یأس و اضطراب دارم ... (مهم)

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یأس و اضطراب دارم ... (مهم)

گاهی اوقات کاملا بی دلیل یه احساس هراس از دنیا ، از ادماش ، از خدا ، از اینده تو دلم بوجود میاد . به شدت دلم میگیره و احساس خفگی میکنم . همش به این فکر میکنم که چرا خدا منو افرید . چرا با افرینش ما ، ما رو توی این رنج و سختی دنیا انداخت . حتما خدا منو عذاب میده به خاطر کارام . کلا حسای خیلی بدی دارم . نمیدونم منشا این احساس کجاست . نمیدونم باید باهاش چجوری کنار بیام ... بعضی وقتا به خودم میگم شاید به خاطر گناهامه که احساس غم پیدا میکنم .... خیلی دوس دارم با یه مشاور خوب صحبت کنم تا شاید مشکلم حل بشه . با مشاورهای اینجا هم تا حالا موفق نشدم حرف بزنم . یا نیستن یا وقت ندارن . کاش تعداد مشاورها بیشتر بود ....

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

گمشدهـ;521279 نوشت:
گاهی اوقات کاملا بی دلیل یه احساس هراس از دنیا ، از ادماش ، از خدا ، از اینده تو دلم بوجود میاد . به شدت دلم میگیره و احساس خفگی میکنم . همش به این فکر میکنم که چرا خدا منو افرید . چرا با افرینش ما ، ما رو توی این رنج و سختی دنیا انداخت . حتما خدا منو عذاب میده به خاطر کارام . کلا حسای خیلی بدی دارم . نمیدونم منشا این احساس کجاست . نمیدونم باید باهاش چجوری کنار بیام ... بعضی وقتا به خودم میگم شاید به خاطر گناهامه که احساس غم پیدا میکنم .... خیلی دوس دارم با یه مشاور خوب صحبت کنم تا شاید مشکلم حل بشه . با مشاورهای اینجا هم تا حالا موفق نشدم حرف بزنم . یا نیستن یا وقت ندارن . کاش تعداد مشاورها بیشتر بود ....

بسمه تعالی
با تقدیم سلام و عرض تحیت محضر جنابعالی
مواردی را که توصیف کردید بیانگر سطح فشار و میزان بالای اضطرابی است که آن را تحمل می کنید، از این بابت متاسفم و از خدای سبحان گشایش را برای شما مسئلت دارم.
اینگونه به نظر می رسد ( تشخیص قطعی نیازمند شواهد دیگری نیز هست ) تاخیر در مدیریت اضطراب باعث شده است تا جنابعالی به سطحی از افسردگی هم مبتلا شوید، اما در عین حال جای نگرانی نیست، چرا که هرچند اضطراب فراگیرترین اختلال است اما مدیریت و کاهش و حتی درمان آن به آسانی و سریعتر از دیگر اختلالات رقم می خورد.
اضطراب ارتباط مستقیمی با ایده آل گرایی و سخت گیری ( در همه امور، نسبت به خود و دیگران) دارد و همین امر سبب احساس ناکامی های متعدد می گردد که ریشه خستگی و عدم رضایت از زندگی است.
اینکه به احساس ناکامی اشاره شد نه به ناکامی، بدون دلیل نیست و آن اینکه ناکامی یک واقعیت غیر قابل انکار است که برای همه افراد رقم می خورد، اما احساس ناکامی بیش از آنکه حظی از واقع داشته باشد به شخص و نوع تفکر وی باز می گردد. لذا افرادی که از تفکر منطقی و تحریف نشده برخوردار هستند، طبعا به اقتضای قانون خلقت ناکامی را تجربه خواهند کرد، اما احساس ناکامی بسیار ناچیزی را تجربه می کنند، درست همان چیزی که افراد مضطرب فاقد آن هستند، یعنی افراد مضطرب هم ناکامی و هم احساس ناکامی ناشی شده از کمال گرایی و توقعات غیر منطقی از دیگران و بویژه از خود! را تجربه می کنند

بر این اساس اولین پیشنهاد این است سبک زندگی خود را تغییر دهید.
سبک زندگی یعنی سبک ارتباطی با حضرت رب (جل و علی)، دیگران و خود!

آنچه که از مطالب شما بر می آید این است که سبک ارتباطی شما با خدای متعال، به دلیل باورهای نادرست، سبکی اشتباه است و همین امر بروز نگرانی و تشویش را فراهم می کند. خدای متعال هم ارحم الراحمین است و هم منتقم و جبار! نسبت به همه ارحم الراحمین است اما منتقم است در قبال افراد طاغی و سرکش! و طبعا معنای طاغی با گناهکار فرسنگها فاصله دارد( خوب دقت کنید).
خداوند در عین حالی که برای گناه وعده عذاب داده است اما مکانیزم دقیقی چون توبه را در کنار آن گنجانده است، لذا قطع امید از رحمت الهی نه تنها جایز نیست که از گناهان کبیره است. پس راه در توبه و جبران است و نه سختگیری در زندگی و وحشت از خالق بی همتا !

به این تعبیر ظریف مفسر بزرگ آیت الله جوادی آملی ( حفظه الله ) خوب توجه بفرمایید؛
ایشان می فرمودند خلاف وعده( بشارت به پاداش) عمل کردن برای ذات اقدس اله قبیح و محال است اما خلاف وعید ( انذار به جزا و عقوبت) قبحی ندارد، لذا خداوند ممکن است به عذاب وعید دهد اما به آن عمل نکند!!!

در رابطه با ارتباط با خود نیز شما، راه منطقی را انتخاب نکرده اید! و همین امر سبب بروز اضطراب و تشویشی جدید شده است که ضمیمه اضطراب قبلی ( ناشی از باور و ارتباط غلط با پروردگار ) گردیده است و...
لازمه ارتباط منطقی با خود این است که؛
_ خود را با تمام نقاط ضعف و قوت بپذیرید
_ برای حذف یا کاهش نقاط ضعف و ارتقاء نقاط قوت، تلاش منطقی ( و نه سختگیرانه ) کنید.
_ از فاجعه سازی و بزرگ کردن اشتباهات اجتناب نمایید
_ اهداف قابل دسترس برای خود داشته باشید
_ توقع و انتظار زیاد از حد از خویش نداشته باشید
_ خود را دوست بدارید
_ در زندگی برنامه ریزی داشته باشید
_ کارها را در وقت خود انجام دهید
_ از زندگی در گذشته و آینده اجتناب کنید بلکه " اینجا و اکنون " را سرلوحه کار خویش قرار دهید، واقعیتی که علی علیه السلام آن را مورد اشاره قرار داده است: " ما فات مضی و ما یاتیک فاین قم فاغتنم الفرصة بین العدمین "
_ به تغذیه سالم و منطبق با طبع و نیز خواب کافی توجه داشته باشید
_ ورزش، تفریح و مسافرت را از یاد نبرید
و...

در پناه خدای متعال موفق باشید

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمین

موضوع قفل شده است