صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: توسل به اموات فقط از لحاظ قرآن

نوشته
    339
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    540

دعوت توسل به اموات فقط از لحاظ قرآن

توسل به اموات
    خداوند متعال می‌فرماید:
    إِنَّ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ عِبَادٌ أَمْثَالُكُمْ فَادْعُوهُمْ فَلْيَسْتَجِيبُوا لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ (194) أَلَهُمْ أَرْجُلٌ يَمْشُونَ بِهَا أَمْ لَهُمْ أَيْدٍ يَبْطِشُونَ بِهَا أَمْ لَهُمْ أَعْيُنٌ يُبْصِرُونَ بِهَا أَمْ لَهُمْ آذَانٌ يَسْمَعُونَ بِهَا قُلِ ادْعُوا شُرَكَاءَكُمْ ثُمَّ كِيدُونِ فَلَا تُنْظِرُونِ (195)
    (الأعراف: ١٩٤ – ١٩٥) «به راستی کسانی به غیر از خدا را که به فریاد می‌خوانید، بندگانی مثل خودتان هستند، (اگر اصرار دارید) آنها را بخوانید و اگر راست می‌گویید، باید (درخواست) شما را برآورده نمایند! آیا آنها دارای پاهایی هستند که با آنها راه بروند؟! یا دارای دست‌هایی هستند که با آنها چیزی را بگیرند؟! یا چشم‌هایی دارند که با آنها ببینند؟! یا گوش‌هایی دارند که با آنها بشنوند؟!».
    ادعای نزول این آیه در مورد بت‌ها مشکلی را حل نمی‌کند، زیرا آنچه در آیات قرآن مورد نظر است، «عمومیت لفظ» آن است نه «خصوصیت سبب» یعنی شأن نزول آیه، معنی آیه را به آن سبب مقید و محدود نمی‌کند، در غیر این صورت بایستی تنها در همان دوره زمانی و شرایط مکانی حرام و ناروا می‌بود، و پس از آن حلال به حساب می‌آمد! خداوند شرک را تنها بر اعراب جاهلی حرام نکرده است، بلکه برای غیر اعراب و همة بندگان خدا در تمام زمان‌ها و مکان‌ها حرام نموده است!.
    حضرت علی رضی الله عنه می فرمایندخداوند) تو را فرمان داده که از او بخواهي تا عطا کند، درخواست رحمت کني تا ببخشايد، و خداوند بين تو و خودش کسي را قرار نداده تا حجاب و فاصله ايجاد کند، و تو را مجبور نساخته که به شفيع و واسطه‏اي پناه ببري
    نهج البلاغه
    نامه ی 31

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    تاریخ
    نوشته
    444
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2100

سلام دوست من از تفسیر زیبای شما لذت بردم !!!!!
    اما از شما سوالی دارم بر مبنای انچه فرموده اید که
    (در آیات قرآن مورد نظر است، «عمومیت لفظ» آن است نه «خصوصیت سبب» یعنی شأن نزول آیه، معنی آیه را به آن سبب مقید و محدود نمی‌کند) ایا این ایه شامل درخواست حاجت از پدر و مادر زنده یا پیامبر زنده نیز می شود اگر بگویید خیر بنده از شما می پرسم که ایاتی که مثلا می گویند شهدا زنده اند و عند ربهم یرزقون و ایاتی که .... مگر دلالت ندارند که ان خوبان مانند ما زنده اند پس می توان بدانها متوسل شد اگر بگوید از انسان زنده نیز نمی توان درخواست نمود در مقابل این همه ایات و روایاتی که گویای جواز درخواست از پیامبرا ن است چه توجیهی دارید
    ایا شما واقعا درخواست از پیامبر را مانند درخواست از یک بت میدانید؟ لطفا به این سوال بنده جواب صریح بدهید والسلام علی من اتبع الهدی

5. صلوات ها 10

نوشته
    238
    حضور
    16 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1136

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام

دوست گرامی جناب عقیل

ابتدا باید خدمت شما عرض کنم که بنده و شما در چند تاپیک دیگر در حال گفتگو هستیم که بیش از یک هفته است که جوابی از طرف شما در آنها نوشته نمی شود. حال علتش چیست اگر بگویید وقت ندارید باید عرض کنم که اگر وقت ندارید پس تاپیک اضافی چیست؟ اگر وقت دارید و نمی نویسید این را می رساند که جوابی نیست!!! پس بنده در آن تاپیکها منتظر شما هستم.

در ابتدا باز متاسفانه به مطلبی که بارها قبلا جوابش را داده ایم اشاره کرده اید و آن همان نام تاپیک است یعنی این جمله :

بنده بارها و بارها خدمت شما عرض کرده ام که در دین اسلام فقط قرآن نداریم. اگر شما می فرمایید داریم بفرمایید رکعات نماز چند است؟ آنوقت بنده هم این تاپیک را شروع می کنم :

تعداد رکعات نماز فقط از لحاظ قرآن

و آنوقت است که شما از جواب می مانید!!!

پس دقت کنید و این حدیث زیبای حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را همواره به یاد بسپارید :

إني تارك فيكم ما إن تمسكتم به لن تضلوا بعدي أحدهما أعظم من الآخر كتاب الله حبل ممدود من السماء إلى الأرض وعترتي أهل بيتي ولن يتفرقا حتى يردا علي الحوض فانظروا كيف تخلفوني فيهما
    الراوي: زيد بن أرقم - خلاصة الدرجة: صحيح - المحدث: الألباني - المصدر: صحيح الترمذي - الصفحة أو الرقم: 3788

پس بدانید که قرآن تنها شما را به حوض کوثر بهشت نمی رساند!!!

اما در مورد شبهه ای که حضرت عالی بیان نمودید.

نقل قول نوشته اصلی توسط عقیل نمایش پست ها
    توسل به اموات
    خداوند متعال می‌فرماید:
    إِنَّ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ عِبَادٌ أَمْثَالُكُمْ فَادْعُوهُمْ فَلْيَسْتَجِيبُوا لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ (194) أَلَهُمْ أَرْجُلٌ يَمْشُونَ بِهَا أَمْ لَهُمْ أَيْدٍ يَبْطِشُونَ بِهَا أَمْ لَهُمْ أَعْيُنٌ يُبْصِرُونَ بِهَا أَمْ لَهُمْ آذَانٌ يَسْمَعُونَ بِهَا قُلِ ادْعُوا شُرَكَاءَكُمْ ثُمَّ كِيدُونِ فَلَا تُنْظِرُونِ (195)
    (الأعراف: ١٩٤ – ١٩٥) «به راستی کسانی به غیر از خدا را که به فریاد می‌خوانید، بندگانی مثل خودتان هستند، (اگر اصرار دارید) آنها را بخوانید و اگر راست می‌گویید، باید (درخواست) شما را برآورده نمایند! آیا آنها دارای پاهایی هستند که با آنها راه بروند؟! یا دارای دست‌هایی هستند که با آنها چیزی را بگیرند؟! یا چشم‌هایی دارند که با آنها ببینند؟! یا گوش‌هایی دارند که با آنها بشنوند؟!».
    در جواب این مطلب شما بنده هم سوالی قرآنی از حضرت عالی دارم :

خداوند متعال می فرماید :

مَنْ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَر ؟

چه کسی آسمانها و زمین را آفرید و خورشید و ماه را مسخر نمود؟

لطف کنید و جواب این آیه را خیلی ساده و روان و با اعتقاد خودتان بیان فرمایید.
    لطفا حتما به این سوال پاسخ دهید.

اما در مورد تحلیلی و تفسیری که از خودتان نوشته اید به مطالب زیر توجه کنید :

ادعای نزول این آیه در مورد بت‌ها مشکلی را حل نمی‌کند، زیرا آنچه در آیات قرآن مورد نظر است، «عمومیت لفظ» آن است نه «خصوصیت سبب» یعنی شأن نزول آیه، معنی آیه را به آن سبب مقید و محدود نمی‌کند
    اگر بخواهیم به قول شما عمومیت بگیریم خوب توجه کنید :

متن آیه : إِنَّ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ ...

یعنی اگر به این آیه طبق شما عمومیت دهیم باید حتی بنده شما را مورد خطاب قرار ندهم!!! مگر شما من دون الله نیستید؟! خوب حالا اگر من شما را ( دون الله ) بخوانم و خواسته ای از شما بکنم آیا کافر خواهم شد؟! مثلا شما پیش دوستتان می روید و او را صدا می کنید و از او می خواهید که شما را در کاری یاری کند. آیا شما خدای نکرده مشرک می شوید ؟!

در غیر این صورت بایستی تنها در همان دوره زمانی و شرایط مکانی حرام و ناروا می‌بود، و پس از آن حلال به حساب می‌آمد! خداوند شرک را تنها بر اعراب جاهلی حرام نکرده است، بلکه برای غیر اعراب و همة بندگان خدا در تمام زمان‌ها و مکان‌ها حرام نموده است!.
    پس اتفاقا عمومیت نیست بلکه این آیه مختص به مطلب خاصی است نه زمان خاصی!!!

اشتباه شما اینجاست که مختص به مطلب خاص بودن را با مختص به زمان خاص بودن اشتباه می گیرید!!!

چه مشکلی پیش می آید که این آیه مختص بت پرستان باشد؟ و خداوند به مشرکان و بت پرستان بفرماید که من دون الله را صدا نکنید یعنی بت ها را. شما از کجا محدودیت زمانی را به آن اضافه می کنید؟؟!!

در ضمن دون الله یعنی آنچه که اولا شما آن را استقلالا دارای قدرت و کمال بدانید و از آن طلب کنید مانند بت پرستان که استقلالا از بت ها خواسته های خود را طلب می کردند. دوما رضایت و امر خداوند در صدا کردن و خواستن شما از فردی یا شی ءی نباشد. مانند اینکه شما می روید و از نانوا نان می خواهید. ولی آیه کریمه می فرماید :

وَ الَّذي هُوَ يُطْعِمُني‏ وَ يَسْقينِ (سوره مبارکه شعراء آیه 79)

مگر خدا طعام دهنده نیست طبق آیه و به قول شما هم آیه عمومیت دارد. حال به نظر شما ما به نانوایی برویم یا نرویم؟؟؟!!!

پس شما نمی توانید فقط از ظواهر آیات مطلبی را نتیجه گرفته و با آن بخواهید مثلا توسل به خدا را زیر سوال برید.

در ضمن به این آیه شریفه هم دقت کنید :

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسيلَةَ وَ جاهِدُوا في‏ سَبيلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ (سوره مبارکه مائده آیه 35)

اینجا می گوید که برای به طرف خدا رفتن وسیله بجویید ( حال جدای از اینکه که وسیله چه هست در هر حال وسیله دون الله که هست ) آیا این فرمایش شما با نتیجه شما که در بالا بدست آروده اید در تضاد نیست؟؟!!

آیا این وسائلی که با آنها به سمت خدا تقرب می جوییم دون الله نیستند؟!

راستی پسران حضرت یعقوب علی نبینا و آله و علیه السلام هم دون را را صدا کردند ( یاابانا ) و هم از دون الله خواسته و حاجتی را خواستند ( استغفر لنا ذنوبنا ) و حضرت یعقوب علی نبینا و آله و علیه السلام هم در جواب آنها نفرمودند که چرا مشرک می شوید بروید و خودتان از خدا بخواهید بلکه فرمودند : قَالَ سَوْفَ أَسْتَغْفِرُ لَكُمْ رَبِّي إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ .

این هم یک نمونه قرآنی دیگر برای شما که فقط قرآن می خواهید!!!

در ضمن احادیث زیادی هم هستند که هم در کتب اهل سنت و هم در کتب شیعه که توسل را تایید می کنند و حتی از کتب اهل سنت بنده می توانم برای شما اثبات کنم که بعد از فوت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم صحابه به ایشان توسل کرده و ایشان را مورد خطاب قرار داده اند. به این نمونه دقت کنید :

أصاب الناس قحط في زمن عمر بن الخطاب فجاء رجل إلى قبر النبي صلى الله عليه وسلم فقال : يا رسول الله استسق الله لأمتك فإنهم قد هلكوا . فأتاه رسول الله صلى الله عليه وسلم في المنام فقال : إيت عمر فأقره مني السلام وأخبرهم أنهم مسقون ، وقل له عليك بالكيس الكيس . فأتى الرجل فأخبر عمر فقال : يا رب ما آلوا إلا ما عجزت عنه . وهذا إسناد صحيح .
    در زمان عمر بن الخطاب قحطي آمد ، بلال بن حارث آمد كنار قبر پيامبر عرضه داشت :امت تو نابود شدند ، از خداي عالم باران رحمت طلب كن .بعد پيامبر به خوابش آمد و گفت برو پيش عمر و سلام مرا به او برسان و به او خبر بده كه باران رحمت نازل خواهد و به او بگو كه نسبت به مردم بذل و بخششت بيشتر باشد . اين شخص آمد خدمت عمر . عمر خيلي گريه كرد كه ما قابل اين سلام نبوديم . و گفت : هيچ خدمتي را نسبت به مسلمانان كه از دستم بر بيايد كوتاهي نخواهم كرد .
    ابن حجر عسقلاني‌ از بزرگان علم رجال اهل سنت در آخر مي گويد : سند اين حديث صحيح است .
    فتح الباري ، ج2 ، ص412

لطف کنید و مطالب را با دقت مطالعه نمایید و بعد مطلبی بنویسید.

باتشکر - یاعلی

الحمدلله الذي جعلنا من المتسكين بولايه اميرالمومنين و الائمه عليهم السلام

الحمدلله الذي جعل كمال دينه و تمام نعمته بولايه اميرالمومنين علي ابن ابيطالب عليه السلام

7. صلوات ها 12

نوشته
    41
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    182

• به نام خدا
    • با اجازه كاربران محترم
    • جناب عقيل توجه داشته باشيد در سوره حج ايه 32 خداوند ميفرمايد:ذلك و من يعظم شعائر الله فانها من تقوي القلوب اين است(فرايض خدا) هركسي شعائر خدا را بزرگ دارد در حقيقت از تقوي قلبهاست و از پاكي دلهاست با توجه به پاسخ بزرگواران توسل جستن شرك نيست بلكه از شعائر الهي است و مثلا اگر فردي گفت يا رسول الله يا وجيها عند الله اشفع لنا عندالله مشرك شده؟ يا رسول خدا صلي الله عليه واله صداي او را نميشنود؟! يا كمك گرفتن از رسول خدا صلي الله عليه واله من دون الله است وبشري مثل ماست ؟؟ يا شما بفرماييد ايا حضرت يعقوب نعوذ بالله كه پيراهن يوسف را بر چشمانش گذاشت و شفا گرفت او هم مشرك بود؟ اعتقاد شما كداميك است لطفا بفرماييد ؟البته به مطالب عزيزان توجه كنيد هيچكسي در عبادت من دون الله را عبادت و پرستش نميكند اما چرا خداوند در قران قسم به كوه طور خورد؟ والطور چون كوه طور محل عبادت حضرت موسي پيامبر خدا با خدا بود و موسي 40 روز در ان كوه به عبادت خدا مشغول شد لذا براي خداوند ارزش پيدا كرده است حالا به نظر شما جايي كه قبر رسول خدا صلي الله عليه واله ميباشد براي خدا ارزش ندارد؟يا جايي كه قبر فرزندان معصوم رسول خدا صلي الله عليه و اله است براي خدا ارزش ندارد؟ يه وقت كسي نگه اون خداست و به هر كسي بخواهد ميتواند قسم بخورد اما ما بندگان نميتوانيم! يا خدا گفته عند ربهم يرزقون نه عند قبرهم يرزقون؟؟!! چون شنيدم !!! خلاصه مطلب شما از اگاهان و كارشناسان محترم سوال بفرماييد تا منحرف نشويد ان شا ءالله

ویرایش توسط محمد امين : ۱۳۸۹/۰۱/۲۱ در ساعت ۱۳:۴۴
    • رسول اكرم صلي الله عليه واله فرمودند:يا علي الم تسمع قول الله تعالي ان الذين ءامنوا و عملوا الصالحات اولئك هم خير البرية هم شيعتك وموعدي و موعدكم الحوض اذا اجتمعت الامم للحساب تدعون غرا محجلين و الذي نفسي بيده ان هذا و شيعته لهم الفائزون يوم القيامةو يا علي انت و شيعتك خير البريةتاتي يوم القيامة انت و شيعتك راضين مرضيين و ياتي عدوك غضبانا مقمحين

