صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ملاک اذان صبح مسجد یا نرم افزارهای جدید

علاقه
    مهدی شناسی
    نوشته
    45
    حضور
    13 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    126

ملاک اذان صبح مسجد یا نرم افزارهای جدید

من امروز سحر دیر پاشدم اومدم یه جرعه آب بخورم گوشیم اذان گفت چون اغلب میدونستم چند ثانیه اذان مسجد دیرتر اذان میگه رفتم تو حیات دیدم صدایی نمیاد یه جرعه آب خوردم و بعد چون مسجد به ما دوره صدایی اومد که نمیدونستم اذان هست یا نه
    الان نگران این موضوعم که آیا این کار من روز را باطل نموده یا نه؟
    اللهم عجل ولیک فرج

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,516
    حضور
    175 روز 1 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58316

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

5. صلوات ها 4

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,119
    حضور
    52 روز 23 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11220

نقل قول نوشته اصلی توسط حمید صلواتی نمایش پست ها
    من امروز سحر دیر پاشدم اومدم یه جرعه آب بخورم گوشیم اذان گفت چون اغلب میدونستم چند ثانیه اذان مسجد دیرتر اذان میگه رفتم تو حیات دیدم صدایی نمیاد یه جرعه آب خوردم و بعد چون مسجد به ما دوره صدایی اومد که نمیدونستم اذان هست یا نه
    الان نگران این موضوعم که آیا این کار من روز را باطل نموده یا نه؟

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

اگر اطمينان به داخل شدن وقت صبح نداشته ايد،روزه تان صحيح است.

7. صلوات ها 5

علاقه
    مهدی شناسی
    نوشته
    45
    حضور
    13 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    126

من مقلد رهبری هستم مشکلی که همیشه تو ذهنم سوال بوده اینه که من قبلاً روزه بدهکار بودم و متاسفانه آمار دقیق اونها رو نمیدونم البته در این مورد هم شک دارم که در چند مورد متاسفانه با عمل حرامی که البته نمی دانستم این روزه باطل شده
    سوال اینه که آیا کفاره واجبه برای اون روزه هایی که قبلاً باطل شده؟
    سوال دوم الان هر عید و مناسبتی تا جایی که بتونم روزه میگیرم و نیت روزه های قضا می کنم حال که نمیدانم چند روز روزه بدهکارم و چقدر کفاره چه کنم؟
    سوال سوم آیا رهبری اجازه می دهند روزه مستحبی هم گرفته شود در صورت وجود شرایط فوق؟
    آخه اگه به روزه دار مستحبی تعارف بشه میگن همون موقع وقت افطار است برای همین نمیدانم نیت ها رو چطور انتخاب کنم و اگر روزی بخواهم می توانم نیت مستحبی بکنم با فرض اینکه ممکنه روزه قضا داشته باش
    اللهم عجل ولیک فرج

9. صلوات ها 4

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,119
    حضور
    52 روز 23 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11220

من مقلد رهبری هستم مشکلی که همیشه تو ذهنم سوال بوده اینه که من قبلاً روزه بدهکار بودم و متاسفانه آمار دقیق اونها رو نمیدونم البته در این مورد هم شک دارم که در چند مورد متاسفانه با عمل حرامی که البته نمی دانستم این روزه باطل شده
    سوال اینه که آیا کفاره واجبه برای اون روزه هایی که قبلاً باطل شده؟
    سوال دوم الان هر عید و مناسبتی تا جایی که بتونم روزه میگیرم و نیت روزه های قضا می کنم حال که نمیدانم چند روز روزه بدهکارم و چقدر کفاره چه کنم؟
    سوال سوم آیا رهبری اجازه می دهند روزه مستحبی هم گرفته شود در صورت وجود شرایط فوق؟
    آخه اگه به روزه دار مستحبی تعارف بشه میگن همون موقع وقت افطار است برای همین نمیدانم نیت ها رو چطور انتخاب کنم و اگر روزی بخواهم می توانم نیت مستحبی بکنم با فرض اینکه ممکنه روزه قضا داشته باش
    سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

1-اگر مال سالهاي قبل بوده-غير از سال گذشته- يك كفاره تاخيربراي هركدام از روزه ها لازم استكفاره تاخير:750 گرم گندم يا برنج كه بايد به فقير داده شود)
    2-واگر روزه را عمدا باطل كرده باشيد علاوه بر قضا وكفاره تاخير يك كفاره عمد هم به شما واجب است كه اگر با كار حرام بوده مستحب است كفاره جمع پرداخت شود.(كفاره عمد:60 نفر فقير را اطعام كردن يا 60 روز روزه گرفتن كه 31 روز آن پشت سر هم باشد)(1)
    3-اگر نمي دانيد چند روز ، روزه بدهكار هستيد، آن مقدار را كه اطمينان داريدقضا شده ،بگيريد،كافي است(مثلا نمي دانيد 20 روز بوده يا 25 روز 20 روز بگيريد كافي است؛ يا اصلا نمي دانيد چند تا بوده ولي مي دانيد از 5 تا بيشتر بوده وبيشتر از آن را شك داريد 5تا كه بگيريد، كافي است )(2)

4-در صورت داشتن روزه قضا روزه مستحبي صحيح نيست.(3)

پي نوشت:
    1-
    اجوبة الاستفتائات،احكام روزه،سوال875
    2-همان
    ،سوال 819
    3-سايت رهبري،احكام روزه ،روزه مستحبي،سوال 59

11. صلوات ها 3

علاقه
    مهدی شناسی
    نوشته
    45
    حضور
    13 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    126

نقل قول نوشته اصلی توسط شفا نمایش پست ها
    سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

1-اگر مال سالهاي قبل بوده-غير از سال گذشته- يك كفاره تاخيربراي هركدام از روزه ها لازم استكفاره تاخير:750 گرم گندم يا برنج كه بايد به فقير داده شود)
    2-واگر روزه را عمدا باطل كرده باشيد علاوه بر قضا وكفاره تاخير يك كفاره عمد هم به شما واجب است كه اگر با كار حرام بوده مستحب است كفاره جمع پرداخت شود.(كفاره عمد:60 نفر فقير را اطعام كردن يا 60 روز روزه گرفتن كه 31 روز آن پشت سر هم باشد)(1)
    3-اگر نمي دانيد چند روز ، روزه بدهكار هستيد، آن مقدار را كه اطمينان داريدقضا شده ،بگيريد،كافي است(مثلا نمي دانيد 20 روز بوده يا 25 روز 20 روز بگيريد كافي است؛ يا اصلا نمي دانيد چند تا بوده ولي مي دانيد از 5 تا بيشتر بوده وبيشتر از آن را شك داريد 5تا كه بگيريد، كافي است )(2)

4-در صورت داشتن روزه قضا روزه مستحبي صحيح نيست.(3)

پي نوشت:
    1-
    اجوبة الاستفتائات،احكام روزه،سوال875
    2-همان
    ،سوال 819
    3-سايت رهبري،احكام روزه ،روزه مستحبي،سوال 59
    ممنون از پاسختون
    منتها من متوجه نشدم من حدس نمیزنم نهایت بیشتر از 20 روز بدهکار باشم والبته فکر می کنم نزدیک 10 روز بدهکار باشم اما در این میان در ایام خاص هم روزه گرفته ام و نیت قضا هم کرده ام اما حسابی نداشتم حداقل دو سال سه روز شعبان و سه روز اعتکاف رو روزه هستم
    اما در مورد کفاره نمیدونم باید چیکار کنم اگر بطلان روزه با حرامی باشه که خبر نداشته باشیم بطلان روزه بوده کفاره تعلق می گیرد یا نه؟
    خیلی خودمانی بپرسم من چقدر کفاره با شرایط عنوان شده مطابق نظر آقای خامنه ای باید پرداخت کنم لطفاً شرایط رو نگویید حساب و بدهی بنده را بگویید ممنون میشم
    اللهم عجل ولیک فرج

13. صلوات

علاقه
    کلی چیزای خوب خوب :)
    نوشته
    864
    حضور
    15 روز 2 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    234
    آپلود
    0
    گالری
    22
    صلوات
    5788

یا الله*

سلام..

آیا بلافاصله بعد از شنیدن "الله اکبر" ابتدای اذان میشه روزه رو باطل کرد؟؟ یا باید تا پایان اذان صبر کرد؟؟

در واقع میخواستم بدونم باز کردن روزه با چه فاصله ای بعد از اذان باید باشه؟؟ و البته اگر استحبابی هم درمورد این مسئله وجود داره ممنون میشم بفرمائید..

نظر "حضرت آقا" ؛ "آیت الله بهجت" رو در این مورد ممنون میشم لطف بفرمائید..

یه سوال دیگه هم داشتم!

برای اینکه وقت دقیق اذان شهرستان خودمون رو بدونیم آیا میتونیم به نرم افزارهای موجود که اذان رو به تفکیک شهر ها میگن، تکیه کنیم؟

15. صلوات ها 2

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,119
    حضور
    52 روز 23 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11220

ممنون از پاسختون
    منتها من متوجه نشدم من حدس نمیزنم نهایت بیشتر از 20 روز بدهکار باشم والبته فکر می کنم نزدیک 10 روز بدهکار باشم اما در این میان در ایام خاص هم روزه گرفته ام و نیت قضا هم کرده ام اما حسابی نداشتم حداقل دو سال سه روز شعبان و سه روز اعتکاف رو روزه هستم
    اما در مورد کفاره نمیدونم باید چیکار کنم اگر بطلان روزه با حرامی باشه که خبر نداشته باشیم بطلان روزه بوده کفاره تعلق می گیرد یا نه؟
    خیلی خودمانی بپرسم من چقدر کفاره با شرایط عنوان شده مطابق نظر آقای خامنه ای باید پرداخت کنم لطفاً شرایط رو نگویید حساب و بدهی بنده را بگویید ممنون میشم
    سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

همان ده روز را قضا كنيد كافي است.
    اگر مقدار روزه هاي را كه به عنوان قضا گرفته ايد نمي دانيد بايد مطمئن باشيد ده روز روزه اي را كه بر عهده تان بوده گرفته ايد.

اگر اين اتفاق مال سالهاي گذشته بوده است بايد براي هر روز روزه، يك كفاره تاخير پرداخت كنيد واگر مال سال قبل بوده اگر قضا آنها را گرفته باشيد كفاره تاخير ندارد.

اگر شخصي به صورت عمدي روزه خود را باطل كند اگر به حلال باطل كرده يا به حرام در كفاره فرقي ندارد(البته در صورتي كه به حرام روزه را باطل كند احتياط مستحب دارند كه كفاره جمع پرداخت كند يعني هم60 نفر فقير را اطعام كردن و هم 60 روز روزه كه 31 روز از ان پشت سر هم باشد)،و بايد علاوه بر قضا يك كفاره عمد نيز پرداخت كند.(كفاره عمد:60 نفر فقير را اطعام كردن يا 60روز روزه گرفتن كه 31 روز از آن پشت سر هم باشد.)

17. صلوات ها 4

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,119
    حضور
    52 روز 23 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11220

نقل قول نوشته اصلی توسط Maneli نمایش پست ها
    یا الله*

سلام..

آیا بلافاصله بعد از شنیدن "الله اکبر" ابتدای اذان میشه روزه رو باطل کرد؟؟ یا باید تا پایان اذان صبر کرد؟؟

در واقع میخواستم بدونم باز کردن روزه با چه فاصله ای بعد از اذان باید باشه؟؟ و البته اگر استحبابی هم درمورد این مسئله وجود داره ممنون میشم بفرمائید..

نظر "حضرت آقا" ؛ "آیت الله بهجت" رو در این مورد ممنون میشم لطف بفرمائید..

یه سوال دیگه هم داشتم!

برای اینکه وقت دقیق اذان شهرستان خودمون رو بدونیم آیا میتونیم به نرم افزارهای موجود که اذان رو به تفکیک شهر ها میگن، تکیه کنیم؟

سلام عليكم

طبق نظر آيت الله بهجت :

در وقت افطار مي توانيد بلافاصله بعد از شنيدن اذان روزه خود را افطار كنيد.
    البته بهتر است انسان اول نمازش را بخواند بعد مشغول افطار بشود.(بايد توجه داشته باشيد كه در صورتي كه بعد از افطار با توجه بيشتري نمازتان را مي توانيد بخوانيد تاخير نماز بهتر است تا با توجه خوانده شود)

اگر به اين نرم افزار ها اطمينان به داخل شدن وقت پيدا مي كنيد استفاده از آنها اشكالي ندارد.

19. صلوات ها 3

نوشته
    1,594
    حضور
    14 روز 5 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    302
    صلوات
    4561

اگر در وقت سحر بعد از الله اکبر دیگر سحر نخوردید اینور هم از بعد الله اکبر میتوانید افطار کنید.
    اگر در وقت سحر بعد از لا اله الا الله سحر نخوردید اینور هم باید تا لا اله الا الله صبر کنید

یا کسی اربعین می آید
    یا نمی خواهد بیاید

نتونستم و نشد و دلم میخواست اما نشد
    نداریم.

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری