جمع بندی فرشتگان در جنگ بدر چگونه مسلمانان را یاری کردند ؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فرشتگان در جنگ بدر چگونه مسلمانان را یاری کردند ؟

با سلام

فرشتگان در جنگ بدر چگونه مسلمانان را یاری کردند ؟

دقیقا از چه طریقی با دشمن مبارزه کردند ؟

برچسب: 

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد عمار

[=arial]با سلام و ادب
خداوند راجع به جنگ بدر در آیه 9 و 10 سوره انفال می فرماید: «اذ تستغیثون ربکم فاستجاب لکم انی ممدکم بالف من الملائکه مردفین* و ما جعله الله الا بشری و لتطمئن به قلوبکم و ماالنصر الا من عند الله ان الله عزیز حکیم؛ به خاطر بیاورید زمانى را (که از شدت ناراحتى در میدان بدر) از پروردگارتان تقاضاى کمک مى کردید و او تقاضاى شما را پذیرفت و گفت من شما را با یک هزار از فرشتگان که پشت سر هم فرود مى آیند یارى مى کنم. ولى خداوند این را تنها براى شادى و اطمینان قلب شما قرار داد و گرنه پیروزى جز از طرف خدا نیست و خداوند توانا و حکیم است».
«اذ یغشیکم النعاس امنة منه و ینزل علیکم من السماء ماء لیطهرکم به و یذهب عنکم رجز الشیطان و لیربط علی قلوبکم و یثبت به الاقدام* اذ یوحی ربک الی الملائکه انی معکم فثبتوا الذین ءامنوا سالقی فی قلوب الذین کفروا الرعب فاضربوا فوق الاعناق و اضربوا منهم کل بنان؛ (و به خاطر بیاورید) هنگامى را که خواب سبکى که مایه آرامش از ناحیه خدا بود شما را فرو گرفت و آبى از آسمان براى شما فرو فرستاد تا با آن شما را پاک و پلیدى شیطان را از شما دور سازد و دل هاى شما را محکم و گام ها را با آن ثابت دارد. موقعى را که پروردگارت به فرشتگانى وحى کرد من با شما هستم، پس کسانى را که ایمان آورده اند ثابت قدم بدارید. به زودى در دل هاى کافران ترس و وحشت مى افکنم و بر فراز گردن هاشان بزنید و سر انگشتانشان را قطع کنید.» (انفال/11-12)

[=arial]اما اینکه آيا فرشتگان جنگيدند؟
[=arial]در ميان مفسران در اين زمينه گفتگوى بسيار شده است، بعضى معتقدند كه فرشتگان رسما وارد صحنه نبرد شدند و با سلاح هاى مخصوص به خود به لشكر دشمن حمله كردند و عده ‏اى از آنها را به خاك افكندند، پاره‏ اى از روايات را نيز در اين زمينه نقل كرده ‏اند.
[=arial] ولى قرائنى در دست است كه نشان مى ‏دهد نظر گروه دوم كه مى ‏گويند:
[=arial]فرشتگان تنها براى دلگرمى و تقويت روحيه مؤمنان نازل شدند، به واقع نزديكتر است.
[=arial]زيرا اولا: در آيه فوق خوانديم كه مى‏فرمود: اينها تمام براى اطمينان قلب شما بوده است كه با احساس اين پشت گرمى بهتر مبارزه كنيد، نه اينكه آنها اقدام به جنگ كرده باشند.
[=arial]ثانيا: اگر بنا شود فرشتگان، شجاعانه سربازان دشمن را به خاك افكنده باشند چه فضيلتى براى مجاهدين بدر باقى خواهد ماند كه اينهمه در روايات از آنها سخن به ميان آمده است.
[=arial]ثالثا: تعداد مقتولين بدر 70 نفر بودند كه قسمت مهمى از آنها با شمشير على ع به خاك افتادند و قسمت ديگرى به دست جنگجويان اسلام كه غالبا قاتلين آنها در تاريخ به نام ذكر شده‏اند، بنا بر اين چه باقى مى‏ماند براى فرشتگان و چه كسى را آنها به خاك انداختند.
[=arial]تفسير نمونه، ج‏7، ص: 105

موضوع قفل شده است