9. صلوات ها 8

نوشته
    339
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    540

نقل قول نوشته اصلی توسط hamedi نمایش پست ها
    در ابتدا باز متاسفانه به مطلبی که بارها قبلا جوابش را داده ایم اشاره کرده اید و آن همان نام تاپیک است یعنی این جمله : توسل به اموات فقط از لحاظ قرآن بنده بارها و بارها خدمت شما عرض کرده ام که در دین اسلام فقط قرآن نداریم. اگر شما می فرمایید داریم بفرمایید رکعات نماز چند است؟ آنوقت بنده هم این تاپیک را شروع می کنم : تعداد رکعات نماز فقط از لحاظ قرآن و آنوقت است که شما از جواب می مانید!!! پس دقت کنید و این حدیث زیبای حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را همواره به یاد بسپارید : إني تارك فيكم ما إن تمسكتم به لن تضلوا بعدي أحدهما أعظم من الآخر كتاب الله حبل ممدود من السماء إلى الأرض وعترتي أهل بيتي ولن يتفرقا حتى يردا علي الحوض فانظروا كيف تخلفوني فيهما الراوي: زيد بن أرقم - خلاصة الدرجة: صحيح - المحدث: الألباني - المصدر: صحيح الترمذي - الصفحة أو الرقم: 3788 پس بدانید که قرآن تنها شما را به حوض کوثر بهشت نمی رساند!!!
    سلام
    به خاطر این اسم تاپیک را فقط از لحاظ قرآن کردم چون که موضوع توحید در قرآن مفصلا گفته شده و 100 ها آیه در این باره آمده است و موضوع حدیث و روایت وقت مفصل می خواهد و در مورد رکعات نماز که می گویید در قرآن نیامده پس مساله توحید هم نیاز به بررسی سنت دارد اشتباه شما این است که رکعات نماز را از اصولیات می دانید در حالی که رکعات نماز از جزئیات است اما توحید از اصول دین است.
    در جواب این مطلب شما بنده هم سوالی قرآنی از حضرت عالی دارم : خداوند متعال می فرماید : مَنْ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَر ؟ چه کسی آسمانها و زمین را آفرید و خورشید و ماه را مسخر نمود؟ لطف کنید و جواب این آیه را خیلی ساده و روان و با اعتقاد خودتان بیان فرمایید. لطفا حتما به این سوال پاسخ دهید.
    اللَّهُ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَأَنْزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقًا لَكُمْ وَسَخَّرَ لَكُمُ الْفُلْكَ لِتَجْرِيَ فِي الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ وَسَخَّرَ لَكُمُ الْأَنْهَارَ (32) وَسَخَّرَ لَكُمُ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ دَائِبَيْنِ وَسَخَّرَ لَكُمُ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ(33)
    اعتقاد من همان اعتقاد قرآنی است
    اگر بخواهیم به قول شما عمومیت بگیریم خوب توجه کنید : متن آیه : إِنَّ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ ... یعنی اگر به این آیه طبق شما عمومیت دهیم باید حتی بنده شما را مورد خطاب قرار ندهم!!! مگر شما من دون الله نیستید؟! خوب حالا اگر من شما را ( دون الله ) بخوانم و خواسته ای از شما بکنم آیا کافر خواهم شد؟! مثلا شما پیش دوستتان می روید و او را صدا می کنید و از او می خواهید که شما را در کاری یاری کند. آیا شما خدای نکرده مشرک می شوید ؟!
    خیر چون این از نوع توسل جایز است.
    پس اتفاقا عمومیت نیست بلکه این آیه مختص به مطلب خاصی است نه زمان خاصی!!! اشتباه شما اینجاست که مختص به مطلب خاص بودن را با مختص به زمان خاص بودن اشتباه می گیرید!!! چه مشکلی پیش می آید که این آیه مختص بت پرستان باشد؟ و خداوند به مشرکان و بت پرستان بفرماید که من دون الله را صدا نکنید یعنی بت ها را. شما از کجا محدودیت زمانی را به آن اضافه می کنید؟؟!! در ضمن دون الله یعنی آنچه که اولا شما آن را استقلالا دارای قدرت و کمال بدانید و از آن طلب کنید مانند بت پرستان که استقلالا از بت ها خواسته های خود را طلب می کردند. دوما رضایت و امر خداوند در صدا کردن و خواستن شما از فردی یا شی ءی نباشد.
    پس چرا در همه ی آیات قرآن من دون الله آمده و اصنام نیامده مثلا:
    قُلِ ادْعُوا الَّذِينَ زَعَمْتُمْ مِنْ دُونِهِ فَلَا يَمْلِكُونَ كَشْفَ الضُّرِّ عَنْكُمْ وَلَا تَحْوِيلًا (الإسراء: ٥٦ – ٥٧)
    قُلْ إِنِّي نُهِيتُ أَنْ أَعْبُدَ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ قُلْ لَا أَتَّبِعُ أَهْوَاءَكُمْ قَدْ ضَلَلْتُ إِذًا وَمَا أَنَا مِنَ الْمُهْتَدِينَ (56)انعام
    وَالَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ لَا يَسْتَطِيعُونَ نَصْرَكُمْ وَلَا أَنْفُسَهُمْ يَنْصُرُونَ(اعراف 197)
    در ضمن به این آیه شریفه هم دقت کنید : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسيلَةَ وَ جاهِدُوا في‏ سَبيلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ (سوره مبارکه مائده آیه 35) اینجا می گوید که برای به طرف خدا رفتن وسیله بجویید ( حال جدای از اینکه که وسیله چه هست در هر حال وسیله دون الله که هست ) آیا این فرمایش شما با نتیجه شما که در بالا بدست آروده اید در تضاد نیست؟؟!! آیا این وسائلی که با آنها به سمت خدا تقرب می جوییم دون الله نیستند؟!
    قطعا دون الله نیستند شما چطور وسیله را دون الله می دانید در حالی که بعد از وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسيلَةَ گفته و جهاد کنید معلوم می شود که جهاد یک نوع وسیله است اما ببینیم خدا چه چیزهایی را وسیله می داند
    وَمَنْ يَعْتَصِمْ بِاللَّهِ فَقَدْ هُدِيَ إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ (آل عمران: ١٠١) «هرکس به خدا متوسل شود بیگمان به راه راست و مستقیم رهنمون شده است».

إِلَّا الَّذِينَ تَابُوا وَأَصْلَحُوا وَاعْتَصَمُوا بِاللَّهِ وَأَخْلَصُوا دِينَهُمْ لِلَّهِ فَأُولَئِكَ مَعَ الْمُؤْمِنِينَ (النساء: ١٤٦) «مگر کسانی که توبه کنند و برگردند و به اصلاح خویش بپردازند و به خدا متوسل شوند و آیین خویش را خالصانه از آن خدا کنند (و فقط و فقط او را بپرستند و به فریاد خوانند)، پس آنان از زمره مؤمنان خواهند بود».
    راستی پسران حضرت یعقوب علی نبینا و آله و علیه السلام هم دون را را صدا کردند ( یاابانا ) و هم از دون الله خواسته و حاجتی را خواستند ( استغفر لنا ذنوبنا ) و حضرت یعقوب علی نبینا و آله و علیه السلام هم در جواب آنها نفرمودند که چرا مشرک می شوید بروید و خودتان از خدا بخواهید بلکه فرمودند : قَالَ سَوْفَ أَسْتَغْفِرُ لَكُمْ رَبِّي إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ . این هم یک نمونه قرآنی دیگر برای شما که فقط قرآن می خواهید!!!

حضرت یعقوب که نمرده بودند و برای آنها دعا کردند و این نوع توسل جایز است
    در ضمن احادیث زیادی هم هستند که هم در کتب اهل سنت و هم در کتب شیعه که توسل را تایید می کنند و حتی از کتب اهل سنت بنده می توانم برای شما اثبات کنم که بعد از فوت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم صحابه به ایشان توسل کرده و ایشان را مورد خطاب قرار داده اند. به این نمونه دقت کنید : أصاب الناس قحط في زمن عمر بن الخطاب فجاء رجل إلى قبر النبي صلى الله عليه وسلم فقال : يا رسول الله استسق الله لأمتك فإنهم قد هلكوا . فأتاه رسول الله صلى الله عليه وسلم في المنام فقال : إيت عمر فأقره مني السلام وأخبرهم أنهم مسقون ، وقل له عليك بالكيس الكيس . فأتى الرجل فأخبر عمر فقال : يا رب ما آلوا إلا ما عجزت عنه . وهذا إسناد صحيح . در زمان عمر بن الخطاب قحطي آمد ، بلال بن حارث آمد كنار قبر پيامبر عرضه داشت :امت تو نابود شدند ، از خداي عالم باران رحمت طلب كن .بعد پيامبر به خوابش آمد و گفت برو پيش عمر و سلام مرا به او برسان و به او خبر بده كه باران رحمت نازل خواهد و به او بگو كه نسبت به مردم بذل و بخششت بيشتر باشد . اين شخص آمد خدمت عمر . عمر خيلي گريه كرد كه ما قابل اين سلام نبوديم . و گفت : هيچ خدمتي را نسبت به مسلمانان كه از دستم بر بيايد كوتاهي نخواهم كرد . ابن حجر عسقلاني‌ از بزرگان علم رجال اهل سنت در آخر مي گويد : سند اين حديث صحيح است . فتح الباري ، ج2 ، ص412

گفتم توسل در قرآن پس لطفا استناد به احادیث نکنید
    نقل قول نوشته اصلی توسط محمد امين نمایش پست ها
    هيچكسي در عبادت من دون الله را عبادت و پرستش نميكند اما چرا خداوند در قران قسم به كوه طور خورد؟ والطور چون كوه طور محل عبادت حضرت موسي پيامبر خدا با خدا بود و موسي 40 روز در ان كوه به عبادت خدا مشغول شد لذا براي خداوند ارزش پيدا كرده است حالا به نظر شما جايي كه قبر رسول خدا صلي الله عليه واله ميباشد براي خدا ارزش ندارد؟يا جايي كه قبر فرزندان معصوم رسول خدا صلي الله عليه و اله است براي خدا ارزش ندارد؟ يه وقت كسي نگه اون خداست و به هر كسي بخواهد ميتواند قسم بخورد اما ما بندگان نميتوانيم!
    لطفا از بحث منحرف نشوید چون بحث زیارت قبور موضوع دیگری است

حضرت علی رضی الله عنه می فرمایندخداوند) تو را فرمان داده که از او بخواهي تا عطا کند، درخواست رحمت کني تا ببخشايد، و خداوند بين تو و خودش کسي را قرار نداده تا حجاب و فاصله ايجاد کند، و تو را مجبور نساخته که به شفيع و واسطه‏اي پناه ببري
    نهج البلاغه
    نامه ی 31

11. صلوات ها 4

نوشته
    238
    حضور
    16 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1136

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام

دوست گرامی جناب عقیل

به خاطر این اسم تاپیک را فقط از لحاظ قرآن کردم چون که موضوع توحید در قرآن مفصلا گفته شده و 100 ها آیه در این باره آمده است و موضوع حدیث و روایت وقت مفصل می خواهد و در مورد رکعات نماز که می گویید در قرآن نیامده پس مساله توحید هم نیاز به بررسی سنت دارد اشتباه شما این است که رکعات نماز را از اصولیات می دانید در حالی که رکعات نماز از جزئیات است اما توحید از اصول دین است.
    بنده در کجا اشاره کردم که نماز از اصولیات!!! است؟! لطفا از طرف بنده نقل قول اشتباه نفرمایید.

شما بفرمایید حکم کسی که نماز نخواند چیست؟ مگر نماز از اوجب واجبات نیست؟ کسی که نماز نخواند بدون شک در جهنم است ( البته به خواست و اراده الهی ). حال چگونه است که خداوند تبارک و تعالی در مورد تعداد رکعات و چگونگی واجبترین واجبات در قرآن سخنی به میان نیاورده است؟؟؟!!!

آیا این مطلب این را نمی رساند که قرآن برای ما کافی نیست و فقط قرآن امکان ندارد؟؟؟!!!

در مورد موضوع توحید که گفتید خب آیا آمدن آیات در موردی ما را از احادیث در آن مورد بی نیاز می کند؟ در ضمن خود قرآن می فرماید که مبین قرآن باید برای ما قرآن را تبیین فرماید. آیا گفته است که در مورد توحید نیازی نیست؟؟؟!!! شما چرا می خواهید مخالف قرآن سخن بگویید؟؟؟!!!

مراجعه به احادیث مخصوصا برای شما اهل سنت اتفاقا زیاد وقت گیر نیست!!! چون شما دو کتاب دارید که بعد قرآن همه احادیث آنها بنا به عقیده علمایتان صحیح می باشد. می توانید مراجعه کنید و احادیث را ببینید.

پس در بالا عرض کردم که همچنانکه توحید در اعتقاد بسیار با ارزش است نماز هم در واجبات با ارزشترین مسئله است و اگر کسی به واجبات عمل نکند در جهنم است!!!

اللَّهُ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَأَنْزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقًا لَكُمْ وَسَخَّرَ لَكُمُ الْفُلْكَ لِتَجْرِيَ فِي الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ وَسَخَّرَ لَكُمُ الْأَنْهَارَ (32) وَسَخَّرَ لَكُمُ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ دَائِبَيْنِ وَسَخَّرَ لَكُمُ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ(33)
    متاسفانه شما هم مشرک شدید!!!

چون خداوند تبارک و تعالی در قرآن می فرماید :

وَ لَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ لَيَقُولُنَّ اللَّهُ فَأَنَّى يُؤْفَكُونَ (سوره مبارکه عنکبوت آیه 61)

و اگر از آن مشرکان بپرسی که چه
    کسی آسمانها و زمین را آفرید و خورشید و ماه را مسخر نمود به تحقیق و همانا خواهند گفت الله !!!

ولی قبلا گفته بودید که دون الله عمومیت دارد!!!

ادعای نزول این آیه در مورد بت‌ها مشکلی را حل نمی‌کند، زیرا آنچه در آیات قرآن مورد نظر است، «عمومیت لفظ» آن است نه «خصوصیت سبب» یعنی شأن نزول آیه، معنی آیه را به آن سبب مقید و محدود نمی‌کند.
    منظور شما از عمومیت و خصوصیت آیا همان عمومیت و خصوصیتی نیست که ما هم استفاده می کنیم؟؟؟!!!

راستی ببخشید میشه بفرمایید تعریف توسل جایز و توسل ناجایز چیست؟

قُلِ ادْعُوا الَّذِينَ زَعَمْتُمْ مِنْ دُونِهِ فَلَا يَمْلِكُونَ كَشْفَ الضُّرِّ عَنْكُمْ وَلَا تَحْوِيلًا (الإسراء: ٥٦ – ٥٧)
    قُلْ إِنِّي نُهِيتُ أَنْ أَعْبُدَ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ قُلْ لَا أَتَّبِعُ أَهْوَاءَكُمْ قَدْ ضَلَلْتُ إِذًا وَمَا أَنَا مِنَ الْمُهْتَدِينَ (56)انعام
    وَالَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ لَا يَسْتَطِيعُونَ نَصْرَكُمْ وَلَا أَنْفُسَهُمْ يَنْصُرُونَ(اعراف 197)
    البته اینکه بفرمایید همه جا دون الله آمده اشتباه است مثلا :

أَتَدْعُونَ بَعْلاً وَ تَذَرُونَ أَحْسَنَ الْخالِقينَ (سوره مبارکه صافات آیه 125)

وَ ضَلَّ عَنْهُمْ ما كانُوا يَدْعُونَ مِنْ قَبْلُ وَ ظَنُّوا ما لَهُمْ مِنْ مَحيصٍ (سوره مبارکه فصلت آیه 48)

و مثالهایی دیگر که می رساند فقط من دون الله نیست.

اما باید تعریفی از دون الله داشته باشیم و ببینیم که آیا دون الله چیست.

شما ابتدا لطف کنید و برای ما دون الله را تعریف کنید تا بعد بنده ادامه مطالبم را عرض کنم.

قطعا دون الله نیستند شما چطور وسیله را دون الله می دانید در حالی که بعد از وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسيلَةَ گفته و جهاد کنید معلوم می شود که جهاد یک نوع وسیله است اما ببینیم خدا چه چیزهایی را وسیله می داند
    وَمَنْ يَعْتَصِمْ بِاللَّهِ فَقَدْ هُدِيَ إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ (آل عمران: ١٠١) «هرکس به خدا متوسل شود بیگمان به راه راست و مستقیم رهنمون شده است».

