صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بیعت امام علی ع با خلفا

علاقه
    بخور بخواب
    نوشته
    7
    حضور
    6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11

بیعت امام علی ع با خلفا

آیا امام علی ع با خلفا بیعت کردند؟
    خواهشاً جواب مفصلی ارئه دهید با ذکر منیع
    با تشکر

2. صلوات

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11165

با نام الله

بیعت امام علی ع با خلفا

کارشناس بحث: استاد مقداد

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

علاقه
    مطالعات تاریخی
    نوشته
    1,739
    حضور
    26 روز 19 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4711

نقل قول نوشته اصلی توسط بریهی نمایش پست ها
    با تشکر
    با عرض سلام و ادب

در این كه امام علی(ع) را به زور و با وضع اسف بار و دلخراش به مسجد بردند تا با ابوبكر بیعت كند تردیدی وجود ندارد.

معاویه چهل سال بعد از ماجرای سقیفه چگونگی بُرده شدن علی(ع) را به مسجد به صورت طعن و انتقاد نقل كرده و در نامه خود به امیرالمؤمنین(ع)‌ پس از یاد‌آوری مقاومت امام(ع) در برابر دستگاه خلافت می نویسد: تا آن جا كه دستگاه خلافت تو را مهار كرده و همچون شتر سركش برای بیعت به طرف مسجد كشاند.[1]

امام(ع) در پاسخ نامه معاویه موضوع را می پذیرد و آن را نشانه مظلومیت خود دانسته خطاب به معاویه می گوید: "گفتی كه مرا همچون شتر سركش افسار زدند و كشیدند كه بیعت كنم. عجبا! به خدا سوگند! خواسته ای مرا مذمت كنی و ناخود آگاه مدح و ثنا گفته ای. خواسته ای رسوا كنی ولی رسوا شده ای، (چون به مظلومیت من و ظالم بودن غاصبان خلافت اقرار نمودی. این برای یك مسلمان نقص نیست كه مظلوم واقع شود، تا وقتی كه در دین خود تردید نداشته باشد و در یقین خود شك نكند".[2]

پس این كه غاصبان خلافت خواستند با زور و اكراه از امیرمؤمنان(ع) برای ابوبكر بیعت بگیرند مسلّم است. امّا بیعت علی(ع) مورد اختلاف است. بعضی بر این عقیده اند كه امام(ع) بیعت نكرد.

برخی معتقدند كه حضرت در همان ابدای كار و قبل از وفات فاطمه زهرا(س) بیعت نمود. عدة كثیری بر این باورند كه علی(ع) بعد از رحلت جان گداز فاطمه(س) بیعت كرد.

صاحب اعیان الشیعه می گوید: بعضی از روایات دلالت دارد كه علی(ع) همان روزی كه ایشان را به مسجد بردند بیعت كرد، و اكثر روایات دلالت دارند كه ایشان شش ماه بعد و پس از وفات فاطمه(س) بیعت كرد. بعض اخبار دلالت دارد بنی هاشم هم بعد از شش ماه بیعت كردند،‌ و بعضی دلالت دارد كه بنی هاشم در همان اوّل كار بیعت كردند ولی علی(ع) شش ماه بعد بیعت نمود. دلالت اكثر روایات و نتیجة‌ تحقیق علما بر این است كه حضرت پس از رحلت فاطمه زهرا(س) بیعت نمود؛ یعنی شش ماه بعد. بنابراین كه حضرت فاطمه شش ماه بعد از رسول خدا(ص) زنده بود، یا دو ماه و نیم بعد (بنابراین كه دو ماه و نیم بعد از پدر بزرگوارش زنده بود).[3]

آنچه مسلم است بیعت علی(ع) از روی میل و رغبت نبود، بلكه به ناچار و از روی اكراه و برای رعایت مصالح اسلام و امت اسلامی بود.

انتخاب عمر و عثمان برای خلافت از طریق بیعت و رأی مردم نبود بلكه عمر از طرف ابوبكر برای حكومت برگزیده شد، و عثمان از طریق شورای شش نفری كه اعضای آن را عمر تعیین كرده بود. سكوت و صبر امام علی(ع) در مقابل خلافت غاصبانة این دو نفر بخاطر نداشتن یار و یاور، و مصالح امت اسلام و ترس از تفرقه و شكستن وحدت مسلمانان و به خطر افتادن اساس اسلام و به هدر رفتن زحمت های 23 ساله نبی گرامی اسلام(ص) بود.

حضرت، در خطبه سوم نهج البلاغه، موسوم به شقشقیه نیز حقانیت خود را براى جانشینى پیامبر این گونه بیان مى ‏فرماید:

آگاه باشید به خدا سوگند كه فلانى (ابن ابى قحافه، خلیفه اول ابابكر )جامه خلافت را بر تن كرد، در حالى كه مى ‏دانست جایگاه من نسبت به حكومت اسلامى، چون محور آسیاب است به سنگ آسیاب كه دور آن حركت مى ‏كند. او مى ‏دانست كه سیل علوم از دامن كوهسار من جارى است. مرغان دور پرواز اندیشه ‏ها به بلنداى ارزش من نتوانند پرواز كرد. پس من رداى خلافت را رها كرده، دامن جمع نمودم و از خلافت كناره ‏گیرى كردم. همواره در این اندیشه بودم كه آیا با دست تنها براى گرفتن حق خود به پاخیزم؟ یا در این محیط خفقان‏ زا و تاریكى كه به وجود آورده‏ اند، صبر پیشه سازم؟ محیطى كه پیران را فرسوده، جوانان را پیر، مردان با ایمان را تا قیام قیامت و ملاقات پروردگار اندوهگین نگه مى‏دارد! پس از ارزیابى درست، صبر و بردبارى را خردمندانه‏ تر دیدم. پس صبر كردم در حالى كه گویا خار در چشم و استخوان در گلوى من مانده بود و با دیدگان خود مى‏ نگریستم كه میراث مرا به غارت مى ‏برند[4]

شیخ مفید در كتاب الفصول المختاره ، ص56 می‌فرماید:
    «قد اجمعت الأمّة على أن أمیر الموءمنین علیه‏السلام تأخّر عن بیعة أبی بكر ... والمحققّون من أهل الإمامة یقولون: لم یبایع ساعة قطّ: اجماع امت است كه امیر المؤمنین علیه السلام در آن شش ماه بیعت نكرده است. و بعد ازآن هم که اهل سنت می‌گویند كه بیعت كرده است . محققین از شیعه بر این عقیده هستند كه علی علیه السلام حتی یك ساعت هم با خلفا بیعت نكرده است».

پی نوشتها:
    [1]. زندگانی فاطمه زهرا(س)، اثر سید جعفر شهیدی، ص 163 - 165.1
    [2]. نهج البلاغه، نامهء 28.
    [3]. سید محسن امین، اعیان الشیعه، ج11، ص 325.
    [4]. نهج ‏البلاغه، ترجمه محمد دشتى، خطبه 6.

بیعت امام علی ع با خلفا
    خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

6. صلوات ها 4

علاقه
    خواندن کتاب و خوردن غذا
    نوشته
    241
    حضور
    6 روز 11 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    570

نقل قول نوشته اصلی توسط بریهی نمایش پست ها
    با تشکر

بله ! هیچ شکی وجود ندارد که حضرت امیر المومنین علیه السلام بعد از وفات حضرت زهرا سلام الله علیها با خلیفه اول بیعت کردند و با بیعت خود ولایت او را قبول کردند ! و همچنین با عمر و عثمان هم بلافاصله بیعت کردند و ایشان را در همه امور یاری دادند ...

8. صلوات

نوشته
    892
    حضور
    16 روز 10 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1567

نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست ها

«قد اجمعت الأمّة على أن أمیر الموءمنین علیه‏السلام تأخّر عن بیعة أبی بكر ... والمحققّون من أهل الإمامة یقولون: لم یبایع ساعة قطّ: اجماع امت است كه امیر المؤمنین علیه السلام در آن شش ماه بیعت نكرده است. و بعد ازآن هم که اهل سنت می‌گویند كه بیعت كرده است . محققین از شیعه بر این عقیده هستند كه علی علیه السلام حتی یك ساعت هم با خلفا بیعت نكرده است».

.
    1 - من آخرش متوجه نشدم ، آیا امام علی علیه السلام با خلفا بیعت کردند یا خیر؟اگر بیعت کردند یعنی واقعا در امور حکومت خم کمکشان میکردند؟
    2 - چرا بعد از مرگ همسر گرامیشان بیعت کردند و قبلش بیعت نکردند؟
    3 - با عمر و عثمان چقدر وقت بعد بیعت کردند؟

10. صلوات ها 2

علاقه
    ثقلین
    نوشته
    990
    حضور
    22 روز 20 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2214

نقل قول نوشته اصلی توسط عالم مقدس ملکوت نمایش پست ها
    و با بیعت خود ولایت او را قبول کردند
    يعني بيعتِ به زور و اکراه رو قبول ولايت اونا ميدونيد؟!

خب چطوريه که معامله​ي به زور و اکره باطل است ولي بيعت با زور و اکراه اينجا شده قبول ولايت؟!!

12. صلوات ها 3

علاقه
    دفاع از حضرت زهرا (س)-سید عباس-اکبر بیرامی
    نوشته
    1,424
    حضور
    33 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    2
    گالری
    2
    صلوات
    2980

بله ! هیچ شکی وجود ندارد که حضرت امیر المومنین علیه السلام بعد از وفات حضرت زهرا سلام الله علیها با خلیفه اول بیعت کردند و با بیعت خود ولایت او را قبول کردند ! و همچنین با عمر و عثمان هم بلافاصله بیعت کردند و ایشان را در همه امور یاری دادند ..
    ای امیر المومنین ع چه قدر مظلوم هستی بیهوده سخن نگفتن مظلومیت امام علی ع مداوم است و الان هم رواج داره
    بابا دیگه بریدم از بی اطلاعی {لفظ خوب !!}
    ما دو بحث داریم
    بیعت امیر المومنین ع با خلفا
    بیعت خلفا با امیر المومنین
    دوست عزیز این خلیفه اول بودند که دستشون را روی دست حضرت علی ع گذاشتند ::
    مسعودي دراين‌باره چنين نقل مي‌كند:
    فوجهوا إلى منزله فهجموا عليه وأحرقوا بابه ، واستخرجوه منه كرها ، وضغطوا سيدة النساء بالباب ، حتى أسقطت محسنا ، وأخذوه بالبيعة فامتنع ، وقال : لا أفعل : فقالوا نقتلك فقال : إن تقتلوني فاني عبد الله وأخو رسوله ، وبسطوا يده فقبضها ، وعسر عليهم فتحها ، فمسحوا عليه وهي مضمومة.
    آنگاه آن مردم متوجّه منزل علي عليه السلام شده و بر آن بزرگوار هجوم كردند، درب خانه او را سوزانيدند، آن برگزيده خدا را بدون رضايت او از منزل خارج كردند، فاطمه زهراء را بوسيله لنگه درب طورى فشردند كه محسن خود را سقط كرد.
    پس از اين جنايات خواستند از على عليه السّلام بيعت بگيرند ولى على قبول نكرد و فرمود: من اين كار را نميكنم، گفتند: ترا خواهيم كشت، فرمود: اگر مرا بكشيد من بنده خدا و برادر رسول او صلى اللّه عليه و آله هستم، خواستند مشت على عليه السّلام را باز كنند ولى آن حضرت مشت خود را بست و آنان نتوانستند آن را باز كنند پس از روى ناچارى با پشت دست آن بزرگوار در صورتى كه بسته بود بيعت و مسح كردند.
    مسعودى، على بن حسين ‏،متوفاي 346، إثبات الوصية للإمام على بن أبى طالب،ص 154-155 ‏بيروت ، دارالاصول ، الطبعه الثانيه 1409 هجري
    منبع سایت حضرت ولی عصر عج
    http://valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=maghalat&id=184#_Toc355166015

قابل توجه تهمت زنندگان ::
    ان شاء الله در آن دنیا با هم صحبت می کنیم و فقط یک سوال دارم چرا واقعا تهمت زدند ؟؟؟
    نکند ظاهر و باطن و عالم الغیب بودند نعوذ بالله ؟؟؟
    امام سجاد ع می فرمایند:
    لاستحل رجال مسلمون دمی * یرون أقبح ما یأتونه حسنا
    ای بسا اگر برخی لباب علمم ظاهر کنم مردم می گند امام سجاد بت پرسته یک مشت مسلمان خونم را می ریزن

14. صلوات ها 2

علاقه
    دفاع از حضرت زهرا (س)-سید عباس-اکبر بیرامی
    نوشته
    1,424
    حضور
    33 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    2
    گالری
    2
    صلوات
    2980

نقل قول نوشته اصلی توسط Hadi99g نمایش پست ها
    يعني بيعتِ به زور و اکراه رو قبول ولايت اونا ميدونيد؟!
    خیلی جالبه برای من که کسی که شیعه است منظورم کاربر ملکوت است رد سخنان سخن شیخ مفید را رد می کند
    در صحیح بخاری امده است که حضرت علی ع می گوید :
    وَلَكِنَّكَ اسْتَبْدَدْتَ عَلَيْنَا بِالأَمْرِ
    ج5ص139
    در عمده القاری امده است ::
    قَوْله: (استبددت) من الاستبداد وَهُوَ الِاسْتِقْلَال بالشَّيْء، ويروى: استبدت، بدال وَاحِدَة وَهُوَ بِمَعْنَاهُ وَهَذَا مثل قَوْله: فظلتم تفكهون، أَي: فظللتم. قَوْله: (بِالْأَمر) أَي: بِأَمْر الْخلَافَة
    ج17ص259
    منظور از امر امر خلافت است
    خیلی جالب است !!!
    نقل قول نوشته اصلی توسط muiacir نمایش پست ها
    1 - من آخرش متوجه نشدم ، آیا امام علی علیه السلام با خلفا بیعت کردند یا خیر؟اگر بیعت کردند یعنی واقعا در امور حکومت خم کمکشان میکردند؟
    سلام سخن شیخ مفید واضح است شیعه گفته است شیعه نه سنی نه شیعه سنی محققین شیعه بر این عفیده هستند یک ساعت هم بیعت نکرده است حضرت امیر ...
    تا 6ماه در منابع اهل سنت امده است که البته اینم نقض داره گفته است تا 6 ماه بیعت نکردند حضرت امیر ع، ولی نگفته که بعدش بیعت کردند یعنی از منابع اهل سنت هم دانسته میشه که بیعتی نبوده است البته صحیح بخاری !!
    وَلَمْ يَكُنْ يُبَايِعُ تِلْكَ الأَشْهُرَ
    تا 6 ماه بیعت نکرد
    صحیح بخاری ج9ص175
    حالا اون شخصی که می گه بیعت بوده است باید بگیم که حتما عقلش از بخاری بالاتر بوده است ..

ویرایش توسط ammarshia : ۱۳۹۳/۰۳/۱۹ در ساعت ۰۷:۳۱
    قابل توجه تهمت زنندگان ::
    ان شاء الله در آن دنیا با هم صحبت می کنیم و فقط یک سوال دارم چرا واقعا تهمت زدند ؟؟؟
    نکند ظاهر و باطن و عالم الغیب بودند نعوذ بالله ؟؟؟
    امام سجاد ع می فرمایند:
    لاستحل رجال مسلمون دمی * یرون أقبح ما یأتونه حسنا
    ای بسا اگر برخی لباب علمم ظاهر کنم مردم می گند امام سجاد بت پرسته یک مشت مسلمان خونم را می ریزن

16. صلوات

علاقه
    مطالعات تاریخی
    نوشته
    1,739
    حضور
    26 روز 19 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4711

بله ! هیچ شکی وجود ندارد که حضرت امیر المومنین علیه السلام بعد از وفات حضرت زهرا سلام الله علیها با خلیفه اول بیعت کردند و با بیعت خود ولایت او را قبول کردند ! و همچنین با عمر و عثمان هم بلافاصله بیعت کردند و ایشان را در همه امور یاری دادند ...
    با عرض سلام و ادب

جناب عالم قدس ملکوت!

بیان مطلب بدون سند و مدرک آنهم با این قاطعیت،قطعاً کار مناسب و شایسته یک بحث علمی و تاریخی نیست.امام علی(ع) هرگاه اساس دین اسلام در خطر بود،بنابر مصلحت مهم حفظ دین،با خلفا همکاری می کردند و شواهد و نمونه های متعددی در منابع اهل سنت،مبنی بر مخالفت آن حضرت با خلفا وجود دارد.

لذا شایسته است در نقل مطالب،از اظهار نظر بدون سند و مدرک،آنهم با قطع و یقین خودداری فرمایید.

بیعت امام علی ع با خلفا
    خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

18. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعات تاریخی
    نوشته
    1,739
    حضور
    26 روز 19 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4711

نقل قول نوشته اصلی توسط muiacir نمایش پست ها
    من آخرش متوجه نشدم ، آیا امام علی علیه السلام با خلفا بیعت کردند یا خیر؟اگر بیعت کردند یعنی واقعا در امور حکومت خم کمکشان میکردند؟
    با عرض سلام و ادب

موضوع بیعت کردن امام علی(ع) با خلفا،از موضوعات اختلافی بین شیعیان و اهل سنت است.

اما در مورد رابطه آن حضرت با خلفا و همکاری با آنها،باید عرض کنیم:

با کنار زدن امام علی(ع) از صحنه سیاست خلفا دچار مشکلات زیادی گردیدند. مشکلات به گونه‌ای بود که خلفای سه گانه شدیدا به همکاری و مشاوره علی (ع) نیاز داشتند. امام نیز به خاطر مصالح عمومی در برخی موارد با خلفا همکاری می‌نمود. مشکلات آنان را حل می‌کرد. همکاری ها در عرصه سیاسی، نظامی و فرهنگی صورت گرفت.
    «ابن عبدالبّر» از علمای اهل سنت می نویسد: روزی عمر در ایام خلافت خویش تصمیم گرفت تا زن دیوانه‏ای را که زنا کرده بود، به همراه زن دیگری که در مدت شش ماه بچه‏ای آورده بود، هر دو را سنگسار کند. علی(ع) از ماجرا خبر یافته و به عمر فرمود: زن دیوانه گناهی ندارد زیرا خداوند قلم تکلیف را از او برداشته است. در مورد پاکدامنی زن دیگر این آیه را قرائت کرد: وَحَمْلُهُ وَ فِصَالُهُ ثَلاَثُونَ شَهْراً؛(1) دوران حاملگی و از شیر باز گرفتن کودک سی ماه است. با شنیدن این استدلال عمر فرمان خود را پس گرفته و گفت: لولا علی لهلک عمر!(2)؛ اگر علی نبود عمر مطمئناً هلاک می‏شد. این روایت یا بخش‏هايي از آن با اندکی تفاوت در سایر منابع اهل‏سنّت نیز آمده است.
    ابن اثیر بعد از ذکر شماری از حل مشکلات علمی و دینی خلفا توسط حضرت علی(ع) می‏نویسد: "اگر ما همه پاسخ های علمی را که عمر و سایر اصحاب از محضر او دریافته‏اند، ذکر کنیم، کتاب ما خیلی مفصل خواهد شد. "(3)

اهل سنت همكاري هاي حضرت با خلفا از جمله عمر را به ضميمه نقل موارد اختلافی و مبهم ديگر از قبيل ازدواج دخترش (ام كلثوم) با عمر دليل بر آن مي دانند كه رابطه حضرت با عمر كاملا طبيعي و حسنه بوده است اما ديد گاه شيعه در اين باره چنين است:

همکاری امام در راستای مصالح جهان اسلام بود، نظیر آن که در برخی از جنگ‌ها به عمر مشاوره داد و یا آن که در مواردی که حکومت از حل مسئله‌ای يا قضاوتی در می‌ماند، امام آن را حل می‌نمود.
    حضرت مسائل اختلافی بین خود و حکومت را بر مصالح جهان اسلام مقدم نمی‌کردند. در بسیاری از موارد که سکوت يا عقب نشینی می‌کند، طبق رعایت مصالح اسلام و مسلمانان بوده است.
    بنابراین اگر حضرت اقدام به همکاری با حکومتی می‌کند که حق او را غصب نمود، از این روست، نه به معنای تأييد حکومت خلفا و مشروعیّت دادن به آن‌، به همین جهت در مواردی هم به بیان حقوق از دست رفته خویش می‌پردازد. برای آن ها دفاع می کند، اما هیچ گاه مصالح اسلام و مسلمانان را فدای اختلافاتش نکرد.

به نظر می‌رسد بهترین بیان در این باره سخنان حضرت است که در خطبه شقشقیه در نهج‌البلاغه آمده، از این رو به نقل آن اکتفا می‌شود، حضرت فرمود:
    « به خدا سوگند که آن مرد (ابوبکر پسر ابوقحافه) لباس خلافت را بر تن کرد، در حالی که نیک می‌دانست جایگاه من در خلافت مانند محور سنگ آسیاب است (که بدون آن از چرخش باز می‌ماند). در آن زمان که خلافت به انحراف گراییده بود، پرده‌ای میان خود و زمامداران افکندم، روی از آن گردانیدم، در اندیشه شدم که با دست بُریده و بدون یاور (برای به دست آوردن حقی که از من غصب شد) پیکار نمایم، یا دربرابر آن رویداد تاریک و پرابهام صبر کنم. به این نتیجه رسیدم که صبر و شکیبایی، خردمندانه‌تر از مبارزه و پیکار است، پس در حالی که خار در چشم و استخوان در گلو داشتم، صبر کردم و نظاره‌گر غارت میراث خود شدم، تا آن که دوران اوّلی (ابوبکر) گذشت، و خلافت را پس از خود به دست پسر خطاب (عمر) سپرد.
    شگفتا با آن که ابوبکر در زمان حیاتش قصد کناره‌گیری از خلافت را داشت، عقد عروس خلافت را پس از مرگش برای دیگری(عمر) بست. آن دو چه سخت پستان خلافت را میان خود تقسیم کردند و دوشیدند.
    ابوبکر امر حکومت را به روحیه‌ای خشن (عمر) سپرد؛ کسی که سخنش درشت و همراهی با او سخت و دشوار بود. با لغزش‌های فراوان و عذرخواهی بسیار! همراهی با حکومت او مانند سواری با شتری سرکش بود که اگر سوار مهار آن را بکشد، بینی‌اش مجروح می‌شود، و اگر به حال خود رهایش کند، سوارش را زمین می‌زند و به هلاکت می‌رساند.
    به خدا سوگند! مردم در دوران حکومت او گرفتار خطا و ناآرامی و تبدل رأی و کجروی شدند! من در آن دوران (با آن که طولانی بود و بار سنگین بلاها را بر دوش داشتم) صبر کردم، تا آن که دوران او نیز گذشت، و امر خلافت را به جمعی سپرد که می‌پنداشت من هم یکی از آن هایم.
    پناه به خدا از آن شورا! چه زمانی فضیلت و برتری من بر اولین آن ها (ابوبکر) مورد شک و تردید بود، تا امروز بخواهم در کنار و همپایه اینان (اعضای شورا) قرار داده شوم؟
    در عین حال باز راه شکیبایی را در پیش گرفتم و در کنار آن مرغان به پرواز درآمدم و با آنان در جریان شورا گاهی بالا و گاهی پایین می‌رفتم. در آن شورا یک نفر (سعد بن وقاص) به خاطر کینه‌ای که در دل داشت، به من رأی نداد و دیگری (عبدالرحمن بن عوف) به برادر زنش (عثمان) تمایل یافت و چیزهای دیگری که بیان آن صلاح نیست، تا آن که سومی به خلافت رسید که کارش پر کردن شکم و تهی کردن آن بود و خاندان پدریش (بنی امیه) با او برخاستند و مانند شتری که علف‌های تازة بهار را با حرص و وَلَع می‌بلعد، به چپاول بیت‌المال پرداختند، تا وضع به گونه‌ای شد که آنچه رشته بود، از هم گسست و کردار ناشایستش کار او را ساخت و شکمپارگی­ا‌ش او را بر زمین زد». (4)

پی نوشت ها:
    1. احقاف(46) آیه 15.
    2. الاستيعاب،ابن عبد البر، ج 3، ص 1103، سال چاپ : 1412،ناشر : دار الجيل
    3. اسد الغابة، ابن الأثير،ج 4،ص 23،ناشر : دار الكتاب العربي - بيروت - لبنان،انتشارات إسماعيليان - طهران
    4. نهج‌البلاغه، خطبه 3.

بیعت امام علی ع با خلفا

20. صلوات ها 3

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری