حجاب و نگاه

تب‌های اولیه

44 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حجاب و نگاه

سلام به همه دوستان

بنابر درخواست دوستمان تاپيكي جديد با عنوان حجاب و نگاه باز كردم تا حدود رعايت آنها مشخص باشه

رعايت حجاب ضروري هست هم براي زن و هم براي مرد مقابل نامحرم
ولي در مورد صحبت كردن و نگاه كردن ضرورتي نيست كه رعايت شود در حاليكه هم در قران و هم در احاديث گفته شده رعايت شود

چرا در مورد حجاب الزامي هست ولي در مورد نگاه و حرف زدن با نامحرم الزامي وجود نداره؟

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

درستي;529427 نوشت:
سلام به همه دوستان

بنابر درخواست دوستمان تاپيكي جديد با عنوان حجاب و نگاه باز كردم تا حدود رعايت آنها مشخص باشه

ولي در مورد صحبت كردن و نگاه كردن ضرورتي نيست كه رعايت شود در حاليكه هم در قران و هم در احاديث گفته شده رعايت شود

چرا در مورد حجاب الزامي هست ولي در مورد نگاه و حرف زدن با نامحرم الزامي وجود نداره؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

همان طور که قبلا هم در سؤالات دیگر شما توضیح دادم در اینجا نمی توان به صورت مفصل این مباحث را توضیح داد اما اجمالا عرض کنم که علل تفاوت ها ، در ادله این احکام شرعی و کیفیت و کمیت آنها نهفته است یعنی مثلا دلیل حکم حجاب که از قرآن و احادیث استنباط می شود اقتضاء می کند که حکم شرعی آن به این صورت یعنی ضرورت حجاب باشد و همین طور در مورد حکم نگاه کردن و حرف زدن با نامحرم ، ادله دیگری داریم که اصل حرف زدن با نامحرم را حرام نمی کند بلکه در شرایط خاصی مثل زمانی که مفسده ای ایجاد کند آن را حرام می داند .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

سلام

خوب ببخشيد ما هم اومديم اينجا تا اين مسئله روشن بشه

ميگين از احاديث و قران برداشت ميشه كه حجاب ضروري هست و بلعكس آن ميشه هم نگاه كرد و حرف زد بدون محدوديت فقط بدون قصد لذت بسيار خوب

براي حجاب احاديثي كه هست در زير كپي كردم و در زير آن هم احاديث هست هم براي صحبت و هم براي نگاه كردن كه البته در مورد صحبت كردن خود خدا هم گفته ميتونيد صحبت كنيد كه در اين احاديث ذكر شده به مقدار ضرورت و حتي در بعضي موارد هم عذاب هم اومده پس چه فرقي داره بين اين دوتا لطفا نفرماييد كه نميشه به نامحرم نگاه نكرد كه اصلا قبول ندارم خودم چند بار در موقع صحبت كردن با نامحرم پيش اومده كه دفعه اول نگاه كردم ولي بعدش نگاه نكردم

عن الفضیل بن یسار قال: سالتُ ابا عبدالله – علیه السّلام – عن الذّارِعینَ مِنَ المراةِ هما من الزّینةِ الّتی قالَ الله تبارکَ و تعالی و لایبدینَ زینتهن الاّ لبُعُولتهنّ؟ قالَ: نَعَم … .
فضیل بن سیار می گوید: از امام صادق – علیه السّلام – سؤال کردم آیا ساعد (بین مچ و آرنج) از زینت هائی است که خداوند می فرماید: زینت هایتان را جز برای شوهران و محارم خویش آشکار نکنید؟ امام فرمودند: آری، همچنین زینت های زیر مقنعه (مثل گردن بند) و نیز النگو، از آن زینت ها هستند.
«وسائل الشیعه، ج ۱۴، باب ۱۰۹، ح ۱»

قال الامام الصادق – علیه السّلام – : فیما اخَذَ رسولُ اللهِ – صلّی الله علیه و آله – مِنَ البَیعَةِ عَلی النّساءِ أن لا یَحْتَبینَ و لا یَقْعُدْنَ مَعَ الرّجالَ فی الخَلَاء .
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: از جمله پیمانهائی که رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – از زنان امت خود گرفته است،
این است که چادرهای خود را در بین ساق پا و پشت خود جمع نکنند و بر بدن نچسبانند و با مردان نامحرم در محل خلوت ننشینند.«وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۱۸۵»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : … و المَرْاةُ اذا خَرَجَتْ من بابِ دارِها مُتَزَیِّنَةً مُتَعَطِّرَةً و الزّوجُ بذلِکَ راضٍ یُبنی لِزَوجِها بکُلّ قَدَمٍ بیتٌ فی النّار.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: زن اگر از خانة خودش با آرایش و زینت و معطر خارج شود و شوهرش به این کار او راضی باشد، به هر قدمی که آن زن بر می دارد برای شوهرش خانه ای در جهنم بنا می گردد.«بحارالانوار، ج ۱۰۰، ص ۲۴۹»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : … لِلْابنِ و الاخِ ما فوقَ الدَّرعِ و لِغَیْرِ ذی مَحرمٍ ارَبَعة اثوابٍ: دِرعٌ وَ حمِارٌ وَ جِلْبابٌ وَ ازارٌ.رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: زن در پیش برادر و فرزند خود اگر یک پیراهن بپوشد که تا زانوان یا ساق پای او مستور باشد کافی است ولی در نزد نامحرمان، زن باید چهار لباس داشته باشد: پیراهن، روسری یا مقنعه، چادر و شلوار.«تفسیر نور الثقلین، ج ۳، ص ۶۲۴»

قال الامام علی – علیه السّلام – : قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : … و رایتُ اِمْراَةً تُقطَعُ لحمُ جَسَدِها مِنْ مُقَدِّمِها و مؤخّرِها بِمَقاریض من نارٍ … .
امام علی – علیه السّلام – فرمودند: رسول خدا فرمودند: در شب معراج زنانی را دیدم که گوشت بدنشان توسط قیچی های آتشین از جلو و عقب بریده می شد … پس آنها کسانی هستند که خود را در معرض مردان نامحرم قرار می دهند و با رفتارهای مختلف توجه آنها را جلب نموده و به آنها اظهار تمایل می نمایند.
«بحار الانوار، ج ۸، ص ۳۰۹»

قال الامام علی – علیه السّلام – : قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : … و رایتُ اِمرَاةً تاکُلُ لحمَ جَسَدِها و النّار توقَدُ مِنْ تَحتِها … فاِنَّها کانَتْ تَزیّنُ بَدَنها للنّاس … .
امام علی – علیه السّلام – فرمودند: رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: در شب معراج زنانی را دیدم که گوشت بدن خود را می خوردند در حالیکه آتش جهنم از زیر آنها شعله ور بود … همانا آنها کسانی هستند که خود را برای مردم نامحرم زینت می کنند.«بحار الانوار، ج ۸، ص ۳۰۹»

قال الامام علی – علیه السّلام – : دَخَلْتُ أنا و فاطمَةُ عَلی رسول الله – صلّی الله علیه و آله – … فقالَ، یا علیُّ، … رایتُ اِمرَاَةً معلَّقَةً بشَعْرِها یَغْلی دماغُ راسها … فانّها لا تُغَطّی شَعْرَها من الرّجالِ.
امام علی – علیه السّلام – فرمودند: (روزی) من و فاطمه خدمت رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – رسیدیم، (دیدم که ایشان شدیداً گریه می کنند. عرض کردم: پدر و مادرم فدایت، ای رسول خدا، چه چیزی شما را به گریه انداخته است؟) حضرت فرمودند: ای علی شبی که مرا به آسمانها بردند. زنانی از امت خود را دیدم که در عذاب های بسیار سختی به سر می بردند، به یاد عذاب سخت آنها افتادم و گریه بر من غلبه نمود، زنانی را دیدم که از موهای سر خود آویزان هستند و از آتش جهنم مغز سرشان می جوشید … پس آنها کسانی هستد که در دنیا موهای سرشان را از مردان نامحرم نمی پوشانند.«بحار الانوار، ج ۸، ص ۳۰۹»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : ایُّ اِمْرَاَةٍ تطیَّبتْ ثمَّ خَرَجَتْ من بَیتِها فَهِیَ تُلْعَنُ حتّی ترجَعَ الی بیتِها مَتَی ما رَجَعَتْ.رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: هر زنی که خود را خوشبو نماید و از منزل خارج شود تا زمانی که بر می گردد مورد لعنتِ (خدا و ملائکه) قرار می گیرد.«بحارالانوار، ج ۱۰۰، ص ۲۴۷»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : مَنْ اطاعَ امْرأَتَهُ اکیَّهُ اللهُ عَلی وجهِهِ فی النّارِ فقال الامام علی – علیه السّلام – : و ما تلک الطاعة؟ قال: یاذن لها فی … و لبس الثیاب الرقاق.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: هر کس از زنش اطاعت کند خداوند او را با صورت در آتش خواهد افکند. امام علی – علیه السّلام – عرض کردند: منظور از اطاعت زن چیست؟ حضرت فرمودند: اینکه به او اجازة رفتن به حمامهای عمومی، عروسی هایی که در آن گناه می شود و مجالس آوازه خوانی بدهد و نیز اجازه دهد تا در میان نامحرمان لباس نازک بپوشد.«بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۵۳»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : اذا رأیْتُمُ اللاّتی القَیْنَ عَلی رئوسِهِنَّ مثلَ استَمَةِ البَعْرِ فَاعْلَموهنَّ انَّهُ لا یُقْبَلُ لَهُنَّ الصَّلوةُ.رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: زمانی که دیدید زنانی موهای سر خود را مثل برآمدگی پشت شتر نموده و در میان نامحرمان ظاهر می شوند، به آنها بگوئید که نمازشان قبول نیست.
«کنزالعمال، ج ۱۶، ص ۳۹۲»

