کمک ، روزه ام درسته یا نه ؟

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کمک ، روزه ام درسته یا نه ؟

سلام خسته نباشید
من امروز روزه گرفتم
صبح بعد از سحری بعد از این که مسواک زدم ، از روشویی گوش دادم ببینم اذان میده یا نه (رادیو روشن بود ) هیچ صدایی نشنیدم ، 2 قلب آب خوردم ، بعد که اومدم بیرون دیدم انگار اذان داره میده و وقتی من آب خورده بودم اذان شروع شده بود ...
الان روزه ام درسته یا نه ؟:Gig:
لطفا زودتر جوابمو بدید

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد شفا

RaDon;519816 نوشت:
سلام خسته نباشید
من امروز روزه گرفتم
صبح بعد از سحری بعد از این که مسواک زدم ، از روشویی گوش دادم ببینم اذان میده یا نه (رادیو روشن بود ) هیچ صدایی نشنیدم ، 2 قلب آب خوردم ، بعد که اومدم بیرون دیدم انگار اذان داره میده و وقتی من آب خورده بودم اذان شروع شده بود ...
الان روزه ام درسته یا نه ؟:Gig:
لطفا زودتر جوابمو بدید

سلام عليكم

اگر با شنيدن اذان اطمينان به داخل شدن وقت كرديد روزه تان باطل است واما اگر با شنيدن اذان اطمينان به داخل شدن وقت نداريد روزه تان صحيح است.

يكي از نشانه ها براي به دست آوردن اينكه اطمينان به داخل شدن وقت داريد يا نه؟ اين است كه ببينيد با شنيدن اذان مشغول نماز مي شويد يا نه صبر مي كنيد اذان تمام شود وبعد مشغول نماز مي شويد،كه در صورت اول روزه باطل است ورد صورت دوم روزه صحيح است.

شفا;520475 نوشت:
سلام عليكم

اگر با شنيدن اذان اطمينان به داخل شدن وقت كرديد روزه تان باطل است واما اگر با شنيدن اذان اطمينان به داخل شدن وقت نداريد روزه تان صحيح است.

يكي از نشانه ها براي به دست آوردن اينكه اطمينان به داخل شدن وقت داريد يا نه؟ اين است كه ببينيد با شنيدن اذان مشغول نماز مي شويد يا نه صبر مي كنيد اذان تمام شود وبعد مشغول نماز مي شويد،كه در صورت اول روزه باطل است ورد صورت دوم روزه صحيح است.

سلام
یعنی من که همیشه نمازم بعد اذان هست اگر مثل مورد استاتر برام پیش بیاد روزه ام صحیح هست؟؟

[="Navy"]

RaDon;519816 نوشت:
از روشویی گوش دادم ببینم اذان میده یا نه (رادیو روشن بود ) هیچ صدایی نشنیدم

يعني شما گمان يا يقين کرديد که اذان نشده (هرچند اين گمان يا يقين‌تان صحيح نبوده) در اين صورت طبق فتواي اکثر مراجع، قضاي آن روز واجب نيست و صحيح است؛

در توضيح المسائل، باب «جاهايي که فقط قضاي روزه واجب است» در ادامه‌ي توضيح پنجمين مورد، چنين آمده:

اگر بعد از تحقيق گمان يا يقين كند كه صبح نشده و چيزى بخورد و بعد معلوم شود صبح بوده قضا واجب نيست.

التماس دعاء.[/]

lili66;520478 نوشت:
سلام
یعنی من که همیشه نمازم بعد اذان هست اگر مثل مورد استاتر برام پیش بیاد روزه ام صحیح هست؟؟

سلام علیکم

منظور از این مساله این بوده که با شنیدن اذان اطمینان به داخل شدن وقت ندارند ،اگر مورد شما هم به همین صورت است که با شنیدن اذان اطمینان به داخل شدن وقت نداشته باشید ،درمورد سوال مطرح شده، روزه تان صحیح است.

Hadi99g;520485 نوشت:

يعني شما گمان يا يقين کرديد که اذان نشده (هرچند اين گمان يا يقين‌تان صحيح نبوده) در اين صورت طبق فتواي اکثر مراجع، قضاي آن روز واجب نيست و صحيح است؛

در توضيح المسائل، باب «جاهايي که فقط قضاي روزه واجب است» در ادامه‌ي توضيح پنجمين مورد، چنين آمده:

اگر بعد از تحقيق گمان يا يقين كند كه صبح نشده و چيزى بخورد و بعد معلوم شود صبح بوده قضا واجب نيست.

التماس دعاء.

سلام علیکم

این مساله در مورد روزه ماه رمضان است و در مورد قضا روزه یا روزه مستحبی صحیح نیست.

سلام و عرض ادب و احترام:روزه شما صحیح است .اگر روزه دار بعد از تحقیق -شما می گویید [=arial black][=arial black] :من گوش دادم رادیو هم روشن بود ه صدای نشنیدم. - برای او معلوم نشود که صبح شده و کاری را که روزه را باطل می کند -انجام دهد بعد معلوم شود صبح بوده قضا لازم نیست.رساله عملیه احکام روزه.

سلام و عرض ادب
دیشب قصد کردم که امروز روزه بگیرم صبح بعد از اذان صبح به طور کل نیتم فراموش شده و چند عدد مویز در دهانم گذاشتم همین که زیر دندانهایم رفت یادم آمد که من تصمیم به روزه داشتم اما مویز ها له شده بودند زیر دندانم و مزه شیرین اونها رو حس کردم ولی دیگه فکر کردم روزه ام باطل شده و اونها رو خوردم
آیا اگر باطل نمیکردم روزه ام درست میبود؟ با توجه به اینکه مستحبی هست ....
با تشکر:Gol:
مرجع تقلید: آقای خامنه ای

سوگل;521726 نوشت:
دیشب قصد کردم که امروز روزه بگیرم صبح بعد از اذان صبح به طور کل نیتم فراموش شده و چند عدد مویز در دهانم گذاشتم همین که زیر دندانهایم رفت یادم آمد که من تصمیم به روزه داشتم اما مویز ها له شده بودند زیر دندانم و مزه شیرین اونها رو حس کردم ولی دیگه فکر کردم روزه ام باطل شده و اونها رو خوردم
با تشکر

سلام و عرض ادب

براي دريافت پاسخ به اين استفتاء از معظم له دقت فرماييد :

س) شخصى شب نيّت روزه کرده و با همين نيّت تا بعد از اذان صبح خوابيده، وقتى بيدار شده حواسش نبوده و پس از نوشيدن آب يادش آمده بود که شب نيّت روزه کرده است، آيا در اين صورت روزه‌اش صحيح است؟
ج) انجام سهوى مُفطِر ضررى به صحت روزه نمى‌‌زند و اگر نيّت قبلى ـ هرچند به‌صورت ارتکازى ـ موجود باشد، کفايت مى‌‌کند.

منبع : سايت رهبري ، احكام روزه ، : http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=120

ميعاد;521802 نوشت:
سلام و عرض ادب

براي دريافت پاسخ به اين استفتاء از معظم له دقت فرماييد :

س) شخصى شب نيّت روزه کرده و با همين نيّت تا بعد از اذان صبح خوابيده، وقتى بيدار شده حواسش نبوده و پس از نوشيدن آب يادش آمده بود که شب نيّت روزه کرده است، آيا در اين صورت روزه‌اش صحيح است؟
ج) انجام سهوى مُفطِر ضررى به صحت روزه نمى‌‌زند و اگر نيّت قبلى ـ هرچند به‌صورت ارتکازى ـ موجود باشد، کفايت مى‌‌کند.

منبع : سايت رهبري ، احكام روزه ، : http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=120

سلام
ممنون اما من فکر میکنم که در روزه مستحبی این حکم جاری نیست یعنی حتی اگر سهوی چیزی خورده باشی چون روزه مستحبی بوده ، باطله...
فکر میکنم این امر فقط در روزه واجب جاری باشه...

پرسش 2:
اگر در روزه مستحبي و يا روزه قضا اشتباها بخوريم و يا کاري کنيم که روزه را باطل مي کند سهوا چه حکمي دارد؟

پاسخ:
خوردن و آشاميدن از روي سهو و فراموشي روزه را باطل نمي‏كند،(1) چه روزه واجب مانند ماه مبارك رمضان باشد و چه روزه مستحبي.چه روزه قضا .فتواي ايت الله خامنه اي هم در اين مساله مانند فتواي امام است .
پي‏نوشت‏:
1 . توضيح‏المسائل، مسئله 1575.

http://www.pasokhgoo.ir/node/13823

سوگل;521726 نوشت:
سلام و عرض ادب
با تشکر:Gol:

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

اگر چیزی را فرو نمی بردید روزه تان صحیح بود.

شفا;521960 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

اگر چیزی را فرو نمی بردید روزه تان صحیح بود.

با عرض سلام و ادب

چرا اگر فرو نمیبردند روزه باطل نمیشد؟ بخاطر اینکه نیت روزه را فراموش کردند؟

ممکنه لینک استفتاء رو بدید چون من در اینباره یعنی فراموشی نیت روزه پس از بیدار شدن خلافش رو از پاسخگوی تلوزیونی شنیدم.

در استفتاءات هم چنین آمده:

3. خوردن و آشامیدن از روی سهو و فراموشی روزه را باطل نمی­کند و تفاوتی هم بین اقسام روزه از واجب و مستحب نیست. (اجوبة الاستفتاءات، س 764و 797 استفتا از دفتر معظم له، باب روزه، م23)
http://mohsenzade.com/index.php/component/content/article/16-1390-04-04-17-52-15/826--3

.امین.;522197 نوشت:
با عرض سلام و ادب

چرا اگر فرو نمیبردند روزه باطل نمیشد؟ بخاطر اینکه نیت روزه را فراموش کردند؟

ممکنه لینک استفتاء رو بدید چون من در اینباره یعنی فراموشی نیت روزه پس از بیدار شدن خلافش رو از پاسخگوی تلوزیونی شنیدم.

در استفتاءات هم چنین آمده:

3. خوردن و آشامیدن از روی سهو و فراموشی روزه را باطل نمی­کند و تفاوتی هم بین اقسام روزه از واجب و مستحب نیست. (اجوبة الاستفتاءات، س 764و 797 استفتا از دفتر معظم له، باب روزه، م23)
http://mohsenzade.com/index.php/component/content/article/16-1390-04-04-17-52-15/826--3

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

چون به گفته ایشان شب نیت روزه کرده بوده اند پس اگر فراموش کرده وچیزی خورده روزه باطل نمی شود ووقتی متوجه شده اند نباید خوردن را ادامه می دادند که در این صورت روزه صحیح بود.

مساله همان است که شما به آن اشاره کردید واین استفتاء :

شفا;522486 نوشت:
سلام علیکم
طبق نظر رهبری:
چون به گفته ایشان شب نیت روزه کرده بوده اند پس اگر فراموش کرده وچیزی خورده روزه باطل نمی شود ووقتی متوجه شده اند نباید خوردن را ادامه می دادند که در این صورت روزه صحیح بود.

مساله همان است که شما به آن اشاره کردید واین استفتاء :

منبع : سايت رهبري ، احكام روزه ، :

http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=120

با سلام و تشکر

ممنون پس اشتباه از من بود.

[="Trebuchet MS"][="Blue"]سلام
بنده روزه قضا گرفته بودم و موقع اذان مغرب که داشتم دستهام رو میشستم حالت تهوعی که از قبل داشتم بیشتر شد و وقت زیادی هم از اذان نگذشته بود که گلاب به روتون بالا آوردم. البته غیر عمد هم بود. حالا روزه ام درسته؟
مرجع: امام خامنه ای
[/]

گناه تا کی؟;526221 نوشت:
[=Trebuchet MS]سلام
بنده روزه قضا گرفته بودم و موقع اذان مغرب که داشتم دستهام رو میشستم حالت تهوعی که از قبل داشتم بیشتر شد و وقت زیادی هم از اذان نگذشته بود که گلاب به روتون بالا آوردم. البته غیر عمد هم بود. حالا روزه ام درسته؟
مرجع: امام خامنه ای

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

اگر چیزی را فرو نبرده باشد،روزه صحیح است.

موضوع قفل شده است