جمع بندی سئوال در مورد عنایت خداوند در هنگام تولد امام حسین (ع)

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سئوال در مورد عنایت خداوند در هنگام تولد امام حسین (ع)

با عرض سلام -گفته اند که خداوند متعال هنگام تولد امام حسین(ع) سه عنایت خاص داشته -خواهشمندم در این مورد پاسخ بفرمائید که این سه عنایت خداوند کدامند. باتشکر التماس دعا

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد کریم

سؤال:
سه عنایت ویژه‌ای که خداوند به امام حسین (علیه السلام) در هنگام تولد عطا نموده است، چه هستند؟

پاسخ:

آن طور که «شیخ عباس قمی» در کتاب «منتهی الآمال»، جلد اول، قسمت «زندگانی امام حسین (علیه السلام)»، بیان داشته است، در حین تولد آن حضرت، وقتی فرشتگان برای عرض تبریک نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می‌آمدند، با «فطرس» که یکی از فرشتگان الهی بود و به خاطر کندی در انجام امر الهی، بالهایش سوخته و به جزیره‌ای افتاده بود، ملاقات کردند و او با دیدن آ‌ن‌ها، سؤال کرد که کجا می‌روند؟ و گفتند به نزد پیامبر (صلی الله علیه و آله) می‌روند. «فطرس» گفت: من هم با شما می‌آیم که قبول کردند. او از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) طلب شفاعت کرد و حضرت فرمود: خود را به قنداقه این کودک بمال که بعد از آن بال‌هایش برگشت و گفته‌اند: «فطرس» در آسمان‌ها مباهات می‌کرد که من آزاد شده حسین بن علی (علیهما السلام) هستم.
مورد دیگر، این که گفته‌اند: حین تولد آن حضرت، حضرت فاطمه (علیها السلام) مریض شد و شیر در پستان‌هایش خشک شد و هر مرضعه‌ای(مادر شیرده) که آوردند، حسین (علیه السلام) شیر آن‌ها را نخورد. لذا رسول خدا (صلی الله علیه و آله) انگشت ابهام خود را بر دهان مبارک ایشان می‌نهاد و از آن شیر می‌خورد به طوری که تا دو سه روز کافی بود و این قضیه 40 روز به همین منوال بود. لذا گفته‌اند گوشت حسین (علیه السلام)، از گوشت پیامبر (صلی الله علیه و آله) است.
مورد سوم، این که در حدیث هست که هیچ کودکی، غیر از امام حسین (علیه السلام) و حضرت عیسی (علیه السلام) شش ماهه از مادر متولد نشد که بماند. (1)
البته با تعبیر «سه عنایت»، چیزی وجود ندارد؛ ولی این موارد را در شرح حال تولد آن حضرت نقل کرده‌اند.

منبع:

1. برای این سه مورد مراجعه شود به: قمی، عباس، منتهی الآمال، ج 1، ص 417 ـ 418
.

موضوع قفل شده است