صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گناه اجتماعی و برخورد با آن

علاقه
    شعر و رمان(در کل ادبیات) + عکاسی
    نوشته
    65
    حضور
    4 روز 7 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    438

گناه اجتماعی و برخورد با آن

با سلام

نمی دونم چجوری حرفمو شروع کنم و سوالمو چطور بپرسم
    سعی میکنم قضیه رو کمی باز کنم تا شاید به جواب خوبی برسم
    (خواهش میکنم علاوه بر کارشناسی که به سوالم پاسخ میده، اعضای سایت هم در بحث شرکت کنند)

تا بوده و هست، دیدیم ناهنجاری هایی که از سوی افراد مشهور رخ داده(نمی دونم لازمه اسم ببرم یا نه!)
    من توی سایت های دیگه اغلب در مورد این حرکات نظر شخصیم رو دادم و متهم شدم به فردی که دوست داره دیگران رو قضاوت کنه
    متهم شدم به کسی که داره وانمود میکنه آگاهی های سیاسی و ... داره
    متهم شدم به اینکه "چون به خلوت می روند ان کار دیگر می کنند"
    متهم شدم که دارم شعار میدم و ...

در جواب شنیدم که "جامعه ی ما مشکلات بزرگتر از این مشکلات داره"، یا "همه ی مشکلات حل شده و مونده همین مشکل!"
    و جواب های از همین دست می شنوم!

امروز یه نکته ی دیگه به نظرم رسید که در جواب هام بهش اشاره کردم(البته این بار بحث در مورد ناهنجاریهای شخص های مشهور نبوده)
    گفتم اگر توی کشوری قانونی باشه، فرهنگ بالای هرکسی میگه که به اون قانون عمل کنه، در جواب بازم شنیدم که "بی قانونی های بزرگتر از این بی قانونی توی کشور رخ میده"
    و در ادامه مورد خطاب قرار گرفتم که:
    ".اگر در تاریخ اسلام چنین برخوردی رو از پیامبر و یا از خلفای راشدین و یا از ائمه اهل بیت سراغ دارین شاهد بیارین"

میشه کمکم کنید، برای خودمم سوال شده که باید چی جواب به این افراد بدم!
    میشه مثالی رو که خواستند کسی برام بیان کنه؟

پی نوشت: کارشناس محترمی که به سوالم جواب میدند در صورتی که آدرس بحث های صورت گرفته رو بخواند میتونم در اختیارشون بزارم(در صورتی که تا اون موقع از سایتی که بحث در اون انجام شده حذف نشده باشند!)

خدا همه ی مون رو عاقبت بخیر کنه ...

یا زهرا سلام الله علیها

✹✹✹
    اَللَّهُمَّ اِنِّی اَسئَلُکَ بِحَقِّ فاطِمَةَ وَ اَبیهَا وَ بَعلِهَا وَ بَنیهَا وَ سِرِّالمُستَودَعِ فِیهَا بِعَدَدِ ما احاطَ بِه ی عِلمُک
    ✹✹✹

2. صلوات ها 6

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

گناه اجتماعی و برخورد با آن

کارشناس بحث: استاد اویس

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 6

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30897

با عرض سلام خدمت شما برادر گرامی
    از آنجایی که مطالبی که عنوان داشتید اشاره به مباحث مفصلی دارد که قبلا در جای دیگر مطرح شده و بنده از آنها بی اطلاعم نمی توانم در این راستا کمکی به شما کنم. لطفا سوال خود را به صورت دقیق و بدون ارجاع به تاپیکها و سایتهای دیگر مطرح نمایید.

7. صلوات ها 7

علاقه
    نوشته
    65
    حضور
    4 روز 7 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    438

نقل قول نوشته اصلی توسط اویس نمایش پست ها
    از آنجایی که مطالبی که عنوان داشتید اشاره به مباحث مفصلی دارد که قبلا در جای دیگر مطرح شده و بنده از آنها بی اطلاعم نمی توانم در این راستا کمکی به شما کنم. لطفا سوال خود را به صورت دقیق و بدون ارجاع به تاپیکها و سایتهای دیگر مطرح نمایید.
    در مورد برخورد پیامبر(ص) و ائمه ی اطهار علیهم السلام در مواجه با گناه اجتماعی می شه مثالی بیاورید؟
    (برخوردی که تا حدود زیادی مثل برخورد با گروهی از جوانان که به تقلید از گروهی کلیپی رو در محیط نت منتشر کردند و بعد دستگیر شدند)

ویرایش توسط Rend : ۱۳۹۳/۰۳/۱۱ در ساعت ۲۳:۱۰
    ✹✹✹
    اَللَّهُمَّ اِنِّی اَسئَلُکَ بِحَقِّ فاطِمَةَ وَ اَبیهَا وَ بَعلِهَا وَ بَنیهَا وَ سِرِّالمُستَودَعِ فِیهَا بِعَدَدِ ما احاطَ بِه ی عِلمُک
    ✹✹✹

9. صلوات

نوشته
    98
    حضور
    6 روز 18 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    368

در مورد اون گروه که واقعا عمل غیر انسانی بود چندتا بچه که فقط میخواستن شاد باشن و بگن ایرانی ها هم شاد هستن
    اگه یه سرچ کنید میبینید حتی مسلمان ها هم تو کشورای دیگه اون کلیپ رو باز سازی کردن حالا تو اون کشورها چون مسلمون بودن و انتخاب خودشون حجاب بودروسری داشتن و محجبه اینا زوری
    صدا و سیما رو که هک نکردن رو رسانه ملی
    تو یه شبکه که ربطی هم به ایران نداره
    واقعا اون برخورد لازم بود؟جز اینکه تو کل دنیا به عنوان یه کشور افسرده و دیکتاتور شناخته شدیم
    یه نفر کار جالی کرده بود این اهنگو گذاشته بود و گریه میکرد مثلا و به سینه میزد
    یعن چی؟یعنی تو ایران شادی نیست فقط گریه و ....
    این اخه کاریه که بخوان باهاش برخورد کنند؟

دکتر روحانی:

بگذاریم مردم خودشان راه بهشت را انتخاب کنند نمیتوان با زور و شلاق مردم را به بهشت برد

