جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا شهید خلیلی واقعاً شهید شد؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  نوشته
  302
  حضور
  6 روز 23 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  14
  آپلود
  0
  گالری
  4
  صلوات
  876

  اشاره آیا شهید خلیلی واقعاً شهید شد؟
  بسم الله الرحمن الرحیم
  با سلام.

  به متن زیر که از یکی از تاپیک های همین سایت برداشته شده دقت کنید:

  شرایط وجوب امر به معروف و نهی از منکر :

  اول:آن كه كسى كه مى ‏خواهد امر و نهى كند، بداند كه آنچه شخص مكلف بجا نمى ‏آورد ، واجب است بجا آورد و آنچه بجا مى ‏آورد بايد ترك كند. و بر كسى كه معروف و منكر را نمى ‏داند واجب نيست.

  دوم:آن كه احتمال بدهد امر و نهى او تأثير مى كند، پس اگر بداند [یقین داشته باشد که] اثر نمى ‏كند واجب نيست.

  سوم: آن كه بداند شخص معصيت كار بنا دارد كه معصيت خود را تكرار كند، پس‏ اگر بداند يا گمان كند يا احتمال صحيح بدهد كه تكرار نمى‏ كند واجب نيست.

  چهارم:آن كه در امر و نهى مفسده‏ اى نباشد، پس اگر بداند يا گمان كند كه اگر امر يا نهى كند ضرر جانى يا عِرضى و آبرويى يا مالى قابل توجه به او مى ‏رسد واجب نيست، بلكه اگر احتمال صحيح بدهد كه از آن ترس ضررهاى مذكور را پيدا كند واجب نيست بلكه اگر بترسد كه ضررى متوجّه متعلقان او [مثل خانواده اش] مى ‏شود واجب نيست، بلكه با احتمال وقوع ضرر جانى يا عِرضى و آبرويى يا مالى موجب حَرَج بر بعضى مؤمنين، واجب نمى‏ شود بلكه در بسيارى از موارد حرام است.


  خب با این شرایط (مخصوصا قسمت آخر) نهی از منکر به شهید خلیلی واجب نبوده که هیچ بلکه حرام هم بوده.
  پس چرا ما ایشون رو شهید خطاب می کنیم؟
  لطفاً کاربران محترم جواب های منطقی و دور از تعصب بدن.
  با تشکر.
  ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۹/۱۰ در ساعت ۱۰:۵۰
  پروردگارا اگر بین من و او مرگ فاصله انداخته پس مرا از قبر بیرون آور در حالی که کفنم را دور کمر بسته ام
  شمشیرم را از قلاف کشیده ام
  و لبیک گویان دعوت دعوت کننده را اجابت می کنم


  (بخشی از دعای عهد)

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,342
  حضور
  202 روز 7 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61354  با نام و یاد دوست


  آیا شهید خلیلی واقعاً شهید شد؟
  کارشناس بحث: استاد کریم


 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  2,695
  حضور
  41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7404  نقل قول نوشته اصلی توسط الحیاة نمایش پست ها
  خب با این شرایط (مخصوصا قسمت آخر) نهی از منکر به شهید خلیلی واجب نبوده که هیچ بلکه حرام هم بوده.
  پس چرا ما ایشون رو شهید خطاب می کنیم؟
  لطفاً کاربران محترم جواب های منطقی و دور از تعصب بدن.
  سلام علیکم
  موارد وشرایطی که برای امربه معروف ونهی از منکر بیان داشت اید درست می باشد ولی بند آخر نمی گوید که در تمام موراد حرام است بلکه در جایی که موجب مزاحمت برای مومنین شود که عمل شهید بزرگوار خلیلی موجب مزاحمت مومنین نبوده است. واینکه واجب نیست دیگر مستحب وخوب بودن این قضیه را نشان نمی دهد، بلکه واجب نیست واگر انجام ندهی مرتکب گناه نشده ای.
  اما نکته مهم در اینجا این است که اسلام وشریعت ما بر مساله عرض وآبرو وناموس خیلی حساس است. شما تصور کنید که کسی مزاحم خواهرتان باشد واگر شما قصد نهی از امر به معرف ونهی از منکر ومنع از این مزاحمت داشته باشد ضرر جانی وجسمی خواهید دید، چکار می کنید؟ در جامعه اسلامی هم آبروی همه مسلمانان اعم از زن ومرد مهم است بطوری که وقتی در شهر انبار خلخالی را از پای یک زن مسلمان لشگریان معاویه خار می کنند حضرت امیر با شنیدن مساله آنقدر ناراحت می شوند که می فرمایند: با شنیدن این مساله اگر مسلمانی در اثر غصه جان دهد نباید ملامتش کنید.
  برادر من در کشور اسلامی شما در خیایان وملا عام چندین جوان هوس باز واراذل واوباش مزاحم چند دختر شده اند وبه زور می خواهند آنها را سوار کرده وبا خود ببرند، اینجا دیگر جای فکر کردن به جان نیست چون آبروی یک مسلمان در خطر است. چیزی که برای فرد مسیحی در دولت اسلامی بخاطر یک خلخال حضرت امیر مرگ را هم کم می داند. آنوقت دختر مسلمان را سوار کنند وبا او هر عملی انجام دهند وما به آبروی خود وجان خود فکر کنیم.
  حضرت رسول اکرم متوجه شدند که حکم بن عاص پد رمروان از روزنه در به خانه ایشان نگاه می کنند لذا میله ای که سر تیزی هم داشت برداشت تا چشم حکم را از حدقه در بیاورد. یا حضرت امیر وقتی متوجه می شوند جوانی به زنان نگاه می کنند ایشان را نهی می کنند ولی جوان جواب سربالا می دهد که حضرت یک سیلی نثار ایشان می کنند.
  با توجه به این روش اهل بیت وقتی دختری که تنها نگاه نمی کنند بلکه قصد دارند با خود ببرند وخدا میداند چه بلاهایی سر آنها بیاورند. بنده فکر می کنم در چنین مواردی یک مسلمان غیرتی وغیور اصلا جان ومال وآبرویی به ذهنش نمی آید که در فکر حفظ آنها باشد وبر خلاف برداشت شما با توجه به بند چهار این شهید بزرگوار نه تنها مزاحم مومن وهتک آبرو یمومنی نبوده بلکه در مقام حفظ آبروی ناموس مومنین ودختران مسلمان بوده است.
  خلاصه کلام اینکه ماها در چنین جامعه ای که ارزشها رنگ باخته اند ومتاسفانه غیرت اسلامی وحسینی آب رفته است ونوامیس اسلامی در جلوی چشم دیگران اینچنین هتک شده واعمال حرامی که صورت می گیرد بطوری که دوستی دختر وپسر اولین دغدغه وسوال جامعه ما می شود وبرخی به خود اجازه می دهند کلیپ شادی در خیابانها با هتک ارزشهای دینی تولین وتکثیر کنند وباتاسف شدید برخی دولتمران ما تعمدا یا ا زرو یجهل از آنها حمایت کنند باید مجسمه امثال شهید خلیلی را بر سر هر کوی وبرزنی نصب کنیم تا مسلمین به خود آیند ونسبت به نوامیس خود هر چند تعدادشان کم وبروزشان بیشتر بی تفاوت نباشند.
  روح همه شهداء بالاخص شهید خلیلی شاد که باز هم غیرت خفته برخی ها را بیدار کرد وباشد که مسلمانها نسبت به نوامیس خود اعم از دختران وپسران بیشتر اهتمام داشته باشند.
  تقاضا دارم هر بزرگواری که این تاپیک را مطالعه می کند برای شادی روح آن شهید والامقام فاتحه ای قرائت بفرماید.


 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  2,695
  حضور
  41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7404  جمع بندی: آیا شهید خلیلی واقعا شهید شد؟
  سوال: شهید خلیلی در شرایطی نهی از منکر کرده که براو واجب نبوده این کار را انجام دهد، آیا او شهید حساب می شود؟
  جواب: شهید خلیلی که روحش قرین شادی باد وقتی مشاهده می کند عده ای اراذل واوباش قصد تعدی به چند دختر وسوار کردن آنها بر ماشین را دارند به قصد ممانعت جلو می رود وبعدها در اثر ضربه پاقوی آنها به شهادت می رسد.
  اولا شرایطی که برای امر به معروف گفته شده به معنای این است که برشما وقتی جانتان در خطر است لازم نیست این کار را انجام دهید ولی به این معنی نیست که حرام است. وکسی با مجاهدت وایثار برای حفظ ارزشهای اسلامی این کار را با اینکه واجب نیست انجام می دهید در واقع از واجب ردّ شده وبه مستحب عمل می کند.
  ثانیا: آبروی مومن در شریعت اسلامی ارزشش از خون وامنیتش بیشتر است. حفظ خون، آبروی مومن از اوجب واجبات است. وقتی امنیت کشوری دچار خطر می شود وولی فقیه حکم جهاد می دهد برهمه جهاد واجب است. حالا که آبروی مومن مهمتر است به مراتب اهمیت این جهاد امثال شهید خلیلی ارزشش بیشتر است.
  وَ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّهُ قَالَ قَالَ النَّبِيُّ ص‏ الْمُؤْمِنُ‏ حَرَامٌ كُلُّهُ عِرْضُهُ‏ وَ مَالُهُ وَ دَمُه‏.[1]
  امام صادق علیه السلام از نبی مکرم اسلام(ص) نقل می کنند: آبروی مومن، مالش وخونش حرام است.
  در این حدیث آبرو را مقدم بر مال وخون قرار داده است. چطور ما برای حفظ جان مردم هزاران نفر را فدا می کنیم ولی برای حفظ آبروی دختر مسلمان که در واقع آبروی یک قبیله وفامیل است جان خود را به خطر نیندازیم؟!
  الْكِبْرَ أَنْ تَتْرُكَ الْحَقَّ وَ تَتَجَاوَزَ إِلَى غَيْرِهِ وَ تَنْظُرَ إِلَى النَّاسِ وَ لَا تَرَى أَنَّ أَحَداً عِرْضُهُ‏ كَعِرْضِكَ وَ لَا دَمُهُ كَدَمِك‏...[2]
  این حدیث که بخشی از موعظه های رسول اکرم (ص) به اباذر است در بحث کبر می فرماید: حقیقت کبر این است که حق را ترک کنی، وبه حقوق دیگران تجاوز کنی، وچشمت به (مال) مردم باشد، وآبروی احدی را آبروی خود وجانش را جان خود حساب نکنی.
  این حدیث اشاره دارد که ما باید آبروی دیگران را آبروی خود حفظ کنیم. از اینکه دیگری آبرویش رفت وبه من تعدی نشد خوشحال نباشیم چون اگر تقوی وامثال شهید خلیلی نباشند نوبت ما هم خواهد رسید.
  وقتی آبروی کسی رفته است مثل اینکه آبروی من رفته وباید به همین قدر ناراحت باشم.
  شهید خلیلی برای حفظ آبروی ناموس ما جانش را فدا کرد وخوش بحالش، که کاش امثال بنده سرتاپا گناه هم این لیاقت را داشتیم که بخاطر اسلام ومسلمانان جانمان را فدا کنیم.
  خلاصه کلام اینکه شهادت این جوان از بهترین نوع شهادتها بوده وانشاء الله خداوند با شهداء کربلا محشورش کند. روحش شاد  [1] . كوفى اهوازى، حسين بن سعيد، المؤمن، ص72، مؤسسة الإمام المهدي عليه السلام - قم، ق‏1404.

  [2] . ورام بن أبي فراس، مسعود بن عيسى، تنبيه الخواطر و نزهة النواظر المعروف بمجموعة ورّام، ج2،ص66، مكتبه فقيه - قم، چاپ: اول، 1410 ق.

 8. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود