جمع بندی آیا اصل بر عدم وجود چیزی است؟!!!

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا اصل بر عدم وجود چیزی است؟!!!

سلام
در تاپیک های متعددی به این موضوع بر خورده ایم که برخی از کاربران یک ادعایی را مطرح می کنند مثلا می گویند در زمان پیامبر فلان اتفاق رخ داده است (البته این مثال است به طور عام ادعای این را می کنند که فلان موضوع قبلا وجود داشته) وقتی به آنها می گوییم دلیل ارایه کنید چنانچه می گویند البینه علی المدعی، جواب می دهند که شما مگر می توانید ثابت کنید چنین چیزی نبوده!!!!!
سوال آیا اصل بر وجود چیزی است و کسی که منکر آن است باید دلیل بر رد آن بیاورد یا اصل بر عدم وجود چیزی است و کسی که می گوید چنین چیزی وجود دارد باید دلیل بیاورد؟!! (دلیل اصل اصالة العدم چیست؟! آیا دلیل دارد؟)
سوال دیگری هم دارم و آن اینکه استصحاب چیست؟ و کاربرد آن چه جایی است و دلیل صحت آن چیست؟
با تشکر

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد کریم

ملاصدرا;526777 نوشت:
سلام
در تاپیک های متعددی به این موضوع بر خورده ایم که برخی از کاربران یک ادعایی را مطرح می کنند مثلا می گویند در زمان پیامبر فلان اتفاق رخ داده است (البته این مثال است به طور عام ادعای این را می کنند که فلان موضوع قبلا وجود داشته) وقتی به آنها می گوییم دلیل ارایه کنید چنانچه می گویند البینه علی المدعی، جواب می دهند که شما مگر می توانید ثابت کنید چنین چیزی نبوده!!!!!

سلام علیکم
در اینکه باید مدعی بر سخن خود دلیل بیاورد حرفی نیست. اما اینکه اصل عدم چیزی است یا وجود آن، اصل عدم چیز است چون امور این عالم مستحدث هستند وبعد ازاینکه نبوده اند بوجود می آیند لذا وجود آنها یا با وجدان ودیدن مشخص وروشن می شود یا اینکه د راموری مثل تاریخی روایات ونقل های معتبر وجود دارد وکلا ادله ای کافی بر وجود آن وجود دارد.
پس کسی که ادعا می کند اید دلیل اقامه کند والبته انکار هم بدون علم درست نیست. ما بادی از طرف مقابل دلیل بخواهیم ولی با استناد به اینکه اصل عدم است نمی توانیم انکار کنید مگر بعد از تحقیق وداشتن علم کافی. یعن یاین اصل دلیل بر این نیست که ما هرچیزی را با استناد با آن بدون تحقیق رد کنیم.

ملاصدرا;526777 نوشت:
سوال آیا اصل بر وجود چیزی است و کسی که منکر آن است باید دلیل بر رد آن بیاورد یا اصل بر عدم وجود چیزی است و کسی که می گوید چنین چیزی وجود دارد باید دلیل بیاورد؟!! (دلیل اصل اصالة العدم چیست؟! آیا دلیل دارد؟)
سوال دیگری هم دارم و آن اینکه استصحاب چیست؟ و کاربرد آن چه جایی است و دلیل صحت آن چیست؟

البته ما در مباحث علمی دینی چیزی تحت عنوان اصالة العدم نداریم وتا بحال بنده به آن برخورد نکرده ام. لذا دلیلی هم مخواهد داشت. اما در مورد استصحاب چنانچه شیخ انصاری در رسائل بیان داشته اند یعنی ابقاء ما کان، چیزی که بوده حکم بر بقای آن بکنی. ثلا من وضوء داشته ام والان شک دار م که وضوی من باطل شده یا باقی است، بناء را بر بقای آن می گذارم. یقین سابقی دارم که عبارت از داشتن وضو است وشک می کنم در باقی بودن او که حکم بقای وضو است.
استصحاب در استنباط احکام شرعی در صورت نبود دلیل روایی واماره استفده می شود واصطلاحا جزو اصول عملیه است.
موضوع قفل شده است