قال الامام علی – علیه السّلام – : یَظْهَرُ فی آخَرِ الزّمانِ و اقْتِرابِ السّاعَةِ – وَ هُوَ شرّ الازمِنَةِ – نِسْوَةٌ کاشِفاتٌ، عاریاتٌ مُتَبَرِّجاتُ … .امام علی – علیه السّلام – فرمودند: در آخر الزمان و نزدیکی های قیامت – که بدترین زمانها خواهد بود – زنان حجابهای خود را برخواهند داشت و بدنهایشان را به نامحرمان نشان خواهند داد و سرهای خود را زینت نموده در معرض دید نامحرمان قرار می دهند، اینها از دین خارج شده و در انواع فتنه ها داخل خواهند شد، به شهوات تمایل دارند و به سمت لذت های زود گذر شتاب می کنند، حرام های الهی را حلال خواهند شمرد و آنها جایگاه ابدیشان جهنم است.«من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۳۹۰»

قالَتْ فاطِمَةُ الزَّهْراء – سلام الله علیها – : … إنْ لَمْ یَکُنْ یَرانی فَإنّی أراهُ، وَ هُوَ یَشُمُّ الریح ؛
مرد نابینائی وارد منزل شد و حضرت زهراء (علیها السلام)پنهان گشت، وقتی رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) علّت آن را جویا شد؟ در پاسخ پدر اظهار داشت: اگر آن نابینا مرا نمی بیند، من او را می بینم، دیگر آن که مرد، حسّاس است و بوی زن را استشمام می کند.بحارالأنوار، ج ۴۳، ص ۹۱، ح ۱۶

قالَتْ فاطِمَةُ الزَّهْراء – سلام الله علیها – :
إنّی قَدِاسْتَقْبَحْتُ ما یُصْنَعُ بِالنِّساءِ، إنّهُ یُطْرَحُ عَلی الْمَرْئَةِ الثَّوبَ فَیَصِفُها لِمَنْ رَأی، فَلا تَحْمِلینی عَلی سَریر ظاهِر، اُسْتُرینی، سَتَرَکِ اللّهُ مِنَ النّارِ ؛ حضرت فاطمه زهرا – سلام الله علیها – در آخرین روزهای عمر پر برکتشان ضمن وصیّتی به اسماء فرمودند: من بسیار زشت و زننده می دانم که جنازه زنان را پس از مرگ با انداختن پارچه ای روی بدنش تشییع می کنند. و افرادی اندام و حجم بدن او را مشاهده کرده و برای دیگران تعریف می نمایند. مرا بر تختی که اطرافش پوشیده نیست و مانع مشاهده دیگران نباشد قرار مده ـ بلکه مرا با پوشش کامل تشییع کن ـ، خداوند تو را از آتش جهنّم مستور و محفوظ نماید.تهذیب الأحکام، ج ۱، ص

در مورد صحبت ونگاه

- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله:

هر کس با یک زن نامحرم دست بدهد، روز قیامت در غل و زنجیر به محشر وارد می‌شود و خداوند دستور می‌دهد که او را به آتش جهنم بیفکنند، و هر کس با یک زن نامحرم شوخی کند، در مقابل هر کلمه حرامی که به او گفته است، هزار سال حبس خواهد شد.
2- امام صادق علیه السلام:

رسول خدا فرمان داده بود که زن مسلمان با مردان نامحرم بیش از پنج کلمه – که آن هم در موضوعات ضروری باشد- سخن نگوید.

6- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله:

هر کس چشمان خود را از نگاه به زن نامحرم پرکند (و با خیال راحت به این نگاه خود ادامه دهد)، خداوند متعال در روز قیامت میخ‌های آتشین به چشمان او فرو خواهد برد و بعد از رسیدگی به کار مردم، دستور خواهد داد که او را به آتش جهنم بیندازند.
7- یکی از راویان می‌گوید در کوفه به زنی قرآن می‌آموختم، روزی با او شوخی کردم، بعد به دیدار امام باقر (علیه‌السلام) شتافتم،
امام باقر علیه السلام فرمود:

آن که (حتّی) در پنهان مرتکب گناه شود خداوند به او اعتنا و توجّهی ندارد، به آن زن چه گفتی؟ از شرمساری چهره‌ام را پوشاندم و توبه کردم، امام فرمود:
تکرار نکن.
8- حضرت علی علیه‌السلام :

اختلاط و گفتگو مردان با زنان نامحرم سبب نزول بلا و بدبختی خواهد شد، و دل‌ها را منحرف می‌سازد.
9- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله:

هر خانمی که خود را معطر و خوشبو کند (عطر بزند) و سپس از خانه خارج شود، همواره مورد لعنت خدا و ملائکه خواهد گرفت، تا وقتی که به خانه برگردد، هرچند برگشتش به خانه طول بکشد.

12- امام باقر علیه‌السلام:

سخن گفتن با زن نامحرم، از دام‌های شیطان است

به نام خدا
سلام

درستي;529427 نوشت:

اتفاقا همانگونه که پیرامون حجاب الزام وجود دارد پق پیرامون نگاه به نامحرم هم الزام وجود دارد.
مگر در شرایط خاص که ان هم در روایات آمده است. یکی از آنها اگر قصد ازدواج باشد ، مرد یا زن میتوانند چهره همدیگر را ببیند و ببینند یا میتوانند همیدگر را تحمل کنند یا خیر.

بصورت کلی نگاه به نامحرم حرام است.

آنکه چشمش را از نامحرم پر کند خدا در قیامت ، چشم هایش را از میخ های آتشین خواهد آکند. آنگاه درونش را از آتش پر میکند تا مردم از گورها برآیند و دوباره به آتش افند.
وسایل الشیعه جلد چهارم صفحه 141

یازهرا:Gol:

خادم ولایت;532631 نوشت:
به نام خدا
سلام

اتفاقا همانگونه که پیرامون حجاب الزام وجود دارد پق پیرامون نگاه به نامحرم هم الزام وجود دارد.
مگر در شرایط خاص که ان هم در روایات آمده است. یکی از آنها اگر قصد ازدواج باشد ، مرد یا زن میتوانند چهره همدیگر را ببیند و ببینند یا میتوانند همیدگر را تحمل کنند یا خیر.

آنکه چشمش را از نامحرم پر کند خدا در قیامت ، چشم هایش را از میخ های آتشین خواهد آکند. آنگاه درونش را از آتش پر میکند تا مردم از گورها برآیند و دوباره به آتش افند.
وسایل الشیعه جلد چهارم صفحه 141

سلام

بله حرفهاي شما درسته ولي در احكام اين برداشت شما را نديدم

در احكام آمده فقط نگاه لذت گونه و شهوت انگيز حرام هست (دستها و صورت) و چيز ديگري نديدم كه بگويند نگاهتان را كوتاه كنيد و ...

حتي با بعضي كارشناسان هم كه صحبت ميكردم بهشون ميگفتم اگر نامحرمي داره به من صحبت ميكنه و من خيره به او نگاه ميكنم وچشمم را از او برنميدارم اين چه جوري هست

غالبا جوابشون اين بوده كه اگر نگاه لذت گونه نباشه ايرادي نداره و يا اين جور نگاه كردن به دور از حيا و عفت هست

به نام خدا
سلام

درستي;532641 نوشت:
سلام

بله حرفهاي شما درسته ولي در احكام اين برداشت شما را نديدم

در احكام آمده فقط نگاه لذت گونه و شهوت انگيز حرام هست (دستها و صورت) و چيز ديگري نديدم كه بگويند نگاهتان را كوتاه كنيد و ...

حتي با بعضي كارشناسان هم كه صحبت ميكردم بهشون ميگفتم اگر نامحرمي داره به من صحبت ميكنه و من خيره به او نگاه ميكنم وچشمم را از او برنميدارم اين چه جوري هست

غالبا جوابشون اين بوده كه اگر نگاه لذت گونه نباشه ايرادي نداره و يا اين جور نگاه كردن به دور از حيا و عفت هست

حدیث آخری که نقل کرده ام به صراحت گفته است نباید به نامحرم نگاه کرد و سخنی از لذت و غیر لذت به میان نیاورده است.
آیات 30 و 31 سوره نور هم در مقام یک حکم واجب از پرهیز نگاه به نامحرم سخن گفته اند.

موضوع لذت یا عدم لذت به عکس نامحرم است.زیرا تمام علما و بزرگان بر این عقیده هستند نگاه کردن به عکس ، نگاه کردن به خود شخص نیست.
و اگر در نگاه کردن به عکس لذت نفسانی و شهوت وجود نداشته باشد اشکال ندارد.
عالمی نگفته است نگاه کردن مستقیم به زن نامحرم بدون لذت اشکال ندارد.فلذا نگاه کردن مستقیم به زن نامحرم اشکال دارد ، اگر کسی چشمش به نامحرم افتاد باید استغفار کند و سرش را به زیر افکند.

کتب فتوایی » توضیح المسائل با آخرین اصلاحات ـ چاپ 1393

احکام نگاه به نامحرم.

