ولایت فردی یا شورایی؟

تب‌های اولیه

59 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ولایت فردی یا شورایی؟

س رفقا:Black (9):

میخواستم بدانم نظر فقها :doa(9): بر اساس روایات و احادیث
که ایا ولایت فقیه به صورت فردی باشد بهتر است یا شورایی؟؟؟

اگر شورایی بهتر است چرا ؟
اگر فردی بهتر است چرا؟

........

این موضوع ولایت شورایی را ایه الله رفسنجانی :razi: پیگیری میکنند و از ان بحثهاست که اگر مسکوت بماند ممکن است در تعیین رهبر یا رهبران اینده جامعه را به حاشیه ببرد.
بهتراست این موضوع خیلی باز بشود و در کرسی های ازاد اندیشی و مساجد در مورد ان بحث شود.

مشابه این تاپیک در همین بخش بود اما ان جوابی که میخواستم درش نبود.
سوال همانطور که گفتم این است شورایی اگر بهتر است چرا؟
اگر فردی بهتر است چرا؟
لطفا نظر فقها را بیان بفرمایید

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد کریم

BABY;525788 نوشت:
میخواستم بدانم نظر فقها بر اساس روایات و احادیث

اگر فردی بهتر است چرا؟

........

این موضوع ولایت شورایی را ایه الله رفسنجانی پیگیری میکنند و از ان بحثهاست که اگر مسکوت بماند ممکن است در تعیین رهبر یا رهبران اینده جامعه را به حاشیه ببرد.
بهتراست این موضوع خیلی باز بشود و در کرسی های ازاد اندیشی و مساجد در مورد ان بحث شود.

سلام علیکم
در مورد اینکه ولایت فقیه شورایی باشد یا فردی بحث خاصی در میان فقهاء صورت نگرفته است. در میان فقه در مورد دائره اختیارات فقیه اختلاف نظر وجود دارد برخی از آنها این ولایت را فقط در مورد حسبیه می دانند که مسلم این ولایت بر تمام مجتهدان جامع شرایط که مرجع دینی مردم هستند ومقلد دارند اثبات شده است. وهر مکلفی در این امور باید به مرجع دین یخود مراجعه کند.
اما فقهایی که به ولایت مطلقه اعتقاد دارند مانند: صاحب جواهر، مرحوم ملا احمد نراقی وامام خمینی اصل مطلب اینست که فقیه جامع شرایط ولایت دارد وهمان اختیاراتی که امام معصوم دارد در عصر غیبت ابن فقیه دارد مگر دستور جنگ ابتدایی ولی اینکه این شخص یک فرد باشد یا شورایی بین فقهاء بحث خاصی وجود ندارد. وعمدتا تا بحل تبلو راین ولایت در طول غیبت در شخص واحد بوده است نه شورایی.

با عرض سلام و درود خدمت دوستان ،

بنده یک سوال مهم در رابطه با موضوع اصل ولایت فقیه داشتم که با اجازه بیان میکنم :

سوالم اینه که در تاریخ اولیه اسلام و بعد از شکل گیری کامل حکومت اسلامی و بعد از رحلت پیامبر(ص) و ابابکر صدیق و عمر(ع) و عثمان ، حکومت به دست امیر المومنین میرسه ، اما در چنین جامعه ای که ارتباط نزدیکی با پیامبر داشته و از نعمت امام(به قول شیعیان) بر خوردار بوده فقط بعد از گذشت چند سال از بهترین حکومت ممکنه در جهان یعنی حکومت امیر المومنین ، حکومت به دست افرادی چون یزید و معاویه میرسه ، درست ؟!

خوب حالا ولایت فقیه ، از کجا معلوم که حکومت بعد از دو رهبر فزانه اول ایران به دست افرادی چون یزید و معاویه نیفته؟؟؟

پیشاپیش از پاسخ گویی شما ممنونم

BABY;525788 نوشت:
این موضوع ولایت شورایی را ایه الله رفسنجانی پیگیری میکنند و از ان بحثهاست که اگر مسکوت بماند ممکن است در تعیین رهبر یا رهبران اینده جامعه را به حاشیه ببرد.

مشابه این تاپیک در همین بخش بود اما ان جوابی که میخواستم درش نبود.
سوال همانطور که گفتم این است شورایی اگر بهتر است چرا؟
اگر فردی بهتر است چرا؟
لطفا نظر فقها را بیان بفرمایید

در این مورد باید اقای رفسنجانی رو بذارید یه طرف باقی مسلمونا چه شیعه چه سنی رو از صدر اسلام تا حالا یه طرف!این از ابدائات ایشونه!!
حتی اهل سنتم اعتقاد دارن به انتخاب یک نفر توسط شورا برای حکومت بعد از پیامبر نه اینکه کل شورا حکومت کنه!!حالا چه برسه به شیعه!

chekhov;542763 نوشت:

بنده یک سوال مهم در رابطه با موضوع اصل ولایت فقیه داشتم که با اجازه بیان میکنم :

سوالم اینه که در تاریخ اولیه اسلام و بعد از شکل گیری کامل حکومت اسلامی و بعد از رحلت پیامبر(ص) و ابابکر صدیق و عمر(ع) و عثمان ، حکومت به دست امیر المومنین میرسه ، اما در چنین جامعه ای که ارتباط نزدیکی با پیامبر داشته و از نعمت امام(به قول شیعیان) بر خوردار بوده فقط بعد از گذشت چند سال از بهترین حکومت ممکنه در جهان یعنی حکومت امیر المومنین ، حکومت به دست افرادی چون یزید و معاویه میرسه ، درست ؟!

خوب حالا ولایت فقیه ، از کجا معلوم که حکومت بعد از دو رهبر فزانه اول ایران به دست افرادی چون یزید و معاویه نیفته؟؟؟

من برام شبهه ایجاد شده ، چرا مسئولین پاسخگو نیستند :khandeh!:
:Gol:

chekhov;542763 نوشت:

سلام بر شما برادر بزرگوار
جسارتا میشه بگید این سوال شما چه ربطی به "اصل ولایت فقیه" داشت؟؟؟!!!
سوال حضرتعالی مربوط میشه به ضمانت اجرایی شدن این اصل و رسیدن آن به دست افراد شایسته و ربطی به اصل و تئوری ولایت فقیه نداره.

اما در جواب شما باید گفت که (البته با اجازه کارشناس محترم) خداوند متعال برای اینکه مردم در زمان غیبت گمراه نشوند فقها را برای آن ها حجت قرار داد همچنان که حضرت فرمودند: فانهم حجتی علیکم... ولی همانطور که امام معصوم برای به دست گرفتن حکومت و قدرت ظاهری به حمایت مردم نیازمند است فقیه نیز برای بسط ید به حمایت مردم نیاز دارد و همانطور که مردم بی بصیرت آن زمان با فاصله گرفتن از امام مجتبی علیه السلام زمینه خلافت معاویه و بعد یزید علیه اللعنة را فراهم کردند اگر خدای ناکرده در زمان حال نیز بصیرت کافی به خرج ندهند هر لحظه این امکان وجود دارد که در این آزمون الهی مردود شوند. مثلا در زمان ما که ولی فقیه با ساز و کار خبرگان انتخاب می شوند باید نهایت دقت را به خرج داد که چه کسی را به عنوان نماینده خود در مجلس خبرگان انتخاب می کنند، اگر افراد صالح را انتخاب کنند آنها نیز رهبری شایسته برمی گزینند ولی اگر خدای ناکرده انتخاب اشتباهی داشته باشیم آن وقت گناه ما کمتر از آنهایی که زمینه خلافت معاویه و امثال او را فراهم کردند، نیست.
ضمن اینکه شرط ولی فقیه عدالت است و اگر کسی عدالت نداشته باشد خود به خود این منصب را از دست می دهد.

BABY;525788 نوشت:

عزیز من!
این موضوع که یک موضوع پیچیده و سخت و کاملا تخصصی است چرا باید تو کرسی های آزاداندیشی مطرح بشه اونوقت مردمی که درباره اون آگاهی کافی ندارند بیان راجع بهش نظر بدن؟؟؟؟!!!!!
جای این بحث ها در کرسی های فقه و درس خارجه نه کرسی های آزاداندیشی، مگه قراره مردم درباره هر چیزی حتی چیزهایی که تخصصی در اون ندارند صاحب نظر باشند؟
در ضمن بحث شورایی همون زمان پرونده اش بسته شد و از قانون اساسی هم حذف شد، پس خیال شما راحت باشه که از این جهت در آینده مشکلی پیش نمی آد.

[="Tahoma"][="Black"]سلام
با اینکه شورایی بودن رهبری با استفاده از دلایل ساده عقلی قابل رد کردنه اما با این وجود بسیاری از فقها در جلسه تعیین رهبری بعد از امام خمینی (ره) نظر روی اون داشتند و شنیدم که حتی خود رهبر معظم انقلاب هم قائل به شورا بودند.
اگه این مسئله به سادگی قابل حل و رد کردنه پس چرا در اون زمان این همه روش بحث بود و حتی برای تصمیم گیری راجع به شورایی یا فردی بودن رأی گیری انجام شد؟ مسلماً نکته قابل تأمل دیگه ای وجود داره که این همه فقیه رو به بحث کشانده و آخر هم با رأی گیری همه چیز تموم شده.
[/]

علی ;547068 نوشت:
سلام
با اینکه شورایی بودن رهبری با استفاده از دلایل ساده عقلی قابل رد کردنه اما با این وجود بسیاری از فقها در جلسه تعیین رهبری بعد از امام خمینی (ره) نظر روی اون داشتند و شنیدم که حتی خود رهبر معظم انقلاب هم قائل به شورا بودند.
اگه این مسئله به سادگی قابل حل و رد کردنه پس چرا در اون زمان این همه روش بحث بود و حتی برای تصمیم گیری راجع به شورایی یا فردی بودن رأی گیری انجام شد؟ مسلماً نکته قابل تأمل دیگه ای وجود داره که این همه فقیه رو به بحث کشانده و آخر هم با رأی گیری همه چیز تموم شده.

بسمه تعالی برادر گرامی سلام علیکم شما با یک دلیل ساده عقلی ولایت شورایی فقیهان را رد کنید دلایل!پیش کش!!از طرفی برخی فقها هم میدانند که این نوع ولایت شورایی بهترین نوع رهیری دینی و سیاسی در زمان غیبت امام معصوم است البته در زمان ظهور امام دیگر شورایی بودن صحیح نیست با تشکر والسلام علی عباد الله الصالحین

بچه محله امام رضا;547058 نوشت:
سلام بر شما برادر بزرگوار
جسارتا میشه بگید این سوال شما چه ربطی به "اصل ولایت فقیه" داشت؟؟؟!!!
سوال حضرتعالی مربوط میشه به ضمانت اجرایی شدن این اصل و رسیدن آن به دست افراد شایسته و ربطی به اصل و تئوری ولایت فقیه نداره.

اما در جواب شما باید گفت که (البته با اجازه کارشناس محترم) خداوند متعال برای اینکه مردم در زمان غیبت گمراه نشوند فقها را برای آن ها حجت قرار داد همچنان که حضرت فرمودند: فانهم حجتی علیکم... ولی همانطور که امام معصوم برای به دست گرفتن حکومت و قدرت ظاهری به حمایت مردم نیازمند است فقیه نیز برای بسط ید به حمایت مردم نیاز دارد و همانطور که مردم بی بصیرت آن زمان با فاصله گرفتن از امام مجتبی علیه السلام زمینه خلافت معاویه و بعد یزید علیه اللعنة را فراهم کردند اگر خدای ناکرده در زمان حال نیز بصیرت کافی به خرج ندهند هر لحظه این امکان وجود دارد که در این آزمون الهی مردود شوند. مثلا در زمان ما که ولی فقیه با ساز و کار خبرگان انتخاب می شوند باید نهایت دقت را به خرج داد که چه کسی را به عنوان نماینده خود در مجلس خبرگان انتخاب می کنند، اگر افراد صالح را انتخاب کنند آنها نیز رهبری شایسته برمی گزینند ولی اگر خدای ناکرده انتخاب اشتباهی داشته باشیم آن وقت گناه ما کمتر از آنهایی که زمینه خلافت معاویه و امثال او را فراهم کردند، نیست.
ضمن اینکه شرط ولی فقیه عدالت است و اگر کسی عدالت نداشته باشد خود به خود این منصب را از دست می دهد.

علیکم السلام

دوست گرامی ، من نمیدونم این گفته شما چه ارتباطی با سخن من داشت ؟!!

حرف من اینه که معیار حمایت مردم از یک رهبر دو چیزه : 1-رفتار و منش اون شخص 2-اعتقادات و سلایق خود مردم

خوب در مورد اول اگر بخواهیم مقایسه کنیم( یعنی علی (ع) رو با امام خمینی یا امام خامنه ای) ،به این نتیجه خواهیم رسید که در مورد شماره یک ، زمان امیر المومنین برتری داره نسبت به حال(مگر اینکه مخالف این موضوع باشید یعنی معتقد باشید امام خمینی از علی(ع) هم بالاتره!!)

اما در مورد شماره 2 کمی مقایسه سخت تر میشه ، چون باید خیلی از جوانبو سنجید اما با توجه به آمار هایی که از کشورمون به گوش میرسه و با توجه به رفتاری که خود آدم در اجتماع ازز سوی مردم میبینه ، باز هم به این نتیجه خواهیم رسید که مردم در زمان علی(ع) بهتر و به اسلام نزدیکتر بودند ،

حالا با توجه به اینکه هر دو مورد به نفع اون زمان بوده ، نتیجش شده رسیدن حکومت به دست معاویه و یزید در کمتر از چند سال !!
حال چه تضمینی وجود داره که حکومت ولایت فقیه هم بعد ها به دست افرادی چون یزید نیفته ؟؟

chekhov;547560 نوشت:
حال چه تضمینی وجود داره که حکومت ولایت فقیه هم بعد ها به دست افرادی چون یزید نیفته ؟؟

[=arial]سلام علیکم و رحمة الله
بنده که یک بار خدمت شما عرض کردم، شاید منظورمو خوب نرسوندم!
منظور من این بود که اگر مردم نخوان و بصیرت کافی نداشته باشند هیچ تضمینی وجود نداره، کما اینکه بعد از دوره امیرالمومنین که به قول شما از دو جهت برتری داشت مردم در امتحان مردود شدند و خلافت دوباره به دست نااهلان افتاد.
امیدوارم که منظورمو رسونده باشم.

بچه محله امام رضا;547604 نوشت:
[=arial]سلام علیکم و رحمة الله
بنده که یک بار خدمت شما عرض کردم، شاید منظورمو خوب نرسوندم!
منظور من این بود که اگر مردم نخوان و بصیرت کافی نداشته باشند هیچ تضمینی وجود نداره، کما اینکه بعد از دوره امیرالمومنین که به قول شما از دو جهت برتری داشت مردم در امتحان مردود شدند و خلافت دوباره به دست نااهلان افتاد.
امیدوارم که منظورمو رسونده باشم.

احسنت ،

ولی شما نظرتونو هنوز کامل بیان نکردید که آیا حکومت ولایت فقیه رو قبول دارید یا خیر ؟!

چون بر اساس گفته شما ما داریم یک نوع قمار و بخت آزمایی میکنیم ، داریم میگیم شاید بشه و شاید نه!!!

chekhov;547614 نوشت:
ولی شما نظرتونو هنوز کامل بیان نکردید که آیا حکومت ولایت فقیه رو قبول دارید یا خیر ؟!

ببخشید مگه شما سوالتون این بود که من در جواب بیام بگم قبول دارم یا ندارم؟ شما پرسیدی که چه تضمینی وجود داره حکومت ولایت فقیه هم بعد ها به دست افرادی چون یزید نیفته؟ و من هم جواب خودم رو گفتم. مگه غیر این بود؟

[="Times New Roman"][="Black"]سلام علیکم و رحمه الله

تا همینجای بحث کمی صبر بفرمائید تا استاد تشریف بیاورند .

یاحق[/]

chekhov;542763 نوشت:

با عرض سلام وادب محضر همه دوستان وعذر خواهی از تاخیر بوجود آمده:
هیچ ضمانتی غیر از بصیرت مردم وآگاه بودن مردم ومقابله با نقشه های دشمن نیست. اگر ما نسبت به حفظ اسلام وآرمانهیا دین وانقلاب حساس نبوده ودقت نداشته باشیم هر لحظه این احتمال وجود دارد. انقلاب ثمره دو چیز بوده است:
1- مردم 2- رهبری
رهبری شخصیتی مانند امام خمینی (ره) ودر صحنه بودن مردم موجب بوجود آمدن انقلاب اسلامی شد واین رهبری الان هم توسط شاگر ایشان حضرت آیت الله خامنه ای حفظه الله ادامه دارد واگر مردم مثل همان زمان زمان شناس بوده وگوش به فرمایشات رهبری داشته ومنویات ایشان را اجر کنند وپیرو ولایت فقیه باشند هیچ گزندی به انقلاب نخواهد رسید واین انقلاب هر روز بهتر از روز قبل راه خود را ادامه خوهد داد. چنانچه امام خمینی (ره) بخوبی فرمودند: پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به کشور شما آسیبی نرسد.
رهبر انقلاب با کیاست وهوشیاری تمام نقشه های دشمن را از بین می برد ودر برابر آنها ایستاده است ولی این رهبری زمانی به همه اهداف خود خواهد رسید که مردم نیز پشتیبان آن باشند. ودر غیر اینصورت هیچ ضمانتی نیست که امثال معاویه ویزید با نامهای آمریکا واروپا بر کشور مسلط نشوند.
علت اینکه در زمان امام علی علیه السلام وبع ایشان امت به دست امثال معاویه ویزید افتاد بخاطر مردم بود که به توصیه های امام علی (ع) برای سرنگونی وجنگ با معاویه گوش نکردند ودر زمان امام حسن(ع) بخاطر پول ومنصب به دامن معاویه پناه بردند وامام برحق خود را تنها گذاشتند. وما باید تلاش کنیم این تجربه تلخ تکرار نشود.

علی ;547068 نوشت:

ملاک در اینجا حکومت فقه است نه حکومت شخص وشخصی که تعیین می شود باید دارای تقوا بوده وحریص به دنیا نباشد تا آنچه را که اسلام یمی خواهد اجرا کند نه تمایلات شخصی خودرا.
حال سخن در این است که در زمانهیا مختلف این حکومت فقه در قالب شخص بهتر پیاده می شود ویا در قالب اشخاص یعنی فقیه یا فقها؟ واختلاف هم بر سر این نوع مسائل بوجود می آید والا اگر در هر عصری شخصی که بتواند به تنهایی با جامعیتی که دارد این حکومت فقیه را پیاده کند پیدا شود به مراتب بهتر از شورای فقهی است.

chekhov;547560 نوشت:
خوب در مورد اول اگر بخواهیم مقایسه کنیم( یعنی علی (ع) رو با امام خمینی یا امام خامنه ای) ،به این نتیجه خواهیم رسید که در مورد شماره یک ، زمان امیر المومنین برتری داره نسبت به حال(مگر اینکه مخالف این موضوع باشید یعنی معتقد باشید امام خمینی از علی(ع) هم بالاتره!!)

اما در مورد شماره 2 کمی مقایسه سخت تر میشه ، چون باید خیلی از جوانبو سنجید اما با توجه به آمار هایی که از کشورمون به گوش میرسه و با توجه به رفتاری که خود آدم در اجتماع ازز سوی مردم میبینه ، باز هم به این نتیجه خواهیم رسید که مردم در زمان علی(ع) بهتر و به اسلام نزدیکتر بودند ،

مسلم اصل مقایسه انسان معصوم وبدون خطا با شخص غیر معصوم اشتباه است وامام معصوم جایگاهش آنقدر والا وبزرگ است که نمی شود با دیگران مقایسه کرد وامام علی علیه السلام فرمود: لا یقاس بنا احد،(صدوق،عیون اخبار الرضا، ج2، ص66) هیچ کس با ما مقایسه نمی شود.
اما در اینکه کدام مردم به دین وحمایت رهبری خود پایبندتر بودند بر خلاف نظر شما باید بگویم که مردم ایران در این زمینه بهتر بوده اند ودر عصر امام علی علیه السلام با وجود آنحضرت مردم ایشان را تنها گذاشتند وبه فرامین ایشان توجه نکردند.

chekhov;547614 نوشت:

حکوکت ولایت فقیه مبانی فقهی وکلامی دارد وکسی که در این علوم صاحب نظر نباشد نمی تواند در این امور اظهار نظر کند.

کریم;551524 نوشت:
با عرض سلام وادب محضر همه دوستان وعذر خواهی از تاخیر بوجود آمده:
هیچ ضمانتی غیر از بصیرت مردم وآگاه بودن مردم ومقابله با نقشه های دشمن نیست. اگر ما نسبت به حفظ اسلام وآرمانهیا دین وانقلاب حساس نبوده ودقت نداشته باشیم هر لحظه این احتمال وجود دارد. انقلاب ثمره دو چیز بوده است:
1- مردم 2- رهبری
رهبری شخصیتی مانند امام خمینی (ره) ودر صحنه بودن مردم موجب بوجود آمدن انقلاب اسلامی شد واین رهبری الان هم توسط شاگر ایشان حضرت آیت الله خامنه ای حفظه الله ادامه دارد واگر مردم مثل همان زمان زمان شناس بوده وگوش به فرمایشات رهبری داشته ومنویات ایشان را اجر کنند وپیرو ولایت فقیه باشند هیچ گزندی به انقلاب نخواهد رسید واین انقلاب هر روز بهتر از روز قبل راه خود را ادامه خوهد داد. چنانچه امام خمینی (ره) بخوبی فرمودند: پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به کشور شما آسیبی نرسد.
رهبر انقلاب با کیاست وهوشیاری تمام نقشه های دشمن را از بین می برد ودر برابر آنها ایستاده است ولی این رهبری زمانی به همه اهداف خود خواهد رسید که مردم نیز پشتیبان آن باشند. ودر غیر اینصورت هیچ ضمانتی نیست که امثال معاویه ویزید با نامهای آمریکا واروپا بر کشور مسلط نشوند.
علت اینکه در زمان امام علی علیه السلام وبع ایشان امت به دست امثال معاویه ویزید افتاد بخاطر مردم بود که به توصیه های امام علی (ع) برای سرنگونی وجنگ با معاویه گوش نکردند ودر زمان امام حسن(ع) بخاطر پول ومنصب به دامن معاویه پناه بردند وامام برحق خود را تنها گذاشتند. وما باید تلاش کنیم این تجربه تلخ تکرار نشود.

خیلی ممنون از پاسخ گویی شما(البته با تاخیر چند ماهه:khandeh!:)

دوست عزیز شما نگاه کنید در پاسخی که دادید چقدر از کلمات شرطی استفاده شده ، منظور من هم همین بود

که آیابا توجه به چیزی که من گفتم و مقایسه تاریخی که من کردم ، حکومت حال حاضر ما به اما و اگر وابسته شده ؟؟

و با توجه به آمار و ارقامی که از جامعه ی حال حاضر ایران به گوش میرسه و چیزی که واقعا آدم با چشم در جامعه میبینه

شما فکر می کنید چقدر مردم مسلمون در کشور ما وجود داره که اون بصیرت لازم رو داشته باشند ؟؟

chekhov;551665 نوشت:
دوست عزیز شما نگاه کنید در پاسخی که دادید چقدر از کلمات شرطی استفاده شده ، منظور من هم همین بود

که آیابا توجه به چیزی که من گفتم و مقایسه تاریخی که من کردم ، حکومت حال حاضر ما به اما و اگر وابسته شده ؟؟

استفاده از کلمات شرطی به این معنی نیست که الان مردم همه روی برگردانده اند. همین نظامی که می فرمایید 98 درصد مردم به آن رای داده اند وشکل ونوع مدیریت نظام را که بر اساس ولایت فقیه می باشد قبول کرده اند. تا الان هم پای آن ایستاده اند. در حالی که مردمی که خود به رئیس جمهور ونظام خاصی که رای داده اند اینطور پای آن نمی ایستند. که نمونه آن حکومت مصر وریاست جمهوری محمد مرسی بود. پس صرف انتخاب اکثریت مردم هم ضمانت بقا نمی آورد ولی نظام ایران 35 سال است با وجود تمام دشمنی ها با حمایت مردم باقی مانده است. وسخن ما در کلمات شرطی این بوده که با حفظ بصیرت نباید اجازه دهیم که به نظام خدشه ای وارد شود. واین سخنان دلیل بر این نم ی شود که نظام ما بر خلاف رای مردم اتخاب شده ویا اینکه اگز رهبر هم با رای مستقیم مردم انتخاب شود ضمانت بیشتری خواهد داشت. دقت بیشتری در کلمات داشته باشید.

کریم;551746 نوشت:
استفاده از کلمات شرطی به این معنی نیست که الان مردم همه روی برگردانده اند. همین نظامی که می فرمایید 98 درصد مردم به آن رای داده اند وشکل ونوع مدیریت نظام را که بر اساس ولایت فقیه می باشد قبول کرده اند. تا الان هم پای آن ایستاده اند. در حالی که مردمی که خود به رئیس جمهور ونظام خاصی که رای داده اند اینطور پای آن نمی ایستند. که نمونه آن حکومت مصر وریاست جمهوری محمد مرسی بود. پس صرف انتخاب اکثریت مردم هم ضمانت بقا نمی آورد ولی نظام ایران 35 سال است با وجود تمام دشمنی ها با حمایت مردم باقی مانده است. وسخن ما در کلمات شرطی این بوده که با حفظ بصیرت نباید اجازه دهیم که به نظام خدشه ای وارد شود. واین سخنان دلیل بر این نم ی شود که نظام ما بر خلاف رای مردم اتخاب شده ویا اینکه اگز رهبر هم با رای مستقیم مردم انتخاب شود ضمانت بیشتری خواهد داشت. دقت بیشتری در کلمات داشته باشید.

البته همچنان پاسخ بنده رو ندادید ، سوال من این بود چه تضمینی وجود داره برای اینکه رهبری به دست افرادی چون یزید نیوفته چنانکه بعد از علی(ع) افتاد ؟!اما شما با کلمات شرطی جواب من رو میدید که این اصلا به معنای تضمین نیست ؛

اما در مورد 98 درصد مردم که گفتید ، باید بگم(با وجود اعتقاد کامل من به تشیع) فکر نمیکنم رفراندوم 30 سال پیش ملاک مناسبی برای جامعه امروز ما باشه ، اگر باور ندارید آمار بیارم از جامعه ضد اسلامی خودمون و اگر به آمار اعتقاد ندارید خواهش میکنم خودتون برید بیرون و با چشمتون ببینید جامعه رو ،

پ..ن : باید اضافه کنم من هنوز هم به ولایت فقیه اعتقاد کامل دارم و این فقط یک شبهه کوچکیست که ایجاد شده و امیدوارم شما و دوستان با پاسخ هاتون هرچه سریعتر بنده رو راهنمایی کنید :Gol:

chekhov;551931 نوشت:
کجای قرآن اینو نوشته ، به نظر شما وقتی قرآن در مورد جزئی ترین مسائل هم حرفی برای گفتن داره ، ممکنه مطلبی به این مهمی رو خداوند

[=arial]من نگفتم قرآن بلکه گفتم ائمه، این دو تا هم طبق حدیث ثقلین عِدل هم و دو روی یک سکه اند. اگه مطلبی رو ائمه به ما فرموده باشند مثل اینه که در قرآن اومده باشه و اگه مطلبی در قرآن اومده باشه مثل اینه که معصومین علیهم السلام به ما فرموده باشند و فرقی نمی کند.

[="Times New Roman"][="Black"]با عرض سلام و ادب خدمت دوستان گرامی

از دوستان خواهشمندم مباحث سیاسی را در این سایت مطرح ننمایند و گفتمان عقیدتی را ادامه بدهند تا مجبور به حذف یا اصلاح پست ها نشویم .

یاحق[/]

بچه محله امام رضا;551976 نوشت:
[=arial]من نگفتم قرآن بلکه گفتم ائمه، این دو تا هم طبق حدیث ثقلین عِدل هم و دو روی یک سکه اند. اگه مطلبی رو ائمه به ما فرموده باشند مثل اینه که در قرآن اومده باشه و اگه مطلبی در قرآن اومده باشه مثل اینه که معصومین علیهم السلام به ما فرموده باشند و فرقی نمی کند.

خیر بنده به این موضوع معتقد نیستم ، در اینکه ائمه و قرآن دو روی یک سکه هستند شکی نیست اما سوال اینجاست که همیشه مقدار زیادی شک در احادیث و روایات موجوده ، اما در درستی قرآن هیچ شکی نیست ، شما که منکر احادیث ساختگی نمیشید ؟!

اما مطلبی به این مهمی که از 1400 سال تاریخ اسلام ، شامل حدود 1200 سال تاریخ اسلام میشه آیا انقدر اهمیت نداره تا خداوند شکی در این موضوع به وجود نیاره و این مطلب مهم رو در قرآن بیاره ؟!

اصلا چه لزومی داره خداوند بخواد برادران سنی ما در گمراهی به سر ببرند ؟؟

chekhov;552083 نوشت:
اما مطلبی به این مهمی که از 1400 سال تاریخ اسلام ، شامل حدود 1200 سال تاریخ اسلام میشه آیا انقدر اهمیت نداره تا خداوند شکی در این موضوع به وجود نیاره و این مطلب مهم رو در قرآن بیاره ؟!

[=arial]مثل اینکه بگی چرا خدا تو قرآن به ولایت امیر المومنین تصریح نکرده تا خیال همه راحت بشه؟
تمام آیاتی ولایت امیرالمومنین رو اثبات می کنه کنارش باید از روایت استفاده کنی و الا تو خود قرآن مطلب به این مهمی که نیاز به روایت نداشته یاشه نیست. اگر پیدا کردی برای من بیار...

[=arial]در ثانی شناخت احادیث ساختگی از احادیث صحیح برای متخصصین امر امکان پذیره و از این جهت مشکلی نیست.

chekhov;551931 نوشت:
دوست گرامی ،

کجای قرآن اینو نوشته ، به نظر شما وقتی قرآن در مورد جزئی ترین مسائل هم حرفی برای گفتن داره ، ممکنه مطلبی به این مهمی رو خداوند

یادش رفته باشه بگه ، مطلبی تا این اندازه مهم که خزاران سال تاریخ اسلام رو شکل میده......

طبق نص حدیث شریف ثقلین پیامبر بزرگوار اسلام برای نجات امت وعدم گمراهی آنها دو چیز را توصیه کردند واین دو باید باهم باشند ودر کنار هم که چنگ زدن به یکی ورها کردن دیگری خود گمراهی می آورد. واین حدیث متواتر بین شیعه وسنی است ودر کتب معتب رمثل صحیح مسلم، ج7، ص123، سنن ترمذی، کتاب فضائل اهل بیت وغیره آمده است وآندو قرآن واهل بیت هستند وطبق احادیث اهل بیت از جمله واما الاحادیث الواقعة فارجعوا فیها ذلی رواة احادیثنا( صدوق، کمال الدین، ج2، ص498) در حوادث پیش آمده به روات احادیث ما مراجعه کنید.
ویا در کتاب عوائدالایام مرحوم ملا احمد نراقی 19 حدیث در باب مراجعه به علماء ربانی نقل کرده است. پس طبق فرمایشات اهل بیت بادی در عصر غیبت به روات احادیث اهل بیت ویا همان علماء ربانی مراجعه کرد.

chekhov;551941 نوشت:
البته همچنان پاسخ بنده رو ندادید ، سوال من این بود چه تضمینی وجود داره برای اینکه رهبری به دست افرادی چون یزید نیوفته چنانکه بعد از علی(ع) افتاد ؟!اما شما با کلمات شرطی جواب من رو میدید که این اصلا به معنای تضمین نیست ؛

ببینید تضمینش همان آگاهی ودر صحنه بودن خود مردم است. ما می توانیم ا بیرون تضمینی بیاوریم وبگوییم این اشخاص ضمانت بقا هستند. اگر مردم در این رهبر ونظام را ندانند وهمه برای ارتقاء وتحکیم آن کمک نکنند تضمینی وجود ندارد. ولی آنچه مهم است از اول انقلاب تا به حال افراد زیادی بوده اند که برای تقویت نظام جان داده اند ودر عرصه های علمی ونظامی وفرهنگی کمک کرده اند.
بنده نمی دانم مراد شما چه نوع تضمینی است. چون تضمین در شرایطی که انسانها مختار وآزاد هستند خود آنها هستند که با اختیار خود نظام اصلح ومتکی بر دین را انتخاب کنند.

chekhov;551941 نوشت:
اما در مورد 98 درصد مردم که گفتید ، باید بگم(با وجود اعتقاد کامل من به تشیع) فکر نمیکنم رفراندوم 30 سال پیش ملاک مناسبی برای جامعه امروز ما باشه ، اگر باور ندارید آمار بیارم از جامعه ضد اسلامی خودمون و اگر به آمار اعتقاد ندارید خواهش میکنم خودتون برید بیرون و با چشمتون ببینید جامعه رو ،

به هر حال راهپیمایی ها وانتخابات جار یدر کشور خود نشانگر این تایید است واینکه در 22بهمن میلیونها انسان برای دفاع از نظام وانقلاب با وجود تمام مشکلات به صحنه می آیند واینطور نیست که در حال حاضر اکثریت خلاف نظام باشند. ملا حال حاضی انتخابات وراهپیمایی هاست.

chekhov;552083 نوشت:
خیر بنده به این موضوع معتقد نیستم ، در اینکه ائمه و قرآن دو روی یک سکه هستند شکی نیست اما سوال اینجاست که همیشه مقدار زیادی شک در احادیث و روایات موجوده ، اما در درستی قرآن هیچ شکی نیست ، شما که منکر احادیث ساختگی نمیشید ؟!

در قرآن دهها آیه وجود دارد در باب اهل بیت واثبات ولایت آنها مثل آیه ولایت، مونوا مع الصادقین، تطهیر وغیره. خوب این مردم چقدر به این آیات پایبند بودند وطبق آنها عمل کردند.
اگر مردم در دین خود وعمل به آن جدی نباشند خلاف قرآن هم عمل می کنند.

بچه محله امام رضا;547060 نوشت:
عزیز من!
این موضوع که یک موضوع پیچیده و سخت و کاملا تخصصی است چرا باید تو کرسی های آزاداندیشی مطرح بشه اونوقت مردمی که درباره اون آگاهی کافی ندارند بیان راجع بهش نظر بدن؟؟؟؟!!!!!
جای این بحث ها در کرسی های فقه و درس خارجه نه کرسی های آزاداندیشی، مگه قراره مردم درباره هر چیزی حتی چیزهایی که تخصصی در اون ندارند صاحب نظر باشند؟
در ضمن بحث شورایی همون زمان پرونده اش بسته شد و از قانون اساسی هم حذف شد، پس خیال شما راحت باشه که از این جهت در آینده مشکلی پیش نمی آد.

تا انجایی که اطلاع دارم رهبری محدودیت برای صحبت در کرسی های ازاد اندیشی مشخص نکرده اند هنوز .من که ادعای تابعیت از ولایت فقیه ندارم ولی اگر شما دارید بهتر است تابعش باشید.
کرسی ازاد اندیشی در دانشگاه ها برپا میشود و دانشجویان در موردش به صحبت مینشینند .
نه این صحبت هنوز پرونده اش بسته نشده و کافی است یک لحظه فکر کنید با وضع امروز خدای نکرده اگر رهبری فوت کنند حتی نباید ثانیه ای تاخیر در انتخاب رهبر یا شاید رهبران بعدی بیوفتد
پس بهتر است این موضوع قبل از فوت ایشان بررسی شود

کریم;552239 نوشت:

ببینید تضمینش همان آگاهی ودر صحنه بودن خود مردم است. ما می توانیم ا بیرون تضمینی بیاوریم وبگوییم این اشخاص ضمانت بقا هستند. اگر مردم در این رهبر ونظام را ندانند وهمه برای ارتقاء وتحکیم آن کمک نکنند تضمینی وجود ندارد. ولی آنچه مهم است از اول انقلاب تا به حال افراد زیادی بوده اند که برای تقویت نظام جان داده اند ودر عرصه های علمی ونظامی وفرهنگی کمک کرده اند.
بنده نمی دانم مراد شما چه نوع تضمینی است. چون تضمین در شرایطی که انسانها مختار وآزاد هستند خود آنها هستند که با اختیار خود نظام اصلح ومتکی بر دین را انتخاب کنند.

دقیقا ، من هم میخواستم به همین مطلب برسیم که در این نوع حکومت هیچ تضمینی وجود ندارد ، پس ممکنه کمتر از چند دهه حکومت به دست یزیدیان افتاده و حاصل انقلاب هیچ شود ،

اما من به دنبال چه تضمینی هستم ؟! به نظر شما حکومتی که بر مبنای دموکراسی باشه و بالاترین مقام کشور(که الآن رهبریست) هر چند سال یکبار به دست مردم انخاب بشه و در کل بشیم کشوری مثل آلمان ، سوئد یا ........ آیا به این معنا نیست که این نوع حکومت بهتر و تضمین شده تر از حالت قبلیست ؟؟

BABY;552327 نوشت:
تا انجایی که اطلاع دارم رهبری محدودیت برای صحبت در کرسی های ازاد اندیشی مشخص نکرده اند هنوز .من که ادعای تابعیت از ولایت فقیه ندارم ولی اگر شما دارید بهتر است تابعش باشید.
کرسی ازاد اندیشی در دانشگاه ها برپا میشود و دانشجویان در موردش به صحبت مینشینند .
نه این صحبت هنوز پرونده اش بسته نشده و کافی است یک لحظه فکر کنید با وضع امروز خدای نکرده اگر رهبری فوت کنند حتی نباید ثانیه ای تاخیر در انتخاب رهبر یا شاید رهبران بعدی بیوفتد
پس بهتر است این موضوع قبل از فوت ایشان بررسی شود

[=arial]به به! واقعا فیض بردیم از نظر شما:Kaf:
پس طبق نظر شما هر غیر متخصصی می تونه تو امور تخصصی نظر بده!
عزیز من! کرسی آزاد اندیشی مربوط به چیزهایی میشه که مردم از اون سر در میارن و می تونند نظر بدن، اما چیزی که مردم نسبت به اون اصلا تخصص ندارند تا بخوان راجع بهش اندیشه کنند چرا باید بیاد تو کرسی آزاد اندیشی؟؟؟!!!!
تازه اونی که من گفته بودم راجع به مفهوم ولایت فقیه و بحث کبروی بود، درباره مصداق و بحث صغروی که دیگر هیچ، این کار مربوط میشه به خبرگان نه مردم. اگه قرار بود مردم بیان خودشون بحث کنند چرا خبرگان رو انتخاب کردند؟

chekhov;552379 نوشت:
دقیقا ، من هم میخواستم به همین مطلب برسیم که در این نوع حکومت هیچ تضمینی وجود ندارد ، پس ممکنه کمتر از چند دهه حکومت به دست یزیدیان افتاده و حاصل انقلاب هیچ شود ،

اما من به دنبال چه تضمینی هستم ؟! به نظر شما حکومتی که بر مبنای دموکراسی باشه و بالاترین مقام کشور(که الآن رهبریست) هر چند سال یکبار به دست مردم انخاب بشه و در کل بشیم کشوری مثل آلمان ، سوئد یا ........ آیا به این معنا نیست که این نوع حکومت بهتر و تضمین شده تر از حالت قبلیست ؟؟

ببینید در کشورهایی مثل آلمان وسوئد وغیره حکومت سکولار است وکاری با دین ندارد هرچند با تمام اینها در برخی از همین کشورها مثل انگلیس بازهم خاندان سلطنتی نقش مهمی دارد. ولی نظام ما سکولار نیست بلکه نظامی الهی است ودر نظام دینی دیدبانی لازم است تا ناظر بر سایر قوا باشد که خلاف دین ومبانی دینی حرکت نکنند. ورهبر همین نقش را دارد ولی در همین کشور ما سایر قوا از قبیل مجریه ومقننه همه توسط مردم انتخاب می شوند. در عین حال رهبری باید شرایطی داشته باشد که همه مردم قادر به شناخت آن نیستند وکارشناس می خواهد ومجتهد می خواهد که بتواند تشخیص دهد این ولی فقیه اجتهاد دارد یا نه؟
یک نکته را هم فراموش نکنیم در همین کشورها هم که دموکراسی هست باز حزب بازی ها اجازه نمی دهد هر کسی در انتخابات شرکت کند ویا اگز شرکت کرد شانس برنده شدن داشته باشد وبعد از انتخاب نیز به نفع حزب خود عمل کرده که ثمره اش تظاهرات وال استریت واعتراضات سایر دول اروپایی میشود.

chekhov;552379 نوشت:

سلام علیکم

حکومت به قدری مهم است که بی‌توجهی به آن، بی‌توجهی به اساس دین است و اهمیت حفظ نظام از فروع دین بیشتر است که تضمین بقا می‌باشد و حکم حاکم اسلامی حکم نفسی و صنفی نیست بلکه از عصمت برمی‌خیزد. در این دو دوره اتصال به امام زمان(عج) و سیمی که از مقام معظم رهبری به ایشان وصل شد آن‌چنان بر جامعه تاثیر گذاشت که آرامش را به دل مومنان بازگرداند و رعب و وحشت را در دل فتنه‌گران انداخت و آتش را خاموش کرد. در فتنه 88 که جزء پیچیده‌ترین فتنه‌های تاریخ انقلاب بود ارتباط معنوی عبد صالح و انسان شایسته‌ای است که در برابر خدا تسلیم است و مردم و ولایت را برای خود نمی‌خواهد یعنی عاشق ولایت نیست، بلکه از باب تکلیف مسوولیت بر عهده گرفته و تا جان دارد این سنگر را حفظ می‌کند و همین مساله بود که جامعه را حفظ کرد در حالی که آن کس با رای مردم انتخاب می‌شود چه تضمینی دارد باقی بماند، اما ولایت فقیه تضمین الهی، عرفانی و فقهی دارد،ریاست شیرینی برای افراد دارد که از دست رفتن آن ترس ایجاد می‌کند بنابراین تشنگان قدرت آرام نمی‌نشینند و فتنه ایجاد می‌کنند اما جلوی پرخاش‌های آن‌ها گرفته می‌شود و در این رابطه شاهدیم وقتی با حضرت علی (ع) بیعت کردند هیچ کدام از آن‌ها که مخالف ایشان بودند نتوانستند پرخاش کنند و آرامشی بر فضا حاکم بود و همه به ایشان به عنوان امیر و رهبر مومنان تبریک گفتند. در ادامه در جریان حاکمیت حضرت امام (ره) نیز رقبا نتوانستند هیچ کاری بکنند چون سیری طبیعی بود و نه تحمیلی و در زمان ارتحال امام که ذهن‌های دوست و دشمن این موضوع را تداعی می‌کرد که مشکلاتی پیش خواهد آمد وقتی که مقام معظم رهبری برای این امر مطرح شدند حتی آن‌ها که مخالف بودند نیز سکوت کردند و ایشان با اتفاق نظر به رهبری رسیدند. مردم ایران در 32 سال گذشته ولایت‌مداری خود را تا مرز جان در صحنه نشان دادند چون امر ولایت و حکومت الهی پدیده‌ای الهی است و خود خدا از آن محافظت می‌کند، لذا ولایتی که امام (ره) آن را احیا کرد جوانه‌ای بود که نهال آن در غدیر ایجاد شده بود و بعد از رفتن امام استمرار داشت و امیدواریم تا حضور امام زمان(عج) این امر ادامه یابد

(گوشه ای از سخنان حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی (دامت برکاته)
)

التماس دعا ، یا زهرا(س)

BABY;552327 نوشت:
یک لحظه فکر کنید با وضع امروز خدای نکرده اگر رهبری .....

همیشه نور خدا منجلی شود
در سینه ای که مملو مهر ولی شد
من افتخار میکنم آری خدا کند خدا کند خداکند ....
جانم فدای حضرت سید علی شود

یا زهرا (س)

بچه محله امام رضا;552433 نوشت:
[=arial]به به! واقعا فیض بردیم از نظر شما:Kaf:
پس طبق نظر شما هر غیر متخصصی می تونه تو امور تخصصی نظر بده!
عزیز من! کرسی آزاد اندیشی مربوط به چیزهایی میشه که مردم از اون سر در میارن و می تونند نظر بدن، اما چیزی که مردم نسبت به اون اصلا تخصص ندارند تا بخوان راجع بهش اندیشه کنند چرا باید بیاد تو کرسی آزاد اندیشی؟؟؟!!!!
تازه اونی که من گفته بودم راجع به مفهوم ولایت فقیه و بحث کبروی بود، درباره مصداق و بحث صغروی که دیگر هیچ، این کار مربوط میشه به خبرگان نه مردم. اگه قرار بود مردم بیان خودشون بحث کنند چرا خبرگان رو انتخاب کردند؟

بارها در مجالسی نشسته ایم
هر فردی در بحث شرکت نمیکند
زیرا خجالت این را دارد که با توجه به اینکه علم صحبتش را ندارد جلوی سایرین دید پایینتری بهش شود.
در همین کلاسهای درسیمان که مینشینیم کمتر میبینیم کسی که به درس توجه ندارد و سر کلاس حواسش جای دیگر است سوالی از معلم بپرسد
و یا وقتی معلم و یا استاد قصد دارد بصورت ازاد هر کسی جواب سوالهایش را بدهد هر کسی در بحث شرکت نمیکند و فقط کسانی که درس را خوانده اند دستشان را بالا میاورند تا جواب بدهند.
خوب نیست که پیش از برپایی بگوییم که در این جلسه ممکن است پر غیرمتخصص باشد پس بحث نکنیم و بالاتر از ان اصلا جلسه را برگزار نکنیم.
پس بهتر است بدون نگاه به چنین مسایلی جلسات کرسی ازاداندیشی برگزار شود و دران به طرح مسایل مختلف پرداخت.
هیچ ایرادی ندارد قبل از برگزاری جلسه در بین حضار جزواتی پخش شود و انها با مطالعه ان در وضعیت 0 کیلومتر نباشند.

کریم;552672 نوشت:

یک نکته را هم فراموش نکنیم در همین کشورها هم که دموکراسی هست باز حزب بازی ها اجازه نمی دهد هر کسی در انتخابات شرکت کند ویا اگز شرکت کرد شانس برنده شدن داشته باشد وبعد از انتخاب نیز به نفع حزب خود عمل کرده که ثمره اش تظاهرات وال استریت واعتراضات سایر دول اروپایی میشود.

با همه جای صحبتتان موافقم الا این بخش بالا
بسیار پیش میاید در کشورهای دیگر که حزبی سرکار میاید که سالها از مناصب حکومتی بدور بوده است.
بنظر من و خیلی های دیگر احزاب در ایران ضعیف هستند و یا اگر قوی هم باشند فصلی فعالیت میکنند.
فعالیت احزاب در کشورهای دیگر باعث میشود که زنجیر قدرت فقط دست یک گروه خاص نباشد و احزاب هم مجبورند هر چند سال روند فعالیتشان را تغییر دهند .
البته این را هم بگویم که این بخش از صحبت شما که من باهاش مخالفم ربطی به این تاپیک ندارد.
در این تاپیک بحث این است که ولایت فقیه را به صورت فردی در جمهوری اسلامی داشته باشیم یا شورایی؟؟؟
در مورد نظرات شورایی همین بس بگویم
که مثلا وقتی مسیولی از نظام به دیدار مراجع قم میرود
در ان دیدارها همه مراجع نظراتی کاملا مشابه میدهند و پیش نمیاید که هر مرجعی یک نظری بدهد عکس نظر مرجع دیگر.

BABY;552853 نوشت:
در همین کلاسهای درسیمان که مینشینیم کمتر میبینیم کسی که به درس توجه ندارد و سر کلاس حواسش جای دیگر است سوالی از معلم بپرسد
و یا وقتی معلم و یا استاد قصد دارد بصورت ازاد هر کسی جواب سوالهایش را بدهد هر کسی در بحث شرکت نمیکند و فقط کسانی که درس را خوانده اند دستشان را بالا میاورند تا جواب بدهند.

[=arial]مرحبا بناصرنا....
شما حرف ما رو ناخواسته تایید کردی!

کریم;552672 نوشت:
ببینید در کشورهایی مثل آلمان وسوئد وغیره حکومت سکولار است وکاری با دین ندارد هرچند با تمام اینها در برخی از همین کشورها مثل انگلیس بازهم خاندان سلطنتی نقش مهمی دارد. ولی نظام ما سکولار نیست بلکه نظامی الهی است ودر نظام دینی دیدبانی لازم است تا ناظر بر سایر قوا باشد که خلاف دین ومبانی دینی حرکت نکنند. ورهبر همین نقش را دارد ولی در همین کشور ما سایر قوا از قبیل مجریه ومقننه همه توسط مردم انتخاب می شوند. در عین حال رهبری باید شرایطی داشته باشد که همه مردم قادر به شناخت آن نیستند وکارشناس می خواهد ومجتهد می خواهد که بتواند تشخیص دهد این ولی فقیه اجتهاد دارد یا نه؟

البته هیچ جای متنتون پاسخ من نبود ، من گفتم اگر تضمینی در حکومت فعلی نیست ، بهتره سکولار بشیم ،
حالا اگر درست فهمیده باشم شما حرفتون اینه که نظام ما بر پایه قوانین الهیست در صورتیکه نظام های سکولار اینطور نیستند
بله ، حق با شماست اما دلیلش اینه که اکثریت مردم اون کشور هارو مردمی تشکیل میدن که علاقه ای به مذهب ندارند
یعنی خیلی ساده تر بگم اگر اکثریت مردم کشور ما ، واقعا علاقه ای به مذهب و دین داشته باشند(که اینطور نیست) بعد از اینکه
نظام سکولار بشه ، میتونن با رای دادن به نماینده های هم عقیده خودشون باز هم قوانین مذهبی رو در مجلس به اجرا در بیارند

پس نگرانی شما از این بابت هم حل میشه ، اینطور نیست ؟؟

در ثانی ملاک تشخیص یک حکومت خوب از بد ، نیت یا اسم اون حکومت نیست بلکه حاصل کاریست که اون نوع حکومت در یک کشور انجام میده ،
حالا در عصر اطلاعات خیلی کار سختی نیست که بیایم نظام الهی خودمون رو با نظام های سکولار مقایسه کنیم
ببینیم ما از نظر علمی کجا هستیم و اونها کجا ،
تمام افتخارات ما به پیشرفت های فرهنگی و به اصطلاح معنوی بوده ، اما واقعا از نظر فرهنگ هم به گرد پای اونها نمیرسیم ؛

پس چرا وقتی با یک نظام سکولار میتونیم انقدر پیشرفت کنیم ، اما بعد از 30 سال پیشرفت زیادی در نظام الهی نمیبینیم !!
پس چرا باید نظام الهی رو انتخاب کنیم ؟؟

[="Times New Roman"][="Navy"]

chekhov;552991 نوشت:
پس چرا وقتی با یک نظام سکولار میتونیم انقدر پیشرفت کنیم ، اما بعد از 30 سال پیشرفت زیادی در نظام الهی نمیبینیم !!

سلام و عرض ادب
حکومت اسلامی ما 35ساله روی کار آمده و در همان ابتدا جنگی هشت ساله بر ما تحمیل شد یعنی ما در طی حدودا 25سال با این همه تحریم و مخالفت جهانی به این پیشرفت کنونی رسیده ایم.
ولی کشوری مثل آلمان بعد از جنگ جهانی دوم که مهم ترین رویدادی بود که آلمان درگیر اون بود مشکل دیگری سر راه پیشرفت خودش نداشته.
پس شما هم به اندازه آلمان به حکومت اسلامی ما وقت بدین البته با این شرط که تحریمی هم نباشه بعد از 40 سال بیشتر از آلمان امروز پیشرفت نداشته باشیم کمتر هم نخواهیم داشت.[/]

chekhov;552991 نوشت:

سلام عليكم با تشكر

ببخشيد ايا رسيدن در علم نانو را جمهوري اسلام داشت يا طاغوت
دسترسي به انرزي هستي را را جمهوري اسلام داشت يا طاغوت
رسيدن به علم سلول هاي بنيادين و لقاح مصنوعي را جمهوري اسلام داشت يا طاغوت
پيشرفت در صنايع دفاع و نظامي و مهندسي معكوس را جمهوري اسلام داشت يا طاغوت
ايا پيشرفت در علم پزكشي را جمهوري اسلام داشت يا طاغوت
طراحي و ساخت ماهواره هاي فرازميني را جمهوري اسلام داشت يا طاغوت
بالابردن امنيت مرز هاي جغرافيايي را جمهوري اسلام داشت يا طاغوت
ايا يادتان رفته مستعمره غرب تمام اثار و سرمايه هاي ملي ما را به تاراج برد؟
حكومت ظاغوت چه پيرفتي داد حخال انكه 2500 سال حكوممت كرد
ما 35 سال هست در موضع علمي نظامي پزشكي اجتماعي و همه موارد پيشرفت كرده ايم واقعا اين همه دستاورد و اندوخته در نظر شما هيچ است؟
حاشا به انصاف شما برادر عزيزم

سیده راضیه;553004 نوشت:
[=Times New Roman]

سلام و عرض ادب
حکومت اسلامی ما 35ساله روی کار آمده و در همان ابتدا جنگی هشت ساله بر ما تحمیل شد یعنی ما در طی حدودا 25سال با این همه تحریم و مخالفت جهانی به این پیشرفت کنونی رسیده ایم.
ولی کشوری مثل آلمان بعد از جنگ جهانی دوم که مهم ترین رویدادی بود که آلمان درگیر اون بود مشکل دیگری سر راه پیشرفت خودش نداشته.
پس شما هم به اندازه آلمان به حکومت اسلامی ما وقت بدین البته با این شرط که تحریمی هم نباشه بعد از 40 سال بیشتر از آلمان امروز پیشرفت نداشته باشیم کمتر هم نخواهیم داشت.

چرا ژاپن رو مثال نمیزنید ، اگر بعد از جنگ جهانی دوم بخواهیم ژاپن رو وصف کنیم فقط میشه گفت خرابه !!

ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم خرابه ای بیش نبود و حتی بدون وجود کمترین منابع زیر زمینی بعد از فقط چند دهه به این ژاپن تبدیل شد
دقت کنید بدون هیچ گونه منابع زیر زمینی !! اما ایران با این همه نعمتی که در اختیار داره بعد از 35 سال تازه به اینجا رسیده

مشکل اصلی هم سر سیاست های کشوره ، مثلا برای من جای سواله که چرا آمریکا دشمنه و روسیه و چین دوست ، در صورتی که در ظاهر آمریکا کشوریست بیشتر مسیحی اما روسیه و چین کمونیستی ،
اگر بخواهیم از نظر تجاوز به کشور های دیگه هم محاسبه کنیم باز هم روسیه با آمریکا برابره ، پس اگر میخوایم با کافران و مستکبران دشمن باشیم چرا گزینشی عمل میکنیم ؟؟ اگر نه پس این شاخ و شونه کشیدن برای آمریکا و دوستی و باج دادن به روسیه چیه ؟؟

:khaneh:

داستان هاي جالبي را برايمان نقل كگرديد

اما ما وقتي رجوع مي كنيم به ثابقه قبل از انقلاب مي بينيم ما چيزي جز از دست دادم و به يغما رفتن نداشتيم

پرفسور حسابي در خاطرات خود مي گويند وزير ترابري شاه از من پرسيد فلاني تو الان چه تلمذ مي كني گفتم فيزيك نفهميد چيت پرفوسر فرمودند من دو ساعت برايش توضيح دادم باز هم نفهميد اخر گفتم شيمي مي خوانم گفت اهان پس كار شما همان دارو سازي هست اخوي اين مسند و مقام علمي بك وزير ما بوده حالا ببين عامه مردم چه بودند

الحمد الله امروز ايران در موضع علمي نفر اول قله هاي جهان است ما نمي دانيم اين استدلالات اگر انقلاب نبود ما فلان و بهمان مي كرديم از كجا امده نكند ايشان علم غيب دارند؟

من هم مي گويم اگر انقلاب نمي شد همه ايران با خاك يكسان مي شد ايا شما هم مي گفتي بله؟

بحث علمي منطق خودش را دارد نه اينكه برويم از سايت كپي كنيم اگر كمي به دور بر خود نگاه كنيد پيشرف ايران را خواهيد ديد

واقعا انكار اين همه پيشرفت جاي تعجب دارد ما حرف اول در جنگك هوشمند را مي زنيم براستي كه انكار اينها انكار اظهر من الشمس است

ببخشيد برادر چخوو شما مطلب را را طرح نموديد

chekhov;552991 نوشت:

بنده هم در پاسخ گفتم

ببخشيد ايا رسيدن در علم نانو را جمهوري اسلام داشت يا طاغوت
دسترسي به انرزي هستي را را جمهوري اسلام داشت يا طاغوت
رسيدن به علم سلول هاي بنيادين و لقاح مصنوعي را جمهوري اسلام داشت يا طاغوت
پيشرفت در صنايع دفاع و نظامي و مهندسي معكوس را جمهوري اسلام داشت يا طاغوت
ايا پيشرفت در علم پزكشي را جمهوري اسلام داشت يا طاغوت
طراحي و ساخت ماهواره هاي فرازميني را جمهوري اسلام داشت يا طاغوت
بالابردن امنيت مرز هاي جغرافيايي را جمهوري اسلام داشت يا طاغوت
ايا يادتان رفته مستعمره غرب تمام اثار و سرمايه هاي ملي ما را به تاراج برد؟
حكومت ظاغوت چه پيرفتي داد حخال انكه 2500 سال حكوممت كرد
ما 35 سال هست در موضع علمي نظامي پزشكي اجتماعي و همه موارد پيشرفت كرده ايم واقعا اين همه دستاورد و اندوخته در نظر شما هيچ است؟
حاشا به انصاف شما برادر عزيزم

شما بايد مطالب بالاي ما را رديه بزنيد كه مدعي هستيد پيشرفت نكرديم اما در اين 35 سال به گونه اي ما رشد نموده ايم كه دهان هيمنه هاي پوشالي غرب باز است

يك كشور را نشانمان دهيد با توجه به اين مدت كوتاه و وجود دشمن هاي مختلف و دشمني هاي مختلف در دهه هاي اين 35 سال بتواند چنين پيشرفت هايي را داشته باشد

شما پيشرفت را در چه مي بيند؟

ايا انرزي هسته پيرفت نيست؟

ايا ساختن ماهواره پيشرفت نيبست؟

اياپيوست به محدود كمشور هاي توليد لقاح مصنوعي و سلول هاي بنيادين پيشرفت نيست؟

ايا وارد شدن به جلگه اولين هاي مقام هاي علمي و پزشكي و غذايي و غيره پيشرفت نيست؟

پس پيشرفت در نزد شما چه معنايي دارد؟

دوم استناد به سخنان ان اپوزيسون ادعاي شما را هم باطل مي كند زيرا او مي گويد اگر انقلاب نمي شد ما پيشرفت مي كرديم و با انقلاب پيرفت نكرده ايم اما شما مي گويم كمي پيرفت كرده ايم لذا احتجاج به سخنان او ادعاي شما را هم متزلزل مي كند برادر عزيزم

اهل سنت واقعي;553060 نوشت:
:khaneh:

داستان هاي جالبي را برايمان نقل كگرديد

اما ما وقتي رجوع مي كنيم به ثابقه قبل از انقلاب مي بينيم ما چيزي جز از دست دادم و به يغما رفتن نداشتيم

پرفسور حسابي در خاطرات خود مي گويند وزير ترابري شاه از من پرسيد فلاني تو الان چه تلمذ مي كني گفتم فيزيك نفهميد چيت پرفوسر فرمودند من دو ساعت برايش توضيح دادم باز هم نفهميد اخر گفتم شيمي مي خوانم گفت اهان پس كار شما همان دارو سازي هست اخوي اين مسند و مقام علمي بك وزير ما بوده حالا ببين عامه مردم چه بودند

الحمد الله امروز ايران در موضع علمي نفر اول قله هاي جهان است ما نمي دانيم اين استدلالات اگر انقلاب نبود ما فلان و بهمان مي كرديم از كجا امده نكند ايشان علم غيب دارند؟

من هم مي گويم اگر انقلاب نمي شد همه ايران با خاك يكسان مي شد ايا شما هم مي گفتي بله؟

بحث علمي منطق خودش را دارد نه اينكه برويم از سايت كپي كنيم اگر كمي به دور بر خود نگاه كنيد پيشرف ايران را خواهيد ديد

واقعا انكار اين همه پيشرفت جاي تعجب دارد ما حرف اول در جنگك هوشمند را مي زنيم براستي كه انكار اينها انكار اظهر من الشمس است

قبلا گفتم ، یکی از اشتباهات ما در امر مقایسه اینه که ما ایران رو با کشور هایی چون پاکستان ، افغانستان ، سوریه و ..... مقایسه میکنیم
درحالی که باید ایران رو با ایران مقایسه کرد ، بله ایرانی که دارای منابع نفت و گاز عظمیه و از نظر تنوع مواد معدنی در رده 12 جهان قرار داره

این ایرانه که تورمش عدد X و نرخ بیکاری و رشد اقتصادیش عدد Y رو نشون میده و به خاطر همین X و y هاست که باید نگران بود(عدد هاش مشخصه اما چون قرار بر این هست بحث سیاسی نکنم از x و y استفاده کردم)

حدیث داریم که اگر فقر از در خانه ای وارد شود ایمان از پنجره خارج می شود ، یا در نهج البلاغه میخونیم :

فقر مرگ بزرگ است

حکمت 164

و درود خدا بر او، فرمود: (به پسرش محمد حنفیه سفارش کرد) اى فرزند من از تهیدستى بر تو هراسناکم، از فقر به خدا پناه ببر، که همانا فقر، دین انسان را ناقص، و عقل را سرگردان، و عامل دشمنى«» است.

حکمت 320

پس من از شما سوال میکنم ، پیشرفت علمی(اگر واقعا به اون معنی وجود داشته باشه) ، به چه قیمتی ؟؟ سری به پائین شهر زدید ؟؟ سری به شهرستان ها زدید ؟؟ سری به بچه های بی سرپرست زدید که ببینید پیشرفت به چه قیمتی ؟؟!

chekhov;553090 نوشت:
پس من از شما سوال میکنم ، پیشرفت علمی(اگر واقعا به اون معنی وجود داشته باشه) ، به چه قیمتی ؟؟ سری به پائین شهر زدید ؟؟ سری به شهرستان ها زدید ؟؟ سری به بچه های بی سرپرست زدید که ببینید پیشرفت به چه قیمتی ؟؟!

فقر و مشكلات اقتصادي در همه كشور ها هست از همان امريكاش كهادعاي اقتصاد حهاني مي كند بگيريد تا ديگر كشور ها اما درصدش متفاوت هست پس به گونه اي سخن نكويد كه در بقيه جاها بهشت هست و ايران جهنم مضاف بر اينكه ما هم ماجراي وال استريت و پيام هاي انرا فراموش نكرده ايم تعطيلي شركت هاي و كمپاني هاي بزرگ و معتبر امريكايي و غيره را پس استناد به فقر يك مسئله غير منطقي هست

دوم بحث ما بر سر پيرشف بوده نه فقر، شما مي گويد ايران با بايد با ايران قياس كرد برادرم چرا شما مشكلات ايران را در كنار هجمه دمشنان قرار نمي دهيد تا عادلانه تر نتيجه بگيريد؟

شما يك ايراني را در نظر گرفته ايد با بهترين امكانات اما انگار از قصد دارد سرويس دهي نمي كند براي جه ما بايد عراق و سوريه را در نظر نگيريم؟ يكي از عوالي كه جلوي سرعت ما را گرفته همين هست كه ما در مناطقي هستيم كه دورمان پر از دشمن و بعضي است ايا با وجود تحريم ها و همه موانع و الاخصوص امنيت مرز هاي جغرافيايي ايا اين انصاف هست كه بگويم اين همه پيرفت نداشته ايم و همش هيچ؟

ما ايران را بايد با توجه به وضعيت موجود جهاني و شرايط داخلي و حوزه خليح بررسي كنيم و نه اينگه نگاهمنا بدون ژرفاي سياسي باشد و همين طوري چيزي را منصوب كنيم

[=Times New Roman]

chekhov;553040 نوشت:
چرا ژاپن رو مثال نمیزنید ، اگر بعد از جنگ جهانی دوم بخواهیم ژاپن رو وصف کنیم فقط میشه گفت خرابه !!

ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم خرابه ای بیش نبود و حتی بدون وجود کمترین منابع زیر زمینی بعد از فقط چند دهه به این ژاپن تبدیل شد
دقت کنید بدون هیچ گونه منابع زیر زمینی !! اما ایران با این همه نعمتی که در اختیار داره بعد از 35 سال تازه به اینجا رسیده

مشکل اصلی هم سر سیاست های کشوره ، مثلا برای من جای سواله که چرا آمریکا دشمنه و روسیه و چین دوست ، در صورتی که در ظاهر آمریکا کشوریست بیشتر مسیحی اما روسیه و چین کمونیستی ،
اگر بخواهیم از نظر تجاوز به کشور های دیگه هم محاسبه کنیم باز هم روسیه با آمریکا برابره ، پس اگر میخوایم با کافران و مستکبران دشمن باشیم چرا گزینشی عمل میکنیم ؟؟ اگر نه پس این شاخ و شونه کشیدن برای آمریکا و دوستی و باج دادن به روسیه چیه ؟؟

سلام.چون شما اونجا آلمانو گفته بودید منم آلمانو گفتم دلیل خاصی نداشت.
دلایل پیشرفت ژاپن فکر نمیکنم ربطی به مذهبی نبودن حکومتشون داشته باشه. اتفاقا الان داشتم دلایل پیشرفت ژاپن رو از سایت ها میخوندم. میشه گفت تماما همون چیزهایی هست که دین ما بهشون تاکید و توصیه کرده. حالا اینکه ما به آموزه های دینمون عمل نمیکنیم دلیل این نیست که مذهب جلوی پیشرفت کشور مارو گرفته.
در ضمن ژاپن بعد از نزدیک 70 سال که از جنگ جهانی میگذره به اینجا رسیده نه چند دهه و ایران بعد 25 سال نه 35 سال.

chekhov;553090 نوشت:

سلام
من هم از شما سؤال میکنم، پیشرفت علمی به چه قیمتی؟ به قیمت وابسته شدن هرچه بیشتر به قدرتهای جهانی؟ رسوخ هرچه بیشتر بازوهای اون قدرتمندها در کشور ما؟ بیشتر و بیشتر شدن مستشارها؟ گوش سپردن به حرفهای اونها تا اونها چه دستوری بدن و ما عمل کنیم؟
هر چیزی یک قیمتی داره دوست عزیز! ما به دنبال استقلال هستیم. به دنبال این هستیم که یکی نباشه تا برامون تعیین تکلیف کنه و بگه چطور باید عمل کنیم. یکی که اون تصمیم بگیره چه زمانی شاه کشور ما بیاد و کی بره. کدوم سیاست اجرا بشه و کدوم نشه. ما به دنبال عزت هستیم. دنبال اینکه سرباز کثیف انگلیسی توی کوچه پس کوچه های ما ناموسمون رو زیر نظر نداشته باشه. دنبال اینکه مستشاران آمریکایی در کشورمون مصونیت قضایی نداشته باشن. دنبال اینکه تحقیر نشیم و بیگانگان برای کار در کشورمون حق توحش دریافت نکنند.
هر جیزی یک قیمتی داره. ما این ذلتها رو نخواستیم و البته سختیش رو هم داریم می بینیم. اما آینده روشنه. "إن تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم"

[="Times New Roman"][="Black"]سلام علیکم و رحمه الله

موضوع سوال

BABY;525788 نوشت:
میخواستم بدانم نظر فقها بر اساس روایات و احادیث

اگر فردی بهتر است چرا؟

ولایت فردی و شورائی بر اساس آیات و روایات است. قیاس نظام های حکومتی در باب موضوعاتی که مطرح شد در این بحث مدخلیتی ندارد .

لطفا حول موضوع اصلی نظرات تان را بیان بفرمائید .

یاحق[/]

chekhov;553261 نوشت:
ما فقر ، سخن من اینه که شما میگید پیشرفت و من سوالم اینجاست پیشرفت به چه قیمتی ؟؟

سلام علیکم

کاربر گرامی و محترم،بنده که دارم مباحث این تاپیک را دنبال میکنم متوجه نمیشوم ارتباط این مباحث اخیر با ولایت فردی و شورایی کجاست؟! اگر لطف بفرمایید ارتباطش را بیان بفرمایید ممنون میشوم،

التماس دعا،یا زهرا(س)

یارب;553303 نوشت:
سلام علیکم

کاربر گرامی و محترم،بنده که دارم مباحث این تاپیک را دنبال میکنم متوجه نمیشوم ارتباط این مباحث اخیر با ولایت فردی و شورایی کجاست؟! اگر لطف بفرمایید ارتباطش را بیان بفرمایید ممنون میشوم،

التماس دعا،یا زهرا(س)

متاسفانه دلیل حذف نوشته های من بی ارتباط بودن اونها نیست ، دلیلش یا ناتوانی دوستان شما در پایخگویست یا حالت بهتر رو در نظر میگیرم دلیلش بی حوصلگی یا وقت کافی نداشتن یا ...... است ،

اما من خلاصه حرف های خودم رو با دوستان شما مطرح میکنم تا به ارتباطش پی ببرید :

من : سوال یا شبهه ای برای من ایجاد شده بود در مورد ولایت فقیه که در صفحه های اول میتونید بخونیدش

دوستان : دوستان شما در پاسخ گفتند که هیچ تضمینی برای اینکه حکومت به دست یزیدیان نیفتد نیست و مردم باید همیشه در صحنه باشند و بصیرت کافی داشته باشند و ......

من : پس با این اوصاف آیا حکومت های سکولار ، بهتر از این نوع حکومت نیست ، به دلیل اینکه هم تضمین بیشتر در اونهاست و هم باعث پیشرف هرچه بیشتر کشور می شوند ،

دوستان : نه خیر ، کشور ما هم پیشرفت های زیادی داشته ، پیشرفت در نانو ، در علم هسته ای در .......

من : پیشرفت به چه قیمتی ؟؟ پیشرفتی که حاصلش فقر و بدبختی برای اکثریت مردم کشور بوده ؟؟ بعد هم اون احادیث رو از امام علی(ع) نقل کردم ، پس شد آنچه شد ، در ضمن باید اضافه کنم دیشب ساعت 2.30 نصف شب کلی وقت گزاشتم برای پاسخگویی به دوستان شما اما امروز میام میبینم فقط پس های من پاک شده ، و هنوز صورت مسئله که دوستان شما نقل کردند سر جاش هست ؛

پس سوال اینجاست چطور میشه صورت مسئله به موضوع ارتباط داشته باشه اما جوابش نه ؟؟(به قول فامیل دور: من دیگه حرفی ندارم)

[="Times New Roman"][="Navy"]

chekhov;553447 نوشت:
متاسفانه دلیل حذف نوشته های من بی ارتباط بودن اونها نیست ، دلیلش یا ناتوانی دوستان شما در پایخگویست یا حالت بهتر رو در نظر میگیرم دلیلش بی حوصلگی یا وقت کافی نداشتن یا ...... است ،

سلام
جناب چخو موضوع بحث بین ولایت فرد فقیه یا شورایی از فقهاست. بحث سر حکومت اسلامی و غیر اسلامی نیست. و سیاه نمایی حکومت اسلامی ایران ربطی به تاپیک نداره.
و ادامه دادن بحث های نامربوط بعد از تذکر مدیر محترم محکوم به حذف هستند.
البته باید تمامی بحث از ابتدا حذف میشد و یا سوال شما در تاپیک دیگری به کارشناس ارجاع میشد. اگر موافقید بحثتان را در تاپیک دیگری ادامه دهید.
باتشکر[/]

chekhov;553447 نوشت:
پس با این اوصاف آیا حکومت های سکولار ، بهتر از این نوع حکومت نیست ، به دلیل اینکه هم تضمین بیشتر در اونهاست و هم باعث پیشرف هرچه بیشتر کشور می شوند ،

سلام علیکم
کاربر گرامی شما از یک نکته خیلی مهم غافل شده اید وگرنه این شبهه برایتان ایجاد نمیشد !

و آن هم اینکه از زمان پیامبراکرم (ص) و معصمومن (ع) تاکنون هدف از تشکیل حکومت چه بوده است ؟!

هدف از تشکیل حکومت ، حکومت دینی است نه هر حکومتی !، حکومتی که بر مبنای اصول دینی و فرامین الهی باشد ، پس هرحکومتی که در عالم تشکیل شو د اگر دینی(فقط برپایه دین اسلام) نباشد ناقص است ولو اینکه بهترین پیشرفتها را از نظر صنعتی و غیره داشته باشند ،و تنها حکومتی مورد قبول است و ادامه حکومت انبیا (ع) که بر مبنای دین اسلام بنا شده باشد

[=&quot]مقصود از حکومت اسلامی، حکومتی است که قوانین آن بر اساس اراده تشریعی خداوند سبحان تنظیم شده و به اجرا درمی آید و حاکمان در این حکومت، به اراده تشریعی خداوند، عهده دار این منصب هستند.
[=&quot]ناسازگاری حکومت اسلامی با حکومت سکولار با توجه به معنای این دو نوع حکومت بسیار روشن است و عقل در داوری بین دو حکومت با برهانی دانستن وجود خدا حکومت دینی و اسلامی را اجتناب ناپذیر می داند و در صورت شک، حکومت اسلامی به دلیل محتمل بودن وجود خدا حکومت الهی بر حکومت سکولار رجحان دارد و به همین دلیل حکومت سکولار نامحتمل است و فقط در یک صورت می توان حکومت سکولار را محتمل دانست که اثبات شود که مردم بالاصاله در برابر خدا دارای حق حاکمیت هستند در حالی که این با مالکیت علی الاطلاق خدا و حتی با محتمل بودن مالکیت علی الاطلاق وی ناسازگار است

حاکمیت کشور ما نیز ادامه حکوت الهی است همانگونه که آیت الله جوادی آملی (دامت برکاته ) میفرمایند :

ماهیت این حکومت نیز هم‌چون حکومت عصر حضور معصوم، حاکمیت دین می‌باشد و ولایت فقیه جامع شرایط، به تصدی فقاهت عادلانه و سیاست فقیهانه به عنوان نیابت از معصوم و سرپرستی حوزة اجرای قوانین الهی باز می‌گردد.

در عصر غیبت نیز گستردگی احکام اسلام نسبت به پهنة زمان و مکان و رسالت فرازمانی و فرامکانی اسلام برای هدایت بشر و ضرورت اجرای احکام اسلام در این عصر، هم‌چون عصر ظهور، ایجاب می‌کند که به حکومت و ساختار آن نیز توجه شود و در این راستا، فقیه جامع‌الشرایط به عنوان نزدیک‌ترین فرد به امام معصوم در فقاهت و عدالت، عهده‌دار رهبری نظام اسلامی در عصر غیبت می‌گردد.

عنصر اصلی و محوری نظام اسلامی، رهبری نظام اسلامی است. حقیقت رهبری نظام اسلامی، به حاکمیت دین و مکتب برمی‌گردد؛ زیرا حاکم اسلامی ـ چه امام معصوم ـ در عصر حضور و چه ولی‌فقیه در عصر غیبت ـ مأمور اجرای قانون الهی است.

التماس دعا ، یازهرا(س)

سیده راضیه;553449 نوشت:
[=Times New Roman]

سلام
جناب چخو موضوع بحث بین ولایت فرد فقیه یا شورایی از فقهاست. بحث سر حکومت اسلامی و غیر اسلامی نیست. و سیاه نمایی حکومت اسلامی ایران ربطی به تاپیک نداره.
و ادامه دادن بحث های نامربوط بعد از تذکر مدیر محترم محکوم به حذف هستند.
البته باید تمامی بحث از ابتدا حذف میشد و یا سوال شما در تاپیک دیگری به کارشناس ارجاع میشد. اگر موافقید بحثتان را در تاپیک دیگری ادامه دهید.
باتشکر

علیک ،

بله منم همین قصد رو دارم ، اما اول به یکی از مدیران این بخش پیام دادم و موضوعی که میخواستم مطرح کنم رو براشون شرح دادم تا اگر موافقت شد بعد جستار مربوطه رو راه بندازم تا بعدا مشکلی ایجاد نشه و پست هام پاک نشه ؛

در ضمن اگر از حرف من ناراحت شدید ، من پوزش میطلبم :Gol:

موضوع قفل شده است