جمع بندی راه حل مناسب برای علاقه پیدا کردن به دین

تب‌های اولیه

76 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راه حل مناسب برای علاقه پیدا کردن به دین

[="Tahoma"]با سلام و احترام و عرض تبریک عید مبعث:Gol:
فرض کنید کسی اصلا به دین و اسلام و مسجد و مراسمات مذهبی و افراد مذهبی علاقه ای ندارد چون در خانواده ای این چنینی بزرگ شده است.
بر حسب اتفاق او با کسی در مدرسه رفاقت می کند که اهل دین و چیزهایی است که او علاقه ندارد.
آن نفر که دوست این شخص است قصد دارد که این انسان بی دین را به دین و اسلام و ... نزدیک تر کند.
شما چه پیشنهادهایی را به او می دهید؟
متشکرم و التماس دعا:Gol:[/]

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

سلام و عرض ادب؛
تلاش براي هدايت ديگران، کاري بس ارزشمند و مورد پسند است. اگر يک نفر با راهنمايي انسان هدايت شود، ارزش و ثوابش بالاتر و بيش تر است از اين که آسمان و زمين در ملك انسان باشد و همه را در راه خدا انفاق کند.
پيامبر اکرم - صلي الله عليه و آله - خطاب به امير مؤمنان مي فرمايد:
«يَا عَلِيُّ !.. وَ ايْمُ اللَّهِ لَأَنْ يَهْدِيَ اللَّهُ عَلَى يَدَيْکَ رَجُلًا خَيْرٌ لَکَ مِمَّا طَلَعَتْ عَلَيْهِ الشَّمْسُ وَ غَرَبَتْ؛ (1) به خدا سوگند! اگر خداوند به دست شما و با تشويق و راهنماي هاي شما، يک نفر را هدايت کند، براي شما بهتر و با ارزش تر است از آنچه خورشيد بر آن طلوع و غروب مي کند».
غفلت از ذکر و ياد خداوند، ضعف در خداشناسي و سستي در ايمان به خدا و پيامبر و اهل بيت، ضعف در خودشناسي و نداشتن درک درست از خويشتن و فروکاستن ارزش انساني خود تا سرحد حيوانات، ضعف در شناخت حقايق امور و عدم شناخت پيامدهاي ناگوار دنيوي و اخروي شهوت پرستي و ... مجموعه عللي هستند که موجب مي شوند انسان راه مستقيم را گم کند.
به يقين کسي که خداي بزرگ را همواره حاضر و ناظر رفتارهاي خودش ببيند، هرگز به خود اجازه نمي دهد، که در محضر او، دست به سوي گناه دراز کند. کسي که قيامت و حسابرسي اخروي را باور دارد، هيچ گاه خود را گرفتار شهوت راني و شهوت پرستي نخواهد کرد. به يقين کسي که به گوهر عظيم و گرانقدر خود واقف باشد و عظمت وجود انساني را درک کند، هرگز حاضر نيست که وجود خود را با دنباله روي از شهوات و خواهش هاي نفساني تا سرحد حيوانات پايين آورد.پيروي از خواهش هاي نفساني، آثار زيانبار روحي و جسمي و اجتماعي فراواني را در پي دارد که اگر انسان اندکي به آنها توجه کند هرگز به دنبال هواهاي نفساني نخواهد رفت.
با توجه به اين نکته مي گوييم:
براي هدايت اين افراد بايد ايشان را از چاه جهالت و ناداني بيرون آورد و به راه راست هدايت نمود.
البته واکنش در برابر رفتار جاهلانه اين افراد بايد همراه با حسن برخورد و جلب اعتماد و گام به گام باشد. زيرا حسن برخورد در مواجهه با ديگران يکي از مهم ترين تکنيک هاي رفتاري است که انسان بايد در معاشرت هاي خود با افراد توجه ويژه اي به آن داشته باشد. قرآن مجيد خطاب به پيامبر اکرم (ص) مى فرمايد: «اى پيغمبر! به بندگانم بگو که با مردم با نيکوترين وجه صحبت نمايند». (2)خداوند از حضرت موسي (ع) مي خواهد با فرعوني که ادعاي خدايي دارد، با نرمي و ملاطفت تکلم کند و به ايشان بگويد: آيا ميل داري که پاکيزه شوي؟ آيا مي خواهي تو را به راه خداوند هدايت کنم تا به درگاه او خاشع شوي؟(3)
هرگز نمي توان با خشم و خشونت ديگران را مورد نقد قرار داد و يا از گناه باز داشت؛ از اين رو بايد مواظب بود تا لطمه اي به شخصيت افراد وارد نشود. استفاده از جملاتي مانند "اين عمل در شأن شما نيست" و "شأن شما بالاتر از اين ها است" بسيار مؤثر است.

پي نوشت ها :
1. مکارم شيرازي، تفسير نمونه، دارالکتب الاسلاميه، ج 15، ‌ص 320.
2. نازعات (79) آيه 18 و 19.
3. ثقة الاسلام كلينى، كافي، دار الكتب الإسلامية تهران، 1365، ج 1، ص 23.

[="Tahoma"]

نسیم رحمت;523332 نوشت:
استفاده از جملاتي مانند "اين عمل در شأن شما نيست" و "شأن شما بالاتر از اين ها است" بسيار مؤثر است.

ممنونم لطف کنید باز هم از این جمله ها پیشنهاد کنید.

براي خروج افراد از چاه ضلالت و ناداني :
در آغاز بايستي زير بناهاي فکري افراد مذکور را مورد بررسي قرار داده و در اصلاح آن بکوشيد. ديدگاه فرد در مورد خداوند، جهان هستي، انسان، معاد و ... اموري است که داراي نتيجه مستقيم بر عملکرد فرد است. بايد در تقويت و اصلاح اين مباني بکوشيد.
براي موفقيت در اين مسير بايد به چند نکته توجه كرد :
1. هر شخصي يک نقطه پذيرش و به قول معروف «رگ خوابي» دارد. سعي کنيد رگ خواب و نقطه پذيرش دوستتان را پيدا کنيد. سپس از همان راه وارد شويد و هدف خود را تعقيب کنيد.
2. تفاوت فکر و فرهنگ و سليقه ها و نوع تربيت اوليه اي را که توسط خانواده ها روي جوانان اعمال شده، از موارد مهمي است که بايد مورد توجه قرار داد.
3. با عملکرد خود در اصلاح رفتار افراد موثر باشيد. از اين نکته غافل نباشيد و سعي کنيد به گونه اي رفتار کنيد که ديگران با نگاه به اعمال و رفتار شما الگو بگيرند و به راه راست هدايت شوند. امام صادق (ع) فرمود:« کُونُوا دُعَاةَ النَّاسِ بِأَعْمَالِکُمْ وَ لَا تَکُونُوا دُعَاةً بِأَلْسِنَتِکُم‏»(1) يعني مردم را با اعمال خود دعوت به کارهاي خوب و دين داري کنيد، نه به صرف زبان.
اين جمله آيت الله بهجت (ره) در درس هاي اخلاق ايشان معروف است که مي فرمايند اگر انسان ها خود را اصلاح کنند کم کم کل جامعه اصلاح مي شود. و اين به معناي آن است که از جمله مهمّ ترين شروط موفقيت انسان ها در اصلاح ديگران، اصلاح خويشتن است.

پي نوشت :
1. علامه مجلسى، بحار الأنوار، مؤسسة الوفاء بيروت - لبنان، 1404 ه. ق، ج5 ، ص198.

safareeshghe;523340 نوشت:
ممنونم لطف کنید باز هم از این جمله ها پیشنهاد کنید.

با توجه به روحيات فرد مي توانيد جملاتي نظير آن چه گذشت و يا جمله ذيل بسازيد و در گفتگوي با ايشان از آنها استفاده كنيد.

"شما سرمايه هاي اين مملکت هستيد و جامعه و خانواده به شما اميد دارد"

[="Tahoma"]با سلام و احترام
ایشان از یک نوع ساندویج سرد خوششان میاد.
من به بهانه ی خوردن آن ازش خواستم که برویم مسجد (شب مبعث) بعدشم بیاییم ساندویج را بخوریم.
اما هر چه گفتم گفت نه . این را برای پیشنهاد پافشاری بر علایق گفتم.
که جواب مثبتی دربرنداشت.

safareeshghe;523351 نوشت:
ایشان از یک نوع ساندویج سرد خوششان میاد.
من به بهانه ی خوردن آن ازش خواستم که برویم مسجد (شب مبعث) بعدشم بیاییم ساندویج را بخوریم.
اما هر چه گفتم گفت نه . این را برای پیشنهاد پافشاری بر علایق گفتم.
که جواب مثبتی دربرنداشت.

ممكن است خاطره تلخي از مسجد و مسجدي ها داشته باشد بايد ابتدا آن سوء تفاهم را از بين ببريد و سپس او را با فوائد حضور در مسجد و ... آشنا سازيد و سپس دعوت به مسجد كنيد.

با سلام و احترام
به نظرم او در جوی قرار دارد یا محیطی قرار دارد که اگر او به کارهای مذهبی تمایل نشان دهد او را به تمسخر می گیرند.

safareeshghe;521340 نوشت:
با سلام و احترام و عرض تبریک عید مبعث:Gol:
فرض کنید کسی اصلا به دین و اسلام و مسجد و مراسمات مذهبی و افراد مذهبی علاقه ای ندارد چون در خانواده ای این چنینی بزرگ شده است.
بر حسب اتفاق او با کسی در مدرسه رفاقت می کند که اهل دین و چیزهایی است که او علاقه ندارد.
آن نفر که دوست این شخص است قصد دارد که این انسان بی دین را به دین و اسلام و ... نزدیک تر کند.
متشکرم و التماس دعا:Gol:

ترجمه: چطور می توانیم در حین یک تربیت صحیح و مدرن، نتیجه تربیت غلط و قدیمی را بگیریم؟

اکثر افراد دین والدینشون رو دارند و برای کسی که دین شما رو نداره، دین شما به همون اندازه عجیب و بی معنی و بی علاقه است که دین یونانی ها برای شما.

[="Tahoma"]

وایسلی گوجا;524969 نوشت:
اکثر افراد دین والدینشون رو دارند و برای کسی که دین شما رو نداره، دین شما به همون اندازه عجیب و بی معنی و بی علاقه است که دین یونانی ها برای شما.

با سلام و احترام
این افراد مورد نظر بنده خود را شیعه می دانند.
مثلا در 30 روز ماه رمضان کل خانواده شان روزه می گیرند.
در 10 روز محرم به عزاداری می پردازند.
اما به دیگر ابعاد دین بی توجه هستند.

[="Tahoma"][="Blue"]در مورد ظهور و حضرت مهدي باهاش حرف بزنيد من خودم به شخصه اينجوري شد كه به دين علاقه پيدا كردم از سخنراني هاي استاد رائفي پور استفاده كنيد هم خوبه چون اكثر سخنراني هاي ايشان در مورد مهدويت هست و مخاطبين ايشون اكثر جوان هستن[/]

safareeshghe;521340 نوشت:
با سلام و احترام و عرض تبریک عید مبعث
متشکرم و التماس دعا

اول اینکه خود فرد عامل باشه
قرآن کریم خطاب به پیغمبر می کند که ای پیغمبر! نیروی بزرگی را برای نفوذ در مردم و اداره اجتماع در دست داری: «فبما رحمة من الله لنت لهم و لو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک فاعف عنهم و استغفر لهم و شاورهم فی الامر؛ به موجب لطف و رحمت الهی، تو برایشان نرمدل شدی که اگر تندخوی سختدل بودی از پیرامونت پراکنده می گشتند. پس، از آنان در گذر و برایشان آمرزش بخواه و در کار با آنان مشورت کن» (آل عمران/ 159).
او به تیغ حلم چندین خلق را *** وا خرید از تیغ، چندین حلق را
تیغ حلم از تیغ آهن تیزتر *** بل ز صد لشکر، ظفرانگیزتر (
مثنوی معنوی)

نقل قول:
امام علی (ع) نیز در فرمان خویش به مالک اشتر آنگاه که او را به زمامداری مصر منصوب می کند درباره رفتار با مردم چنین توصیه می کند: «و اشعر قلبک الرحمة للرعیة و المحبة لهم، و اللطف بهم... فاعطهم من عفوک و صفحک مثل الذی تحب و ترضی ان یعطیک الله من عفوه و صفحه؛ احساس مهر و محبت به مردم را و ملاطفت با آنها را در دلت بیدار کن... از عفو و گذشت به آنان بهره ای بده همچنان که دوست داری خداوند از عفو و گذشتش تو را بهره مند گرداند» (نهج البلاغه، نامه 53).
قلب زمامدار، بایستی کانون مهر و محبت باشد نسبت به ملت. قدرت و زور کافی نیست. با قدرت و زور می توان مردم را گوسفندوار راند ولی نمی توان نیروهای نهفته آنها را بیدار کرد و به کار انداخت. نه تنها قدرت و زور کافی نیست، عدالت هم اگر خشک اجرا شود کافی نیست، بلکه زمامدار همچون پدری مهربان باید قلبا مردم را دوست بدارد و نسبت به آنان مهر بورزد و هم باید دارای شخصیتی جاذبه دار و ارادت آفرین باشد تا بتواند اراده آنان و همت آنان و نیروهای عظیم انسانی آنان را در پیشبرد هدف مقدس خود به خدمت بگیرد.

آرش28;525230 نوشت:
در مورد ظهور و حضرت مهدي باهاش حرف بزنيد من خودم به شخصه اينجوري شد كه به دين علاقه پيدا كردم از سخنراني هاي استاد رائفي پور استفاده كنيد هم خوبه چون اكثر سخنراني هاي ايشان در مورد مهدويت هست و مخاطبين ايشون اكثر جوان هستن

بانظرایشون کاملا موافقم آدم عاشق امام زمان میشه وقتی به حرفای آقای رائفی گوش میده.البته اول خودتون گوش کنید بعدبرای دوستتون درقالب میدونستی...؟بگیدیواش یواش یکارکنیدجذب سخنرانیا بشه.مثلا بعدازاینابگیدآقای رائفی خیلی قشنگ حرف میزنه خیلی باحاله و...تحریکش کنید.ازمستحبات دین هم بگید تحقیق کنیدچیزای جالبش روبگید.یامثلا خواص پزشکی نماز ودلایل علمی روزه و...قطعا جواب میده موفق باشید.

اگه بتونیدم یکاری کنید که نتیجه عاقبت زندگی دین داری روببینه وباباقی زندگیا مقایسه کنه خیلی خوبه.البته این برای وسطای کاره وگرنه اگه ازالان بگیدسریع جبهه میگیره

اگر نماز نمیخوانده همان روز اول بهش نگویید شروع کن به خواندن نمازهای قضا.
مثلا بعد از 7 ماه یا 1 سال که خوب روی غلطک افتاد او را تشویق به خواندن نماز قضا کنید
چون اگر شخص ببیند که برگشتن به سوی خدا اینقدر سخت است که باید بشیند نماز قضای ( مثلا5 سال یا 10 سال ) را بجا اورد در جا سرد میشود.

در ادای نماز قضا همین بس ک بگویم هر رکعتش برابر با 1000 رکعت نماز عالم حساب میشود.
......

سعی کنید در اولین فرصت او را به مراسم های مولودی اسلامی ببرید و زیاد هم انجا نگهش ندارید . بگذارید هر چقدر خودش دوست دارد بماند.
زیاد نگه داشتن ممکن است باعث شکایت خانواده شود که تو کجا بودی این همه مدت ؟؟؟ چرا خبری ازت نبود و الی اخر

بعد او را به مراسم های عزاداری بخصوص دهه محرم ببرید . بهتر است یک حسینیه ن چندان شلوغ و ن چندان خلوت را انتخاب کنید که نیاز به خادم داشته باشد
و او را انجا به عنوان خادم بگمارید و خودتان هم کمک دستش باشید.

.....
پیش ادمهای خشکه مقدسی هم نبریدش که احتمالا واکنش منفی میدهد هدایت شما.
سعی کنید با یک روحانی خوش الحان و شوخ طبع جوان هم اشنایش کنید که اگر مثلا شما در مسجد یا بقعه متبرکه نبودید یا نشد که بروید او به امید دیدن او برود انجا.(در واقع پایه داشته باشد بجز شما)

.......
بر او واجب نکنید که مستحبات را بجا اورد
همینکه بعد از مدتی هفته ای یک بار دعای توسل و دعای کمیل و زیارت عاشورا بخواند کافی است.

......

ادمهایی که چنین وضعیتی داشتند و ب منزلتی رسیده اند را هم در داستان هایی برای ایشان بیان کنید.

......

اگر شد بعد از یک سال او را به حرم امام رضا ببرید و خودتان هم باهاش بروید
و پس از 2 یا 3 سال هم ب زیارت عتبات عالیات عراق ببرید.

..............

از هنرش در اسلام بهره ببرید.
مثلا اگر مسلط است به برنامه فوتوشاپ اورا ب مسجد معرفی کنید تا بچه های مسجد را اموزش دهد.

..........

در همین انجمن عضوش کنید

....

یادتان باشد بعد از مدتی که راه را طی کند ممکن است ذهنش شبهه ساز شود پس با او صحبت کنید و شبهه پیش امده برایش را توسط روحانی که باهاش دوست شده است از بین ببرید.

...............

یک سفر به مناطق جنگی بسیار برایش خوب است البته اگر سعی کنید برایش لذتبخشش کنید.

.....

اگر راضی شد و توانست نماز صبح اول وقت بخواند و بعد دیدید که شکایت میکند از وضعیتش در نماز ( خمیازه کشیدن و کسلی در نماز صبح ) او را سفارش کنید که بلافاصله بعد از بیدار شدن غسل بگیرد

..........

انشالله خدا هدایت اشخاص را روزی همه بکند
و افات دنیا را از سوی تازه هدایت شدگان و هادیان دور کند

راهی نزدیک و میانبر که خداوند بعنوان نعمتی گرانبها در کشور ما قرار داده ""شهدا"" هستن ..
اگه بتونید ایشون رو به سمت اونا هدایت کنید ، خودبخود قدمای بعدی برداشته میشه و فرد میفته رو غلتک ...
و بهترین حرکت، بردن ایشون به مناطق عملیاتی جنوب کشور هست ..
بدون مقدمه چینی ..
و به بهانه سفر چند روزه با دوستان و دور هم بودن ..

البته فکر نمیکنم تا زمستون بخاطر گرمی هوا، سفری باشه .. اما میشه نیت کرد و سپرد به خود شهدا .. اگه صلاح باشه راه باز میشه ..

اگه هم شرایط سفر نیست ، از خود شهدا بخواید باب آشنایی رو باز کنن ...
حتماً نشانه هاش میاد ..
و شما میتونید کم کم ایشون رو در مسیر بذارید ..

ضمن اینکه ..
یادتون باشه .. ماها فقط وسیله و ابزار هستیم و هدفمون انجام وظیفه ست .. بقیه راه بنا به عقل و اختیار اون فرد هستش و نه اجبار کردن غیرمستقیم ما ..!

و یه چیز دیگه ..
با ایشون دوست و همراه باشید تا معلم و مربی .. بذارید باهاتون راحت باشه .. اونقدر راحت که بتونه حرفهای درونیش رو هم با شما بزنه .. این خودش کلی راهه !

[="Tahoma"]

آرش28;525230 نوشت:
در مورد ظهور و حضرت مهدي باهاش حرف بزنيد من خودم به شخصه اينجوري شد كه به دين علاقه پيدا كردم از سخنراني هاي استاد رائفي پور استفاده كنيد هم خوبه چون اكثر سخنراني هاي ايشان در مورد مهدويت هست و مخاطبين ايشون اكثر جوان هستن

با سلام و احترام و عرض تشکر:Gol:
این پیشنهاد برای کسی نتیجه بخش خواهد بود که حداقل امام زمانش برایش ارزشمند باشد.
نه کسی که به تازگی نام های امامان و معصومین را فرا گرفته است.

[="Tahoma"]

اللیل والنهار;525245 نوشت:
اول اینکه خود فرد عامل باشه
قرآن کریم خطاب به پیغمبر می کند که ای پیغمبر! نیروی بزرگی را برای نفوذ در مردم و اداره اجتماع در دست داری: «فبما رحمة من الله لنت لهم و لو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک فاعف عنهم و استغفر لهم و شاورهم فی الامر؛ به موجب لطف و رحمت الهی، تو برایشان نرمدل شدی که اگر تندخوی سختدل بودی از پیرامونت پراکنده می گشتند. پس، از آنان در گذر و برایشان آمرزش بخواه و در کار با آنان مشورت کن» (آل عمران/ 159).
او به تیغ حلم چندین خلق را *** وا خرید از تیغ، چندین حلق را
تیغ حلم از تیغ آهن تیزتر *** بل ز صد لشکر، ظفرانگیزتر (مثنوی معنوی)

با سلام و احترام و عرض تشکر
بله حتما درست می فرمایید اول باید خودم را درست کنم و خدایی کنم تا بتوانم شایسته ان باشم که بنده ای را به سوی او برم.
ای خدای مهربان به من توفیق رسیدن به این درجات را بده.
ان شاءلله با دعای شما دوستان
اللهم صلی علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم

safareeshghe;525480 نوشت:
این پیشنهاد برای کسی نتیجه بخش خواهد بود که حداقل امام زمانش برایش ارزشمند باشد.
نه کسی که به تازگی نام های امامان و معصومین را فرا گرفته است.
ببخشیدصرفا ازروی کنجکاوی میپرسم ایشون دینشون چیه؟اونی که توشناسنامشونه

[="Tahoma"]

یامهدی مددی;525247 نوشت:
بانظرایشون کاملا موافقم آدم عاشق امام زمان میشه وقتی به حرفای آقای رائفی گوش میده.البته اول خودتون گوش کنید بعدبرای دوستتون درقالب میدونستی...؟بگیدیواش یواش یکارکنیدجذب سخنرانیا بشه.مثلا بعدازاینابگیدآقای رائفی خیلی قشنگ حرف میزنه خیلی باحاله و...تحریکش کنید.ازمستحبات دین هم بگید تحقیق کنیدچیزای جالبش روبگید.یامثلا خواص پزشکی نماز ودلایل علمی روزه و...قطعا جواب میده موفق باشید.

خیلی پیشنهاد خوبی است اما گاها شده که خواستم درباره ی بعضی از امامان برای او بگویم اما با بی میلی او مواجهه شدم تا جایی که نتونستم ادامه بدم.
و به سختی (اما با میل خودش) نام مطهر معصومین را به او یاد دادم.

[="Tahoma"]

یامهدی مددی;525485 نوشت:
ببخشیدصرفا ازروی کنجکاوی میپرسم ایشون دینشون چیه؟اونی که توشناسنامشونه

در پست های قبلی گفتم که شیعه 12 امامی هستند.
پدر بزرگشان اهل تقواست.
در ماه رمضان خودش و پدر و مادرش روزه می گیرند.
و در ماه محرم سوگوار می شوند.
اما به ابعاد دیگر دین بی توجه هستند.

safareeshghe;525490 نوشت:
در پست های قبلی گفتم که شیعه 12 امامی هستند.
پدر بزرگشان اهل تقواست.
در ماه رمضان خودش و پدر و مادرش روزه می گیرند.
و در ماه محرم سوگوار می شوند.
اما به ابعاد دیگر دین بی توجه هستند.
:Moteajeb!:تاحالا ازش پرسیدید چرا روزه میگیره یا چرا محرم عزاداری میکنه؟ممکنه توفکربره اگه بره فکرعمیقیه که درگیری پیشرفت روایجاد میکنه

[="Tahoma"]

BABY;525301 نوشت:
اگر نماز نمیخوانده همان روز اول بهش نگویید شروع کن به خواندن نمازهای قضا.
مثلا بعد از 7 ماه یا 1 سال که خوب روی غلطک افتاد او را تشویق به خواندن نماز قضا کنید
چون اگر شخص ببیند که برگشتن به سوی خدا اینقدر سخت است که باید بشیند نماز قضای ( مثلا5 سال یا 10 سال ) را بجا اورد در جا سرد میشود.

در ادای نماز قضا همین بس ک بگویم هر رکعتش برابر با 1000 رکعت نماز عالم حساب میشود.

کمتر از سه ماه است که به سن تکلیف رسیده اند.
و میلی نماز می خواند نه اینکه اصلا نخواند.

BABY;525301 نوشت:
سعی کنید در اولین فرصت او را به مراسم های مولودی اسلامی ببرید و زیاد هم انجا نگهش ندارید . بگذارید هر چقدر خودش دوست دارد بماند.
زیاد نگه داشتن ممکن است باعث شکایت خانواده شود که تو کجا بودی این همه مدت ؟؟؟ چرا خبری ازت نبود و الی اخر

بعد او را به مراسم های عزاداری بخصوص دهه محرم ببرید . بهتر است یک حسینیه ن چندان شلوغ و ن چندان خلوت را انتخاب کنید که نیاز به خادم داشته باشد
و او را انجا به عنوان خادم بگمارید و خودتان هم کمک دستش باشید.

بسیار برای بردن او در مجالس شادی ائمه اطهار تلاش کردم اما با جواب منفی او مواجهه شدم.
حتما در محرم الحرام پیشنهاد شما را عمل می کنم.

BABY;525301 نوشت:
پیش ادمهای خشکه مقدسی هم نبریدش که احتمالا واکنش منفی میدهد هدایت شما.
سعی کنید با یک روحانی خوش الحان و شوخ طبع جوان هم اشنایش کنید که اگر مثلا شما در مسجد یا بقعه متبرکه نبودید یا نشد که بروید او به امید دیدن او برود انجا.(در واقع پایه داشته باشد بجز شما)

پیشنهاد بسیار عالی است اما من که چنین روحانی سراغ ندارم.

BABY;525301 نوشت:
اگر شد بعد از یک سال او را به حرم امام رضا ببرید و خودتان هم باهاش بروید
و پس از 2 یا 3 سال هم ب زیارت عتبات عالیات عراق ببرید.

بله ان شالله در سال جدید تحصیلی تلاش می کنم از طرف مدرسه با هم به حرم مطهر امام رضا برویم.
اما عتبات عالیات مقدور نیست.

و در پایان تشکر می کنم از پیشنهاد شما کاربر گرامی:Gol:

[="Tahoma"]

یامهدی مددی;525500 نوشت:
تاحالا ازش پرسیدید چرا روزه میگیره یا چرا محرم عزاداری میکنه؟ممکنه توفکربره اگه بره فکرعمیقیه که درگیری پیشرفت روایجاد میکنه

پیششنهاد خوبی است حتما در اولین فرصت از ایشان خواهم پرسید متشکرم منتظر جوابش باشید.

[="Tahoma"]

raahaa;525408 نوشت:
راهی نزدیک و میانبر که خداوند بعنوان نعمتی گرانبها در کشور ما قرار داده ""شهدا"" هستن ..
اگه بتونید ایشون رو به سمت اونا هدایت کنید ، خودبخود قدمای بعدی برداشته میشه و فرد میفته رو غلتک ...
و بهترین حرکت، بردن ایشون به مناطق عملیاتی جنوب کشور هست ..
بدون مقدمه چینی ..
و به بهانه سفر چند روزه با دوستان و دور هم بودن ..

البته فکر نمیکنم تا زمستون بخاطر گرمی هوا، سفری باشه .. اما میشه نیت کرد و سپرد به خود شهدا .. اگه صلاح باشه راه باز میشه ..

پیشنهاد خیلی خوبی است در این زمینه تلاش می کنم.

raahaa;525408 نوشت:
ضمن اینکه ..
یادتون باشه .. ماها فقط وسیله و ابزار هستیم و هدفمون انجام وظیفه ست .. بقیه راه بنا به عقل و اختیار اون فرد هستش و نه اجبار کردن غیرمستقیم ما ..!

و یه چیز دیگه ..
با ایشون دوست و همراه باشید تا معلم و مربی .. بذارید باهاتون راحت باشه .. اونقدر راحت که بتونه حرفهای درونیش رو هم با شما بزنه .. این خودش کلی راهه !

بله می ترسم که اختیار او در این راه کمکم نکنه.
معلم و مربی نیستم حتی دوست صمیمی هستم که بعضی از رازهای خانوادگیش را بهم گفته.
اما رازهایی را نگفته که بتونه مرا در این راه کمک کنه.

safareeshghe;525502 نوشت:
متشکرم منتظر جوابش باشید
خواهش میکنم باکمال میل:ok:

با سلام

اصرار زیاد بر دین نتیجه عکس داره ، به طورغیر مستقیم در او علاقه ایجاد کنید ، سعی کنید دوستی با ایشان را ادامه دهید (البته اگر به ضرر شما نباشه )

در طول این دوستی چیزهایی زیادی از شما یاد میگیره

بنده خودم از طریق دوستان به دین علاقمند شدم :ok:

چند تا مورد را در دوستی رعایت کنید حتما در دراز مدت جواب میده به خصوص اینکه دوستتون تازه به سن تکلیف رسیده و یک جورایی الان مثل گذشته من سردر گم هست ...

اول اینکه برای اینکه بتونیم دوستتون را به دین علاقه مند کنید باید خودتون دین دار واقعی باشید . یعنی اگه کسی باشید خودتون هزار عیب و ایراد داشته باشید و در کنارش سعی کنید دوستتون را به دین خودتون دعوت کنید مطمئنن خیلی کمتر اثر داره تا وقتی که شما یک آدم متفاوت با دیگر دوستانش باشید . که هیچ ایرادی در شما نتونه پیدا کنه

دوم اینکه سعی کنید بیشتر به جنبه هایی بپردازید که الان از نظر دوستتون خوشایند هست . مثلا می تونید از داستان کسانی که مسلمان واقعی بودند به عنوان فقط جالب بودن این جور آدم ها این داستان ها را تعریف کنید . مثل شرح دادن حال مالک اشتر از زبان حضرت علی یا کسانی که جونشون را به خاطر دینشون دادن و در این بین معجزه ای هم وجود داشته که ثابت می کرده جونشون را بیخود خرج نکردند یا شجاعت کسانی که جزو یاران حضرت علی بودند مثل طرماح . (داستان طرماح از سخنرانی شیخ احمد کافی واقعا شنیدنی هست)

سخنرانی های شیخ احمد کافی را اگه در دسترشون بزارید و ازش بخواهید به داستان هاش گوش بدن عالیه چون داستان هایی که کافی تعریف می کنه فوق العاده شنیدنی هست و خودش هم صدای جذب کننده ای داره

[="Tahoma"]

victoryone;525617 نوشت:
اصرار زیاد بر دین نتیجه عکس داره ، به طورغیر مستقیم در او علاقه ایجاد کنید ، سعی کنید دوستی با ایشان را ادامه دهید (البته اگر به ضرر شما نباشه )

بله از ان بیم دارم که به جای اینکه من روی او تاثیر بگذارم او بر روی من اثر بگذارد.

[="Tahoma"]

mehr-dad;525621 نوشت:
دوم اینکه سعی کنید بیشتر به جنبه هایی بپردازید که الان از نظر دوستتون خوشایند هست . مثلا می تونید از داستان کسانی که مسلمان واقعی بودند به عنوان فقط جالب بودن این جور آدم ها این داستان ها را تعریف کنید . مثل شرح دادن حال مالک اشتر از زبان حضرت علی یا کسانی که جونشون را به خاطر دینشون دادن و در این بین معجزه ای هم وجود داشته که ثابت می کرده جونشون را بیخود خرج نکردند یا شجاعت کسانی که جزو یاران حضرت علی بودند مثل طرماح . (داستان طرماح از سخنرانی شیخ احمد کافی واقعا شنیدنی هست)

سخنرانی های شیخ احمد کافی را اگه در دسترشون بزارید و ازش بخواهید به داستان هاش گوش بدن عالیه چون داستان هایی که کافی تعریف می کنه فوق العاده شنیدنی هست و خودش هم صدای جذب کننده ای داره

من این کار را با دادن یک کتاب شروع کردم اما متوجه شدم او پس از مدت زیادی اصلا ان کتاب را باز نکرده است.
متوجه شدم که اگر مشغول درس خواندن نباشد یا مشغول به دیدن فیلم های ماهواره ای است یا اهنگ های غیرمجاز.
من چگونه می توانم این فرد را به شنیدن سخنرانی های اقای کافی جلب نمایم؟

پیشنهاد بسیار عالی است اما من که چنین روحانی سراغ ندارم.

مگر در مدرسه شما مربی روحانی نیست؟
یا در مسجد نزدیک خونه شما روحانی نیست؟؟؟

.......

راستی گزینه فیلم مذهبی را هم دارید.
فیلم یوسف نبی :doa(1): , حضرت محمد :doa(1): , حضرت علی :doa(6): , امام حسن :doa(6): , امام رضا :doa(6): , مختار :razi:
هر سری تا جایی که ایشان مایل است برایش پخش کنید.

فقط مراقب باشید زیاد سخت نگیرید تو سن ایشون طبیعی است که نماز درست خوانده نشود
اول مسایل اعتقادی و مذهبی ایشان را قوی کنید نماز خودش درست میشود.
یعنی همین معرفی ایمه و پیامبران و برخی اصول مهم دین.

.......

فقط ی سوال

این چطوری امتحانا دینی را قبول شده است و تا اینجا اومده وقتی اسم ایمه را به ترتیب بلد نبوده؟؟؟

ببين دوست عزيز
من يه جمله مي گم كه فكر كنم حل كنه:
همون طور كه شما به عقيدتون ايمان كامل داريد و تخطي از اون رو عيب مي دونيد
طرف مقابل تون هم با هر تفكر و عقيده اي، همون احساس شما رو داره
اميدوارم منظور و پيشنهاد من رو فهميده باشيد

سلام و عرض خسته نباشید
شما باید او را با خود مثلا مسجد ببرید.
مراسم مذهبی ببرید.
و.....

[="Tahoma"]

BABY;525685 نوشت:
این چطوری امتحانا دینی را قبول شده است و تا اینجا اومده وقتی اسم ایمه را به ترتیب بلد نبوده؟؟؟

در پاسخ باید بگویم که بنده و ایشان در مدرسه نمونه دولتی درس می خوانیم و درس ها برایمان آسان است.(قصد بزرگ شمردن خودم را نداشتم)
در این سال ها ی تحصیلی در کتاب دینی ندیدم که بر شناخت ائمه اطهار درسی امده باشد.
وایشان هم به خاطر هوشی که دارند می توانند امتحانات دینی را با نمره عالی پشت سر بگذارند و تا حالا که اینگونه بوده است.

[="Tahoma"]

BABY;525685 نوشت:
مگر در مدرسه شما مربی روحانی نیست؟
یا در مسجد نزدیک خونه شما روحانی نیست؟؟؟

هستند اما خیلی جوان نیستند و با دانش اموزان شاد نیستند. فقط در نماز جماعت حاضر می شوند.

[="Tahoma"]

Ezio;525689 نوشت:
ببين دوست عزيز
من يه جمله مي گم كه فكر كنم حل كنه:
همون طور كه شما به عقيدتون ايمان كامل داريد و تخطي از اون رو عيب مي دونيد
طرف مقابل تون هم با هر تفكر و عقيده اي، همون احساس شما رو داره
اميدوارم منظور و پيشنهاد من رو فهميده باشيد

با عرض تشکر و احترام
بله جمله ی بسیار قشنگی است.
اما خب باید عقیده های نادرست به سوی عقیده های درست کشیده شود غیر از این است؟

[="Tahoma"]

بنده خدا...;525690 نوشت:
سلام و عرض خسته نباشید
شما باید او را با خود مثلا مسجد ببرید.
مراسم مذهبی ببرید.
و.....

به ایشان خیلی پیشنهاد دادم اما قبول نمی کنند و در این راه هم نمی توانم از زور استفاده کنم.

safareeshghe;525705 نوشت:
[="Tahoma"]

با عرض تشکر و احترام
بله جمله ی بسیار قشنگی است.
اما خب باید عقیده های نادرست به سوی عقیده های درست کشیده شود غیر از این است؟

نه
ولي همچين چيزي ممكن نيست
چون از نظر طرف مقابل عقيده ي درست چيز ديگه هست
غلط شما، درست اون هست
و برعكس

سلام
سعی کن بهش فرصت بدی، عجله نکن
خیلی هم مستقیم عمل نکن، بهتره فضا رو مذهبی کنی تا این که مستقیما دوستتو مورد خطاب قرار بدی
و البته حفظ رابطه دوستانه مهمترین عامله (که ممکنه در اثر اصرار زیاد از بین بره)

[="Tahoma"]

kobram;525734 نوشت:
البته حفظ رابطه دوستانه مهمترین عامله (که ممکنه در اثر اصرار زیاد از بین بره)

بله به نکته خوبی اشاره کردید. حفظ رابطه دوستانه و صمیمانه هست که می تواند مرا در این راه کمک کند.

safareeshghe;525624 نوشت:

من این کار را با دادن یک کتاب شروع کردم اما متوجه شدم او پس از مدت زیادی اصلا ان کتاب را باز نکرده است.
متوجه شدم که اگر مشغول درس خواندن نباشد یا مشغول به دیدن فیلم های ماهواره ای است یا اهنگ های غیرمجاز.
من چگونه می توانم این فرد را به شنیدن سخنرانی های اقای کافی جلب نمایم؟

طبیعیه که با کتاب جذب نشه چون خوندن کتابی که بهش اعتقاد نداشته باشه مشکل هست . و دوم اینکه این افراد معمولا مثل خودم (البته گذشته ام نه الان!) راحت طلب هستند و با کمترین سختی خود را کنار می کشند . ترجیح می دهند چیزی ندانند تا به خیال خود راحت تر تر زندگی کنند !!!؟!!

سخنرانی های آقای کافی خیلی زیاد هست اگر امکانش را دارید می تونید یک سی دی از سخنرانی هاش را دست کنید و به دوستتون هدیه بدید و بگید داستان هاش خیلی جالبه البته خودتون هم قبلش گوش کنید و بریده ای از داستان ها را براش بگید . سعی کنید از داستان ها فقط نکات مثبت (داستان شجاعت ها ) را از زبان خودتون بگید و نکات منفی (ترک گناه) را خودش بشنود .

تا اونجایی که فهمیدم شما هر دوتون دوره دبیرستان باید باشید . و گفتید که می ترسید شما را از دین دور کنه . من نمی دونم دوست شما چه عیب هایی داره ولی مسلما کسی که از دینداری دوری کنه روز به روز عیب هاش بیشتر می شه و ممکنه شما را هم ناخودآگاه آلوده کنه اگه دیدید هیچ کدام از روش هایی که دوستان گفتند اثر نکرد و اگه دوستی باهاش به دین شما ضربه می زنه دوستی خودتون را باهاش قطع کنید و گرنه با همینش بسازید .

یک مورد را هم اضافه کنم بنده خودم تا دوران دبیرستان تقریبا تا اینجایی که گفته شد مثل دوست شما بودم ولی دو تا دوست واقعا دین دار داشتم که بعد از جدا شدن به طرف دین کشیده شدم یعنی بعد از سه سال دوستی با دو تا دوست تازه جرقه هایی در من زده شد که اونم یک قضیه دیگه هم بود .

دین دار شدن یک مقدارش هم با خداست .

سلام و عرض ادب؛
از همه دوستاني كه در اين بحث شركت كردند سپاسگزارم.
راه هاي متعددي مطرح شد. برخي درست و كارآمد و برخي هم نياز به تامل داشت. حقيقت آن است كه اگر بخواهيم حرف همه دوستان را در يك جمله خلاصه كنيم بايد بگوييم :
مشكل ايشان ناشي از عدم شناخت و معرفت نسبت به پروردگار است. يعني لازم است در ابتدا زير بناهاي فکري ايشان را مورد بررسي قرار داده و در اصلاح آن بکوشيد. ديدگاه فرد در مورد خداوند، جهان هستي، انسان، معاد و ... اموري است که داراي نتيجه مستقيم بر عملکرد فرد است. بايد در تقويت و اصلاح اين مباني بکوشيد.

از اين رو ورود به بحث به گونه اي كه موجب تامل ايشان شود،‌موثر است. مثل اين نكته سركار يا مهدي مددي كه فرمودند :

یامهدی مددی;525500 نوشت:
تاحالا ازش پرسیدید چرا روزه میگیره یا چرا محرم عزاداری میکنه؟ممکنه توفکربره اگه بره فکرعمیقیه که درگیری پیشرفت روایجاد میکنه

و اما استفاده از راه هايي مثل :

raahaa;525408 نوشت:
راهی نزدیک و میانبر که خداوند بعنوان نعمتی گرانبها در کشور ما قرار داده ""شهدا"" هستن ..اگه بتونید ایشون رو به سمت اونا هدایت کنید ، خودبخود قدمای بعدی برداشته میشه و فرد میفته رو غلتک ...و بهترین حرکت، بردن ایشون به مناطق عملیاتی جنوب کشور هست ..بدون مقدمه چینی ..و به بهانه سفر چند روزه با دوستان و دور هم بودن ..

