صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج با وجود خواهر بزرگتر

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58304

ازدواج با وجود خواهر بزرگتر

با نام و یاد دوست

سلام

سوال یکی از کاربران که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح بشه

با حفظ امانت در این تاپیک طرح می شود

و جهت پاسخگویی به کارشناس محترم ارجاع داده می شود:

سلام
    بنده سوالی دارم که قبلا هم در انجمن مطرح شده ولی بنده نتوانستم جوابم را در آنها بگیرم یا پاسخ هایی داده شده بود که مرا راضی نمیکرد.
    بنده 22 سال سن دارم و حوزوی هستم و از سال اول ورودم به حوزه خواستگارانی داشته ام ولی بنده به دلیل اینکه خواهر بزرگتر از خودم دارم به آنها جواب رد میدهم یا میگویم برای خواهرم بیایند. خواهرم هم 24 سال و نیم سن دارد و تا کنون موفق به ازدواج نشده است و در بیرون از خانه هم فعالیتی ندارد و لذا خواستگار چندانی ندارد. البته او خودش هم تمایل چندانی به فعالیت بیرون از خانه ندارد. دلیل بنده هم برای ازدواج نکردن زودتر از خواهرم این است که علی رغم صحبت هایی که با خواهرم داشته ام و او هم اجازه داده است که من زودتر از او ازدواج کنم، احساس میکنم بلکه مطمئنم او با ازدواج من احساس سرخوردگی میکند و از مجرد ماندن خود اندوهگین میشود. مادرم هم میگوید بهتر است بگذارم اول خواهر بزرگترم ازدواج کند و بعد من. اما با صحبت هایی که با بعضی از دوستان و اساتید داشته ام میگویند ازدواج دست خودت نیست. خواست خداست. اوست که سرنوشت انسانها را رقم میزند و تو نمیتوانی به خاطر خواهرت به خواستگارانت جواب رد بدهی و...
    اتفاقا بنده هم توکلم به خداست و معتقدم که خواهرم هم بالاخره انشالله ازدواج خواهد کرد. پس بهتر است بنده با ازدواج زودتر دل او را نشکنم و کمی صبر کنم تا ببینم در آینده چه پیش خواهد آمد.
    میخواستم بدانم واقعا الان کار درست چیست؟
    از دوستان خواهشمندم از پاسخ های عجولانه و احساسی پرهیز کنند. بنده در تاپیک های دیگری از این نظرات را خوانده ام و آنها هیچ دردی از من دوا نکرده اند.
    پیشاپیش از پاسخگویی کارشناس محترم سپاسگزارم.

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۰۳/۰۶ در ساعت ۰۵:۳۲

2. صلوات ها 10

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58304

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

قابل توجه:

موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطلب ارسال نمایید

و از هرگونه بحثهای حاشیه ای و گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

با تشکر

5. صلوات ها 6

علاقه
    کتاب خوندن
    نوشته
    2,888
    حضور
    56 روز 18 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    253
    صلوات
    19647

سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
    یگویند ازدواج دست خودت نیست. خواست خداست. اوست که سرنوشت انسانها را رقم میزند و تو نمیتوانی به خاطر خواهرت
    به خواستگارانت جواب رد بدهی
    بنده هم کاملا با دوستانتان موافقم

با ازدواج من احساس سرخوردگی میکند و از مجرد ماندن خود اندوهگین میشو
    شما از کجا میدونید که خواهرتون ناراحت میشه ؟ خودشون به شما گفتن ؟ لطفا پاسخ بدید
    من تجربه ای ندارم و نمیدونم ایا با ازدواج شما این حس به وجود میاد یا نه اما مجرد موندن شما هم دردی رو دوا نمیکنه ...خدا رو چه دیدید ..شاید با ازدواج شما خواهرتون جدی تر با مساله ازدواج برخورد کنه

ازدواج کنید ....شما که توکلتون به خداست ..به خدا بسپاریدش ...همه چی درست میشه

یه بنده خدایی 4تا دختر 33/28/24/20 ساله داشت
    خواهران همه قصد ازدواج نداشتن تا اینکه کوچکترین خواهر ازدواج کرد ..یعنی 20ساله ....و در عین ناباوری ...در یک سال همه ی خواهران ازدواج کردند
    نکته ی جالبش اینه که همگی با خواهر کوچکتر فامیل شدن

ویرایش توسط مهر... : ۱۳۹۳/۰۳/۰۶ در ساعت ۱۵:۱۵

پدرم تنها کسیه که باعث میشه بدون شک باورکنم که فرشته ها هم میتونن مرد باشن..

7. صلوات ها 7

علاقه
    مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
    نوشته
    2,628
    حضور
    73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    8025

سلام علیکم،
    اول احسنت بابت این همه صمیمیت و فداکاری، آدم این صحنه‌ها را می‌بینه می‌فهمه صله‌ی رحم یعنی چی و چرا خدا بعضی‌ها را با بعضی دیگر را مرتبط رحمی کرده ...

ولی بنده‌ی خدایی بود که می‌خواست ازدواج کند و خواهرش هم او را خیلی دوست داشت و البته مجرد بود. آن شخص ازدواج کرد و آن خواهر هم تا دیدیدم خیلی خوشحال بود، بعدها حرفی پیش آمد که فهیدیم در روز ازدواج برادرشان کسی از اقوام از این خواهر پرسیده بود که به برادرت حسودیت نمی‌شه؟ او بهش برخورده بود که برای چی حسودیم بشه براش خیلی خوشحالم و واقعاً خوشحال بود، اما باز فهمیدیم که در عین این خوشحالی برای برادرش واقعاً هم احساس تنهایی می‌کرد.

با این صمیمیتی که بین شما و خواهرتان هست احتمالا ایشان هم از ازدواج (مناسب) شما خوشحال می‌شوند، و مگر می‌شود از خوشحالی و خوشبختی شما خوشحال نشوند، ولی در عین حال ممکن است هم احساس تنهایی کنند و هم احساس سرخوردگی.

یک مورد دیگر اینطور بود که یکی می‌گفت نمی‌خواهم ازدواج کنم، برادرش که ازدواج کرد این خانم هم گفت من هم می‌خواهم ازدواج کنم، اینقدر از مقوله‌ی ازدواج خوشش آمد که دیگر نصیحت پدر و مادرش که هنوز زوده و ... هم برایش فایده نداشت، خیلی زود شنیدیم ایشان هم ازدواج کردند.
    یک مورد دیگر هم در همین راستا بود که پسری روشنفکر بود که تا فلان نکنم و بهمان نکنم ازدواج نمی‌کنم، خواهرش که ازدواج کرد اینقدر متأثر شد که قبل از اینکه اولین قدم از فلان‌کار و بهمان‌کار را بردارد در مزدوج خودش ضرب شد و اندازه‌اش به توان دو رسید.

خلاصه اینکه هر دو حالتش ممکنه، هم شاید با ازدواج شما خانواده‌اتان به تکاپو بیفتند تا مورد مناسبی هم برای خواهرتان پیش بیاید (خواهرتان اهل بیرون رفتن نباشد معمولاً مادرها در مسجد از این رد و بدل کردن اطلاعات دارند و همچنین از راه‌های زیاد دیگری)، در عین حال خواهرتان هم به ازدواج متمایل‌تر بشوند و با بهانه‌های واهی موارد مناسب را رد نکنند، اما روی دیگر سکه هم این است که خواهرتان از دوری شما تنها شوند و از تنهایی خود هم احساس شکست در زندگی کنند و اینکه مدام فکرشان این شود که چه جایی را اشتباه کرده‌اند که از قافله عقب مانده‌اند و ...

نمی‌شود هر دو پروژه را با هم پیش ببرید؟ ازدواج که کار یکی دو روز نیست که شما امروز تصمیم بگیرید و فردا ازدواج کنید. شما می‌توانید با خواستگاری که هر دو طرف امید به سر گرفتن این زندگی دارند بیشتر اشنا بشوید و در طول این زمان هم خانواده‌اتان به دنبال پسر مناسب در میان اقوام و آشناها و هم‌مسجدی‌ها و هم‌محلی‌ها و ... برای خواهرتان باشند، وساطتی و آشنایی‌ای و ان شاء الله برسند به مرحله‌ی انتخاب، یک وقت هم دیدید با هم عروس شدید، ان شاء الله.

یا علی
    بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
    ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
    نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
    هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

9. صلوات ها 7

نوشته
    2,612
    حضور
    71 روز 7 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    218
    صلوات
    6003

نقل قول نوشته اصلی توسط مهر... نمایش پست ها
    یه بنده خدایی 4تا دختر 33/28/24/20 ساله داشت
    خواهران همه قصد ازدواج نداشتن تا اینکه کوچکترین خواهر ازدواج کرد ..یعنی 20ساله ....و در عین ناباوری ...در یک سال همه ی خواهران ازدواج کردند
    نکته ی جالبش اینه که همگی با خواهر کوچکتر فامیل شدن
    سلام ،‌ کاره خداس دیگه ، ازدواج خواهر کوچیکه گره از کاره بقیه خواهرا باز کرد.

ویرایش توسط رایحهٔ بهشت : ۱۳۹۳/۰۳/۰۶ در ساعت ۱۵:۲۹

11. صلوات ها 7

نوشته
    2,612
    حضور
    71 روز 7 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    218
    صلوات
    6003

سال اول ورودم به حوزه خواستگارانی داشته ام ولی بنده به دلیل اینکه خواهر بزرگتر از خودم دارم به آنها جواب رد میدهم
    سلام ، من در جایگاهی نیستم که بخوام جوابی بدم به سوالتون ،‌ولی فقط خواستم بگم که خدا ادما رو امتحان میکنه ، شاید خدا موقیت رو جور نکنه واسه خواهرتون تا موقعی که شما ازدواج نکردید.
    شاید خدا اول میخواد شما بری سره خونه زندگیت بعد برای خواهرتون یک همسر مناسب به واسطه همسره شما پیدا بشه.
    درسته این رسم از قدیم بوده که اول خواهر بزرگ تر و بعد کوچک تر ، ولی خب دسته ادم نیست شاید نیمه گمشده خواهر کوچیکه زود تر پیداش شد.
    به این فکر کنید که اگه امتحان خدا باشه شما هر چی دیر تر ازدواج کنی خواهرتونم دیر تر ازدواج خواهد کرد!!!!! ( ادم نمیدونه حکمت کاره خدا چیه که )

13. صلوات ها 6

نوشته
    2,612
    حضور
    71 روز 7 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    218
    صلوات
    6003

نقل قول نوشته اصلی توسط owari نمایش پست ها
    نمی‌شود هر دو پروژه را با هم پیش ببرید؟ ازدواج که کار یکی دو روز نیست که شما امروز تصمیم بگیرید و فردا ازدواج کنید. شما می‌توانید با خواستگاری که هر دو طرف امید به سر گرفتن این زندگی دارند بیشتر اشنا بشوید و در طول این زمان هم خانواده‌اتان به دنبال پسر مناسب در میان اقوام و آشناها و هم‌مسجدی‌ها و هم‌محلی‌ها و ... برای خواهرتان باشند، وساطتی و آشنایی‌ای و ان شاء الله برسند به مرحله‌ی انتخاب، یک وقت هم دیدید با هم عروس شدید، ان شاء الله.

یا علی
    عجب!! ایشون که سنی ندارن تازه 24 سال هست مگه هول هستن که خودشون بگردن دنبال شوهر؟
    به نظر من اگه یه کم فعالیت های بیرون از منزل رو بیشتر کنن ،‌با افراد بیشتری ارتباط برقرار میکنن.
    اینجوری که کسی نمیتونه ایشون رو ببینه.یا اینکه دو تا خواهر با هم برن بیرون ، یه فعالیت دو نفره ،
    یعنی خواهر کوچیکه بره به این بهانه خواهر بزرگه رو هم ببره جوری که متوجه نشه هدف چیه.
    حتی میتونسید تو جلسه های پرس و پاسخ حوزه هم ببریدشون به عنوان مهمان.
    ولی با این حال گاهی باید همه چی رو به خدا سپرد تا خودش برامون تصمیم بگیره
    اینکه بگردن دنبال شوهر واسه خواهرشون کاره جالبی نیست. به موقش جور میشه.

15. صلوات ها 7

نوشته
    349
    حضور
    11 روز 9 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1021

خوب هر کس یه جور طرز فکری داره .برای خود من اصلا مهم نیست خواهرکوچکترم زودتر ازدواج کنه یا نه . ولی هستن کسایی که حساسن به این موضوع.
    به نظر من اگه خواستگار خوبی پیدا شد که ازش خوشت میاد روش فکر کن و به خاطر این موضوع ردش نکن. در غیر این صورت صبر کن اول خواهرت ازدواج کنه.سن هردوتون هم که کمه.

ولی بگم مورد داشتیم که خواهر کوچیکتره صبر کرده تا بزرگتره ازدواج کنه.سنشم رفته بالا اخر سر خودش اردواج نتونس بکنه!

17. صلوات ها 8

علاقه
    دین
    نوشته
    484
    حضور
    15 روز 8 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    2018

سلام
    خداوند تبارک و تعالی می‌فرماید: اتقوالله یعلمکم الله ... شما تقوی پیشه کنید تا خداوند یادتان بدهد که در هر موقعیتی چکار بکنید

تقوا در این موضوع یعنی اگر خواستگاری آمد طبق تاکید دین ببینید نماز می خواند، اهل مسجد هست، و کار هم می کند (یا اگر درحال درس خواندن است جربزه ی کار کردن دارد) پس به او زن بدهید.

از خواهر بزرگتر در دین صحبتی به میان نیامده است .... ایشان باید در فعالیتهای دینی، و اجتماعی بانوان شرکت کند تا خداوند از فضلش او را غنی کند تا هم کفو خود را بیابد

موارد مشابهی هم بنده دیده ام که با ازدواج خواهر کوچکتر خواهران دیگر به فاصله ی اندکی ازدواج کرده اند ... اصلاً خداوند می خواهد از این راه بقیه‌ی خواهران را غنی کند

اگر خواهر شما خیر شما را بخواهد( که می خواهد) دریچه‌ی منبع خیر در جهان هستی را به سوی خود جلب کرده است ... از طرفی در حین ازدواج شما با یک اقدام مبارزه با نفس

به درجات عالی قرب الهی خواهد رسید و حکمت ازدواج او بعد از شما را با تمام جان خود خواهد فهمید و همیشه شاکر آن می شود

ضمنا برای درخواست از خداوند تبارک و تعالی راه زیر بسیار مجرب است

http://www.askdin.com/thread14542-6.html#post520302

موفق باشید
    ویرایش توسط متعلم : ۱۳۹۳/۰۳/۰۶ در ساعت ۲۲:۱۱
    باسمه تعالی

هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست
    هیچ ذکرعملی بالاتر از ترک معصیت نیست

(مرحوم آیت الله محمد تقی بهجت
    )

19. صلوات ها 7

نوشته
    929
    حضور
    15 روز 17 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    2409

هوالعالم

میگن در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست .
    اما عجله کار شیطانه ...

چقدر خوبه که در صورت احساس نیاز در وجود خواهر یا برادر کوچکتر به ازدواج
    همین خواهران و برادرانه بزرگتر مجرد , پیش قدم بشن و برای کوچکتری که فرصت مناسبی برای ازدواج داره استین بالا بزنند .

این یعنی بزرگی !
    بزرگی که بجای بزرگی کردن و حمایت به حسادت و خیانت و دشمنی بنشینه بزرگ نبوده
    و تا زمانیکه اهل گذشت و سخاوت نشه حقیرتر از آن کوچکتر خواهد بود .

خیلی از ما چنین رسمی داریم و از اخر به اول رفتن رو خوب نمیدونیم
    اما ضرورت این چیزا سرش نمیشه و باید راه تکامل رو برای دیگران هموار کرد
    حالا اگر دختر بزرگ تمایلی به این کار نداشت پسر یا دختر کوچکتر میتونه رسم ازدواج و تکامل رو زنده کنه
    رسم ازدواجی که حرمتش از خرافات و حرف بد مردم و بدگوییهای مردم بیشتر بوده و هست .

ممکنه بعضا از روی مرام و معرفت و یا شاید دلسوزی بی دلیل زودتر از دیگری رفتن رو خوب و خوشایند ندونیم
    ولی این به شرطی خوب و خوشایند نیست که عمل ما به قصد ازردن یا سبقت گرفتن با نفرت و حسادت باشه و
    یه جورایی به هوای سوزاندن دل دیگران باشه
    که این اصلا درست نیست .

باید بخواییم که این بزرگتر برای بستن دهان مردم و برای ایمان اوردن به حسن نیت و معرفت شما
    خودش برای شما پیش قدم بشه و با ذکر دلایل روشن مسئله ازدواج به موقع یا بی موقع رو روشن کنه ...

اینکار یه دست گرمی میشه برای این بزرگتر مجرد
    و از طرفی این معرفت و همت اثر حسادت و نفرت رو خنثی کرده و به رضایت تبدیل میکنه

خلاصه رضایت یک موجود یعنی حمایت یک موجود
    که بلا تشبیه جمع اگر این موجود حتی در حد یک حشره باشه
    میتونه عینه یک عنکبوت, امان و ارامی به جان عزیز یک موجود اسمانی والا و گرانقدر باشه ...

مشورت با محارمی که تا امروز از حامیان ما بودن خیلی مهم و سازنده اس ...
    يا علی جان در بند دنیا نیستم ** بنده ی هر لبخند دنیا نیستم

| با اذن خدای رحمان بشکن پیمان با شیط!ن
    برای دوری از زنا نه حمار را! عشق مرغ عشق و نجابت حیوان به ظاهر پست را مثال بزن که به حکم و حکمت خداوند خیانت به جفت نداشته و گاها در غم فراق یار دق می کنند.به حبشی ها بگو ! سحر نزدیک است وبانگ اذان عشق و بام مساجد دنیا برازنده شما!اگر امروز حرکت کنید!

چشمي كه با طمع به خورشيد مي نگرد عاقبت كار كور مي شودحتي.دربرنورازودورميشود.

21. صلوات ها 7

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری