صفحه 1 از 9 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: انجام معجزه توسط امامان

نوشته
    968
    حضور
    16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1947

انجام معجزه توسط امامان

بسم الله الرحمن الرحیم...با سلام... امام حسن(ع) کعبه را جلوی دیدگان مردم به آسمان بلند کرد طوری که مردم از زیرش عبور می کردند و بعد سرجاش قرار داد....مگر معجزه مخصوص پیامبران نیست؟ سند روایت:نوادرالمعجزات:104ح__دل یل الامامه:169ح15__مدینه المعاجز:238/4 ح 21

2. صلوات ها 4

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

انجام معجزه توسط امامان

کارشناس بحث: استاد صدیق

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    5,135
    حضور
    59 روز 23 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15170

نقل قول نوشته اصلی توسط nothing نمایش پست ها
    امام حسن(ع) کعبه را جلوی دیدگان مردم به آسمان بلند کرد طوری که مردم از زیرش عبور می کردند و بعد سرجاش قرار داد....مگر معجزه مخصوص پیامبران نیست؟
    باسلام و عرض تبریک به شما و تمامی کاربران محترم
    در مورد سوالی که مطرح کردید، توجه به دو نکته مهم و ضروری است.
    نکته اول اینکه این حدیث در مجامع اصلی روایی شیعیان ذکر نشده است. این حدیث در چهار کتاب دلایل الامامه(محمد بن جریر طبری. قرن5)، نوادر المعجزات(همو)، مدینه معاجز الائمه(سید هاشم طبرانی. قرن12) و اثبات الهداه(حر عاملی. قرن12) بیان شده است.
    دو منبع آخر که از منابع متاخر روایی است و به صورت مستقل منبع محسوب نمیشود. در مورد کتابهای محمد بن جریر باید عرض شود، گرچه کتاب دلایل الامامه به خودی خود ایرادی ندارد، ولی از منابع درجه اول محسوب نمیشود. نویسنده این کتاب معاصر شیخ طوسی و نجاشی بوده است و قاعدتا روایات او می بایست در کتاب تهذیب و استبصار شیخ یا کتابهای متقدم مانند کافی و من لا یحضر نیز ذکر میشد. ولی نشده است. بررسی راویان روایت و صحت و توثیق حدیث نیاز به یک بحث تخصصی دارد که با توجه به نکته بعد، ضرورت چندانی ندارد.
    نکته دوم: محتوای این روایت، نیز منافاتی با اعتقادات اسلامی و شیعی ندارد. توضیح اینکه:
    معجزه عبارتست از امر خارق العاده ای که همراه با ادعای نبوت و تحدّی است و معارضی هم ندارد. [1] اینکه این کار باید همراه با ادعای نبوت باشد. بنابراین، کارهای خارق العاده ای که به دست اولیاء خداوند انجام می­گیرد وکرامت نامیده می­شود، از این قبیل نیست. زیرا هیچ یک از اولیای الهی، ادعای نبوت نداشته‌اند.
    با توجه به این نکته، برفرض سند این روایت صحیح باشد و واقعا این روایت صادق باشد، باز هم ایرادی ندارد. زیرا آنچه مختص پیامبران است، معجزه است و این قبیل کارها که کرامت نامیده میشود، معجزه نیست.

[1]. شیخ مفید، النکت الاعتقادیه، ص35

6. صلوات ها 7

نوشته
    968
    حضور
    16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1947

نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست ها
    زیرا آنچه مختص پیامبران است، معجزه است و این قبیل کارها که کرامت نامیده میشود، معجزه نیست.
    با تشکر....ولی بهر حال کرامت امامان هم عجز خلایق رو دنبال داره...از طرفی من فکر نکنم فرق پیامبران با امامان چندین زیاد باشه.....حتی اگه فقط حضرت علی رو بخوایم در نظر بگیریم بر 123999 پیامبر برتری داره و با حضرت محمد صل الله و علیه و آله برابر است(طبق فرمایش خود رسول الله برابر است با او)....حضرت علی انگار یک پیامبر مخفی هست که فقط گفته نشده پیامبر نیست وگرنه اونطور که من علم دارم از همه پیامبران به نظر من سر هست و با حضرت محمد برابر هست...

8. صلوات ها 2

نوشته
    882
    حضور
    20 روز 18 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    1
    گالری
    17
    صلوات
    2369

نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست ها

با توجه به این نکته، برفرض سند این روایت صحیح باشد و واقعا این روایت صادق باشد، باز هم ایرادی ندارد. زیرا آنچه مختص پیامبران است، معجزه است و این قبیل کارها که کرامت نامیده میشود، معجزه نیست.

با سلام. همانطور که فرمودید، معجزه امری خارق العاده است که همراه با ادعای اینکه عمل از سوی خداست و اثباتگر حجیت فرد است باشد.

اما سؤالی که دارم اینکه آیا امام نباید معجزه بیاورد؟ مثلاً اگر امام زمان ظهور کند، راهی قطعی غیر از معجزه برای اثبات امام زمان بودن دارند؟ ایشان به هر حال تا معجزه نکنند، نه نصرت الهی و نه شباهتش به امور قطعی ذکر شده در روایات، منجر به ایمان نمی شود، زیرا ممکن است این شباهتها اتفاقی باشد، ولی معجزه است که با توجه به هدایتگری خدا، اثبات امامت ایشان است.

ما آزموده‌ایم در این شهر بخت خویش, بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش.

