درخواست منبع برای چند حدیث از منابع شیعه و اهل سنت

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست منبع برای چند حدیث از منابع شیعه و اهل سنت

با سلام
چند حدیث دارم میخواستم متن عربی کامل ( بهمراه اعراب گذاری کامل) با منبع بگذارین با تشکر..

منابع از کتب تشیع و تسنن

تشیع : کتب اربعه و وسائل الشيعة ، مستدرک الوسائل ، بحارالأنوار

تسنن : صحیح بخاری و مسلم (( احادیث پیامبر ص ))

احادیث :::

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم : کل بدعه ضلاله و کل ضلاله سبیلها الی النار

* من احدث فی امرنا هذا ما لیس منه...

* من غش امتی فعلیه لعنه الله ...

* اصحاب البدع کلاب النار

* ثلاثة لیست لهم حرمة : صاحب هوى مبتدع و الإمام الجائر و الفاسق المعلن

* لا ضرر و لا ضرار فی الإسلام

* خداوند از بدعت گذار نه روزه ای می پذیرد و نه  نمازی نه صدقه و زکاتی ، نه حج و عمره ای ، نه جهادی و نه فدیه ای
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

امیرالمومنین علیه السلام :

* ما هدم الدین مثل البدع

* هیچ بدعتی ایجاد نشد مگر آنکه به سبب آن بدعت سنتی متروک گشت . بنابراین از این بدعت ها بپرهیزید ، راه راست و روشن را رها نکنید . بهترین کارها آن است که پیشینه داشته باشد و بدترین آنهاست که نو پدید و بی سابقه باشد .

* برترین بندگان خدا در پیشگاه او انسان عدل است که خود هدایت شده و دیگران را هدایت نماید ، سنت شناخته شده را بر پا دارد و بدعت ناشناخته را بمیراند.

[=arial]با نام الله

[=arial]
کارشناس بحث: استاد پیام

سلام " جواب سوال شما انشاالله بتدریج وتا جایی که آماده سازی پژوهشهای شخصی نباشه وبرای رفع معضل علمی از مساله ای باشه خدمتتون ارائه میگرده.
رسول خدا(ص) فرمود: من غش امتی فعلیه لعنة الله و الملائکة و الناس أجمعین، قالوا یا رسول الله و ما الغش؟ قال(ص) أن یبتدع لهم بدعة فیعلموا بها؛

هر کس امت من را فریب دهد، لعنت خدا و ملائکه و همه مردم بر او باد! اصحاب از حضرت سؤال کردند: غش و فریب چیست؟ ایشان پاسخ داد: اینکه کسی برای آنان بدعتی بگذارد و مردم به آن عمل نمایند.
ابن اثیر، جامع الاصول، ج 9، ص 566؛ علاء الدین المتقی، کنزالعمال، ج 1، ص 221.

امام باقر عليه السلام: «ثلاثة ليس لهم حرمة صاحب هوى مبتدع و الامام الجائر و الفاسق المعلن الفسق؛ سه كس احترام ندارند، فرد منحرف بدعت‌گذار است (اشاره به صاحبان مكتب‌هاى انحرافى است) و ديگر پيشواى ظالم و فاسق متجاهر به فسق است»
(بحار ج75ص253)

امام علی(ع)فرموند: «مَا هَدَمَ الدِّینَ مِثْلُ الْبدَعِ چیزی مثل بدعتها دین را منهدم نمی كند.»
بحار الانوار، ج 78، ص 92، ح 98.

علی علیه السلام می فرماید: «إنَّ أَبْغَضَ الْخَلَائِقِ إِلَی اللَّهِ رَجُلَانِ رَجُلٌ وَكَلَهُ اللَّهُ إِلَی نَفْسِهِ فَهُوَ جَائِرٌ عَنْ قَصْدِ السَّبِیلِ مَشْغُوفٌ بِكَلَامِ بِدْعَةٍ وَ دُعَاءِ ضَلَالَةٍ فَهُوَ فِتْنَةٌ لِمَنِ افْتَتَنَ بِهِ ضَالٌّ عَنْ هَدْی مَنْ كَانَ قَبْلَهُ مُضِلٌّ لِمَنِ اقْتَدَی بِهِ فِی حَیاتِهِ وَ بَعْدَ وَفَاتِهِ حَمَّالٌ خَطَایا غَیرِهِ رَهْنٌ بِخَطِیئَتِهِ وَ رَجُلٌ قَمَشَ جَهْلاً مُوضِعٌ فِی جُهَّالِ الأُْمَّةِ عَادٍ فِی أَغْبَاشِ الْفِتْنَةِ؛ منفورترین آفریده ها نزد خدا دو شخص اند: كسی كه خدا او را به حال خود گذاشته و از راه راست دور افتاده است و دل او شیفته بدعت است و مردم را گمراه می كند و به فتنه انگیزی می كشاند و راه رستگاری گذشتگان را گم كرده و پیروان خود را در زمان حیات و پس از مرگش گمراه ساخته است و بار گناه دیگران را بر دوش كشیده و گرفتار خطاها [و گناهان] خود نیز می باشد. و مردی كه مجهولاتی به هم بافته و در میان انسانهای نادان امت، جایگاهی پیدا كرده و در تاریكیهای فتنه فرو رفته است.»
نهج البلاغة، محمد دشتی، خ 17.

موضوع قفل شده است