دین زدگی

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دین زدگی

سلام
من یه مدت دچار افراط در دین شدم به طوریکه سعی داشتم تمام اون ویژگی هایی که تو کتاب معراج السعاده نام برده شده یه شبه تو خودم ایجاد کنم از لحاظ خوردن غذاهای لذیذ هر چیزی که نفسم مشتاقش بود ومیل شدید بهش داشت از خوردنش جلوگیری میکردم چون با خودم میگفتم که فقط محبت خدا باید تو قلبم باشه و باید اشتیاق به این جور مواردو از قلبم خارج کنم خلاصه خیلی به خودم فشار آوردم. تو این پست مفصل توضیح دادم. http://www.askdin.com/
thread39082.html ( سرگردانی بین دوراهی حوزه یا دانشگاه?)
من دانشجو هستم و سال گذشته به دلیل گرایش شدید به معنویت و قدم گذاشتن تو مسیر سیر وسلوک تصمیم گرفتم برم حوضه به توصیه دوستان عمل کردم و ثبت نام کردم و به احتمال زیاد قبول میشم اما العان اصلا علاقه ندارم که به حوضه برم اصلا علاقه ندارم کتاب هایه مذهبی بخونم , اصلا علاقه ندارم سخنرانی گوش بدم یه جورایی نسبت به همه اینها احساس نفرت پیدا کردم در صورتی که سال گذشته به صورت زایدالوصفی به تحصیل تو حوضه و مطالعه کتب مذهبی و شنیدن سخنرانی علاقه داشتم اما بعد مدتی تمام احساساتم رو نسبت به همه از دست دادم و العان فقط یه حس بد جایه همه اون علایق رو تو قلبم گرفته دوست دارم از تمام فضاهای معنوی فاصله بگیرم. لطفا کمکم کنید که از این وضعیت خلاص بشم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

diamond;528147 نوشت:
سلام
من یه مدت دچار افراط در دین شدم به طوریکه سعی داشتم تمام اون ویژگی هایی که تو کتاب معراج السعاده نام برده شده یه شبه تو خودم ایجاد کنم از لحاظ خوردن غذاهای لذیذ هر چیزی که نفسم مشتاقش بود ومیل شدید بهش داشت از خوردنش جلوگیری میکردم چون با خودم میگفتم که فقط محبت خدا باید تو قلبم باشه و باید اشتیاق به این جور مواردو از قلبم خارج کنم خلاصه خیلی به خودم فشار آوردم. تو این پست مفصل توضیح دادم. http://www.askdin.com/
thread39082.html ( سرگردانی بین دوراهی حوزه یا دانشگاه?)
من دانشجو هستم و سال گذشته به دلیل گرایش شدید به معنویت و قدم گذاشتن تو مسیر سیر وسلوک تصمیم گرفتم برم حوضه به توصیه دوستان عمل کردم و ثبت نام کردم و به احتمال زیاد قبول میشم اما العان اصلا علاقه ندارم که به حوضه برم اصلا علاقه ندارم کتاب هایه مذهبی بخونم , اصلا علاقه ندارم سخنرانی گوش بدم یه جورایی نسبت به همه اینها احساس نفرت پیدا کردم در صورتی که سال گذشته به صورت زایدالوصفی به تحصیل تو حوضه و مطالعه کتب مذهبی و شنیدن سخنرانی علاقه داشتم اما بعد مدتی تمام احساساتم رو نسبت به همه از دست دادم و العان فقط یه حس بد جایه همه اون علایق رو تو قلبم گرفته دوست دارم از تمام فضاهای معنوی فاصله بگیرم. لطفا کمکم کنید که از این وضعیت خلاص بشم

بسمه تعالی
با سلام و عرض تحیت محضر جنابعالی
طبیعتا اولین گام برای اصلاح یک اشتباه آگاهی و بینش پیدا کردن نسبت به خطا بودن آن است. بنابراین جای خوشحالی است که حضرتعالی متوجه اشتباه خود یعنی زیاده روی و افراط شده اید.
زیاده روی هم موجب خستگی می شود و هم سبب افزایش توقعات کاذب بر آورده نشده ای که به دنبال آن سرخوردگی و بی انگیزگی رقم خواهد خورد!
توصیه می شود به اندازه کافی به خود استراحت بدهید و به جای پرداختن به مطالعه کتب اخلاقی و... در عین حالی که به انجام واجبات و ترک محرمات بسنده می کنید، به تفریح، گردش، مسافرت، ورزش، پیگیری علاقمندیها، خواب و تغذیه مناسب اهتمام جدی داشته باشید.

به اشتباهی ( افراط و سختگیری) که تاکنون مرتکب شده اید، به دید یک تجربه نگاه کنید و برای ادامه مسیر زندگی از آن بهره بجویید. اسلام دین اعتدال است و نه تنها با خوردن غذای مطبوع و خوشمزه، شادی و نشاط و... مخالف نیست، بلکه این عوامل را بخشی از ضروریات زندگی می داند، آنچه اسلام از آن نهی می کند اسیر شدن در دام شهوات جنسی و شکمی است.

در این خصوص به این روایت نورانی از امام کاظم علیه السلام توجه بفرماییید؛

«اجتهدوا في ان يكون زمانكم اربع ساعات ساعة لمناجاة الله و ساعة لامرالمعاش و ساعة لمعاشرة الاخوان و الثقات الذين يعرّفونكم عيوبكم و يخلصون لكم في الباطن و ساعة فيها للذاتكم في غير محرّم، و بهذه الساعة تقدرون علي الثلاث ساعات»؛ تلاش کنید تا اوقات خود را به چهار قسمت تقسیم کنید؛ بخشی برای مناجات و عبادت، بخشی برای امرار معاش، قسمتی را برای معاشرت با خوبان یعنی کسانی که به تعالی اخلاقی شما کمک کنند و قسمتی را به لذتهای حلال اختصاص دهید چرا که انجام سه قسم اول در گرو پرداختن به قسم چهارم است!

توجه داشته باشید که این خستگی ارتباطی با دین زدگی ندارد و طبیعی است، ان شاء الله با مراعات اعتدال از چنین وضعیتی خارج خواهید شد. در ارتباط با حوزه نیز خود را ملزم ورود به حوزه ندانید، به اندازه کافی به خود استراحت و فرصت دهید و علاقه و انگیزه خود را در تصمیم گیری معیار قرار دهید.
در پناه خدای متعال موفق باشید

موضوع قفل شده است