10. صلوات

نوشته
    22
    حضور
    1 روز 22 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    46

نقل قول نوشته اصلی توسط nothing نمایش پست ها
    با تشکر....ولی بهر حال کرامت امامان هم عجز خلایق رو دنبال داره...از طرفی من فکر نکنم فرق پیامبران با امامان چندین زیاد باشه.....حتی اگه فقط حضرت علی رو بخوایم در نظر بگیریم بر 123999 پیامبر برتری داره و با حضرت محمد صل الله و علیه و آله برابر است(طبق فرمایش خود رسول الله برابر است با او)....حضرت علی انگار یک پیامبر مخفی هست که فقط گفته نشده پیامبر نیست وگرنه اونطور که من علم دارم از همه پیامبران به نظر من سر هست و با حضرت محمد برابر هست...
    دردو...

اصلا مقام امامت از پیامبری بالاتره

12. صلوات ها 2

علاقه
    خواندن کتاب و خوردن غذا
    نوشته
    241
    حضور
    6 روز 11 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    570

این ها یک سری اخبار کذب و اباطیل هست که توسط جاعلان و ایضا غالیان حدیث ساخته شده است ... هرگز ائمه علیهم السلام از این کارهای خارق العاده و عجیب نمیکردند ... حتی امام حسین علیه السلام حاضر نشدند برای حفظ امامت از سپاه جن کمک بگیرند چه برسد به این کارها ... لطفا عاقلانه اندیشه کنید و هر چیزی را نپذیرید

14. صلوات ها 3

علاقه
    خواندن کتاب و خوردن غذا
    نوشته
    241
    حضور
    6 روز 11 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    570

این ها یک سری اخبار کذب و اباطیل هست که توسط جاعلان و ایضا غالیان حدیث ساخته شده است ... هرگز ائمه علیهم السلام از این کارهای خارق العاده و عجیب نمیکردند ... حتی امام حسین علیه السلام حاضر نشدند برای حفظ امامت از سپاه جن کمک بگیرند چه برسد به این کارها ... لطفا عاقلانه اندیشه کنید و هر چیزی را نپذیرید

16. صلوات

نوشته
    882
    حضور
    20 روز 18 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    1
    گالری
    17
    صلوات
    2369

نقل قول نوشته اصلی توسط عالم مقدس ملکوت نمایش پست ها
    با سلام. هر چند قصد ورود به این بحث را ندارم ولی سه نکته را فقط جهت تلنگر عرض می کنم:

1.شما این ادعای بزرگ که «هرگز ائمه علیهم السلام از این کارهای خارق العاده و عجیب نمیکردند» را بر چه اساسی مطرح می کنید؟ سندی بر عدم وقوع دارید یا اینکه به صرف اینکه امام حسین، به واسطه ی امری خارق العاده لشکر یزید را نابود نکرد چنین نتیجه ای گرفته اید؟

2.خودِ این داستان حضور جنیان برای یاری امام حسین، از سوی گروهی از منتقدین جزء اخبار کذب و اباطیل انگاشته شده است! (البته بنده نظر قطعی نمی دهم.) رجوع کنید به تحریفات در واقعه تاریخی عاشورا، از استاد مطهری(در سخنرانی با همین عنوان یا در کتاب حماسه حسینی)

3.فاعل و عامل معجزه و کرامت و امور خارق العاده ای که از اولیاء الله سر زده است، خودِ خداست، و نه امام یا نبی؛ و امام یا نبی واسطه ای بر اجرای این عمل است. اگر بر خلاف حکمت خدا باشد، واقع نخواهد شد. اینگونه نیست که امام حسین به اراده شخصی و به صورت خودخواسته می توانستند لشکر یزید را ،به گوشه چشمی، در هم بشکنند. این اگر قرار بود رخ بدهد باید از سوی خدا می بود، که خب حکمت خدا بر شهادت امام حسین قرار گرفت، چنانکه بر بسیاری از انبیاء و اولیاء هم چنین امری رخ داد. حکمت خدا، اقتضاء می کرد برخی انبیاء را در مرحله ای با نصرت الهی نجات بدهد، مانند حضرت نوح(سوره مؤمنون، آیات 23 تا 28) و در مراحلی هم اقتضا می کرد، پیامبر شهید شود، مانند انبیائی که اهل کتاب شهیدشان کردند(سوره بقره، آیه 91).

ما آزموده‌ایم در این شهر بخت خویش, بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش.

18. صلوات ها 2

علاقه
    ریاضی
    نوشته
    1,536
    حضور
    221 روز 13 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7884

به نام خدا.

در فرض صحت روایت که البته بسیار بسیار بسیار بسیار بسیار غیر محتمل هست ، آیا امام حسن (ع) ادعای نبوت کردند که به این عمل معجزه گفته بشه؟

ستایشگر
    اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا، صلواتک علیه و اله، و غیبه ولینا، و کثره عدونا، و قله عددنا و شده الفتن بنا، و تظاهر الزمان علینا، فصل علی محمد و اله و اعنا علی ذلک بفتح منک تعجله و بضر تکشفه و نصر تعزه و سلطان حق تظهره، و رحمه منک تجللناها و عافیه منک تلبسناها، برحمتک یا ارحم الراحمین.

من بیچاره ترین موجود در عالم بودم و خدایا، محبت حسین (ع) رو در دل من گذاشتی و من خوشبخت ترین فرد زمین شدم.

20. صلوات

صفحه 1 از 9 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 6

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری