امام زمان (عج) فرمودند:

تب‌های اولیه

78 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
امام زمان (عج) فرمودند:

سعي كنيد اعمال شما طوري باشد كه شما را به ما نزديك سازد و از گناهاني كه موجب نارضايتي ما را فراهم مي‌نمايد بترسيد و دوري كنيد زيرا امر قيام ما با اجازه خداوند به طور ناگهاني انجام خواهد شد و در آن هنگام اگر كسي توبه نمايد آن توبه به او نفعي نمي‌بخشد.
عدم التزام به دستورات ما موجب مي‌شود كه بدون توبه از دنيا برويد و ديگر ندامت و پشيماني نفعي نخواهد داشت.
و نيز فرمودند: هر يك از شما شيعيان بايد به چيزي عمل كند كه به سبب آن عمل به محبت ما نزديك شود و مي‌بايد از چيزي كه باعث غضب و موجب كراهت طبع ماست اجتناب نمايد، زيرا ظهور ما و زمان دولت ما ناگاه مي‌آيد و اگر كسي توبه نمايد آن توبه به او نفعي نمي‌بخشد و پشيماني او را از عقاب ما نجات نمي‌دهد.
الاحتجاج جلد 2 ص 597

بترسيد و دوري كنيد زيرا امر قيام ما با اجازه خداوند به طور ناگهاني انجام خواهد شد و در آن هنگام اگر كسي توبه نمايد آن توبه به او نفعي نمي‌بخشد.

انا المهدی (و)انا قائم الزمان ،انا الذی املاها عدلاکما ملئت جورا ،ان الارض لا تخلو من حجه و لا یبقی الناس فی فتره و هذه امانه لا تحدث بها الا اخوانک من اهل الحق.

من مهدی و قائم الزمان هستم .من آن کسی هستم که زمین را پر از عدل می کنم ،همان گونه که پر از ستم شده است .زمین هرگز از حجت خالی نمی ماند و مردم در وقفه نمی مانند .واین امانتی است که جز به برادرانت از اهل حق مگو .

کمال الدین ،ص ۴۴۵.

انا بقیه الله فی ارضه ،والمنتقم من اعدائه .

من ذخیره خدا در زمین و انتقام گیرنده از دشمنان هستم .

بحارالانوار ،ج ۵۲،ص ۲۴/کمال الدین .

انا خاتم الاوصیا و بی یدفع الله عزوجل البلا عن اهلی و شیعتی .

من آخرین وصی هستم که خداوند بزرگ به وسیله من گرفتاریها را از خاندان و شیعیانم دور می گرداند.

کمال الدین ،ص ۴۴۱.

… لیس بین الله عزوجل و بین احد قرابه و من انکرنی فلیس منی و سبیله سبیل ابن نوح (ع)

بین خدای بزرگ و هیچ کس خویشاوندی نیست ،وهر کس مرا انکار کند از من نیست ،و راه او راه پسر نوح(ع) است .

کمال الدین ،ص ۴۸۴.

… اما وجه الانتفاع بی فی غیبتی فکالانتفاع بالشمس اذا غیبها عن الابصار السحاب ….

اما کیفیت بهره برداری مردم از من در زمان غیبتم همانند بهره برداری آنان از خورشید است ،هنگامی که ابر خورشید را از دیدگان پنهان کند .

کمال الدین ،ص ۴۸۵.

… انی لامان لاهل الارض کما ان النجوم امان لاهل السماء .

وجود من برای اهل زمین موجب امان است ،همان گونه که ستارگان برای اهل آسمانها موجب امان هستند .

کمال الدین ،ص۴۸۵.

قلوبنا اوعیه لمشیه الله فاذا شاء شئنا .

دلهای ما ظرف اراده و مشیت خداست .پس هرگاه او چیزی را اراده کند ،ما نیز همان چیز را اراده می کنیم .

بحار الانوار ،ج۵۲،ص ۵۱/غیبت شیخ

واذا اذن الله لنا فی القول ظهر الحق واضمحل الباطل .

هنگامی که خدا به ما اجازه سخن گفتن بدهد ،حق آشکار شود و باطل نابود گردد .

بحارالانوار ،ج۵۳،ص۱۹۶/غیبت شیخ .

إِنَّا غَيْرُ مُهْمِلِينَ لِمُرَاعَاتِكُمْ وَ لَا نَاسِينَ لِذِكْرِكُمْ وَ لَوْ لَا ذَلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللَّأْوَاءُ وَ اصْطَلَمَكُمُ الْأَعْدَاءُ فَاتَّقُوا اللَّهَ جَلَّ جَلَالُهُ وَ ظَاهِرُونَا عَلَى انْتِيَاشِكُمْ مِنْ فِتْنَةٍ قَدْ أَنَافَتْ عَلَيْكُمْ.‏

بحارالأنوار، ج53، ص174؛ احتجاج، ج2، ص495؛ الخرائج و الجرائح، ج2، ص902.

ما در رعايت حال شما كوتاهى نمى كنيم و ياد شما را از خاطر نبرده ايم, كه اگر جز ايـن بود گرفتاريها به شما روى می آورد و دشمنان, شما را ريشه كـن مى كردند. از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد، در نجات دادن شما از فتنه هایی که شما را در بر گرفته است.

:Gol:وَ أَكْثِرُوا الدُّعَاءَ بِتَعْجِيلِ الْفَرَجِ فَإِنَّ ذَلِكَ فَرَجُكُمْ :Gol:

اللهم عجل لولیک الفرج

کل من نبرا منه فان الله یبرا منه و ملائکته و رسله و اولیائه .

هر کس که ما از اوبیزاری جوییم ،خدا و فرشتگان و پیامبران و اولیائش نیز از او بیزاری می جویند .

احتجاج ،ج۲،ص۴۷۴.

ان الله معنا فلا فاقه بنا الی غیره والحق معنا فلن یوحشنا من قعد عنا و نحن صنائع ربنا و الخلق بعد صنائعنا .

خدابا ماست و بابودن او نیازی به غیر او نداریم و حق با ماست و هرکس از اطاعت ما سر پیچی کند ،ما را به وحشت نمی اندازد ،ومادست پرورده پروردگارمان هستیم ،وآفرینش بعد از ما دست پرورده ما هستند.

بحار الانوار ،ج۵۳،ص۱۷۸/احتجاج.

… اما ظهور الفرج فانه الی الله تعالی ذکره و کذب الوقاتون .

اما ظهور فرج ،پس آن به اراده خدایی است که یادش بزرگ است ،وهرکس (برای ظهور )وقت تعیین کند ،دروغ گفته است .

کمال الدین ،ص۴۸۴.

فا غلقوا ابواب السوال عما لا یعنیکم و لا تتکلفوا علم ما قد کفیتم .

از آنچه برایتان سودی ندارد پرسش نکنید ،وخود را برایی دانستن آنچه از شما نخواسته اند به زحمت نیندازید .

بحارالانوار ،ج۵۲،ص۹۲/احتجاج.

فی ابنه رسول الله صلی الله علیه و آله لی اسوه حسنه .

فاطمه دختر پیامبر (ص)برای من الگوی نمونه ای است .

بحار الانوار ،ج۵۳،ص۱۸۰،احتجاج.

سعي كنيد اعمال شما طوري باشد كه شما را به ما نزديك سازد و از گناهاني كه موجب نارضايتي ما را فراهم مي‌نمايد بترسيد و دوري كنيد.:Gol:

… اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها الی رواه حدیثنا فانهم حجتی علیکم وانا حجه الله علیهم .

اما در رویدادهای تازه که برای شما واقع می شود ،به روایت کنندگان احادیث ما مراجعه کنید ،زیرا آنها حجت من بر شما هستند و من حجت خدابر آنان هستم.

کمال الدین ،ص ۴۸۴

فاتقواالله وسلموالنا وردوا الامر الینا فعلینا الاصدار کما کان منا الایراد و لاتحاولو ا کشف ما غطی عنکم .

از خدا بترسید و تسلیم ماشویدوکارها را به مابسپرید .پس بر ماست که شما را از سر چشمه سیراب گردانیم ،همان گونه که بردن شما به سوی سرچشمه به وسیله ما بوده است .ودرپی آنچه از شما پوشیده شده است نروید.

بحارالانوار ،ج۵۳،ص۱۷۹/احتجاج.

[="blue"]ما در رعايت حال شما كوتاهى نمى كنيم و ياد شما را از خاطر نبرده ايم[/]

قد آذانا جهلا الشیعه و حمقاوهم و من دینه جناح البعوضه ارجح منه .

نادانان و کم خردان شیعه و کسانی که پروبال پشه از دینداری آنان برتر و محکمتر است ،مارا آزار می دهند.

احتجاج ،ج۲،ص۴۷۴.

ولاتمیلوا عن الیمین و تعدلوا الی الیسار واجعلوا قصدکم الینا بالموده علی السنه الواضحه.

از راه راست به راه چپ منحرف نشوید ،و مقصد خود را با دوستی ما بر اساس راهی که روشن است به طرف ما قرار دهید .

لو ان اشیاعنا و فقهم الله لطاعته علی اجتماع من القلوب فی الوفا بالعهد علیهم لما تاخر عنهم الیمن بلقائنا ولتعجلت لهم السعاده بمشاهدتنا علی حق المعرفه وصدقها منهم بنافما یحبسنا عنهم الا ما یتصل بنا مما نکرهه و لانوثره منهم.

اگر چنانکه شیعیان ما –که خداوند بر انجام طاعت خویش ،آنها را موفق گرداند –در راه ایفای پیمانی که بر دوش دارند همدل می شدند ،میمنت دیدار ما از ایشان به تاخیر نمی افتاد و سعادت دیدن ما زودتر نصیبشان می شد دیداری بر مبنای شناختی درست و صداقتی از آنان نسبت به ما .وما را از شیعیان دور نگه نمی دارد ،مگر کردارهای آنان که به مامی رسد و برای ما ناخوشایند و دوراز انتظار است .

بحار الانوار ،ج۵۳،ص۱۷۷/احتجاج.

فلیعمل کل امری منکم ما یقرب به من محبتنا ولیتجنب ما یدنیه من کراهیتنا و سخطنا .

هر فردی از شما باید به آنچه عمل کند که به وسیله دوستی ما تقرب می جست .واز آنچه اورا پست می گرداند که همان ناخوش داشتن و خشم ماست دوری نماید.

بحارالانوار ،ج۵۳،ص۱۷۶/احتجاج.

انا غیر مهملین لمراعاتکم ولاناسین لذکرکم و لو لا ذلک لنزل بکم اللاوا واصطلمکم الاعدا فاتقوا الله جل جلاله .

ما از رسیدگی و سرپرستی شما کوتاهی نمی کنیم و یاد شما را از خاطر نمی بریم که اگر جز این بود ازهرسو گرفتاری برشما فرود می آمد ودشمنان ،شما رااز بین می بردند .پس از خدای بزرگ بترسید.

بحارالانوار ،ج۵۳،ص۱۷۵/احتجاج .

لو لا ما عندنا من محبه صلاحکم و رحمتکم و الاشفاق علیکم لکنا عن مخاطبتکم فی شغل ….

اگر محبت شما را نداشتیم و صلاحتان را نمی دیدیم وبه خاطر ترحم و شفقت بر شما نبود ،گفتگوی با شما را ترک می کردیم.

ان استرشدت ارشدت وان طلبت وجدت.

اگر خواستار ارشاد باشی ارشاد می شوی ،واگر جوینده باشی یابنده خواهی بود.

بحارالنوار ،ج۵۱،ص۳۳۹/کمال الدین

.

من اکل من اموالنا شیئا فانما یاکل فی بطنه نارا و سیصلی سعیرا .

هر کس (به ناحق )چیزی از اموال مارا بخورد،همانا آتش در شکم خود می خورد ،وبه زودی به رودر آتش جهنم می افتد.

کمال الدین ،ص۵۲۱.

… اما اموالکم فلا نقبلها الا لتطهروا فمن شا فلیصل ومن شا فلیقطع فما آتانی الله خیر مما آتاکم.

اموالی که شما به ما می رسانید ،ما آنها را نمی پذیریم مگر آنکه پاکیزه شوید .پس هر که می خواهد آنها را به ما برساند و هر کس می خواهد نرساند .آنچه خدابه ما داده بهتر است از آنچه به شما داده است .

کمال الدین ،ص۴۸۴.

… فان فضل الدعا والتسبیح بعد الفرائض علی الدعا بعقیب النوافل کفضل الفرائض علی النوافل ….

برتری دعا و تسبیح گفتن پس از نمازهای واجب ،در برابر دعا پس از نمازهای مستحب مانند برتری واجبات بر مستحبات است .

بحارالانوار ،ج۵۳،ص۱۶۱/احتجاج.

سجده الشکر من الزم السنن و اوجبها .

سجده شکر از لازمترین و بایسته ترین مستحبات است .

بحارالانوار ،ج۵۳،ص۱۶۱/احتجاج.

… فما ارغم انف الشیطان بشی مثل الصلوه فصلها و ارغم انف الشیطان .

هیچ چیز مانند نماز ،بینی شیطان را به خاک نمی ساید .پس نماز بخوان و بینی شیطان را به خاک بسای .

بحار النوار ،ج۵۳،ص۱۸۲/احتجاج.

[="magenta"]علمدار هدايت در هر زمان [/]
[="blue"]
كلما غاب علم بـدا علـم, و اذا افل نجم طلع نجـم.[/]
[="red"]هرگاه علم و نشانه اى پنهان شـود, علم ديگرى آشكار گـــردد, و هــر زمان كه ستاره اى افول كند , ستاره اى ديگر طلوع نمايد.
[/]
[="purple"]بحـارالانوار,ج 53,ص 185.[/]
[="royalblue"]برگرفته شده از كتاب سيره وسخنان پيشوايان - تاليف محمدعلى كوشا[/]

[="darkgreen"]عدم التزام به دستورات ما موجب مي‌شود كه بدون توبه از دنيا برويد و ديگر ندامت و پشيماني نفعي نخواهد داشت.[/]

[="purple"]امام زمان (عج) :[/]
[="blue"]ملعون است ؛ ملعون است کسی که نماز مغرب را آن قدر به تاخیر اندازد که ستارگان در آسمان آشکار شوند . ملعون است ؛ ملعون است کسی که نماز صبح را آن قدر به تاخیر اندازد که ستارگان آسمان در آسمان ناپدید شوند .[/]
[="darkgreen"]( غیبت شیخ طوسی - ص 271 و بحار الانوار - ج 52 - ص 15 و 16 )[/]

الگوی نمونه

امام زمان (عج) در یکی از نامه هایشان می فرمایند:

«وفی ابنة رسول صلی الله علیه و آله لی اسوة حسنة ...»
(بحارالانوار، ج 53، ص 180 )

فاطمه (س) برای من نیکو الگویی است...

إنَّ الْحَقَّ مَعَنا وَ فینا، لا یَقُولُ ذلِکَ سِوانا إلاّ کَذّابٌ مُفْتَرٍ، وَ لا یَدَّعیهِ غَیْرُنا إلاّ ضالُّ غَوىٌٍّّ.

حقیقت - در همه موارد و امور - با ما و در بین ما اهل بیت عصمت و طهارت خواهد بود و چنین سخنى را هر فردى غیر از ما بگوید دروغ گو و مفترى مى باشد؛ و کسى غیر از ما آن را ادّعا نمى کند مگر آن که گمراه باشد.

[="darkgreen"]امام مهدى عليه‏السلام :[/]

[="blue"]امام مهدى عليه‏السلام :إنَّ لِي في إبنَةِ رَسولِ‏اللّه‏ِ اُسوَةٌ حَسَنةٌ ؛‏[/]
[="magenta"]امام مهدى عليه‏السلام :
دختر رسول خدا (فاطمه) براى من سرمشقى نيكو است .
[/]

[="magenta"]منبع روایت :
الغيبه ، طوسى ، ص 286 .[/]

اعوذ بالله من العمى بعد الجلاء و من الضلاله بعدالهدى و من موبقات الاعمال و مرديات الفتن.
پناه به خدا مى برم از نابينايى بعد از بينايى و از گمراهى بعد از راهيابـى و از اعمـال نـاشـايسته و فـرو افتـادن در فتنه ها.

دوستان بزرگوار و همكاران گرامي
با سلام و تشكر
اگر منابع احاديث نوراني را ذكر نمايند بسيار زيباتر مي شود .

با تشكر

من هنگام قیام آنچنان قیام خواهم كرد كه بیعت هیچ یك از سركشان به گردنم نیست.

اكمال الدین و اتمام النعمه ص 485.

[="red"]حضرت امام مهدي (عج) : [/]
[="darkgreen"]و أما وجه الانتفاع بي في غيبتي فكالانتفاع بالشمس إذا غيبها عن الأبصار السحاب وإني لأمان لأهل الأرض كما أن النجوم أمان لأهل السماء .[/]

نفع بردن از من در زمان غيبتم مانند نفع بردن از خورشيد هنگام پنهان شدنش در پشت ابرهاست و همانا من ايمني بخش اهل زمين هستم ، همچنانكه ستارگان ايمني بخش اهل آسمانند .

[="purple"]بحارالأنوار ، ج 53 ، ص 181[/]

امام زمان (عج) فرمودند:

أنَا خاتمُ الاَوصیاءِ وَ بی یَدفَعُ اللهُ عزَّ وَ جَل البَلاءَ عَن اَهلی و شیعَتی:

من آخرین وصیم و خداوند به واسطه ی من بلا را از خاندان و شیعیانم دور میسازد.

الغیبة ص 246

[="blue"]حجّت خدا
[="darkgreen"]امام مهدی (عليه‌ السلام):[/]
أنَا بَقِيَّةُ اللهِ في أرْضِهِ وَخَليفَتُهُ وَحُجَّتُهُ عَلَيْكُم.
[="red"]من ذخیرۀ پرخیر و برکت خدا در زمين و جانشين و حجّت او بر شما هستم.[/]
كمال الدين و تمام النعمه، ص331[/]

قال الا مام المهدي ، صاحب العصر و الزّمان سلام اللّه عليه و عجّل اللّه تعالى فرجه الشّريف :

الَّذى يَجِبُ عَلَيْكُمْ وَ لَكُمْ اءنْ تَقُولُوا: إنّا قُدْوَةٌ وَ اءئِمَّةٌ وَ خُلَفاءُ اللّهِ فى اءرْضِهِ، وَ اُمَناؤُهُ عَلى خَلْقِهِ، وَ حُجَجُهُ فى بِلادِهِ، نَعْرِفُ الْحَلالَ وَالْحَرامَ، وَ نَعْرِفُ تَاءْويلَ الْكِتابِ وَ فَصْلَ الْخِطابِ

ترجمه :
فرمود: بر شما واجب است و به سود شما خواهد بود كه معتقد باشيد بر اين كه ما اهل بيت رسالت ، محور و اءساس امور، پيشوايان هدايت و خليفه خداوند متعال در زمين هستيم .

همچنين ما امين خداوند بر بندگانش و حجّت او در جامعه مى باشيم ، حلال و حرام را مى شناسيم ، تاءويل و تفسير آيات قرآن را عارف و آشنا هستيم .

تفسير عيّاشى : ج 1، ص 16، بحارالا نوار: ج 89، ص 96، ح 58.

قالَ عليه السلام :

اءنَا خاتَمُ الاَْوْصِياءِ، بى يَدْفَعُ الْبَلاءُ عَنْ اءهْلى وَشيعَتى

فرمود:
من آخرين وصيّ پيغمبر خدا هستم به وسيله من بلاها و فتنه ها از آشنايان و شيعيانم دفع و برطرف خواهد شد

دعوات راوندى : ص 207، ح 563.

[="blue"][="purple"]قال المهدی (ع) : [/]

[="darkgreen"]وَ إِنِّي لَأَمَانٌ لِأَهْلِ الْأَرْضِ كَمَا أَنَّ النُّجُومَ أَمَانٌ لِأَهْلِ السَّمَاء[/]

[="magenta"]ترجمه:[/]
[="indigo"]امام مهدی (عج) : و براستى من امان اهل زمينم چنانچه ستاره‏ها امان اهل آسمانند[/]

منابع:
كمال الدين،ج2،ص485[/]

قالَ عليه السلام :

اِتَّقُوا اللّهُ وَ سَلِّمُوا لَنا، وَ رُدُّوا الاْ مْرَ إلَيْنا، فَعَلَيْنا الاْ صْدارُ كَما كانَ مِنَّا الاْ يراُ، وَ لا تَحاوَلُوا كَشْفَ ما غُطِّيَ عَنْكُم

فرمود:
از خدا بترسيد و تسليم ما باشيد، و امور خود را به ما واگذار كنيد، چون وظيفه ما است كه شما را بى نياز و سيراب نمائيم همان طورى كه ورود شما بر چشمه معرفت به وسيله ما مى باشد؛ و سعى نمائيد به دنبال كشف آنچه از شما پنهان شده است نباشيد

إكمال الدّين : ج 2، ص 510، بحارالا نوار: ج 53، ص 191.

[="blue"]أَنَا بَقِيَّةٌ مِنْ آدَمَ وَ ذَخِيرَةٌ مِنْ نُوحٍ وَ مُصْطَفًى مِنْ إِبْرَاهِيمَ وَ صَفْوَةٌ مِنْ محَمَّدٍ صلی الله علیه وآله وسلم.
[="red"]
مـن باقيمانده از آدم و ذخيره نوح و برگزيده ابراهيم و خلاصه محمد (درود خـدا بر همگى آنان باد) هستم.[/]

[="blue"]غیبت نعمانی، ص279؛ بحارالأنوار، ج52، ص239.[/][/]

یکی از علمای قم تو جمکران خدمت آقا رسید
میگفت زیر چشم های پسر فاطمه کبود شده. . .

(میدونید برا چیه؟لطفا به این سوال پاسخ بدید)

موضوع قفل شده است