جمع بندی الهيات تطبيقي2: توحيد يا تثليث

تب‌های اولیه

29 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
الهيات تطبيقي2: توحيد يا تثليث

با سلام
يكي از عمده ترين اختلافات و ابهامات در نقد و بررسي اديان بحث خداشناسي است مسلمي با شعار لااله الاالله خدا را يگانه ميدانند و همه روزه در نمازهاي خود با خواندن سوره توحيد اين خداي يگانه كه احد است به آن اعتراف ميكنند
در مسيحيت نيز همه هفته و در نمازهاي كليسائي اعتراف نامه مسيحي قرائت و به خداي يگانه اعتراف ميشود كه تثليث است يعني پدر و پسر و روح القدس
بي شك شناخت هر يك از اين معارف از دو ديدگاه ميتواند ما را در رسيدن به حقيقت كمك كند
قبلا و در همين انجمن بحث تثليث طرح شده است كه براي مطالعه بيشتر ميتوانيد به

www.askdin.com/thread9531.html‏

مراجعه كنيد اما در اين موضوع قصد ما بررسي دو ديدگاه تثليث مسيحي و احد بودن اسلامي است و اينكه هر يك از دو ديدگاه تا چه حد عقلاني است و تا چه حد ميتواند با طبيعت انساني ما سازگار و قانع كننده باشد

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مبشر

با سلام خدمت دوستان گرامی
بسیار از مطرح شدن این بحث خوشحالیم و امیدواریم بتوانیم با بحثی مناسب و مفید فایده در خدمت دوستان باشیم .
البته با توجه به مهم بودن این مبحث و تجربیات گذشته بحث با برخی از دوستان گرامی لازم می دانم ابتدا چند نکته را خدمت دوستان عرض کنم
اگر دوستان تمایل به بحث داشته باشند بیاییم چند شرط را رعایت نماییم :
اول : احترام به طرف مقابل ( هیچگونه توهین به شخصیت ها نباید صورت بگیرد)
دوم : استناد به کتابها و نظریات مورد قبول طرف مقابل ( علیرغم محترم بودن سایر مذاهب لطفا از نظریات شیعه نقل کنید . دوستان دقت کنند مسیحیان گرامی نیز کاتولیک هستند )
سوم : عدم خروج از موضوع بحث
با عرض شرمندگی از هم اکنون هشدار می دهم هر کدام از دوستان شروط را رعایت نکنند پستشان را حذف می کنم .
با تقدیم احترام

پیشنهاد بنده این است که ابتدا دوستان تعریفی از توحید و از تثلیث ارائه دهند تا بحث شروع شود .
با تقدیم احترام و تشکر

با سلام
ضمن تشكر از كارشناس محترم
همانگونه كه در بحث تثليث www.askdin.com/thread9531.html‏ بيان شد -
تثليث به معني سه خدايي و شرك نيست - در اعتقادنامه مسيحي كه بين همه مسيحيان اعم از كاتوليك و پروتستان و ارتكسي مشترك است و در واقع مرز و معيار مسيحي بودن يك فرد محسوب ميشود با جمله :
من ايمان دارم به خداوند يكتا .....
شروع ميشود لذا بي هيچ عذر و بهانه اي اتهام شرك از مسيحيان دور است - مسيحيت كه در امتداد يهوديت و تعاليم موسي است بر يگانه بودن خداوند معترف و مومن است كما اينكه در اولين فرمان از ده فرمان موسي امده است :
اي اسرائيل بشنو يهوه خداوند تو خداي واحد است
لذا دوستان گرامي يكتا بودن و واحد بودن خدا شرط ايمان مسيحي است اما تثليث:
تثليث در واقع توضيح و تكميلي است بر توحيد - بر خلاف اسلام كه توحيد را در احد بودن خدا ميداند مسيحيت توحيد را در تثليث بيان ميكند
تثليث يعني يك خدا در سه شخصيت و نه سه خدا - در واقع خدا سه چيز نيست كه اگر سه باشد بگوئيم سه تاست و سه خدا
بلكه تثليث بيان شخصيت خداست كه با تعدد تكثر در ذات خدا نمي يابد

انچه در اين بحث مطلوب اين حقير است رد توحيد نيست بلكه رد عقلاني بودن خداي احد است
توحيد به معني يكتائي است و البته رد ان و تكثر در ان شرك است اما احد بودن قائم به شخص است و خلاف تثليث

لذا با فرض توحيدي بودن اسلام و مسيحيت بحث را معطوف به احد بودن و تثليث بودن ميكنيم
اميدوارم كارشناس محترم و ساير دوستان با بيان نعريف خود از توحيد و احديت الله - خداي اسلام - باب بحث را شروع كنند

ابتدا خدمت دوستان عرض می کنم که بر اساس تعالیم قرآن کریم ، مسیحیان اهل کتاب هستند بنابراین ما قصد تهمت به آنها را نداریم .
اما دوستان بنده پیشنهادی دارم که اگر آن را بپذیرید از شما ممنون خواهم شد .
با توجه به اینکه هم مسلمانان و هم مسیحیان معتقد به کتابهای مقدس هستند لطفا بیاییم ابتدا توصیف توحید و تثلیث را از کتابهای مقدس خود بیان کنیم به این معنا که بگوییم قرآن کریم توحید را و کتاب مقدس مسیحی تثلیث را چگونه تعریف کرده اند . سپس به بقیه مباحث خواهیم پرداخت زیرا مهم ترین مطلب آن دیدگاهی است که کتابهای مقدس هر دین بیان می کنند و سپس تفسیر و شرح آنها در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد .
زیرا پایه اعتقادی همه ما آن چیزی است که کتاب های مقدس ما بیان کرده اند .
و بنده بحث را از قرآن کریم آغاز می کنم که توحید را اینگونه تعریف می کند :
بسم الله الرحمن الرحيم
بگو: حقیقت این است که خدا یکتاست. (۱) آن خدایی که (از همه عالم) بی نیاز (و همه عالم به او نیازمند) است. (۲) نه کسی فرزند اوست و نه او فرزند کسی است. (۳) و نه هیچ کس مثل و مانند و همتای اوست. (۴)
و همانگونه که برادران گرامی مطلع هستند این آیات سوره توحید است که مسلمانان روزانه 10 بار در نمازهای پنجگانه خود آن را تلاوت می کنند .
از دوستان مسیحی خواهشمندم آیات کتاب مقدس درباره تثلیث را بیان نمایند . تا انشالله بحث را آغاز نماییم .
با تشکر و تقدیم احترام

سلام علیکم و رحمه الله

sina178s;546478 نوشت:
با توجه به عدم اعتبار ادله نقلي طرفين منطقي است كه به ادله عقلي بپردازيم

نقد مطالب فوق الذکر را شاید استاد مایل باشند پاسخ دهند ولی بنده دو عرض دارم

اول اینکه : مطلب علمی حتی الامکان لازم است که با سند ارائه شود تا اعتبار لازمه را بیابد .
و دوم اینکه دلیل عقلی صرف و بدون استناد به کتاب طرف مخالف در موضوع توحید عاقلانه نیست . چراکه شما باید به کتاب و احادیث مسلمین استناد کنید و بحث کلامی و اعتقادی بکنید
مسلمین هم باید به کتاب شما استناد کنند و بحث کلامی بکنند.

یعنی وقتی که تثلیث در کتاب مقدس موضوع بحث است نمیتوان به کتاب مقدس استناد نکرد . این عاقلانه نیتس و بحث بی فایده ای است.

پس هم عقل و هم نقل در قالب یک بحث کلامی .

اما بعد
یک سوال استاد مبشر پرسیدند که فکر میکنم باب بحث علمی خوبی است و کلامیون مسیحی و مسلمان بر این روال گفتمان هائی داشته اند

مبشر;544884 نوشت:
پیشنهاد بنده این است که ابتدا دوستان تعریفی از توحید و از تثلیث ارائه دهند تا بحث شروع شود .

برای شروع , شما تعریفی از توحید در عقاید مسیحیت بفرمائید . و بفرمائید چگونه تثلیث در قالب توحید میگنجد و قابل پذیرش است.

یاحق

از مطالب مفید دوستان بسیار تشکر می کنم اما دوستان گرامی ما هنوز حتی مقدمات بحث را نیز شروع نکرده ایم و متأسفانه دوستان با مطالب طولانی بحث را به سوی دیگری هدایت کرده اند . دوستان گرامی ابتدا اجازه دهید مبانی اولیه بحث مطرح و روشن شوند آنگاه به سراغ نقد نظریه های یکدیگر خواهیم پرداخت . (نیازی به عجله نیست چون هدف ما ارائه بحث علمی و مستدل می باشد).
اما اجازه بدهید مطلبی را عرض نمایم
برادر مسیحی ما آیات درباره تثلیث را ارائه دادند نه آیاتی درباره تعریف تثلیث
آیات سوره توحید که بنده عرض کردم به طور کامل حدود توحید را مشخص می کنند یعنی چهارچوب های توحید را مشخص می نمایند .
اما مایلم برادران مسیحی گرامی ما آیاتی که حدود و تعاریف تثلیث را بیان می کنند برای ما نقل نمایند .
بنده هنوز در انتظار پاسخ سؤال خودم هستم .
از دوستان گرامی تقاضای صبوری دارم.
با تقدیم احترام و تشکر از همه خواهران و وبرادران و دوستان گرامی

[=Times New Roman]سلام علیکم و رحمه الله

عزیزان به سیر گفتمانی که استاد بحث میفرمایند توجه کنند . ابتداعا به مساله توحید و تعریف آن در مسیحیت

و مساله تثلیث

از بحث جلو نزنید چون پاسخی ارائه نشده و عقب هم نمانید.

با سپاس

یاحق

[=Times New Roman]سلام علیکم و رحمه الله

جناب سینا لطفا از پست بعدی ای که میگذارید پاسخ گوی موضوع طرح شده خودتان و سوال استاد باشید
و این عرض را هم داشته باشم که دوستان با طرح موضوعات و اتفاقات غیر مرتبط بنده را مجبور به حذف گفتار حاشیه ای نفرمایند.[=Times New Roman]

با سپاس

یاحق

بنده متأسفانه علیرغم میل باطنی خودم مجبورم تمام پست های عزیزان را حذف کنم زیرا از بحث خارج شده اند . و تنها پست جناب سینا را باقی خواهم گذاشت .
و باز هم سؤال خودم را تکرار می کنم لطفا آیات کتاب مقدس درباره تثلیث را بیان فرمائید .
آنچه شما فرمودید کلی است ( به نام پدر و پسر و روح القدس) .
اما لطفا آیاتی را ذکر کنید که بیان کنند پدر و پسر و روح القدس در عین اینکه سه تا هستند ، در همان حال یکی نیز می باشند .
بنده هنوز منتظر پاسخ شما هستم .
با تشکر و احترام

sina178s;545855 نوشت:
تثليث در واقع توضيح و تكميلي است بر توحيد - بر خلاف اسلام كه توحيد را در احد بودن خدا ميداند مسيحيت توحيد را در تثليث بيان ميكند

سلام

مشکل شما از همین جا شروع میشود واحد به معنی یک است و یک از دو نیم یا چهار 25/. یا ..... تشکیل شده یعنی قابل تجزیه است در حالی که احد قابل تجزیه نیست همچنین است صمد یعنی بی نظیر و طبیعی است که صمد قابل تعریف برای انسا ن خاکی نیست . و اینها نامهای خدای ماست حال نام خدای شما چیست ؟

مبشر;547085 نوشت:
از مطالب مفید دوستان بسیار تشکر می کنم اما دوستان گرامی ما هنوز حتی مقدمات بحث را نیز شروع نکرده ایم و متأسفانه دوستان با مطالب طولانی بحث را به سوی دیگری هدایت کرده اند . دوستان گرامی ابتدا اجازه دهید مبانی اولیه بحث مطرح و روشن شوند آنگاه به سراغ نقد نظریه های یکدیگر خواهیم پرداخت . (نیازی به عجله نیست چون هدف ما ارائه بحث علمی و مستدل می باشد).
اما اجازه بدهید مطلبی را عرض نمایم
برادر مسیحی ما آیات درباره تثلیث را ارائه دادند نه آیاتی درباره تعریف تثلیث
آیات سوره توحید که بنده عرض کردم به طور کامل حدود توحید را مشخص می کنند یعنی چهارچوب های توحید را مشخص می نمایند .
اما مایلم برادران مسیحی گرامی ما آیاتی که حدود و تعاریف تثلیث را بیان می کنند برای ما نقل نمایند .
بنده هنوز در انتظار پاسخ سؤال خودم هستم .
از دوستان گرامی تقاضای صبوری دارم.
با تقدیم احترام و تشکر از همه خواهران و وبرادران و دوستان گرامی

