آیا در پیامبران و امامان عاشق جنس مخالفی شده اند؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا در پیامبران و امامان عاشق جنس مخالفی شده اند؟

بسم الله الرحمن الرحیم....با سلام...من می خوام بدونم عشق بین دو انسان وجود دارد یا نه درکل فقط یک نیازه و فقط هم کفو هم تراز بودن صلاحه به کسی برسی....برای مثال پیامبر چند زن داشته من بخودم می گم پس عشق به نفر انسان بی معنی است....چون زنان پیامبر گفتند کدام یک از ما رو بیشتر دوست داری....حالا دقیق یادم نیست ولی پیامبر صلوات الله علیه و آله فرموده من شما رو هم بخاطر خدا دوست دارم.....اما سوال کلیم اینه که واقعا اگه کسی بگه الا و له لا باید مثلا به این دختر برسم چون عشقمه....اشتباه کرده و بی معنیه وواقعا عشق تک فقط خداست؟ یعنی مثلا کسی که ازدواج نکرده به خاطر کسی که بهش نرسیده...چون دوستش داره و دیگری به دلش نمی افتند...واقعا کار اشتباهی کرده؟ ممنون

برچسب: 

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

nothing;528795 نوشت:
من می خوام بدونم عشق بین دو انسان وجود دارد یا نه درکل فقط یک نیازه و فقط هم کفو هم تراز بودن صلاحه به کسی برسی....برای مثال پیامبر چند زن داشته من بخودم می گم پس عشق به نفر انسان بی معنی است....چون زنان پیامبر گفتند کدام یک از ما رو بیشتر دوست داری....حالا دقیق یادم نیست ولی پیامبر صلوات الله علیه و آله فرموده من شما رو هم بخاطر خدا دوست دارم.....

ابوطالب مکي در کتاب " قوت القلوب" مي گويد :
« هيچ گاه محبت پدر و مادر با فرزند را نمي شود انکار کرد، زيرا خداوند نصيب و بهره اي از محبت در قلب ها قرار داده،به خاطر همين محبت زن و شوهر را نسبت به يک ديگر و محبت مصالح دنيا و ... را در دل ها قرار داده، اما بايد توجه داشت که محبت به يک ديگر و به اطرافيان، با محبت خدا فرق مي کند ،زيرا جايگاه محبت به خدا در موضع ايمان و قلوب است و محبت به غير خدا جايگاهش در عقل است». (1)
اگر ما قواي انسان را به قواي مادي و خيالي و عقلي و فوق عقل تقسيم کنيم ،محل و جايگاه محبت به زن و فرزند و پدر و مادر و ... در عقل است. اما جايگاه محبت به خدا در مرتبه اي بالاتر از عقل که محل نور ايمان است، قرار دارد.
محبت ها منافاتي با يک ديگر ندارند. هر کدام در جاي خود و در طول محبت به خداست.

پي نوشت:
1. ابوطالب مكى، قوت القلوب، دار الكتب العلمية ، بيروت،1417 ه،ج 2،ص 114.

nothing;528795 نوشت:
سوال کلیم اینه که واقعا اگه کسی بگه الا و له لا باید مثلا به این دختر برسم چون عشقمه....اشتباه کرده و بی معنیه وواقعا عشق تک فقط خداست؟ یعنی مثلا کسی که ازدواج نکرده به خاطر کسی که بهش نرسیده...چون دوستش داره و دیگری به دلش نمی افتند...واقعا کار اشتباهی کرده؟

صرف علاقه و محبت به طرف مقابل،‌براي انتخاب همسر كافي نيست. بلكه در انتخاب همسر ملاک هايي وجود دارد که بايد به آن ها توجه شود. از حساس ترين اين نکات و ملاکات، تناسب همتايى و کفو همديگر بودن است که بايد در انتخاب همسر مورد توجه قرار گيرد

اگر ازدواج و انتخاب همسر به صورت عقلائي، و با معيارهاي صحيح صورت پذيرد، و حقوق و شرائط بهزيستي زوجين مراعات گردد، و نيازهاي روحي و جنسي به شکل صحيحي برآورده شود، گذشت زمان نه تنها فروغ خانه و خانواده را تضعيف نمي‏ کند بلکه روز به روز بر شدّت علاقه و صفاي آنان افزوده مي‏ شود.
بر اين اساس :
1. اگر كسي بگويد من بايد به هر شكل ممكن به دختري (و يا پسري) برسم چون عشقم است، اين سخن چون كسي است كه در گرماي تابستان خواستار نوشيدن مايع قرمز رنگ است، و بدون توجه به اين كه آيا اين مايع شربتي گوارا است و يا زهري است كشنده، رو به سوي آن كرده و مي خواهد به هر شكل ممكن آن را بنوشد. چرا كه علاقه زياد چشم و گوش او را كور كرده و مانع از توجه او به ملاك هاي انتخاب همسر و انتخاب همسري شايسته مي شود.
2. بر فرض اين كه اين فرد به دختري علاقه داشت و بر اساس ملاك هاي درست انتخاب همسر هم او را انتخاب كرده،‌اما دليلي وجود ندارد كه اگر به او نرسيد،‌ازدواج را بهانه اين كه فقط او را دوست دارد و دیگری به دلش نمی افتد،‌ترك كند. زيرا در بهترين حالت ممكن است طرف مقابل حاضر به ازدواج با او نباشد چرا كه علاقه اي به او ندارد و يا او بر اساس ملاك هايي كه براي انتخاب همسر لحاظ كرده ( اعم از آن كه درست باشد يا غلط) ايشان را لايق هم سري خود نمي بيند و يا .....
از طرف ديگر اين كه به او نرسيده بايد بررسي شود كه چرا نرسيده؟ آيا خواستگاري نرفته و يا رفته و موفق به ازدواج نشده ؟ در صورت اول خود او مقصر بوده است نه ديگري. اما در هر صورت آن چه مهم است اين است كه در آن شرايط چيزي تعيير نمي كند و اين فرد بايد به دنبال همسري شايسته و فرهيخته براي خود باشد و از تمركز به علاقه فرد خاصي بپرهيزد.

با سلام و درود ولی من اخر نفهمیدم ... پیامبران + امام های عزیز هم عاشق شدن یا نه ؟ اگه مدرکی دال بر این هست بهم بگین فقط اری یا خیر ( با مدرک ) توضیح نیازی نیست ... ( تشکر )

صحبت های امیر المومنین در سوگ حضرت زهرا رو ببینید متوجه میشید