إِلَّا الَّذِينَ تَابُوا وَأَصْلَحُوا وَاعْتَصَمُوا بِاللَّهِ وَأَخْلَصُوا دِينَهُمْ لِلَّهِ فَأُولَئِكَ مَعَ الْمُؤْمِنِينَ (النساء: ١٤٦) «مگر کسانی که توبه کنند و برگردند و به اصلاح خویش بپردازند و به خدا متوسل شوند و آیین خویش را خالصانه از آن خدا کنند (و فقط و فقط او را بپرستند و به فریاد خوانند)، پس آنان از زمره مؤمنان خواهند بود».
    یعنی چی که قطعا دون الله نیستند؟؟؟!!!

بابا بعد از جمله فرموده جهاد آیا جهاد العیاذ باالله خود خداست؟ خدا که نیست. پس دون الله است دیگه. دون یعنی چی؟ دون یعنی غیر. آیا جهاد و نماز و روزه و توبه و ... العیاذ باالله خدا هستند؟ نیستند که. پس غیر خدا هستند. پس دون الله هستند. کمی دقت کنید متوجه میشید که اشتباه کردید!!!

چه جالب الان من معنی دون الله رو متوجه شدم!!! یعنی اگه به زنده توسل کنیم دون الله نیست ولی اگه به مرده توسل کنیم دون الله هست!!! اینها همه از این است که شما متاسفانه از مبین قرآن و احادیث دور افتاده اید. اگر به مبین قرآن رجوع کنید اینهمه تفسیر به رای و اشتباه نخواهید داشت!!!

اتفاقا توسل فرزندان حضرت یعقوب علی نبینا و آله و علیه السلام دقیقا توسل به دون الله است ( البته نه دون الله که مراد آیات مشرکین هست ). چون حضرت یعقوب العیاذ باالله خدا که نبودند پس دون الله بودند و پسران ایشان به ایشان توسل کرده اند. ولی چرا شرک نشده چون آنها پدرشان را ذاتا و مستقلا دارای قدرت نمی دانسته اند و به پدر بزرگوارشان گفته اند برای ما از خدا طلب بخشش و استغفار کن.

اولا باز عرض می کنم که شما نمی توانید بگویید که فقط از قرآن. اما در مورد احادیث هم نمی توانید آنرا رد کنید چون حدیث صحیحی است. البته شاید چون به ضرر شماست مجبور شوید که بگویید :

گفتم توسل در قرآن پس لطفا استناد به احادیث نکنید!!!

از قرآن هم برایتان آوردم ولی قبول که نمی کنید!!! ماجرای حضرت یعقوب علی نبینا و آله و علیه السلام مگر در قرآن نیست؟؟؟!!!

اما برای اینکه ببینید که باز هم می توانیم از قرآن استناد کنیم باز شاهدی دیگر می آورم :

وَ لَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ جاؤُكَ فَاسْتَغْفَرُوا اللَّهَ وَ اسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللَّهَ تَوَّاباً رَحيماً (سوره نساء آیه 64)

و اگر آنها هنگامى كه به خود ستم مى‏كردند (مرتکب گناه می شدند)، به نزد تو مى‏آمدند و از خدا طلب آمرزش مى‏كردند و پيامبر هم براى آنها استغفار مى‏كرد خدا را توبه پذير و مهربان مى‏يافتند.

آیا این مختص زمان رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم هست یا خداوند یک فرمول کلی می دهد؟

طبق این آیه اگر کسی که به نفس خودش ظلم کرده نزد رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم برود و به خدا استغفار کند و حضرت هم برایش استغفار کنند به تحقیق و بدون شک خدا را تواب و رحیم خواهند یافت.

باز اگر خواستید بفرمایید توضیح بیشتر بدهم.

راستی یه مطالبی هم نوشته بودم که ظاهرا مجبورا ندیده اید!!!

1. ابتدا باید خدمت شما عرض کنم که بنده و شما در چند تاپیک دیگر در حال گفتگو هستیم که بیش از یک هفته است که جوابی از طرف شما در آنها نوشته نمی شود. حال علتش چیست اگر بگویید وقت ندارید باید عرض کنم که اگر وقت ندارید پس تاپیک اضافی چیست؟ اگر وقت دارید و نمی نویسید این را می رساند که جوابی نیست!!! پس بنده در آن تاپیکها منتظر شما هستم.

2. پس دقت کنید و این حدیث زیبای حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را همواره به یاد بسپارید :
    إني تارك فيكم ما إن تمسكتم به لن تضلوا بعدي أحدهما أعظم من الآخر كتاب الله حبل ممدود من السماء إلى الأرض وعترتي أهل بيتي ولن يتفرقا حتى يردا علي الحوض فانظروا كيف تخلفوني فيهما
    الراوي: زيد بن أرقم - خلاصة الدرجة: صحيح - المحدث: الألباني - المصدر: صحيح الترمذي - الصفحة أو الرقم: 3788
    پس بدانید که قرآن تنها شما را به حوض کوثر بهشت نمی رساند!!!

باتشکر - یاعلی

الحمدلله الذي جعل كمال دينه و تمام نعمته بولايه اميرالمومنين علي ابن ابيطالب عليه السلام

13. صلوات ها 9

نوشته
    41
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    182

سلام

لطفا از بحث منحرف نشوید چون بحث زیارت قبور موضوع دیگری است
    ببخشيد كه از بحث منحرف شدم وبحث زيارت قبور را در بحث توسل به اموات اوردم!!!! چه فرقي ميكند گاهي اوقات انسان هم به زيارت قبر مكان متبرك و ارزشمند نزد خدا ميرودو هم در زيارت قبر توسل ميجويد مثل زيارت قبر مطهرپيامبر صلي الله عليه واله و امام رضا عليه السلام وتوسل به انان در حرمين مطهرشان. ميشه شما بزرگواري فرماييد كه منظور شما در بحث توسل به اموات كدام اموات است كه در قبور نيستند!!شايد همانطور كه قبلا گفتم منظور شما شهدايي باشد كه عند ربهم يرزقونند نه عند قبرهم يرزقون!!! اما انجا كه گفتم اگر بگوييم يا رسول الله يا وجيها عندالله اشفع لنا عندالله منظور اين بود كه اين هم يك نوع توسل جايز است نه شرك! لطفا شما با دقت مطالب را بخوانيد و منحرف نشويد توسل به اهل بيت و شهدا نيز جايز است چون انان نمرده اند اما اعتقاد شما كه اعتقاد قراني است بدانيد كه خداوند بهترين مربي و الكوي بندگان است گاهي هم با اشاره با بندگان زيرك و با تقوي خود سخن گفته است زيرا همه انسانها در معرض امتحان خداوند ميباشند اما شما كه حسبنا كتاب الله هستيد متوجه ميشويد اشارات شعائر الهي و من دون الله وغيره در قران چيست؟!
    ویرایش توسط محمد امين : ۱۳۸۹/۰۱/۲۲ در ساعت ۱۴:۴۸
    • رسول اكرم صلي الله عليه واله فرمودند:يا علي الم تسمع قول الله تعالي ان الذين ءامنوا و عملوا الصالحات اولئك هم خير البرية هم شيعتك وموعدي و موعدكم الحوض اذا اجتمعت الامم للحساب تدعون غرا محجلين و الذي نفسي بيده ان هذا و شيعته لهم الفائزون يوم القيامةو يا علي انت و شيعتك خير البريةتاتي يوم القيامة انت و شيعتك راضين مرضيين و ياتي عدوك غضبانا مقمحين

15. صلوات ها 6

نوشته
    339
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    540

بنده در کجا اشاره کردم که نماز از اصولیات!!! است؟! لطفا از طرف بنده نقل قول اشتباه نفرمایید. شما بفرمایید حکم کسی که نماز نخواند چیست؟ مگر نماز از اوجب واجبات نیست؟ کسی که نماز نخواند بدون شک در جهنم است ( البته به خواست و اراده الهی ). حال چگونه است که خداوند تبارک و تعالی در مورد تعداد رکعات و چگونگی واجبترین واجبات در قرآن سخنی به میان نیاورده است؟؟؟!!! آیا این مطلب این را نمی رساند که قرآن برای ما کافی نیست و فقط قرآن امکان ندارد؟؟؟!!!
    سلام دوست همیشگی
    من هم می دانم که تنها با قرآن به سعادت نمی رسیم و سنت صحیح پیامبر نیز مهم است اما شما تعداد رکعات نماز را با توحید مقایسه می کنید در حالی که توحید از اصول دین است و مفصلا در قرآن توضیح داده شده است و نماز هم با توجه با این که از فروع است بارها به اقامه آن دستور داده شده است.

در مورد موضوع توحید که گفتید خب آیا آمدن آیات در موردی ما را از احادیث در آن مورد بی نیاز می کند؟ در ضمن خود قرآن می فرماید که مبین قرآن باید برای ما قرآن را تبیین فرماید. آیا گفته است که در مورد توحید نیازی نیست؟؟؟!!! شما چرا می خواهید مخالف قرآن سخن بگویید؟؟؟!!!

من هرگز با احادیث مخالف نیستم و قطعا سخنان پیامبر هم مخالف قرآن نیست اما چون وقت زیادی باید به بررسی احادیث بگذاریم و احادیث هم همیشه از لحاظ صحت مورد اختلاف هستند من ترجیح می دهم که به قرآن مبین رجوع کنیم اما این برای من سوال شده است که چرا شما این قدر از قرآن می ترسید و تا اسم قرآن می آید ناراحت می شوید و اعتراض می کنید؟
    متاسفانه شما هم مشرک شدید!!! چون خداوند تبارک و تعالی در قرآن می فرماید : وَ لَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ لَيَقُولُنَّ اللَّهُ فَأَنَّى يُؤْفَكُونَ (سوره مبارکه عنکبوت آیه 61) و اگر از آن مشرکان بپرسی که چه کسی آسمانها و زمین را آفرید و خورشید و ماه را مسخر نمود به تحقیق و همانا خواهند گفت الله !!!

اتفاقا این آیه هم دلیلی است بر رد عقاید شما چون مشرکان نیز خدا را قبول داشتند ولی می گفتند "مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِيُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ زُلْفَى"(زمر 2) ما بت هارا نمی پرستیم مگر این که مارا به خدا نزدیک کندند این هم از دلایلی است که شیعیان دارند
    [quote=hamedi;17440]منظور شما از عمومیت و خصوصیت آیا همان عمومیت و خصوصیتی نیست که ما هم استفاده می کنیم؟؟؟!!! راستی ببخشید میشه بفرمایید تعریف توسل جایز و توسل ناجایز چیست؟[/quote
    ببخشید از این که شما را به اشتباه انداختم و از کلمه ی عمومیت لفظ استفاده کردم
    توسل جایز: به توسلی می گویند که فرد از کسانی که در قید حیات هستند طلب کمک و یا دعای خیری کند البته در حد توانایی شان

توسل مردود: به توسلی می گویند که به اشیاء و اموات توسل و طلب کمکی کند.
    یعنی چی که قطعا دون الله نیستند؟؟؟!!! بابا بعد از جمله فرموده جهاد آیا جهاد العیاذ باالله خود خداست؟ خدا که نیست. پس دون الله است دیگه. دون یعنی چی؟ دون یعنی غیر. آیا جهاد و نماز و روزه و توبه و ... العیاذ باالله خدا هستند؟ نیستند که. پس غیر خدا هستند. پس دون الله هستند. کمی دقت کنید متوجه میشید که اشتباه کردید!!!

از این که گفتم دون الله نیستند معذرت می خواهم اما توجه کنید که عبادات از خود فرد است. و در عبادات به خدا توسل می شود

چه جالب الان من معنی دون الله رو متوجه شدم!!! یعنی اگه به زنده توسل کنیم دون الله نیست ولی اگه به مرده توسل کنیم دون الله هست!!! اینها همه از این است که شما متاسفانه از مبین قرآن و احادیث دور افتاده اید. اگر به مبین قرآن رجوع کنید اینهمه تفسیر به رای و اشتباه نخواهید داشت!!! اتفاقا توسل فرزندان حضرت یعقوب علی نبینا و آله و علیه السلام دقیقا توسل به دون الله است ( البته نه دون الله که مراد آیات مشرکین هست ). چون حضرت یعقوب العیاذ باالله خدا که نبودند پس دون الله بودند و پسران ایشان به ایشان توسل کرده اند. ولی چرا شرک نشده چون آنها پدرشان را ذاتا و مستقلا دارای قدرت نمی دانسته اند و به پدر بزرگوارشان گفته اند برای ما از خدا طلب بخشش و استغفار کن.

قطعا عقیده ی من این طور نیست من هرنوع توسلی را از دون الله شرک نمی دانم و در بالا فرق توسل جایز به ناجایز را گفته ام
    اما برای اینکه ببینید که باز هم می توانیم از قرآن استناد کنیم باز شاهدی دیگر می آورم : وَ لَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ جاؤُكَ فَاسْتَغْفَرُوا اللَّهَ وَ اسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللَّهَ تَوَّاباً رَحيماً (سوره نساء آیه 64) و اگر آنها هنگامى كه به خود ستم مى‏كردند (مرتکب گناه می شدند)، به نزد تو مى‏آمدند و از خدا طلب آمرزش مى‏كردند و پيامبر هم براى آنها استغفار مى‏كرد خدا را توبه پذير و مهربان مى‏يافتند. آیا این مختص زمان رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم هست یا خداوند یک فرمول کلی می دهد؟ طبق این آیه اگر کسی که به نفس خودش ظلم کرده نزد رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم برود و به خدا استغفار کند و حضرت هم برایش استغفار کنند به تحقیق و بدون شک خدا را تواب و رحیم خواهند یافت. باز اگر خواستید بفرمایید توضیح بیشتر بدهم. راستی یه مطالبی هم نوشته بودم که ظاهرا مجبورا ندیده اید!!!

من هر چه می گویم توسل به زندگان فرق می کند با توسل به مردگان و اشیا شما همان حرف خود را می زنید ببینید در این زمان پیامبر زنده بودند اما چرا خدا نگفته که ای مسلمانان هر وقت گناهی کردید به پیامبر توسل کنید؟!!
    1. ابتدا باید خدمت شما عرض کنم که بنده و شما در چند تاپیک دیگر در حال گفتگو هستیم که بیش از یک هفته است که جوابی از طرف شما در آنها نوشته نمی شود. حال علتش چیست اگر بگویید وقت ندارید باید عرض کنم که اگر وقت ندارید پس تاپیک اضافی چیست؟ اگر وقت دارید و نمی نویسید این را می رساند که جوابی نیست!!! پس بنده در آن تاپیکها منتظر شما هستم.

اگر وقت کردم جواب می دهم ان شاء الله اما چرا این تاپیک را زدم اگر وقت نداشتم چون مدت زیادی بود که می خواستم این موضوع را جلو بکشم ولی به دلیل آن موضوع ها نتوانستم پس خواستم فعلا موضوع توسل که خیلی مهم است را بررسی کنیم
    2. پس دقت کنید و این حدیث زیبای حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را همواره به یاد بسپارید : إني تارك فيكم ما إن تمسكتم به لن تضلوا بعدي أحدهما أعظم من الآخر كتاب الله حبل ممدود من السماء إلى الأرض وعترتي أهل بيتي ولن يتفرقا حتى يردا علي الحوض فانظروا كيف تخلفوني فيهما الراوي: زيد بن أرقم - خلاصة الدرجة: صحيح - المحدث: الألباني - المصدر: صحيح الترمذي - الصفحة أو الرقم: 3788 پس بدانید که قرآن تنها شما را به حوض کوثر بهشت نمی رساند!!!

من هم به این معتقدم و این که پیامبر خلاف قرآن سخن نمی گویند

سوال خیلی مهم :
    دوست عزیز چرا ما باید به مردگان توسل کنیم در حالی که خدایی داریم که از رگ گردن با ما نزدیک تر است نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ و خداوند خودش می فرماید که هرگاه خواستید توبه کنید به من روی آورید که من توبه پذیرم .
    و چرا نیاییم به خدا متوسل شویم تا رستگار شویم همان طور که خدا فرموده
    ﴿ فَأَمَّا الَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَاعْتَصَمُوا بِهِ فَسَيُدْخِلُهُمْ فِي رَحْمَةٍ مِنْهُ وَفَضْلٍ وَيَهْدِيهِمْ إِلَيْهِ صِرَاطًا مُسْتَقِيمًا﴾ (النساء/175) [كساني‌ كه‌ به‌ خدا ايمان‌ بياورند و به‌ او متوسّل‌ شوند، ايشان‌ را به‌ رحمت‌ و فضل‌ عظيم‌ وارد خواهد ساخت‌، و در راه‌ راست‌ و مستقيمي‌ به‌ سوي‌ خود رهنمودشان‌ خواهد كرد].

