نحوه تقسیم ارث مادربزرگ میان نوه ها

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نحوه تقسیم ارث مادربزرگ میان نوه ها

با سلام و خسته نباشید

یک مادر هست با بچه هایی که پدرشون فوت کرده ، مادرِ مادرشون به تازه گی فوت می کنه ، ارثی که به مادر از مادربزرگ میرسه چه طوری بین بچه هاش از لحاض قانونی تقسیم میشه ؟

مرجع تقلید کسی که این سوال براش مطرحه آیت الله مکارم شیرازی هستند

روی سوال بیشتر رو این قضیه هست که ارثیه مادربزرگ چه طوری بین فرزندان دختر و پسر تقسیم میشه ، دو به یک یا برابر بین دختر و پسر؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

RaDon;522933 نوشت:
با سلام و خسته نباشید

یک مادر هست با بچه هایی که پدرشون فوت کرده ، مادرِ مادرشون به تازه گی فوت می کنه ، ارثی که به مادر از مادربزرگ میرسه چه طوری بین بچه هاش از لحاض قانونی تقسیم میشه ؟

مرجع تقلید کسی که این سوال براش مطرحه آیت الله مکارم شیرازی هستند

روی سوال بیشتر رو این قضیه هست که ارثیه مادربزرگ چه طوری بین فرزندان دختر و پسر تقسیم میشه ، دو به یک یا برابر بین دختر و پسر؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

تا زمانی که مادر هست ، ارث مادر بزرگ را مادر و دیگر وراث اگر باشند می برند و چیزی به نوه ها نمی رسد اما اگر قبل از مادر بزرگ مادر از دنیا رفته باشد و مادربزرگ نیز فرزند دیگری غیر از این مادر نداشته باشد و نوه های او هم منحصر به فرزندان این مادر باشند ، ارث او به صورت مساوی بین این نوه ها چه دختر باشند و چه پسر تقسیم می شود.(1)

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی، توضیح المسائل م 2363[/]

سجاد;525395 نوشت:

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

تا زمانی که مادر هست ، ارث مادر بزرگ را مادر و دیگر وراث اگر باشند می برند و چیزی به نوه ها نمی رسد اما اگر قبل از مادر بزرگ مادر از دنیا رفته باشد و مادربزرگ نیز فرزند دیگری غیر از این مادر نداشته باشد و نوه های او هم منحصر به فرزندان این مادر باشند ، ارث او به صورت مساوی بین این نوه ها چه دختر باشند و چه پسر تقسیم می شود.(1)

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی، توضیح المسائل م 2363

خیلی ممنون
ببخشید اگر مجدد سوال می کنم می خوام دقیق مطمعن بشم که درست متوجه شدم ...
مادربزرگ فوت کردن ارثیه به مادر رسیده ، الان مادر می خوان ارث رو که بهشون رسیده (قبل از فوت) مطابق شرع بین بچه های دختر و پسرش تقسیم کنه ، باید مساوی تقسیم کنه ؟

[="Tahoma"][="Black"]

RaDon;525756 نوشت:
خیلی ممنون
ببخشید اگر مجدد سوال می کنم می خوام دقیق مطمعن بشم که درست متوجه شدم ...
مادربزرگ فوت کردن ارثیه به مادر رسیده ، الان مادر می خوان ارث رو که بهشون رسیده (قبل از فوت) مطابق شرع بین بچه های دختر و پسرش تقسیم کنه ، باید مساوی تقسیم کنه ؟

خواهش می کنم

خیر فرض سؤال شما متفاوت شد ارثیه ای که بعد فوت مادربزرگ به مادر رسیده مال مادر است و او می تواند قبل از مرگ خود به هر صورتی که می خواهد مساوی یا غیر مساوی بین فرزندان خود یا دیگران تقسیم کند و از نظر شرعی مانعی نیست اما بهتر است مراتب عدالت را رعایت نماید .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

موضوع قفل شده است