مسأله ۲۴۵۱ ـ نگاه کردن مرد به بدن زنان نامحرم، و همچنین نگاه کردن به موی آنان، چه با شهوت باشد چه بدون آن، چه با ترس از وقوع در حرام چه بدون آن، حرام است.

اینکه میگویند نگاه کردن به صورت زن نامحرم اگر بدون قصد لذت باشد حرام نیست ، به این معنی نیست که کسی اجازه داشته باشد به زن نامحرم نگاه کند.بلکه به معنی یک نگاه اشکال ندارد است. البته یک نگاه هم نباید ممتد باشد.

اميدوارم كه كارشناس محترم تشريف بياورند و توضحيات مربوطه ارائه بفرمايند

اما در مورد نگاه به عكس نامحرم كه فرمودين اشكالي نداره چون به صورت واقعي نيست

اگر مردي عكس نامحرم رو ببيند (بدون حجاب) و صاحبش را هم بشناسد چه جوري هست؟

يك سوال ديگر يك جايي خوندم كه نوشته بود اگر تصوير زن به صورت زنده پخش بشه مرد ميتواند او را ببيند كه در پاسخ اين گفته بود اشكال دارد و لي اگر پخش مستقيم نبود ايرادي نداره ميشود نظرتون رادر اين مورد بگوييد ؟

به نام خدا
سلام

muiacir;532681 نوشت:
سلام
برادر من لطفا احکام دین اسلام رو به این صورت از ذهن خودتون خارج کنین
به صورت کلی نگاه به نامحرم(مثلا صورت و کفین دست) مشکلی نداره مگر اینکه مفسده ، قصد لذت و .... وجود داشته باشد.

دوست گرامی لطفا اگر میخواهید نقد بفرمایید تمام متن را نقد بفرمایید.

خادم ولایت;532631 نوشت:

خادم ولایت;532631 نوشت:
مگر در شرایط خاص که ان هم در روایات آمده است.

به نام خدا
سلام

درستي;532675 نوشت:
اگر مردي عكس نامحرم رو ببيند (بدون حجاب) و صاحبش را هم بشناسد چه جوري هست؟

بصورت کلی چون دیدن عکس ، دیدن خود شخص نیست اشکال ندارد.

درستي;532675 نوشت:
يك سوال ديگر يك جايي خوندم كه نوشته بود اگر تصوير زن به صورت زنده پخش بشه مرد ميتواند او را ببيند كه در پاسخ اين گفته بود اشكال دارد و لي اگر پخش مستقيم نبود ايرادي نداره ميشود نظرتون رادر اين مورد بگوييد ؟

امروز تمام برنامه های زنده صداوسیما نیز با تاخیر 7 ثانیه ای پخش میشود و بازهم دین مستقیم محسوب نمیشود.

اما دیدن مستقیم به نامحرم اشکال دارد. مگر اینکه یک نگاه باشد آن هم بدون قصد لذت باشد.
در این زمینه هم آیات وجود دارند و هم روایات.
آیات 30 و 31 سوره نور آیات دستوری هستند. و این آیات در مقام یک حکم اعلام میکند به نامحرم نگاه نکنید و چشمهای خود را فروبندید.
از آنجا که در جامعه نمی توان چشمها را بست که به نامحرم نگاه نکرد ، در احکام ثانویه آمدند و گفتند اگر نگاه به نامحرم بدون قصد لذت باشد اشکال ندارد.

یک نکته در این احکام قابل تامل است:
این حکم اجازه نمیدهد که به نامحرم نگاه کرد و او را برانداز کرد. این حکم فقط میگوید یک نگاه اشکال ندارد.
مثلا اگر در خیابان چشمان کسی به نامحرم افتاد مرتکب گناه نشد. و این به آن معنا نیست که بتواند نگاهش را ادامه بدهد. بلکه باید سریعا نگاهش را از نامحرم بردارد.و آن یک نگاه در مقام گناه قرار ندارد.
ولی اگر نگاه ادامه یابد چه به قصد لذت باشد و چه بدون قصد لذت حرام است.

امیدوارم توانسته باشم حق مطلب را ادعا کنم و مطلب را برسانم.

به نام خدا
سلام

muiacir;532681 نوشت:
آخه این چه جمله ی مسخره ای هست که اینجا نوشته.

البته این سخن که میگویید مسخره است. سخن قرآن است.

دوست گیری پنهانی ( دوست پسر و دوست دختر ) از نظر اسلام جایز نیست.

وَ مَنْ لَمْ يَسْتَطِعْ مِنْکُمْ طَوْلاً أَنْ يَنْکِحَ الْمُحْصَناتِ الْمُؤْمِناتِ فَمِنْ ما مَلَکَتْ أَيْمانُکُمْ مِنْ فَتَياتِکُمُ الْمُؤْمِناتِ وَ اللَّهُ أَعْلَمُ بِإيمانِکُمْ بَعْضُکُمْ مِنْ بَعْضٍ فَانْکِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَ آتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَناتٍ غَيْرَ مُسافِحاتٍ وَ لا مُتَّخِذاتِ أَخْدانٍ فَإِذا أُحْصِنَّ فَإِنْ أَتَيْنَ بِفاحِشَةٍ فَعَلَيْهِنَّ نِصْفُ ما عَلَى الْمُحْصَناتِ مِنَ الْعَذابِ ذلِکَ لِمَنْ خَشِيَ الْعَنَتَ مِنْکُمْ وَ أَنْ تَصْبِرُوا خَيْرٌ لَکُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحيمٌ
و آن کس از شما که توان مالی ندارد تا با زن های آزاد مؤمن ازدواج نماید پس ، از بردگان ملکی از دختران جوان با ایمانتان به زنی بگیرد. و خداوند به ایمان شما داناتر است ، همه از یکدیگرید ( همه به وسیله پیوند ایمانی اعضاء یک پیکرید ) پس با آنها به اذن صاحبانشان ازدواج نمایید ، و مهرهایشان را به طور پسندیده به آنان بپردازید ، در حالی که آنان پاکدامن باشند نه اهل زنا و
نه دوست گیران پنهانی. پس هر گاه این زنان ( کنیزان ) ازدواج نمودند ، اگر کار زشت ( زنا ) انجام دادند بر آنها نصف آن کیفری است که بر زنان آزاد است. این ( تجویز ازدواج با برده ) برای کسی از شما است که از مشقت ( عزوبت ) و ضرر ( زنا ) بترسد ، و صبر کردن برای شما بهتر است ، و خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است.
نساء /25
الْيَوْمَ أُحِلَّ لَکُمُ الطَّيِّباتُ وَ طَعامُ الَّذينَ أُوتُوا الْکِتابَ حِلٌّ لَکُمْ وَ طَعامُکُمْ حِلٌّ لَهُمْ وَ الْمُحْصَناتُ مِنَ الْمُؤْمِناتِ وَ الْمُحْصَناتُ مِنَ الَّذينَ أُوتُوا الْکِتابَ مِنْ قَبْلِکُمْ إِذا آتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنينَ غَيْرَ مُسافِحينَ وَ لا مُتَّخِذي أَخْدانٍ وَ مَنْ يَکْفُرْ بِالْإيمانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَ هُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخاسِرينَ
امروز چیزهای پاکیزه برای شما حلال شد ، و طعام کسانی که به آنها کتاب ( آسمانی ) داده شده برای شما حلال ، و طعام شما هم برای آنها حلال است ، و ( نیز حلال است بر شما ) زنان آزاد و پاکدامن از مؤمنان و زنان آزاد و پاکدامن از کسانی که پیش از شما به آنها کتاب ( آسمانی ) داده شده ، هر گاه مهر آنها را پرداخته باشید در حالی که پاکدامن باشید نه اهل زنا و
نه رفیق باز به نامشروع در نهان. و هر کس کفر ورزد بدانچه باید ایمان آورد حقّا که عملش تباه شده و در آخرت از زیانکاران است.
مائده /5

خادم ولایت;532811 نوشت:

در احكام جديد آمده كه مثلا اگر من عكاس باشم و تصوير نامحرم را اگر بي حجاب باشد و او را نشناسم ميتوانم به عكس نگاه كنم و چاپ كنم

سوال اينجاست كه مگر بين نامحرم هم فرقي وجود داره كه اگر عكاس; آشناي نامحرم باشه نميتونه عكس بدون حجاب او را ببينه؟

خادم ولایت;532811 نوشت:
امروز تمام برنامه های زنده صداوسیما نیز با تاخیر 7 ثانیه ای پخش میشود و بازهم دین مستقیم محسوب نمیشود.

تا انجا كه من ميدانم 7 ثانيه فقط براي برنامه هاي ورزشي هست ولي در مورد خبر فكر نكنم

به نام خدا
سلام

درستي;532820 نوشت:
در احكام جديد آمده كه مثلا اگر من عكاس باشم و تصوير نامحرم را اگر بي حجاب باشد و او را نشناسم ميتوانم به عكس نگاه كنم و چاپ كنم

سوال اينجاست كه مگر بين نامحرم هم فرقي وجود داره كه اگر عكاس; آشناي نامحرم باشه نميتونه عكس بدون حجاب او را ببينه؟

بنده پیرامون وجود چنین حکمی اطلاعی ندارم.اما فکر نکنم چنین حکمی باشد. اگر شما سندی در این زمینه دارید خوشحال میشوم ارائه دهید.

درستي;532820 نوشت:
تا انجا كه من ميدانم 7 ثانيه فقط براي برنامه هاي ورزشي هست ولي در مورد خبر فكر نكنم

شاید 7 ثانیه باشد ، اما مطمئنم با تاخیر ثانیه ای به روی آنتن میرود.
غیر ممکن است بدون تاخیر از رسانه پخش شود.حتی اگر این تاخیر 3 ثانیه باشد یا 1 ثانیه.

البته دیجیتال ها که کلا چند ثانیه ای از آنالوگها عقب تراند.

اللیل والنهار;532818 نوشت:
وَ مَنْ لَمْ يَسْتَطِعْ مِنْکُمْ طَوْلاً أَنْ يَنْکِحَ الْمُحْصَناتِ الْمُؤْمِناتِ فَمِنْ ما مَلَکَتْ أَيْمانُکُمْ مِنْ فَتَياتِکُمُ الْمُؤْمِناتِ وَ اللَّهُ أَعْلَمُ بِإيمانِکُمْ بَعْضُکُمْ مِنْ بَعْضٍ فَانْکِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَ آتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَناتٍ غَيْرَ مُسافِحاتٍ وَ لا مُتَّخِذاتِ أَخْدانٍ فَإِذا أُحْصِنَّ فَإِنْ أَتَيْنَ بِفاحِشَةٍ فَعَلَيْهِنَّ نِصْفُ ما عَلَى الْمُحْصَناتِ مِنَ الْعَذابِ ذلِکَ لِمَنْ خَشِيَ الْعَنَتَ مِنْکُمْ وَ أَنْ تَصْبِرُوا خَيْرٌ لَکُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحيمٌ
و آن کس از شما که توان مالی ندارد تا با زن های آزاد مؤمن ازدواج نماید پس ، از بردگان ملکی از دختران جوان با ایمانتان به زنی بگیرد. و خداوند به ایمان شما داناتر است ، همه از یکدیگرید ( همه به وسیله پیوند ایمانی اعضاء یک پیکرید ) پس با آنها به اذن صاحبانشان ازدواج نمایید ، و مهرهایشان را به طور پسندیده به آنان بپردازید ، در حالی که آنان پاکدامن باشند نه اهل زنا و
نه دوست گیران پنهانی. پس هر گاه این زنان ( کنیزان ) ازدواج نمودند ، اگر کار زشت ( زنا ) انجام دادند بر آنها نصف آن کیفری است که بر زنان آزاد است. این ( تجویز ازدواج با برده ) برای کسی از شما است که از مشقت ( عزوبت ) و ضرر ( زنا ) بترسد ، و صبر کردن برای شما بهتر است ، و خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است.
نساء /25
الْيَوْمَ أُحِلَّ لَکُمُ الطَّيِّباتُ وَ طَعامُ الَّذينَ أُوتُوا الْکِتابَ حِلٌّ لَکُمْ وَ طَعامُکُمْ حِلٌّ لَهُمْ وَ الْمُحْصَناتُ مِنَ الْمُؤْمِناتِ وَ الْمُحْصَناتُ مِنَ الَّذينَ أُوتُوا الْکِتابَ مِنْ قَبْلِکُمْ إِذا آتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنينَ غَيْرَ مُسافِحينَ وَ لا مُتَّخِذي أَخْدانٍ وَ مَنْ يَکْفُرْ بِالْإيمانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَ هُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخاسِرينَ
امروز چیزهای پاکیزه برای شما حلال شد ، و طعام کسانی که به آنها کتاب ( آسمانی ) داده شده برای شما حلال ، و طعام شما هم برای آنها حلال است ، و ( نیز حلال است بر شما ) زنان آزاد و پاکدامن از مؤمنان و زنان آزاد و پاکدامن از کسانی که پیش از شما به آنها کتاب ( آسمانی ) داده شده ، هر گاه مهر آنها را پرداخته باشید در حالی که پاکدامن باشید نه اهل زنا و
نه رفیق باز به نامشروع در نهان. و هر کس کفر ورزد بدانچه باید ایمان آورد حقّا که عملش تباه شده و در آخرت از زیانکاران است.
مائده /5

این که نشد دلیل برای اینکه طرف اگر دوست ناهمجنس داشته ولی الان دیگه نداره نباید باهاش ازدواج کرد.قطعا این حرف غلطه حالا مال هر کتاب و هر شخصی میخواد باشه.
قرآن اینجا صریحا میگه که با کسی که علاوه بر شوهر به دوستی های پنهانی مبادرت میورزه ازدواج نکنین که منطقی هم هست

خادم ولایت;532814 نوشت:
به نام خدا
سلام

البته این سخن که میگویید مسخره است. سخن قرآن است.

دوست گیری پنهانی ( دوست پسر و دوست دختر ) از نظر اسلام جایز نیست.

در بالا توضیح دادم

خادم ولایت;532811 نوشت:
به نام خدا
سلام

اما دیدن مستقیم به نامحرم اشکال دارد. مگر اینکه یک نگاه باشد آن هم بدون قصد لذت باشد.
در این زمینه هم آیات وجود دارند و هم روایات.
آیات 30 و 31 سوره نور آیات دستوری هستند. و این آیات در مقام یک حکم اعلام میکند به نامحرم نگاه نکنید و چشمهای خود را فروبندید.
از آنجا که در جامعه نمی توان چشمها را بست که به نامحرم نگاه نکرد ، در احکام ثانویه آمدند و گفتند اگر نگاه به نامحرم بدون قصد لذت باشد اشکال ندارد.

یک نکته در این احکام قابل تامل است:
این حکم اجازه نمیدهد که به نامحرم نگاه کرد و او را برانداز کرد. این حکم فقط میگوید یک نگاه اشکال ندارد.
مثلا اگر در خیابان چشمان کسی به نامحرم افتاد مرتکب گناه نشد. و این به آن معنا نیست که بتواند نگاهش را ادامه بدهد. بلکه باید سریعا نگاهش را از نامحرم بردارد.و آن یک نگاه در مقام گناه قرار ندارد.
ولی اگر نگاه ادامه یابد چه به قصد لذت باشد و چه بدون قصد لذت حرام است.

امیدوارم توانسته باشم حق مطلب را ادعا کنم و مطلب را برسانم.

برادر من شما مثلا داری با همکارت حرف میزنی نباید توی چشماش و صورتش نگاه کنی؟
داری مثلا با دکترت صحبت میکنی نباید توی چشماش نگاه کنی؟
میخوای بری از فروشنده چیزی بخری باید زمین رو نگاه کنی و مثلا بگی فلان چیز رو میخوام؟

به نام خدا

muiacir;532867 نوشت:
قرآن اینجا صریحا میگه که با کسی که علاوه بر شوهر به دوستی های پنهانی مبادرت میورزه ازدواج نکنین که منطقی هم هست

دوست گرامی دقت بفرمایید.
قرآن میگوید با کسی که دوست پنهانی دارد ازدواج نکنید.
میشه بفرمایید کسی که شوهر دارد و دوست پنهانی هم دارد چگونه میشود با او ازدواج کرد!؟

درضمن سخن قرآن قبل از ازدواج است و قبل از ازدواج هیچ دختری نمیگوید بعد از ازدواج من دوستی پنهانی هم خواهم داشت.

muiacir;532867 نوشت:
برادر من شما مثلا داری با همکارت حرف میزنی نباید توی چشماش و صورتش نگاه کنی؟
داری مثلا با دکترت صحبت میکنی نباید توی چشماش نگاه کنی؟
میخوای بری از فروشنده چیزی بخری باید زمین رو نگاه کنی و مثلا بگی فلان چیز رو میخوام؟

آیا نگاه کردن در صورت همکار ، کارها را بهتر پیش میبرد!؟
بنده هربار دکتر رفتم بدون اینکه به صورت دکتر نگاه کنم نتیجه کارم را گرفتم و نگاه کردن بصورت دکتر یا عدم نگاه تفائتی ندارد. (البته به صورت دکترهای خانم نگاه نکردم)
در فروشگاه هم نیازی نیست به صورت فروشنده نگاه کرد. همان یک نگاه کوچک چند ثانیه ای برای پرداخت پول کفایت میکند.

با عرض سلام و احترام و تشکر از اظهار نظر بزرگواران

از نظر مشهور مراجع تقلید :

نگاه به صورت نامحرم (که زینت و آرایشی در آن نیست) ، اگر بدون قصد لذّت و ترس افتادن به حرام باشد، اشكال ندارد؛ ولى اگر با يكى از اين دو مشخصه همراه باشد، جايز نيست. (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. توضيح المسائل مراجع، م2433؛ وآیات عظام نورى، توضيح المسائل، م2429؛ تبريزى، استفتائات، س1597؛ وحيد، توضيح المسائل، م2442 و خامنه اى، استفتاء، س 509 و استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

خادم ولایت;532872 نوشت:
به نام خدا

دوست گرامی دقت بفرمایید.
قرآن میگوید با کسی که دوست پنهانی دارد ازدواج نکنید.
میشه بفرمایید کسی که شوهر دارد و دوست پنهانی هم دارد چگونه میشود با او ازدواج کرد!؟

درضمن سخن قرآن قبل از ازدواج است و قبل از ازدواج هیچ دختری نمیگوید بعد از ازدواج من دوستی پنهانی هم خواهم داشت.

خوب من شاید منظورمو بد رسوندم
یعنی اینکه اگر طرف اهل این مدل دوستی هاست احتمالا ازدواج باهاش درست نیست و احتمالا عاقبت خوبی نخواهد داشت.
اما برادر من ، همونطور که گفتم اگر طرف از این به بعد توبه کرده و دیگه میخواد پایبند به همسرش باشه هیچ دلیلی وجود نداره که باهاش ازدواج نکنیم.حالا هر حرفی خلاف این حرف هست ، از هرجا میخواد باشه ، غلطه

نقل قول:

آیا نگاه کردن در صورت همکار ، کارها را بهتر پیش میبرد!؟
بنده هربار دکتر رفتم بدون اینکه به صورت دکتر نگاه کنم نتیجه کارم را گرفتم و نگاه کردن بصورت دکتر یا عدم نگاه تفائتی ندارد. (البته به صورت دکترهای خانم نگاه نکردم)
در فروشگاه هم نیازی نیست به صورت فروشنده نگاه کرد. همان یک نگاه کوچک چند ثانیه ای برای پرداخت پول کفایت میکند.

همونطور که قبلا عرض کردم لطفا اینقدر دین اسلام رو برای خودتون و دیگران سخت نکنین.پست 19 رو بخونین ، کارشناس عزیز دیگه حسن ختام بحث رو فرمودند "نگاه کردن به نامحرم در کل حرام نیست ، مگر در شرایط خاص" که این دقیقا برعکس حرف شماست که میگین " نگاه کردن به نامحرم در کل حرامه مگر در شرایط خاص"

به نام خدا

muiacir;532884 نوشت:
حالا هر حرفی خلاف این حرف هست ، از هرجا میخواد باشه ، غلطه

دوست گرامی بنده خودم به شخصه اگر کسی دوست پنهانی داشته باشد ، حتی اگر توبه هم کرده باشد حاضر به ازدواج با او نیستم.
درضمن سخن قران هچگاه غلط نیست.درهمین سایت بانوانی امدند که بخاطر داشتن دوست قبل از ازدواج آمدند به دنبال جواز شرعی برای طلاق گرفتن و رفتن نزد دوست قبلیشان. و ...!

muiacir;532884 نوشت:
همونطور که قبلا عرض کردم لطفا اینقدر دین اسلام رو برای خودتون و دیگران سخت نکنین.پست 19 رو بخونین ، کارشناس عزیز دیگه حسن ختام بحث رو فرمودند "نگاه کردن به نامحرم در کل حرام نیست ، مگر در شرایط خاص" که این دقیقا برعکس حرف شماست که میگین " نگاه کردن به نامحرم در کل حرامه مگر در شرایط خاص"

یک سوال: کدام یک از کاربران پسر این سایت حاظر هستند کسی بیاید چهره خواهر و مادر و ... او را نگاه کند!

احکام نگاه به نامحرم.

مسأله ۲۴۵۱ ـ نگاه کردن مرد به بدن زنان نامحرم، و همچنین نگاه کردن به موی آنان، چه با شهوت باشد چه بدون آن، چه با ترس از وقوع در حرام چه بدون آن، حرام است.

خادم ولایت;532892 نوشت:
به نام خدا

دوست گرامی بنده خودم به شخصه اگر کسی دوست پنهانی داشته باشد ، حتی اگر توبه هم کرده باشد حاضر به ازدواج با او نیستم.
درضمن سخن قران هچگاه غلط نیست.درهمین سایت بانوانی امدند که بخاطر داشتن دوست قبل از ازدواج آمدند به دنبال جواز شرعی برای طلاق گرفتن و رفتن نزد دوست قبلیشان. و ...!

جالب شد ، یعنی اون بیچاره که قبلا یه اشتباهی کرده و حالا توبه کرده ، خدا بخشیده و شما نمیبخشی؟.حالا اینکه شما چی رو میپسندی برای خود شما قابل احترامه اما دلیل بر این نیست که دنیا هم باید اون رو بپسندند.مفهوم قرآن رو هم بنده عرض کردم

نقل قول:

یک سوال: کدام یک از کاربران پسر این سایت حاظر هستند کسی بیاید چهره خواهر و مادر و ... او را نگاه کند!

احکام نگاه به نامحرم.

برادر عزیز ، حسن ختام بحث رو توی پست 19 کارشناس عزیز سایت فرمودند ، به شما هم پیشنهاد میکنم افکار غلط رو به امید و یاری خدا سعی کنین از ذهنتون خارج کنین.
پی نوشت : واقعا شما از اینکه کسی به صورت خواهر و مادرتون نگاه کنه ناراحت میشید؟یعنی شما خواهر و مادرتون با روبنده میاند توی خیابون؟
منم خودم به شخصه خواهر و مادر دارم ، احتمالا به نظر شما من که ناراحت نمیشم بی غیرتم یا چیزی دیگه؟
الله اعلم

خادم ولایت;532866 نوشت:
بنده پیرامون وجود چنین حکمی اطلاعی ندارم.اما فکر نکنم چنین حکمی باشد. اگر شما سندی در این زمینه دارید خوشحال میشوم ارائه دهید.

متاسفانه الان فقط ميتونم همين سايت رو باز كنم و همين يك لينك رو داشتم كه در زير براتون پيوست كردم

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=184574

مثال ميزنم
در جمع خانواده عده اي محرم و نامحرم نشستند و مشغول صحبت كردن هستن خانمي با خانم ديگه داره از موش حرف ميزنه و فلان كردم و فلان رنگ كردم و در اينجا مثلا يكي از نامحرم هايي كه خيلي راحت هست با همه به آن خانم نامحرم ميگه عكس از موت بگير و بده به من ببنم تا نظر بدم اين چه معنا پيدا ميكنه محرم و نامحرمي؟(البته به ندرت پيش مياد ولي خواستم مفهوم رو برسونم)

سجاد;532878 نوشت:
با عرض سلام و احترام و تشکر از اظهار نظر بزرگواران

نگاه به صورت نامحرم (که زینت و آرایشی در آن نیست) ، اگر بدون قصد لذّت و ترس افتادن به حرام باشد، اشكال ندارد؛ ولى اگر با يكى از اين دو مشخصه همراه باشد، جايز نيست. (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. توضيح المسائل مراجع، م2433؛ وآیات عظام نورى، توضيح المسائل، م2429؛ تبريزى، استفتائات، س1597؛ وحيد، توضيح المسائل، م2442 و خامنه اى، استفتاء، س 509.

سلام و ممنون از شما

شما حكم كلي گفتيد كه قبلا هم اشاره شده ولي به صورت علمي توضيح نداديد كه چرا اين جوري ولي طور ديگري نبايد باشد؟ با توجه به آيه هاي قران و احاديث

به نام خدا

muiacir;532895 نوشت:
جالب شد ، یعنی اون بیچاره که قبلا یه اشتباهی کرده و حالا توبه کرده ، خدا بخشیده و شما نمیبخشی؟.حالا اینکه شما چی رو میپسندی برای خود شما قابل احترامه اما دلیل بر این نیست که دنیا هم باید اون رو بپسندند.مفهوم قرآن رو هم بنده عرض کردم

اتفاقا این سخن آشکار قران است.نه نظر شخصی بنده.
خداوند گفته کسانی را که پنهانی دوست داشتن ، را به همسری نگیرید.
بهتره یه سری به دادگاه خانواده بزنید و ببینید همین دوستی های قبل از ازدواج چقدر باعث طلاق و جدایی شد.

muiacir;532895 نوشت:
برادر عزیز ، حسن ختام بحث رو توی پست 19 کارشناس عزیز سایت فرمودند ، به شما هم پیشنهاد میکنم افکار غلط رو به امید و یاری خدا سعی کنین از ذهنتون خارج کنین.
پی نوشت : واقعا شما از اینکه کسی به صورت خواهر و مادرتون نگاه کنه ناراحت میشید؟یعنی شما خواهر و مادرتون با روبنده میاند توی خیابون؟
منم خودم به شخصه خواهر و مادر دارم ، احتمالا به نظر شما من که ناراحت نمیشم بی غیرتم یا چیزی دیگه؟

دوست گرامی شما هر جور دوست داری فکر کن.
هیچ عالمی نگفت کسی اجازه دارد بیاید و به صورت زنان نامحرم نگاه کند.و این حکم میگوید یک نگاه اشکال ندارد.
برای چشم چرانی نمیتوان با آیات و روایات بازی کرد دوست گرامی.
خط قرمزها همیشه خط قرمز است.

درضمن این رو مطمئن باش هرکس بخواد به صورت ناموس من زل بزنه چه با لذت چه بدون لذت چشماشو از کاسه در میارم.شک نکن.

به نام خدا

درستي;532902 نوشت:
متاسفانه الان فقط ميتونم همين سايت رو باز كنم و همين يك لينك رو داشتم كه در زير براتون پيوست كردم

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=184574

البته سایت تبیان کفایت میکند.

اما حکمی که فرموده اید پیرامون ظاهر کردن عکس است که بازهم نگاه به خود شحص نیست.

و باید ببینید منظور از حجاب شرعی چیست؟ اگر منظور این باشد که بدن زن نمایان باشد.یعنی فراتر از صورت و دست. قضیه فرق میکند.

دلیل این است زنی را که نمیشناسید می آید عکس را میگیرد و میرود.و دیگر یکدیگر را نمیبینند.

اما اگر آشنا باشد ممکن است با چندین بار دیدن زن و تجسم عکس شخص در معرض فساد قرار بگیرد.همین در معرض فساد قرار گرفتن باعث میشود نگاهی حرام بشود.

خادم ولایت;532910 نوشت:
به نام خدا

البته سایت تبیان کفایت میکند.

اما حکمی که فرموده اید پیرامون ظاهر کردن عکس است که بازهم نگاه به خود شحص نیست.

و باید ببینید منظور از حجاب شرعی چیست؟ اگر منظور این باشد که بدن زن نمایان باشد.یعنی فراتر از صورت و دست. قضیه فرق میکند.

دلیل این است زنی را که نمیشناسید می آید عکس را میگیرد و میرود.و دیگر یکدیگر را نمیبینند.

اما اگر آشنا باشد ممکن است با چندین بار دیدن زن و تجسم عکس شخص در معرض فساد قرار بگیرد.همین در معرض فساد قرار گرفتن باعث میشود نگاهی حرام بشود.

منظورش همان حجاب هستش حالا هر چي ميخواد باشه مو باشه يا چيزهاي ديگر

آيا قبح حجاب نميريزد؟

به نام خدا

مقام معظم رهبری
اجوبه الاستفتائات : ترجمه فارسی

سوال شماره 1183

نگاه کردن به تصویر زن نامحرم و بدون پوشش چه حکمی دارد؟ نگاه کردن به صورت زن در تلوزیون چه حکمی دارد؟ آیا بین زن مسلمان و غیر مسلمان و بین پخش مستقیم یا غیر مستقیم تفاوتی وجود دارد؟

پاسخ:

نگاه کردن به تصویر زن نامحرم ، حکم نگاه کردن به خود زن نامحرم را ندارد ، بنابراین اگر نگاه از روی لذت نبوده و خوف افتادن به گناه نباشد و تصویر هم متعلق به زن مسلمانی که بیننده آن را میشناسد نباشد اشکال ندارد. و بنا بر احتیاط واجب نباید به تصویر زن نامحرم که بطور مستقیم از تلوزیون پخش میشود نگاه کرد. ولی در پخش غیر مستقیم تلوزیونی اگر ربیه و خوف افتادن به گناه نباشد ، نگاه کردن اشکال ندارد.

طبق قسمت بلد کرده شده نگاه کردن به زن نامحرم بطور مستقیم حرام است.

و این لذت اگر در نگاه کردن به تصویر زن که حکم نگاه به خود زن نیست نباشد آنوقت اشکال ندارد.

خادم ولایت;532908 نوشت:
به نام خدا

اتفاقا این سخن آشکار قران است.نه نظر شخصی بنده.
خداوند گفته کسانی را که پنهانی دوست داشتن ، را به همسری نگیرید.
بهتره یه سری به دادگاه خانواده بزنید و ببینید همین دوستی های قبل از ازدواج چقدر باعث طلاق و جدایی شد.

سلام
این داستان دوست ناهمجنس داشتن قبل از ازدواج الزاما باعث افزایش آماز طلاق نمیشه.
همونطور که گفتم خیلی ها رو دیدم که قرار شد موقع ازدواج پایبند به همسرشون باشن و الان جزء موفق ترین خانواده ها هستند.
(برای این گفتم خیلی ها رو دیدم چون برعکس چیزی که شما فکر میکنین من بیشتر از " یه سر" به دادگاه ها زدم)

نقل قول:

دوست گرامی شما هر جور دوست داری فکر کن.
هیچ عالمی نگفت کسی اجازه دارد بیاید و به صورت زنان نامحرم نگاه کند.و این حکم میگوید یک نگاه اشکال ندارد.
برای چشم چرانی نمیتوان با آیات و روایات بازی کرد دوست گرامی.
خط قرمزها همیشه خط قرمز است.

درضمن این رو مطمئن باش هرکس بخواد به صورت ناموس من زل بزنه چه با لذت چه بدون لذت چشماشو از کاسه در میارم.شک نکن.

والا قاعدتا پست شماره 19 جناب کارشناس محترم تاپیک با سند و مدرک صحبت کردند حالا شما مخالف ایشون هستین ، بهتره برین با مراجع تقلید بحث کنین.
پی نوشت : یعنی مثلا اگر میرین دکتر و دکتر یه 5 دیقه با ناموس شما حرف بزنه و داره به صورتش هم نگاه میکنه ، شما طرفو همون کاری که گفتین باهاش میکنین؟
خدا به دادمون برسه . برادر من این رفتارهای افراطی رو بزارین کنار ، همین هاست چهره اسلام رو بد جلوه میده

به نام خدا

muiacir;532931 نوشت:
والا قاعدتا پست شماره 19 جناب کارشناس محترم تاپیک با سند و مدرک صحبت کردند حالا شما مخالف ایشون هستین ، بهتره برین با مراجع تقلید بحث کنین.

دوست گرامی بنده همچین بدون مدرک سخن نگفتم.
بنده در پست 21 نام کتب فتوایی را بردم که نظر تمام مراجع تقلید پیرامون نگاه به نامحرم است.

در پست قبلی ( 28 ) نظر مقام معظم رهبری را نقل کرده ام.

پس انقدر نفرمایید که بدون سند و مدرک سخن گفته ام.لطفا هر دو پست را بادقت مطالعه بفرمایید.
درضمن آیات 30 و 31 سوره نور و همچنین احادیث ذکر شده در صفحه نخست فتوای مقام معظم رهبری را تایید میکند.

خادم ولایت;532937 نوشت:
به نام خدا

دوست گرامی بنده همچین بدون مدرک سخن نگفتم.
بنده در پست 21 نام کتب فتوایی را بردم که نظر تمام مراجع تقلید پیرامون نگاه به نامحرم است.

در پست قبلی ( 28 ) نظر مقام معظم رهبری را نقل کرده ام.

پس انقدر نفرمایید که بدون سند و مدرک سخن گفته ام.لطفا هر دو پست را بادقت مطالعه بفرمایید.
درضمن آیات 30 و 31 سوره نور و همچنین احادیث ذکر شده در صفحه نخست فتوای مقام معظم رهبری را تایید میکند.

توی پست 21 که نگاه کردن به بدن و مو رو داره نیگه که همه میدونیم حرامه
اما نگاه کردن به صورت و کفین دست رو هم شما حرام کردین
با این اوصاف نظر شما درمورد پست 19 چیه؟غلطه؟

به نام خدا

muiacir;532956 نوشت:
اما نگاه کردن به صورت و کفین دست رو هم شما حرام کردین
با این اوصاف نظر شما درمورد پست 19 چیه؟غلطه؟

اما مقام معظم رهبری (حفظه الله ) که نظرشان را در پست 28 نقل کرده ام نگاه مستقیم به زن نامحرم را حرام میدانند.
و پیرامون پست جناب سجاد کارشناس معزز هیچ نظری نمیدهم.

اما در کل هرکس باید ببیند نظر مرجع تقلیدش چیست و به نظر مرجع خودش عمل کند.
بنده مقلد مقام معظم رهبری(حفظه الله) هستم برای بنده و تمام کسانی که مقلد ایشان هستند واجب است طبق دستور ایشان عمل کنیم.
از نظر ایشان این عمل حرام است پس برای بنده نگاه به نامحرم حرام است.

اگر مرجع ای گفت حرام نیست ، مقلدش باید طبق موازین مرجع خودش عمل کند.

خادم ولایت;532962 نوشت:
به نام خدا

اما مقام معظم رهبری (حفظه الله ) که نظرشان را در پست 28 نقل کرده ام نگاه مستقیم به زن نامحرم را حرام میدانند.

بنده مقلد مقام معظم رهبری(حفظه الله) هستم برای بنده و تمام کسانی که مقلد ایشان هستند واجب است طبق دستور ایشان عمل کنیم.

اگر مرجع ای گفت حرام نیست ، مقلدش باید طبق موازین مرجع خودش عمل کند.

استفتاء از دفتر مقم معظم رهبری
س: آيا نگاه كردن به زن نامحرم (بصورت عادى و بدون قصد لذت) اشكال دارد؟
ج) نگاه به زن نامحرم جايز نيست مگر به صورت و دستها تا مچ، بدون قصد لذت و ريبه در صورتى كه زينت و آرايش نشده باشد.
س: حكم شرعى در مورد نگاه کردن زن به مرد چيست؟ حدود آن چيست؟
ج) نگاه به سر و صورت و گردن و دستها تا جايى كه معمولاً نمى‏پوشانند، بدون قصد لذت و ريبه اشكال ندارد.؟

به نام خدا

muiacir;533024 نوشت:
استفتاء از دفتر مقم معظم رهبری
س: آيا نگاه كردن به زن نامحرم (بصورت عادى و بدون قصد لذت) اشكال دارد؟
ج) نگاه به زن نامحرم جايز نيست مگر به صورت و دستها تا مچ، بدون قصد لذت و ريبه در صورتى كه زينت و آرايش نشده باشد.
س: حكم شرعى در مورد نگاه کردن زن به مرد چيست؟ حدود آن چيست؟
ج) نگاه به سر و صورت و گردن و دستها تا جايى كه معمولاً نمى‏پوشانند، بدون قصد لذت و ريبه اشكال ندارد.؟

لطفا شمار سوال استفتاء را مرقوم بفرمایید.اینکه سایتهای میگویند استفتاء از دفتر ایشان هیچکدام قابل قبول نیست.

استفتاء شماره 1183 از سایت مقام معظم رهبری(حفظه الله)

http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?uid=14

شخصی بود رفت خدمت آیت الله بهجت و به ایشون عرض کرد آقا سالگرد سیلی زدن به مادر سادات رو تسلیت می گم….ایشون هم در جواب گفتند الآن هم به حضرت زهرا سیلی می زنند…پرسید چطور؟ فرمودند زن ها با رعایت نکردن حجابشون…

این روزها بسیاردر حق تو بی لطفی میکنند بانو
فرشته ی پاک سرزمین من!
بـه تـاج بـنـدگـی اتــ طـعـنـه مـیـزنـنـد

با افتخار گام بردار و مـبـادا طعنـه هـا دلسردت کنـد بــانــو…

کـه ایـن روزها فـاطـمـه (س) خـیـلـی غـریـبـ اسـتــ
چادر من و تو سند زهرایی بودنمان را امضا میکند...

بـا افتخــــــــــــار بامیراث مادرمان زهــرا(س)در کوچـه هـای شهـر قـدم بـزن …!

بُگذار به چادُرت پیله کنند مُدام ، به پَـروانه شدَنَت می ارزد ..:hamdel:

[h=4]اسم بی عفتی وبی غیرتی اتـــــ را گذاشته ای آزادی یواشکی برای خودت جولان میدهی و فکر میکنی همه ی دختران وپسران عفیف این سرزمین ساکتند تا تو نشان عفت و حیای مارا مسخرهـ کنی وبااین برهنگی ات جولان بدهی!امادیگــراین رایادت باشد:[/h][h=4]مقتدای ماصاحب الزمان(عج)است و الگوی ما علی خلیلی[/h][h=4]اگربخواهی چادرخاکی مادرمان را با بی عفتی ات و کلامت ونگاهت مسخره کنی ما ساکت نمی نشینیم همه ی ماچه زن چه مرد علی خلیلی وار عمل می کنیم!!![/h]

خادم ولایت;532962 نوشت:

با عرض سلام و احترام و تشکر از اظهار نظرتان

لطفا دقت بفرمایید که نگاه به بدن با نگاه به صورت نامحرم دو حکم متفاوت از نظر مشهور مراجع دارد تا این دو مسئله با هم اشتباه نشود .

در مورد نگاه به بدن نامحرم حق با شماست اما نگاه به صورت نامحرم همان حکم را دارد که در پست قبلي عرض کردم :

سجاد;532878 نوشت:

پی نوشت:
1. توضيح المسائل مراجع، م2433؛ وآیات عظام نورى، توضيح المسائل، م2429؛ تبريزى، استفتائات، س1597؛ وحيد، توضيح المسائل، م2442 و خامنه اى، استفتاء، س 509

اين هم متن فتواي حضرت آيت الله خامنه اي در اين باب:

351. نگاه به زن نامحرم جايز نيست مگر به صورت و دست‌ها تا مچ در صورتى كه زينت و آرايش نشده باشد، بدون قصد لذّت و ريبه. (1)

هميشه سلامت و موفق باشيد

پي نوشت:
http://www.leader.ir/tree/view.php?parent=n20337&catid=122&lang=fa

به نام خدا
سلام خدمت کارشناس معزز.

سجاد;533823 نوشت:
351. نگاه به زن نامحرم جايز نيست مگر به صورت و دست‌ها تا مچ در صورتى كه زينت و آرايش نشده باشد، بدون قصد لذّت و ريبه. (1)

لطفا بفرمایید آرایش چیست.

آیا زیر ابرو برداشتن زنان آرایش حساب نمی شود؟

س 1183: نگاه‌کردن به تصوير زن نامحرم و بدون پوشش چه حکمى دارد؟ نگاه‌کردن به‌صورت زن در تلويزيون چه حکمى دارد؟ آيا بين زن مسلمان و غيرمسلمان و بين پخش آن به‌طور مستقيم و يا غير مستقيم تفاوتى وجود دارد؟

ج: نگاه‌کردن به تصوير زن نامحرم، حکم نگاه‌کردن به خود زن نامحرم را ندارد، بنا بر اين اگر نگاه از روى لذّت نبوده و خوف افتادن به گناه نباشد و تصوير هم متعلّق به زن مسلمانى که بيننده آن را مى‏شناسد نباشد، اشکال ندارد و بنا بر احتياط واجب نبايد به تصوير زن نامحرم که به‌طور مستقيم از تلويزيون پخش مى‏شود، نگاه کرد ولى در پخش غيرمستقيم تلويزيونى اگر ريبه و خوف افتادن به گناه نباشد، نگاه‌کردن اشکال ندارد.

سایت رسمی امام خامنه ای: http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?uid=14

بنده هم گفتم طبق این حکم ، مقلیدن ایشان نباید به نامحرم نگاه کنند.

سجاد;533823 نوشت:
خامنه اى، استفتاء، س 509

استفتاء 509 ارتباطی با نگاه به نامحرم ندارد.

س 509: آيا ادامه قهر و دشمنى بين دو نفر، تا مدت سه روز موجب بطلان نماز و روزه آنها مى‏گردد؟

ج: وقوع دشمنى و قهر بين دو نفر، نماز و روزه را باطل نمى‏کند، گرچه اين عمل شرعاً مذموم است.

سایت مقام معظم رهبری: http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?uid=3&tid=13

سجاد;533823 نوشت:
وحيد، توضيح المسائل، م2442

سوال 344 : نگاه کردن به عکس‌های نامحرم گناه است یا نه؟

نگاه‌کردن به عکس زن نامحرم که انسان او را می شناسد و از زنانی است که اگر او را از نشان دادن خود به نامحرم نهی کنند می پذیرد بنابر احتیاط جایز نیست.

سایت رسمی حضرت ایت الله وحید خراسانی
http://wahidkhorasani.com/web/index.php?option=com_quickfaq&view=category&cid=45&Itemid=719&lang=fa

[="Tahoma"][="Black"]با عرض سلام و احترام

خادم ولایت;534011 نوشت:
لطفا بفرمایید آرایش چیست.

آیا زیر ابرو برداشتن زنان آرایش حساب نمی شود؟

آرایش بودن یا نبودن کاری به تشخیص عرف متدین است اگر عرف متدین کاری را آرایش محسوب کند مشمول حکمی است که عرض کردم .

خادم ولایت;534011 نوشت:
س 1183: نگاه‌کردن به تصوير زن نامحرم و بدون پوشش چه حکمى دارد؟ نگاه‌کردن به‌صورت زن در تلويزيون چه حکمى دارد؟ آيا بين زن مسلمان و غيرمسلمان و بين پخش آن به‌طور مستقيم و يا غير مستقيم تفاوتى وجود دارد؟

ج: نگاه‌کردن به تصوير زن نامحرم، حکم نگاه‌کردن به خود زن نامحرم را ندارد، بنا بر اين اگر نگاه از روى لذّت نبوده و خوف افتادن به گناه نباشد و تصوير هم متعلّق به زن مسلمانى که بيننده آن را مى‏شناسد نباشد، اشکال ندارد و بنا بر احتياط واجب نبايد به تصوير زن نامحرم که به‌طور مستقيم از تلويزيون پخش مى‏شود، نگاه کرد ولى در پخش غيرمستقيم تلويزيونى اگر ريبه و خوف افتادن به گناه نباشد، نگاه‌کردن اشکال ندارد.

سایت رسمی امام خامنه ای: http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?uid=14

بنده هم گفتم طبق این حکم ، مقلیدن ایشان نباید به نامحرم نگاه کنند.

بزرگوار حکم را درست متوجه نشدید لطفا
1. به نقاطی که پر رنگ کردم دقت کنید که حکم مرتبط با زنی بدون پوشش و حجاب است !
2. به مسئله ای که در پست قبل نقل کردم دقت کنید و همه مسائل را با هم ببینید تا مسئله کاملا روشن شود.

خادم ولایت;534011 نوشت:
استفتاء 509 ارتباطی با نگاه به نامحرم ندارد.

این شماره را از کتابی نقل کردم که ظاهرا مربوط به جزوه استفتائات ایشان است نه کتاب اجوبه الاستفتائات

به هر حال عدم تطبیق شماره مسئله مشکلی ایجاد نمی کند خصوصا که اصل مسئله را عینا و با لینک سایت معظم له در پست قبل نقل کردم .

فتوای حضرت آیت الله وحید را هم عینا نقل می کنم:

مسأله ۲۴۹۷ ـ نگاه كردن مرد به بدن و موى زن نامحرم ـ چه با قصد لذّت و چه بدون آن ، و چه با ترس وقوع در حرام و چه بدون آن ـ حرام است ، و نگاه كردن بصورت و دستهاى او اگر به قصد لذّت باشد یا ترس وقوع در حرام داشته باشد ، حرام است ، و احتیاط مستحبّ آن است كه بصورت و دستها تا مچ ـ هر چند بدون قصد لذّت و ترس وقوع در حرام ـ نگاه نكند ، و نیز نگاه كردن زن به بدن مرد نامحرم حرام است مگر به جاهایى كه سیره متشرّعه و متدینین بر پوشانیدن آن نیست ، مانند سر و صورت و گردن و دستها و ساق پاها ، كه نگاه كردن زن به این مواضع بدون قصد لذّت و ترس وقوع در حرام جایز است.

در پایان اگر قانع نشدید لطفا با دفتر مرجع تقلیدتان تماس بگیرید و نظر ایشان را جویا شوید و در این تاپیک بحث را ادامه ندهید تا خواننده محترم در دریافت حکم صحیح دچار مشکل نشود.

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

به نام خدا
سلام خدمت کارشناس معزز

سجاد;534214 نوشت:
آرایش بودن یا نبودن کاری به تشخیص عرف متدین است اگر عرف متدین کاری را آرایش محسوب کند مشمول حکمی است که عرض کردم .

زیر ابرو برداشتن بانوان محترم از نظر عرف آرایش محسوب میشود.

پس با این حساب دیدن صورت زنان جایز نیست.

سجاد;534214 نوشت:
فتوای حضرت آیت الله وحید

لطفا در صورت امکان لینک سایتشان را نیز ارائه بفرمایید.

muiacir;532681 نوشت:
یه وقت طرف دوست جنس مخالف داشته(حالا به ار دلیلی) اما از امروز به بعد میخواد پایبند به همسرش باشه ، قطعا هیچ تفاوتی بین این شخص و شخصی که تا به امروز دوست جنس مخالف نداشته نیست

سلام به نظرم بايد به زمان ها بيشتر دقت كنيم
زمان
گذشته(ساده و استمراي و التزامي)--------------حال(ساده و استمراي و كامل و الزامي)---------------------آينده

دارند /داشته اند/ داشتند

با هم تفاوت هايي دارد از نظر دستور زبان.
بنابراين كسي كه قبلا اهل دوستي نامشروع بوده ولي الان توبه كرده شامل بنر نمي شود

حامی;534546 نوشت:
زمان
گذشته(ساده و استمراي و التزامي)--------------حال(ساده و استمراي و كامل و الزامي)---------------------آينده

دارند /داشته اند/ داشتند

سلام
تشکر از پاسخ گوییتون.دوتا سوال توی ذهنمه
1 - آیا اگر قبلا دوست جنس مخالف داشتیم باید به همسرمون اگر نپرسید این مساله رو بگیم یا نه؟اگر پرسید چی؟یه عده میگند اگرم نپرسید باید بگی چون ممکنه در آینده از جایی بفهمه و ناراحت بشه
2 - اگر فردی خودارضایی میکرده باید در صورت پرسش یا عدم پرسش از جانب همسرش ، بهش بگه که انجام میداده؟

سلام بر شما
به هيچ وجه لازم نيست گناه خود را بر احدي فاش كنيم مگر موارد خاصي باشد كه جنبه قضاوتي باشد و براي كشف حقايق (دفع تهمت و....)لازم باشد به در دادگاه از گناه سخن گفت.
بعد از توبه انسان پاك پاك مي شود مانند بچه اي كه تازه از مادر به دنيا امده است.
بهتر است توريه شود يعني دروغ نگفت و به همسر گفت من و رابطه با نامحرم. و منظورتان الان باشد كه توبه كرده ايد. چون اگر بگوييد ويروس بدي در ذهن كاشته مي شود و به اين راحتي پاك نمي شود فايل مهر و محبت به شما نيز خورده مي شود
ولي
ولي اگر قضيه طوري است كه او مي داند يا به نحوي مي فهمد بهتر است خودتان شفاف داستان را با مقدمه چيني و در اثناي گفتگوها بگوييد و بگوييد توبه كرده ايد و در عمل هم طوري رفتار كنيد كه مشخص شود از گناه فاصله گرفته ايد، چون در غير اين صورت شما را دروغگو مي داند و اعتمادي به شما نخواهد كرد.

به نام خدا
سلام خدمت کارشناس معزز جناب حامی

حامی;534546 نوشت:
زمان

دارند /داشته اند/ داشتند

شاید بنر شامل حال افرادی که توبه کرده اند نشود. اما یک نکته وجود دارد.

بنده خودم شاهد بودم چند آقا پسر با دخترانی که قبلا دوست پسر داشتند و بعد توبه کردند ازدواج کردند.و انصافا آن دختر خانمها توبه نصوح کردند.
اما بعد از مدتی در دل پسران شک افتاد و باعث اختلاف بین آنها شد.و دو مورد منجر به طلاق شد.

با سلام، احترام وتشکر از شما به خاطر مکا تبه با این مرکز

لطفا در سوالات بعدی نام مرجع خود را بفرمایید
در پاسخ سوالات شما چند نکته قابل بیان است
نکته اول: شما نوشته اید رعایت حجاب برای مرد هم ضروری است» منظور شما چندان روشن است اما اجمالا اینکه به عقیده مشهور مراجع بزرگوار بین حجاب زن و مرد تفاوت بسیاری است چرا که زن -بجز صورت و دستها تا مچ -باید در مقابل نامحرم بقیه بدن را بپوشاند درصورتی که بر مرد پوشاندن بدن به جز عورتین واجب نیست گر چه زن حق نگاه ندارد.
نکته دوم: مقصود شما از ضرورت حجاب اگر این است که بر زن واجب است خود را بپوشاند در این صورت در بحث نگاه و صحبت کردن بین دو نا محرم مسئله متفاوت است و بین مراجع بزرگوار اختلاف است.
نکته سوم: به طور کلی بر زن و مرد نامحرم نگاه به بدن یکدیگر حرام است (به جز صورت و دستها)
نکته چهارم : در بحث نگاه به صورت و دستها به نظر امام خمینی نگاه اول مرد به دستها تا مچ و صورت زن نامحرم (درصورتی که قصد لذت نباشد؛ ) اشکال ندارد و همینطور است در مورد نگاه زن به مرد
نکته پنجم: به نظر امام خمینی گفتگو بین زن و مرد نامحرم اشکال ندارد در صورتی که ترس گناه در بین نباشد البته ایشان ترک اینکار را در غیر حالت ضررت امری مستحب می دانند خصوصا گفتگوی بین دو جوان.
با توجه با نکات گفته شده اگر منظور شما اجبار حاکمیت به حجاب است در این صورت باید گفت بین اجبار به حجاب در اماکن عمومی و نگاه و گفتگوی بین زن ومرد تفاوت است؛ چرا که عملا اینکار( اجبار به عدم نگاه و گفگگو بین زن و مرد ) نه ممکن است و نه صحیح بلکه موجب بدبینی بین مردم خصوصا جوانان خواهد شد. بعلاوه اینکه تشخیص محرم و نامحرم بودن دو نفر « و یا اینکه نگاه آنان آلوده است یا نه» عملا امری غیر ممکن است و باید فعل مومن را حمل بر صحت کرد.

پی نوشت: تحریر الوسله، ج2،ص217و218، م18،19و 23.نشر :جامعه مدرسین قم.

محسن313;582432 نوشت:

با سلام، احترام وتشکر از شما به خاطر مکا تبه با این مرکز

لطفا در سوالات بعدی نام مرجع خود را بفرمایید
در پاسخ سوالات شما چند نکته قابل بیان است
نکته اول: شما نوشته اید رعایت حجاب برای مرد هم ضروری است» منظور شما چندان روشن است اما اجمالا اینکه به عقیده مشهور مراجع بزرگوار بین حجاب زن و مرد تفاوت بسیاری است چرا که زن -بجز صورت و دستها تا مچ -باید در مقابل نامحرم بقیه بدن را بپوشاند درصورتی که بر مرد پوشاندن بدن به جز عورتین واجب نیست گر چه زن حق نگاه ندارد.
نکته دوم: مقصود شما از ضرورت حجاب اگر این است که بر زن واجب است خود را بپوشاند در این صورت در بحث نگاه و صحبت کردن بین دو نا محرم مسئله متفاوت است و بین مراجع بزرگوار اختلاف است.
نکته سوم: به طور کلی بر زن و مرد نامحرم نگاه به بدن یکدیگر حرام است (به جز صورت و دستها)
نکته چهارم : در بحث نگاه به صورت و دستها به نظر امام خمینی نگاه اول مرد به دستها تا مچ و صورت زن نامحرم (درصورتی که قصد لذت نباشد؛ ) اشکال ندارد و همینطور است در مورد نگاه زن به مرد
نکته پنجم: به نظر امام خمینی گفتگو بین زن و مرد نامحرم اشکال ندارد در صورتی که ترس گناه در بین نباشد البته ایشان ترک اینکار را در غیر حالت ضررت امری مستحب می دانند خصوصا گفتگوی بین دو جوان.
با توجه با نکات گفته شده اگر منظور شما اجبار حاکمیت به حجاب است در این صورت باید گفت بین اجبار به حجاب در اماکن عمومی و نگاه و گفتگوی بین زن ومرد تفاوت است؛ چرا که عملا اینکار( اجبار به عدم نگاه و گفگگو بین زن و مرد ) نه ممکن است و نه صحیح بلکه موجب بدبینی بین مردم خصوصا جوانان خواهد شد. بعلاوه اینکه تشخیص محرم و نامحرم بودن دو نفر « و یا اینکه نگاه آنان آلوده است یا نه» عملا امری غیر ممکن است و باید فعل مومن را حمل بر صحت کرد.

پی نوشت: تحریر الوسله، ج2،ص217و218، م18،19و 23.نشر :جامعه مدرسین قم.

سلام

ما در اينجا كاري به حكم دولتي نداريم و فقط احكام دين مد نظر است
در ضمن مگر احكام شرعي از قران و حديث استخراج نميشود؟
پس چرا وقتي اين همه حديث وجود داره در مورد حرمت نگاه به نامحرم و هم چنين صحبت كردن كه زياد كش دار نباشد در احكام شرعي اين موارد وارد نشده؟ و بسنده كردن به اينكه نبايد مفسده داشته باشه؟
و در آخر منظور شما رو متوجه نشدم كه گفتين مرد نامحرم ميتونه برهنه كامل باشه به غير از عورت ولي زن نميتونه نگاه كنه!

موضوع قفل شده است