صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: هجرت عده ای از صحابه برای زن

علاقه
    دفاع از حضرت زهرا (س)-سید عباس-اکبر بیرامی
    نوشته
    1,424
    حضور
    33 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    2
    گالری
    2
    صلوات
    2980

اشاره هجرت عده ای از صحابه برای زن

سلام علیکم و رحمت الله و برکاته و عرض ادب ...
    یک مطلبی را می خواستم اگر امکانش هست متن عربی ان را بدهید ممنون می شوم که ::
    در مورد مهاجرت عده ای از صحابه که به همراه پیامبر رفتند یک زنی بود اینا عاشق این زن بودند هجرت کردند
    با تشکر

ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۹/۲۹ در ساعت ۲۲:۳۳
    قابل توجه تهمت زنندگان ::
    ان شاء الله در آن دنیا با هم صحبت می کنیم و فقط یک سوال دارم چرا واقعا تهمت زدند ؟؟؟
    نکند ظاهر و باطن و عالم الغیب بودند نعوذ بالله ؟؟؟
    امام سجاد ع می فرمایند:
    لاستحل رجال مسلمون دمی * یرون أقبح ما یأتونه حسنا
    ای بسا اگر برخی لباب علمم ظاهر کنم مردم می گند امام سجاد بت پرسته یک مشت مسلمان خونم را می ریزن

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

با نام و یاد دوست

هجرت عده ای از صحابه برای زن

کارشناس بحث: استاد سید محسن

5. صلوات ها 4

علاقه
    علم
    نوشته
    1,262
    حضور
    24 روز 17 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2646

با سلام
    همراه پیامبر زنی نبوده اگر منظور شما مهاجرین قبل از پیامبر بودند که معمولا زن باهمسرش بوده یا تنها هجرت میکرده مثل ام کلثوم یا ام سلمه، مطلبی که شما بیان کردید(صحابه عاشق زنی شدند) از کجا شنیده اید؟

7. صلوات ها 3

نوشته
    38
    حضور
    1 روز 3 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    89

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام خدمت همه ی دوستان بزرگوار

بنده فکر کنم منظور دوست بزرگوارمون حدیثی هستش که در کتاب صحیح بخاری اومده :

حدثنا الحميدي عبد الله بن الزبير قال حدثنا سفيان قال حدثنا يحيى بن سعيد الأنصاري قال أخبرني محمد بن إبراهيم التيممي أنه سمع علقمة بن وقاص الليثي يقول سمعت عمر بن الخطاب رضي الله عنه على المنبر قال سمعت رسول الله صلى الله عليه و سلم يقول ( إنما الأعمال بالنيات وإنما لكل امرىء ما نوى فمن كانت هجرته إلى دنيا يصيبها أو إلى امرأة ينكحها فهجرته إلى ما جاهر إليه )

صحیح البخاری،ج1،ص1 و ج1،ص3 ط دار ابن کثیـــر یمامة - بیروت

که در این حدیث که از قول پیامبر نقل شده به این موضوع اشاره شده که ممکنه کسی به خاطر زن هم هجرت کنه که صحابه هم از این موضوع مستثناء نیستند.

9. صلوات ها 2

نوشته
    1,843
    حضور
    51 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4099

هجرت مقدس...

آن چه به يك حركت و هجرت قداست مي بخشد انگيزه ي پاك الهي است. از ديدگاه قرآن كريم، جهاد آن گاه ارزشمند است كه في سبيل الله باشد و نيز رويدادي ارزشمند است كه في سبيل الله باشد. هم چنين آن سفر و حركتي هجرت و مقدس است كه في سبيل الله باشد.

در قرآن، پيوسته سخن از انگيزه ي خدايي است، كه در كلام و سخن شيواي پيامبر صلي الله عليه و آله نيز آمده است:

انما الأعمال بالنيات و انما لكل امري ما نوي، فمن كانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله، و من كانت هجرته الي الدنيا فيصيبها أو امرأة ينكحها فهجرته الي ما هاجر اليه؛ [1] .

ارزش كارها به انگيزه ي آن بستگي دارد، براي هر كس همان است كه نيت كرده است. آن كس اگر براي خدا و رسول صلي الله عليه و آله هجرت كند هجرت او نيز به سوي خدا و رسول صلي الله عليه و آله است، و آن كس كه براي رسيدن به دنيا و زن، هجرت كند، هجرت او در حقيقت به سوي همان هاست.

پاورقي

[1] صحيح بخاري، ج 1، ص 18 - 17.

http://www.valiasr-aj.com/sarallah/include/VIEW.php?bankname=LIBLIST&RADIF=0000014276

11. صلوات ها 5

نوشته
    35
    حضور
    1 روز 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    127

نقل قول نوشته اصلی توسط ammarshia نمایش پست ها
    سلام علیکم و رحمت الله و برکاته و عرض ادب ...
    یک مطلبی را می خواستم اگر امکانش هست متن عربی ان را بدهید ممنون می شوم که ::
    در مورد مهاجرت عده ای از صحابه که به همراه پیامبر رفتند یک زنی بود اینا عاشق این زن بودند هجرت کردند
    با تشکر
    بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام

بنده هم این مطلبی رو که شما گفتید نشنیدم.
    البته موضوعی شبیه به آن را شنیده ام که البته از منبع غیر موثقی است و از صحت آن اطمینان ندارم.
    و آن این است که :

پیامبر همراه تعدادی از صحابه به مسافرتی رفته بودند (جهت جنگ یا غیر آن) و مدت سفر طولانی شد. و صحابه از دوری همسران به پیامبر صلی الله علیه و آله شکایت کردند و پیامبر نیز به ایشان مجوز ازدواج موقت با زنان بیوه شهری که در نزدیکی آنان بود را داده است.

البته همانطور که گفتم از صحت این مطلب به هیچ وجه اطمینان ندارم و صحت آن قویا محل تردید است ...

یا علی ع

13. صلوات ها 3

علاقه
    خواندن کتاب و خوردن غذا
    نوشته
    241
    حضور
    6 روز 11 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    570

وا عجبا ! تهمت و دشمنی های بیش از حد عده ای افراطی با صحابه بزرگ رسول خدا صلی الله علیه و اله باعث شده که چه سخن ها که نگویند!
    اولا هیچ انسان عاقلی به خاطر یک زن جان خود به خطر نمیندازد و پا به هجرت بدین سختی و با مشقت نمیگذارد و وطن خود ترک نمیکند !
    دوما خداوند اهل هجرت را ستوده و از ایشان اعلام رضایت کرده ! پس نه ما و نه هزار تا مثل ما اگر جهان جهان هم بدویم به مقام هجرت و صاحبان بیعت رضوان نخواهیم رسید ...... رضی الله عنهم و رضوا عنه .........
    ویرایش توسط عالم مقدس ملکوت : ۱۳۹۳/۰۳/۱۷ در ساعت ۲۱:۰۰

نوشته
    38
    حضور
    1 روز 3 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    89

نقل قول نوشته اصلی توسط عالم مقدس ملکوت نمایش پست ها
    وا عجبا ! تهمت و دشمنی های بیش از حد عده ای افراطی با صحابه بزرگ رسول خدا صلی الله علیه و اله باعث شده که چه سخن ها که نگویند!
    اولا هیچ انسان عاقلی به خاطر یک زن جان خود به خطر نمیندازد و پا به هجرت بدین سختی و با مشقت نمیگذارد و وطن خود ترک نمیکند !
    دوما خداوند اهل هجرت را ستوده و از ایشان اعلام رضایت کرده ! پس نه ما و نه هزار تا مثل ما اگر جهان جهان هم بدویم به مقام هجرت و صاحبان بیعت رضوان نخواهیم رسید ...... رضی الله عنهم و رضوا عنه .........
    به به جناب عالم مقدس ملکوت عزیز! بنده رو یواش یواش باید به جا بیاورید! بنده همونی هستم که در مناظرات و مباحث متعدد در یکی از تالارهای گفت و گو شکست خوردید ازش و بعدش هم دیگه جرات نکردید پست های خودتون رو در اون جا قرار بدید! چیه اینجا هم دارید سم پاشی میکنید! من تنها امیدم به شما اینه که خوش بختانه معاویة رو قبول ندارید! ( عکس سب معاویة تون هم موجوده!)

نظرتون چیه در همین تالار در مورد صحابه و تطابق رفتارشون با قرآن و سنت مناظره ای داشته باشیم؟

منتظرتون هستم برادر اهل سنت عزیز.

16. صلوات ها 3

علاقه
    دفاع از حضرت زهرا (س)-سید عباس-اکبر بیرامی
    نوشته
    1,424
    حضور
    33 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    2
    گالری
    2
    صلوات
    2980

نقل قول نوشته اصلی توسط سید محسن نمایش پست ها
    با سلام
    همراه پیامبر زنی نبوده اگر منظور شما مهاجرین قبل از پیامبر بودند که معمولا زن باهمسرش بوده یا تنها هجرت میکرده مثل ام کلثوم یا ام سلمه، مطلبی که شما بیان کردید(صحابه عاشق زنی شدند) از کجا شنیده اید؟
    سلام خدمت شما استاد گرامی پوزش بابت تاخیر چند روز نتم قطع بود ..
    نه کلا اهل سنت به این ایه استدلال می کنند که ایه 72 سوره انفال که می گند همه صحابه خدا ازشون راضی است یک قیدی ذکر کرده است به اسم هاجروا فی سبیل الله که از این طریق اگرثابت شد به خاطر زن بوده است عده از استدلالشان به فنا می رود!!خوب
    یک زنی بود اینا عاشق این زن بودند هجرت کردند این زن را که عرض می کنم دران جایی که می خواستند هجرت کنند بوده است
    نقل قول نوشته اصلی توسط ملاصدرا نمایش پست ها
    انما الأعمال بالنيات و انما لكل امري ما نوي، فمن كانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله، و من كانت هجرته الي الدنيا فيصيبها أو امرأة ينكحها فهجرته الي ما هاجر اليه؛ [1] .
    باتشکر این مطلب را داشتمم . کارم به اصل قضیه است !!

نقل قول نوشته اصلی توسط Qaher313 نمایش پست ها
    بنده هم این مطلبی رو که شما گفتید نشنیدم.
    ازیکی از اساتید شنیدم که در امر شبهات از من و شما بسیار بالاتر است اگر شد و مطلب به جایی رسید حتما اسم ایشون را هم می برم
    قابل توجه تهمت زنندگان ::
    ان شاء الله در آن دنیا با هم صحبت می کنیم و فقط یک سوال دارم چرا واقعا تهمت زدند ؟؟؟
    نکند ظاهر و باطن و عالم الغیب بودند نعوذ بالله ؟؟؟
    امام سجاد ع می فرمایند:
    لاستحل رجال مسلمون دمی * یرون أقبح ما یأتونه حسنا
    ای بسا اگر برخی لباب علمم ظاهر کنم مردم می گند امام سجاد بت پرسته یک مشت مسلمان خونم را می ریزن

18. صلوات ها 3

نوشته
    1,843
    حضور
    51 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4099

نقل قول نوشته اصلی توسط ammarshia نمایش پست ها
    باتشکر این مطلب را داشتمم . کارم به اصل قضیه است !!
    سلام
    بنده تنها مطلبی که در این مورد شنیدم این است که یکی از صحابه برای ازدواج با ام قیس هجرت کرده

عن شقيق قال : قال عبد الله : " من هاجر يبتغي شيئا فهو له ، قال : هاجر رجل ليتزوج امرأة يقال لها : أم قيس وكان يسمى مهاجر أم قيس " .
    رواه الطبراني في " الكبير " ( 8540 ) .
    قال ابن حجر : " وهذا إسناد صحيح على شرط الشيخين " فتح الباري " ( 1 / 10 ) .
    وقال ابن رجب الحنبلي- : " وقد اشتُهر أن قصة " مهاجر أم قيس " هي كانت سبب قول النبي صلى الله عليه وسلم ( من كانت هجرته إلى دنيا يصيبها أو امرأة ينكحها ) وذكر ذلك كثير من المتأخرين في كتبهم ، ولم نرَ لذلك أصلاً يصح " جامع العلوم والحِكَم " ( ص 14 ) .
    وقال الحافظ ابن حجر : " وقصة " مهاجر أم قيس " رواها سعيد بن منصور قال : أخبرنا أبو معاوية عن الأعمش عن شقيق عن عبد الله - هو ابن مسعود - قال : من هاجر يبتغي شيئاً ... – وساق الأثر - .
    ورواه الطبراني من طريق أخرى عن الأعمش بلفظ " كان فينا رجل خطب امرأة يقال لها أم قيس فأبت أن تتزوجه حتى يهاجر فهاجر فتزوجها فكنا نسميه مهاجر أم قيس "

20. صلوات ها 5

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۱۰/۱۷, ۲۲:۲۲ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری