مرور چند کتاب در زمینه ی سیاست، اجتماع و تاریخ با عناوین: «انقلاب و تحول سیاسی در خاورمیانه»، «میراث فرهنگی و معنوی ایران»، «تاریخ ایران مدرن» و «شهروندی فرهنگی».

انقلاب و تحول سیاسی در خاورمیانه
انقلاب و تحول سیاسی در خاورمیانه


بحران‌های سیاسی و انقلاب‌ها و جنبش‌های اجتماعی جدید در خاورمیانه و شمال آفریقا که با قیام مردمی در تونس در اواخر سال 2010 آغاز شد و با گسترش به کشورهای دیگری مانند مصر، لیبی، یمن، بحرین و سوریه به اوج خود رسید، به اندازه‌ای دارای ابعاد و زوایای گوناگونی هستند که کمتر محقق و اندیشمندی به آن‌ها بی‌توجه بوده است.
محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ‌اخیرا در کتابی به نام «انقلاب و تحول سیاسی در خاورمیانه» بحران‌های سیاسی و جنبش‌های جدید اجتماعی در خاورمیانه و شمال آفریقا را به صورت موردی و دقیق مورد بررسی و مداقه قرار داده است.
«چرا نظام‌های سیاسی حاکم در کشورهای خاورمیانه طی دهه‌های گذشته و به ویژه چند سال اخیر دچار بحران شده و با خیزش مردمی معطوف به تغییر مواجه شده‌اند؟» پرسشی اساسی است که در این کتاب به آن پاسخ داده می‌شود.
این کتاب در هفت فصل با عناوین «درآمدی بر بحران، انقلاب و جنبش‌های اجتماعی جدید در خاور میانه»، «انقلاب اسلامی ایران به مثابه یک الگو»، «بحران تونس: طلیعه‌ای برای ظهور جنبش‌‌های جدید»، «انقلاب مصر: کانون بحران و دگرگونی در جهان عرب»، «بحران لیبی: جنگی داخلی با ابعادی بین‌المللی»، «بحران یمن: تکثر وجوه انقلابی و بازیگران خارجی» و «بحرین: مهار انقلابی اصیل و مسالمت‌جو» تنظیم شده است.
چاپ نخست کتاب «انقلاب و تحول سیاسی در خاورمیانه» نوشته محمود واعظی، در 372 صفحه، شمارگان 500 نسخه و بهای 14 هزار تومان از سوی اداره نشر وزارت امور خارجه چاپ و منتشر شده است.
انقلاب و تحول سیاسی در خاورمیانه
میراث فرهنگی و معنوی ایران


جلد نخست کتاب «میراث فرهنگی و معنوی ایران» تالیف ابوالفضل عربشاهی آثار تاریخی و نمادهای میراث معنوی ایران را بررسی کرده و به معرفی آثار مادی و معنوی ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو پرداخته است.
این کتاب در سه بخش کلی با عناوین «میراث فرهنگی»، «میراث معنوی» و «پیوست‌ها» تهیه و تنظیم شده است.
چاپ نخست کتاب «میراث فرهنگی و معنوی ایران» تالیف ابوالفضل عربشاهی در 194 صفحه با شمارگان دو هزار نسخه و بهای 12 هزار تومان از سوی انتشارات زیتون سبز روانه بازار کتاب شد.


انقلاب و تحول سیاسی در خاورمیانه
تاریخ ایران مدرن


«تاریخ ایران مدرن» نوشته یرواند آبراهامیان تحلیل و بازشناخت مسایل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران در سده بیستم است. نویسنده به موضوع‌هایی نظیر دخالت‌های خارجی، نقش دودمان پهلوی و همچنین انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد. این كتاب را می‌توان تحلیل تاریخی و جامعه‌شناسی گذرایی از حوادث ایران در سده بیستم دانست.
یرواند آبراهامیان، استاد تاریخ كالج باروك دانشگاه نیویورك آثار متعددی درباره مسایل ایران نظیر «ایران بین دو انقلاب»، «کودتا: 28 مرداد سازمان سیا و ریشه‌های روابط ایران و آمریکا در عصر مدرن» منتشر كرده است.
مترجم کتاب (محمدابراهیم فتاحی) در یادداشت كوتاه ابتدای كتاب، بر این نكته تاكید می‌كند كه آبراهامیان در پژوهش خود كلیات و روندهای عمده تاریخ معاصر ایران طی دو سده اخیر را بررسی می‌كند و چندان اشاره‌ای به جزییات رویدادها ندارد. از این رو تمركز اصلی نویسنده بر جمع‌بندی مسایل و تحلیل آن‌هاست. نویسنده نیز در آغاز یادآوری می‌كند كه اثر او یك پژوهش متعارف برای تاریخ‌دانان حرفه‌ای نیست بلكه شرح دگرگونی‌های اثرگذاری است كه در سده بیستم در ایران روی داده است و چون محور اصلی این دگرگونی‌ها دولت مركزی بوده، بنابراین توجه او بر چگونگی شكل‌گیری دولت و گسترش آن در سده بیستم است.
چاپ نهم كتاب «تاریخ ایران مدرن» را نشر نی در 352 صفحه، شمارگان دو هزار و 200 نسخه و به بهای 12 هزار تومان منتشر كرده است.
انقلاب و تحول سیاسی در خاورمیانه
شهروندی فرهنگی


نیک استیونسون با تالیف کتاب«شهروندی فرهنگی» به بررسی مسایل مربوط به جهان‌شهری پرداخته است.
در این کتاب که افشین خاکباز کار برگردان آن را برعهده داشته است، شهروندی دارای بنیان‌های فرهنگی معرفی شده است که مجموعه‌ای از ارزش‌های اجتماعی مانند مساوات‌طلبی،‌آزادی،‌فرد رایی و مردم‌سالاری در کنار مسوولیت‌پذیری از این بنیان فرهنگی حمایت می کنند.
مولف در این کتاب مفاهیمی مانند شهروندی مدنی،‌سیاسی و اجتماعی را پیش کشیده و اعتقاد دارد این مفاهیم می‌تواند تمام نیازهای فرهنگی افراد را پوشش دهد، به همین دلیل باید با مفهوم شهروندی فرهنگی که به حقوق و نیازهای فرهنگی اشاره دارد تکمیل شود.
کتاب«شهروندی فرهنگی» به شهروندان می آموزد آن‌ها افزون بر حقوق مدنی،‌سیاسی و اجتماعی،‌از حقوق فرهنگی نیز برخوردار هستند و دارای مجموعه‌ای از «نیازهای فرهنگی» هستند.
مولف در این کتاب 6 فصلی سعی دارد شهروندی فرهنگی را در کنار شهروندان جهان‌شهری، شهروند بوم‌شناختی را به خوانندگان معرفی کند تا نیازهای مربوط به خلاقیت،‌خودشکوفایی و فراغت را در آن‌ها بیدار کند.
مولف در این کتاب با یادآوری این که فرهنگ مصرفی مرگ شهروندی را در پی دارد، به سرمایه فرهنگی نیز اشاره کرده است و آن را دستور کاری کوتاه برای آینده می داند.
کتاب«شهروندی فرهنگی» در 320 صفحه از سوی نشر تیسا منتشر شده است. علاقه مندان می‌توانند این کتاب را با قیمت 12 هزار تومان خریداری کنند.