با سلام
دوست گرامي ايا سوالي را كه طرح كرديد و به گمان خود پاسخ داديد يك بار ديگر خوانده ايد؟
شما سوره اي را كه به نام اخلاص خوانده ميشود نوشتيد و مدعي شديد اين تعريف توحيد است - سلمنا - لطفا بفرمائيد نويسنده قران كجا گفته است كه تعريف توحيد - سوره اخلاص است؟ شما در دين شيعه 5 اصل داريد كه مدعي هستيد اصوا دين و مبناي اعتقادات شماست - بفرمائيد نويسنده قران در كجا گفته است اين پنج اصول دين هستند؟ شما مي خواهيد من ايه بياورم كه تثليث را تعريف كند ؟ بديهي است وقتي مسيح ميگويد من و پدر يك هستيم - خود را برابر با پدر ميداند و هم ذات با او - وقتي مسيح ميگويد - هر كفري امرزيده ميشود الا كفر به روح القدس - ايا روح القدس هم ذات و هم پايه پدر نيست؟
ايا اشكارتر از اين بايد بيان شود؟ وقتي كسي بخاطر ادعاي برابري با خدا ميكند و بخاطر ان بر صليب ميرود - ايا شما اين ادعا را مردود ميدانيد؟ ممكن است چنين ادعايي را نپذيريد و يا شما هم چون يهود ان را كفر بدانيد يا مدعي شويد مسيح چنين ادعايي نكرده است و شاهدين مسيح در اناجيل دروغ گفته اند - ولي انچه ما از انجيل داريم همين است يعني شهادت شاهدين - وقتي يوحنا در باب اول انجيل خود ميگويد :

(( در ابتدا کلمه بود و کلمه نزد خدا بود و کلمه خدا بود. همان در ابتدا نزد خدا بود. همه چیز به واسطه او آفریده شده. به غیر از او چیزی از موجودات وجود نیافت. در او حیات بود و حیات نور انسان بود. و کلمه جسم گردید و میان ما ساکن شد پر از فیض و راستی و جلال او را دیدیم، جلالی شایسته پسر یگانه پدر. و یحیی بر او شهادت داد و ندا کرده می‌گفت این است آنکه درباره او گفتیم، آن که بعد از من می‌آید پیش از من شده‌است، زیرا که بر من مقدم بود. و از پری او جمیع ما بهره یافتیم و فیض به عوض فیض، . زیرا شریعت به وسیله موسی عطا شد، اما فیض و راستی بوسیله عیسی مسیح رسید.))

- ايا از كتابمقدس دليلي بيش از اين در خدا بودن مسيح بايد ارائه كرد؟
در شهادت نامه مسيحي و در شوراي دوم نيقيه اعتقادنامه مسيحي - خدا بودن پدر و پسر و روح القدس مورد تاكيد قرار گرفته و مبناي ما و همه مسيحيان همين است يعني تثليث يا سه گانگي در شخصيت و يكتا بودن خدا
لطفا سوالي طرح نكنيد كه خود قادر به پاسخ نباشيد - اما همانگونه كه شما اصول دينتان را از ايات قران و سنت يا عترت استخراج ميكنيد ما نيز اصول و اعتقادات خود را از كتابمقدس و شهادت شاگردان مسيح كه همان سنت كليسائي است استخراج ميكنيم
لذا بجاي اصرار بر تعريف تثليث يا توحيد كه اصولا بايد در كتب الهيات به دنبال ان گشت و نه در قران و انجيل - و بجاي حذف مطالبي كه براي نوشتن انها صرف وقت شده است و حذف كردن شما به معني بي ارزش دانستن وقت و راي و اعتقاد ديگران است - صريح بفرمائيد در كجاي قران گفته توحيد اصل دين است و سوره اخلاص تعريف توحيد است؟

sina178s;548269 نوشت:
شما سوره اي را كه به نام اخلاص خوانده ميشود نوشتيد و مدعي شديد اين تعريف توحيد است

سلام

سوره اخلاص یکی از سوره های قران است و در اغاز میفرماید بگو دقت کنید نمیگوید من میگویم بلکه میفرماید بگو ماهم میگوئیم الله احد است اشکالی دارد !

sina178s;548269 نوشت:
لطفا بفرمائيد نويسنده قران كجا گفته است كه تعريف توحيد - سوره اخلاص است

شما در فرمایشاتتان مرتباً اصرار به القای مطالب دارید از این که میفرمایید نویسنده قران منظورتان چیست قران خود امثال شما را به مبارزه طلبیده اگر باور دارید که نویسنده قران یک انسان است اگر میتوانید ایه ای مانند ان بیاورید و تا زمانی که نتوانسته اید لطفاً از القای بی دلیل اینگونه مطالب خودداری کنید .

sina178s;548269 نوشت:
لذا بجاي اصرار بر تعريف تثليث يا توحيد كه اصولا بايد در كتب الهيات به دنبال ان گشت و نه در قران و انجيل - و بجاي حذف مطالبي كه براي نوشتن انها صرف وقت شده است و حذف كردن شما به معني بي ارزش دانستن وقت و راي و اعتقاد ديگران است

قران کتاب مرجع ماست وقتی بر مطلبی در قران تصریح شده دلیلی ندارد به حواشی پرداخته شود ضمناً ما مسلمانیم و در مقابل حق تسلیم اگر مطالب بنده نیز حذف شود هیچ اعتراضی ندارم و بهانه بدست بهانه جویان نخواهم داد .

پیشاپیش عید سعید فطر را به دوستان تبریک عرض می نمایم و از خداوند متعال آرزوی توفیق دائم برای سروران گرامی را خواستارم
ابتدا لازم می دانم از صبر و حوصله و تحمل دوستان گرامی و بزرگوار تشکر کنم و تأکید کنم که حذف پستها خدای ناکرده از روی بی اعتنایی به مطالب ارزشمند دوستان نبوده است و امیدوارم مرا به خاطر این کار حلال کنند .
و اجازه بفرمائید باز هم تکرار کنم که از موضوع اصلی بحث خارج نشویم .
و اما بعد :

sina178s;548269 نوشت:
شما سوره اي را كه به نام اخلاص خوانده ميشود نوشتيد و مدعي شديد اين تعريف توحيد است - سلمنا - لطفا بفرمائيد نويسنده قران كجا گفته است كه تعريف توحيد - سوره اخلاص است؟

برادر گرامی من ترجمه فارسی سوره توحید را قرار داده ام و گمان نمی کنم کسی در اینجا فارسی را بلد نباشد . در ابتدا خداوند در قرآن کریم و در سوره اخلاص ( توحید) می فرماید : بگو او خدای یگانه است . و معنای این (بگو) به معنی شهادت و اقرار است . دوستان گرامی می توانند به راحتی این مبحث را در ابتدای تفسیر سوره توحید در تفسیر گرانسنگ المیزان تألیف علامه طباطبایی رحمت الله علیه مشاهده نمایند .
و همانطور که واضح است من سوره توحید را به عنوان مثال و مهمترین مثال ذکر کرده ام و گرنه آیات دیگری را نیز خداوند متعال به پیامبر اکرم صل الله علیه و آله نیز وحی کردند مانند ( لیس کمثله شیء) و ...
اما آنچه من از سوره توحید عرض کردم توضیح و تبیین توحید است .
دقت بفرمائید خداوند در قرآن کریم و در سوره توحید به پیامبر خود می فرماید : صفات خداوند متعال که برای اقرار به توحید نیاز هستند اینها هستند : خداوند یگانه است ، بی نیاز است ، نه زاده و نه زائیده شده است ، و هیچ کس مانند خداوند نیست .
پس مطلب آنگونه که ادعا می فرمائید پیچیده نیست بلکه بسیار روان و ساده و با تعابیری که همه جهانیان آن را متوجه می شوند بیان شده است .
اما درباره فرمایش دوم دوست بزرگوار ما
sina178s;548269 نوشت:
شما در دين شيعه 5 اصل داريد كه مدعي هستيد اصوا دين و مبناي اعتقادات شماست - بفرمائيد نويسنده قران در كجا گفته است اين پنج اصول دين هستند؟

نکته اول اینکه شیعه و تشیع یک دین نیست بلکه یکی از مذاهب اسلامی است مانند مسیحیت کاتولیک که یکی از مذاهب مسیحی است و در کنار آن سایر فرقه های مسیحی مانند ارتودکس ها و پروتستانها و ... قرار می گیرند .
دوما : بنده عرض نکردم سوره توحید بیان کرده که یا اینکه خداوند در قرآن بیان کرده که اصول دین پنج تا هستند .
سوما : اصول دین اسلام سه تا هستند نه پنج تا ( ایمان به خداوند یگانه ، ایمان به نبوت ، ایمان به زندگی پس از مرگ یعنی معاد) و دو اصل دیگر اصول مذهب تشیع هستند .
نکته چهارم اینکه خداوند متعال در قرآن کریم در صدها آیه ایمان به اصول دین را مورد تأکید قرار داده است که بنده چند مورد را به عنوان مثال عرض می کنم و صد البته صدها آیات دیگر نیز در این باره وجود دارد که بنده به خاطر عدم اطاله از ذکر آنها خودداری می کنم .و البته همانگونه که دوستان متوجه خواهند شد تمام آیات مذکور با لفظ امر (آمنوا) به معنای ایمان بیاورید و (بگو) به معنای اقرار و شهادت آغاز شده اند .
مثال اول :
فَآمِنُوا بِاللَّـهِ وَرَسُولِهِ وَالنُّورِ الَّذِي أَنزَلْنَا ۚ وَاللَّـهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ ﴿٨﴾ يَوْمَ يَجْمَعُكُمْ لِيَوْمِ الْجَمْعِ ۖذَٰلِكَ يَوْمُ التَّغَابُنِ ۗ وَمَن يُؤْمِن بِاللَّـهِ وَيَعْمَلْ صَالِحًا يُكَفِّرْ عَنْهُ سَيِّئَاتِهِ وَيُدْخِلْهُ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا ۚذَٰلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ ﴿٩﴾
پس به خدا ایمان آرید و به رسول او و نوری ( که برای هدایت شما ) فرستاده‌ایم بگروید، خدا به هر چه کنید آگاه است. (۸) روزی که خدا همه شما را به عرصه محشر (برای حساب) جمع می‌گرداند و آن روز روز غبن و پشیمانی (بدکاران) است. و هر که به خدا ایمان آرد و نیکوکار شود خدا گناهانش بپوشد و در باغهای بهشتی که زیر درختانش نهرها جاری است داخل گرداند که در آن بهشت ابداً جاودان متنعّم باشند و این به حقیقت سعادت و رستگاری بزرگ خواهد بود. (۹)
و آیات بسیار واضح هستند و خداوند در آنها ما را به ایمان به ( خداوند ، نبوت و روز قیامت ) امر می کند .
مثال دوم :
قُل لِّمَن مَّا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ ۖقُل لِّلَّـهِ ۚ كَتَبَ عَلَىٰ نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ ۚ لَيَجْمَعَنَّكُمْ إِلَىٰ يَوْمِ الْقِيَامَةِ لَا رَيْبَ فِيهِ ۚ الَّذِينَ خَسِرُوا أَنفُسَهُمْ فَهُمْ لَا يُؤْمِنُونَ ﴿١٢﴾ وَلَهُ مَا سَكَنَ فِي اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ ۚ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ ﴿١٣﴾ قُلْ أَغَيْرَ اللَّـهِ أَتَّخِذُ وَلِيًّا فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ يُطْعِمُ وَلَا يُطْعَمُ ۗقُلْ إِنِّي أُمِرْتُ أَنْ أَكُونَ أَوَّلَ مَنْ أَسْلَمَ ۖ وَلَا تَكُونَنَّ مِنَ الْمُشْرِكِينَ ﴿١٤﴾
(به مشرکان) بگو که آنچه در آسمانها و زمین است ملک کیست؟ (اگر آنها نگویند) تو باز گو همه ملک خداست که بر خویش رحمت و بخشایش را فرض و لازم کرده، البته شما را در روز قیامت که بی‌هیچ شک خواهد آمد جمع می‌گرداند، ولی کسانی که خود را به زیان افکندند ایمان نمی‌آورند. (۱۲) و هر چه در شب و روز آرامش یافته همه ملک خداست و او شنوا و داناست. (۱۳) بگو: آیا غیر خدا را به یاری و دوستی برگزینم؟ در صورتی که آفریننده آسمان و زمین خداست و او روزی می‌بخشد و خود از طعام بی‌نیاز است. بگو: من مأمورم که اول شخصی که تسلیم حکم خداست باشم. و البته از گروهی که به خدا شرک آورند نباش.
و صد البته نیاز به توضیح ندارد که درآیات فوق ایمان به خداوند ، نبوت و روز قیامت به صورت صریح مورد امر قرار گرفته است .
مثال سوم :
قُلْ أَيُّ شَيْءٍ أَكْبَرُ شَهَادَةً ۖ قُلِ اللَّـهُ ۖ شَهِيدٌ بَيْنِي وَبَيْنَكُمْ ۚ وَأُوحِيَ إِلَيَّ هَـٰذَا الْقُرْآنُ لِأُنذِرَكُم بِهِ وَمَن بَلَغَ ۚ أَئِنَّكُمْ لَتَشْهَدُونَ أَنَّ مَعَ اللَّـهِ آلِهَةً أُخْرَىٰ ۚ قُل لَّا أَشْهَدُ ۚ قُلْ إِنَّمَا هُوَ إِلَـٰهٌ وَاحِدٌ وَإِنَّنِي بَرِيءٌ مِّمَّا تُشْرِكُونَ ﴿١٩﴾ الَّذِينَ آتَيْنَاهُمُ الْكِتَابَ يَعْرِفُونَهُ كَمَا يَعْرِفُونَ أَبْنَاءَهُمُ ۘ الَّذِينَ خَسِرُوا أَنفُسَهُمْ فَهُمْ لَا يُؤْمِنُونَ ﴿٢٠﴾وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَىٰ عَلَى اللَّـهِ كَذِبًا أَوْ كَذَّبَ بِآيَاتِهِ ۗ إِنَّهُ لَا يُفْلِحُ الظَّالِمُونَ ﴿٢١﴾ وَيَوْمَ نَحْشُرُهُمْ جَمِيعًا ثُمَّ نَقُولُ لِلَّذِينَ أَشْرَكُوا أَيْنَ شُرَكَاؤُكُمُ الَّذِينَ كُنتُمْ تَزْعُمُونَ ﴿٢٢﴾ ثُمَّ لَمْ تَكُن فِتْنَتُهُمْ إِلَّا أَن قَالُوا وَاللَّـهِ رَبِّنَا مَا كُنَّا مُشْرِكِينَ ﴿٢٣﴾ انظُرْ كَيْفَ كَذَبُوا عَلَىٰ أَنفُسِهِمْ ۚ وَضَلَّ عَنْهُم مَّا كَانُوا يَفْتَرُونَ ﴿٢٤﴾ وَمِنْهُم مَّن يَسْتَمِعُ إِلَيْكَ ۖ وَجَعَلْنَا عَلَىٰ قُلُوبِهِمْ أَكِنَّةً أَن يَفْقَهُوهُ وَفِي آذَانِهِمْ وَقْرًا ۚ وَإِن يَرَوْا كُلَّ آيَةٍ لَّا يُؤْمِنُوا بِهَا ۚ حَتَّىٰ إِذَا جَاءُوكَ يُجَادِلُونَكَ يَقُولُ الَّذِينَ كَفَرُوا إِنْ هَـٰذَا إِلَّا أَسَاطِيرُ الْأَوَّلِينَ ﴿٢٥﴾ وَهُمْ يَنْهَوْنَ عَنْهُ وَيَنْأَوْنَ عَنْهُ ۖ وَإِن يُهْلِكُونَ إِلَّا أَنفُسَهُمْ وَمَا يَشْعُرُونَ﴿٢٦﴾ وَلَوْ تَرَىٰ إِذْ وُقِفُوا عَلَى النَّارِ فَقَالُوا يَا لَيْتَنَا نُرَدُّ وَلَا نُكَذِّبَ بِآيَاتِ رَبِّنَا وَنَكُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ ﴿٢٧﴾
بگو: گواهی کدام چیز بزرگتر است (از گواهی خدا)؟ بگو: خدا میان من و شما گواه است و وحی شده به من آیات این قرآن تا به آن شما و هر کس را که خبر این قرآن به او رسد بترسانم. آیا شما به راستی گواهی دهید که با خدای یکتا خدایان دیگری وجود دارد؟ بگو: من گواهی ندهم. بگو: محقّقاً او خدایی یکتاست و من بیزارم از آنچه شما شریک خدا قرار می‌دهید.(۱۹) آنان که ما کتاب به آنها فرستادیم، او را (یعنی محمّد صلّی اللّه علیه و آله و سلّم را) به مانند فرزندان خود می‌شناسند. آنان که خود را به زیان انداختند (به او) ایمان نمی‌آورند. (۲۰) و کیست ستمکارتر از آن کس که بر خدا دروغ بست یا آیات او را تکذیب کرد؟ هرگز ستمکاران را رستگاری نخواهد بود. (۲۱) و (یاد کن) روزی که همه آنها را جمع آوریم پس به آنها که شرک آوردند گوییم: به کجا شدند آنها که به گمان شما شریک خدا بودند؟ (۲۲) آن گاه پس از آن همه فریفتگی به بتان، در پیشگاه حق عذری نیابند جز آنکه (از بتان بیزاری جسته و) گویند: سوگند به خدا، پروردگارمان، که هرگز شرک نیاوردیم. (۲۳) بنگر که چگونه بر خود دروغ بستند و آنچه به دروغ به خدا بسته و شریک قرار می‌دادند همه از دست آنها رفت و محو و نابود شد. (۲۴) و بعضی از آنان به سخن تو گوش فرا دارند، ولی ما پرده بر دلهاشان نهاده‌ایم که فهم آن نتوانند کرد و در گوشهای آنها سنگینی نهاده‌ایم، و اگر همه آیات الهی را مشاهده کنند باز بدان ایمان نمی‌آورند تا آنجا که چون نزد تو آیند در مقام مجادله بر آمده، آن کافران گویند: این آیات چیزی جز افسانه‌های پیشینیان نیست. (۲۵) همین کسانند که هم مردم را از (فیض) آن منع می‌کنند و هم خود را محروم می‌دارند و غافل از آنند که تنها خود را به هلاکت می‌افکنند. (۲۶) و اگر ببینی حال آنها را هنگامی که بر آتش دوزخشان بازدارند که در آن حال (با نهایت حسرت) گویند: ای کاش ما را به دنیا باز می‌گردانیدند تا دیگر آیات خدا را تکذیب نکرده و ایمان می‌آوردیم!(۲۷)
نیاز به توضیح نیست زیرا کاملا واضح است که ضرورت و امر به ایمان به اصول سه گانه اسلام بیان شده است .
مثال چهارم :
قُلْ إِنِّي نُهِيتُ أَنْ أَعْبُدَ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّـهِ ۚ قُل لَّا أَتَّبِعُ أَهْوَاءَكُمْ ۙ قَدْ ضَلَلْتُ إِذًا وَمَا أَنَا مِنَ الْمُهْتَدِينَ ﴿٥٦﴾ قُلْ إِنِّي عَلَىٰ بَيِّنَةٍ مِّن رَّبِّي وَكَذَّبْتُم بِهِ ۚ مَا عِندِي مَا تَسْتَعْجِلُونَ بِهِ ۚ إِنِ الْحُكْمُ إِلَّا لِلَّـهِ ۖ يَقُصُّ الْحَقَّ ۖ وَهُوَ خَيْرُ الْفَاصِلِينَ ﴿٥٧﴾ قُل لَّوْ أَنَّ عِندِي مَا تَسْتَعْجِلُونَ بِهِ لَقُضِيَ الْأَمْرُ بَيْنِي وَبَيْنَكُمْ ۗ وَاللَّـهُ أَعْلَمُ بِالظَّالِمِينَ ﴿٥٨﴾ وَعِندَهُ مَفَاتِحُ الْغَيْبِ لَا يَعْلَمُهَا إِلَّا هُوَ ۚ وَيَعْلَمُ مَا فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ ۚ وَمَا تَسْقُطُ مِن وَرَقَةٍ إِلَّا يَعْلَمُهَا وَلَا حَبَّةٍ فِي ظُلُمَاتِ الْأَرْضِ وَلَا رَطْبٍ وَلَا يَابِسٍ إِلَّا فِي كِتَابٍ مُّبِينٍ ﴿٥٩﴾وَهُوَ الَّذِي يَتَوَفَّاكُم بِاللَّيْلِ وَيَعْلَمُ مَا جَرَحْتُم بِالنَّهَارِ ثُمَّ يَبْعَثُكُمْ فِيهِ لِيُقْضَىٰ أَجَلٌ مُّسَمًّى ۖ ثُمَّ إِلَيْهِ مَرْجِعُكُمْ ثُمَّ يُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ ﴿٦٠﴾ وَهُوَ الْقَاهِرُ فَوْقَ عِبَادِهِ ۖوَيُرْسِلُ عَلَيْكُمْ حَفَظَةً حَتَّىٰ إِذَا جَاءَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ تَوَفَّتْهُ رُسُلُنَا وَهُمْ لَا يُفَرِّطُونَ ﴿٦١﴾ ثُمَّ رُدُّوا إِلَى اللَّـهِ مَوْلَاهُمُ الْحَقِّ ۚ أَلَا لَهُ الْحُكْمُ وَهُوَ أَسْرَعُ الْحَاسِبِينَ ﴿٦٢﴾ قُلْ مَن يُنَجِّيكُم مِّن ظُلُمَاتِ الْبَرِّ وَالْبَحْرِ تَدْعُونَهُ تَضَرُّعًا وَخُفْيَةً لَّئِنْ أَنجَانَا مِنْ هَـٰذِهِ لَنَكُونَنَّ مِنَ الشَّاكِرِينَ ﴿٦٣﴾ قُلِ اللَّـهُ يُنَجِّيكُم مِّنْهَا وَمِن كُلِّ كَرْبٍ ثُمَّ أَنتُمْ تُشْرِكُونَ ﴿٦٤﴾ قُلْ هُوَ الْقَادِرُ عَلَىٰ أَن يَبْعَثَ عَلَيْكُمْ عَذَابًا مِّن فَوْقِكُمْ أَوْ مِن تَحْتِ أَرْجُلِكُمْ أَوْ يَلْبِسَكُمْ شِيَعًا وَيُذِيقَ بَعْضَكُم بَأْسَ بَعْضٍ ۗ انظُرْ كَيْفَ نُصَرِّفُ الْآيَاتِ لَعَلَّهُمْ يَفْقَهُونَ ﴿٦٥﴾ وَكَذَّبَ بِهِ قَوْمُكَ وَهُوَ الْحَقُّ ۚ قُل لَّسْتُ عَلَيْكُم بِوَكِيلٍ ﴿٦٦﴾ لِّكُلِّ نَبَإٍ مُّسْتَقَرٌّ ۚ وَسَوْفَ تَعْلَمُونَ ﴿٦٧﴾وَإِذَا رَأَيْتَ الَّذِينَ يَخُوضُونَ فِي آيَاتِنَا فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ حَتَّىٰ يَخُوضُوا فِي حَدِيثٍ غَيْرِهِ ۚ وَإِمَّا يُنسِيَنَّكَ الشَّيْطَانُ فَلَا تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّكْرَىٰ مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ ﴿٦٨﴾
-و همچنین ما برخی را به برخی دیگر بیازمودیم تا آنکه به (طعن) گویند: آیا بر این فقیران، خدا در میان ما (به نعمت اسلام) منّت نهاد؟! آیا خدا (از این منکران) به احوال سپاسگزاران (فقرا) داناتر نیست؟! (۵۳) هرگاه آنان که به آیات ما می‌گروند نزد تو آیند بگو: سلام بر شما باد، خدا بر خود رحمت و مهربانی را فرض نمود، که هر کس از شما کار زشتی به نادانی کرد و بعد از آن توبه کند و اصلاح نماید البته خدا بخشنده و مهربان است.(۵۴) و همچنین ما آیات را مفصل بیان کنیم (تا حق روشن شود) و تا راه گنهکاران معین و آشکار شود. (۵۵) بگو که مرا از پرستش آن خدایان باطل که شما می‌پرستید منع فرموده‌اند. بگو: من پیروی هوسهای شما نکنم تا مبادا گمراه شده و راه هدایت نیابم. (۵۶) بگو: من هر چه می‌گویم با برهانی از سوی پروردگارم است و شما تکذیب آن می‌کنید. عذابی که شما بدان تعجیل می‌کنید امر آن به دست من نیست، فرمان جز خدا را نخواهد بود، که به حق دستور می‌دهد و او بهترین حکم فرمایان است. (۵۷) بگو: اگر به دست من بود عذابی که به تعجیل می‌طلبید کار میان من و شما خاتمه می‌یافت، و خدا به احوال ظالمان داناتر است. (۵۸) و کلیدهای خزائن غیب نزد اوست، کسی جز او بر آن آگاه نیست و نیز آنچه در خشکی و دریاست همه را می‌داند و هیچ برگی از درخت نمی‌افتد مگر آنکه او آگاه است و نه هیچ دانه‌ای در زیر تاریکی‌های زمین و نه هیچ تر و خشکی، جز آنکه در کتابی مبین مسطور است. (۵۹)
و اوست خدایی که چون شب (به خواب می‌روید) جان شما را برمی‌گیرد (و نزد خود می‌برد) و کردار شما را در روز می‌داند، و پس از آن (خواب) شما را بر می‌انگیزد تا اجلی که در قضا و قدر او معین است به پایان رسد، سپس (هنگام مرگ) به سوی او باز می‌گردید آن گاه به نتیجه آنچه کرده‌اید شما را آگاه گرداند.(۶۰) و اوست خدایی که قهر و اقتدارش مافوق بندگان است و فرشتگانی را به نگهبانی بر شما می‌فرستد، تا آن گاه که هنگام مرگ یکی از شما فرا رسد رسولان ما او را می‌میرانند و در قبض روح شما هیچ کوتاهی نخواهند کرد. (۶۱) سپس به سوی خدای عالم که به حقیقت مولای بندگان است بازگردانده می‌شوند. آگاه باشید حکم (خلق) با خداست و او زودترین حسابرسان است. (۶۲) بگو: آن کیست که شما را از تاریکی‌های بیابان و دریا نجات می‌دهد گاهی که او را به تضرع و زاری و از باطن قلب می‌خوانید که اگر ما را از این مهلکه نجات داد پیوسته شکرگزار او خواهیم بود؟ (۶۳) بگو: خداست که شما را از آن تاریکی‌ها نجات می‌دهد و از هر اندوهی می‌رهاند، باز هم به او شرک می‌آورید. (۶۴) بگو: او تواناست که بر شما عذابی از آسمان یا زمین فرستد یا شما را به اختلاف کلمه و پراکندگی درافکند و بعضی را به عذاب بعضی گرفتار کند بنگر چگونه ما آیات خود را به طرق مختلف بیان می‌کنیم، شاید مردم چیزی بفهمند. (۶۵) و قوم تو آن را تکذیب کردند در صورتی که حق محض همان بود. بگو: من نگهبان شما نیستم. (۶۶) برای هر خبری وقت معینی است و به زودی آگاه می‌شوید. (۶۷) و چون گروهی را دیدی که برای خرده گیری و طعن زدن در آیات ما گفتگو می‌کنند از آنان دوری گزین تا در سخنی دیگر وارد شوند، و چنانچه شیطان البته فراموشت ساخت بعد از آنکه متذکّر (کلام خدا) شدی دیگر با گروه ستمکاران مجالست مکن. (۶۸)
مثال پنجم :
قُلْ يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنِّي رَسُولُ اللَّـهِ إِلَيْكُمْ جَمِيعًا الَّذِي لَهُ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ ۖ لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ يُحْيِي وَيُمِيتُ ۖ فَآمِنُوا بِاللَّـهِ وَرَسُولِهِ النَّبِيِّ الْأُمِّيِّ الَّذِي يُؤْمِنُ بِاللَّـهِ وَكَلِمَاتِهِ وَاتَّبِعُوهُ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ ﴿١٥٨﴾
(ای رسول ما به خلق) بگو که من بر همه شما جنس بشر رسول خدایم، آن خدایی که فرمانروایی آسمانها و زمین از آن اوست، هیچ خدایی جز او نیست که زنده می‌کند و می‌میراند، پس باید ایمان به خدا آرید و هم به رسول او پیغمبر امّی (که از هیچ کس جز خدا تعلیم نگرفته) آن پیغمبری که بس به خدا و سخنان او ایمان دارد، و پیرو او شوید، باشد که هدایت یابید. (۱۵۸)
و این پاسخی بود به سؤال برادر گرامی ما جناب سینا . و صد البته همانگونه که عرض کردم صدها آیه دیگر نیز وجود دارند که همگی امر به ایمان و شهادت دادن به آن کرده اند.
sina178s;548269 نوشت:
لطفا سوالي طرح نكنيد كه خود قادر به پاسخ نباشيد - اما همانگونه كه شما اصول دينتان را از ايات قران و سنت يا عترت استخراج ميكنيد ما نيز اصول و اعتقادات خود را از كتابمقدس و شهادت شاگردان مسيح كه همان سنت كليسائي است استخراج ميكنيم

برادر گرامی بر خلاف ادعای شما من پاسخ سؤال را از قرآن کریم بیان کردم زیرا ما اصول دین خود را از قرآن استخراج یا برداشت نمی کنیم بلکه اصول دین ما صریحا در قرآن بیان شده اند و خداوند متعال ما را در قرآن به صورت صریح امر کرده تا به آنها ایمان بیاوریم و ما نیز بر اساس فرمان خداوند به آنها ایمان آورده ایم . حال شما بفرمائید که در کتاب مقدس به ایمان به چه چیزی فرمان داده شده اید ؟
و اصولا در تمام ادیان اینگونه است مثلا در یهودیت فرمانهای ده گانه به صراحت حدود ایمان را مشخص کرده اند و به قدری صریح هستند که نیاز به برداشت و توضیح و تفسیر ندارند و تمام یهودیان بر اساس فرمان کتاب مقدس تنخ (عهد عتیق) به آنها معتقد هستند . حتی اگر به کتب ادیان دیگر مانند مندائیان و یا هندوها نیز مراجعه کنید اصول دین آنها را به صراحت در کتب مقدسشان خواهید یافت .
حال چگونه در مسیحیت مهمترین مسأله ایمانی یعنی تثلیث ذکر نشده و مورد توضیح قرار نگرفته است ؟ آیا می خواهید باور کنیم کتاب مقدس شما مهمترین اصل و مسأله ایمانی شما را توضیح نداده در صورتی که مطالب کوچکتر و کم اهمیت تر مانند تزئینات را بیان کرده است ؟؟؟؟ یعنی کتاب مقدس مسیحی به مهمترین اصل ایمانی اعتنا نکرده است؟؟؟؟:Moteajeb!:
چگونه دین و کتاب مقدسی می تواند مهمترین مسأله ایمانی پیروان خود را نادیده بگیرد ؟؟؟؟
پس برادر من کمی دیگر باز هم تأمل کنید و در کتاب مقدس خودتان مطالعه کنید شاید مطلبی را یافتید . و اجازه بفرمائید بنده باز هم اصرار کنم که برای تثلیث شما دلیلی صریح و واضح از کتاب مقدس می خواهم .
و صد البته این موضوع اصلی بحث است ( دلیل صریح بر تثلیث از کتاب مقدس) و از دوستان خواهش می کنم از موضوع بحث خارج نشوند .

با تشکر و تقدیم احترام

مبشر;548639 نوشت:

برادر گرامی من ترجمه فارسی سوره توحید را قرار داده ام و گمان نمی کنم کسی در اینجا فارسی را بلد نباشد . در ابتدا خداوند در قرآن کریم و در سوره اخلاص ( توحید) می فرماید : بگو او خدای یگانه است . و معنای این (بگو) به معنی شهادت و اقرار است . دوستان گرامی می توانند به راحتی این مبحث را در ابتدای تفسیر سوره توحید در تفسیر گرانسنگ المیزان تألیف علامه طباطبایی رحمت الله علیه مشاهده نمایند .
و همانطور که واضح است من سوره توحید را به عنوان مثال و مهمترین مثال ذکر کرده ام و گرنه آیات دیگری را نیز خداوند متعال به پیامبر اکرم صل الله علیه و آله نیز وحی کردند مانند ( لیس کمثله شیء) و ...
دقت بفرمائید خداوند در قرآن کریم و در سوره توحید به پیامبر خود می فرماید : صفات خداوند متعال که برای اقرار به توحید نیاز هستند اینها هستند : خداوند یگانه است ، بی نیاز است ، نه زاده و نه زائیده شده است ، و هیچ کس مانند خداوند نیست .
پس مطلب آنگونه که ادعا می فرمائید پیچیده نیست بلکه بسیار روان و ساده و با تعابیری که همه جهانیان آن را متوجه می شوند بیان شده است .

با سلام
دوست گرامي من هم به زبان فارسي نوشتم و به فارسي هم سوال كردم
شما مي فرمائيد (( بگو )) به معني شهادت و اقرار است!!!!؟؟؟؟؟ فرض كنيد پذيرفتيم كه نويسنده قران به جاي اين كلمات مورد نظر شما كلمه بگو را انتخاب كرده و منظور همان منظور شماست
در متي 28 :19 مسيح دستور ميدهد رفته همه امتها را شاگرد سازيد و انها را به نام پدر و پسر و روح القدس تعميد دهيد
حال شمايي كه فارسي ميدانيد بفرمائيد كلمه بگو از نظر حقوقي بار بيشتري دارد يا برويد؟ يكي ( بگو ) واكنشي كلامي است كه ممكن است گوينده آن را قلبا بپذيرد يا نه و ديگري
واكنشي عملي و فعلي است كه عامل ضمن شنيدن و پذيرفتن به ان عمل هم ميكند قضاوت با شما!!

اگر اين اصل ديني يعني توحيد اينقدر اشكار و همه فهم است چه نيازي به تفسير جناب طباطبائي است؟
فرموديد :

انجه بنده هم از انجيل نوشتم توضيح و تبييت تثليث بود
و باز قرموديد:

بخش قرمز شده كجاي قران است؟؟؟؟ يا شما قران را ناقص ميدانيد و اضافه كرديد و يا برداشت و توضيح شما است كه در قران نيست - بنده پرسيدم كجاي قران نويسنده ادعا كرده سوره اخلاص اصل توحيد است ؟ به جاي نويسنده قران شما اين چنين ادعا كرديد

دوست گرامي بحث ما بر سر كلمه يا واژه نيست بحث لغتي نيست - بحث اين است كه شما و ما هر دو مدعي به ايمان به خداي يكتا هستيم - با اين فرق كه شما - اين خداي يكتا را جناب الله ميدانيد كه احد است و ما خداي يكتا را پدر و پسر و روح القدس ميدانيم كه احد نيست بلكه يك خدا در سه شخصيت
به گمانم من هم خيلي صريح و روان گفتم

حال اگر قانع شديد برسيم به اختلاف اصلي يعني احد بودن و پدر و پسر و روح القدس بودن خدا
پس يك سوال از شما ميپرسم تا كمي عميق تر شويم؟

سوره اخلاص:
بسم الله الرحمن الرحیم
قل هوالله احد
الله الصمد
لم یلد و لم یولد
ولم یکن له کفوا احد
معنی:
1- بگو خداوند یکتاست
2- خدا بی نیاز است
3- نه زاییده و نه زاییده شده
4- هیچ کس همتای او نیست

لطفا بفرمائيد جناب الله كه يكتاست و بي نياز است و نه زائيده و نه ميزايد و همتا هم ندارد --

كيست؟؟؟؟؟

با سلام خدمت همه دوستان گرامی و تبریک عید سعید فطر
پس رفته، همة امّت ها را شاگرد سازيد و ايشان را به اسمِ اب و ابن و روح القدس تعميد دهيد ( این جمله ای از کتاب مقدس مسیحیان است که نویسنده آن را در انتهای انجیل متی ذکر کرده است)
بنده منکر وجود این جمله در کتاب مقدس نیستم اما سؤال من هنوز بی پاسخ مانده است ریزا این جمله دلالت صریح بر تثلیث ندارد . حتی دلالت صریح بر بودن سه شخص خدا در یک شخص و ... نیز ندارد . جالب اینجاست که این جمله حتی فاقد دلالت ضمنی می باشد و نیاز به تفسیری دارد که بعدها توسط علمای مسیحی بیان شد .
این در حالی است که در قرآن صریحا به خدای یکتا اشاره شده است .
و باز هم تأکید می کنم من هنوز پاسخ سؤال خود را نگرفتم . به نظر من تثلیث برای مسیحیان به قدری مهم است که نویسندگان اناجیل باید بیشتر درباره آن توضیح می دادند اما من این توضیح را در کتاب مقدس نیافتم اگر لطف کنید و آن را به ما نشان دهید ممنون می شویم.:Gol:

sina178s;549236 نوشت:
دوست گرامي بحث ما بر سر كلمه يا واژه نيست بحث لغتي نيست - بحث اين است كه شما و ما هر دو مدعي به ايمان به خداي يكتا هستيم - با اين فرق كه شما - اين خداي يكتا را جناب الله ميدانيد كه احد است و ما خداي يكتا را پدر و پسر و روح القدس ميدانيم كه احد نيست بلكه يك خدا در سه شخصيت

به گمان بنده نیز سؤال من خیلی ساده است شما لطف کنید آیه ای از کتاب مقدس خود بیان کنید که یک خدا را به صورت صریح در سه شخصیت بیان کرده باشد ؟؟؟؟ و بیان کرده باشد که این یک خداست که در سه شخصیت است و صد البته بسیار صریح بیان کرده باشد و نیاز به تفسیر و ... نداشته باشد .
و باز تأکید می کنم موضوع اصلی بحث این است و از دوستان خواهش می کنم از موضوع بحث خارج نشوند .
با تقدیم احترام و تشکر

با سلام خدمت دوستان گرامی و با تشکر از صبر و حوصله شما
دوست گرامی من نیز سؤال سختی نپرسیدم
شما دوباره ادعای خود را مطرح می کنید اما :

sina178s;549236 نوشت:
و ما خداي يكتا را پدر و پسر و روح القدس ميدانيم كه احد نيست بلكه يك خدا در سه شخصيت

برای این ادعایی که فرمودید یک آیه صریح از کتاب مقدس خودتان بیاورید که به صراحت خدا را صریحا در سه شخصیت بیان کند و گمان نمی کنم سؤال پیچیده ای باشد
مگر اینکه در کتاب مقدس شما درباره ادعای فوق که فرمودید مطلبی ذکر نشده باشد .
با تقدیم احترام و تشکر

با سلام

((( آنگاه عيسي جلو آمد و به ايشان گفت : تمام اختيارات آسمان و زمين به من داده شده است - پس‌ رفته‌، همه‌ امّت‌هـا را شاگـرد سازيـد و ايشـان‌ را بـه‌ نام پدر و پسر ‌ و روح‌القدس‌ تعميد دهيد - و به ايشان تعليم دهيد كه همه تعليماتي را كه به شما داده ام اطاعت كنند - مطمئن باشيد هر كجا كه برويد حتي دورترين نقطه دنيا هم كه باشد - من هميشه همراه شما هستم ))))
انجيل متي 28 : 18 - 19 - 20
همانطور كه در اين ايات مي بينيد مسيح صاحب اختيار همه چيز در اسمان و زمين است - دستور ميدهد برويد - تعميد دهيد - به چه نامي ؟؟؟؟
به سه نام پدر و پسر و روح القدس
به نام سه شخص
خداي پدر و خداي پسر و خداي روح القدس

ميفرمايد از تعاليم من اطاعت كنيد نه از تعاليم كسي ديگر مثلا خدا - چون خود همان خداست
ميفرمايد تا انقضاي عالم با شما هستم - ايا اين فرد غير از خداست؟؟
و يا اينكه:
دوم قرنتیان 13 : 14
فیض خداوندْ عیسی مسیح، محبت خدا و رفاقت روح‌القدس با همۀ شما باد.

ميگويند افتاب امد دليل افتاب
اما دوست ما مبشر توقع دارند كه وقتي افتاب طلوع ميكند بفرمايند
من امدم
اما چرا جناب كارشناس در اين قدم اول ايستاده اند و نه فقط تكرار ميكنند قانع نشده اند ويا حتي به سوالات مكرر اينجانب در باره الله احد پاسخ نمي دهند براي اين حقير معلوم است
اين روش فرار از اصل موضوع است چه قبول كنيد ( قانع شويد ) و چه قبول نكنيد

اميدوارم دوستان گرامي اگر كنكاو و علاقه مند هستند كمي مطالعه كنند
كليساي كاتوليك داراي تعاليمي است كه خوشبختانه بسيار روشن و مدون هستند
مركز مطالعات اديان وابسته به حوزه علميه قم اخير كتاب ( اعتقادات و تعاليم كليساي كاتوليك را ترجمه كرده است كه مورد تائيد كليساي كاتوليك نيز مي باشد به نحوي كه يكي از كاردينالهاي معتبر كليسا نيز بر ان مقدمه اي نوشته است
بر اساس تعاليم كليساي كاتوليك و اعتقادنامه كليسا - مسيح فرمان نوشتن كتابي را نداد و خود نيز كتابي ننوشت و كتابي هم به ايشان الهام و يا داده نشده است
بلكه طبق همان فرمان بزرگ كه در متي 28 : 19 امده است مسيح شاگرد تربيت كرد و به انها فرلمان داد تا ان ماموريت را دنبال كنند
در واقع ما به عنوان مسيحي به مسيحي ايمان داريم كه شاگردان مسيح به ان بشارت دادند
كليسا شهادت شاگردان مسيح و مجموعه تعاليم خود را در به دو روش به نسلهاي بعدي منتقل كرده است -:
1 - كتابمقدس : كه در اصالت و سنديت ان هيچ شكي نيست
2 - سنت كليسائي : يا تعاليم شفاهي و ائيني

اينكه كليسا چه روشي براي تدوين و تبيين تعاليم خود دارد با توجه به تعاليم و معجزات مسيح و زندگي او و شهادت شاگردان شكل گرفته است
لذا اينكه چرا مثل قران بيان نشده - نه ضعف است و نه ايراد - اين روش كليسا است و نيازي به تائيد يا رد كسي ندارد
و دست اخر اينكه ده فرمان موسي و تعاليم مسيح در يك كتاب هستند - و همه براي مسيحيان مقدس هستند

اما در باره سوره اخلاص - به فرض قبول ادعاي شما كه در باره همين سوره نقد فراوان است و به لحاظ موضوع بحث از انها فاكتور ميگيريم - كماكان نفرموديد كه اين جناب الله با اين اوصاف كه در اين سوره كوتاه امده است چه شناختي از از خدا به شما ميدهد؟؟
لطفا كمي هم به سوال ها پاسخ دهيد و با انبوه سوال بحث را ابتر نسازيد

با سلام خدمت دوستان گرامی و عرض تبریک مجدد به مناسبت عید سعید فطر
امیدوارم تعطیلات خوبی را پشت سر گذاشته باشید

sina178s;549882 نوشت:
به سه نام پدر و پسر و روح القدس
به نام سه شخص
خداي پدر و خداي پسر و خداي روح القدس

برادر گرامی جناب سینا سؤال ما بسیار ساده است لطفا بفرمائید کجای کتاب مقدس گفته به صراحت بیان شده (خدای پدر ، خدای پسر ، و خدای روح القدس)؟؟؟؟؟؟:Gol:
در کجای کتاب مقدس به صراحت درباره یکسان بودن خدای پدر و پسر و روح القدس سخن گفته شده است ؟؟؟؟
طفره رفتن حضرتعالی از جواب نشان دهنده این نیست مگر اینکه شما برادران مسیحی گرامی برای ادعای تثلیث خود ختی از کتاب مقدس خودتان هم هیچ دلیل صریحی ندارید چرا که اگر آیات صریحی در این باره در کتاب مقدس شما وجود داشت به راحتی آنها را بیان می کردید و به این سو و آن سو چنگ نمی زدید و تلاش نمی کردید موضوع بحث را تغییر دهید اما بنده باز هم اصرار می کنم که آیات صریح از کتاب مقدس در توضیح تثلیث بیاورید .
ببینید برادر من ، نه تنها بنده بلکه تمام دانشمندانی که در زمینه الهیات مسیحی تحقیق می کنند مثلا مک پیرتون که خود یک کاتولیک آمریکایی است معترف هستند که ادعای تثلیث مسیحیان هیچ شاهدی از کتاب مقدس خودشان هم ندارد اگر راست می گویید یک دلیل و یک آیه صریح بیاورید که در آن تثلیث ادعایی شما به صراحت بیان شده باشد ( مثلا همانگونه که ادعا می کنید بیان شده باشد که پدر و پسر ورح القدس هر سه در حالی که سه تا هستند با هم یکسان هم می باشند ) .(مراجعه کنید به کتاب در جستجوی نسخه کیو) .
من در همین جا به صراحت اعلام می کنم اگر شما بتوانید آیه ای صریح بر این موضوع (شامل توضیح تثلیث و یکسان بودن پدر و پسرو روح القدس) از کتاب مقدس خودتان بیاورید بنده با کمال میل مسیحی خواهم شد .
در عوض اگر شما نتوانید دلیلی صریح بیاورید حداقل اعلام کنید دلیلی صریح در کتاب مقدس وجود ندارد و مطالبی که ادعا می کنید برداشت های مسیحیان هستند و دلیل صریحی برای آنها از کتاب مقدس وجود ندارد . در غیر این صورت شما شکست را بپدیرید و اعلام کنید برای تثلیث خودتان حتی از کتاب مقدس خودتان هم دلیل صریحی ندارید .
با تقدیم احترام

با سلام
گمان ميكردم شما مسلمين حداقل به اندازه يك اپسيلن بتوانيد از همين سوره اخلاص يا به قول شما توحيد دفاع داشته باشيد و متاسفانه با اينكه در همه پست هايم از همين سوره دوسطري سوال كردم و دست شما خالي است
شما مدعي هستيد اصل توحيد در اين سوره بيان شده است هر وقت شما اصل توحيد را در ايه صريحي از قران نشان داديد بنده هم اصل تثليث را نشان ميدهم
در هيچكجاي قران ادعا نشده توحيد اصل دين است و هيچكجا هم ادعا نشده سوره اخلاص تعريف اصل توحيد است و همانگونه كه شما هم در دو پست قبلي بيان كرديد و بنده با رنگ قرمز مشخص كردم شما ماله كشي كرديد و از ان رد شديد
به هر حال هر وقت شما كلمه ( اصل توحيد ) را در قران نشان داديد بنده هم كلمه ( تثليث ) را نشان خواهم داد
هر كس كه الفباي دين شناسي و الهيات آشنائي جزئي دارد ميداند كه اصول دين در كتب الهيات بيان و تعريف ميشود و نه در كتب مقدس - حتي ده فرمان موسي و يا به قول شما سوره اخلاص هم بيان كننده اصول دين نيستند
به هر حال من نه فقط ترديدي در حقانيت تعليم تثليث ندارم بلكه كم اطلاعي شما از علم الهيات را دليل توقف بحث ميدانم و اميدوارم مديران سايت فردي با سواد و مطلع را براي بحث پيرامون موضوع تاپيك يعني (( الهيات تطبيقي - توحيد يا تثليث )) وارد بحث كنند
كماكان منتظر سوالات خود در باره احد بودن خدا هستم

از دوستان عزیز دوباره تقاضا می کنم که مطالب بنده و پاسخهای جناب سینا را مطالعه کنند .
لطفا بخوانید و ببینید دست چه کسی خالی است ؟؟؟
یعنی شما برای توضیح و تبیین اعتقادات خودتان حتی از کتاب مقدس خودتان هم نمی توانید دلیل صریح بیاورید ؟؟؟؟

sina178s;550230 نوشت:
ا سلام
گمان ميكردم شما مسلمين حداقل به اندازه يك اپسيلن بتوانيد از همين سوره اخلاص يا به قول شما توحيد دفاع داشته باشيد و متاسفانه با اينكه در همه پست هايم از همين سوره دوسطري سوال كردم و دست شما خالي است
شما مدعي هستيد اصل توحيد در اين سوره بيان شده است هر وقت شما اصل توحيد را در ايه صريحي از قران نشان داديد بنده هم اصل تثليث را نشان ميدهم
در هيچكجاي قران ادعا نشده توحيد اصل دين است و هيچكجا هم ادعا نشده سوره اخلاص تعريف اصل توحيد است و همانگونه كه شما هم در دو پست قبلي بيان كرديد و بنده با رنگ قرمز مشخص كردم شما ماله كشي كرديد و از ان رد شديد
به هر حال هر وقت شما كلمه ( اصل توحيد ) را در قران نشان داديد بنده هم كلمه ( تثليث ) را نشان خواهم داد
هر كس كه الفباي دين شناسي و الهيات آشنائي جزئي دارد ميداند كه اصول دين در كتب الهيات بيان و تعريف ميشود و نه در كتب مقدس - حتي ده فرمان موسي و يا به قول شما سوره اخلاص هم بيان كننده اصول دين نيستند
به هر حال من نه فقط ترديدي در حقانيت تعليم تثليث ندارم بلكه كم اطلاعي شما از علم الهيات را دليل توقف بحث ميدانم و اميدوارم مديران سايت فردي با سواد و مطلع را براي بحث پيرامون موضوع تاپيك يعني (( الهيات تطبيقي - توحيد يا تثليث )) وارد بحث كنند
كماكان منتظر سوالات خود در باره احد بودن خدا هستم

برادران و خواهران و دوستان گرامی
بنده قضاوت را به شما وامی گذارم .
قضاوت با خودتان
مطلب ما بسیار ساده است در قرآن کریم خداوند از ما خواسته به او ایمان بیاوریم و من در پست های قبلی حداقل پنج مثال صریح قرار دادم که در تمام آنها مأمور به ایمان به خداوند و نبوت و روز قیامت هستیم
و برای تأکید مثال اول را دوباره تکرار می کنم :
فَآمِنُوا بِاللَّـهِ وَرَسُولِهِ وَالنُّورِ الَّذِي أَنزَلْنَا ۚ وَاللَّـهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ ﴿٨﴾ يَوْمَ يَجْمَعُكُمْ لِيَوْمِ الْجَمْعِ ۖذَٰلِكَ يَوْمُ التَّغَابُنِ ۗ وَمَن يُؤْمِن بِاللَّـهِ وَيَعْمَلْ صَالِحًا يُكَفِّرْ عَنْهُ سَيِّئَاتِهِ وَيُدْخِلْهُ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا ۚذَٰلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ ﴿٩﴾
پس به خدا ایمان آرید و به رسول او و نوری ( که برای هدایت شما ) فرستاده‌ایم بگروید، خدا به هر چه کنید آگاه است. (۸) روزی که خدا همه شما را به عرصه محشر (برای حساب) جمع می‌گرداند و آن روز روز غبن و پشیمانی (بدکاران) است. و هر که به خدا ایمان آرد و نیکوکار شود خدا گناهانش بپوشد و در باغهای بهشتی که زیر درختانش نهرها جاری است داخل گرداند که در آن بهشت ابداً جاودان متنعّم باشند و این به حقیقت سعادت و رستگاری بزرگ خواهد بود. (۹)
و آیات بسیار واضح هستند و خداوند در آنها ما را به ایمان به ( خداوند ، نبوت و روز قیامت ) امر می کند .
ممکن است برای کسی سؤال مطرح شود که ما به خداوند ایمان داریم اما این خداوندی که باید به او ایمان آوریم دارای چه صفاتی و چگونه است؟ که در پاسخ به این پرسش احتمالی آیات متعددی توضیح و تبیین خداوندی که باید به او ایمان بیاوریم بیان شده اند از جمله سوره توحید که بیان می کند که خداوند یگانه است ، بی نیاز آیه دیگر که به صورت واضح توضیح می دهند که باید به چه خدایی ایمان بیاوریم .
اما پرسش ما از برادران مسیحی این است که شما ادعا می کنید مأمور شده اید تا به تثلیث ایمان بیاورید (خدای پدر ، خدای پسر و خدای روح القدس ) .
در ضمن برادر ازجمند و گرامی از شما بعید است که مغالطه منطقی به کار ببرید زیرا ما درباره (کلمه تثلیث) سوال نکردیم بلکه (توضیح و تبیین تثلیث) را از کتاب مقدس شما خواستار شدیم . سؤال ما بسیار ساده است در کجای کتاب مقدس شما به صراحت درباره تثلیث صحبت و توضیح داده شده ؟؟؟؟؟
مثلا گفته شده که پدر و پسر و روح القدس یکی هستند و در عین اینکه سه شخصیت مستقل هم هستند یکسان نیز می باشند )
چرا کتاب مقدس شما تثلیث را توضیح نمی دهد ؟؟؟؟؟؟
مگر مهمترین مسأله ایمانی شما تثلیث نیست ؟؟؟؟؟
خوب پس چرا در کتاب مقدس توضیحی درباره آن نمی یابیم ؟؟؟؟
چرا کتاب مقدس شما مهمترین مسأله ایمانی شما را به صورت صریح توضیح و تبیین نکرده است ؟؟؟؟
برای پاسخ به این سؤال چند احتمال وجود دارد :
یا اینکه تثلیث خیلی مسأله مهمی از دیدگاه نویسندگان کتاب مقدس شما به شمار نمی آمده است .
یا اینکه خود نویسندگان کتاب مقدس هم معنای تثلیث را نمی د انسته اندبه همین دلیل نتوانستند آن را توضیح دهند.
یا اینکه تثلیث در اصل دین توحیدی حضرت مسیح علیه السلام وجود نداشته است و بعدها وارد آموزه های دین مسیح علیه السلام شده است .

اگر دلیل صریحی از کتاب مقدس دارید لطفا بیان کنید در غیر این صورت واضح است که هیچ دلیل صریحی از کتاب مقدس بر تثلیث شما وجود ندارد .
با تقدیم احترام و تشکر

ببینید برادر گرامی جناب سینا ، عزیز دل من ، بنده در جلوی چشم هزاران کاربر این سایت اعلام کردم که اگر شما دلیل و آیه صریحی درباره توضیح و تبیین تثلیث از کتاب مقدس خودتان بیاورید بنده حاضرم در همین سایت اعلام کنم مسیحی شده ام .
اما شما حتی از آوردن یک آیه صریح نیز عاجز هستید .
زیرا اگر آیه و دلیل صریح و واضحی بر تثلیث در کتاب مقدس شما وجود داشت شما به راحتی آن را بیان می کردید و بعد از من می خواستید به قول خودم عمل کنم و مسیحی شوم .
به شما پیشنهاد می کنم دوباره کتاب مقدس خودتان را از ابتدا تا انتها بخوانید . دوباره بگردید شاید توانستید چیزی پیدا کنید . باز هم بگردید ، بگردید جانم بگردید عزیز دلم :Sham:امیدتان را از دست ندهید شاید توانستید. :Gig::Mohabbat:
جالب این است که در کتب مقدس ادیان دیگر ابتدا مبانی ایمانی کاملا توضیح داده می شوند و حتی ادیان شرق و هندوئیسم نیز مبانی ایمانی خود را در کتب مقدس خودشان به صورت واضح توضیح داده اند).
من بسیار صبور هستم و هنوز منتظرم شما پاسخ دهید و اگر می توانید ثابت کنید ادعای من اشتباه است .
با تقدیم احترام و تشکر

با سلام و عرض ادب خدمت دوستان و خواهران و برادران گرامی
مجددا ایام سعید عید فطر را خدمتتان تبریک و تهنیت عرض می نمایم .
از دوستان گرامی خواهشمندم با ورود به بحث ما را نیز مستفیض فرمایند .
امیدوارم از پست های مفید و ارزشمند دوستان گرامی بهره مند شویم
با تشکر و تقدیم احترام

با سلام خدمت همه دوستان
دوست عزيز جناب مبشر - فرموديد:
اما پرسش ما از برادران مسیحی این است که شما ادعا می کنید مأمور شده اید تا به تثلیث ایمان بیاورید (خدای پدر ، خدای پسر و خدای روح القدس ) .
در ضمن برادر ازجمند و گرامی از شما بعید است که مغالطه منطقی به کار ببرید زیرا ما درباره (کلمه تثلیث) سوال نکردیم بلکه (توضیح و تبیین تثلیث) را از کتاب مقدس شما خواستار شدیم . سؤال ما بسیار ساده است در کجای کتاب مقدس شما به صراحت درباره تثلیث صحبت و توضیح داده شده ؟؟؟؟؟
مثلا گفته شده که پدر و پسر و روح القدس یکی هستند و در عین اینکه سه شخصیت مستقل هم هستند یکسان نیز می باشند )
چرا کتاب مقدس شما تثلیث را توضیح نمی دهد ؟؟؟؟؟؟
مگر مهمترین مسأله ایمانی شما تثلیث نیست ؟؟؟؟؟
چرا کتاب مقدس شما مهمترین مسأله ایمانی شما را به صورت صریح توضیح و تبیین نکرده است ؟؟؟؟
برای پاسخ به این سؤال چند احتمال وجود دارد :
یا اینکه تثلیث خیلی مسأله مهمی از دیدگاه نویسندگان کتاب مقدس شما به شمار نمی آمده است .
یا اینکه خود نویسندگان کتاب مقدس هم معنای تثلیث را نمی د انسته اندبه همین دلیل نتوانستند آن را توضیح دهند.
یا اینکه تثلیث در اصل دین توحیدی حضرت مسیح علیه السلام وجود نداشته است و بعدها وارد آموزه های دین مسیح علیه السلام شده است .

اگر دلیل صریحی از کتاب مقدس دارید لطفا بیان کنید در غیر این صورت واضح است که هیچ دلیل صریحی از کتاب مقدس بر تثلیث شما وجود ندارد .
با تقدیم احترام و تشکر

دوست گرامي اتهاماتي وارد كرديد كه به هيچ وجه صحت ندارد:
1 - در کجای کتاب مقدس شما به صراحت درباره تثلیث صحبت و توضیح داده شده ؟؟؟؟؟ مثلا گفته شده که پدر و پسر و روح القدس یکی هستند و در عین اینکه سه شخصیت مستقل هم هستند یکسان نیز می باشند )
چه كسي و كدام مسيحي ادعا كرده است پدر و پسر و روح القدس يكسان هستند؟؟؟
2 - چرا کتاب مقدس شما تثلیث را توضیح نمی دهد ؟؟؟؟؟؟
من كه صريحترين ايه را اوردم يعني متي 28 : 19
تمامي عهد جديد بر حول خداوند و ميگانه بمنجي بودن مسيح است در يوحنا 3 :16 ميگويد خدا جهان را انقدر محبت نمود كه پسر يگانه خود را داد تا هركه به او ايمان اورد هلاك نگردد بلكه حيات جاودان يابد
مسيح به صراحت گفت : من و پدر يك هستيم هركس مرا ببيند خدا را ديده است
مسيح كلاس الهيات داير نكرده بود كه تثليث را بيان كند - ماموريت مسيح نجات نوع بشر بود و اگر مكاشفه اي هم در باره ذات خدا مي بينيم در همين راستاست
3 - مگر مهمترین مسأله ایمانی شما تثلیث نیست ؟؟؟؟؟

چه كسي گفته است تثليث مهمترين مساله ايماني ماست؟؟؟؟؟
4 - یا اینکه خود نویسندگان کتاب مقدس هم معنای تثلیث را نمی د انسته اندبه همین دلیل نتوانستند آن را توضیح دهند.

هر كسي كه ولو يكبار عهد جديد يا حتي يكي از اناجيل را مطالعه كند با شخصي روبرو ميشود كه ادعاي خدا بودن دارد و به خاطر ان به مرگ بر صليب محكوم ميشود حتي اگر شما مصلوب شدن مسيح را هم نپذيريد و ادعا كنيد كه يهوداي اسخريوطي به جاي او مصلوب شد حداقل بايد بپذيريد كه مسيح كه ادعاي پسر خدا بودن داشت از نظر علماي يهود كفر او ثابت و به مرگ صليب محكوم شد.
اگر پيام انجيل غير از اين است لطفا يكبار مطالعه كنيد و به اين حقير هم اعلام كنيد

در نهايت در سراسر عهد جديد و نبوت هاي عهد عتيق همه و همه مكاشفه ذات خدا هستند
وقتي پولس در رساله دوم خود به قرنتيان ميگويد - فيض خداوند ما عيساي مسيح و محبت خدا و شراكت و دوستي روح القدس با شما باد - ايا نويسندگان عهد جديد از برابري مسيح و روح القدس با خدا غافل بودند؟
وقتي مسيح ميگويد گفته شده است ... اما من به شما ميگويم ..... ايا اين برابري مسيح با خدا نيست؟
وقتي مسيح ميگويد من روح القدس را بر شما ميفرستم و او شما را به جميع راستي هدايت خواهد كرد ايا اين برابري اين سه شخصيت و خدا بودن انان نيست؟
ايا وقتي من هميشه و همه جا با شما هستم - ايا اين ادعاي خدا بودن نيست؟
ايا وقتي مسيح ميگويد در روز خداوند مرا خواهيد ديد كه سوار بر ابرها به سوي شما خواهم امد تا شما را داوري كنم - ايا اين ادعاي خدايي نيست؟
براي هر صفت و بياني از جناب الله شما در قران چندين ايه از خداوندي مسيح در كتابمقدس امده است -شايد مطالب من يا متن كتابمقدس شما را قانع نكند اما بدانيد پيام كتابمقدس اين است در ازل كلمه بود - كلمه با خدا بود - كلمه خود خدا بود - و كلمه جسم پوشيد ودر ميان ما ظاهر شد و ما جلال او را ديديم - جلالي شايسته پسر يگانه خدا

و اما من هنوز يك كلمه از شما در باره ذات خداي اسلام نديدم چرا اثبات و يا توضيح احد بودن جناب الله برايتان اين همه دشوار است - چرا نمي توانيد بفرمائيد جناب الله كيست و شما از اياتي كه اورديد چه تصوري از او داريد و چگونه خداي خود را توضيح و تبيين ميكنيد؟؟؟

كماكان منتظر پاسخ هستم - لطفا بفرمائيد چگونه خداي خود را ميشناسيد؟
اگر جواب هم نداريد لطفا بيان كنيد يا به قول خودتان بگرديد - شايد بيابيد

از لطف دوستان گرامی بسیار متشکرم
در ابتدای بحث تمایل دارم از حوصله و راهنماییهای دوستان گرامی تشکر کنم . همچنین از برادر گرامی جناب سینا در رعایت ادب در بحث تشکر داشته باشم اما اجازه بفرمائید نکاتی درباره مطالب ایشان بیان کنم :

بنده پرسیده بودم در کجای کتاب مقدس شما به صراحت درباره تثلیث صحبت و توضیح داده شده ؟مثلا گفته شده که پدر و پسر و روح القدس یکی هستند و در عین اینکه سه شخصیت مستقل هم هستند یکسان نیز می باشند که جناب سینا جواب زیر را بیان کرده اند :

sina178s;550783 نوشت:

برادر گرامی چنین پاسخی از سوی شخصی مانند شما برای بنده بسیار غافلگیر کننده بود زیرا این موضوع به صراحت در ایمان نامه نیقیه بیان شده است ؛ ( همذات با پدر) و اصلا درگیری مذاهب مسیحی در قرون ابتدائی مسیحیت نیز بر سر همین موضوع بوده است . البته قرنهاست هم ما مسلمانان و هم قبل از ما بسیار از مسیحیان موحد مانند پیروان آریوس و یعقوبیان (مسیحیان یکتاپرستی که به دست مکواکیس به فرمان پاپ در قرن ششم در اسکندریه قتل عام شدند) و سایر مذاهب مسیحی نیز همین را می گوییم که (پدر و پسر و روح القدس یکسان نیستند) . بلکه حضرت عیسی مسیح و روح القدس علیهما السلام هر دو مرتبه ای پایین تر از خداوند دارند و این همان معنای توحیدی است که شما آن را از من پرسیدید یعنی خداوند نه پسر دارد و نه روح القدسی که شریک در خدایی او باشد بلکه هم مسیح علیه السلام و هم روح القدس سلام الله علیه هر دو فرودستان و بندگان و فرستادگان و پرستندگان خداوند هستند . (خداوند هم حضرت مسیح علیه السلام و هم روح القدس سلام الله علیه را فرستاده است ) .
sina178s;550783 نوشت:
تمامي عهد جديد بر حول خداوند و ميگانه بمنجي بودن مسيح است در يوحنا 3 :16 ميگويد خدا جهان را انقدر محبت نمود كه پسر يگانه خود را داد تا هركه به او ايمان اورد هلاك نگردد بلكه حيات جاودان يابد
مسيح به صراحت گفت : من و پدر يك هستيم هركس مرا ببيند خدا را ديده است

همانگون که دوستان اطلاع دارند در تثلیث سه شخصیت ( پدر و پسر و روح القدس ) مطرح هستند در حالی که آیات فوق فقط درباره پدر و پسر سخن می گویند . پس روح القدس کجاست ؟ چرا از او سخن گفته نمی شود ؟ یعنی آیا توضیح و تبیین تثلیث در کتاب مقدس به این معناست که خداوند فرزند خود را فرستاده تا همه حیات جاودان یابند ؟ آیا این توضیح و تبیین تثلیث در کتاب مقدس است ؟ آیا این توضیح کافی است ؟
sina178s;550783 نوشت:
چه كسي گفته است تثليث مهمترين مساله ايماني ماست؟؟؟؟؟

پس اگر ممکن است برادر گرامی جناب سینا بفرمائید مهمترین مسأله ایمانی مسیحیان چیست ؟
بنده پرسیده بودم :
یا اینکه خود نویسندگان کتاب مقدس هم معنای تثلیث را نمی دانسته اندبه همین دلیل نتوانستند آن را توضیح دهند یا اینکه تثلیث در اصل دین توحیدی حضرت مسیح علیه السلام وجود نداشته است و بعدها وارد آموزه های دین مسیح علیه السلام شده است.
که جناب سینا پاسخ دادند :

sina178s;550783 نوشت:
هر كسي كه ولو يكبار عهد جديد يا حتي يكي از اناجيل را مطالعه كند با شخصي روبرو ميشود كه ادعاي خدا بودن دارد و به خاطر ان به مرگ بر صليب محكوم ميشود حتي اگر شما مصلوب شدن مسيح را هم نپذيريد و ادعا كنيد كه يهوداي اسخريوطي به جاي او مصلوب شد حداقل بايد بپذيريد كه مسيح كه ادعاي پسر خدا بودن داشت از نظر علماي يهود كفر او ثابت و به مرگ صليب محكوم شد.

بنده منکر این نیستم که در کتاب مقدس مسیحیان ادعای فرزند خدا بودن برای پیامبر بزرگ خداوند حضرت مسیح علیه السلام مطرح شده است اما گمان نمی کنم اینکه به ادعای مسیحیان ، مسیح پسر خداست یا اینکه مصلوب شده توضیح و تبیین تثلیث باشد .
اجازه دهید سؤالی را مطرح نمایم :
بر فرض پذیرفتیم مسیح ادعا کرده که پسر خداست ؟ خوب پس روح القدس کیست و چه جایگاهی دارد؟ حال که مسیح پسر خداست می توانم بپرسم روح القدس چه نسبتی با خدا دارد ؟ اگر مسیح پسر خداست آیا روح القدس هم پسر خداست ؟ دوست خداست ؟ خود خداست ؟ درباره تبیین تثلیث (پدر ، پسر ، روح القدس) چه مطلب صریحی از کتاب مقدس می توانید بیان بفرمائید ؟
در ادامه دوست گرامی ما آیاتی از کتاب مقدس مسیحیان بیان کرده اند که به عقیده ایشان تبیین صریحی از تثلیث را ارائه داده اند و بنده پرسشهای خود را در ذیل هر مبحث قرار داده ام تا جناب سینا پاسخ ما را عنایت فرمایند :
sina178s;550783 نوشت:
وقتي پولس در رساله دوم خود به قرنتيان ميگويد - فيض خداوند ما عيساي مسيح و محبت خدا و شراكت و دوستي روح القدس با شما باد - ايا نويسندگان عهد جديد از برابري مسيح و روح القدس با خدا غافل بودند؟

ابتدا اجازه بدهید از مطلب فوق شما تشکر کنم زیرا تلاش کرده اید به صورت مستدل و منطقی به سؤال ما پاسخ دهید
اما شما که در ابتدای مطالب خودتان منکر برابری خدا ، مسیح و روح القدس بوده اید لطفا دوباره این جمله خودتان را بخوانید! :
sina178s;550783 نوشت:

بنابراین اجازه دهید از حضرتعالی بپرسم که ما کدام سخن شما را بپذیریم آیا پدر و پسر و روح القدس برابر و یکسان هستند یا برابر و یکسان نیستند ؟ پاسخ این تناقض را چگونه می توان داد ؟
ثانیا در عبارت فوق تنها از (فیض خداوند مسیح) و (محبت خدا ) سخن گفته شده اما چرا نویسنده هنگامی که به روح القدس رسیده ننوشته (دوستی خدای روح القدس)؟ آیا این دلیل بر این نیست که نویسندگان کتاب مقدس روح القدس را خدا نمی دانسته اند ؟ اگر به نظر نویسندگان کتاب مقدس روح القدس خداست پس چرا صریح ننوشته اند ؟
sina178s;550783 نوشت:
وقتي مسيح ميگويد گفته شده است ... اما من به شما ميگويم ..... ايا اين برابري مسيح با خدا نيست؟

برادر گرامی و ارجمند حضرت عیسی مسیح علیه السلام نیز مانند سایر انبیا علیهم السلام به اذن خداوند سخن می گفته و مردم را امر و نهی می کرده است و آیا وقتی سایر انبیا (درود خداوند بر آنان باد) نیز مسائل را برای مردم بیان می کردند و به مردم امر و نهی می کردند به این معناست که با خدا برابر هستند ؟ آیا حضرت مسیح علیه السلام فرستاده خدا نبود؟ فرق او با سایر انبیا چیست ؟ ( البته ما منکر برتری حضرت مسیح علیه السلام بر سایر انبیای پیشین نیستیم و معتقدیم ایشان از سایر انبیا سلام الله علیهم برتر بوده اند ) اما این برتری دلیل بر برابری مسیح با خداوند متعال نیست . آیا هر پیامبری که از سایر انبیا برتر باشد با خدا برابر خواهد بود ؟
sina178s;550783 نوشت:
وقتي مسيح ميگويد من روح القدس را بر شما ميفرستم و او شما را به جميع راستي هدايت خواهد كرد ايا اين برابري اين سه شخصيت و خدا بودن انان نيست؟

برادر ارجمند آیا همان آیه فوق که بیان کردید دلیل برتری حضرت عیسی مسیح علیه السلام بر روح القدس سلام الله علیه نیست ؟ منطقی این است که همیشه شخصیتی که برتر است فرودست را می فرستد بنابراین به صورت منطقی وقتی حضرت مسیح علیه السلام می فرماید من روح القدس را بر شما می فرستم پس ناگزیر باید حضرت مسیح علیه السلام از روح القدس برتر باشد .
برادر ارجمند ممکن است توضیح دهید ارسال روح القدس توسط مسیح و هدایت مردم به سوی تمام راستی ها چه دلیلی بر برابری (پدر و پسر و روح القدس ) دارد؟
sina178s;550783 نوشت:
ايا وقتي مسيح ميگويد در روز خداوند مرا خواهيد ديد كه سوار بر ابرها به سوي شما خواهم امد تا شما را داوري كنم - ايا اين ادعاي خدايي نيست؟

برادر ارجمند هم ما و هم شما ایمان داریم که خداوند متعال به فرستادگان خود معجزه را عطا کرده است و بدون تردید سوار شدن حضرت مسیح علیه السلام بر ابرها معجزه خواهد بود. اما آیا انجام معجزه توسط یکی از فرستادگان خداوند دلیل بر برابری او با خداوند است ؟
برادر ارجمند بر اساس تعالیم کتاب مقدس انبیای خداوند سلام الله علیهم معجزات گوناگونی ارائه دادند و حتی بسیاری از آنها مانند ایلیا مردگان را زنده کرده اند . آیا زنده کردن مردگان عجیب تر است یا سوار شدن بر ابرها ؟ بر اساس این منطق باید تمام انبیای صاحب معجزه با خداوند برابر باشند .
شاید هم منظور شما برادر گرامی این است که چون (قرار است مسیح داوری کند) پس با خدا برابر است . اما آیا داوری نمی تواند با اذن خدا باشد ؟ خداوند به حضرت مسیح علیه السلام اجازه داده تا بین مردمان داوری کند آیا اگر مسیح به اذن خداوند میان مردم داوری کند با خدا برابر است ؟ مگر خداوند به حضرت سلیمان علیه السلام ( بر اساس اعتقاد ما مسلمانان از پیامبران است اما بر اساس اعتقاد شما تنها یک پادشاه بود ) حکمت عطا نکرد تا داوری کند ؛ ( اول پادشاهان) پس آیا حضرت سلیمان علیه السلام با خداوند برابر است ؟
همانطور که عرض کردم خداوند به پیامبران خود قدرتهای بی شماری عطا می نماید و حضرت مسیح که برگزیده خداوند متعال است نیز ممکن است به اذن خداوند متعال میان مردم داوری نماید .
آیا این مسأله بر برابری خداوند با حضرت مسیح دلالت دارد ؟ (یک آینه منعکس کننده خورشید است آیا آینه با خورشید برابر است ؟ )
sina178s;550783 نوشت:
ايا وقتي من هميشه و همه جا با شما هستم - ايا اين ادعاي خدا بودن نيست؟

برادر فاضل و ارجمند مگر هر چیزی که همیشه همراه انسان است، خداست ؟ اندیشه ها و تصورات و دانسته های ما همیشه همراه ما هستند آیا این دلیل بر این است که آنها خدا هستند ؟ حمل بر بی ادبی نشود اما مگر شیطان همیشه همراه ما و در حال وسوسه کردن ما نیست پس آیا خداست ؟
مگر ما و شما ( مسیحیان کاتولیک) همیشه به ارواح انبیا علیهم السلام و قدیسان توسل نمی کنیم و معتقد نیستیم همیشه به ما کمک می کنند و همراه ما خواهند بود؟ آیا این حضور ارواح انبیا و قدیسان دلیلی بر خدایی آنهاست ؟
sina178s;550783 نوشت:
در ازل كلمه بود - كلمه با خدا بود - كلمه خود خدا بود - و كلمه جسم پوشيد ودر ميان ما ظاهر شد و ما جلال او را ديديم - جلالي شايسته پسر يگانه خدا

برادر گرامی پس روح القدس چه می شود ؟ مگر در تثلیث (پدر و پسر و روح القدس) مطرح نیستند ؟ پس چرا درباره روح القدس سخنی گفته نمی شود ؟ چرا جایگاه روح القدس توضیح داده نشده است ؟ لطفا در مثالها و آیاتی که بیان می کنید جایگاه روح القدس را نیز بیان کنید .
sina178s;550783 نوشت:
چرا نمي توانيد بفرمائيد جناب الله كيست و شما از اياتي كه اورديد چه تصوري از او داريد و چگونه خداي خود را توضيح و تبيين ميكنيد؟؟؟

بنده در این باره آیات زیادی برایتان ذکر کردم که بیان کننده صفات خداوند متعال هستند مثلا سوره توحید و ... که در پست های قبلی کاملا مشهود هستند و صفات خداوند را توضیح و تبیین کرده اند اما اجازه بفرمائید آیات انتهایی سوره حشر را نیز به مثالهای سابقم اضافه کنم :(آیات 22 الی 24 سوره مبارکه حشر)
هُوَ اللَّـهُ الَّذِي لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ ۖ عَالِمُ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ ۖ هُوَ الرَّحْمَـٰنُ الرَّحِيمُ ﴿٢٢﴾ هُوَ اللَّـهُ الَّذِي لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَيْمِنُ الْعَزِيزُ الْجَبَّارُ الْمُتَكَبِّرُ ۚ سُبْحَانَ اللَّـهِ عَمَّا يُشْرِكُونَ ﴿٢٣﴾ هُوَ اللَّـهُ الْخَالِقُ الْبَارِئُ الْمُصَوِّرُ ۖ لَهُ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَىٰ ۚ يُسَبِّحُ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ ۖ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ ﴿٢٤﴾
اوست خدای یکتایی که غیر او خدایی نیست .او دانای نهان و آشکار جهاناست، اوست بخشنده و مهربان. (۲۲) اوست خدای یکتایی که غیر او خدایی نیست، سلطان مقتدر عالم، پاک از هر نقص و آلایش، منزّه از هر عیب و ناشایست، ایمنی بخش دلهای هراسان، نگاهبان جهان و جهانیان، پیروز و قاهر بر همه آفریده ها ، با جبروت و عظمت، بزرگوار و برتر ، بسیار منزّه و پاک . خدای یکتا که از هر چه بر او شریک پندارند منزّه و (از آنچه در وهم و خیال و عقل اندیشند) مبرّاست. (۲۳) اوست خدای آفریننده هستی و پدید آرنده جهان و جهانیان، صورتگر مخلوقات ، او را نامهای نیکو بسیار است، آنچه در آسمانها و زمین است همه به تسبیح و ستایش او مشغولند و اوست خداوند یکتا ، خدای مقتدر حکیم. (۲۴)
با تقدیم احترام و تشکر

اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ فِیهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِی زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ كَأَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّی یوقَدُ مِنْ شَجَرَةٍ مُبَارَكَةٍ زَیتُونَةٍ لَا شَرْقِیةٍ وَلَا غَرْبِیةٍ یكَادُ زَیتُهَا یضِیءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُورٌ عَلَى نُورٍ یهْدِی اللَّهُ لِنُورِهِ مَنْ یشَاءُ وَیضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَیءٍ عَلِیمٌ«النور/35»
خدا نور آسمانها و زمین است مثل نور او چون چراغدانی است که در آن چراغی و آن چراغ در شیشه‏ای است آن شیشه گویی اختری درخشان است که از درخت‏ خجسته زیتونی که نه شرقی است و نه غربی افروخته می‏شود نزدیک است که روغنش هر چند بدان آتشی نرسیده باشد روشنی بخشد روشنی بر روی روشنی است‏ خدا هر که را بخواهد با نور خویش هدایت می‏کند و این مثلها را خدا برای مردم می‏زند و خدا به هر چیزی داناست

سلام

در قران کریم نور خداونذ به روشنی بیان شده ایا نور با چراغدان یکی است اگر منبع نور که به هیچ جا وابسطه نیست نباشد چراغدان چه ارزشی دارد . در حالی که اگر پدر نباشد پسر جای او را میگیرد . و اگر پدر و پسر نباشند لابد روح القدس جای انها را میگیرد در حالی که در اسلام اینگونه نیست اگر منبع نور نباشد هیچ نوری نیست .

ابتدا اجازه بفرمائید از دوستانی که به صورت ویژه بنده را مورد لطف خود قرار می دهند تشکر کنم و امیدوارم خداوند توفیق عنایت فرماید تا بتوانم درخواست های محبت آمیز آنان را اجابت نمایم و صد البته بنده به اندازه وسع خودم تلاش خواهم کرد تا مطالب دوستان را اجابت نمایم .
برادر گرامی جناب سینا اگر چه جنابعالی بارها نسبت به اینجانب بی احترامی کرده و نسبت های نادرستی داده اید اما بنده همیشه شما را منصف می پنداشتم و توقع داشتم به سؤالات بنده پاسخ دهید اما شما متأسفانه حتی یک چهارم سؤالات را نیز پاسخ نداده اید. و صد البته سؤال اصلی من هنوز بی پاسخ مانده است ( تبیین و توضیح صریح تثلیث در آیات کتاب مقدس) . البته بنده گمان می کنم شما به علت کمبود وقت نتوانستید به تمام سؤالات پاسخ دهید و بنابراین منتظر می شوم تا پاسخ تمام سؤالهایم را دریافت کنم .

sina178s;551321 نوشت:
يعني اينكه گرچه در ذات يك هستند ولي در شخصيت متمايز هستند

در کجای کتاب مقدس شما مسیحیان این مطلب به صورت صریح تبیین شده است ؟
برادر گرامی و ارجمند سؤال من بسیار ساده است چرا این همه به چپ و راست می روید . شما بفرمائید این ادعاهای شما درباره تثلیث و سه شخص و ... در کجای کتاب مقدس به صورت صریح توضیح و تبیین شده است ؟
sina178s;551321 نوشت:
خوشبختانه ادعي خدا بودن مسيح را از كتابمقدس قبول كرديد

برادر گرامی من چنین ادعایی را نیز قبول نکرده ام بلکه گفتم فرضا لطفا دوباره عبارت مرا بخوانید :
مبشر;551234 نوشت:
بر فرض پذیرفتیم مسیح ادعا کرده که پسر خداست

پس لطفا عبارت بنده را مصادره به مطلوب نفرمائید .
اما برای ابطال ادعای شما مبنی بر برابری (پدر ، پسر ، روح القدس) همین آیاتی که شما ذیلا از کتاب مقدس بیان کردید کافی هستند لطفا دقت بفرمائید :
sina178s;551321 نوشت:
اگر مرا دوست دارید دستورهای مرا اطاعت خواهید کرد و من از پدر درخواست خواهم کرد و او پشتیبان دیگری به شما خواهد داد که همیشه با شما بماند یعنی همان روح راستی که جهان نمی تواند او را بپذیرد زیرا او را نمی بیند و نمیشناسد ولی شما او رامی شناسید ،چون او پیش شما میماند و در شما خواهد بود."

اگر مسیح خدا بود یا آنگونه که ادعا می کنید با خدا برابر بود چرا درخواست می کند ؟ آیا مسیح بدون درخواست از پدر، خودش نمی توانست روح القدس را بفرستد ؟
آیا درخواست مسیح از خدا دلیل بر فرودست بودن مسیح نیست؟ و دلیل بر برتری پدر بر پسر نیست ؟ پس چگونه ادعا می کنید که مسیح و خدا با هم برابر هستند ؟ در حالی که مسیح از پدر درخواست می کند ؟ زیرا همه جهان می دانند که زیردست از بالادست درخواست می کند. آیا مسیح مرتبه ای کمتر از خدا ندارد ؟ بدون تردید دارد زیرا اگر نداشت از خدا درخواست نمی کرد بلکه خودش مستقیما روح القدس را می فرستاد . البته حتی اگر مسیح خودش روح القدس را بفرستد باز مشکل شما حل نخواهد شد زیرا در آن صورت روح القدس زیر دست و فرودست تر از مسیح خواهد بود بنابراین قضیه برابری منتفی خواهد شد . در ثانی آیا ارسال روح از جانب پدر دلیل بر مأمور بودن روح از جانب پدر نیست ؟ آیا کسی که مأمور است با کسی که آمر است برابرند ؟ آیا اینکه پدر روح را می فرستد دلیل بر فرستاده شدن روح از جانب پدر نیست ؟ آیا کسی که می فرستد برتر است یا کسی که فرستاده می شود ؟ آیا روح با خدا برابر است در حالی که از سوی او فرستاده شده است ؟
آیا ماندن روح با مؤمنین و حواریون دلیل بر خدا بودن روح است ؟ خوب شیطان هم همیشه با انسانها و در حال وسوسه کردن آنهاست آیا او نیز خداست ؟
استدلال شما بر خدا بودن روح القدس نیز بسیار تعجب بر انگیز است لطفا دقت کنید :
sina178s;551321 نوشت:
ايا اين جاودانگي و ابدي بودن دليل خدايي نيست؟

آیا هر چه جاودانه است دلیل می شود که خدا باشد ؟ آیا ارواح انبیا که جاودانه اند خدا هستند ؟ ارواح مؤمنین و قدیسان که جاودانه هستند ، خدا می باشند ؟خوب پس چرا خدایی روح حضرت ابراهیم علیه السلام و حضرت موسی علیه السلام و سایر انبیا را خدا نمی دانید ؟ مگر آنها جاودانه نیستند ؟ آیا شیطان که جاودانه است ، خداست ؟ چرا شیطان را خدا نمی دانید ؟
sina178s;551321 نوشت:
براي اينكه جناب مبشر نفرمايند كه نويسندگان كتابمقدس تثليث را نمي فهميدند تعدادي ديگر ايه بيان ميكنم تا جاي بحثي نماند:" کسی هرگز خدا را ندیده است اما آن فرزند یگانه ای که در ذات پدر و از همه به او نزدیکتر است او را شناسانیده است." ( یوحنا 1 : 18 )

تنها پدر و پسر ؟! و باز هم سؤال قدیمی مطرح می شود که پس چرا توضیح و تبیینی درباره روح القدس ارائه نشده است ؟ مگر در تثلیث سه شخص ( پدر و پسر و روح القدس ) مطرح نیستند ؟ پس چرا خبری از روح القدس نیست ؟
sina178s;551321 نوشت:
آن پسر فروغ جلال خدا و مظهر کامل وجود اوست.

برادر ارجمند پس چرا درباره روح القدس تبیین و توضیح داده نمی شود ؟
تمام مثالهایی که شما ذکر کرده اید و ادعا کردید که دلیل شما بر تبیین و توضیح صریح تثلیث از آیات کتاب مقدس هستند تنها بیان کننده ( پسر ) اما همانطور که شما می دانید تثلیث ( پئر و پسر وروح القدس ) را شامل می شود . خوب پرا آیاتی را از کتاب مقدس خودتان ذکر نمی کنید که توضیح و تبیین کننده صریح (پدر ، پسر ، روح القدس ) باشند ؟
اما درباره جایگاه روح :
sina178s;551321 نوشت:
از همان روز اول پیدایش ،روح خدا در کار خلق هستی بود و زمین تهی و بائر بود و تاریکی بر روی لجّه و روح خدا سطح آبها را فرو گرفت." ( پیدایش 1 : 2 )

دوستان گرامی خواهشمندم ما را در یافتن آیاتی که جناب سینا بیان کرده یاری کنند زیرا
این آیات در ترجمه معروفی که در دست عموم مردم است و ترجمه پروتستان می باشد اینگونه بیان شده اند :
در ابتدا، خدا آسمانها و زمين را آفريد. و زمين تهي و باير بود و تاريكي بر روي لجه و روح خدا سطح آبها را فرو گرفت.
در ترجمه کاتولیک : ( با توجه به اینکه ترجمه فارسی کاتولیک وجود ندارد یا حداقل به دست بنده نرسیده بنابراین بنده از نسخه عربی ترجمه کلیسای کاتولیک استفاده کرده ام )
فی البدء خلق الله السموت و الارض و کانت الارض خاویة خالیه و علی وجه الغمر ظلام و روح الله یرف علی وجه المیاه
( در ابتدا خداوند آسمانها و زمین را آفرید و زمين تهي و خالی بود و تاريكي بر روي آبها بود . و روح خدا بر سطح آبها وزیدن داشت ) . دوستان می توانند ترجمه بنده را با اصل متن عربی مقایسه نمایند .
این فراز در ترجمه کلیسای ارتودکس اسکندریه نیز کاملا مانند ترجمه کاتولیک است و در ترجمه سایر کلیساهای ارتودکس و حتی سریانی ها و ارامنه نیز مانند ترجمه کاتولیکی است . برادر گرامی جناب سینا از شما بسیار بعید می دانستم که آیات کتاب مقدس خودتان را برای اثبات ادعایی که حتی در کتاب مقدس شما هم بیان نشده به صورت غلط بیان کنید . در کجای متن و ترجمه کتاب مقدس ذکر شده که (روح خدا در کار خلق هستی بود ) ؟ حمل بر توهین نفرمائید اما :
نام این کار شما را چه می توان گذاشت ؟ آیا این کار شما تحریف آیات کتاب مقدس خودتان نیست ؟ آیا این کار شما اخلاقی است ؟ حداقل کمی به کتاب مقدس خودتان وفادار باشید و به آنچه در آن است احترام بگذارید . لا اقل کمی احترام برادران و دوستان مسیحی دیگر که کاربر این سایت هستند را حفظ می کردید. مگر ادعا نمی کنید که روح القدس همیشه همراه شماست ؟ آیا از روح القدسی که مدعی هستید همیشه همراه شماست شرم نکردید که کلام کتاب مقدس خودتان را اینگونه تحریف می کنید ؟
دوستان گرامی بسیار خوشحال خواهیم شد اگر با شرکت در بحث ما را از نظرات خود مستفیض فرمائید .
با تقدیم احترام و تشکر

با سلام
جمع بندی موضوع :
توحید و تثلیث :
همانگونه که دوستان مطلع هستند در مطالعات تطبیقی ابتدا نظریات هر دو دین با استناد به منابع هر دین بیان می شود و سپس مورد بحث تطبیقی قرار می گیرند بنابراین پیشنهاد کردیم با توجه به اینکه ما پیرو قرآن کریم هستیم و مسیحیان نیز پیرو کتاب مقدس هستند بحث را با تبیین توحید از قرآن کریم و تثلیث را از کتاب مقدس آغاز کنیم :
توحید :
همانگونه که بیان کردیم از دیدگاه اسلام توحید یعنی یگانه دانستن خدایی که (منزه از فرزند و شریک و مثیل و مانند و شبیه) و برای این ادعای خود آیات بسیاری از قرآن از جمله سوره توحید و آیات انتهای سوره حشر و نیز دوستان گرامی از سوره نور نقل کردند . به عبارتی دیگر موضع قرآن کریم در تبیین و توضیح ضفات خداوند کاملا واضح است و صدها آیه در این باره بیان شده اند که در پست های مختلف وجود دارند .
تثلیث :
همانگونه که دوستان مسیحی ما فرمودند تثلیث یعنی سه شخصیت (پدر ، پسر ، روح القدس) که در ذات برابر هستند اما دارای شخصیت مستقل هستند .
ما نیز از دوستان مسیحی خواهش کردیم این ادعای خود را مستند به بیان صریح آیات کتاب مقدس نمایند ( یعنی به عبارتی دیگر آیاتی از کتاب مقدس برای ما ذکر کنند که به صورت صریح تثلیث را توضیح و تبیین کرده اند) اما متأسفانه دوستان ما نتوانستند از کتاب مقدس خودشان آیاتی صریح در تبیین و توضیح تثلیث بیاورند و اصرار می کردند مباحث دیگری را مطرح کنند .
با تقدیم احترام و تشکر

موضوع قفل شده است