جمع بندی (( به نظر شما ما نیاز به استاد اخلاق داریم یا نه ؟ ))

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
(( به نظر شما ما نیاز به استاد اخلاق داریم یا نه ؟ ))

با سلام و احترام خدمت کارشناس محترم و دوستان گرامی

سئوال من این است آیا استاد اخلاق برای امثال ما نیاز هست و یا نیازی نیست؟

سئوال دوم این است که اگر ما نیاز داریم به استاد اخلاق،آیا این استاد اخلاق باید به صورت خصوصی شاگرد را تربیت کند و یا نیازی به تربیت خصوصی نیست؟

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

پرسش :

آیا استاد اخلاق برای امثال ما نیاز هست و یا نیازی نیست؟
آیا این استاد اخلاق باید به صورت خصوصی شاگرد را تربیت کند و یا نیازی به تربیت خصوصی نیست؟

پاسخ :
بي شك وجود استاد اخلاق در روند تهذيب نفس بسيار مؤثر و مفيد است ولي نبود آن مانع تهذيب نيست. با وجود دعاهاي ارزنده و کتاب‏ ها و تعاليم اخلاقي برگرفته از سخنان معصومين عليهم السلام گام ‏هاي بسيار بلندي را مي‏ توان در اين زمينه برداشت. انسان بايد خود را در معرض نسيم الطاف الهي قرار دهد تا از آن بهره ‏مند شد .
اگر واقعاً استاد خوبي نصيب انسان شود، بسيار سودمند خواهد بود و چه بهتر خواهد شد اگر بتوان از محضر استادي به صورت خصوصي بهره برد.
اما اگر دسترسي به استاد نيست، يا انسان اطميناني ندارد و يا به هر دليل شرايط و فرصت آن مهيا نيست ، بايد آگاهي خود را بالا ببرد و به آنچه دانسته است عمل کند. اگر چنين کند خداوند به تدريج آگاهي‏ هاي او را افزون تر مي‏ سازد و اين مسأله خلأ استاد را پر مي‏ کند.

از آية الله بهجت در همبن موضوع سؤال مي‌‌شود:
آيا در سير به سوي خداوند، بايد استاد داشت ؟ با فرض نبودن استاد چاره چيست؟
ايشان مي‌‌فرمايند "استاد تو علم تو است. به آنچه مي‌‌داني عمل کن، آنچه را نمي‌داني، کفايت مي‌‌شود."

روايات و احاديث متعددي به همين مضمون وارد شده است که :
«من عمل بما علم کفي علم ما لم يعلم(1)
من عمل بما يعلم ورثه الله علم ما لم يعلم(2)
من عمل بما يعلم علمه الله علم ما لم يعلم(3)»

پي نوشت ها:
1. شيخ حر عاملى، وسائل الشيعة، مؤسسه آل البيت عليهم ‏السلام، قم، 1409 قمرى، ج 27، ص 164.
2. علامه مجلسي، بحار الانوار، مؤسسة الوفاء، بيروت، لبنان، 1404 قمرى، ج 40، ص 127.
3. همان، ج 75، ص 189.

موضوع قفل شده است