بد اخلاقی با والدین

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بد اخلاقی با والدین

هو الناظر

سلام

یکی از کاربرهای سایت که دوست نداشتن مسئله شون رو خودشون مطرح کنند من مامور مطرح کردنش شدم ؛

ایشون میگن همه خواهر ها و برادرشون متاهل شدن و ایشون هم تو خونه با پدر و مادرش زندگی می کنه ، خونوداه ای در حد معمولی و به نسبت مذهبی هستن و خود این خانم ظاهرش از

بقیه اعضا خونوداه مذهبی تر و معتقدتر هست. زندگی خوبی داره اما متاسفانه گاهی با والدینش بد رفتار هست ، البته پدر و مادرش بخصوص پدرش آدم بسیار عجول و بدزبان و تندی هست ،

و گاهی هم رفتارهای مادرش واقعا غیر معقول میشن ، اون بسیار تحریک میشه و متاسفانه به والدینش بی احترامی می کنه! هر چند پشیمون میشه و توبه می کنه اما این رفتار رو نمیتونه ترک کنه.

از اون لحاظ هم که مذهبیه میگه چندین بار خداوند تو مجالس روضه من رو با سخنرانی هایی مواجهه کرده که نصیحت به خوش اخلاقی به والدین کردن و یا مواردی بوده که بلافاصله بعد از

بداخلاقی متوجه نصیحت خدا شده ام!

البته تاکید می کنه که پدرشون واقعا تحریک کننده هست و البته رفتارهای اونها بالطبع بر روی برخورد های اون هم تاثیر داشته...

نکته : روشهایی مثل مشارطه و مراقبه خیلی روش تاثیر نداره!

ممنون :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما. عذرخواهي مي كنم به دليل تأخيرم در پاسخ دهي

خب اين كه چه چيزي تأثير دارد يا نه را اجازه دهيد از بزرگان و طبيبان روح بپرسيم هر چه باشد آنها متخصص هستند و بهتر مي دانند.
بزرگان عرفان مي فرمايند سير و سلوك مانند نردبان است و بايد پله به پله جلو برويم و اولين گام نيز از چيزهايي شروع مي شود كه غالبا ما كمتر توجه داريم مانند كنترل زبان و كنترل خشم.
نيز مي فرمايند نبايدبر داشته ها نورانيتي كه در ايام ولادت و شهادت ها و اوقات نماز و...كسب مي كنيم چوب حراج بزنيم. از مرحوم نخودكي پرسيدند از كجا به اين مقام رسيديد گفتند نورانيتي كه كسب مي كردم را ذخيره مي كردم و اجازه نمي دادم با نافرماني خدا از بين برود

[HL]«بازي ياد من و تو فراموش»[/HL]
برخي «بازي ياد من و تو فراموش» بازي مي كنند. در اين بازي افراد تلاش مي كنند تا جايي كه ممكن است با تلاش و ترفندهاي مختلف و نشانه گذاري و تكرار ذهني، «عامل هشياري و خودآگاهي» را در خود زنده نگه دارند تا مبادا با فراموشي و غفلت در بازي ببازند. در آن بازي ممكن است چيزي كوچكي را از دست بدهند ولي بازي اخلاق اجتماعي به خصوص والدين حساس تر است و باختن به اين زودي جبران نمي شود

[HL]چه بايد كرد[/HL]
افزايش خودآگاهي: بايد علائم هشداردهنده و خودآگاهي مانند همان سخنراني ها، خواندن تلاوت روزانه، بوسيدن دست آنها، نگاه محبت آميز، عذرخواهي هنگام غفلت و....زياد كنند.(بيشتر مواقع هنگامي مي بازيم كه غافليم)
عاق فرزند: البته اگر والدين بد زبان باشند و سبب رنج و اذيت فرزند شوند ممكن است مورد عاق فرزند قرار گيرند كه اينجا فرزند بايد بزرگواري كند و انها را ببخشد
تزاحم عامل اصطكاك: طبيعي است وقتي افراد ارتباط نزديكي دارند تزاحم ها بيشتر مي شود املاي نانوشته غلط ندارند ما هم معصوم و خودساخته نيستيم بايد به تدريج خود را بسازيم و از غفلت ها و اشتباهاتمان كم كنيم يكي از بهترين راه ها داشتن برنامه مكتوب است مثلا سر رسيدي يا دفتري داشته باشيد و موفقيت ها و شكست هاي خود را ياد داشت كنيد.
دفع و رف بلاها: سيد رضي وقت مادرشان از دنيا رفتند مي گفتند من ديگر با كدام دست بلاها را دفع كنم. دعاي والدين را براي موفقيت خود از آنها طلب كنيد
برنامه ريزي فعال: از جمله مواردي كه سبب تنش والدين و فرزندان مي شود بيكاري و فراغت زياد و بي برنامگي است بايد با برنامه ريزي كاري و مكتوب اينها را به حداقل برسانيد و وقت خاص قرار دهيد تا با هم باشيد و در كنار هم لذت ببريد.
قدرت تحمل: از جمله نكاتي كه به ما قدرت تحمل مي دهد توجه به اجر الهي و رضايت خداوند است. مقام معظم رهبري توفيقات خود را به خاطر احترام به پدر بيمارشان مي دانند و هجرت از قم به مشهد براي خدمت به ايشان مي دانند. ورزش تفريحات، خواندن كتب مفرح و نشاط انگيز، ديدار دوستان و اقوام، ورزش هايي مانند شنا و پياده روي و تغذيه و خواب مناسب توان را بالا مي برد
توفيقات الهي: يكي از اساتيد اخلاق مي فرمود استادي متوجه شد كه شاگردش نورانيت و دانشي كسب كرده كه بيش از تواني بوده كه استاد خبر داشته از او مي پرسد چه كردي مي گويد مادر پيري دارم كه در بستر است آب خواست كمي با تأخير آب را بردم ايشان كاسه آب را پاشيد و به صورتم و پرت كرد چند بار بردم و او اين كار را كرد من دستش را بوسيدم
آقاي دولابي استاد اخلاقي بودند كه مي فرمودند دست پدر و مادرتان را ببوسيد در دلشان موجي از هيجان ايجاد مي شود و سيل توفيقات در پي آن براي شما مي آيد.
چاره غفلت: چاره غفلت حسرت نيست وقتي در اتوباني خلاف رفتيم به دليل غفلت، چاره غصه خوردن نيست اولين تقاطع برگرديم
-بازبيني: البته باز بيني هم بكنيد ببينيد آيا جاهايي هست كه ايشان از شما رنجيده شوند و حق هم داشته باشند آنها را برطرف كنيد.
جابه جايي: گاهي ما يا والدين استرس ها و تعارض ها را جابه جا مي كنيم مثلا من از كارم خسته شده ام از درس خسته شده ام بي هوا سر والدين يا فرزند داد مي زنم يا والدين از چيزهايي در درونشان نگران هستند و پيوسته آن نگراني ها روي اعصابشان راه مي رود ناخودآگاه وقتي شما كاري كنيد يا به كوچك ترين مناسبتي همه را سر شما خالي مي كنند. چاره اين است كه تفريحات را زياد كنيم و با همفكري مسائل و ناراحتي ها را به حداقل برسانيم

سلام

آیات و احادیث زیادی در مورد نیکی کردن به والدین و درست صحبت کردن با آنها داریم

مثلا خداوند رحمان در قرآن کریم میفرماید:

وَقَضَى رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَآ أُفٍّ وَلاَ تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلًا كَرِيمًا ﴿۲۳﴾ وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُل رَّبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِي صَغِيرًا ﴿۲۴﴾

و پروردگارت مقرر داشت که جزء او را نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید. اگر یکی از آن دو یا هر دو نزد تو به پیری رسیدند، به آنان (اُف) مگو و آنان را از خود مران و با آنان سنجیده و بزرگوارانه سخن بگو. و از روی مهربانی و لطف، بال تواضع خویش را برای آنان فرود آور و بگو: پروردگارا! بر آن دو رحمت آور، همان گونه که مرا در کودکی تربیت کردند.

اسراء، 23-24

و در احادیث داریم که :

حامی;527406 نوشت:
افزايش خودآگاهي: بايد علائم هشداردهنده و خودآگاهي مانند همان سخنراني ها، خواندن تلاوت روزانه، بوسيدن دست آنها، نگاه محبت آميز، عذرخواهي هنگام غفلت و....زياد كنند.(بيشتر مواقع هنگامي مي بازيم كه غافليم)

یکی از کارهایی که شما میتونید در راستای خود آگاهی انجام بدید اینه که این آیات و احادیث رو جمع آوری کنید و بنویسید و در جاهایی که به صورت مداوم در معرض دید خودتون باشه قرار بدید .

