پادشاهان گذشته افتخار ایران اسلامی

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پادشاهان گذشته افتخار ایران اسلامی

شاه بزرگ ، شاه شاهان ، شاه کشورها .
داريوش شاه ، شاه شاهان ، شاه کشورها گويد :
« اين شهرياري که من دارم از سکاها – آنسوي سغد- تا کوشاي ، از هند تا سارت . اهورا مزدا که بزرگترين خدايان است به من ارزاني فرمود . اهورا مزدا مرا و خانواده ي شاهي را بپاياد .
داريوش شاه گويد : اهورا مزدا اين سرزمين را ، اين مرز و بوم را از دشمن ، از خشکسالي و از دروغ بپايد .
نيايد به اين سرزمين نه دشمن ، نه خشکسالي و نه دروغ . »
داريوش شاه گويد : « اگر بيانديشي که چند بود آن کشورهايي که داريوش شاه داشت ، پيکره ها را ببين که تخت مرا مي برد . آنگاه خواهي دانست ، آنگاه بر تو آشکار مي شود که نيزه ي مرد پارسي دور پرتاب شده است .
آنگاه بر تو آشکار مي شود که مرد پارسي بسيار دور از پارس جنگيده است . »
داريوش شاه گويد : « ورزيده هستم ، چه با هر دو دست ، چه با هر دو پا . هنگام سواري ، نيک سواري هستم .
هنگام کمان کشي ، چه پياده ، چه سواره ، نيک کمان کشي هستم .
هنگام نيزه زني ، چه پياده ، چه سواره ، نيک نيزه زني هستم .
خداي بزرگ ، اهورا مزدا ست که اين سرزمين را آفريد . که آن آسمان را آفريد ، که مردم را آفريد ، که شادي را براي مردم آفريد ، که داريوش را شاه کرد . »
داريوش شاه گويد : « اين کاخي که به خواست اهورا مزدا به دست من برآورده شد تا به چشم هر کس که آن را بيند شکوهمند آيد ، مرا اهورا مزدا بپايد ، کشورم را بپايد . »
ودر ادامه میگه منم داریوش سخت بر هوس خود فرمانروا هستم.

خب همونطور که میبینیم قسمتی پرستش خدا قسمتی دعا
همه چیز رو در دستان خداوند یکتا می بینه و هیچ منیت بر جای نمی گذاره--که داريوش را شاه کرد .--
و خدا رو قادر مطلق میدونه
وراه رسیدن به خدا مبارزه با نفس میدونه
تاحالا پرسیدین از خودتون که چرا تاحالا مقبره هیچ شاهی مثل کورش کبیر انقدر جاودان مونده است
شاید بخاطر اعمال کسیه که توش دفن شده.
درپناه حق

سلام
یک سوال ایا همه پادشاهان گذشته ایران مایه افتخارند یا بعضی از انها مایه ننگ هستند؟

بعضی از انها مایه ننگهستند

پادشاهی در گذشته می توانسته هم نمونه ای از حکمرانی مردان نیک و هم بدکرداران باشد . در تاریخ ایران بعضی از پادشاهان بوده اند که تا حدی خدمت کرده اند . منظور ما زمانی است که هنوز تئوری های دینی برای حکومت آورده نشده یا آنکه نیاز به کسی بود تا این تئوری را به اجرا درآورد و آن ، زمان پادشاهان ایران باستان است . مانند دوران کیانیان و ... . اما در دوره های بعدی عموما پادشاهی با ظلم و جور همراه بوده است و در دوره های اسلامی که در واقع حکومت غاصبانه محسوب می شده است . گر چه حتی بعضی از شاهان دوران اسالمی نیز به نیکی با مردم رفتار می کرده اند مانند کریم خان ، اما به هر حال پادشاهی به لحاظ نداشتن پشتوانه الهی در حکومت ، نوعی غصب محسوب می شود .

سلام
در تکمیل حرف دوستم اقا کاوه باید بگم
همین حرف نشان از داشتن پشتوانه دینی قوی داره و دینی که از هر جهت به اسلام نزدیکتر از سایر ادیان هست
امام باعث ننگ بودن پادشاه
اگر مثل بردیا دروغین رو ببینیم می فهمیم که ننگ بعضی پادشاهان از کجا رخ میدهد.
اما کم نیستن تعداد شاهانی که مایه افتخارن یا فرماندهانی
مثل انوشیروان دادگر که مجسمه اش رو به رو دادگستری کل کشور هستش
برررسی کنیم یکی از بارزترین صفات حضرت علی گرفتن حق و عدالت بوده بدون هیچ شکی.که در توصیف انوشیروان چنین میگفتن.
خب این باعث افتخار نیست؟؟؟؟
ننگ یعنی اقا محمد خان قاجار و تمام سلسله قاجار
درپناه حق

سلام .
در تایید حرف اقا فرزاد خدمت دوستان باید عرض کنم که مطالعه تاریخ پادشاهان همه اقصی نقاط دنیا به ما نشون میده که حکمرانان و فرماندهان و پادشاهان از دو حال خارج نیستند:
یا فرمانروایی مطلق انها با اخلاق کریمه و صفات مردانگی ومروت و انسانیت خاصی همراه بوده همانند کوروش کبیر داریوش و انوشیروان کریم خان زند و ... که البته تعداد اینجور پادشاهان بسیار اندک در تاریخ به جای مونده و مصداق انسانیت در قواره سلطانی و پادشاهی در حد اقل هستند.
و نوع دوم پادشاهان که البته در تاریخ از اونها بسیار نامبرده شده و استبداد و دیکتاتوری و ظلم و جور و و حشی گری از صفات بارز اونهاست. و اصلا جمع شدن قدرت در یک نفر قدرت کاذب و استبداد و ظلم بی پایان رو در پی داره که تعداد این گونه افراد از صدر تاریخ بشریت تا به امروز بسیار فراوان گزارش شده.
در نتیجه حاکمانی مانند کوروش کبیر و داریوش اول و کریم خان و انوشیروان... به خاطر همین صفت برجسته انسانیت هست که همچنان گفتار و تاریخ و مقابر و اثار اونها تا به امروز با طراوت و حرارت و صفای خاصی برای بشر امروز به جای مونده و سالهای سال به جا خواهد ماند.......... با تشکر

موضوع قفل شده است