جمع بندی شگفتی قرآن؛ مورچه و شیشه

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شگفتی قرآن؛ مورچه و شیشه

در قسمتی از قرآن داستانی است که در آن از لِه شدن مورچه سخن آمده. چند دانشمند می خواستند در قرآن اشکالی پیدا کنند.
تنها اشکالی که پیدا کردند این بود که در همان آیه که ابتدا عرض کردم برای له شدن مورچه واژه به کار برده شده که اختصاص به شکستن شیشه دارد!

یک دانشمند استرالیایی پس از تحقیق متوجه شد 75% از غشای مورچه تشکیل شده از شیشه است!!!!...!!!!

این انشمند استرالیایی مسلمان شد!!!

سلام
تشکر بابت اطلاع رسانی
میشه منبع هم بدهید؟در واقع میخوام تحقیقات اون دانشمند رو بدونم

السلام علی من اتبع الهدی

جانم فدای اسلام و قرآن....

ببخشید کدوم آیه قرآن هستش؟
با تشکر

حرّ;527848 نوشت:
ببخشید کدوم آیه قرآن هستش؟

سوره مبارکه نمل، کريمه 18:

[=courier new]حَتَّى إِذَا أَتَوْا عَلَى وَادِي النَّمْلِ قَالَتْ نَمْلَةٌ:

يَا أَيُّهَا النَّمْلُ ادْخُلُوا مَسَاكِنَكُمْ

[=courier new]لاَ يَحْطِمَنَّكُمْ[=courier new] سُلَيْمَانُ وَ جُنُودُهُ وَ هُمْ لاَ يَشْعُرُونَ

سلام
با تشکر از مطلبتون .
منبع معتبر این مطلب رو اگه می شه بزارید .:hamdel:

سبحان الله
دوست عزیز لطفا قبل از کپی کردن یک ذره به دور از تعصب فکرکنید راجع به مطلب

اولا:واژه ی به کاربرده شده به معنای شکستن چیز سخت است نه شکستن شیشه!!

دوما:اصلن در طبیعت چیزی به نام شیشه وجود ندارد و اگر زمین شناسی خوانده بودید میدانستید شیشه یک ماده ی مصنوعی است نه طبیعی پس در بدن هیچ موجودی شیشه وجود ندارد

سوما:اسکلت و غشای خارجی مورچه از ماده ای به نام کیتین تشکیل شده است و این ماده ساختاری سخت دارد

پس اگر بخواهیم واژه لا یحطمنکم را به چیزی ربط دهیم به کیتین است و لا غیر

لبیک یا علی النقی;528098 نوشت:
السلام علی من اتبع الهدی
از کسانی هم که دین و آیین و روش زندگی شان را از شبکه های ماهواره ای و از فیسبوک گرفته اند هیچ انتظاری نیست.
منبع معتبر آنها همان مرداب های مورد علاقه شان است.

استغفرالله
چرا مغلطه می کنید. شما دوست دارید یه چیزی رو بدون هیچ مدرک و تحقیق و حتی تعقل بپذیرید، مختارید. اما چرا به بقیه که نمی تونن بپذیرند توهین می فرمایید؟

امام محمد باقر (ع) فرمود: چون خداوند عقل را آفريد از او خواست كه سخن گويد، سپس به او فرمود: پيش آى ، پس عقل پيش آمد. سپس ‍ فرمود: برگرد، پس او پشت نموده و برگشت ، سپس خداوند فرمود: سوگند به عزت و جلالم كه هيچ آفريده اى را نيافريدم كه در نزد من از تو محبوبتر باشد و تو را به صورت كامل قرار نمى دهم مگر در وجود كسى كه دوستش ‍ دارم . آگاه باش كه من تو را امر و نهى مى كنم و تو را كيفر و پاداش ‍ مى دهم . (1)

1- وسائل الشیعه - باب 8 - حدیث 79

باسلام
چندجا مطالبی در مورد این کشف که برای دانشمندان
استرالیایی هست دیدم ولی اسم دانشمندی که مسلمان شده آورده نشده
تو توضیحات هم داده بود که
او پی برد که ساختار بدن مورچه ها دارای مقدار قابل توجهی از
ماده ی شیشه است.

http://heiatebrahim.ir/blog/archives/7062
[SPOILER]لطفا تو مباحث کمی با حوصله باشیم و با نوشته های خود همدیگر رو ناراحت نکنیم
باتشکر
یاحق
[/SPOILER]

اللیل والنهار;528163 نوشت:
باسلام
چندجا مطالبی در مورد این کشف که برای دانشمندان
استرالیایی هست دیدم ولی اسم دانشمندی که مسلمان شده آورده نشده
تو توضیحات هم داده بود که
او پی برد که ساختار بدن مورچه ها دارای مقدار قابل توجهی از
ماده ی شیشه است.

http://heiatebrahim.ir/blog/archives/7062
[SPOILER]لطفا تو مباحث کمی با حوصله باشیم و با نوشته های خود همدیگر رو ناراحت نکنیم
باتشکر
یاحق
[/SPOILER]

سلام جناب مدیر
سایتی که داده بودید اصلا تحقیق معتبری اراءه نداده بود
متاسفانه اکثر کاربران این تاپیک همینجوری هر حرفی رو میپذیرند در حالی که یه نفرشون نرفته ببینه آیا این مطلب درسته یا نه
فکر کنم فقط من رفتم در مورد ساختار بدن مورچا یا همون ant توی سایت های خارجی و ویکیپدیا تحقیق کردم.
مورچه بدنش از ساختارهایی تشکیل شده که در ساخت شیشه هم به کار میره نه اینکه از شیشه باشه.مثل اینه که بگیم هر گردی گردو هست
این مطلب غلط از جانب مدیر سایت اجازه انتشار پیدا میکنه اون وقت تحقیق 1 ماه تمام من بر روی خودارضایی که به صورت تاپیک درآورده بودن به دلیل مخالفت با دستور اسلام اجازه انتشار پیدا نمیکنه
ای کاش روزی بیاد که عقل برای همه ما بزرگترین حجت باشه.ای کاش:Kaf:

اللیل والنهار;528163 نوشت:
توجهی از ماده ی شیشه است.

سبحان الله
دوست عزیز شما به پستم مراجعه کن...شیشه اصلا در طبیعت وجود ندارد

درخور توجه است که هنوز مانند 2000 سالپیش ، 90 درصد تمام شیشه‌های جهان از[=Times New Roman]آهک ،سیلیس وکربنات سدیم تشکیل یافته‌اند.
اجزای اصلی عبارتند از: ماسه،آهک وکربنات سدیم. هر ماده خام دیگر، جزء فرعی تلقی می‌شود، هرچند که بر اثر استفاده از آن ، نتایج مهمی بدست آید. مهمترین عامل در ساخت شیشه ، گرانروی اکسیدهای مذاب و ارتباط میان این گرانروی وترکیب شیشه است.

اللیل والنهار;528215 نوشت:
درخور توجه است که هنوز مانند 2000 سالپیش ، 90 درصد تمام شیشه‌های جهان ازآهک ،سیلیس وکربنات سدیم تشکیل یافته‌اند.
اجزای اصلی عبارتند از: ماسه،آهک وکربنات سدیم. هر ماده خام دیگر، جزء فرعی تلقی می‌شود، هرچند که بر اثر استفاده از آن ، نتایج مهمی بدست آید. مهمترین عامل در ساخت شیشه ، گرانروی اکسیدهای مذاب و ارتباط میان این گرانروی وترکیب شیشه است.

سبحان الله
خب این چه ربطی دارد؟در موچه که شیشه نیست!نمیدانم چیزی که اصلا وجود ندارد را به زور میخواهید ثابت کنید.تنها احتملا موجود آن است که در پستم عرض کردم چرا که آن کلمه اصلا به معنای شکستن شیشه نیست و نه در هیچ موجودی شیشه به کار رفته!مثل اینکه بگویید پوست فلان جانور از پلاستیک است!!!! شیشه جز مواد طبیعی و کانی نیست!درست همانند پلاستیک

سلام

ببخشید شاید حرفم چندان ربطی به تاپیک نداشته باشه ولی:

واقعا برای خودم و همه مسلمونها متاسفم . چرا خودمون این چیزهارو توی قران برسی نمیکنیم و نشستیم یه بابای کافر این کارو کنه و ما فقط بعدش سر اینکه اون اقا راست گفته یا نه دعوا کنیم!

روح سبز;528254 نوشت:
سلام

واقعا برای خودم و همه مسلمونها متاسفم . چرا خودمون این چیزهارو توی قران برسی نمیکنیم و نشستیم یه بابای کافر این کارو کنه و ما فقط بعدش سر اینکه اون اقا راست گفته یا نه دعوا کنیم!

چون ماها(امثال خودم را میگویم که دوباره کسی به من اخطار نده که توهین کردی)بیشتر اینکه از عقلمون استفاده کنیم فقط ادعا داریم.
ادعا داریم قرآن معجزه است اما هرچی معجزه خفنه رو خارجیا برامون کشف کردن
همین الانش رو ببینین...
من توی پست دوم گفتم سند و مدرک اراءه بدید یه نفر توی این سایت که ادعا میکنه این حرف درسته و پست های زننده تاپیک رو صلوات زده نرفته ببینه آیا واقعا همینطوره ، بره آناتومی بدن مورچه رو دقیق بخونه و ....
امثال من فقط نشستیم و ادعا داریم ، فقط ادعا و ادعا

من هم واسه همین تعجب کردم ، شیشه اصلا در طبیعت وجود نداره ، این مطلب غیر علمی رو می زارین بعد یه سری
فرصت طلب با چندتا سرچ ساده تو گوگل میان اینجا و جاهای دیگه که این مطلب گذاشته شده و دیگه خودشون می دونن
چطوری سوء استفاده کنن .

روح سبز;528254 نوشت:
سلام

اصلا همچین آقای کافری که همچین نظری رو بده و مسلمون شده باشه وجود نداره ، اعجاز های زیادی تو قرآن هست که همش هم واقعیت داره و اثبات شده و منبع معتبر براش هست ، ما چرا باید به مطالب بی سند و اساس تکیه کنیم ؟

سلام[=Times New Roman]

اگه غشای خارجی مورچه از ماده ای به نام کیتین تشکیل شده و شکننده هست[=Times New Roman]
پس همین خودش یک شگفتی دیگه از قرانه که از کلمه شکستن استفاده کرده[=Times New Roman].

و البته هم وقتی با مدرک ثابت بشه واقعا شیشه بکار رفته در ساختار مورچه,قطعا همه قبول میکنن. مثل باقی شگفتی های قران که ثابت شده .( و هر روز به لطف الله داره بیشتر هم میشه[=Times New Roman])!
[=Times New Roman] اصلا اینکه مورچها احساس خطر کردن ( که بحث علمی واکنش مورچها و ارتباط شیمیایی اونا توی نت پره).یا اینکه ادم رو شناسای کردن و میدونستن حضرت سلیمانه که داره میاد. میدونستن لشکر داره میاد. و مورچه ها با هم حرف زدن راجبش. سلیمان حرف زدن اونا رو شنیده و متوجه شده چی گفتن به هم

[=Times New Roman]!

همه ی اینها شگفتیه

[=Times New Roman].

سلام
این آخرین پست بنده توی این تاپیک هست.اگر عاقلی هست ، یک حرف بس است.
اولا که هرچی تحقیق کردم اون فرد استرالیایی رو نشانه ای ازش پیدا نکردم و تحقیقات رو پیدا نکردم.در واقع دلم میخواست بدونم اون طرف دقیقا به چه تحقیقاتی رسیده بود که مسلمان شده بود که متاسفانه اصلا همچین آدمی رو نتونستم پیدا کنم
مساله دوم اینکه ما آدما چیزی داریم به اسم endoskeleton یا همون اسکلت داخلی که بشه همون استخون های خودمون.
حشرات یه چیزی دارند به اسم exoskeleton یا اسکلت خارجی.
توی ویکی پدیا که بررسی کنین اسکلت خارجی از کیتین و یه سری مواد دیگه ساخته شده
کیتین یه پلی ساکاریده که باز هم توی ویکی پدیا مفصل در موردش توضیح داده اما اینکه حالا مثل شیشه میشکنه و از این مدل حرف ها که توی پست اول تاپیک زده شد رو من چیزی پیدا نکردم.در واقع حس میکنم یکم بزرگ نمایی باشه که این قدر راحت بگیم 75 درصد از شیشه ساخته شده و وقتی کسی بهش آسیب میزنه مثل شیشه میشکنه.
به هر حال تحقیقات جامع تر به عهده کسانی که ادعا میکنند قرآن معجزه است وگرنه تا همین جاش هم من وظیفه نداشتم برم ادعای یه نفر دیگه رو ببینم درست هست یا نه.از قدیم گفتن مدعی باید ادعاش رو ثابت کنه.هرکس هم پست اول رو قبول داره بره و جامع و کامل تحقیق کنه و بیاره تحویل امثال من بده تا ما از جهالت در بیایم

muiacir;528407 نوشت:
به هر حال تحقیقات جامع تر به عهده کسانی که ادعا میکنند قرآن معجزه است

:Moteajeb!::moteajeb::eek::tajob:

muiacir جان توی معجزه بودن قرآن شکی نیست ، شگفتی های بزرگ و متعددی توی قرآن هست ، که نیازی نیست من ازش نمونه بیارم تو این پست ، چون با یه سرچ ساده تو نت میتونین خیلی ازش رو ببینین ، یا اگه خیلی کنجکاو هستین می تونین برین مطالعه کنین ، همین که قرآن بر یک فرد بی سواد نازل شده این خودش اولبن معجزه و بزرگترین معجزه اس ، بدی بعضی از ما اینه که جذب تبلیغات ضد قرآنی و ضد اسلامی یک سری از سایت ها و پیج های فیس بوک می شیم که هر جور خودشون دوست دارن و به نفع خودشونه اسلام و قرآن رو تفسیر می کنن ، مطمئن باشین که این پیج ها همشون دارن از طرف نهاد های اداره می شه که وظیفه شون خراب کردن زهن جوانها و دور کردن اونها از اسلامه ، البته این نهاد های هدف اصلیشون چیز دیگه ای اما خوب حتی با کار کردن روی مخ یه نفر و از اسلام خارج کردن اون باعث می شه که به هدفشون نزدیک بشن و بعضی ها هم بدون اینکه تحقیق کامل انجام بدن ب شنیدن چند تا تفسیر اونا اعتقادتشونو کلا از دست می دن . این تبلیغات ضد اسلامی از همون اول که اسلام ظهور کرد وجود داشته و ادامه خواهد داشت .

سلام

سلام

muiacir;528407 نوشت:
سلام
این آخرین پست بنده توی این تاپیک هست.اگر عاقلی هست ، یک حرف بس است.
اولا که هرچی تحقیق کردم اون فرد استرالیایی رو نشانه ای ازش پیدا نکردم

به هر حال تحقیقات جامع تر به عهده کسانی که ادعا میکنند قرآن معجزه است وگرنه تا همین جاش هم من وظیفه نداشتم برم ادعای یه نفر دیگه رو ببینم درست هست یا نه.از قدیم گفتن مدعی باید ادعاش رو ثابت کنه.هرکس هم پست اول رو قبول داره بره و جامع و کامل تحقیق کنه و بیاره تحویل امثال من بده تا ما از جهالت در بیایم

چرا اخرین پست؟ خب اینجا جایه برای گفتگو و بحث .
خب اگه گشتین و راجب این مطلب تاپیک سندی و مدرکی درستی ندیدین میتونین بگین این مطلب درست نیست.با این نظرتون کاری ندارم.
!
اما اینکه بگین قران هیچ چیزش معجزه نیست و فقط یک ادعاست دارین اشتباه میکنین. شما که راجب این تحقیق کردین و به عقل فرا میخونین برین راجب ابهای شیرین و شور یا کوها در قران تحقیق کنید.

در ضمن معجزات قران فقط علم تجربی نیست توی علمهای دیگه هم معجزست.

Darkness;528113 نوشت:
استغفرالله
چرا مغلطه می کنید. شما دوست دارید یه چیزی رو بدون هیچ مدرک و تحقیق و حتی تعقل بپذیرید، مختارید. اما چرا به بقیه که نمی تونن بپذیرند توهین می فرمایید؟

امام محمد باقر (ع) فرمود: چون خداوند عقل را آفريد از او خواست كه سخن گويد، سپس به او فرمود: پيش آى ، پس عقل پيش آمد. سپس ‍ فرمود: برگرد، پس او پشت نموده و برگشت ، سپس خداوند فرمود: سوگند به عزت و جلالم كه هيچ آفريده اى را نيافريدم كه در نزد من از تو محبوبتر باشد و تو را به صورت كامل قرار نمى دهم مگر در وجود كسى كه دوستش ‍ دارم . آگاه باش كه من تو را امر و نهى مى كنم و تو را كيفر و پاداش ‍ مى دهم . (1)

1- وسائل الشیعه - باب 8 - حدیث 79

السلام علی من اتبع الهدی
استغفرالله جان! ما به کسی توهین نکردیم. مغلطه ای هم درکار نیست.
بنده فقط یک قاعده ی کلی صحیح را بیان کردم. نه به کسی اشاره ای کردم و نه کسی را خطاب قرار دادم.
ممنون از حدیث زیبایی و پرمحتوایی که نقل فرمودید
سلامت و سربلند باشید... التماس دعا

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هدی

حَتَّىٰٓ إِذَآ أَتَوْا۟ عَلَىٰ وَادِ ٱلنَّمْلِ قَالَتْ نَمْلَةٌۭ يَٰٓأَيُّهَا ٱلنَّمْلُ ٱدْخُلُوا۟ مَسَٰكِنَكُمْ لَا يَحْطِمَنَّكُمْ سُلَيْمَٰنُ وَجُنُودُهُۥ وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ (نمل/18)
[پس حرکت کردند] تا به وادی مورچگان درآمدند. مورچه ای گفت: ای مورچگان! به خانه هایتان درآیید تا سلیمان و سپاهیانش ناآگاهانه شما را پایمال نکنند.

. «حَطْم» (مصدر «یحطمنّ») در اصل به معناى شکستن و در این جا معادل پایمال کردن است(1)
و كلمه" حطم" به معناى شكستن است.(2) . حطم نكنند، يعنى نشكنند، و به عبارت ديگر، لگد نكنند...
اي مورچگان به درون لانه هاي خود رويد تا سليمان ولشكريانش در حالت بي توجهي و غفلت شما را نشكنند و لگدمال نكنند(3)

(1)- تفسیر نمونه،ج15،صص433 و 434
(2)- المیزان ،ج15،ص502
(3)- اطیب البیان ذیل آیه 18 سوره مبارکه نمل

اسکلت خارجی مورچه و برخی بندپایان مانند سوسک،از جنس کیتین است که پوششی نسبتاسخت است و هنگام قرار گرفتن در معرض فشارزیاد حالت شکستن دارد-مانند له کردن سوسک درزیر پا که صدای شکستن این لایه کیتین واضح تر است – از آنجا که مورچه نیز دارای چنین اسکلت خارجی و از همین جنس است لگدمال کردن و له کردن او همان شکستن این لایه است .در واقع بکارگیری تعبیر(لایحطمنکم) در این آیه می تواند اشاره ای دقیق به شکستنی بودن غشاء خارجی بدن مورچه باشد .هر چند این غشاءشکستنی ، لزوما شیشه نیست حتی اگر شفاف باشد .
شیشه دارای ساختاری دیگر است ، تعبیر "یحطمنکم" به معنای شکستن است اما نه صرفا شکستن شیشه ، حتی برای خرد شدن گیاهان خشک هم از فعل "حطم" استفاده می شود در واقع هر چیز خشک سفتی که قابلیت شکسته شدن را داشته باشد ،چه شیشه، چه کیتین،چه برگهای خشک .
احتمال دارد این خصوصیت ،برخی پژوهشگران را به این اندیشه انداخته است که این غشاء شفاف و شکننده مورچه – که دو خصوصیت شیشه نیز هست – حاکی از شیشه ای بودن غشای بدن اوست در حالی که همانگونه که عرض شد ، غشای بدن مورچه و برخی بندپایان، از کیتین است که میتواند در برخی بندپایان من جمله مورچه ، شفاف هم باشد .در واقع باید گفت هر چند شیشه شکستنی و شفاف است اما هر شکستنی شفافی ، شیشه نیست .
اما این نکته حائز اهمیت است که خداوند برای له کردن مورچه از فعل "لایحطمنکم" که به معنای شکستن است استفاده فرموده که همانگونه که عرض شد ، می تواند اشاره ای دقیق به شکننده بودن غشاء این جانور داشته باشد .

پرسش:
در قسمتی از قرآن داستانی است که در آن از لِه شدن مورچه سخن آمده. برخی دانشمندان بعنوان نقد بیان کردند که
برای له شدن مورچه واژه ای به کار برده شده که اختصاص به شکستن شیشه دارد!اما یک دانشمند استرالیایی پس از تحقیق متوجه شد 75% از غشای مورچه تشکیل شده از شیشه است!این مطلب صحیح است؟

پاسخ:
«حَتَّىٰٓ إِذَآ أَتَوْا۟ عَلَىٰ وَادِ ٱلنَّمْلِ قَالَتْ نَمْلَةٌۭ يَٰٓأَيُّهَا ٱلنَّمْلُ ٱدْخُلُوا۟ مَسَٰكِنَكُمْ لَا يَحْطِمَنَّكُمْ سُلَيْمَٰنُ وَجُنُودُهُۥ وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ»؛[پس حرکت کردند] تا به وادی مورچگان درآمدند. مورچه ای گفت: ای مورچگان! به خانه هایتان درآیید تا سلیمان و سپاهیانش ناآگاهانه شما را پایمال نکنند.(1)
در تفاسیر، (حطم) به معنای شکستن،پایمال کردن و لگد کردن آمده است :
« «حَطْم» (مصدر «یحطمنّ») در اصل به معناى شکستن و در این جا معادل پایمال کردن است.»(2)
«و كلمه «حطم» به معناى شكستن است.»(3)
«حطم نكنند، يعنى نشكنند، و به عبارت ديگر، لگد نكنند...
اي مورچگان به درون لانه هاي خود رويد تا سليمان ولشكريانش در حالت بي توجهي و غفلت شما را نشكنند و لگدمال نكنند»(4)

در واقع اسکلت خارجی مورچه و برخی بندپایان مانند سوسک، از جنس کیتین است (5) که پوششی نسبتا سخت است و هنگام قرار گرفتن در معرض فشارزیاد حالت شکستن دارد-مانند له کردن سوسک درزیر پا که صدای شکستن این لایه کیتین واضح تر است – از آنجا که مورچه نیز دارای چنین اسکلت خارجی و از همین جنس است، لگدمال کردن و له کردن او همان شکستن این لایه است. در واقع بکارگیری تعبیر«لَا يَحْطِمَنَّكُمْ» در این آیه می تواند اشاره ای دقیق به شکستنی بودن غشاء خارجی بدن مورچه باشد. هر چند این غشاء شکستنی، لزوما شیشه نیست حتی اگر شفاف باشد.
شیشه دارای ساختاری دیگر است، تعبیر «يَحْطِمَنَّكُمْ» به معنای شکستن است اما نه صرفا شکستن شیشه، حتی برای خرد شدن گیاهان خشک هم از فعل (حطم) استفاده می شود در واقع هر چیز خشک سفتی که قابلیت شکسته شدن را داشته باشد، چه شیشه، چه کیتین، چه برگهای خشک.
احتمال دارد این خصوصیت، برخی پژوهشگران را به این اندیشه انداخته است که این غشاء شفاف و شکننده مورچه – که دو خصوصیت شیشه نیز هست – حاکی از شیشه ای بودن غشای بدن اوست در حالی که همانگونه که عرض شد، غشای بدن مورچه و برخی بندپایان، از کیتین است که میتواند در برخی بندپایان من جمله مورچه، شفاف هم باشد. در واقع باید گفت هر چند شیشه شکستنی و شفاف است اما هر شکستنی شفافی، شیشه نیست.
اما این نکته حائز اهمیت است که خداوند برای له کردن مورچه از فعل«لَا يَحْطِمَنَّكُمْ»که به معنای شکستن است استفاده فرموده که همانگونه که عرض شد، می تواند اشاره ای دقیق به شکننده بودن غشاء این جانور داشته باشد.

پی نوشت ها:

1.نمل/ 18.
2.مکارم شیرازی، تفسير نمونه، دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1371، چاپ دهم، ج15، صص433 و 434.
3.طباطبایی، ترجمه المیزان، ترجمه موسوی، جامعه مدرسین- دفتر انتشارات اسلامی، قم، 1374، چاپ 5،
ج15، ص502.
4.طیب،سید عبد الحسین،اطیب البیان،ناشر:اسلام، تهران، 1369، چاپ دوم، ج 10، ص121.
5.
این ماده سازندهٔ اصلی دیوارهٔ سلولی قارچ‌ها، اسکلت خارجی بندپایانی چون خرچنگ‌ها و حشرات، رادولای نرمتنان و منقار سر پایان، از جمله ماهی مرکب و هشت‌پا است.(برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)

موضوع قفل شده است