مثلا صفحه دسکتاپ یا موبالتون و یا دیوار اتاق، درب کمد، درب اتاق، جلد کتاب هایی که معمولا بهشون مراجعه میکنید.

اصلا میتونید روی تلفن همراهتون یادآور بذارید که این مطلب و روزی سه مرتبه براتون یادآوری کنه.

مخصوصا آیاتی که خداوند بلافاصله بعد از امر به توحید امر به احسان والدین میکنه.

«اذ اخذنا میثاق بنی اسرائیل الا تعبدون الا الله و بالوا لدین احساناً»بقره/ 83

مطالعه این تاپیک میتونه بهتون کمک کنه

http://www.askdin.com/thread20942.html

این کلیپ رو هم شاید از تلویزیون دیده باشید ولی بسیار زیبا و تاثیرگذاره

[SPOILER]

[/SPOILER]

اسماء;518710 نوشت:
البته تاکید می کنه که پدرشون واقعا تحریک کننده هست و البته رفتارهای اونها بالطبع بر روی برخورد های اون هم تاثیر داشته...

نکته : روشهایی مثل مشارطه و مراقبه خیلی روش تاثیر نداره!

سلام

مسلما نیکی در مقابل بدی هر انسان بدی را شرمنده می‌کند ولی شاید ایشان انتظارات والدین از خود را نمی‌داند و باید بگونه‌ای از آنها بپرسد تا کمتر به ایشان سخت بگیرند

مثلاً ممکن است با کار نکردن در منزل، رد کردن خواستگاران بدون دلیل منطقی و واقع گرایانه، گوشه گیری، و ...، والدین خود را شاکی می‌کند

از طرفی فقط روی خود کار کردن و تحمل سختی دیگران کافی نیست بلکه باید برای ارتقاء والدین هم کاری کنند

اگر والدین اهل مطالعه هستند به آنها کتابهای مورد نیاز را هدیه دهند

از طرفی برای رضایت از زندگی توصیه‌های استاد حامی را اجرا کنند و خجالت نکشند تا رحمت الهی بر ایشان نازل شود

محبت اهل بیتو ازش می گیرن.

بد بخت میشه.

بهش بگید این بازی ها رو ادامه نده.

وقتي كوچيك بودم خيلي به كارهاي والدينم اشكال مي كردم و فكر مي كردم بزرگ شوم پدر خوبي براي فرزندم خواهم بود. الان نيز فرزندم به من اشكالاتي مي گيرد و تازه مي فهمم كه كجاي انتقادهاي درست بوده يا نه. اگرچه فهميده ام اما زندگي فرصت جبران را نمي دهد الان يك سر دارم و هزار سودا. راست گفته اند اگر خواستيد راه رفتن كسي را اشكال كنيد ابتدا كمي با كفش هاي او را برويد و به تعبير دقيق تر خودتان را جاي آنها فرض كنيد.

منم مشکلو داشتم بلاخره فهمیدیم کنترل زبان و خشم و من درگیر اعصاب داشتم اینجور میکردم

نورانیتی ازدست میدادم میگفتم اونا من گیر دادن من وادار کردن زشت کار و اونا توجه به من ندارن بله اونا هم من اذیت میکنن
نقل قول:
بزرگان عرفان مي فرمايند سير و سلوك مانند نردبان است و بايد پله به پله جلو برويم و اولين گام نيز از چيزهايي شروع مي شود كه غالبا ما كمتر توجه داريم مانند كنترل زبان و كنترل خشم

خـســـــــتـه ام امـا اذیت اذیتم میکنه
امیدواریم اصلاح بشوم آمین
اللهم صل علی محمد و ال محمد

خیــــــــــــــــــلی دوستت دارم مولاجان علی (علیه السلام)

بهتر یک جشن تولد خودش برا پدر و مادرش بگیره با خرج خودش و تلاش خودش.
هیچ کس را در این کار سهیم نکند

...........

از عمو و عمه و دایی و خاله هم در ایجاد محبت و دوستی بین خودش و خانواده اش حتما بهره بگیرد
و همچنین پدربزرگ و مادر بزرگ

موضوع قفل شده است