و در حالی که خدا به بندگانش توصیه می کند که مرا بخوانید ما دیگران را بخوانیم آیا این نافرمانی از الله تعالی نیست
    وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ (186 بقره)
    والسلام علی من اتبع الهدی

17. صلوات ها 5

نوشته
    238
    حضور
    16 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1136

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام

دوست گرامی جناب عقیل

از اینکه منصفانه با مطالب برخورد نموده اید بسیار ممنونم.

من هم می دانم که تنها با قرآن به سعادت نمی رسیم و سنت صحیح پیامبر نیز مهم است
    اما این دانستن شما که تنها با قرآن به سعادت نمی رسید پس چرا در گفتار هست ولی در عقیده نیست!!! می گویید میدانید که فقط با قرآن به سعادت نمی رسید بعد می گویید :

توسل به اموات فقط از لحاظ قرآن

اگر واقعا ایمان دارید که فقط قرآن شما را به سعادت نمی رساند پس این عنوان یعنی چی؟؟؟!!!

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ ما لا تَفْعَلُونَ (سوره صف آیه 2)

اما شما تعداد رکعات نماز را با توحید مقایسه می کنید در حالی که توحید از اصول دین است و مفصلا در قرآن توضیح داده شده است و نماز هم با توجه با این که از فروع است بارها به اقامه آن دستور داده شده است.
    در بالا در مورد اهمیت نماز به حد کافی توضیح داده ام می توانید دوباره مطالعه کنید. ببینید دوست من دستور به اقامه نماز که نمی شود. اینکه بدتر شد!!! یعنی شما می گویید خداوند تبارک و تعالی به انسان بارها فرموده اقیم الصلوه و هرکه نخواند به جهنم می رود ولی حتی یکبار هم در مورد طریقه اقامه و تعداد رکعات سخنی وجود ندارد؟؟؟!!! این دقیقا این مطلب را می رساند قرآن به تنهایی کافی نیست همانگونه که شما هم می گویید معتقد هستید ولی عمل نمی کنید!!!

من هرگز با احادیث مخالف نیستم
    نمی دانم چه بگویم وقتی عمل شما با سخنانتان جور در نمی آید. در بالا نوشته بودید :

وقتی می گویید به احادیث استناد نکنیم اگر مخالفت با حدیث نیست شما اسمش را چه می گذارید؟؟!!

و قطعا سخنان پیامبر هم مخالف قرآن نیست
    اگر اجازه می دهید در اینجا یک سوال کوچک خارج از بحث بپرسم و آن اینکه آیا اگر حدیثی بدون شک و مطمئنا از حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم باشد آیا اطاعت از آن واجب است؟ و هرکس با این فرمایش مخالفت کند حکمش چیست؟

اما چون وقت زیادی باید به بررسی احادیث بگذاریم و احادیث هم همیشه از لحاظ صحت مورد اختلاف هستند
    دوست من می توانید به زحمت علمای خود اعتماد کنید و احادیثی را که آنها صحیح دانسته اند استناد کنید! اینهمه زحمت می کشند و علم رجال و ... می خوانند و احادیث صحیح را جدا می کنند و مشخص می کنند برای این است که وقت دیگران زیاد گرفته نشود!

اینکه نوشته اید همیشه از لحاظ سند مورد اختلافند سخن اشتباهی است. اگر قبول ندارید به صحاح خود رجوع کنید میبینید که اختلاف زیاد هم وجود ندارد.

من ترجیح می دهم که به قرآن مبین رجوع کنیم
    ولی در بالا اثبات شد که قرآن به تنهایی شما را به سعادت نمی رساند. حال خود دانید!!!

اما این برای من سوال شده است که چرا شما این قدر از قرآن می ترسید و تا اسم قرآن می آید ناراحت می شوید و اعتراض می کنید؟
    این عرض بنده ترس نیست بلکه عمل به فرمایش حضرت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم است. ناراحتی بنده از این است که وقتی ایشان دو منبع معرفی می کنند : قرآن و اهل بیت چرا شما فقط قرآن می نویسید؟؟؟!!!

حالا شما بگویید که چرا مخالف فرمایشات حضرت می گویید؟ آیا در بالا مگر ننوشتید که فرمایش ایشان مخالف قرآن نیست؟؟؟!!!

اتفاقا من هم از این ناراحتم که چرا شما وقتی نام اهل بیت در کنار قرآن می آید و جدا نشدنی بودن این دو منبع از هم ناراحت می شوید و می گویید فقط قرآن!!!

اتفاقا این آیه هم دلیلی است بر رد عقاید شما چون مشرکان نیز خدا را قبول داشتند ولی می گفتند "مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِيُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ زُلْفَى"(زمر 2) ما بت هارا نمی پرستیم مگر این که مارا به خدا نزدیک کندند این هم از دلایلی است که شیعیان دارند
    ببینید دوست من آیا من از خودم کلمه ای اضافه کردم؟ من از شما سوال کردم :

مَنْ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَر ؟

چه کسی آسمانها و زمین را آفرید و خورشید و ماه را مسخر نمود؟

ابتدای آیه 61 سوره عنکبوت.

شما جواب داده اید :

بعد من کامل آیه را تا انتها نوشتم :

وَ لَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ لَيَقُولُنَّ اللَّهُ فَأَنَّى يُؤْفَكُونَ (سوره مبارکه عنکبوت آیه 61)

و اگر از آن مشرکان بپرسی که چه
    کسی آسمانها و زمین را آفرید و خورشید و ماه را مسخر نمود به تحقیق و همانا خواهند گفت الله !!!
    ببینید طبق فرموده آیه قرآن می فرماید وقتی از مشرکان بپرسی چه کسی آسمانها و زمین را خلق کرده به تحقیق خواهند گفت الله.
    من هم از شما پرسیدم چه کسی آسمانها و زمین را آفریده؟ شما گفتید الله.

حالا آیا بنا به این آیه شما مشرک نمی شوید؟

اگر جوابتان نه است ( که مطمئنا نه هست ) لطفا برایم توضیح دهید که چرا نه؟

در مورد اینکه گفتید بت پرستان می گفتند که بت ها شفعا هستند باید عرض کنم که آنها آن اعتقاد را نداشتند و مستقلا بت ها را دارای قدرت می دانستند و از خود بت درخواست می کردند و بت را مستقلا می پرستیدند.

این خیلی مهم است که شما قبول کردید که در ابتدا اشتباه گفته بودید. شما در ابتدا تاکید داشتید که این آیه حتما عمومیت دارد ولی الان از موضع خود عقب نشستید و گفتید که اشتباه گفته اید.

ادعای نزول این آیه در مورد بت‌ها مشکلی را حل نمی‌کند، زیرا آنچه در آیات قرآن مورد نظر است، «عمومیت لفظ» آن است نه «خصوصیت سبب» یعنی شأن نزول آیه، معنی آیه را به آن سبب مقید و محدود نمی‌کند.
    شما در ابتدا می گفتید که معنی مقید و محدود نیست و عمومیت دارد. ولی الان به جای اینکه بگویید اشتباه می کردید می گویید:

من قبول می کنم که منظورتان این است که اشتباه کرده اید.

حالا به نظر شما از کجا معلوم بقیه سخنانتان هم مثل همین سخنتان اشتباه نباشد.

کمی در مطالب بیاندیشید شاید بقیه مطالب را هم پذیرفتید!!!

در ضمن پس حالا که پذیرفتید عمومیت ندارد. حالا بفرمایید در مورد چه کسانی هست این آیات؟

توسل جایز: به توسلی می گویند که فرد از کسانی که در قید حیات هستند طلب کمک و یا دعای خیری کند البته در حد توانایی شان

توسل مردود: به توسلی می گویند که به اشیاء و اموات توسل و طلب کمکی کند.
    لطف کنید و این سخنتان را از قرآن برای ما اثبات کنید. یعنی برای این تعریف شاهد قرآنی بیارید که توسل جایز و غیر جایز در مرده و زنده بودن توسل شونده است.

اینرا بفرمایید تا بنده هم مطالبی عرض کنم.

از این که گفتم دون الله نیستند معذرت می خواهم اما توجه کنید که عبادات از خود فرد است. و در عبادات به خدا توسل می شود
    این هم دومین اشتباه شما که خودتان معترفتید. اما در بالا در تعریف توسل جایز اشاره ای به عبادات و غیره نکرده اید. آیا به اینها هم متوسل بشویم یا نه؟ وقتی دون الله عمومیت داشت اینها هم جزو آن بودند!!!