فصل الخطاب برای افراطیون و تندروهای داخلی

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30897

نقل قول نوشته اصلی توسط Rend نمایش پست ها
    در مورد برخورد پیامبر(ص) و ائمه ی اطهار علیهم السلام در مواجه با گناه اجتماعی می شه مثالی بیاورید؟
    از آنجا که مصادیق گناهان اجتماعی بسیار زیاد است در ابتدا لازم است مصادیق گناهان اجتماعی را از منظر قرآن کریم بیان نمایم تا بعد بفرمایید که کدام یک از این اقسام مدنظر حضرتعالی است:
    گناهان اجتماعی که در قرآن بیان شده شامل گناهان زبانی و غیرزبانی می شود. از مصادیق گناهان زبانی در عمل اجتماعی می توان به استهزا و تمسخر و بذله گویی (مطففین، آیات ۲۹ تا ۳۱ و نیز حجرات، آیه۱۱)، افترا به دیگران (نور، آیات ۱۵و ۱۶)، بدگویی و سخنان زشت (نساء، آیه ۱۴۸)، دروغ، بهتان، دشنام، افترا و قذف (نور، آیات ۱۱، ۱۵و ۱۶و ۲۳ و احزاب، آیه۵۸)، افشای راز و سخنان محرمانه دیگران (تحریم، آیات ۳و ۴)، به کاربردن القاب و نام های ناپسند برای دیگران (حجرات، آیه۱۱) و انتساب فرزندان نامشروع به شوهر از سوی زن (ممتحنه، آیه۱۲) اشاره کرد.
    از گناهان اجتماعی می توان به آواره سازی مردم از خانه و کاشانه خود اشاره کرد که در آیه ۸۵ سوره بقره خداوند این گناه را معادل قتل و آدم کشی معرفی می کند.
    ایجاد اختلاف در میان مومنان (آل عمران، آیه ۱۵۲) یا میان زن و شوهر که در حد کفر دانسته شده (بقره، آیه ۱۰۲) از دیگر مصادیق گناهان اجتماعی است.
    خداوند در آیات ۱۷ تا ۳۱ سوره قلم و همچنین ۲۹ و ۳۸ سوره اسراء، هرگونه ترک انفاق مال به مستمندان و مساکین و بخل ورزی در این باره را از مصادیق گناهان اجتماعی بیان می کند. (الکشاف، زمخشری، ج۲، ص۶۶۸) چنان در آیات ۳۹ تا ۴۴ سوره مدثر ترک اطعام بینوایان و مساکین را به عنوان گناهی بزرگ معرفی کرده و آن را عاملی برای سقوط در دوزخ و عذاب اخروی می داند.
    برهنگی در انظار عمومی از دیگر گناهان و بزه های اجتماعی است که در آیه ۲۸ سوره اعراف به آن اشاره شده است. در این آیه از برهنگی به عنوان فحشاء یاد شده که خود بیانگر زشتی این رفتار در نگاه خدا و قرآن است. (مجمع البیان، ج۳ و ۴، ص۶۳۳) خداوند همچنین تزیین و زینت نمایی و آراستن زنان برای نامحرمان را به عنوان گناه و امری زشت و بزه اجتماعی معرفی می کند و از آن برحذر می دارد. (نور، آیه ۶۰)
    هرگونه بغی و خروج برضد حکومت اسلامی و امام مسلمین، گناه و جرمی بزرگ است که خداوند در آیاتی از جمله ۱۷۳ سوره بقره، ۳ سوره مائده، ۱۴۵ سوره انعام و ۱۱۵ سوره نحل به آن توجه داده است. از امام باقر(ع) و امام صادق(ع) روایت شده که منظور از «باغ» در این آیات همان قیام ضدامام است. (مجمع البیان، ج۱ و۲، ص ۴۶۷ و نیز تفسیر عیاشی، ج۱، ص ۱۵۴) بنابراین، هرگونه حرکت علیه حکومت اسلامی و فتنه جویی و خروج علیه امام و دولت اسلامی به معنای بغی تلقی می شود و مجازات دنیوی و اخروی به همراه خواهد داشت.
    همچنین عدم مشارکت در عمل سیاسی و اجتماعی و عدم همراهی با دولت و امام المسلمین در جهاد و تخلف از آن را نیز به عنوان گناه برشمرده و متخلفان را تهدید می کند. (آل عمران، آیه ۱۵۲ و توبه، آیات ۲۵ و ۲۷ و ۹۴ و ۱۰۲ و ۱۱۸)

12. صلوات ها 8

علاقه
    نوشته
    65
    حضور
    4 روز 7 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    438

نقل قول نوشته اصلی توسط اویس نمایش پست ها

برهنگی در انظار عمومی از دیگر گناهان و بزه های اجتماعی است که در آیه ۲۸ سوره اعراف به آن اشاره شده است. در این آیه از برهنگی به عنوان فحشاء یاد شده که خود بیانگر زشتی این رفتار در نگاه خدا و قرآن است. (مجمع البیان، ج۳ و ۴، ص۶۳۳) خداوند همچنین تزیین و زینت نمایی و آراستن زنان برای نامحرمان را به عنوان گناه و امری زشت و بزه اجتماعی معرفی می کند و از آن برحذر می دارد. (نور، آیه ۶۰)
    به این مورد(فحشا و منکر ...) خیلی نزدیکه!
    به طور کلی انجام دادن منکرات در انظار عمومی یا بازنشر آن در انظار عمومی!

✹✹✹
    ✹✹✹

14. صلوات

علاقه
    نوشته
    65
    حضور
    4 روز 7 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    438

کسی جوابی برای سوالم نداره؟

✹✹✹
    ✹✹✹

16. صلوات

نوشته
    929
    حضور
    15 روز 17 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    2409

هوالعالم

انصافا برای جواب خیلی از سوالها باید مستقیما به مراجع قانونی مراجعه کرد ...
    چون منو شما تحقیق و شناختی روی گروه و جبهه اونها نداریم .

کلیپ ندیدم و چیزی از شکل برخورد نمیدونم
    هر کسی از هر چیزی یک برداشتی داره و ما باید ببینیم اول قصد و نیت شخص سازنده چی بوده و نظر کسی که برای قضاوت گماشته شده چی هست .

ولله حتی حکم قتل غیر عمد قصاص و مرگ نیست و ممکنه با پرداخت دیه و جریمه برطرف بشه ...
    به شرطی واقعا قتل غیر عمد باشه و مدرکی از انگیزه و سونیت وجود نداشته باشه
    یعنی طرف قصد و نیت پلیدی ازینکار نداشته باشه و فقط با ناآگاهی یا نادانی یه کاری کرده باشه !!!

مقدسات مثل نفس انسان حرمت داره و بهتره که حد و مرزها رعایت بشه و اگر کسی کاری میکنه نباید از حد و مرزش عبور کنه
    تا شکل تمسخر و توهین پیدا نکنه ...

یه وقتا مردمی میان ابرو درست کنن میزنن چشم هم کور میکنن و بعد شکایت که چرا اینطور شد ؟؟؟

ویرایش توسط Mohammad2db : ۱۳۹۳/۰۳/۱۷ در ساعت ۰۰:۰۳
    يا علی جان در بند دنیا نیستم ** بنده ی هر لبخند دنیا نیستم

| با اذن خدای رحمان بشکن پیمان با شیط!ن
    برای دوری از زنا نه حمار را! عشق مرغ عشق و نجابت حیوان به ظاهر پست را مثال بزن که به حکم و حکمت خداوند خیانت به جفت نداشته و گاها در غم فراق یار دق می کنند.به حبشی ها بگو ! سحر نزدیک است وبانگ اذان عشق و بام مساجد دنیا برازنده شما!اگر امروز حرکت کنید!

چشمي كه با طمع به خورشيد مي نگرد عاقبت كار كور مي شودحتي.دربرنورازودورميشود.

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30897

نقل قول نوشته اصلی توسط Rend نمایش پست ها
    به این مورد(فحشا و منکر ...) خیلی نزدیکه!
    به طور کلی انجام دادن منکرات در انظار عمومی یا بازنشر آن در انظار عمومی!
    با سلامی دوباره و عرض پوزش به جهت تاخیر چند روزه پاسخ به جنابعالی
    در خصوص پاسخ به سوالتان باید بگویم به طور کلی ایمه معصومین علیهم السلام همواره با گفتار و رفتار خود بر امر به معروف و نهی از منکر تأکید داشتند زیرا نباید امر به معروف و نهی از منکر با شیوه منکر باشد پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: من کان آمراً بمعروف فلیکن امره ذلک بمعروف(1)
    یعنی آن کس که امر به معروف می کند باید خود امرش به صورت معروف باشد. آورده اند که عمر شبی در مدینه مشغول تجسس بود آواز مردی را از خانه ای شنید از دیوار بالا رفت و دید ساقی و ساغر هر دو جمعند، عمر گفت ای دشمن خدا گمان کردی که خدا گناه تو را می پوشاند آن مرد گفت: عجله نکن! اگر من یک گناه کردم تو سه گناه کردی:

1. خدای فرمود: «لاتجسسوا» تو تجسس کردی
    2. خدای فرمود «وأتوا البیوت من ابوابه» در خانه ها از در وارد شوید، تو از بالای دیوار مرا نگریستی.
    3. خدای فرمود: «لاتدخلوا بیوتاً غیر بیوتکم حتی تستأنسوا و تسلّموا علی اهله»(2) بر غیر خانه خود وارد نشوید مگر انس بگیرید و بر اهلش سلام کنید تو بدان عمل نکردی. عمر شرمنده شد و از او دست برداشت.(3)

نکته دیگری که ائمه معصومین همواره بدان اهتمام داشتند این است که امر به معروف و نهی از منکر باید همراه با رفق باشد. پیامبراکرم صلی الله علیه و آله مبلّغی را جهت تبلیغ بین قومش فرستاد به او سفارش کرد: «علیک بالرفق و القول السدید لاتک فظاً و لاغلیظاً و لا مستکبراً و لا حسود»(4)
    یعنی بر تو باد به رفق و گفتار مستند و مستدل، خشونت در گفتار نداشته باش، سنگدل مباش، مستکبر و حسود نیز مباش.
    ادامه دارد...

19. صلوات ها 6

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری