مهریه مجهول در صیغه موقت؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مهریه مجهول در صیغه موقت؟

با سلام و عرض ادب و احترام

با شخصی صیغه محرمیت موقت خواندم که تمامی شرایط صیغه را داشت

در هنگام صیغه مدت زمان صیغه یک روز مشخص شد و عبارتی که در مورد مهریه گفته شد دقیقا به شرح زیر است:

«مهریه ات همان پولیست که امروز به تو خواهم داد»

مشکل اینجاست که مبلغ دقیق مهریه مشخص نبود

پس از نزدیکی شک کردم که آیا مهریه نباید دقیقا مشخص باشد؟

که پس از تحقیق متوجه شدم اینگونه است

حالا حکم رابطه ما چیست؟

آیا من مرتکب زنا شده ام؟

باید توبه کنم؟

لطفا کامل شرح دهید

با تشکر

یا علی

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد نور

با سلام و عرض ادب

اگر در زمان عقد در ذهن شما و خانم مبلغی مشخص بوده و هردو می دانستید که امروز چه مبلغی پرداخت یا دریافت می شود و عقد برمبنای همان خوانده شده است گرچه به زبان جاری نکردید عقد صحیح است درغیر این صورت نام مرجع تقلیدتان را بیان فرمایید.

همواره به سلامت باشید

میتونستی بهتر سوالتو مطرح می کردید آقا.

arahbar6718;529667 نوشت:
میتونستی بهتر سوالتو مطرح می کردید آقا.

شرمنده اگر سوال رو بد مطرح کردم اما نظر شخصیم اینه که باید همه چی واضح باشه و در دین حیا نیست، چون اگه واضح نپرسم ممکنه پاسخ دقیقی هم نگیرم

با سلام

با تشکر از پاسختون

ایشان به من گفتن یه مبلغی پول نیاز دارن اما من مشخص نکردم که کل مبلغ رو به ایشان می دهم

مرجع تقلید من حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای است

phoenixd110;529760 نوشت:
با سلام

با تشکر از پاسختون

ایشان به من گفتن یه مبلغی پول نیاز دارن اما من مشخص نکردم که کل مبلغ رو به ایشان می دهم

مرجع تقلید من حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای است

با سلام و احترام

به نظر مقام معظم رهبری عقد باطل است و اگر نمی دانستید و با تصور اینکه عقد صحیح بوده است رابطه برقرا شده است زنا نیست بلکه وطی به شبهه است اگر درتحقیق و پرسش کوتاهی شده باشد استغفار نمایید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

فک کنم در صورت عدم ذکر مهریه عقد باطل باشه فرقی هم بین مراجع وجود نداره.برعکس عقد دائم که در صورت عدم ذکر مهریه مهرالمثل تعلق میگیره.
در مورد حکم مسئله شما هم اگر وارد بحث وطی به شبهه نشیم چون شما حکم مسئله رو نمیدونستین بر شما گناهی نیس و طبق گفته مقام معظم رهبری استغفار لازمه

[=&quot] با عرض سلام
[=&quot]ذکر مهریه در عقد موقت لازم است و اگر عاری از مهریه باشد عقد موقت باطل می شود(به خلاف عقد دائم). اما مهریه می تواند عین (شیء) خارجی باشد، یا کلی فی ذمه باشد، یا منفعت باشد یا حقی از حقوق باشد مثل حق تحجیر و...(تحریر الوسیله ج2 ص 258 القول فی النکاح المنقطع(
[=&quot]با توجه به فرمایشات شما که می فرماید گفته اید که:[=&quot]«[=&quot]مهریه ات همان پولیست که امروز به تو خواهم داد[=&quot]» [=&quot]این همان عبارت کلی در ذمه است یعنی عقد شما صحیح است زیرا اصل مهریه بیان شده است. اما بصورت کلی که شما مدیون آن کلی هستید.اما صحبتی دیگر که در فقه در مورد آن بحث شده است این است که اگر زن و مرد در مورد اصل مهریه توافق دارند که مهریه ای وجود دارد اما در مورد مقدار آن مهریه اختلاف دارند حال چه باید بکنند؟ که فرموده اند: قول مرد با قسم پذیرفته می شود مگر اینکه زن با ادله شرعیه بتواند قول خودش را ثابت کند(تحریر الوسیله ج2 کتاب النکاح فصل المهریه مسأله19 ص 269).
اما اگر از قبل بر مبلغی توافق کرده اید شرعا می باسیت آن را بپردازید. اما اگر توافقی نبوده و از گفتن عبارت همان پولی که امروز به تو می دهم هر کدام مبلغی را تصور کرده اید، چون این کلام بیان کنندۀ مبلغی نیست. صرفا هر چقدر که در آن روز به او داده باشی مهر او محسوب شده و عقد صحیح است.و البته بهتر است نظر او تامین کرده و مبلغی که مد نظر اوست پرداخت کنی.

حالا حرف آقای پاسخگو را بپذریم یا آقای مجیب؟!

user;577253 نوشت:
حالا حرف آقای پاسخگو را بپذریم یا آقای مجیب؟!

با سلام و عرض ادب

آنچه جناب مجیب فرمودند صحیح است البته مساله مورد ذکر در تحریر ادامه دارد که منافاتی با آنچه بیان شد ندارد:
معتبر است که مهریه با کیل یا وزن در مکیل و موزون و شمردن در معدود یا مشاهده یا وصفی که رافع جهالت باشد،معلوم باشد پس باید آن مبلغ نزد طرفین مشخص باشد.

امام خمینی،تحریرالوسیله،احکام نکاح موقت،م5

موضوع قفل شده است