کم کم دارید از اکثر مواضع خود عقب می کشید!

راستی اینکه گفتید عبادات از خود فرد است که فرقی نمی کند. همچنانکه فردی که به او توسل می شود دون الله است عبادات و ... هم دون الله هستند و این برای این مورد هیچ تفاوتی نمی کند.

قطعا عقیده ی من این طور نیست من هرنوع توسلی را از دون الله شرک نمی دانم و در بالا فرق توسل جایز به ناجایز را گفته ام
    متاسفانه تعریف از خودتان است و برای ما قابل قبول نیست. اگر می توانید به قول خودتان فقط از قرآن برای ما تعریف بیارید!!!

من هر چه می گویم توسل به زندگان فرق می کند با توسل به مردگان و اشیا شما همان حرف خود را می زنید ببینید در این زمان پیامبر زنده بودند اما چرا خدا نگفته که ای مسلمانان هر وقت گناهی کردید به پیامبر توسل کنید؟!!
    اولا از کجا زنده و مرده را تفاوت قائل هستید؟ می توانید فقط از قرآن اثبات کنید؟
    دوما دوست عزیز اگر دقت کنید در این آیه رفتن به خدمت حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم برای استغفار به صورت عام است. یعنی هم شامل حیات ظاهری ایشان می شود و هم بعد از مرگ ظاهری ایشان.

اگر وقت کردم جواب می دهم ان شاء الله اما چرا این تاپیک را زدم اگر وقت نداشتم چون مدت زیادی بود که می خواستم این موضوع را جلو بکشم ولی به دلیل آن موضوع ها نتوانستم پس خواستم فعلا موضوع توسل که خیلی مهم است را بررسی کنیم
    اتفاقا من هم مدت زیادی است که چندین سوال در ذهن دارم اگر موافقید آنها را عنوان کنم جواب بدهید.

من هم به این معتقدم و این که پیامبر خلاف قرآن سخن نمی گویند
    در مورد این مطلب در بالا سوالی کرده ام که لطفا جواب دهید.

سوال خیلی مهم :
    دوست عزیز چرا ما باید به مردگان توسل کنیم در حالی که خدایی داریم که از رگ گردن با ما نزدیک تر است نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ و خداوند خودش می فرماید که هرگاه خواستید توبه کنید به من روی آورید که من توبه پذیرم .
    و چرا نیاییم به خدا متوسل شویم تا رستگار شویم همان طور که خدا فرموده
    ﴿ فَأَمَّا الَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَاعْتَصَمُوا بِهِ فَسَيُدْخِلُهُمْ فِي رَحْمَةٍ مِنْهُ وَفَضْلٍ وَيَهْدِيهِمْ إِلَيْهِ صِرَاطًا مُسْتَقِيمًا﴾ (النساء/175) [كساني‌ كه‌ به‌ خدا ايمان‌ بياورند و به‌ او متوسّل‌ شوند، ايشان‌ را به‌ رحمت‌ و فضل‌ عظيم‌ وارد خواهد ساخت‌، و در راه‌ راست‌ و مستقيمي‌ به‌ سوي‌ خود رهنمودشان‌ خواهد كرد].

و در حالی که خدا به بندگانش توصیه می کند که مرا بخوانید ما دیگران را بخوانیم آیا این نافرمانی از الله تعالی نیست
    وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ (186 بقره)
    والسلام علی من اتبع الهدی
    ببینید دوست من مسئله مرده و زنده که شما از خودتان نوشته اید نیست مسئله کل موضوع توسل است. که یا باید انجام بدهیم یا نباید انجام بدهیم.

خوب دقت کنید نوشته اید : چرا ما باید به مردگان توسل کنیم در حالی که خدایی داریم که از رگ گردن با ما نزدیک تر است. و چرا نیاییم به خدا متوسل شویم تا رستگار شویم؟

اگر خدا از رگ گردن به ما نزدیک تر است در مورد افراد زنده که توسل می کنیم و شما چائز می دانید هم همینطور است. مگه نه؟ مگر ( به قول شما ) خدا از رگ گردن به ما نزدیک تر نیست و توسل به او رستگاری نمی آورد پس چرا به افراد زنده توسل کنیم؟ چرا فرزندان حضرت یعقوب علی نبینا و آله و علیه السلام به ایشان توسل کردند؟ مگر خدا به آنها از رگ گردن نزدیکتر نبود؟؟؟!!! مگر آنها نمی دانستند که توسل به خدا رستگاری می آورد و خدا به آنها از رگ گردن نزدیک تر است؟ شاید بگوییم نمی دانستند خوب خود شخص حضرت یعقوب علی نبینا و آله و علیه السلام چی؟ آیا ایشان هم العیاذ باالله نمی دانستند؟ اگر می دانستند پس چرا همین سخنان شما را به فرزندانشان نگفتند و به جایش فرمودند به زودی برای شما از پروردگارم طلب بخشش می کنم؟؟؟!!!

در مورد اینکه گفتید :
    و در حالی که خدا به بندگانش توصیه می کند که مرا بخوانید ما دیگران را بخوانیم آیا این نافرمانی از الله تعالی نیست.

باید عرض کنم که دوست من همان خدایی که می فرماید مرا بخوانید می فرماید :

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسيلَةَ وَ جاهِدُوا في‏ سَبيلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ (سوره مبارکه مائده آیه 35)

خود خداوند دستور می دهد که به سمت او متوسل وسائلی شوید. پس معلوم است که توسل به وسائلی که مورد رضایت خداوند تبارک و تعالی هستند هیچ نافرمانی از الله تبارک و تعالی نیست.

راستی نوشته بودید که در قرآن فقط دون الله آمده و اصنام نیامده و من اثبات کردم که آمده و شما در این مورد اشاره نکردید که اشتباه نموده اید. ( مانند موارد اشتباهی دیگه تون )

و همچنین در مورد حدیث ثقلین هم که الحمدلله معتقدید اگر اجازه می دهید در تاپیکی مستقل به بحث بنشینیم.

در آخر باز از اینکه با مطلب منصفانه برخورد کردید و اشتباهات خود را صادقانه اعلام نمودید ممنونم.

باتشکر - یاعلی

19. صلوات ها 8

نوشته
    41
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    182

و لا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون
    • (احياءعند ربهم يرزقون) يعني انها زنده اند و در نزد خدا روزي مي خورند ايا اين اشخاص چگونه زنده هستند و چگونه روزي ميخورند پس از همان جا كه دهان دارند براي روزي خوردن پس گوش دارند براي حرف شنيدن حالا شما كه ميفرماييد بشر احتياج به واسطه و وسيله ندارد كه توسل كند و اگر اين كار را بكند مشرك است پس چرا خليفه دوم شما در وقت احتياج و كمك با واسطه توسل به خدا كرد؟
    • ابن حجر مكي در صواعق محرقه از تاريخ دمشق از بخاري نقل ميكند كه در زمان قحطي اب خليفه دوم شما بوسيله عباس بن عبد المطلب طلب اب از درگاه خدا كرد و گفت :اللهم انا نتوسل اليك بعم نبينا فاسقنا فيسقون پروردگارا ما توسل ميجوييم به تو به عموي پيغمبرت كه به ما باران دهي پس باران به انها عطا شد در مورد توسل جستن خليفه دوم خودتان چه نظري داريد؟ ايا او نميدانست خدا از رگ گردن به انان نزديكتر است در حالي كه خدا در قران فرموده براي امدن به درگاه من وسيله قرار دهيد حال شما ميگيد اگر اهل بيت بميرند يا شهيد بشند اذا مات فات يعني اهل بيت كه مردند ديگه نميتوانيم به انها تمسك و توسل بجوييم؟پس اين فرمايش رسول خدا صلي الله عليه واله فقط مربوط به زندگاني اهل بيت بود؟! انما مثل اهل بيتي فيكم كمثل سفينة نوح من ركبها نجا ومن تخلف عنها هلك به درستيكه مثل اهل بيت من در ميان شما مثل كشتي نوح است كسي كه سوار بر او شد نجات يافت و كسي دوري از او نمود هلاك گرديد حتي امام شافعي به اين اعتراف كرده است پس شيعيان به اين خاندان به سوي خدا متوسل ميشوند كه باعث نجات بشر است

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۷, ۱۲:۱۰ : 6

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری