کپی برداری، دانلود، ترجمه و استفاده از سایت های خارجی و داخلی

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کپی برداری، دانلود، ترجمه و استفاده از سایت های خارجی و داخلی

سلام
خسته نباشید
بنده از سایت رهبری سوال زیر رو پرسیدم
-------------------------------------------------------
آیا کپی برداری و ترجمه مطالب و آموزش ها و استفاده از تصاویر سایت های خارجی با "ذکر منبع" اشکال دارد؟در مورد سایت های خارجی وابسته به آمریکا و اهیانا معاند مثل یاهو وسی ان ان چطور؟
(این مطالب برای استفاده عموم رایگانند ولی سایت هاکپی رایت دارند)
جواب این شد
بطور كلّى در كپى و استفاده و خريد و فروش نرم افزارهاى داخلى بنابر احتياط واجب، رعايت حقوق صاحبان آن، از طريق كسب اجازه لازم است و نسبت به نرم افزارهای خارجی تابع قرارداد بين دولتها می‌باشد؛ و در هر صورت اگر قرائن و شواهد و يا متعارفی وجود دارد كه در اين‌گونه امور استفاده برای عموم مانع ندارد، اشكال ندارد و الا از استفاده و خريد و فروش و از كپی‌برداری بنابر احتياط خودداری كنيد.

--------------------------------------------
آیا میتوان گفت چون تمام سایتهای بزرگ ایرانی مطالب سایت های خارجی را ترجمه میکنند ، کپی بر داری متعارف است؟
خبر گذاری های فارسی حتی تلوزیون هم از این اخبار استفاده میکنه. من نفهمیدم استفاده از مطالب سایت هایی مثل یاهو و گوگل و ..اونهم با ذکرمنبع جا یزه یا مشکل داره؟
اگه میشه بگین منظوراز قرائن و شواهد چیه
راستی یه سوال دیگه استفاده از کتاب هایی که دراینترنت هستند ولی نمیدونیم کپی رایت توش رعایت شده یا نه چه حکمی داره؟اگه از سایتهای معتبر بگیریم چی؟

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد شفا

abdollah0101;520294 نوشت:
سلام
خسته نباشید
بنده از سایت رهبری سوال زیر رو پرسیدم
-------------------------------------------------------
آیا کپی برداری و ترجمه مطالب و آموزش ها و استفاده از تصاویر سایت های خارجی با "ذکر منبع" اشکال دارد؟در مورد سایت های خارجی وابسته به آمریکا و اهیانا معاند مثل یاهو وسی ان ان چطور؟
(این مطالب برای استفاده عموم رایگانند ولی سایت هاکپی رایت دارند)
جواب این شد
بطور كلّى در كپى و استفاده و خريد و فروش نرم افزارهاى داخلى بنابر احتياط واجب، رعايت حقوق صاحبان آن، از طريق كسب اجازه لازم است و نسبت به نرم افزارهای خارجی تابع قرارداد بين دولتها می‌باشد؛ و در هر صورت اگر قرائن و شواهد و يا متعارفی وجود دارد كه در اين‌گونه امور استفاده برای عموم مانع ندارد، اشكال ندارد و الا از استفاده و خريد و فروش و از كپی‌برداری بنابر احتياط خودداری كنيد.

--------------------------------------------
آیا میتوان گفت چون تمام سایتهای بزرگ ایرانی مطالب سایت های خارجی را ترجمه میکنند ، کپی بر داری متعارف است؟
خبر گذاری های فارسی حتی تلوزیون هم از این اخبار استفاده میکنه. من نفهمیدم استفاده از مطالب سایت هایی مثل یاهو و گوگل و ..اونهم با ذکرمنبع جا یزه یا مشکل داره؟
اگه میشه بگین منظوراز قرائن و شواهد چیه
راستی یه سوال دیگه استفاده از کتاب هایی که دراینترنت هستند ولی نمیدونیم کپی رایت توش رعایت شده یا نه چه حکمی داره؟اگه از سایتهای معتبر بگیریم چی؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

1-چنین برداشتی صحیح نیست.
2-یعنی هر آنچه که برای شما اطمینان حاصل کند که این مورد از مواردی است که اسفاده از آنها اشکالی ندارد.
3-از این گونه کتاب ها نمی توان استفاده کرد مگر اینکه بدانید یا مطمئن باشید که از مواردی است که اجازه می دهند.

سلام

(قبل از اینکه سوال بالا رو از سایت رهبری بپرسم کل اینترنت و سایت شما رو شخم زدم ولی چیزی در این مورد ندیدم ولی بعد از اینکه فرستادم جواب رو توی این سایت پیدا کردم)

1- به نظر شما جواب استفتا با تایپیک زیر تناقض نداره؟
http://www.askdin.com/thread37501.html
ترجمه یک متن از اینترنت شامل قانون کپی رایت میشود؟
مطابق با پیمان برن " نویسندگان متون ادبی و هنری که توسط این پیمان مورد حمایت قرار دارند، دارای حق اختصاصی ترجمه یا اعطای حق ترجمه اثر خود به دیگری هستند." این جمله به این معنا است که برای ترجمه یک متن (ادبی، هنری، علمی)، شما به اجازه صاحب آن نیاز دارید و با وجود اینکه حقوق مربوط به ترجمه اثر را به دست خواهید آورد اما باید نام نویسنده را در ترجمه ذکر نمایید. استفاده منصفانه یا Fair Use مربوط به بخشی از قانون کپی رایت است که در آن اجازه استفاده از تمام یا بخشی از یک مطلب برای "تضمین شاعرانه"، "خبر رسانی"، تحقیق و تحصیل" ، بدون اجازه نویسنده مجاز اعلام شده است. اگر این استفاده در مواردی به غیر از اینها باشد غیر قانونی است. برای مثال استفاده از عکس مجله National Geographic در وب سایت شخصیتان، برای توصیف سفرتان به آفریقا، غیر قانونی است. اما اگر همان عکس را برای یک مقاله تحقیقی درباره عکاسی با ذکر منبع، در سایت خود بگذارید مشکلی پیش نخواهد آمد. توجه کنید که استفاده از منابع اطلاعاتی وب سایتها، بدون ذکر منبع، به هر دلیلی غیر قابل قبول خواهد بود.
منبع:https://www.rasekhoon.net/article/show-56967.aspx

2-با توضیحات بالا میتونم از سایت های خارجی با ذکر منبع استفاده کنم؟(بهتر بگم آیا این بند از قانون کپی رایت میتونه همون شواهد باشه؟

3-آیا باید هرچیزی که از سایت های خارجی حتی با ذکرمنبع کپی کرده بودم حذف کنم؟اصلا ذکرمنبع در احکام کپی رایت تاثیری هم داره؟خیلی قبل از سامانه پیامکی پرسیدن سوال های شرعی سوال کردم گفتن که کپی از سایت های آمریکایی و.. مشکل نداره با این حساب آیا گناهی برای من هست؟

یه چیزی بگم من دست به هرکاری میزنم اول سوال میکنم یا میگردم ببینم مشکل داره یانه ولی وسطای معلوم میشه مشکل داره!!!مثلا در مورد سایت های کلیکی بعد از یک سال و چند ما وقتی میخواستم حقوقم رو بگیرم معلوم میشده زیر مجموعه گیری حتی یک سطحی هم مشکلداره با اینکه کاملا قانونیه

با سلام ببخشید یک سوالی داشتم خواستم بپرسم از نظر آقای خامنه ای دانلود از سایت هایی که در خارج از کشور هستند و چیز های مختلفی رو برای دانلود گذاشتند مشکل داره یا نه چون خوب بعضی از اینا در اصل تو کشور خودشون دارن خلاف می کنند
و سوال دوم این که اگر اشکال داره دانلود از سایت های خومون هم اشکال داره چون بالااخره اونا معمولا از این سایت های خارجی مطالب خودشون رو برمی دارن و خوب گفتم شاید اگر از سایت های خودمون دانلود کنیم تشویق سایت های خارجی هم بشه

msadeghi2013;555322 نوشت:
با سلام ببخشید یک سوالی داشتم خواستم بپرسم از نظر آقای خامنه ای دانلود از سایت هایی که در خارج از کشور هستند و چیز های مختلفی رو برای دانلود گذاشتند مشکل داره یا نه چون خوب بعضی از اینا در اصل تو کشور خودشون دارن خلاف می کنند
و سوال دوم این که اگر اشکال داره دانلود از سایت های خومون هم اشکال داره چون بالااخره اونا معمولا از این سایت های خارجی مطالب خودشون رو برمی دارن و خوب گفتم شاید اگر از سایت های خودمون دانلود کنیم تشویق سایت های خارجی هم بشه

سلام عليكم

مطالب سايت ها متفاوت است ،مطالبي را كه خود سازنده مثلا نرم افزار قرار مي دهد واجازه دانلودش را هم مي دهد اين اشكالي ندارد(در صورتي كه خلاف مقررات نباشد)،

مطالبي كه در سايتهاي خارجي است كه با جمهوري اسلامي قراردادي ندارند كه اين موارد هم اشكالي ندارد.

مطالبي كه در سايتهاي داخلي است اينها استفاده كردنش در صورتي صحيح است كه بدانيد مالك آن استفاده از آن را اجازه داده است
مثلا يه فيلمي در يك سايت ايراني است كه خود سازنده فيلم اجازه داده و سايت هم اجازه دانلود آن رااز اين درگاه مي دهد اين موارد اشكالي ندارد؛
ولي اگر بدانيد مالك آن اجازه نمي دهديا نمي دانيد اجازه استفاده را داده يا نه نمي توانيد استفاده كنيد.

موضوع قفل شده است