حفصه بالاتر از پیامبر صلی الله علیه واله!!!

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حفصه بالاتر از پیامبر صلی الله علیه واله!!!

حفصه به عمر گوشزد میکند که کسی را به عنوان جانشین خود معرفی کند.(صحیح مسلم 3/1823)
عن ابن عمر قال :دخلت علی حفصه فقالت :اعلمت ان اباک غیر مستخلف؟ حال اگر ما شیعه نباشیم باید بپذیریم حفصه از پیامبر عاقلتر بوده؟!!!

اگر شیعه نباشیم پسر عمر هم از رسول الله صلی الله علیه واله عاقل تر می شود!!! زیرابه عمر گفت:اگر چوپان تو شتران وگوسفندان را بدون سرپرست رها کند به وی اعتراض خواهی کرد که چرا باعث نابودی انها شدی؟پس به فکر این امت باش !وکسی را به عنوان خلیفه برای انان تعیین کن !چون رعایت حال این امت از مراعات وضع شتران و گوسفندان لازمتر است. (صحیح مسلم3/1823) مثل اینکه فقط رسول خدا از امر امت غافل بوده است !!!!

عایشه هم به این مطلب توجه کرده و به وسیله عبدالله بن عمر به عمر پیام می دهد که :امت محمد را بدون چوپان رها نکن وکسی را به عنوان جانشین تعیین نما چون واهمه ان دارم که انان گرفتار فتنه گردند.(یا بنی ! ابلغ عمر سلامی وقل له :لا تدع امت محمد بلا راع .......الامامه والسیاسه 1/42 بتحقیق شیری)

معاویه نفر بعدی در این سلسله است که می دانسته !که امت پیامبر نیاز به سرپرست داردوباید برای بعد از خود کسی را به جانشینی تعیین کند.لذا گفت:من وحشت دارم که امت پیامبر را همانند گوسفندان بدون چوپان رها کنم و بروم.(تاریخ طبری 4/226)

سید مهدی ، به نکته ی تلخی اشاره کردید ، در تامل در این مطلب ناخودآگاه ذهنم سراغ عمق مظلومیت مولای تنهامون میره . هر وقت که به این نکته بر می خورم حیرت می کنم که چطور اهل سنت با این مساله کنار می یان ، پافشاری نامعقول اهل سنت و پاسخ های تکلف آمیز اونا باز حیرت آورتره . واقعا پیامبری که اینقدر برای اصحابش دلسوز بود که از نکات بهداشتی در دستشویی رفتن هم فروگذار نمی کرد ، یا اینقدر روی انتظام امور امتش در غیاب خودش حساس بود که در بیرون رفتن از شهر برای مدتی کوتاه مثلا برای غزوه ای برای خودش جانشین مشخص می کرد (نه اینکه هیچ حرفی راجع به این مساله نزنه تا بعضی اصحاب بعد از کلی دعوا و کشمکش و تو سر هم زدن برای جانشینی در غیابش جانشینی رو انتخاب کنن)یا ... ،معاذالله به اندازه ی یه انسان معمولی در عربستان اون روز هم ملتفت اهمیت تصریح به وصی بعد از خودش برای سامان دین و دنیای امتش نبود ، واقعا که حیرت آوره ...

الهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علي ذالك

اگر ما بخواهیم به نظر غیر شیعه در مورد جانشینی پیامبر قایل شویم به نظریه دکتر احمد امین مصری میرسیم که با صراحت می گوید:پیامبر بدون اینکه جانشینی معین کند ویا چگونگی و شرایط تعیین حاکم را بیان کند از دنیا رفته وجامعه اسلامی را با مشکلترین و خطرناکترین وضع مواجه ساخته است.(فجر الاسلام225)

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

باتشکر از سرور گرامی سید مهدی به خاطر مطالب بسیار مفیدی که درج می کنند.

در مورد خطرناک بودن تعیین نکردن جانشین بد نیست نظر ابن خلدون از علمای اهل سنت را هم بدانیم او می گوید:

محال است كه جامعه را بدون رهبر و سرپرست رها كرد كه عامل درگيرى ميان مردم و سياستمداران گردد ، بدين جهت در هر اجتماعى نياز مبرم به تعيين حاكمى است كه جامعه را از هرج و مرج جلوگيرى كند ؛

« فاستحال بقاؤهم فوضيّ دون حاكم يزع بعضهم عن بعض واحتاجوا من أجل ذلك إلى الوازع وهو الحاكم عليهم »

مقدّمة ابن خلدون ص 187 .

باتشکر - یاعلی

در کتب عامه امده:پیامبر فرمودند:لکل نبی وصی و وارث (تاریخ دمشق 42/392والریاض النضره 3/138)واز قول سلمان نقل می کنند که پرسید:ان لکل نبی وصیا فمن وصیک؟(المعجم الکبیر 6/221وفتح الباری8/114)

موضوع قفل شده است