واسه شروع مقدمات ازدواج چقدر پول نیاز است؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

سلام، 28 سالمه ساکن تهران، شاغل در یکی از زمینه های مهندسی،
میخوام بدونم از دیدگاه شما مشاوران چقدر باید پول پس انداز داشته باشم تا تازه برم به مقوله ازدواج فکر کنم و به دنبال فرد مورد نظر بگردم؟!
لطفا خارج از ایده آل و در چارچوب واقعیت هزینه ها به من راهکار بدید.
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما دوست بزرگوار
ببنيد اين سؤال شما مانند اين است كه بفرماييد چه قدر پول بايد داشته باشيم تا برويم رستوران يا هتل يا منزل بخريم يا اجاره كنيم؟
خب در جامعه افراد از نظر توان اقتصادي و شأن اجتماعي محل زندگي و... متفاوت هستند و هر كسي بايد به جيب خود نگاه كند. بهترين وجه اين است كه افراد هم رديف و همتاي خود را در نظر بگيريد.
متأسفانه ما در مديريت اقتصادي زندگي مشكل داريم يعني وقتي بناي چيزي را كجا گذاشتيم تا اخر بنا كج و نااستوار بالا مي رود. به عنوان نمونه من اگر نمي توانم براي عروسي مهمانان زيادي دعوت كنم چه بايد زير بار چنين هزينه اي بروم
چرا بايد از همان اول لباسي بپوشم كه از توان اقتصاديم به دور است.
اگر نمي توانم منزلي خيلي گران قيمت بخرم يا اجاره كنم چرا بايد اين كار را بكنم
به قول آقاي قرائتي چرا ما بايد بتي بتراشيم و در برابر ان كرنش كنيم و گريه
مي دانم افراد زيادي به من اشكال خواهند كرد كه اينها ذهنيات است بيرون خبرهاي ديگري است
اگر من نتوانم براي زندگي خودم برنامه بريزيم اگر نتوانم زندگيم را متناسب با شرايط مالي ام اداره كنم بايد در انتظار تنش بعد از تنش باشم
به همين دليل است مي گويند قناعت گنج بي پايان است
به حضرت علي گفت بيا از اين ميوه هاي نو بر ببريد
فرمود پول ندارم
گفت: منتظر مي مانم عجله اي نيست
فرمود من به شكمم مي گويم صبر كن

** نكته ازدواج امري فردي نيست بنابراين براي ازدواجي آسان و روشمند و مطالعه شده بايد خانواده طرف مقابل هم در نظر بگيريد ممكن است فردي توقعاتش بالا باشد از شروع زندگي مشكل روي مشكل پيش بيايد
بنابراين نبايد قبل از شناخت كافي عقد كنيد

ضرب المثل ها مهم
به همين دليل گفته اند
چو دخلت نيست ، خرج آهسته تر كن.
هرچه آش پول بدهي اش مي خوري
هر كه بامش بيش برفش بيش

مهمترین چیز قبل از دونستن هزینه ها، دونستن چگونگی انتخاب است، آنهم انتخابی که خیر و یا شقاوت دنیا و آخرت را رقم می زند،
در هزینه ها فقط اسراف و ریخت و پاش زیاد نکن و اصلا به میزان هزینه ها فکر نکن حتی اگه هیچ پولی نداری هم به اون فکر نکن و اعتقاد راسخ به این داشته باش که پول ازدواج را خدا جور میکنه. (دیدم که میگما).
فقط توان کار وتلاش را در خود ببین و دنبال آسایش تو کار نباش، خدا از راه بی گمان میرساند.
یا علی علیه السلام

نقل قول:

سلام
دقیق بگم تقریبا هیچی!
من یه راه عملی نشون نتون میدم
اگه از اون دسته کسانی هستین که هیچی پول ندارین پیشنهاد میکنم چند تا خونواده که وضعشون خوب هست رو نشون کنین
بعد ببینین کدومشون دختر دارن (مهم نیست دم بخت باشه یا ته بخت!...فقط بخت توش باشه!)
بعد برین دم در خونشون و میگین دوست دارین دخترتون خوشبخت بشه یا نه؟ من حاضرم خودم را فدا کنم راست میگم! ...خب اگه قبول کردن که هیچی خوش بحالتون بدون هیچ هزینه ای صاحب خونه و زندگی و زن و بچه و اینا میشین ،اما اگه قبول نکردن چی؟... اون وقت میرین دم در خونه ی یکی دیگه رو میزنین

میگین :شما دوست دارین دخترتون خوشبخت بشه؟ اگه قبول کردن که هیچی خوش بحالتون، بازم شما صاحب خونه و زندگی و زن و ماشین اینا میشین ،اما اگه قبول نکردن چی؟... اون وقت باز دوباره میرین دم در یه خونه یکی دیگه در میزنین میگین : دوست دارین دخترتون خوشبخت بشه؟ حالا اگه قبول کردن که هیچی خوش بحالتون، صاحب خونه و زندگی و زن و اینا میشین ،اما اگه قبول نکردن چی؟... اون وقت بازم دوباره میرین دم در یه خونه یکی دیگه و هی در میزنین میگین :صابخونه! دوست داری دخترت خوشبخت بشه؟ حالا اگه قبول کرد که هیچی خوش بحالتون، صاحب خونه و زندگی و زن و اینا میشین ...و همینطور تا آخر عمر اینو ادامه بدین نباید نامید بشین (چون همیشه یکی هست!:ok:)

من که خودم دوست دارم اینطوری زن بگیرم چندتا هم می خوام بگیرم! که جور وا جور باشه آدم همش دلش شاد باشه که نپکه یه وقت !:khandeh!:

بنده مدتی در دادسراهای تهران بودم و زندگی مردم را از نزدیک دیدم سخنان جناب حامی و قرائتی رو تایید میکنم

هیچوقت خیال نکنید همه چیز همانطور که میخواهید پیش خواهد رفت،
مهریه رو کی داده کی گرفته، اونها آدم پولدارند به این پول ها نیازی ندارند!!!
فلانی دختر چادریه پس خوبه و ....
اتفاقا خیلی ها مهریه را تا قرون آخر گرفته اند (حتی پولدارها میتونم بگم بدتر اند تا ندار ها) و خیلی از این دخترهای خوب، ساده لوح بودند و تیزهوشی لازمه رو نداشتند (تا حدی که *) یا بعضا سابقه ای در دادسرای (ارشاد) داشته اند :Moteajeb!:
کلا انتخاب همسر مناسب در تهران مثل پیدا کردن مروارید در دریاست خیلی سخته. خیلی چیزها رو نمیشه گفت فقط میتونم بگم از برخی مناطق تهران فقط یک پوسته سالم باقی مونده همین :Ghamgin:
حتما حتما اگه کسی توی دادگاه خانواده میشناسید با اون مشورت کنید و از اطلاعاتش استفاده کنید خیلی میتونه دید شما رو نسبت به زندگی گل و بلبلی که میبینید بازتر بکنه ولی یه وقت ناامید نشی حتما به مامان بگو زن خوب بگیره :ok:

* تا حدی که:
[SPOILER]هیس دخترها فریاد نمیزنند...[/SPOILER]

نقل قول:
من که خودم دوست دارم اینطوری زن بگیرم

باش تا صبح دولتت بدمد!!! :bastan:

[="DarkGreen"]

aebrahim;526391 نوشت:
سلام، 28 سالمه ساکن تهران، شاغل در یکی از زمینه های مهندسی،
میخوام بدونم از دیدگاه شما مشاوران چقدر باید پول پس انداز داشته باشم تا تازه برم به مقوله ازدواج فکر کنم و به دنبال فرد مورد نظر بگردم؟!
لطفا خارج از ایده آل و در چارچوب واقعیت هزینه ها به من راهکار بدید.
با تشکر

«وَ أَنْکِحُوا الْأَیامى‏ مِنْکُمْ وَ الصَّالِحینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ إِمائِکُمْ إِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ‏»؛

مردان و زنان بى‌‏همسر خود را همسر دهید، همچنین غلامان و کنیزان صالح و درست‌کارتان را اگر فقیر و تنگ‌دست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بى‌‏نیاز مى‏‌سازد خداوند گشایش‏ دهنده و آگاه است!

نور، ۳۲.

عزراییل;528570 نوشت:
اگه از اون دسته کسانی هستین که هیچی پول ندارین پیشنهاد میکنم چند تا خونواده که وضعشون خوب هست رو نشون کنین
بعد ببینین کدومشون دختر دارن (مهم نیست دم بخت باشه یا ته بخت!...فقط بخت توش باشه!)
بعد برین دم در خونشون و میگین دوست دارین دخترتون خوشبخت بشه یا نه؟ من حاضرم خودم را فدا کنم راست میگم! ...خب اگه قبول کردن که هیچی خوش بحالتون بدون هیچ هزینه ای صاحب خونه و زندگی و زن و بچه و اینا میشین ،اما اگه قبول نکردن چی؟...

از پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده است:

هر که با زنی به خاطر مالش ازدواج کند، خداوند او را به مال وی واگذار می‏کند، و هر که با او به خاطر جمال و زیبائی‏اش ازدواج نماید، در او چیزی را که خوشایند او نیست، خواهد دید، و هر که با وی به خاطر دینش ازدواج کند، خداوند تمامی این مزایا را برای او جمع می‏کند.

وسائل الشیعه، ج 14، ص 31[/]

سلام
خب تا اینجا نظرات دوستان بیشتر راجع به اینکه با چطور خانمی ازدواج کنند بود.
ولی کلا اگه خرج و مخارج میخواید هزینه شو بدونید اگه طرفتون کلا هیچی نخواد از شما و قانع باشه و سخت گیر فلان لباس فلان تالار و ...و ..و... نخواد و البته اگه مسکن داشته باشید
در کمترین حالت 10 تومن
و اگر نه دیگه برو به بالا اگه کسی عروسی انچنانی هم نه یه عروسی خوب بگیره لباس عروسش 6-7 تومنه دیگه بقیه خرج ها...!!!

موضوع قفل شده است