کیفیت استبرا

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کیفیت استبرا

با سلام

در برخی از رساله ها گفته شده استبرا اقسامی دارد ولی همه آنها فقط یک روش را که شامل سه مرحله و هر مرحله سه بار را بیان کردند. اگر روش دیگری هم وجود دارد لطفا بیان کنید.

اما سوال من این است که اگر از این سه مرحله مثلا مرحله اول را سه بار انجام دهیم اما مرحله دوم و سوم را دوبار یا یکبار انجام دهیم، ولی در کل از خالی شدن مجرای ادرار اطمینان حاصل کنیم، آیا این استبرا صحیح است؟

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد شفا

mostafa272;527763 نوشت:
با سلام

در برخی از رساله ها گفته شده استبرا اقسامی دارد ولی همه آنها فقط یک روش را که شامل سه مرحله و هر مرحله سه بار را بیان کردند. اگر روش دیگری هم وجود دارد لطفا بیان کنید.

اما سوال من این است که اگر از این سه مرحله مثلا مرحله اول را سه بار انجام دهیم اما مرحله دوم و سوم را دوبار یا یکبار انجام دهیم، ولی در کل از خالی شدن مجرای ادرار اطمینان حاصل کنیم، آیا این استبرا صحیح است؟

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

اگر به خالي بودن مجرا اطمينان پيدا كنيد،اين استبراء محسوب نمي شود ولي اثار استبراءرا دارد.

میشه دقیق کیفیت استبرا رو شرح بدین؟
چرا یه فیلمی ازش نیست که ادم بدونع باید چیکار کنه

muiacir;528259 نوشت:
میشه دقیق کیفیت استبرا رو شرح بدین؟
چرا یه فیلمی ازش نیست که ادم بدونع باید چیکار کنه

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

استبراء عمل مستحبى است كه مردها بعد از بيرون آمدن بول انجام مى‏دهند. و اين است كه بعد از قطع شدن بول اگر مخرج غائط نجس شده اول آن را تطهير كنند، بعد سه دفعه با انگشت ميانه دست چپ از مخرج غائط تا بيخ آلت بكشند، و بعد شست را روى آلت و انگشت پهلوى شست را زير آن بگذارند و سه مرتبه تا ختنه‏گاه بكشند و پس از آن سه مرتبه سر آلت را فشار دهند.(1)

پی نوشت:
رساله امام،احکام طهارت،احکام تخلی،استبراء،مساله72

اق ا از غاءط منظور همان محل خروج مدفوع هست؟
ضمنا چجوری روی بیضه ها بکشیم؟فرو میره

muiacir;530025 نوشت:
اق ا از غاءط منظور همان محل خروج مدفوع هست؟
ضمنا چجوری روی بیضه ها بکشیم؟فرو میره

سلام علیکم

منظور از غائط همان محل خروج مدفوع می باشد.

به همان صورت متعارف انجام دهید کافی است.

من یه سوال واسم پیش اومده
اونم اینکه من طوری از نوشته ها قبلا یاد گرفتم گه بعد شستن محل غائط
3-4مرتبه با شستم و انگشت کناریش از انتها میگیرم و تا اون قسمت ختنه گاه میکشم و در ادامه اون قسمت خنته گاه رو هم فشار میدم
آیا درسته؟
چون بعضی از دوستان گفتن ظاهرا این باید جدا جدا باشه درسته
یعنی 3 مرتبه بکشه بعد دوباره 3 مرتبه اون قسمت جلو رو فشار بدی؟؟؟

موضوع قفل شده است