جمع بندی غیبت تهمت

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
غیبت تهمت

سلام
من یه ادمی هستم که خیلی دنبال فوتبال هستم دراین میان درمجامع فوتبالی حضوداشتم ودارم طبیعیه که یه مواقعی راجب یک بازیکن نقدوبررسی انجام میشه ایاغیبت به حساب میاد؟
یااینکه یه ایرادی ازبازیکن یاتیم گرفته میشه ولی اگردقت بشه اون ایراد و نداره این تهمت میشه؟

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد بصیر

مصطفی93;519837 نوشت:
من یه ادمی هستم که خیلی دنبال فوتبال هستم دراین میان درمجامع فوتبالی حضوداشتم ودارم طبیعیه که یه مواقعی راجب یک بازیکن نقدوبررسی انجام میشه ایاغیبت به حساب میاد؟

باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
غیبت به این می گویند که پشت سر کسی درباره عیب مخفی و نهان او صحبت بشود و عیب او را آشکار کنیم که فقط مثلا خودمان از آن اطلاع داریم.
عیوبی که برای همه آشکار است، ذکر بیان آن ایرادی ندارد، مگر این که قصد تمسخر داشته باشیم در این هنگام از باب تمسخر مومن، و ایذاء او، این فعل، حرام می شود.
همچنین کارهایی که شخصی نیست و مربوط به منافع جمع است، مثلا شخص فوتبالیستی، که با هزینه ملت و دولت، به جام جهانی می ورد و در آنجا بخواهد کوتاهی کند و فدراسیون فوتبال، در مورد عملکرد او، تحلیل و بررسی می کنند، این کار غیبت نیست، به دو علت، یکی این که خطای او در منظر و مرعای همه عالم بوده و دوربینها ضبط کرده اند، دوم این که او از جانب ملت رفته و یک شخصی نیست که فقط متعلق به خودش باشد، لذا کارشناسان مربوطه که در او نفوذ دارند، می توانند درباره حرکات و سکنات او در میدان فوتبال، صحبت کنند.
البته این امر مجوز این مطلب نمی شود که ما هر چه دوست داشتیم درباره این شخص بزنیم یا عیوب نهان او را آشکار کنیم و خطاهای دیگر او را که به عرصه فوتبال ربطی ندارد، مورد بررسی قرار دهیم، همچنین باید از تهمت و افتراء بپرهیزیم که گناهی بزرگ است و باعث می شود که با این کار، گناهان او را بخریم و ثوابهای ما نیز از بین برود.
عبد الرحمن بن سيابه گويد: از امام صادق (ع) شنيدم كه مى‏فرمود:
غيبت آن است كه در باره برادرت چيزى بگويى كه خداوند بر او پوشانده است، امّا گفتن امور ظاهرى مانند صفات تند خويى، شتابزدگى و مانند آنها، غيبت نيست، ولى گفتن چيزى را كه در او نيست بهتان و افتراست.(اصول كافى، ص 472، 473)
[=Traditional Arabic] يحيى ازرق گويد: كه امام موسى كاظم (ع) به من فرمود: هر كه پشت سر مردى چيزى را كه در اوست و مردم هم مى‏دانند بگويد از او غيبت نكرده است، و اگر صفاتى را ذكر كند كه در اوست ولى مردم نمى‏دانند از او غيبت كرده و اگر صفاتى را كه در او نيست بگويد به او بهتان زده است.(اصول كافى، ص 472، 473)

موفق و موید باشید.
موضوع قفل شده است