم بزارم رابطه خدا با زمان؟ یه لحظه نگفتین این چرا اسمه اینو این گذاشته بزار یه بار بپرسم ازش؟ قرار بود در تایپیکم سوالات دیگری را مطرح کنم ولی جناب آقای بینا که نمیدانم که با این کار هایش چه لذتی در کار دارد با به کار بردن قدرتش هر چند با این حرفایم شما حرفم را قبول نخواهید کرد و نظم را میان می کشید نظم به هم میخورد و .. اگر به نظم توجه نداشته بودم سوالم را از تاپیک های قبلی پاک نمیکردم باز گویم شما حرفای من را قبول نخواهید کرد و چون می گویید همیشه نگو حق با منه حرف را قبول کن شما نیز باید حرف را قبول کرده از انجایی که شما گویید حق با ماست منم می گویم حق با من هست هر وقت گویید حق با منه گویم حق با شماست به هر حال اینقدر کافی بود که از سایت شما ناراضی باشم یا حق

12. صلوات

علاقه
    خودشناسي
    نوشته
    18
    حضور
    1 روز 14 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    32

نقل قول نوشته اصلی توسط arahbar6718 نمایش پست ها
    باسلام ... شبهه ای که مطرح کردید فضای خاص خودش را می طلبد وطرح آن بصورت عمومی جز درگیر کردن اذهان فایده دیگری ندارد...

توجه به حقیقت زمان، می تواند ما را به وجه صحیحی از سوال برساند. اگر به این دقت کنیم که زمان چیزی جز تغییر تدریجی نیست، سوال به این شکل خود را نشان می دهد که قبل از خلق عالم ماده، که دارای تغییرات تدریجی است، خداوند چه می کرده است؟
    با سلام

شما که می گویید سوال شما جز اذهان کردن ذهن دیگران را ندارد و قتی یه نوزاد به دنیا میاد بهش میگیم خدا هست اون هم از هیچ چیزی خبر ندارد از هیچ علم و برهانی قبول میکند خدا هست و وجود خدا برایش منطقی میشود و حال او تا لحضه مرگ با این طرز فکر هست بعد هم که میمیرد ولی ایا مقام کسی که به شک تردید وجود خدا کرده و بعد به برهان ها پرداخته هست و به این نتیجه رسیده که خدا وجود دارد و همه سوال های که در مورد آیا خدا وجود دارد حذف شده و یقین پیدا کرده که خدا وجود دارد بالاتر از شخص اولیه هست شخص اولیه مانند کسی هست که میداند اگر درس بخواند موفق میشود ولی شخص دومی درس میخواند و موفق میشود یا با کوچکترین کار ها میتوان شخص اولیه را از معتقد به خدا باز داشت ولی شخص دومی را هرگز افتادن به شک تردید خدا بد هست خیلی بد ولی اگه از اون شک تردید بر بیایی از درونش خارج شی ایمانت دو برابر میشود در با ب این حرفتون نیز قبل از خلق عالم ماده که دارای تغیراتی تدریجی هست خداوند چه میکرده است؟ کاملا اشتباه میباشد خدا مگر انسان هست فکر کند و کاری را انجام بدهد؟ خدا نیازمند این نیست که کاری را انجام بدهد تشبیه خدا به یه ابر انسان کاملا اشتباه میباشد خداوند همه چیز را دارا و بر همه چیز حاکم بود در همان لحظه خلق عالم ماده برای مثال خدا همین حال در چه فکری هست؟ چه کاری انجام میدهد؟ کاملا اشتباه میباشد زیرا او همه چیز را داراست و نیاز مند این نیست که کاری را انجام بدهد و یا فکر کند و یا به عبارتی دیگر مثل انسان فکر کند و کاری را انجام بدهد و چیزی بهتر از قبلی را بسازد و پیشرفت کند . حال اگر گوییم خدا الان شاید یه جهانی دیگر آفرید درست است؟ ؟ داستان زندگی افرینش انسان تا اخرت مثل فیلمی هست که کارگردان سازنده فیلم که بی نهایت فیلم ساخته این فیلم افرینش انسان ربطی به فیلم های دیگر را ندارد و داستان خودش را نیز داراست و حال گوییم خدا بعد 1 سال دیگه یه جهانی دیگر را می افریند خدا را به زمان محدود کرده و جهان ها را با گذشت زمان میسازد در حالی که خدا در زمان = 0 بی نهایت جهان را دارد و این زمان افرینش جهان برای ما فقط متفاوت هست زیرا اگر گوییم خداوند جهان هارا مثلا یه جهان دیگه رو یا موجود رو بعد ها تصمیم به افرینش کرد خدا رو محدود میکنه که او بعد ها چیز هایی را فهمید و جهانی خلق کرد برای او افرینش همه اسمان ها جهان ها برابر بر یک لحظه میباشد زیرا او همه چیز را میداند و در لا زمان هست و این ما هستیم که زمان را می فهمیم و توش هستیم و خدا نیز زمان را میفهمد و حاکم هست و برای ما برنامه ریزی میکند فلسفه و اثبات این را قرار بود در تایپیک قبلی خود فلسفه خدا شناسی مطرح کنم ولی جناب آقای بینا با بی اعتنایی خود یه بار هم نگفت از ایشون بپرسم که تایپیک را چرا اینگونه نامگذاری کرده اید مثلا چه فرقی داشت که اسمه تایپیکم را عوض و دوباره گذاشتید ؟ من دیگر به این سایت نمی ایم و شما را جناب بینا شما رو با کار های کودکانه و لذت بخش برای شما که کنار میذارم و میدانم که شما بر حاکمیت و ناظری و قدرتی که اینجا دارید لذتی دارید هر چند بگید نه ولی انسان به خودش نتمیتواند دروغ گوید به هر حال یا حق

نوشته
    2,563
    حضور
    38 روز 6 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4371

نقل قول نوشته اصلی توسط Farhan نمایش پست ها
    به نام خدا

با سلام و عرض خسته نباشید

بنده در رابطه با خدا سوالاتی داشتم که هر چقدر فکر کردم جوابشو نتونستم پیدا کنم و بالاخره با سایت شما روبرو شدم انشاالله که جواب سوالم را از سایت شما پیدا کنم.

سوال

1_آیا زمانی وجود داشت که غیر از خدا هیچی نباشد؟

مرجع سوالاتم از این سوال سرچشمه میگیرد زیرا با گفتن بله و نه تناقضاتی را بنده مشاهده میکنم

انشاالله پاسخی را بر من بدهید

(شیطان از انسان میخواهد از خدا سوالاتی را پبرسد که جوابشان را نمیفهمد)
    سلام
    زمان یک امر انتزاعی از استمرار وجودی ماده است لذا تابع ماده است پس با ایجاد ماده ایجاد و با نابودی آن نابود میشود این به حسب عالم ماده است پس در یک سوال دقیقتر باید بگوییم نسبت خدای متعال با ماده چیست ؟
    جواب روشن آن این است که خدای متعال خالق ماده است و ماده چیزی است که به حسب ذاتش متغیر و متحول است ( جوهرش حرکت دارد )
    حال تصور وجود خدای متعال ( هرچند لفظ تصور نارساست ) قبل از ماده و بعد آن مشکلی ندارد مگر اینکه بگوییم وجود عالم ماده بالاخره در چه ظرفی تحقق دارد در ظرف لازمان ؟
    به نظر می آید برای حل این مساله ( که از معضلات ذهن زمان مدار است ) باید به تشکیکی بودن وجود توجه کنیم
    عالم ماده در پایین ترین مراتب وجود قرار دارد لذا پیش از او ( به لحاظ وجودی و نه زمانی ) عالم برزخ یا مثال وجود دارد و عالم ماده به اندازه سعه وجودی اش منعکس کننده مراتب وجود است و بعد از او هم باز عالم مثال است چه اینکه ماده آغاز و پایانی دارد
    لذا برای درک رابطه خدای متعال و زمان باید از ترتب زمانی به ترتب وجودی منتقل شویم تا بتوانیم این نسبت را درست درک کنیم چه اینکه در فوق زمان تصور ترتب زمانی غلط است
    و اما اینکه آیا پایان عالم ماده پایانی نهایی است یا یک آغاز دیگری هم برای او خواهد بود یا نه چیزی است که علم نتوانسته جواب دهد هرچند فلسفه قائل به دوام فیض و در نتیجه آغاز دوباره عالم ماده است
    یا علیم

این قرن ، قرن اسلام است
    امام خامنه ای

15. صلوات

علاقه
    خودشناسي
    نوشته
    18
    حضور
    1 روز 14 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    32

نقل قول نوشته اصلی توسط محی الدین نمایش پست ها

سلام
    زمان یک امر انتزاعی از استمرار وجودی ماده است لذا تابع ماده است پس با ایجاد ماده ایجاد و با نابودی آن نابود میشود این به حسب عالم ماده است پس در یک سوال دقیقتر باید بگوییم نسبت خدای متعال با ماده چیست ؟
    جواب روشن آن این است که خدای متعال خالق ماده است و ماده چیزی است که به حسب ذاتش متغیر و متحول است ( جوهرش حرکت دارد )
    حال تصور وجود خدای متعال ( هرچند لفظ تصور نارساست ) قبل از ماده و بعد آن مشکلی ندارد مگر اینکه بگوییم وجود عالم ماده بالاخره در چه ظرفی تحقق دارد در ظرف لازمان ؟
    به نظر می آید برای حل این مساله ( که از معضلات ذهن زمان مدار است ) باید به تشکیکی بودن وجود توجه کنیم
    عالم ماده در پایین ترین مراتب وجود قرار دارد لذا پیش از او ( به لحاظ وجودی و نه زمانی ) عالم برزخ یا مثال وجود دارد و عالم ماده به اندازه سعه وجودی اش منعکس کننده مراتب وجود است و بعد از او هم باز عالم مثال است چه اینکه ماده آغاز و پایانی دارد
    لذا برای درک رابطه خدای متعال و زمان باید از ترتب زمانی به ترتب وجودی منتقل شویم تا بتوانیم این نسبت را درست درک کنیم چه اینکه در فوق زمان تصور ترتب زمانی غلط است
    و اما اینکه آیا پایان عالم ماده پایانی نهایی است یا یک آغاز دیگری هم برای او خواهد بود یا نه چیزی است که علم نتوانسته جواب دهد هرچند فلسفه قائل به دوام فیض و در نتیجه آغاز دوباره عالم ماده است
    یا علیم
    با تشکر از شما

به نظر بنده فکر کنم منظورم و سوالم را بهتر متوجه نشدید اصلا منظورم این نبود و برزخ لا مکان هست نه لا زمان *
    ویرایش توسط Farhan : ۱۳۹۳/۰۳/۲۶ در ساعت ۱۷:۲۵

علاقه
    خودشناسي
    نوشته
    18
    حضور
    1 روز 14 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    32

کسی دیگر ی هم نظری ندارد؟

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 5

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری