جمع بندی آیا میشه بگیم این غیبت است؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا میشه بگیم این غیبت است؟

با سلام و خسته نباشید

در جاهای بسیاری از همین سایت، بنده و سایر دوستان، در مورد موارد جواز غیبت، مطالبی را از احادیث ذکر کرده ایم.
از جمله در مورد مشورت و راهنمایی خواستن است. در این گونه مواقع، بیان عیوبِ مسئولی که به مردم خیانت می کند اشکالی ندارد، بلکه لازم است تا مردم متوجه شوند و او را متولیِ امر خود قرار ندهند. و از آن اجتناب کنند. به عبارتی بازگو نکردن بعضی از عیوب، ظلم به مردم تلقی می شود. البته باید خاطر نشان کرد که به ذکر عیوبی باید پرداخت که باعث روشنگری و نجات مردم از مهلکه باشد نه عیوب پنهانی که ربطی به درایت و مسائل سیاسی آن مسئول ندارد. و نباید مسائل زندگی و خانوادگی او را که ارتباطی با مسائل دولتی ندارد، برای مردم گفت و آبروی او را ریخت.

حال من یک سوال دارم
نمی دونم دوستان طنز یا تلخند دکتر سلام رو دیدن یا نه؟
آیا نمایش دادن این طنز برای خانواده یا حتی برای بقیه یا این که فایلشو به بقیه بدیم ببینن ایراد داره؟
آخه اتفاقاتی که افتاده دیگه یا کارایی که انجام دادن دیگه بیشتری ها هم در این روزها خبر دارن.

بازم ممنونم
مرجع تقلید: حضرت آیت الله وحید خراسانی حفظه الله.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

مجنون یاس;523629 نوشت:

با سلام و خسته نباشید

در جاهای بسیاری از همین سایت، بنده و سایر دوستان، در مورد موارد جواز غیبت، مطالبی را از احادیث ذکر کرده ایم.
از جمله در مورد مشورت و راهنمایی خواستن است. در این گونه مواقع، بیان عیوبِ مسئولی که به مردم خیانت می کند اشکالی ندارد، بلکه لازم است تا مردم متوجه شوند و او را متولیِ امر خود قرار ندهند. و از آن اجتناب کنند. به عبارتی بازگو نکردن بعضی از عیوب، ظلم به مردم تلقی می شود. البته باید خاطر نشان کرد که به ذکر عیوبی باید پرداخت که باعث روشنگری و نجات مردم از مهلکه باشد نه عیوب پنهانی که ربطی به درایت و مسائل سیاسی آن مسئول ندارد. و نباید مسائل زندگی و خانوادگی او را که ارتباطی با مسائل دولتی ندارد، برای مردم گفت و آبروی او را ریخت.

حال من یک سوال دارم
آیا نمایش دادن این طنز برای خانواده یا حتی برای بقیه یا این که فایلشو به بقیه بدیم ببینن ایراد داره؟
آخه اتفاقاتی که افتاده دیگه یا کارایی که انجام دادن دیگه بیشتری ها هم در این روزها خبر دارن.

بازم ممنونم

سلام عليكم

طبق نظر آيت الله وحيد خراساني:

غيبت تعريفي دارد كه اگر در تعريف غيبت قرار بگيرد از مستثنيات غيبت نباشد،حرام است.
غيبت يعني:عيب پنهان مومن را بيان كردن.
اين مواردي كه بيان شد اگر سخنراني آشكارا بوده ديگر عيب پنهان محسوب نمي شود وديگر از مصاديق غيبت نيست.
اما مسخره كردن مومن جايز نيست.(1)

پي نوشت:

1-استفتاء از دفتر آيت الله وحيد خراساني ،قم

شفا;523753 نوشت:
سلام عليكم

غيبت تعريفي دارد كه اگر در تعريف غيبت قرار بگيرد از مستثنيات غيبت نباشد،حرام است.
اين مواردي كه بيان شد اگر سخنراني آشكارا بوده ديگر عيب پنهان محسوب نمي شود وديگر از مصاديق غيبت نيست.

پي نوشت:

سلام جناب "شفا"
یه سوال دارم.

تو جواب به سوال فرموده بودید "مومن". سوال برام پیش اومد اینکه غیبت فقط در مورد مومنان صدق می کنه؟ در مورد مسلمونا چی؟ یا کسایی که کافر هستند و ...؟
مقلد آیت الله مکارم هستم.

با تشکر فراوان
یا علی.

felfely;524055 نوشت:

سلام جناب "شفا"
یه سوال دارم.

تو جواب به سوال فرموده بودید "مومن". سوال برام پیش اومد اینکه غیبت فقط در مورد مومنان صدق می کنه؟ در مورد مسلمونا چی؟ یا کسایی که کافر هستند و ...؟

با تشکر فراوان
یا علی.

سلام عليكم

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي:

تعريف غيبت شامل مومن ومسلمان وكافري كه اموالشان ودموعشان محترم است مي شود.1

پي نوشت:

1-انوار الفقاهه(لمكارم)،كتاب تجارت،مكاسب محرمه،اقسام مكاسب محرمه،اعمال المحرمه،الغيبة،المقم الثاني:يعتبر في معني الغيبة امور:امر هفتم

سلام علیکم

جمع بندی موضوع:

1-در جاهای بسیاری از همین سایت، بنده و سایر دوستان، در مورد موارد جواز غیبت، مطالبی را از احادیث ذکر کرده ایم.
حال من یک سوال دارم
بازم ممنونم

ج:سلام عليكم

2-تو جواب به سوال فرموده بودید "مومن". سوال برام پیش اومد اینکه غیبت فقط در مورد مومنان صدق می کنه؟ در مورد مسلمونا چی؟ یا کسایی که کافر هستند و ...؟

ج:سلام عليكم

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي:

تعريف غيبت شامل مومن ومسلمان وكافري كه اموالشان ودموعشان محترم است مي شود.(2)

پي نوشت:
2-انوار الفقاهه(لمكارم)،كتاب تجارت،مكاسب محرمه،اقسام مكاسب محرمه،اعمال المحرمه،الغيبة،المقم الثاني:يعتبر في معني الغيبة امور:امر هفتم

موضوع قفل شده است