زمان مطالبه ی مهريه

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زمان مطالبه ی مهريه

با سلام و عرض ادب

آيا زن به مجرد اجراي عقد مي تواند مهريه را مطالبه كند ؟
اگر مردي هنگام اجراي عقد ازدواج شرط كند كه در صورت توانايي و استطاعت مهريه را بپردازد آيا زن مي تواند در حالت نداري تقاضاي مهريه نمايد ؟

با تشكر از پاسخگوي محترم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

با سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر بزرگوار

1.درصورتی که مدتی برای پرداخت مهریه معین نشده باشد به محض عقد،زن می تواند دریافت مهریه را مطالبه نماید وحتی اگر موقع خواندن عقد دائمى براى دادن مهر مدتى را معين نكرده باشند، زن مى ‏تواند پيش از گرفتن مهر از نزديكى كردن شوهر جلوگيرى كند، چه شوهر توانايى دادن مهر را داشته باشد چه نداشته باشد. ولى اگر پيش از گرفتن مهر به نزديكى راضى شود و شوهر با او نزديكى كند ديگر نمى‏ تواند بدون عذر شرعى از نزديكى شوهر جلوگيرى نمايد.

2.اگر مردي هنگام اجراي عقد ازدواج شرط كند كه در صورت توانايي و استطاعت مهريه را بپردازد زن نمي تواند در حالت نداري تقاضاي مهريه نمايد.

رساله مراجع،م 2420

با سلام. قرن هاست که مد شده که مهریه را نمیدهند . هر کسی هم که بگوید من مهریه ام را میخواهم ، یا شوهر گیرش نمی آید ! یا اگر بعد از ازدواج بگوید ، دشمنی پیش می آید و حتی شنیده ام که به او میگویند مگر میخواهی طلاق بگیری که مهریه ات را مطالبه کردی؟

حال اگر زن مهریه اش را بخواهد ولی با وضع امروزه هرگز نمیشود از آن حرف زد ، اگر گاهی از هم خوابی به علت ناراحتی از این موضوع صرف نظر کند ، مرتکب گناه شده است ؟ (دقت کنید که راهی برای گفتن آن ندارد بنا به دلائل بالا و وضع جامعه و نظر مردم در باره گرفتن مهریه )

اگر مردی به علت اینکه همسرش مهریه اش را خواسته ، و او نداده و از هم خوابی با او روی گردان شود ، آیا مرتکب گناه شده ؟

مثل اینکه شما به مطلب غیر مرتبط زدن عادت کرده اید .
بسیار خب

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;522986 نوشت:
قرن هاست که مد شده که مهریه را نمیدهند .

ظاهرا شما طی چند سال زندگی در قرن حاضر یکجا چند قرن را تجربه کرده اید شاید هم سندی بر این ادعا دارید . که .. چه عرض کنم

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;522986 نوشت:
هر کسی هم که بگوید من مهریه ام را میخواهم ، یا شوهر گیرش نمی آید ! یا اگر بعد از ازدواج بگوید ، دشمنی پیش می آید و حتی شنیده ام که به او میگویند مگر میخواهی طلاق بگیری که مهریه ات را مطالبه کردی؟

بله این نقد بجائی است . مهریه زن حق اوست و از صدر اسلام حکم بر پرداخت مهریه زن و جلب رضایت وی وجود داشته . اگر زنی مهریه اش را مطالبه کند شوهر باید یا کاملا و یا عندالاستطاعه آنرا تمام و کمال پرداخت کند.

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;522986 نوشت:
اگر مردی به علت اینکه همسرش مهریه اش را خواسته ، و او نداده و از هم خوابی با او روی گردان شود ، آیا مرتکب گناه شده ؟

بله مرتکب گناه شده و این نص صریح قران است که نهی کرده مردان را از عدم همخوابی با همسر و این را از اعمال جاهلیت دانسته .

فاتح;523129 نوشت:
ظاهرا شما طی چند سال زندگی در قرن حاضر یکجا چند قرن را تجربه کرده اید شاید هم سندی بر این ادعا دارید . که .. چه عرض کنم

درود. شاید در شهر شما ، مهریه مادربزرگ شما ، مادر شما ، مادر مادر بزرگ شما ، مادر مادر مادربزرگ و مادران آنها را میداده اند که یقین من میگویند نداده اند یا انگشت شمار است چنین چیزی . آیا هر کدام از این مادرها ، نیم قرن هم زندگی نکرده اند که اگر فرض کنیم هر کدام 50 سال زندگی کرده باشند یک حساب کوچک میکنیم

خود زن امروزی =50
مادر =50
مادربزرگ =50
مادر مادربزرگ=50
مادر مادر مادربزرگ=50
مادر مادر مادر مادربزرگ=50
و ....
خودش میشود بیش از 3 قرن ! یعنی قرنها !

حالا من خیلی از مادر بزرگهایی را دیده ام که میگیوند مهریه نگرفته اند و مادر آنها نیز همینطور و مادربزرگشان و وقتی میرسند به مادربزرگشان میگویند دخترم کی داده و کی گرفته ؟ اینها فقط رسم است . حتما شما سوال نکرده اید و پای صحبت مادر بزرگتان ننشسته اید که یک مسئله ساده را اینطور میپرسید و گویی خیال میکنید طور دیگری نمیشود از این چیزها سر در آورد جز اینکه خود بنده قرن ها زندگی کرده باشم !

اما لطفا بگذارید وقتی کسی سوال میپرسد ، کارشناس مربوطه جواب دهد . به همین دلیل اسم آن بزرگوار را بالای تاپیک مینویسند چون سوال کننده ماییم و کمک کننده و پاسخ دهنده آن بزرگوار ، نه دیگران . غیر از این باشد ، هزار نفر می توانند بیایند هزار پاسخ مختلف به من بدهند که کارشناس نیستند . ولی طرف صحبت اگر همان کارشناس عزیز باشند ، مطمئن تر است چرا که ایشان کارشان را بهتر بلدند ، تمام تلاششان رسیدن پرسشگر به جواب است و بدون طعنه و کنایه صحبت میکنند.

موفق باشید

اگر در هنگام ورود به سایت عباراتی که نوشته شده را میخواندید چنین متوجه می شدید که
1- تنها پاسخ آیدی های آبی رنگ سایت که پاسخگویان باشد مورد تائید سایت است
2- سایت اسک دین یک سایت کاربر محور است . یعنی کاربران در حدود قوانین سایت حق اظهار نظر دارند همانطوریکه شما نظراتتان را تا بحال نوشته اید

اگر کسی رنگ آیدی من را آبی می بیند مشکل با خود اوست ولی بنده مجازم بعنوان یک کاربر در این سایت نظرم را بنویسم حال یا مورد تائید یا رد استاد واقع شود به ایشان مربوط است و چون در چارچوب قوانین سایت است پس مشکلی نیست

از طرفی این نوشته های شماست که بدلیل خروج از موضوع خلاف قوانین سایت است .

اما بعد
از پاسخ مستند و مستدل شما با استناد به اقوال این و آن در مورد پرداخت مهریه سپاسگذارم .

اما برای معرفی اسلام به شما و توصیف تفاوتش با ادیانی چون بودیسم و هندوئیسم و ادیان ساخته دست بشری باید این را توضیح بدهم که

قوانین اسلام مشخص است اگر رفتار و اقوال عوام معیار دین باشد آن دین شخصیت محور است و دین اسلام از این موضوع بری است.

شما هم که حتی به قول یک عالم هم استناد نکرده اید تا نظرتان شکل علمی پیدا کند و به اقوال عوام دست آویز شده اید . این روش بحث علمی نیست . این بحث کوچه بازاری است

فاتح;523239 نوشت:
اگر در هنگام ورود به سایت عباراتی که نوشته شده را میخواندید چنین متوجه می شدید که
1- تنها پاسخ آیدی های آبی رنگ سایت که پاسخگویان باشد مورد تائید سایت است
2- سایت اسک دین یک سایت کاربر محور است . یعنی کاربران در حدود قوانین سایت حق اظهار نظر دارند همانطوریکه شما نظراتتان را تا بحال نوشته اید

درود. و اگر شما نیز اندکی در همان چیزهایی که میفرمایید تامل میکردید و به همان چیزهایی که نوشتید معتقد بودید ، در میافتید که پاسخی که با طعنه و کنایه و به علت عدم درک خود پاسخ دهنده از سوال پرسشگر باشد ، جایز نیست . اینهایی که در بالا ذکر کردید فقط برای بنده که نیست ، برای عموم کاربران است ، بدین معنی که شامل شما نیز میشود. نمیشود که قوانین سایت را هم بخواهیم گلچین کنیم و بگوییم این قانونش را دوست دارم پس پایبندش هستم ولی آن یکی قناون را دوست ندارم و شامل حال خود من نمیشود !

کلا کسی که می آید یک پاسخ درست و حسابی بدهد اگر راست میگوید و دلش برای پرسشگر سوخته و قصدش رسیدن او به جواب است ، اول بسم الله ، اولین جمله ی خود را با حالتی کنایه آمیز بیان نمیکند! با آرامش و با رعایت حال پرسشگر با او وارد صحبتی دوستانه میشود .نه اینکه جمله اولش را طعنه بزند و جوابی بشنود و سپس بخواهد مابقی بحث را به ماست مالی حرف اولش بپردازد و سپس به علت کثرت مطالب بی ربط در تاپیک ، تاپیک از بحث منحرف و پرسشگر از جواب اصلی دور بماند.

بنده صحبتی ندارم و منتظر جواب کارشناس عزیز و گرامی میمانم که بدون طعنه و کنایه کمک میفرمایند .

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;522986 نوشت:
اگر مردی به علت اینکه همسرش مهریه اش را خواسته ، و او نداده و از هم خوابی با او روی گردان شود ، آیا مرتکب گناه شده

با سلام و عرض ادب

درفرض سوال اگر به صرف اینکه نمی تواند از مرد مطالبه مهریه کند از تمکین خودداری نماید(بدون عذر دیگر) جایز نیست و گناه می کند.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

موضوع قفل شده است