آیا شرط عدم دخول در عقد نکاح، خلاف مقتضی عقد است؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا شرط عدم دخول در عقد نکاح، خلاف مقتضی عقد است؟

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا ابا عبدالله (ع) ، السلام علیک یا قمر بنی هاشم(ع) ، السلام علیک یا زین العابدین(ع)

السلام علیک یا صاحب الزمان(عج)

با سلام خدمت تمامی دوستان و سروران گرامی

ضمن تبریک اعیاد شعبانیه خدمت شما دوستان

به نظر من این تایپیک ایراد دارد....(البته من تایپیک رو کامل نخوندم) اما متوجه شدم دوستان بحثشون فقط روی اذن پدر دختر متمرکز شده

کارشناس های محترم و دوستان عزیز روی این موضوع بحث نداشتید که شرطی در عقد موقت این دختر ذکر شده چه وضعیتی دارد،

...;517010 نوشت:
این آقا اول به من گفت ما میتونیم یه صیغه ی محرمیت (ازدواج موقت) بخونیم
...;517010 نوشت:
و در حد لذت بردن و ارضا شدن البتهبدون دخول با هم دیگه باشیم و چون نمیخوایم دخول داشته باشیم نیازی به اجازه ی پدرت نداری.

از نوشته های این خانم محترم این طور بر می آید که شرط مزبور ( شرط عدم دخول ) باشد.

اصلا شرط عدم دخول صحیح می باشد؟

اگر این شرط را در شروط باطل و شروط باطل و مبطل عقد بررسی کنیم :

شرط باطل: 1.شرط نامقدور 2.شرط بی فایده 3.شرط نامشروع....(این دسته از شروط باطل اند اما مبطل عقد نیستند)

شرط باطل و مبطل :

1.شرط خلاف مقتضی ذات عقد 2.شرط مجهولی که جهلش به یکی از عوضین سرایت کند

به نظر می رسد شرط عدم خول رو باید در شروط باطل و مبطل عقد ، آنهم شرط خلاف مقتضی ذات عقد بررسی کرد

تا این جا جایگاه بررسی مشخص است ، با رنگ قرمز هم مشخص شد.

سوال پس این می باشد که :

آِیا شرط عدم دخول در عقد نکاح خلاف مقتضی ذات است؟

یعنی مشخص کنید که این شرط اصلا صحیح بوده که ضمن عقد نکاح شده، آیا اصلا عقد نکاح صحیح بوده است یا خیر.

به نظر می رسد مسئله اختلافی است ، بین فقها اختلاف است.

تکمیل:

با توجه به این که داده های مورد نظر جمع شد اما تصمیم گیری و اعلام نظر در این مورد منوط به مطالعه بیشتر شد ، سایر پست هایی که بعد از این پست دادم رو حذف کردم

پس لطفا کارشناس ها نظرشون رو در مورد این سوال من اعلام کنند

این شرط ( شرط عدم دخول)

سوال نخست) آیا شرط خلاف مقتضی ذات عقد است؟

سوال دوم) اگر این شرط خلاف مقتضی ذات نیست، آیا اثری غیر قابل انفکاک از عقد نکاح است؟

سوال سوم) مشروعیت این شرط به مصلحت جامعه است یا خیر؟

وضعیت این سه سوال رو چه در این تایپیک و چه در تایپیک مستقل هر چه سریع تر مشخص کنید.

تکمیلی 2: با تشکر از جناب طاهر که این پست رو به پست جدیدی انتقال دادند تا بحث شود و هم چنین از اساتیدی که در این تایپیک شرکت و پاسخ می دهند قدردانی می کنم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

sayedali;523896 نوشت:
[=arial black]اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا ابا عبدالله (ع) ، السلام علیک یا قمر بنی هاشم(ع) ، السلام علیک یا زین العابدین(ع)

با سلام خدمت تمامی دوستان و سروران گرامی

ضمن تبریک اعیاد شعبانیه خدمت شما دوستان

[=arial black]به نظر من این تایپیک ایراد دارد....(البته من تایپیک رو کامل نخوندم) اما متوجه شدم دوستان بحثشون فقط روی اذن پدر دختر متمرکز شده

کارشناس های محترم و دوستان عزیز روی این موضوع بحث نداشتید که شرطی در عقد موقت این دختر ذکر شده چه وضعیتی دارد،

[=arial black]

[=arial black]از نوشته های این خانم محترم این طور بر می آید که شرط مزبور ( شرط عدم دخول ) باشد.

اصلا شرط عدم دخول صحیح می باشد؟

اگر این شرط را در شروط باطل و شروط باطل و مبطل عقد بررسی کنیم :

شرط باطل: 1.شرط نامقدور 2.شرط بی فایده 3.شرط نامشروع....(این دسته از شروط باطل اند اما مبطل عقد نیستند)

شرط باطل و مبطل :

[=arial black][=arial black]1.شرط خلاف مقتضی ذات عقد[=arial black][=arial black] 2.شرط مجهولی که جهلش به یکی از عوضین سرایت کند

به نظر می رسد شرط عدم خول رو باید در شروط باطل و مبطل عقد ، آنهم شرط خلاف مقتضی ذات عقد بررسی کرد

تا این جا جایگاه بررسی مشخص است ، با رنگ قرمز هم مشخص شد.

سوال پس این می باشد که :

[=arial black][=arial black]آِیا شرط عدم دخول در عقد نکاح خلاف مقتضی ذات است؟

یعنی مشخص کنید که این شرط اصلا صحیح بوده که ضمن عقد نکاح شده، آیا اصلا عقد نکاح صحیح بوده است یا خیر.

[=arial black][=arial black]

به نظر می رسد مسئله اختلافی است ، بین فقها اختلاف است.

تکمیل:

با توجه به این که داده های مورد نظر جمع شد اما تصمیم گیری و اعلام نظر در این مورد منوط به مطالعه بیشتر شد ، سایر پست هایی که بعد از این پست دادم رو حذف کردم

پس لطفا کارشناس ها نظرشون رو در مورد این سوال من اعلام کنند

این شرط ( شرط عدم دخول)

سوال نخست) آیا شرط خلاف مقتضی ذات عقد است؟

سوال دوم) اگر این شرط خلاف مقتضی ذات نیست، آیا اثری غیر قابل انفکاک از عقد نکاح است؟

سوال سوم) مشروعیت این شرط به مصلحت جامعه است یا خیر؟

وضعیت این سه سوال رو چه در این تایپیک و چه در تایپیک مستقل هر چه سریغع تر مشخص کنید.

[=arial black]

[=arial black]

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

1-شرط مذكور خلاف مقتضاي عقد نيست.1
2-
اثر غير قابل انفكاك از عقد هم نيست،بلكه از حقوق محسوب مي شود كه با شرط ساقط مي شود .
3-با كارشناسان مشاوره مطرح كنيد.

پي نوشت:
1- العروةالوثقي مع التعلیقة الامام خمینی،احكام نكاح،فصل فيما يتعلق باحكام الدخول علي الزوجة،مساله 7

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black]****************
[=arial black] با سلام و درود به روح بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) و آرزوی سلامتی و طول عمر برای رهبر عزیز انقلاب امام خامنه ای

[=arial black]با سلام و احترام خدمت استاد شفا، ضمن تشکر از پاسخ گویی شما لطف کنید که:

[=arial black]1-فرمودید که طبق نظر مقام معظم رهبری خلاف مقتضی عقد نیست، منظورتون این است که خلاف مقتضی ذات عقد نیست یا خلاف مقتضی اطلاق عقد نیست؟

2- این پی نوشت شما نظر سید یزدی رو می رساند؟

اگه لطف کنید نظر سید یزدی رو با متن عربی و ترجه بنویسید ...

منظورتون این متن است:

[=arial black]( مسألة ) : لا يجوز ترك وطء الزوجة أكثر من أربعة أشهر
من غير فرق بين الدائمة والمتمتع بها ( 2 ) ولا الشابة ولا الشائبة ( 3 )
على الأظهر ( 4 ) والأمة والحرة ، لإطلاق الخبر كما أن مقتضاه عدم
الفرق ( 1 ) بين الحاضر والمسافر ( 2 ) في غير السفر الواجب ( 3 ) وفي
كفاية الوطء في الدبر إشكال كما مر ( 4 ) وكذا في الإدخال ( 5 ) بدون
الإنزال ( 6 ) لانصراف الخبر ( 7 ) إلى الوطء المتعارف وهو مع الإنزال .
والظاهر عدم توقف الوجوب على مطالبتها ذلك . ويجوز تركه مع
رضاها أو اشتراط ذلك حين العقد عليها ( 8 ) ومع عدم التمكن منه لعدم
انتشار العضو ، ومع خوف الضرر عليه أو عليها ، ومع غيبتها باختيارها ،
ومع نشوزها . ولا يجب أزيد من الإدخال والإنزال ، فلا بأس بترك سائر
المقدمات من الاستمتاعات . ولا يجري الحكم في المملوكة الغير
المزوجة فيجوز ترك وطئها ( 1 ) مطلقا .

السید الیزدی؛العروه الوثقی،(6جلدی)،مؤسسة النشر الإسلامي التابعة لجماعة المدرسين بقم المشرف،قم،چاپ : الأولى، سال چاپ : 1420،ج5،ص499.

[=arial black]اگه بشه ترجمه فارسیش رو کامل بفرمایید.[=arial black]

[=arial black]3- مقتضی ذات در عقد نکاح چیست ؟ اثر اصلی عقد در عقد نکاح چه می باشد؟

sayedali;524703 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black]****************
[=arial black] با سلام و درود به روح بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) و آرزوی سلامتی و طول عمر برای رهبر عزیز انقلاب امام خامنه ای

[=arial black]با سلام و احترام خدمت استاد شفا، ضمن تشکر از پاسخ گویی شما لطف کنید که:

[=arial black]1-فرمودید که طبق نظر مقام معظم رهبری خلاف مقتضی عقد نیست، منظورتون این است که خلاف مقتضی ذات عقد نیست یا خلاف مقتضی اطلاق عقد نیست؟

2- این پی نوشت شما نظر سید یزدی رو می رساند؟

اگه لطف کنید نظر سید یزدی رو با متن عربی و ترجه بنویسید ...

منظورتون این متن است:

[=arial black]( مسألة ) : لا يجوز ترك وطء الزوجة أكثر من أربعة أشهر

السید الیزدی؛العروه الوثقی،(6جلدی)،مؤسسة النشر الإسلامي التابعة لجماعة المدرسين بقم المشرف،قم،چاپ : الأولى، سال چاپ : 1420،ج5،ص499.

[=arial black]اگه بشه ترجمه فارسیش رو کامل بفرمایید.[=arial black]

[=arial black]3- مقتضی ذات در عقد نکاح چیست ؟ اثر اصلی عقد در عقد نکاح چه می باشد؟

سلام علیکم

1-خلاف ذات عقد نیست.
2-كتاب عروة الوثقي نوشته سيد محمد كاظم طباطبائي يزدي مي باشد كه مجتهدين زيادي نظريات خودشان را با تعليقه(حاشيه زدن ومطرح كردن نظرات خود در صورتي كه مخالف با نظر سيد باشدودر صورتي كه مخالف نباشد همان عبارت سيد را مي آورند بدون حاشيه)بر اين كتاب بيان مي كنند از جمله مرحوم امام كه تعليقه اي بر اين كتاب دارند.
ترجمه :
ترك كردن نزديكي با همسر بيش از چهار ماه جايز نيستوفرقي نمي كند دائم باشد يا متعه ،جوان باشد يا جوان نباشد،......وجايز است ترك نزديكي در صورتي كه با رضايت او باشد يا شرط كردن عدم نزديكي در هنگام عقد وباعدم توانايي بر آن به خاطر عذر وباترس ضرر براي مرد يا زن و.....

3-مقتضاى ذات عقد عبارت است از هر امرى كه عقد بدون آن محقق نمى‌گردد.
[=Noor_Lotus] به طورى كه اگر اين مقتضى منتفى شود، عقد لغة يا عرفا يا شرعا منتفى مى‌شود. مثل اينكه بيع عرفا نقل ملكيّت به نفر ديگر در مقابل عوض مى‌باشد. لذا اگر بيع از بايع به مشترى منتقل نشود و يا ثمن از مشترى به بايع منتقل نگردد، عرفا بيعى واقع نشده است.

[=Noor_Lotus][=Noor_Titr][=Noor_Lotus]مقتضاى اطلاق عقد عبارت است[=Noor_Titr] از امرى است فرعى، كه هرگاه عقد به طور مطلق يعنى بدون قيد و شرط واقع شود عقد اقتضاى آن امر را مى‌نمايد.
[=Noor_Lotus] مقتضاى اطلاق عقد منظور مستقيم و اصلى متعاقدين نيست و بدين جهت آنان مى‌توانند با درج شرط و قيد در عقد اقتضاى مزبور را تغيير دهند.(1)

پي نوشت:
[=Noor_Titr][=Noor_Lotus]1-قواعد فقهيه (بجنوردى، سيد محمد)، ج‌2، ص: 472
[=Noor_Lotus][=Noor_Titr][=Noor_Lotus]

بسم الله الرحمن الرحیم

شفا;526256 نوشت:
سلام علیکم

1-خلاف ذات عقد نیست.
2-كتاب عروة الوثقي نوشته سيد محمد كاظم طباطبائي يزدي مي باشد كه مجتهدين زيادي نظريات خودشان را با تعليقه(حاشيه زدن ومطرح كردن نظرات خود در صورتي كه مخالف با نظر سيد باشدودر صورتي كه مخالف نباشد همان عبارت سيد را مي آورند بدون حاشيه)بر اين كتاب بيان مي كنند از جمله مرحوم امام كه تعليقه اي بر اين كتاب دارند.
ترجمه :
ترك كردن نزديكي با همسر بيش از چهار ماه جايز نيستوفرقي نمي كند دائم باشد يا متعه ،جوان باشد يا جوان نباشد،......وجايز است ترك نزديكي در صورتي كه با رضايت او باشد يا شرط كردن عدم نزديكي در هنگام عقد وباعدم توانايي بر آن به خاطر عذر وباترس ضرر براي مرد يا زن و.....

3-مقتضاى ذات عقد عبارت است از هر امرى كه عقد بدون آن محقق نمى‌گردد.
به طورى كه اگر اين مقتضى منتفى شود، عقد لغة يا عرفا يا شرعا منتفى مى‌شود. مثل اينكه بيع عرفا نقل ملكيّت به نفر ديگر در مقابل عوض مى‌باشد. لذا اگر بيع از بايع به مشترى منتقل نشود و يا ثمن از مشترى به بايع منتقل نگردد، عرفا بيعى واقع نشده است.

مقتضاى اطلاق عقد عبارت است از امرى است فرعى، كه هرگاه عقد به طور مطلق يعنى بدون قيد و شرط واقع شود عقد اقتضاى آن امر را مى‌نمايد.
مقتضاى اطلاق عقد منظور مستقيم و اصلى متعاقدين نيست و بدين جهت آنان مى‌توانند با درج شرط و قيد در عقد اقتضاى مزبور را تغيير دهند.(1)

پي نوشت:
1-قواعد فقهيه (بجنوردى، سيد محمد)، ج‌2، ص: 472

[=arial black]سلام

1.لطفا اون متن عربی که در پست قبلی من یعنی پست چهارم آمده است را ترجمه کامل نمائید تا بتوانم از مفاهیمش استفاده کنم .

[=arial black][=times new roman]

sayedali;524703 نوشت:
( مسألة ) : لا يجوز ترك وطء الزوجة أكثر من أربعة أشهر

[=arial black]

2.مقصود من این بود که بیان فرمائید مقتضی ذات عقد نکاح چیست ، توضیحاتی که فرمودید تعریف مقتضی ذات هست که مفید بود ، سوال من این است که مقتضی ذات عقد نکاح چیست؟
آیا رابطه زوجیت مقتضی ذات است؟

sayedali;526412 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black]سلام

1.لطفا اون متن عربی که در پست قبلی من یعنی پست چهارم آمده است را ترجمه کامل نمائید تا بتوانم از مفاهیمش استفاده کنم .

[=arial black][=arial black]2.مقصود من این بود که بیان فرمائید مقتضی ذات عقد نکاح چیست ، توضیحاتی که فرمودید تعریف مقتضی ذات هست که مفید بود ، سوال من این است که مقتضی ذات عقد نکاح چیست؟
آیا رابطه زوجیت مقتضی ذات است؟

سلام عليكم
1-جايز نيست ترك نزديكي با همسر بيش از چهار ماه وفرق هم نمي كند كه همسر متعه يا دائم باشد،جوان يا پير باشد؛آزاده يا كنيز باشد بخاطر اطلاق روايات در اين زمينه همچنانكه مقتضاي آن روايات عدم فرق بين مسافر وغير مسافر است البته غير از سفر واجب ؛آيا نزديكي از عقب كفايت مي كند؟كه بيان شد بنابر احتياط واجب كفايت نمي كندوهمچنين كفايت نمي كند نزديكي بدون خروج مني چون منظور از نزديكي؛ نزديكي متعارف است ونزديكي متعارف با خروج مني همراه است؛ووجوب متوقف بر درخواست از طرف زن نيست ؛
جايز است ترك كردن نزديكي با رضايت زن يا با شرط كردن عدم نزديكي در حين عقد،يا با عدم توانايي مرد بر عدم نزديكي بخاطر عدم نعوظ در مرد،يا بخاطر ضرر داشتن نزديكي براي مرد يا زن ، يا بخاطر نبودن اختياري زن يا در صورتي كه زن ناشزه باشد؛
در اين حكم بيش از نزديكي وخروج مني چيز ديگري از مقدمات نزديكي با انواع استمتاعات لازم نيست؛
واين حكم در مورد همسر است ودر مورد كنيز جاري نيست پس اگر نزديكي با كنيز را ترك كند اشكالي ندارد.

2-زوجيت مقتضاي ذات عقد است.

بسم الله الرحمن الرحیم

شفا;531526 نوشت:
2-زوجيت مقتضاي ذات عقد است.

[=arial black]
پس تا این جا نتیجه این شد که ایجاد رابطه زوجیت مقتضی ذات در عقد نکاح هست وشرط عدم دخول خلاف مقتضی ذات عقد نکاح نیست.

ادامه می دهیم....

لطفا در پاسخ به سوالات به کتب فقها[=arial black] استناد داشته باشید وعلاوه بر نقل نظر هرفقیه(موافق و مخالف)،استدلال و تحلیل ایشان را هم بیاورید[=arial black]،(تحلیل محور و نظر محور بحث رو پیش ببرید).متن عربی و ترجمه را نیز ارائه دهید.

پاسخ هر سوال را جداگانه مرقوم فرمائید.

[=arial black]1.معنا و مفهوم رابطه زوجیت چه می باشد؟ مشخص نمایید؟[=arial black]

[=arial black]2.آیا رابطه زوجیت مفهومی عام دارد؟ یا مفهمومی جدا از محرمیت،تناسل،دخول،انتفاع جنسی و ... است ؟

[=arial black]3.آیا میان لفظ انتفاع جنسی و رابطه جنسی تمایز وجود دارد؟ آیا انتفاع/رابطه جنسی محدود به دخول در عقد نکاح می باشد؟

[=arial black] 5.شرط عدم دخول آيا اثري غير قابل انفکاک از عقد نکاح دارد؟

[=arial black]

[=arial black]

[=arial black]

[=arial black]

sayedali;534890 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black]
پس تا این جا نتیجه این شد که ایجاد رابطه زوجیت مقتضی ذات در عقد نکاح هست وشرط عدم دخول خلاف مقتضی ذات عقد نکاح نیست.

ادامه می دهیم....

لطفا در پاسخ به سوالات به کتب فقها[=arial black] استناد داشته باشید وعلاوه بر نقل نظر هرفقیه(موافق و مخالف)،استدلال و تحلیل ایشان را هم بیاورید[=arial black]،(تحلیل محور و نظر محور بحث رو پیش ببرید).متن عربی و ترجمه را نیز ارائه دهید.

پاسخ هر سوال را جداگانه مرقوم فرمائید.

[=arial black]1.معنا و مفهوم رابطه زوجیت چه می باشد؟ مشخص نمایید؟[=arial black]

[=arial black]2.آیا رابطه زوجیت مفهومی عام دارد؟ یا مفهمومی جدا از محرمیت،تناسل،دخول،انتفاع جنسی و ... است ؟

[=arial black]3.آیا میان لفظ انتفاع جنسی و رابطه جنسی تمایز وجود دارد؟ آیا انتفاع/رابطه جنسی محدود به دخول در عقد نکاح می باشد؟

[=arial black] 5.شرط عدم دخول آيا اثري غير قابل انفکاک از عقد نکاح دارد؟[=arial black]

سلام علیکم

1-آنچه که با عقد ازدواج بین زوج وزوجه ایجاد می شود،علقه خاص اعتباری زوجیت می باشد که آثاری برآن مترتب است از جمله محرمیت و...

2-میان لفظ انتفاع جنسی ورابط جنسی عموم خصوص مطلق می باشد.
3-عدم دخول شرط غیر قابل انفکاک از عقد نیست.

پی نوشت:
1-مصطلحات الفقه،(میرزا علی مشگینی)

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black] السلام علیک یا صاحب الزمان(عج)

شفا;536294 نوشت:
1-آنچه که با عقد ازدواج بین زوج وزوجه ایجاد می شود،علقه زوجیت می باشد که آثاری برآن مترتب است از جمله محرمیت و...
2-میان لفظ انتفاع جنسی ورابط جنسی عموم خصوص من مطلق می باشد.
3-عدم دخول شرط غیر قابل انفکاک از عقد نیست.

[=arial black]سلام
دوست گرامی و استاد بزرگوار

محبت فرموده یک خطی جواب ندهید

[=arial black] 1.چه کسی چنین عقیده ای دارد؟ اسم فقیه بزرگوار را نام ببرید؟[=arial black]

[=arial black] 2.آیا نظر مخالف هم هست؟ آن نظر چیست و اسم اون فقیه رو هم نام ببرید؟[=arial black]

[=arial black] 3.تحلیل این فقها چه بوده، به چه دلیل می فرمایند مثلا عدم دخول غیر قابل انفکاک نیست؟ تحلیلشان چیست؟ با کدام دلیل عقلی یا نقلی چنین نظری داده اند؟[=arial black]

متن عربی +ترجمه فارسی رو هم می خواهم

متن عربی رو برای این می خواهم که حق مطلب در متن عربی موجود است و ممکن است در ترجمه ها خوب ادا نشود، لذا اگر فردا روزی من به سراغ یک استادی رفتم بگم متن عربی این است.

ترجمه رو هم می خوام چون مسلط به زبان عربی نیستم تا با اتکا به این ترجمه سوالات بعدی را خدمت شما مطرح کنم.

همان طوری که می دانید این مسئله اختلافی هست میان فقها ما ، چون بنده نتوانستم به خوبی این مسئله رو قبول کنم..شبهاتی داشتم ...این شبهات رو می خواهم داخل این تایپیک خدمت حضرت عالی ارائه بدهم...

[=arial black] 4.رابطه زوجیت به چه معناست؟مفهومش چیست؟[=arial black]

ما می گوییم اثر اصلی عقد بیع مثلا مالکیت هست.....مالکیت یعنی چه؟ مثلا یعنی بایع مالک ثمن و مشتری مالک مبیع می گردد

الان شما فرمودید اثر اصلی عقد ازدواج برابر است با رابطه زوجیت......مفهوم این رابطه زوجیت چیست؟ برای من نا مفهوم هست.

[=arial black] 5.من سوالم این است که آیا موارد (محرمیت.تناسل.رابطه جنسی و ...) که این موارد اثر رابطه زوجیت (هدف اصلی عقد ازدواج) هستند ؟ [=arial black]

[=arial black] یا نه این که رابطه زوجیت مفهومی عام دارد که شامل این ها([=arial black]محرمیت.تناسل.رابطه جنسی و ...) هم می شود؟[=arial black]

اگر رابطه زوجیت معنایی عام دارد نتیجه این می شود که شرط خلاف این ها مثلا شرط عدم دخول خلاف مقتضی ذات عقد می باشد لذا باطل و مبطل عقد است.

[=arial black] 6.شما می فرمایید محرمیت و .......اثار رابطه زوجیت اند.[=arial black]

[=arial black] دلیل شما چیست؟[=arial black]

[=arial black] کدام فقیه چنین نظری داده اند( ادرس کتاب و متن عربی + ترجمه) و این که دلیل این فقیه چه بوده است؟[=arial black]

فرمودید که:

شفا;536294 نوشت:
2-میان لفظ انتفاع جنسی ورابط جنسی عموم خصوص من مطلق می باشد.

[=arial black]
[=arial black][=arial black]سوال7: می توان نتیجه گرفت رابطه جنسی در عقد نکاح همان دخول هست؟ یعنی شرط عدم دخول همان شرطی مبنی بر عدم رابطه جنسی هست؟اما سایر انتفاعات جنسی را شامل می شود.

با این تفاسیر

[=arial black][=arial black]8.چرا فقها در عقد موقت این شرط را حلال می دانند اما در عقد دائم شرط عدم دخول را حلال نمی دانند؟[=arial black][=arial black]

[=arial black][=arial black]اگر این شرط یعنی شرط عدم دخول خلاف مقتضی عقد نکاح نیست....به چه دلیل در عقد دائم صحیح نیست؟ اما در عقد موقت صحیح است؟[=arial black][=arial black]

[=arial black][=arial black]بنا به چه دلیلی در عقد دائم صحیح نمی دانند؟[=arial black][=arial black]

[=arial black][=arial black]آیا به این معنا است که چون در عقد دائم مثلا تناسل هست باید دخول هم باشد؟[=arial black][=arial black]

موضوع قفل شده است