فلسفۀ عبادت خداوند چیست؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فلسفۀ عبادت خداوند چیست؟

با سلام به کاربران فرهیخته

مگر خداوند بی نیاز مطلق نیست؟ پس چرا باید خدا را عبادت کنیم؟ عبادت ما چه فایده ای دارد؟ پر مگس بردن به بارگاه پادشاه را چه سودی؟

مشارکت دوستان ...:Gol:

با سلام و درود

مسلما خداوند نیازی ندارد و فکر میکنم تنها به خاطر نتیجه این اعمال،یعنی رستگاری،خدا را عبادت میکنیم.

نتیجه ای که به سهولت بدست نمیاد وشرط حصولش علاوه بر خم و راست شدن جسم ویا احیانا کسیدن نوعی ریاضت ها ،همراهی روح است که اکثریت ما مد نظر قرار نمیدیم و انتظار داریم که همین نماز خوندنامون مار را از فحشا و فساد باز دارد و باعث نیل ما به سوی خدا شود.

...............

با توجه به اینکه سود و ضرر انجام دادن و یا ندادن عبادات به شخص بر میگرد ، علت وجوب عبادت را جمله زیر میدانم:
چون عقل بشر از مصالح و مفاسد کلان اگاه نیست خداوند این اعمال را واجب قرار داد.

با سلام:Gol:

در پاسخ باید گفت: خداوند نیازی به عبادت و تشکر ما ندارد و اگر همۀ مردم روی زمین کافر شوند باز هم خداوند بی نیاز مطلق است، قرآن، بارها به این حقیقت اشاره نموده و فرموده است: "خداوند از شما بی نیاز است."(1) و فرموده: "ان تکفروا انتم و من فی الارض جمیعاً فان الله لغنی ..."(2)

ولی توجه ما به او و عبادت و بندگی خدا، مایۀ عزت و رشد خود ماست، در مثل، همانگونه که خورشید نیازی به ما ندارد و این ما هستیم که اگر منازل مان را رو به خورشید بسازیم، از نور و روشنائی آن بهره می بریم و در غیر اینصورت محروم می مانیم. عبادت و بندگی خدا نیز همین حکم را دارد.

جهات دیگری نیز در خصوص فلسفه و چرائی عبادت خدا مطرح است که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

- چون خداوند خالق و مربی انسان است چنانکه قرآن می فرماید: "اعبدوا ربکم الذی خلقکم"
- چون تأمین کنندۀ رزق و روزی و امنیت انسانی است، چنانکه قرآن می فرماید: "فلیعبدوا رب هذا البیت، الذی اطعمهم من جوع و آمنهم من خوف"(4)
- چون معبودی جز او نیست، چنانکه قرآن می فرماید: "لا اله الا انا فاعبدنی" (5)

با اینکه عبادت خدا بر ما واجب است، چون خالق و رازق و مربی ماست، ولی باز هم در برابر این ادای تکلیف (عبادت و بندگی)، به بندگانش پاداش می دهد و این نهایت لطف اوست.

موفق باشید ...:Gol:

پاورقی_________________________________

1. (نمل، آیه 40؛ لقمان، 12 و زمر، 7).
2. (ابراهیم، 8).
3. (بقره، 21).
4. (قریش، آیات 3-4).
5. (طه، 14)، بنقل از کتاب 400 نکته از تفسیر نور، عباس بابائیان، صص 15-16.

موضوع قفل شده است