جمع بندی چرا اصحاب کهف سگ که حیوان نجسی است به همراه خود به عبادت می بردند ؟

تب‌های اولیه

82 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا اصحاب کهف سگ که حیوان نجسی است به همراه خود به عبادت می بردند ؟

با سلام و عرض ادب سوالی برایم پیش آمده طبق روایت و احادیثی که به دست ما رسیده سگ حیوانی نجس مطرح شده است سوالم این است با توجه به نجاست این حیوان چرا اصحاب کهف این حیوان را به همرا ه خود به عبادت می بردند در صورتی که احتمال دارد با بدن و لباس این بزرگواران برخورد کند در اعمال اعبادی مشکل ایجاد کند ضمن درخواست پاسخ به این سوال لطفا منابع و اسنادی که این حیوان را نجس مطرح کرده نیز ذکر فرمایید

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد شعیب

با سلام خدمت شما دوست گرامی
اول این که اصحاب کهف که به مسجد نرفته اند بلکه به همراه چوپانی به عنوان راهنما به غار رفتند
از طرفی همراه داشتن سگ برای آن چوپان امری طبیعی بود و همچنین با مراعات برای دیگران هم طبیعتا مشکلی به بار نمی آورد.
روایاتی که از پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع) دربارۀ نجاست سگ به ما رسیده اند ، دو گونه می باشند :

دسته نخست : روایاتی که به صراحت در آن واژه نجس آمده است ، مانند :

1- «سَأَلَ عُذَافِرٌ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ (ع) وَ أَنَا عِنْدَهُ عَنْ سُؤْرِ السِّنَّوْرِ وَ الشَّاة وَ الْبَقَرَة وَ الْبَعِیرِ وَ الْحِمَارِ وَ الْفَرَسِ وَ الْبَغْلِ وَ السِّبَاعِ، یُشْرَبُ مِنْهُ أَوْ یُتَوَضَّأُ مِنْهُ؟ فَقَالَ : نَعَمِ ، اشْرَبْ مِنْهُ وَ تَوَضَّأْ . قَالَ قُلْتُ لَهُ : الْکَلْبُ ؟ قَالَ : لَا . قُلْتُ : أَ لَیْسَ هُوَ سَبُعٌ ؟ قَالَ : لَا وَ اللَّهِ إِنَّهُ نَجَسٌ؟ لَا وَ اللَّهِ إِنَّهُ نَجَسٌ ؛عذافر از امام صادق(ع) از نوشیدن و وضو گرفتن با پس مانده آبی که بعضی از حیوانات (سنور، گوسفند، گاو، شتر ، الاغ ، اسب، استر و درندگان) نوشیده اند، سوال کرد. امام فرمود: بنوش و وضو بگیر. سپس از سگ سوال کردم. امام فرمود: نه. پرسیدم: آیا او یک درنده (مثل دیگر درندگان) نیست ؟ فرمود: نه به خدا ، او نجس است . نه به خدا ، او نجس است . »

2- عَبْدِ اللَّهِ بْنِ أَبِی یَعْفُورٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (ع) قَالَ: إِنَّ اللَّهَ لَمْ یَخْلُقْ خَلْقاً أَنْجَسَ مِنَ الْکَلْبِ ؛ عبدالله بن ابی یعفور از امام صادق(ع) نقل می کند : همانا خداوند نیافرید خلقی را که نجس تر از سگ باشد .» مواردی دیگر .

دسته دوم : روایاتی که واژه نجس در آنها ذکر نشده ، امّا با قرائن موجود در آن ، نجاست سگ اثبات می شود . در این روایات ، روش برخورد با سگ همانند روش بر خورد با نجاسات دیگر، بیان شده است . مانند :

1- « عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ(ع) : قَالَ إِذَا وَلَغَ الْکَلْبُ فِی الْإِنَاءِ فَصُبَّهُ ؛ امام صادق(ع) فرمود: هرگاه سگ از ظرفی آب خورد، آن آب را دور بریز .»

2- عَنِ الْفَضْلِ أَبِی الْعَبَّاسِ : قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ(ع): إِنْ‏ أَصَابَ ثَوْبَکَ مِنَ الْکَلْبِ رُطُوبَة فَاغْسِلْهُ ؛ فضل از امام صادق (ع) نقل می کند : هرگاه رطوبتی از سگ به لباس شما برخورد کرد، پس آنرا بشویید .»

3- « عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ : قَالَ سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ(ع) عَنِ الْکَلْبِ یُصِیبُ شَیْئاً (مِنْ جَسَدِ الرَّجُلِ)، قَالَ: یَغْسِلُ الْمَکَانَ الَّذِی أَصَابَهُ ؛ محمد بن مسلم از امام صادق (ع) در مورد سگی که خودش را به بدن مردی مالیده است ، سوال کرد . حضرت فرمود : محل تماس سگ را بشوید .»و مواردی دیگر

با توجه به مطالب گفته شده در خواهیم یافت که سگ نجس بوده و باید از آن در غیر موارد ضروری حذر کرد .

با سلام
در اینکه طبق شریعت اسلام، سگ حیوانی نجس العین هست شکی وجود ندارد، اما باید دقت کرد نجاست سگ در رابطه با انسان است، سگ در زندگی انسان نجس است، اما به نسبت به خداوند مخلوق اوست و نجاست در این باب معنا ندارد؛ پس یک سگ نیز میتواند با برگزیدگان الهی در میعادشان با معبود همراه باشد تا او هم مانند سایرین عبرتی شود برای نسل های بعد.
اما نسبت به همراهان که انسان بوده اند و مکلف باید دقت نمود که:
اولا حضور سگ در مسجد حرام است نه یک غار،
همانطور که کارشناس محترم اشاره داشته اند.
ثانیا طبق برخی نقل ها هر چه او را از خود دور کردند نرفت، سپس به زبان آمده و آمدن خود را به مشیت الهی دانست. (مجمع البیان، ج6، 704)
ثالثا: از آیه شریفه «وَ كَلْبُهُمْ باسِطٌ ذِراعَيْهِ بِالْوَصِيد» (کهف-18) بر میآید که سگ آنها در آستانه غار خوابیده بود (تفسیر نمونه، ج12، ص370) و خیلی با آنها ارتباط فیزیکی نداشته است.
رابعا انتقال نجاست در صورت وجود رطوبت محقق می شود نه صرف همراهی(توضیح المسائل، امام خمینی(ره)، مسأله 126)
علاوه بر اینکه باید بررسی شود که آیا اصلا در شریعت عیسی(ع) سگ نجس بوده است، یا این حکم جزء خصائص شریعت اسلام است.

چرا خدا سگ و خوک نجس رو آفرید!
همینمون کم بود که به سگ اصحاب کهف گیر بدهید!

در فیلم اصحاب کهف نشان میداد که هرچه کردند سگ دنبالشان امد .
میدانیم که سگ موجود محبتی است و وقتی از کسی محبت ببیند سپاسگذاری میکند .
محبت اینست . سگ را داخل اصحاب کهف کرده .
در قرآن که حالت اصحاب کهف در خواب تشریح میشود حالت سگ هم تشریح میشود . یا آنجا که درباره تعدادشان صحبت میشود سگ هم اضافه میشود

سلام
درست هست که سگ حیوانی نجس هست اما این سگ صفاتی در خود داشت که او را ممتاز میکرد!

مثلا وقتی آن سگ به حرف امد و مردم او را سنگ میزدند و از او پرسیده شد چه شده که انسان شدی؟

گفت پدران من اهل ریاضت و خویشتن داری بودن و بدینسان من با خوبان همنشین شدم!

یعنی آن سگ هم با ریاضت به انسان بدل گشت!!

سگ تو اسلام نجس هست اون بیچارا که مسلمون نبودند.

Zillax;527430 نوشت:
همینمون کم بود که به سگ اصحاب کهف گیر بدهید!

با سلام به شما و عرض ادب دوست بزرگوار اولا من بی جا کنم از سگ اصحاب کهف ایراد بگیرم چون این سگ دارای فضیلت بوده و داری ارزش و مقام است
دوما این شبهه برای من پیش اومد و به لطف بزرگواران پاسخ گرفتم .

مسلم زمانیان;527374 نوشت:
علاوه بر اینکه باید بررسی شود که آیا اصلا در شریعت عیسی(ع) سگ نجس بوده است، یا این حکم جزء خصائص شریعت اسلام است.

با توجّه به اينکه دين اسلام دين سهله و سمحه است پس اگر در دين اسلام نجس باشد قاعدتاً در شرايع گذشته هم به طريق اولی نجس بوده،

در قاموس کتاب مقدّس هم در باب سگ نوشته که اين حيوان نزد يهود از کراهت شديد و نجاست برخوردار بوده.

والله يقول الحقّ و هو يهدي السبيل.

کنیز اهل بیت;529783 نوشت:
با سلام به شما و عرض ادب دوست بزرگوار اولا من بی جا کنم از سگ اصحاب کهف ایراد بگیرم چون این سگ دارای فضیلت بوده و داری ارزش و مقام است
دوما این شبهه برای من پیش اومد و به لطف بزرگواران پاسخ گرفتم .

من این رو به شوخی گفتم!
یادم رفت اصل مطلب رو بگم
اصل مطلب این هست که اصحاب کهف از حکم نجس بودن سگ ناآگاه بودند, چون اون زمان دسترسی به مراجع تقلید و کتب دینی برای این بزرگواران امکان نداشت (یا کم داشت)

اینو هم بگم که در کتاب هر پیامبری, همه حرام‌های اسلام (کتب حضرت محمد و اهل بیت او (ص)) حرام هستند, و همه احکام یکی هستند, در همه‌شان سگ نجس هست
البته این به این معنا نیست که نباید مسلمانان سگ داشته باشند : (ای ببری! آیه مورد نظر یادم رفت!)

Zillax;531866 نوشت:
اینو هم بگم که در کتاب هر پیامبری, همه حرام‌های اسلام (کتب حضرت محمد و اهل بیت او (ص)) حرام هستند
منم اینو هم بگم که در قرآن گوشت خوک حرامه اما در همون قرآن اعلام شده اگه ناچار شدید به قدر نیاز حلاله....از طرفی مباشرت با زنان در ماه مبارک رمضان حرامه اما بدلیل ضعف انسان ها خدا حلالش کرده

واقعا ببین آدم ها چه سوالایی به ذهنشون میرسه!!!!!

خوب سگ گله که همیشه پیش چوپانه دیگه!!! بغلش که نکردن!

یه سوال :
کفش حضرت موسی از چه جنسی بوده که خدا فرموده، کفشات رو در بیار؟ یعنی نجس بوده؟

amir1987;531886 نوشت:
خوب سگ گله که همیشه پیش چوپانه دیگه!!! بغلش که نکردن!

سلام

واقعاً همینطور است سگ برای نگهبانی مجاز است نه برای تماس یا همنشینی اما چرایکنفر نمی پرسد که سیصد و اندی سال که انها خواب بودند سگ انها هم خواب بود یا بیدار بود اگر خواب بود که فضیلتی نداشت تا بعد انسان شود و اگر بیدار بود چگونه تغذیه میشد ؟

آره از این زاویه نگاه نکرده بودم اما فکر کنم خدا می خواست به ما یه چیزی رو بفهمونه!

سگ اصحاب کهف روزی چند پی نیکان گرفت و مردم شد

شاید همنشینی با دوستان خدا رو میرسونه!

جواب شوال من چی شد پس؟

فتا 1;531906 نوشت:
سلام

واقعاً همینطور است سگ برای نگهبانی مجاز است نه برای تماس یا همنشینی اما چرایکنفر نمی پرسد که سیصد و اندی سال که انها خواب بودند سگ انها هم خواب بود یا بیدار بود اگر خواب بود که فضیلتی نداشت تا بعد انسان شود و اگر بیدار بود چگونه تغذیه میشد ؟

با سلام خدمت شما دوستان گرامی
این که اصحاب کهف بدون آب و غذا سیصد سال زنده ماندند از معجزات است و این که یک موجود زنده در طول این مدت بدون آب و غذا زنده بماند چه در خواب و چه بیداری . سگ اصحاب کهف هم به خواب رفت و بر در غار روی دستان خود خوابیده و به حالت نگهبانی از غار جلوه می کرد.
همه این ها به معجزه الهی بوده است.

amir1987;531886 نوشت:
یه سوال :
کفش حضرت موسی از چه جنسی بوده که خدا فرموده، کفشات رو در بیار؟ یعنی نجس بوده؟

من هم با شما هم نظر هستم برخی از سوال ها اصلا جای پرسیدن ندارد. اصلا نباید وقت صرف آن کرد.
خود قرآن هم از برخی از پرسش ها انتقاد می کند و به آن جواب کافی نمی دهد و به قولی مسئله را مسکوت می گذارد
در قضیه تعداد اصحاب کهف فقط به نقل اقوال گذشته اکتفا می کند .
سَيَقُولُونَ ثَلَاثَةٌ رَّابِعُهُمْ كَلْبُهُمْ وَيَقُولُونَ خَمْسَةٌ سَادِسُهُمْ كَلْبُهُمْ رَجْمًا بِالْغَيْبِ وَيَقُولُونَ سَبْعَةٌ وَثَامِنُهُمْ كَلْبُهُمْ قُل رَّبِّي أَعْلَمُ بِعِدَّتِهِم مَّا يَعْلَمُهُمْ إِلَّا قَلِيلٌ فَلَا تُمَارِ فِيهِمْ إِلَّا مِرَاء ظَاهِرًا وَلَا تَسْتَفْتِ فِيهِم مِّنْهُمْ أَحَدًا﴿۲۲﴾
به زودى خواهند گفت‏ سه تن بودند [و] چهارمين آنها سگشان بود و مى‏گويند پنج تن بودند [و] ششمين آنها سگشان بود تير در تاريكى مى‏اندازند و [عده‏اى] مى‏گويند هفت تن بودند و هشتمين آنها سگشان بود بگو پروردگارم به شماره آنها آگاه‏تر است جز اندكى [كسى شماره] آنها را نمى‏داند پس در باره ايشان جز به صورت ظاهر جدال مكن و در مورد آنها از هيچ كس جويا مشو (کهف 22)
درباره کفش حضرت موسی کاری به پاک و نجس بودن آ« نداریم بلکه در آوردن کفش برای ورود به اماکن مقدس یک نوع احترام است و یک نوع حرمت قایل شدن است چه کفش پاک و چه نجس.

شعیب;531958 نوشت:
با سلام خدمت شما دوستان گرامی
این که اصحاب کهف بدون آب و غذا سیصد سال زنده ماندند از معجزات است و این که یک موجود زنده در طول این مدت بدون آب و غذا زنده بماند چه در خواب و چه بیداری . سگ اصحاب کهف هم به خواب رفت و بر در غار روی دستان خود خوابیده و به حالت نگهبانی از غار جلوه می کرد.
همه این ها به معجزه الهی بوده است.

سلام

در اینکه زنده ماندن اصحاب کهف در طول بیش از سیصد سال معجزه بوده حرفی نیست ولی غیر علمی نیز نیست چون زمانی که بیدار میشوند احساس گرسنگی میکنند ولی دلیل شما برای اینکه سگ انان نیز به خواب رفته چیست چون این مطلب بسیار اهمیت دارد که سگ نگهبان بیدار باشد یا خواب ، نگهبانی در خواب ارزشی ندارد تا در ردیف انسانها در اید . توجه داشته باشید اصحاب کهف از قبل مورد توجه خدا بوده اند ولی سگ انها بعداً مورد توجه قرار گرفته .
هرکه میتواند پاک بدنیا بیاید و نجس بمیرد یا بلعکس نجس بدنیا بیاید ولی پاک بمیرد !

شعیب;531958 نوشت:
درباره کفش حضرت موسی کاری به پاک و نجس بودن آ« نداریم بلکه در آوردن کفش برای ورود به اماکن مقدس یک نوع احترام است و یک نوع حرمت قایل شدن است چه کفش پاک و چه
نجس.

آخه رفتیم حرم امام رضا (ع) با یه حاج اقایی آشنا شدیم (اولین برخورد مستقیمم با یه روحانی بود که الان هم دوستان همه باهاشون در ارتباطیم) باهاشون دوس شدیم، یه سوال با جایزه طرح کردند که جایزشم خیلی خوب بود و اون این که جنس کفش امام چی بود که کلا کارمون شده بود جنس کفش ایشون!!!!!
جوابشم نگفتن تا الان هم مخمون رو بردن سر کار!!!!

[="Verdana"][="Navy"]حالا کي گفته ميبردنش عبادت!!؟؟:Gig::Moteajeb!:[/]

amir1987;531995 نوشت:
آخه رفتیم حرم امام رضا (ع) با یه حاج اقایی آشنا شدیم (اولین برخورد مستقیمم با یه روحانی بود که الان هم دوستان همه باهاشون در ارتباطیم) باهاشون دوس شدیم، یه سوال با جایزه طرح کردند که جایزشم خیلی خوب بود و اون این که جنس کفش امام چی بود که کلا کارمون شده بود جنس کفش ایشون!!!!!
جوابشم نگفتن تا الان هم مخمون رو بردن سر کار!!!!

سلام

میگن یکنفر دچار ناراحتی روحی شده بود رفت پیش یک نفر روانپزشک ، روانپزشک به او گفت چاره درد ت اینست که باید پیراهن یک ادم خوشبخت را بپوشی تا مشکلت رفع شود ان مرد هرچه گشت و از هرکه پرسید یک ادم خوشبخت نیافت تا پیراهنش را بخرد تا کسی ادرس یک فرد خوشبخت را به او داد پس پرسان پرسان رفت تا او را یافت و پس از سلام و تعارفات معمول از او درخواست نمود تا پیراهنش را به او بفروشد فرد خوشبخت به او گفت در قیمتش حرفی نیست ولی من اصلاً پیراهنی ندارم تا انرا بتو بفروشم .

مهرو;532018 نوشت:
حالا کي گفته ميبردنش عبادت!!؟؟

خودشون گفتن! :khandeh!:

فتا 1;532038 نوشت:
میگن یکنفر دچار ناراحتی روحی شده بود رفت پیش یک نفر روانپزشک ، روانپزشک به او گفت چاره درد ت اینست که باید پیراهن یک ادم خوشبخت را بپوشی تا مشکلت رفع شود ان مرد هرچه گشت و از هرکه پرسید یک ادم خوشبخت نیافت تا پیراهنش را بخرد تا کسی ادرس یک فرد خوشبخت را به او داد پس پرسان پرسان رفت تا او را یافت و پس از سلام و تعارفات معمول از او درخواست نمود تا پیراهنش را به او بفروشد فرد خوشبخت به او گفت در قیمتش حرفی نیست ولی من اصلاً پیراهنی ندارم تا انرا بتو بفروشم .

اگه منظورتون اینه که سر کاریم و جایزه ای در کار نیس، باشه ما سر کار، اصلا ما همون روانیه!!!! شما جوابشا بگو، مطمئنم که جواب داره و از جنس نجسی مثلا پوست خوکی چیزی بوده!
اما!!!
این سوال برای هر هدفی مطرح شده، اون موقع که بساط 1 هفته خنده ما رو ردیف کرد اما من باید به جوابش برسم! (نرسیدمم مهم نیس البته!):Sham:

فتا 1;531965 نوشت:
سلام

در اینکه زنده ماندن اصحاب کهف در طول بیش از سیصد سال معجزه بوده حرفی نیست ولی غیر علمی نیز نیست چون زمانی که بیدار میشوند احساس گرسنگی میکنند ولی دلیل شما برای اینکه سگ انان نیز به خواب رفته چیست چون این مطلب بسیار اهمیت دارد که سگ نگهبان بیدار باشد یا خواب ، نگهبانی در خواب ارزشی ندارد تا در ردیف انسانها در اید . توجه داشته باشید اصحاب کهف از قبل مورد توجه خدا بوده اند ولی سگ انها بعداً مورد توجه قرار گرفته .
هرکه میتواند پاک بدنیا بیاید و نجس بمیرد یا بلعکس نجس بدنیا بیاید ولی پاک بمیرد !

با سلام خدمت شما گرامی
همه اجزاء عالم جنود الله هستند حتی سگ هم می تواند برای کاری در عالم آفرینش مامور شود سگ اصحاب کهف مامور بود که بر در غار بنشیند و از اصحاب کهف نگهبانی کند این به معنای فضیلت برای آن سگ نیست مگر آن که روایتی یا نقلی از معصوم برای آن داشته باشیم.
مثلا برای محافظت از نبی مکرم اسلام کبوتری بر در غار ثور نشسته و یا عنکبوتی تاری تنیده می توان گفت که آن کبوتر و عنکبوت مقامی از نظر معنوی داشته باشند

شعیب;532220 نوشت:
همه اجزاء عالم جنود الله هستند حتی سگ هم می تواند برای کاری در عالم آفرینش مامور شود سگ اصحاب کهف مامور بود که بر در غار بنشیند و از اصحاب کهف نگهبانی کند این به معنای فضیلت برای آن سگ نیست مگر آن که روایتی یا نقلی از معصوم برای آن داشته باشیم.
مثلا برای محافظت از نبی مکرم اسلام کبوتری بر در غار ثور نشسته و یا عنکبوتی تاری تنیده می توان گفت که آن کبوتر و عنکبوت مقامی از نظر معنوی داشته باشند

در خبر دارد از حيوانات سه حيوان در بهشت مى‏روند يكى سگ اصحاب كهف است كه با آنها تكلّم كرد و براى حفظ آنها از حيوانات موذيه و آفات در خلف آنها آمد و اختلاف كردند كه كجا نشست بعضى گفتند درب غار بعضى گفتند قدرى دورتر از غار بعضى گفتند در غار نزديك درب و اين اقرب است چون كفّار آمدند براى پيدا كردن آنها تا درب غار هم آمدند اگر بيرون غار بود آنها را پيدا مى كردند و احتمال ندادند كه آنها در غار باشند و از آيات قدرت اينكه اين سگ بيدار بود نه گرسنه بود و نه تشنه و دو ذراع خود را بر زمين پهن كرد لَوِ اطَّلَعْتَ عَلَيْهِمْ لَوَلَّيْتَ مِنْهُمْ فِراراً خداوند يك عظمت و بزرگى به آنها داد كه هر كه مشاهده كند فرار كند. أطيب البيان في تفسير القرآن، ج‏8، ص: 338

با سلام
واقعا از برخورد برخی دوستان و همچنین کارشناسان ادم از پرسیدن شبهه اش منصرف می شود این طرزش نیست در صورتی که با پرسیدن سوال است که انسان راکد نمی ماند و رشد پیدا می کند
من اگر پرسیدم چرا سگ که حیوان نجسی است را اصحاب کهف به همراه خود داشتند شکی نیست که برای شغل چوپانی سگ نیاز است اما من نجس بودن ان مد نظرم بود به این علت است که برخی از اقوام ما در منزل خود سگ دارند ومن هر چه تلاش می کنم به انها بفهمانم داشتن این حیوان در منزل کار درستی نیست قانع نمی شوند کلا انها نجس بودن سگ را قبول ندارن در نظر داشتم اینجا پاسخ شبهه های خود را پیدا کنم تا در قانع کردن انها دلایل قوی تر داشته باشم
یا علی

آنچه که دیده میشود از سگ داشتن افراد ( البته بغیر از جاهایی که سگ داشتن لازم است و سگ نگهبان است ) کمبود عاطفه است .
جدیدا پارک رفته بودم بچم گفت میخوام برم تو چمن غلط بخورم . گفتم نرو کثیفه . سگاشونو میارن اینجا .
جدیدا دیدین گوشه خیابون مدفوع سگ ریخته ؟

با سلام
اصلا سوال اشکال داره اونا برای عبادت به غار نرفته ؛ بلکه 1- خسته بودند و 2- برای فرار از دشمن و مخفی شدن رفته بودند.
شما خوب بود می پرسیدید چجوری نجس بودن یه سگ رو برای فامیل هایی که سگ در خانه دارن توضیح بدم؟!
یا علی

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.
نجس بودن سگ هیچ ربطی به اسلام ندارد بلکه خداوند فقط مشرک را نجس میداند(9 | التوبة - 28) اینها خودساخته های مذهب است و لا غیر و در هیچ کتابی از کتاب های خداوند سگ نجس نامیده نشده.خداوند سگ را نجس نمیداند و بلکه انچه سگ برای شما شکار میکند پاک است پس چگونه نجس برای شما پاک شکار میکند؟ حتماً میگویند فقط سگ های شکاری پاکند!!!

يَسْأَلُونَكَ مَاذَا أُحِلَّ لَهُمْ ۖ قُلْ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ ۙ وَمَا عَلَّمْتُمْ مِنَ الْجَوَارِحِ مُكَلِّبِينَ تُعَلِّمُونَهُنَّ مِمَّا عَلَّمَكُمُ اللَّهُ ۖ فَكُلُوا مِمَّا أَمْسَكْنَ عَلَيْكُمْ وَاذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَيْهِ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ سَرِيعُ الْحِسَابِ (5 | المائدة - 4)
از تو سؤال می‌کنند چه چیزهایی برای آنها حلال شده است؟ بگو: «آنچه پاکیزه است، برای شما حلال گردیده؛ (و نیز صید) حیوانات شکاری و سگهای آموخته (و تربیت یافته) که از آنچه خداوند به شما تعلیم داده به آنها یاد داده‌اید، (بر شما حلال است؛) پس، از آنچه این حیوانات برای شما (صید می‌کنند و) نگاه می‌دارند، بخورید؛ و نام خدا را بر آن ببرید؛ و از (معصیت) خدا بپرهیزید که خداوند سریع الحساب است!»

[="Verdana"][="Navy"]مگر اونا مسلمان بودن که سگ نجس بوده باشه!![/]

[="#000080"][="#006400"]هوالعالم[/]

سگ همینجوری نجس نیست
اما به تعریفی میتونه نجس (ضد طهارت و پاکی ) باشه و با رطوبت بدنش اثار منفی زیادی به جا بذاره !

[="#DAA520"]حالا اگر گفتن سگ لابلای اصحاب کهف به خواب رفته خب جای بحث داره. که اصلا اینطور نبوده و نیست
وقتی میگن سگه عبادت کرده یعنی برای محافظت و کمک به اونها به پاسبانی نشسته ...
مثال روشنش سگهای چوپان که عمرا نباید به چوپان نزدیک و لوس بشن !
یا سگهای دربانی که برای دربانی تربیت شدن
و نه برای بازی و ازدواج با انسان و ...[/]

حتی کثیف تر از رطوبت بدن سگ , فضولات حیوانی و انسانی هم جایی به کار میاد
اما دلیلی نداره که در امور غیرضروری و ناکارامد یا مواردی که سودش کمتر از ضررش بوده به کار گرفته بشه ...[/]

بسم الله الرحمن الرحیم

عقل و فطرت;532432 نوشت:
نجس بودن سگ هیچ ربطی به اسلام ندارد بلکه خداوند فقط مشرک را نجس میداند(9 | التوبة - 28)

مثل اینکه شما با سنت پیامبر مشکل دارید و احکامش را نمی پذیرید بسیار خب

صیغه عقد , ترتیب نمازها , نحوه روزه و چگونگی انجام حج را از قرآن کریم نشان بدهید
و بفرمائید که چگونه و با چه حکم و روشی زنی محرم میشوید ( فقط از روی قرآن ) و چگونه و با چه روش و احکامی نماز میخوانید ( فقط از روی قرآن )

عقل و فطرت;532432 نوشت:
و در هیچ کتابی از کتاب های خداوند سگ نجس نامیده نشده.

یهود سگ , خوک و شتر و کافر را نجس میدانند و حتی دیدن یکی از اینها پس از غسل و بلافاصله بعد از خروج از حمام موجب ابطال غسل میشود .
این مساله در فقه یهود وجود دارد .

عقل و فطرت;532432 نوشت:
خداوند سگ را نجس نمیداند و بلکه انچه سگ برای شما شکار میکند پاک است پس چگونه نجس برای شما پاک شکار میکند؟ حتماً میگویند فقط سگ های شکاری پاکند!!!

آیه میفرماید

عقل و فطرت;532432 نوشت:
آنچه پاکیزه است، برای شما حلال گردیده

کجای آیه سگ را پاکیزه تعئین فرموده ؟ یعنی میفرمائید بین سگ و شکار سگ هیچ تفاوتی وجود ندارد ؟

در آیه به سگ تربیت شده برای شکار توصیه شده تا حیوان را نکشد و نگاه دارد ( أَمْسَكْنَ عَلَيْكُمْ ) بعد مسلمان بتواند حیوان را با ذکر بسم الله آنرا ذبح کند .

نکند از آیات اینطور برداشت کرده اید که این حیوان با دهانش گوشت شکار را به ما بدهد و ما بخوریم پاک است پس سگ پاک است ؟

اما بعد
نجس در فقه اسلامی بمعنای پلیدی است . آنچه که از سنت رسول و فقه جعفری در روایات معتبر آمده ایشان سگ , خوک , مشرک , کافر و ... را پاک نمیدانستند و حکم بر پلیدی آن دادند چنانکه در قرآن کریم سگ با پلیدی توصیف شده است.

یاحق

بسم الله الرحمن الرحیم.

فاتح;532487 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

مثل اینکه شما با سنت پیامبر مشکل دارید و احکامش را نمی پذیرید بسیار خب

صیغه عقد , ترتیب نمازها , نحوه روزه و چگونگی انجام حج را از قرآن کریم نشان بدهید
و بفرمائید که چگونه و با چه حکم و روشی زنی محرم میشوید ( فقط از روی قرآن ) و چگونه و با چه روش و احکامی نماز میخوانید ( فقط از روی قرآن )

یهود سگ , خوک و شتر و کافر را نجس میدانند و حتی دیدن یکی از اینها پس از غسل و بلافاصله بعد از خروج از حمام موجب ابطال غسل میشود .
این مساله در فقه یهود وجود دارد .

آیه میفرماید

کجای آیه سگ را پاکیزه تعئین فرموده ؟ یعنی میفرمائید بین سگ و شکار سگ هیچ تفاوتی وجود ندارد ؟

در آیه به سگ تربیت شده برای شکار توصیه شده تا حیوان را نکشد و نگاه دارد ( أَمْسَكْنَ عَلَيْكُمْ ) بعد مسلمان بتواند حیوان را با ذکر بسم الله آنرا ذبح کند .

نکند از آیات اینطور برداشت کرده اید که این حیوان با دهانش گوشت شکار را به ما بدهد و ما بخوریم پاک است پس سگ پاک است ؟

اما بعد
نجس در فقه اسلامی بمعنای پلیدی است . آنچه که از سنت رسول و فقه جعفری در روایات معتبر آمده ایشان سگ , خوک , مشرک , کافر و ... را پاک نمیدانستند و حکم بر پلیدی آن دادند چنانکه در قرآن کریم سگ با پلیدی توصیف شده است.

یاحق

سوالای شما هیچ ربطی به این تاپیک ندارند.. تاپیکی جدا بزنید بنده پاسخ میگویم.
خداوند هرگز در کتب پیشین نگفته سگ نجس است بلکه گفته اگر سگ از نوشیدنی ای نوشید ان را نخورید.... اگر میگویید نجس است ایه اش را بیاورید.

در هر صورت سگ شکاری شکار را دهان میگیرد و شکار نجس میشود... من نمیدانم چرا بزور میخواهید چیزی را که خداوند حتی در ایه قران هم فرموده و تکمیل کننده نجس نبودن سگ هست باز هم میخواهید از کتب دست نوشته خود پیروی کنید؟ در حالی خداوند در ایه ای که در مورد نجاست مشرک بیان میکند حتی میگوید نباید به مسجد الحرام نزدیک شوند... انگاه چگونه سگ علاوه بر نزدیک شدن به شکار ان را دهان میگیرد و تقدیم شما میکند نجس است؟

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْمُشْرِكُونَ نَجَسٌ فَلَا يَقْرَبُوا الْمَسْجِدَ الْحَرَامَ بَعْدَ عَامِهِمْ هَٰذَا ۚ وَإِنْ خِفْتُمْ عَيْلَةً فَسَوْفَ يُغْنِيكُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ إِنْ شَاءَ ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ حَكِيمٌ (9 | التوبة - 28)
ای کسانی که ایمان آورده‌اید! مشرکان ناپاکند؛ پس نباید بعد از امسال، نزدیک مسجد الحرام شوند! و اگر از فقر می‌ترسید، خداوند هرگاه بخواهد، شما را به کرمش بی‌نیاز می‌سازد؛ (و از راه دیگر جبران می‌کند؛) خداوند دانا و حکیم است.

عقل و فطرت;532502 نوشت:
سوالای شما هیچ ربطی به این تاپیک ندارند.. تاپیکی جدا بزنید بنده پاسخ میگویم.

سوالات بی ربط نیستند این ضعف درک دینی شماست که آنها را بی ربط دیدید . مذاهبی که شما رد کردید حاوی سنت اند و شما منکر سنت . اگر میخواهید بدانید چقدر از تفکر شما صحیح است با همین دو سوال محکی بر صحت برداشت های شخصی تان از شریعت میخورد.

عقل و فطرت;532502 نوشت:
خداوند هرگز در کتب پیشین نگفته سگ نجس است بلکه گفته اگر سگ از نوشیدنی ای نوشید ان را نخورید.... اگر میگویید نجس است ایه اش را بیاورید.

اینهم نظر لطفتان است به برداشت هایتان . سگ در کتاب مقدس نماد پلیدی است

14 خوشابحال آنانی که رختهای خود را می‌شویند تا بر درخت حیات اقتدار یابند و به دروازه‌های شهر درآیند، (1)
15 زیرا که سگان و جادوگران و زانیان و قاتلان و بت‌پرستان و هر که دروغ را دوست دارد و به عمل آورد، بیرون می‌باشند.

عقل و فطرت;532502 نوشت:
در هر صورت سگ شکاری شکار را دهان میگیرد و شکار نجس میشود... من نمیدانم چرا بزور میخواهید چیزی را که خداوند حتی در ایه قران هم فرموده و تکمیل کننده نجس نبودن سگ هست باز هم میخواهید از کتب دست نوشته خود پیروی کنید؟

اولا طبق نص صریح قرآن کریم سگ های تربیت شده ذکر شده و منظور سگی است که شکار را به دندان میگیرد ولی نمیکشد
ثانیا نجس بودن با میکروب گرفتن یا برق گرفتن کسی فرق میکند. شما تصوراتتان از احکام مشکل دارد
بر چه اساسی میگوئید سگ اگر حیوانی را گاز بگیرد آن حیوان نجس میشود ؟ بلا نسبت اگر سگ شما را گار بگیرد یا مشرک شما را گاز بگیرد چه حکمی برای خودتان تعئین میکنید ؟

بسم الله الرحمن الرحیم.

فاتح;532523 نوشت:
سوالات بی ربط نیستند این ضعف درک دینی شماست که آنها را بی ربط دیدید . مذاهبی که شما رد کردید حاوی سنت اند و شما منکر سنت . اگر میخواهید بدانید چقدر از تفکر شما صحیح است با همین دو سوال محکی بر صحت برداشت های شخصی تان از شریعت میخورد.

هر چند خیلی مدعی و تند هستید ولی صرفاً جهت اطلاع... طریقه خواندن نماز در کتب خداوند.

فاتح;532523 نوشت:
اینهم نظر لطفتان است به برداشت هایتان . سگ در کتاب مقدس نماد پلیدی است

14 خوشابحال آنانی که رختهای خود را می‌شویند تا بر درخت حیات اقتدار یابند و به دروازه‌های شهر درآیند، (1)
15 زیرا که سگان و جادوگران و زانیان و قاتلان و بت‌پرستان و هر که دروغ را دوست دارد و به عمل آورد، بیرون می‌باشند.

نتیجه گرفتیم که سگ نجس است افرین !! هیچکس بغیر از شما از ایات خداوند اینقدر برداشت صحیح نمی کند! هرچند برداشت شخصی کرده اید ولی ادرس ایات را نداده اید!

فاتح;532523 نوشت:
اولا طبق نص صریح قرآن کریم سگ های تربیت شده ذکر شده و منظور سگی است که شکار را به دندان میگیرد ولی نمیکشد
ثانیا نجس بودن با میکروب گرفتن یا برق گرفتن کسی فرق میکند. شما تصوراتتان از احکام مشکل دارد
بر چه اساسی میگوئید سگ اگر حیوانی را گاز بگیرد آن حیوان نجس میشود ؟ بلا نسبت اگر سگ شما را گار بگیرد یا مشرک شما را گاز بگیرد چه حکمی برای خودتان تعئین میکنید ؟

بحث بر سر نجس بودن و نبودن است کسی با میکروبی بودن کاری ندارد وگرنه مرغ هم میکروب دارد.. از منظر شما سگ نجس است و سگ هم وقتی چیزی را بدندان بگیرد حداقلش این است که بزاقش به حیوان میخورد و این یعنی نجاست... وقتی خلاف ایات قران حکم صادر می کنید دیگر فکر نمیکنم بتوانید جمعش کنید... حالا آب دهان سگ نجس است یا پاک است؟

سگ در هیچ کجای احکام الهی نجس نامیده نشده حتی از سگ های تربیت شده و سگ اصحاب کهف در قران میتوان یاد کرد و این نشان میدهد که احکام شما چقدر با قران منافات دارد.

کنیز اهل بیت;532383 نوشت:
با سلام
واقعا از برخورد برخی دوستان و همچنین کارشناسان ادم از پرسیدن شبهه اش منصرف می شود این طرزش نیست در صورتی که با پرسیدن سوال است که انسان راکد نمی ماند و رشد پیدا می کند
من اگر پرسیدم چرا سگ که حیوان نجسی است را اصحاب کهف به همراه خود داشتند شکی نیست که برای شغل چوپانی سگ نیاز است اما من نجس بودن ان مد نظرم بود به این علت است که برخی از اقوام ما در منزل خود سگ دارند ومن هر چه تلاش می کنم به انها بفهمانم داشتن این حیوان در منزل کار درستی نیست قانع نمی شوند کلا انها نجس بودن سگ را قبول ندارن در نظر داشتم اینجا پاسخ شبهه های خود را پیدا کنم تا در قانع کردن انها دلایل قوی تر داشته باشم
یا علی

با سلام خدمت شما دوست گرامی
این که سگ آیا نجس است یا نه به طرز دیگری هم می شود سوال کرد و شکر خدا در پست های ابتدایی تاپیک جواب داده شد درباره داشتن سگ هم تعالیمی در اسلام هست که فقط سه نوع سگ آن هم در محدوده خاص خود داشتنشان و خرید و فروششان اشکال ندارد سگ نگهبان خانه ، سگ نگهبان گله سگ شکاری. در این ها هم نجس بودنشان بین مسلمانان قطعی است و ادله آن را در همان پست ذکر کردیم.
حال اگر سوال دیگری در این باره باشد بنده در خدمتم

سلام

یک سوال از جناب عقل و فطرت فرض کنید در حال خرد کردن گوشت باشید ناگهان کارد دست شما را میبرد و قطره ای خون روی گوشت میریزد خوب حالا بفرمایید بر اساس قران کریم چه میکنید ؟

1- توجه ای به ان نکرده بکارتان ادامه میدهید و در نهایت گوشت را مصرف میکنید .

2- همه گوشت را دور میاندازید .

3- ان قسمت از گوشت را که نجس شده جدا کرده و دور میندازید و بقیه را مصرف میکنید .

4- گوشت را اب کشیده و مصرف مینمایید .

لطفاً نفرمایید خون انسان نجس نیست چون لااقل فرض را براین بگیرید که نجس است یا نجاست دیگری به گوشت برسد ؟

عقل و فطرت;532533 نوشت:
نتیجه گرفتیم که سگ نجس است افرین !! هیچکس بغیر از شما از ایات خداوند اینقدر برداشت صحیح نمی کند! هرچند برداشت شخصی کرده اید ولی ادرس ایات را نداده اید!

مکاشفه 15:22 ( نهر آب حیات ) موضوع این بخش از مکاشفه معرفی حضرت عیسی بر پیروان خود تعئین نیکی و پلیدی است. وقت کردید مطالعه فرمائید.

عقل و فطرت;532533 نوشت:
هر چند خیلی مدعی و تند هستید ولی صرفاً جهت اطلاع... طریقه خواندن نماز در کتب خداوند.

لفظ بنده تند نیست سنتی که از برداشت های شخصی و بنا بقول تان از بالا به آن نگاه کرده اید زیاد از کتاب و سنت و علم و عقل و فطرت دور است. لذا هر پاسخی بشنوید بنظر تند خواهد بود.

در مورد باقی اظهارات شما هم مطلبی قابل گفتن نیست واضح است و العاقل یکفی بالاشاره

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

فتا 1;532549 نوشت:
سلام

یک سوال از جناب عقل و فطرت فرض کنید در حال خرد کردن گوشت باشید ناگهان کارد دست شما را میبرد و قطره ای خون روی گوشت میریزد خوب حالا بفرمایید بر اساس قران کریم چه میکنید ؟

1- توجه ای به ان نکرده بکارتان ادامه میدهید و در نهایت گوشت را مصرف میکنید .

2- همه گوشت را دور میاندازید .

3- ان قسمت از گوشت را که نجس شده جدا کرده و دور میندازید و بقیه را مصرف میکنید .

4- گوشت را اب کشیده و مصرف مینمایید .

لطفاً نفرمایید خون انسان نجس نیست چون لااقل فرض را براین بگیرید که نجس است یا نجاست دیگری به گوشت برسد ؟

شاید پاسخگویی من خوب نباشه ولی چون سوال می پرسید عرض میکنم... خون در ایات قران نجس نیست بلکه حرام است:

إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ بِهِ لِغَيْرِ اللَّهِ ۖ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَلَا إِثْمَ عَلَيْهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ(البقرة | 173)
خداوند، تنها (گوشت) مردار، خون، گوشت خوک و آنچه را نام غیرِ خدا به هنگام ذبح بر آن گفته شود، حرام کرده است. (ولی) آن کس که مجبور شود، در صورتی که ستمگر و متجاوز نباشد، گناهی بر او نیست؛ (و می‌تواند برای حفظ جان خود، در موقع ضرورت، از آن بخورد؛) خداوند بخشنده و مهربان است.(البقرة | 173)

حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللَّهِ بِهِ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّيَةُ وَالنَّطِيحَةُ وَمَا أَكَلَ السَّبُعُ إِلَّا مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَأَنْ تَسْتَقْسِمُوا بِالْأَزْلَامِ ۚ ذَٰلِكُمْ فِسْقٌ ۗ الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ دِينِكُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ ۚ الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا ۚ فَمَنِ اضْطُرَّ فِي مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لِإِثْمٍ ۙ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ(المائدة | 3)
گوشت مردار، و خون، و گوشت خوک، و حیواناتی که به غیر نام خدا ذبح شوند، و حیوانات خفه‌شده، و به زجر کشته شده، و آنها که بر اثر پرت‌شدن از بلندی بمیرند، و آنها که به ضرب شاخ حیوان دیگری مرده باشند، و باقیمانده صید حیوان درنده -مگر آنکه (بموقع به آن حیوان برسید، و) آن را سرببرید- و حیواناتی که روی بتها (یا در برابر آنها) ذبح می‌شوند، (همه) بر شما حرام شده است؛ و (همچنین) قسمت کردن گوشت حیوان به وسیله چوبه‌های تیر مخصوص بخت آزمایی؛ تمام این اعمال، فسق و گناه است -امروز، کافران از (زوال) آیین شما،مأیوس شدند؛ بنابر این، از آنها نترسید! و از (مخالفت) من بترسید! امروز، دین شما را کامل کردم؛ و نعمت خود را بر شما تمام نمودم؛ و اسلام را به عنوان آیین (جاودان) شما پذیرفتم- امّا آنها که در حال گرسنگی، دستشان به غذای دیگری نرسد، و متمایل به گناه نباشند، (مانعی ندارد که از گوشتهای ممنوع بخورند؛) خداوند، آمرزنده و مهربان است.(المائدة | 3)

قُلْ لَا أَجِدُ فِي مَا أُوحِيَ إِلَيَّ مُحَرَّمًا عَلَىٰ طَاعِمٍ يَطْعَمُهُ إِلَّا أَنْ يَكُونَ مَيْتَةً أَوْ دَمًا مَسْفُوحًا أَوْ لَحْمَ خِنْزِيرٍ فَإِنَّهُ رِجْسٌ أَوْ فِسْقًا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللَّهِ بِهِ ۚ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَإِنَّ رَبَّكَ غَفُورٌ رَحِيمٌ(الانعام | 145)
بگو: «در آنچه بر من وحی شده، هیچ غذای حرامی نمی‌یابم؛ بجز اینکه مردار باشد، یا خونی که (از بدن حیوان) بیرون ریخته، یا گوشت خوک -که اینها همه پلیدند- یا حیوانی که به گناه، هنگام سر بریدن، نام غیر خدا [= نام بتها] بر آن برده شده است.» اما کسی که مضطر (به خوردن این محرمات) شود، بی آنکه خواهان لذت باشد و یا زیاده روی کند (گناهی بر او نیست)؛ زیرا پروردگارت، آمرزنده مهربان است.(الأنعام | 145)

إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللَّهِ بِهِ ۖ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ(النحل | 115)
خداوند، تنها مردار، خون، گوشت خوک و آنچه را با نام غیر خدا سر بریده‌اند، بر شما حرام کرده است؛ امّا کسانی که ناچار شوند، در حالی که تجاوز و تعدّی از حدّ ننمایند، (خدا آنها را می‌بخشد؛ چرا که) خدا بخشنده و مهربان است.(النحل | 115)

نجس فقط مشرک است و هیچ کجای ایات خداوند حیوانات و خون نجس نیستند بلکه حرام گوشت هستند.
اگر هنگام شستن دست بنده کثیف شود و خونی شود ان را میشورم و میبندم و گوشت را هم اب میزنم. همین.
موفق باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم.

فاتح;532586 نوشت:
مکاشفه 15:22 ( نهر آب حیات ) موضوع این بخش از مکاشفه معرفی حضرت عیسی بر پیروان خود تعئین نیکی و پلیدی است. وقت کردید مطالعه فرمائید.

جهت اطلاع عرض میکنم که مکاشفه کتاب اسمانی نیست بلکه جزو رساله های مسیحی هاست.
موفق باشید.

عقل و فطرت;532589 نوشت:
اگر هنگام شستن دست بنده کثیف شود و خونی شود ان را میشورم و میبندم و گوشت را هم اب میزنم. همین.
موفق باشید.

سلام

همانطور که حدس میزدم طفره رفتید عرض کردم فرض کنید که نجس باشد فرض کنید همانطور که میفرمایید یک کافر به ان دست بزند و انرا نجس کند حال شما بر اساس انچه که قبول دارید یعنی قران کریم چه میکنید نظر شخصی شما برای همه نمیتواند حجت باشد !

بسم الله الرحمن الرحیم.

فتا 1;532605 نوشت:
سلام

همانطور که حدس میزدم طفره رفتید عرض کردم فرض کنید که نجس باشد فرض کنید همانطور که میفرمایید یک کافر به ان دست بزند و انرا نجس کند حال شما بر اساس انچه که قبول دارید یعنی قران کریم چه میکنید نظر شخصی شما برای همه نمیتواند حجت باشد !

در ایات خداوند متعال انطور که به عقل و گوش میرسد این است که نجاست فقط باطنی است و مسری و سرایت کننده نیست... مثلاً اگر یک مشرک به ما دست بزند و وارد خانه ما شود باید خودمان و خانه خود را بشوییم و اینگونه نیست.خداوند گفته مشرکین نجس هستند و نباید به کعبه نزدیک شوند زیرا ممکن است دیگران را هم مانند خود کنند.اما دست زدن انها به چیزی ان چیز را نجس نمی کند.
برای مثال:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْمُشْرِكُونَ نَجَسٌ فَلَا يَقْرَبُوا الْمَسْجِدَ الْحَرَامَ بَعْدَ عَامِهِمْ هَٰذَا ۚ وَإِنْ خِفْتُمْ عَيْلَةً فَسَوْفَ يُغْنِيكُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ إِنْ شَاءَ ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ حَكِيمٌ(التوبة | 28)
ای کسانی که ایمان آورده‌اید! مشرکان ناپاکند؛ پس نباید بعد از امسال، نزدیک مسجد الحرام شوند! و اگر از فقر می‌ترسید، خداوند هرگاه بخواهد، شما را به کرمش بی‌نیاز می‌سازد؛ (و از راه دیگر جبران می‌کند؛) خداوند دانا و حکیم است.(التوبة | 28)

اما در آیه ای خداوند میفرماید شما میتوانید به انها پناه دهید و این ایه نشان می دهد که نجاستی که مذاهب فکر میکنند ان نجاستی نیست که خداوند بیان کرده... نجاستی که مذاهب فکر میکنند اینگونه است که به هر چیزی دست بزنند پلید میشود و یا نجس میشود و یا ...

وَإِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِكِينَ اسْتَجَارَكَ فَأَجِرْهُ حَتَّىٰ يَسْمَعَ كَلَامَ اللَّهِ ثُمَّ أَبْلِغْهُ مَأْمَنَهُ ۚ ذَٰلِكَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا يَعْلَمُونَ (9 | التوبة - 6)
و اگر یکی از مشرکان از تو پناهندگی بخواهد، به او پناه ده تا سخن خدا را بشنود (و در آن بیندیشد)! سپس او را به محل امنش برسان، چرا که آنها گروهی ناآگاهند!

موفق باشید.

[=Times New Roman]

عقل و فطرت;532618 نوشت:
خداوند گفته مشرکین نجس هستند و نباید به کعبه نزدیک شوند زیرا ممکن است دیگران را هم مانند خود کنند

السلام علی من التبع الهدی

جناب عقل و فطرت برای ادعاهایتان سند از کتاب بنا بر تبئین و سنت پیامبر بیاورید همچنانکه توصیه قرآن کریم درباره حل تنازع و اختلاف اطاعت از کتاب خدا و قول و تبئین نبی مکرم اسلام صل الله علیه و آله و سلم است

يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِي شَيءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيوْمِ الْآخِرِ ذَلِكَ خَيرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلًا(النساء/59)

یاحق

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

bina88;532667 نوشت:
[=Times New Roman]

السلام علی من التبع الهدی

جناب عقل و فطرت برای ادعاهایتان سند از کتاب بنا بر تبئین و سنت پیامبر بیاورید همچنانکه توصیه قرآن کریم درباره حل تنازع و اختلاف اطاعت از کتاب خدا و قول و تبئین نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم است

يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِي شَيءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ

إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيوْمِ الْآخِرِ ذَلِكَ خَيرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلًا(النساء/59)

یاحق

آنچه را که خداوند لازم بود بیان کرده و اطاعت مطلق از غیر رسول جز باعث تفرقه در دین نمی شود.
برای مثال در ایه بالا اطاعت از خدا و رسول واجب است زیرا رسول خدا وحی خدا را بر مردم میخواند اما اطاعت از اولی الامر واجب نیست زیرا به وقت تنازع ممکن است ایجاد تفرقه شود برای همین خداوند فرموده به وقت تنازع فقط به خدا و رسول رجوع کنید.

1) وظیفۀ رسول تنها ابلاغ پیام روح القدس به مردم است و رسول هیچ وظیفۀ دیگری غیر از ابلاغ پیام وحی نداشته است.

قُلْ أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَفَإِن تَوَلَّوْا فَإِنَّمَا عَلَيْهِ مَا حُمِّلَ وَعَلَيْكُم مَّا حُمِّلْتُمْ وَإِن تُطِيعُوهُ تَهْتَدُوا وَمَا عَلَى الرَّسُولِ إِلَّا الْبَلَاغُ الْمُبِينُ ﴿النور: ٥٤﴾
2) از آنجا که دایرۀ وحی تنها محدود به قرآن کریم می باشد، فلذا تنها این قرآن به محمد وحی شده است و وحی بهیچ عنوان شامل احادیث، روایات، سیرت و سنت یا تاریخ نمی گردد.

... وَأُوحِيَ إِلَيَّ هذا الْقُرْآنُ لِأُنذِرَكُم بِهِ وَمَن بَلَغَ ... ﴿الأنعام: ١٩﴾

... و وحی می شود بر من این قرآن تا هشدار دهم شما را به آن و آن کس را که این رسد...

از دو نکتۀ فوق مشخص است که اطاعت از رسول به معنی اطاعت از پیام رسالت او یعنی کلام نازل شده یعنی قرآن است نه چیزی غیر.

فلذا سنت و سیرت و احادیث و روایات بهیچ عنوان محلی از اعتبار در دین اسلام ندارند، چرا که نازل نشده اند.

[=Times New Roman]

عقل و فطرت;532671 نوشت:
1) وظیفۀ رسول تنها ابلاغ پیام روح القدس به مردم است و رسول هیچ وظیفۀ دیگری غیر از ابلاغ پیام وحی نداشته است.

قُلْ أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَفَإِن تَوَلَّوْا فَإِنَّمَا عَلَيْهِ مَا حُمِّلَ وَعَلَيْكُم مَّا حُمِّلْتُمْ وَإِن تُطِيعُوهُ تَهْتَدُوا وَمَا عَلَى الرَّسُولِ إِلَّا الْبَلَاغُ الْمُبِينُ ﴿النور: ٥٤﴾
2) از آنجا که دایرۀ وحی تنها محدود به قرآن کریم می باشد، فلذا تنها این قرآن به محمد وحی شده است و وحی بهیچ عنوان شامل احادیث، روایات، سیرت و سنت یا تاریخ نمی گردد.

... وَأُوحِيَ إِلَيَّ هذا الْقُرْآنُ لِأُنذِرَكُم بِهِ وَمَن بَلَغَ ... ﴿الأنعام: ١٩﴾

... و وحی می شود بر من این قرآن تا هشدار دهم شما را به آن و آن کس را که این رسد...

یومن ببعض و یکفر ببعض نباشید (النساء/150) این روش خوارج و بقولی وهابیون امروزی است

وَمَا أَنْزَلْنَا عَلَيكَ الْكِتَابَ إِلَّا لِتُبَينَ لَهُمُ الَّذِي اخْتَلَفُوا فِيهِ وَهُدًى وَرَحْمَةً لِقَوْمٍ يؤْمِنُونَ(النحل/64)
ما قرآن را بر تو نازل نکرديم مگر براي اينکه آنچه را در آن اختلاف دارند، براي آنها روشن کني؛ و (اين قرآن) مايه هدايت و رحمت است براي قومي که ايمان مي‌آورند!

خداوند رفتار و گفتار پیامبر اکرم را هم مبنی و اسوه قرار داده

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يرْجُو اللَّهَ وَالْيوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا(الأحزاب/21)
مسلما براي شما در زندگي رسول خدا سرمشق نيکويي بود، براي آنها که اميد به رحمت خدا و روز رستاخيز دارند و خدا را بسيار ياد مي‌کنند.

تنها آنچه که از تبئین کتاب و رفتار و گفتار پیامبر اخذ میشود فهم دین کرد و لاغیر .

اگر کسی تبئین رسول الله بر کتاب و سنتش را رد کند و تفسیر به رای نماید از اسلام خارج است .

عقل و فطرت;532618 نوشت:
در ایات خداوند متعال انطور که به عقل و گوش میرسد این است که نجاست فقط باطنی است و مسری و سرایت کننده نیست... مثلاً اگر یک مشرک به ما دست بزند و وارد خانه ما شود باید خودمان و خانه خود را بشوییم و اینگونه نیست.خداوند گفته مشرکین نجس هستند و نباید به کعبه نزدیک شوند زیرا ممکن است دیگران را هم مانند خود کنند.اما دست زدن انها به چیزی ان چیز را نجس نمی کند.
برای

سلام

پس به چه دلیل میفرمایید طعمه ای را که سگ شکاری تربیت شده میگیرد و میاورد دلیل بر عدم نجاست سگ است چرا چون اگر سگ نجس باشد میتوان انرا اب کشید و خورد و اگر هم نباشد که فبها.

بسم الله الرحمن الرحیم.

bina88;532687 نوشت:
یومن ببعض و یکفر ببعض نباشید (النساء/150) این روش خوارج و بقولی وهابیون امروزی است

وَمَا أَنْزَلْنَا عَلَيكَ الْكِتَابَ إِلَّا لِتُبَينَ لَهُمُ الَّذِي اخْتَلَفُوا فِيهِ وَهُدًى وَرَحْمَةً لِقَوْمٍ يؤْمِنُونَ(النحل/64)
ما قرآن را بر تو نازل نکرديم مگر براي اينکه آنچه را در آن اختلاف دارند، براي آنها روشن کني؛ و (اين قرآن) مايه هدايت و رحمت است براي قومي که ايمان مي‌آورند!

خداوند رفتار و گفتار پیامبر اکرم را هم مبنی و اسوه قرار داده

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يرْجُو اللَّهَ وَالْيوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا(الأحزاب/21)
مسلما براي شما در زندگي رسول خدا سرمشق نيکويي بود، براي آنها که اميد به رحمت خدا و روز رستاخيز دارند و خدا را بسيار ياد مي‌کنند.

تنها آنچه که از تبئین کتاب و رفتار و گفتار پیامبر اخذ میشود فهم دین کرد و لاغیر .

اگر کسی تبئین رسول الله بر کتاب و سنتش را رد کند و تفسیر به رای نماید از اسلام خارج است .

مشکل شما کارشناسان که چه عرض کنم... کاربران اسکدین همین است... تا مخالف میبینید بلافاصله انگ وهابیت و .... به وی میزنید در حالی که طبق صریح ایات قران شما حق همچین سخنی را ندارید:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا ضَرَبْتُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَتَبَيَّنُوا وَلَا تَقُولُوا لِمَنْ أَلْقَىٰ إِلَيْكُمُ السَّلَامَ لَسْتَ مُؤْمِنًا تَبْتَغُونَ عَرَضَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا فَعِنْدَ اللَّهِ مَغَانِمُ كَثِيرَةٌ ۚ كَذَٰلِكَ كُنْتُمْ مِنْ قَبْلُ فَمَنَّ اللَّهُ عَلَيْكُمْ فَتَبَيَّنُوا ۚ إِنَّ اللَّهَ كَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرًا (4 | النساء - 94)
ای کسانی که ایمان آورده‌اید! هنگامی که در راه خدا گام می‌زنید (و به سفری برای جهاد می‌روید)، تحقیق کنید! و بخاطر اینکه سرمایه ناپایدار دنیا (و غنایمی) به دست آورید، به کسی که اظهار صلح و اسلام می‌کند نگویید: «مسلمان نیستی» زیرا غنیمتهای فراوانی (برای شما) نزد خداست. شما قبلاً چنین بودید؛ و خداوند بر شما منّت نهاد (و هدایت شدید). پس، (بشکرانه این نعمت بزرگ،) تحقیق کنید! خداوند به آنچه انجام می‌دهید آگاه است.

اما در مورد تبین.... تبین به معنی اشکار بیان کردن در مقابل پنهان کردن میاید نه به معنای تفسیر کردن همچنانکه تفسیر هایی که شیعه و سنی و سلفی و وهابی برای خود می بافند و دین اسلام را به فرقه های مختلف تقسیم کرده اند و هرکدام به انچه نزد خود دارند راضی هستند:
مِنَ الَّذِينَ فَرَّقُوا دِينَهُمْ وَكَانُوا شِيَعًا ۖ كُلُّ حِزْبٍ بِمَا لَدَيْهِمْ فَرِحُونَ (30 | الروم - 32)
از کسانی که دین خود را پراکنده ساختند و به دسته‌ها و گروه‌ها تقسیم شدند! و (عجب اینکه) هر گروهی به آنچه نزد آنهاست (دلبسته و) خوشحالند!

وَ ما أَنْزَلْنا عَلَيْكَ الْكِتابَ إِلّا لِتُبَيِّنَ لَهُمُ الَّذِي اخْتَلَفُوا فِيهِ وَ هُدىً وَ رَحْمَةً لِقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ (016 | نحل - 64)ما اين كتاب را بر تو نازل نكرديم مگر براى اين كه آنچه را در آن اختلاف كرده اند، براى آنها روشن كنى; و(اين قرآن) مايه هدايت و رحمت است براى قومى كه ايمان مى آورند.

ما ایات را با ایات خداوند تاویل میبریم.. شما میتوانید معنای تبیین را در ایه زیر ببینید:

وَإِذْ أَخَذَ اللَّهُ مِيثَاقَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ لَتُبَيِّنُنَّهُ لِلنَّاسِ وَلَا تَكْتُمُونَهُ فَنَبَذُوهُ وَرَاءَ ظُهُورِهِمْ وَاشْتَرَوْا بِهِ ثَمَنًا قَلِيلًا ۖ فَبِئْسَ مَا يَشْتَرُونَ (3 | آل عمران - 187)
و (به خاطر بیاورید) هنگامی را که خدا، از کسانی که کتاب (آسمانی) به آنها داده شده، پیمان گرفت که حتماً آن را برای مردم آشکار سازید و کتمان نکنید! ولی آنها، آن را پشت سر افکندند؛ و به بهای کمی فروختند؛ و چه بد متاعی می‌خرند؟!

پس در اصل رسول خدا امده تا انچه را که یهودی و مسیحی پنهان میکردند را برای مردم اشکار سازد و مردم را هدایت کند.

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

فتا 1;532692 نوشت:
سلام

پس به چه دلیل میفرمایید طعمه ای را که سگ شکاری تربیت شده میگیرد و میاورد دلیل بر عدم نجاست سگ است چرا چون اگر سگ نجس باشد میتوان انرا اب کشید و خورد و اگر هم نباشد که فبها.

اب کشیدن ما به معنای نجس بودن نیست بلکه برای تمییز کردن میکروب هاست.اگر مرغ هم دهان بزند ان را خواهیم شست.
تکرار میکنم فقط مشرک نجس است و نجاست هم در ایات خداوند نجاستی نیست که مذاهب میگویند و در مردم وسواس ایجاد کرده اند.

[=Times New Roman]

عقل و فطرت;532694 نوشت:
اما در مورد تبین.... تبین به معنی اشکار بیان کردن در مقابل پنهان کردن میاید نه به معنای تفسیر کردن همچنانکه تفسیر هایی که شیعه و سنی و سلفی و وهابی برای خود می بافند و دین اسلام را به فرقه های مختلف تقسیم کرده اند و هرکدام به انچه نزد خود دارند راضی هستند:

اما برای جلوگیری از طرح مباحث غیر علمی و غیر مستند
بافته های بدون سند شما و بدون اخذ و استناد به سنت پیامبر , باعنوان مطالب غیر مرتبط و اسپم حذف خواهد شد .

مَا أَفَاءَ اللَّهُ عَلَى رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَى فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبَى وَالْيتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ كَي لَا يكُونَ دُولَةً بَينَ الْأَغْنِياءِ مِنْكُمْ وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ(الحشر/7)
آنچه را خداوند از اهل اين آباديها به رسولش بازگرداند، از آن خدا و رسول و خويشاوندان او، و يتيمان و مستمندان و در راه ماندگان است، تا (اين اموال عظيم) در ميان ثروتمندان شما دست به دست نگردد! آنچه را رسول خدا براي شما آورده بگيريد (و اجرا کنيد)، و از آنچه نهي کرده خودداري نماييد؛ و از (مخالفت) خدا بپرهيزيد که خداوند کيفرش شديد است!

عقل و فطرت;532697 نوشت:
اب کشیدن ما به معنای نجس بودن نیست بلکه برای تمییز کردن میکروب هاست.اگر مرغ هم دهان بزند ان را خواهیم شست.
تکرار میکنم فقط مشرک نجس است و نجاست هم در ایات خداوند نجاستی نیست که مذاهب میگویند و در مردم وسواس ایجاد کرده اند.

سلام

قرار نیست شعار بدهیم ایه ای را که دلیل بر عدم نجاست سگ اوردید نه نجس بودن انرا تایید میکند و نه نبودن لطفاً سند محکم بیاورید البته از قران کریم یا سنت نبوی زیرا نظرات شخصی شما فقط تفسیر به رای است و لاغیر .

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

bina88;532700 نوشت:
مَا أَفَاءَ اللَّهُ عَلَى رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَى فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبَى وَالْيتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ كَي لَا يكُونَ دُولَةً بَينَ الْأَغْنِياءِ مِنْكُمْ وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ(الحشر/7)
آنچه را خداوند از اهل اين آباديها به رسولش بازگرداند، از آن خدا و رسول و خويشاوندان او، و يتيمان و مستمندان و در راه ماندگان است، تا (اين اموال عظيم) در ميان ثروتمندان شما دست به دست نگردد! آنچه را رسول خدا براي شما آورده بگيريد (و اجرا کنيد)، و از آنچه نهي کرده خودداري نماييد؛ و از (مخالفت) خدا بپرهيزيد که خداوند کيفرش شديد است!

من با ایات قران به شما جواب میدهم چه استدلالی بهتر و محکم تر از خود قران؟

کجای این آیات گفته که از سنت پیروی کنید؟ این خودش یک ایه هست مبنی بر اینکه پیامبر چیزهایی که به شما میده رو بگیرید و از انچه نهی شده پیروی نکنید.... امر و نهی رسول طبق پست قبلی ای که اوردم فقط از وحی الهی هست و در همون ایه هم مشخص شده چه چیزهایی هست و متعلق به چه کسانی هست نه چیزهایی که دست نوشته مذاهب هست که هرگز نازل نشده و هرگز مورد تایید خداوند نبوده.

شاید امروز در زمین سخنان من پاک شوند ولی در قیامت اگر توانستید جلوی حق را بگیرید و پاک و محوش کنید.اگر من سخن باطل و گزاف میگفتم ابایی نداشتید که بماند و دیگران بخوانند تا باطل را تشخیص دهند... ترس شما از حق بودن و بیدار شدن مردم است.
وسلام.

عقل و فطرت;532671 نوشت:
فلذا سنت و سیرت و احادیث و روایات بهیچ عنوان محلی از اعتبار در دین اسلام ندارند، چرا که نازل نشده اند.

پيامبر گرامي و اهل بيت مبيّنِ قرآن مي‌باشند. خداي سبحان مي‌فرمايد: وَ أَنْزَلْنَا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَيْهِمْ

(و ما اين ذکر را به تو نازل کرديم تا آنچه را که به مردم نازل شده براي‌شان تبيين کني)

براي مثال در قرآن مجيد، دستور به نماز آمده ولي کيفيّت انجام اين تکليف بيان نشده و تبيين آن به عهده‌ي رسول گرامي نهاد شده است،

بقيّه‌ي احکام شرعي نيز به شرح ايضاً.

بنابراين نظريّه‌ي شما يک نظريّه‌ي جزافي و بدون دليل است.

خب اگه فقط آنچه در قرآن آمده لازم الإجرا است و سنّت در اين ميان نقشي ندارد پس شما بفرماييد نماز را به چه کيفيّتي بخوانيم؟

و مردگان‌مان را چگونه دفن کنيم؟

و مناسک حج را چگونه به جا آوريم؟

و و و و ...

بعلاوه، تعليل شما عليل است؛ اين که گفتيد «محلّي از اعتبار ندارند، چرا که نازل نشده‌اند»؛

توضيح اينکه:

آن دسته از احکام شرعي که اهل بيت(ع) بيان فرموده‌اند ولي در قرآن مجيد بالصّراحه نيامده‌ نيز از سوي خداوند بر قلب شريف ايشان نازل شده‌.

وگرنه اين بزرگواران هرگز از جانب خودشان حکمي نداده‌اند.

اجتهاد در مورد اهل بيت(ع) بي معنا است. اهل بيت هيچگاه در دين اجتهاد و إعمال رأي نکرده‌اند.

هرچه بوده از جانب خداوند بوده. اعتقاد شيعه در مورد اهل بيت، اين است.

و ما ينطق عن الهوی، إن هو إلاّ وحيٌ يوحی.

حال اگه کسي در اين مطلب ترديدي داشته باشه مربوط به مباحث کلام و امامت ميشه، نه فقه.

موضوع قفل شده است