آرش28;525230 نوشت:

در زماني موثر است كه اصل هدف (خداشناسي و راهنما شناسي )‌براي ايشان مسلم باشد و الا موجب زدگي ايشان از اين گونه امور مي شود. خصوصا كه بدون مقدمه باشد
البته خود شما به اين موضوع توجه داشته ايد و داريد :

safareeshghe;525480 نوشت:
این پیشنهاد برای کسی نتیجه بخش خواهد بود که حداقل امام زمانش برایش ارزشمند باشد.نه کسی که به تازگی نام های امامان و معصومین را فرا گرفته است.

البته در يك صورت راه هاي فوق مناسب هستند و آن اين كه قبلا با سير منطقي بحث ذهن او را درگير برخي سوالاتي كه موجب تفكر او شود نموده باشيم حال از او در بخواهيم در اين نكته تامل كند كه آيا معقول است مخترعي(خدا) چيزي (انسان) را درست كند و سپس براي كاركرد درست آن از رفع آن چه به او نيازمند است ( امام ) غافل باشد ؟ و يا چه چيزي سبب مي شود عده اي از جان و مال خود بگذرند تا بقيه در امان باشند؟ و ....
سپس براي كمك به او و تقريب به ذهن از راهي كه شهدا رفتند و امثال آن استفاده كرد.

البته سخن در اين مقام فراوان است لازم است جناب safareeshghe خود بسيار تامل كنند و با راهنمايي روحاني خوش سليقه قبلا نكات را مرور كنند تا در انتقال موضوع به دوست خود دچار مشكل نشوند.
پيشنهاد حقير صحبت خود جناب safareeshghe با همكاران بخش تلفني اين مركز به شماره (09640) است.

در پايان استفاده حل مشكل با استفاده از نكاتي كه در پست سوم و پنجم گفته شد را توصيه مي كنم.

[="Tahoma"]

mehr-dad;525911 نوشت:
اونم یک قضیه دیگه هم بود .

مشتاقم قضیه را بدانم شاید مرا در این راه کمک کند.

[="Tahoma"]با سلام و احترام و عرض تشکر
کارشناس محترم میشه اجازه دهید چند روز دیگر این پست باز باشد تا شاید نظرات بیشتری توسط کاربران ارائه شود.
و تشکر فراوان از شما و کاربران حق جو اسک دین.
اجرتان با آقا امام زمان

[="Tahoma"]

یامهدی مددی;525500 نوشت:

همان طور که انتظار می رفت و شما عرض نمودید صورت گرفت. ایشان به فکر فرو رفتن اما در اخر گفتن که هیچ پاسخی برای سوالت ندارم.

safareeshghe;525962 نوشت:
همان طور که انتظار می رفت و شما عرض نمودید صورت گرفت. ایشان به فکر فرو رفتن اما در اخر گفتن که هیچ پاسخی برای سوالت ندارم.
خب.همینه وقتی جواب نداشته باشه هی باخودش وذهنش درگیر میشه.حالا ازش بپرسیدوقتی روزه میگیری احساس آرامش هم میکنی؟اگه نه گفت بگو دقت کن ته قلبت روببین(مطمئن باشیدجواب میده حتی اگه به ظاهرلج کنه)اگه جوابش آره بود بگیدبنظرتون این آرامش از کجاست؟بعد بذارید این سوال حداقل 1روز توذهنش بچرخه وباهاش درگیر باشه تابااشتیاق وکنجکاوی زیادی که نتونسته جلوشوبگیره بیاد ازتون بپرسه خب ازکجاست؟دقت کنیداگه همون اول پرسیدبلافاصله جواب ندیدبش بگیدحالا یکم خودت فکرکن...بعدازفکرکردن شمابرق اشتیاق رو توچشماش خواهیددید.اون موقع است که بایدشروع کنیدازعلاقه خدابه بنده هاش بگیدوعشق مطلقی که خدا به بنده هاش عرضه میکنه.
منتظرم نتیجه چی میشه....

[="Tahoma"]

یامهدی مددی;525970 نوشت:
خب.همینه وقتی جواب نداشته باشه هی باخودش وذهنش درگیر میشه.حالا ازش بپرسیدوقتی روزه میگیری احساس آرامش هم میکنی؟اگه نه گفت بگو دقت کن ته قلبت روببین(مطمئن باشیدجواب میده حتی اگه به ظاهرلج کنه)اگه جوابش آره بود بگیدبنظرتون این آرامش از کجاست؟بعد بذارید این سوال حداقل 1روز توذهنش بچرخه وباهاش درگیر باشه تابااشتیاق وکنجکاوی زیادی که نتونسته جلوشوبگیره بیاد ازتون بپرسه خب ازکجاست؟دقت کنیداگه همون اول پرسیدبلافاصله جواب ندیدبش بگیدحالا یکم خودت فکرکن...بعدازفکرکردن شمابرق اشتیاق رو توچشماش خواهیددید.اون موقع است که بایدشروع کنیدازعلاقه خدابه بنده هاش بگیدوعشق مطلقی که خدا به بنده هاش عرضه میکنه.
منتظرم نتیجه چی میشه....

بسیار عالیست ممنون از لطف بزرگ شما و راهنمایی گران بهای شما.
منتظر نتیجه ان باشید
یا علی

safareeshghe;525977 نوشت:
بسیار عالیست ممنون از لطف بزرگ شما و راهنمایی گران بهای شما.
منتظر نتیجه ان باشید
یا علی
خواهش میکنم قابلی نداره یاعلی

[="Tahoma"]

یامهدی مددی;525983 نوشت:
خواهش میکنم قابلی نداره یاعلی

به نظرم شما حال و احساس بنده وایشان را به خوبی درک کرده اید.
به نظرم شما می توانید راهنمای بزرگی در این راه برای من باشید.

safareeshghe;525985 نوشت:
به نظرم شما حال و احساس بنده وایشان را به خوبی درک کرده اید.
به نظرم شما می توانید راهنمای بزرگی در این راه برای من باشید.
امیدوارم باکمک خداوامام زمان بخوبی بتونم خدمتی به آقا کنم
موضوع قفل شده است