جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج حضرت قاسم ابن الحسن در روز عاشورا(کارشناس:عماد)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,894
  حضور
  3 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13041

  ازدواج حضرت قاسم ابن الحسن در روز عاشورا(کارشناس:عماد)
  آیاازدواج حضرت قاسم ابن الحسن در روز عاشورا صحیح است؟
  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 2. صلوات ها 16


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,644
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11138  ازدواج حضرت قاسم بن الحسن تحریف تاریخ

  قاسم بن الحسن(علیه السلام) در واقعه ‎ی کربلا هنوز به پانزده سالگی نرسیده بود. طبری می‎گوید: قاسم ده سال داشت و در مقتل ابی‎ مخنف آمده: قاسم در کربلا چهارده ساله بود.[1] علامه مجلسی بر این باور است که ماجرای عروسی قاسم سند معتبری ندارد. منشأ این حکایت دو کتاب است؛ یکی منتخب المراثی، اثر شیخ فخرالدین طریحی ـ نویسنده‎ی مجمع البحرین ـ و دیگری روضة الشهدا، نوشته‎ی ملاحسین کاشفی ـ صاحب انوار سهیلی ـ است. این کتاب اولین مقتلی است که به فارسی نوشته شده است.[2]
  در این باره روایت می‎کنند که وقتی امام حسین(ع) مسیر مدینه تا کربلا را طی می‎کرد، حسن بن حسن از عموی خویش، امام حسین(ع)، یکی از دو دختر او را خواستگاری کرد. امام حسین(ع) فرمود: هر یک را که بیشتر دوست داری اختیار کن، حسن خجالت کشید و جوابی نداد، امام حسین(ع) فرمود: من برای تو فاطمه را اختیار کردم که به مادرم دختر رسول خدا، شبیه‎تر است. به این ترتیب وجود فاطمه‎ی نو عروس در کربلا امری مسلم است. اگر فرض کنیم ازدواج قاسم درست باشد، باید گفت: امام حسین(ع) دو دختر به نام فاطمه داشتند که یکی را به حسن تزویج کرده و دیگری را برای قاسم عقد نموده‎اند، یا این که بگوییم: دختری که به عقد قاسم درآمده، نامش فاطمه نبود و نقل تاریخ در این مورد اشتباه است و اگر این داستان را صحیح ندانیم، باید بگوییم راویان نام حسن را از روی اشتباه، قاسم نقل کرده ‎اند.
  در هر صورت، بیشتر تحلیل‎گران واقعه عاشورا، عروسی قاسم را نادرست می‎دانند. محدث قمی در منتهی‎الآمال[3] و نفس المهموم،[4] دامادی قاسم را رد می‎کند و می‎گوید: نویسندگان، نام حسن را با قاسم اشتباه کرده‎اند. استاد شهید مرتضی مطهری نیز عروسی قاسم را مردود می‎داند و مستند می‎کند به این که در هیچ کتاب معتبری وجود ندارد و حاجی نوری هم بر این باور است که ملاحسین کاشفی، اولین کسی است که این مطلب را در کتاب روضة الشهدا آورده و اصل قضیه صد در صد دروغ است.[5]
  پی نوشتها:

  [1]. منتخب التواریخ، حاج محمدهاشم بن محمد علی خراسانی، انتشارات علمیه اسلامیه، ص 266.
  [2]. ریاض القدس المسمی بحدائق الانس، مرحوم صدرالدین واعظ قزوینی، ج 2، کتابفروشی اسلامیه، تهران، سال 1374 هـ ق، ص 42.
  [3]. منتهی الآمال، محدث قمی، انتشارات هجرت، تابستان 1374، چاپ هشتم، ج 1، ص 700.
  [4]. ابوالحسن شعرانی، همان مأخذ.
  [5]. حماسه حسینی، مرتضی مطهری، ج 1، ص 28، انتشارات صدرا، خرداد 1364.


 4. صلوات ها 16


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5477  مقاله شما زيبا و خواندني است اما به بسياري از نظريات اساتيد تاريخ در اين زمينه اشاره نشده و تقريبا حالت حديثي به خود گرفته است .

 6. صلوات ها 12


 7. #4

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  عشق سرعت،عاشق شعر و نقاشي و موسيقي
  نوشته
  235
  حضور
  1 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  2
  گالری
  1
  صلوات
  2200  می گوید در همان گرما گرم روز عاشورا که می دانید مجال نماز خواندن هم نبود امام نماز خوف خواند
  و با عجله هم خواند.

  حتی دو نفر از اصحاب آمدند و خودشان را سپر قرار دادند و تا امام این دو رکعت نماز را خواندند،
  این دو نفر در اثر تیرهای پیاپی که می آمد از پا در آمدند. پس مجالی برای نماز خواندن به اینها نمی‌دادند.  ولی گفته اند در همان وقت امام فرمود حجله عروسی راه بیندازید من می خواهم عروسی قاسم را با یکی از دخترهایم در اینجا لااقل شبیه آن هم که شده ببینم. من آرزو دارم، آرزو را که نمی شود به گور برد!


  شما را به خدا ببینید حرف هایی را گاهی وقت ها از یک افراد خیلی سطح پایین می شنویم که می گویند من آرزو دارم مثلا عروسی پسرم را ببینم، آرزو دارم عروسی دخترم را ببینم، به فردی چون حسین بن علی نسبت می دهند
  آن هم در گرما گرم زد و خورد که مجال نماز خواندن هم نیست!! و می گویند حضرت فرمود من در همین جا می‌خواهم دخترم را برای پسر برادرم عقد بکنم و یک شکل از عروسی هم که شده است من در اینجا راه بیاندازم.

  یکی از چیزهایی که از تعزیه خوانی های قدیم ما هرگز جدا نمی‌شد، عروسی قاسم نو کدخدا؛ یعنی نو داماد بود، در صورتی که این در هیچ کتابی از کتاب های تاریخی معتبر وجود ندارد.
  حاجی نوری می گوید ملاحسین کاشفی اولین کسی است که این مطلب را در کتابی به نام روضة الشهدا نوشته است و اصل قضیه صد در صد دروغ است. به قول شاعر که گفت:
  بس که ببستند بر او برگ و ساز
  گر تو ببینی نشناسیش باز

  ما برای سیدالشهدا، اصحاب و یارانی ذکر کرده ایم که اصلا ایشان چنین اصحاب و یارانی نداشته است.


  مثلا در کتاب محرق القلوب که اتفاقا نویسنده اش هم یک عالم و فقیه بزرگی است، ولی از این موضوعات اطلاع نداشته، نوشته شده است که یکی از اصحابی که در روز عاشورا از زیر زمین جوشید هاشم مرقال بود. در حالی که یک نیزه هجده ذرعی هم دستش بود، آخر یک کسی هم گفته بود سنان بن انس که بنا به قول بعضی ها سر امام حسین را برید، یک نیزه ای داشت که شصت ذرع بود
  . گفتند نیزه شصت ذرعی که نمی شود! گفت خدا برایش از بهشت فرستاده بود. اینجا هم در کتاب محرق القلوب نوشته که هاشم بن عتبه مرقابل با نیزه هجده ذرعی پیدا شد. در حالی که این هاشم بن عتبه از اصحاب حضرت امیر بوده و در بیست سال پیش هم کشته شده بود.

  ما برای امام حسین یارانی ذکر می کنیم که نداشته است. (و یا زعفر جنی جزو یاران امام حسین است). یا دشمنانی را ذکر می کنند که نبوده است.(تحريفات عاشورا2،استاد مطهري)  حضرت قاسم فرزند حضرت امام حسن مجتبي (ع ) در كربلا به شهادت رسيد. آن حضرت در كربلا, هنوز به سن بلوغ نرسيده بود. شيخ عباس قمي در منتهي الامال , ج اول , ص 700 چاپ انتشارات هجرت مي گويد: قصه ي دامادي حضرت قاسم در كربلا, صحت ندارد و حضرت قاسم به اتفاق همه , بدون نسل است . ايشان اضافه مي كند: امام حسين (ع ) سكينه را به عبدالله تزويج كرده بود كه پيش از انجام عروسي در كربلا شهيد شد, دخترش فاطمه را به حسن مثني داده بود و بر اساس برخي روايات يك دختر كوچكي هم در مدينه داشت كه در حد ازدواج نبود. پس قاسم با كدام دختر امام حسين (ع ) ازدواج كرده است ؟! بنابراين دامادي قاسم (ع ) را رمان نويسها ساخته اند تا دل مردم بيشتر منقلب گردد و يا خواسته اند در ماجراي كربلا داستان عشقي هم گنجانده باشند.
  بسته راه نفسم
  بغض دلم شعله ور است
  چون
  یتیمی که به او
  فحش
  پدر داده کسی...


 8. صلوات ها 11


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5477  صرف نظر ازرد و قبول در باب دیدگاه علامه شعرانی، در اينجا فقط به ذکر مشخصات افراد و آثاري که به نادرستي اين تحريف اشاره کرده‏اند اقتصار مي ‏ورزيم:
  - شيخ جعفر شوشتري در کتاب فوايد المشاهد (ص 51)
  - قاضي طباطبايي در کتاب تحقيق درباره اول اربعين (ص 689 - 683)
  - شيخ عباس قمي در کتاب منتهي الامال (ج 1، ص 700)
  - علّامه مامقاني در کتاب تنقيح المقال (ج 2، جزء 2، ص 19)
  - شيخ محمّدتقي شوشتري در کتاب قاموس الرجال (ج 8، ص 466) و....
  گفتنی است نخستين مورخي که به جعل افسانه عروسي قاسم دست يازيده، ملاحسين واعظ کاشفي است. پس از وي نيز فخرالدين طريحي اين قصه را از فارسي به عربي برگرداند.
  ترجمه طريحي باعث اشتهار و رواج اين افسانه بين شيعيان سرزمين‏هاي عربي گرديد.
  حاج ميرزا حسين نوري طبرسي، از محدثان بزرگ شيعي نيز عروسي قاسم را در زمره اخبار موهونه و غير معتمده مي‏داند که علما از آن اعراض کرده و ابداً اسمي از اين قصه در هيچ يک از کتاب‏ هاي تاريخ نيامده است.
  طبرسي، دليلي محکم براي بطلان اين افسانه دارد به اين شرح که «به مقتضاي تمام کتاب‏هاي قابل اعتمادي که در گذشته، علماي بزرگ در دفن حديث و انساب و سيره‏نويسي نوشته‏اند، نمي‏توان براي حضرت سيد الشهدا دختر قابل تزويج و بي‏شوهري پيدا کرد تا اين قصه، قطع نظر از صحت و سقم آن، لااقل به حسب نقل، وقوعش ممکن باشد».
  پژوهشگران ديگر نيز در ضمن تحقيقات دقيق خود به اين نکته رسيده‏اند که «فاطمه بنت الحسين، زوجه حسن مثني بود و شوهرش در کربلا حاضر بود، چگونه ممکن است اين نقل، اصلي داشته باشد، حال آنکه در کربلا، دختر ديگري به نام فاطمه از امام حسين نبوده است؟»
  کوتاه سخن اينکه عروسي قاسم، به شکلي که در روضه‏ ها مطرح مي‏ شود داستاني زيبا، جذاب و خيال ‏انگيز است اما هيچ بهره‏اي از حقيقت و سنديت تاريخي ندارد.

  برگرفته از : تحریف شناسی و فرهنگ عاشورا، سید حمید ضیایی

  ویرایش توسط کاوه : ۱۳۹۰/۰۹/۱۸ در ساعت ۱۴:۴۳
  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 10. صلوات ها 10


 11. #6

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  عشق سرعت،عاشق شعر و نقاشي و موسيقي
  نوشته
  235
  حضور
  1 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  2
  گالری
  1
  صلوات
  2200  با سلام

  نقل قول نوشته اصلی توسط مطهره نمایش پست ها
  نقل نمایش پست ها نوشته اصلی توسط : مطهره شما را به خدا ببینید حرف هایی را گاهی وقت ها از یک افراد خیلی سطح پایین می شنویم که می گویند من آرزو دارم مثلا عروسی پسرم را ببینم، آرزو دارم عروسی دخترم را ببینم، به فردی چون حسین بن علی نسبت می دهند آن هم در گرما گرم زد و خورد که مجال نماز خواندن هم نیست!! و می گویند حضرت فرمود من در همین جا می‌خواهم دخترم را برای پسر برادرم عقد بکنم و یک شکل از عروسی هم که شده است من در اینجا راه بیاندازم.
  نقل قول نوشته اصلی توسط anti310 نمایش پست ها
  عجب " پس معیار نگارنده عقل خودش است !!!

  نقل قول نوشته اصلی توسط مطهره نمایش پست ها
  (تحريفات عاشورا2،استاد مطهري)
  نقل قول نوشته اصلی توسط مطهره نمایش پست ها
  شيخ عباس قمي در منتهي الامال , ج اول , ص 700 چاپ انتشارات هجرت مي گويد: قصه ي دامادي حضرت قاسم در كربلا, صحت ندارد و حضرت قاسم به اتفاق همه , بدون نسل است . ايشان اضافه مي كند: امام حسين (ع ) سكينه را به عبدالله تزويج كرده بود كه پيش از انجام عروسي در كربلا شهيد شد, دخترش فاطمه را به حسن مثني داده بود و بر اساس برخي روايات يك دختر كوچكي هم در مدينه داشت كه در حد ازدواج نبود. پس قاسم با كدام دختر امام حسين (ع ) ازدواج كرده است ؟! بنابراين دامادي قاسم (ع ) را رمان نويسها ساخته اند تا دل مردم بيشتر منقلب گردد و يا خواسته اند در ماجراي كربلا داستان عشقي هم گنجانده باشند.

  ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۰/۰۹/۱۹ در ساعت ۰۱:۰۳
  بسته راه نفسم
  بغض دلم شعله ور است
  چون
  یتیمی که به او
  فحش
  پدر داده کسی...


 12. صلوات ها 5


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  علاقه
  ادبی ودینی وحقوقی
  نوشته
  67
  حضور
  15 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  618  با سلام.
  استاد مطهری در کتاب حماسه حسینی منکر این مسئله شده اند.
  در کتب تاریخی سن حضرت قاسم را زیر پانزده سال و در بیشتر موارد سیزه سال تعیین کرده اند.که این خود یکی از دلائل رد ازواج آن حضرت میباشد
  و دیگر اینکه چطور ممکن است در آن شراط سخت امام برای ایشان حجله عروسی بر پا کرده باشد.
  هر عقل سلیمی این موضوع رو رد میکند.
  خدایا آنگونه ام زنده بدار که نشکند دلی از بودنم
  و آنگونه بمیران که بوجد نیاید کسی از نبودنم

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  56
  حضور
  3 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  201

  مطلب نکاتی درباره ی این ازدواج
  بسم رب المهدی
  سلام علیکم

  از مسائل جالبی که چندی پیش با آن برخوردم، ذکر ازدواج "عبد الله بن حسن" با دختر سید الشهدا (علیه السلام) است؛ همان پسربچه ی 11 ساله ای که دفاع او در آخرین لحظات از عموی مظلومش معروف است.

  شیخ مفید (متوفای 413 هجری) ماجرای خواستگاری حسن بن حسن و تزویج فاطمه بنت الحسین به او را ذکر کرده، اما از ازدواج دیگر پسران حضرت امام حسن (علیه السلام) با دختران امام حسین (علیه السلام) سخنی نگفته است:
  و روايت شده كه حسن بن حسن يكى از دو دختر عمويش حسين عليه السلام را براى خويش خواستگارى كرد، حسين عليه السلام باو فرمود: اى فرزند هر كداميك را بيشتر دوست دارى خود اختيار كن (تا او را به همسرى تو درآورم) حسن حيا كرد و پاسخى نداد، پس حسين عليه السلام فرمود: من دخترم فاطمه را براى تو اختيار كردم، زيرا او شباهت بيشترى بمادرم فاطمه دختر رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله و سلم دارد.
  و هنگامى كه حسن بن حسن از دنيا رفت سى و پنج سال داشت، و برادرش زيد بن حسن زنده بود ولى به برادر مادرى خود ابراهيم پسر محمد بن طلحة وصيت كرد.
  ... و اما عمر و قاسم و عبد اللَّه فرزندان ديگر حسن بن على عليهما السلام پس ايشان در ركاب عموى خويش حسين بن على عليهما السلام در كربلا شهيد شدند، خداوند از ايشان خوشنود باشد و خوشنودشان سازد، و بخاطر دفاعى كه از اسلام و مسلمين كردند پاداششان را نيكو فرمايد.
  ترجمه ارشاد، سيد هاشم رسولى محلاتى‏، ج ‏2 ص 22 و 23
  وَ رُوِيَ أَنَّ الْحَسَنَ بْنَ الْحَسَنِ خَطَبَ إِلَى عَمِّهِ الْحُسَيْنِ ع إِحْدَى ابْنَتَيْهِ فَقَالَ لَهُ الْحُسَيْنُ اخْتَرْ يَا بُنَيَّ أَحَبَّهُمَا إِلَيْكَ فَاسْتَحْيَا الْحَسَنُ وَ لَمْ يُحِرْ جَوَاباً فَقَالَ الْحُسَيْنُ ع فَإِنِّي قَدِ اخْتَرْتُ لَكَ ابْنَتِي فَاطِمَةَ وَ هِيَ أَكْثَرُهُمَا شَبَهاً بِأُمِّي فَاطِمَةَ بِنْتِ رَسُولِ اللَّهِ ص.
  و قبض الحسن بن الحسن رضوان الله عليه و له خمس و ثلاثون سنة و أخوه زيد بن الحسن حي و وصى إلى أخيه من أمه إبراهيم بن محمد بن طلحة.
  ... و أما عمرو و القاسم و عبد الله بنو الحسن بن علي رضوان الله عليهم فإنهم استشهدوا بين يدي عمهم الحسين ع بالطف‏ رضي الله عنهم و أرضاهم و أحسن عن الدين و الإسلام و أهله جزاءهم.
  الإرشاد في معرفة حجج الله على العباد، شیخ مفید، ج ‏2 ص 25 و 26
  ولی امین الاسلام طبرسی (متوفای 548 هجری) که عمده ی مطالبش را از کتاب شیخ مفید نقل می کند، در کتاب خویش، علاوه بر ازدواج حسن و فاطمه، از ازدواج عبد الله با سکینه نیز خبر می دهد:
  روايت شده كه حسن بن حسن يكى از دختران عمويش سيد الشهداء عليه السّلام را خطبه كرد، امام حسين عليه السّلام فرمود اى پسرك من اكنون هر كدام از آنها را دوست دارى انتخاب كن، حسن از اين جهت حيا مانعش شد و چيزى نگفت، حسين عليه السّلام فرمود: من دخترم فاطمه را كه به مادرم فاطمه شباهت دارد به شما تزويج ميكنم.
  حضرت حسن بن حسن در سن پنجاه و سه ساله از دنيا رفت، و به برادر مادرى خودش ابراهيم بن محمد وصيت كرد، و عبد اللَّه بن حسن نيز سكينه دختر عمويش را تزويج كرد و ليكن قبل از اينكه زفاف انجام بگيرد از دنيا رفت و در كربلا بشهادت رسيد.

  زندگانى چهارده معصوم عليهم السلام، عزيز الله عطاردى‏، ص 307

  وَ رُوِيَ أَنَّهُ خَطَبَ إِلَى عَمِّهِ الْحُسَيْنِ ع إِحْدَى ابْنَتَيْهِ فَقَالَ لَهُ الْحُسَيْنُ ع يَا بُنَيَّ اخْتَرْ أَحَبَّهُمَا إِلَيْكَ فَاسْتَحْيَا الْحَسَنُ فَقَالَ لَهُ الْحُسَيْنُ ع فَإِنِّي قَدِ اخْتَرْتُ لَكَ ابْنَتِي فَاطِمَةَ فَهِيَ أَكْثَرُهُمَا شَبَهاً بِأُمِّي فَاطِمَةَ بِنْتِ رَسُولِ اللَّهِ ص‏. و قبض الحسن بن الحسن و له خمس و ثلاثون سنة و أوصى إلى أخيه من أمه إبراهيم بن محمد بن طلحة.
  وَ كَانَ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ الْحَسَنِ قَدْ زَوَّجَهُ الْحُسَيْنُ ابْنَتَهُ سُكَيْنَةَ فَقُتِلَ قَبْلَ أَنْ يَبْنِيَ بِهَا.
  إعلام الورى بأعلام الهدى، شيخ طبرسى‏، ص 214

  این در حالی است که شیخ مفید و به تبع او خود شیخ طبرسی در قسمتی از مقتل سید الشهدا (علیه السلام) می نویسند:
  در اين ميان عبد اللَّه بن حسن بن على عليهما السّلام كه كودكى نابالغ بود از پيش زنان بيرون آمد و لشكر را شكافته خود را بكنار عمويش رسانيد.
  ترجمه ارشاد، سيد هاشم رسولى محلاتى‏، ج ‏2 ص 114

  فَخَرَجَ إِلَيْهِمْ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيٍّ ع وَ هُوَ غُلَامٌ لَمْ يُرَاهِقْ مِنْ عِنْدِ النِّسَاءِ يَشْتَدُّ حَتَّى وَقَفَ إِلَى جَنْبِ الْحُسَيْن‏.
  الإرشاد في معرفة حجج الله على العباد، شیخ مفید، ج ‏2 ص 110
  إعلام الورى بأعلام الهدى، شيخ طبرسى‏، ص 249
  در حالی که کودک نابالغ که ازدواج نمی کند!
  از مرحوم محدث قمی تعجب می کنم که قول شیخ طبرسی را نقل کرده، بی آن که بر آن ایرادی بگیرد.
  ایشان در منهی الآمال می نویسد:
  مخفى نماند كه قصّه دامادى جناب قاسم عليه السّلام در كربلا و تزويج او فاطمه بنت الحسين عليه السّلام را صحّت ندارد چه آن كه در كتب معتبره به نظر نرسيده. و به علاوه آن كه حضرت امام حسين عليه السّلام را دو دختر بوده چنان كه در كتب معتبره ذكر شده، يكى سكينه كه شيخ طبرسى فرمود: سيّد الشّهداء عليه السّلام او را تزويج عبد اللّه كرده بود و پيش از آن كه زفاف حاصل شود عبد اللّه شهيد گرديد. و ديگر فاطمه كه زوجه حسن مثنّى بوده كه در كربلا حاضر بود چنان كه در احوال امام حسن عليه السّلام به آن اشاره شد، و اگر استنادا به اخبار غيره معتبره گفته شود كه جناب امام حسين عليه السّلام را فاطمه ديگر بوده گوييم كه او فاطمه صغرى است و در مدينه بوده و او را نتوان با قاسم بن حسن عليهما السّلام بست و اللّه تعالى العالم.
  شيخ اجلّ، محدّث متتبّع ماهر، ثقة الاسلام آقاى حاج ميرزا حسين نورى- نور اللّه مرقده- در كتاب لؤلؤ و مرجان فرموده به مقتضاى تمام كتب معتمده سالفه مؤلّفه در فنّ حديث و انساب و سير، نتوان براى حضرت سيّد الشّهداء عليه السّلام دخترى قابل تزويج بى‏شوهرى پيدا كرد كه اين قضيه قطع نظر از صحّت و سقم آن به حسب نقل، وقوعش ممكن باشد. «1»
  __________________________________________________
  (1) كتاب لؤلؤ و مرجان، انتشارات فراهانى، ص 194
  منتهى الآمال في تواريخ النبي و الآل، محدث قمى‏، ج‏ 2 ص 875 (انتشارات دلیل، قم 1379ش)
  این در حالی است که همیشان ذیل "مقتل عبد اللّه بن حسن عليه السّلام‏" می نویسد:
  در اين هنگام عبد اللّه بن حسن كه در ميان خيام بود و كودكى غير مراهق بود چون عم بزرگوار خود را بدين حال ديد تاب و توان از وى برفت و به آهنگ خدمت آن حضرت از خيمه بيرون دويد تا مگر خود را به عموى بزرگوار رساند.
  منتهى الآمال في تواريخ النبي و الآل، محدث قمى‏، ج‏ 2 ص 902 (انتشارات دلیل قم، 1379ش)

  معلوم می شود ایشان هم متوجه نبوده که ازدواج کودک نابالغ، ممکن نیست!

  اگرچه اشتباه در ذکر اسامی همواره وجود داشته است، اما این که شیخ طبرسی از یک ازدواج دیگر میان فرزندان حسنین (علیهما السلام) سخن گفته، خود جای تامل دارد و نمی توان چنین سخنی را به متاخرین نسبت داد یا به راحتی رد کرد.

  راجع به حضرت سکینه هم چند نکته قابل ذکر است:
  اولاً ایشان در ماجرای کربلا حضور داشته اند و این قطعی است. (روایات متعددی این را ثابت می کند).
  ثانیاً تقریباً همه ی کسانی که نام دختران حضرت ابی عبد الله (علیه السلام) را ذکر کرده اند، گفته اند سکینه و فاطمه (البته برخی نام زینب را هم بر این دو مقدم کرده اند که مهم نیست). از جمله شیخ مفید، شیخ طبرسی، اربلی، ابن شهرآشوب، کمال الدین، ابن خشاب و دیگران.
  این نوع نام بردن به احتمال قوی مبنی بر سنّ آن ها بوده است. یعنی سکینه بزرگ تر از فاطمه بوده است و بدین ترتیب در سنّی بوده که بتواند ازدواج کند.
  ثالثاً برخی منابع غیر شیعی، همسر او را مصعب بن زبیر دانسته اند که این ازدواج بنا بر همان منابع، نمی تواند پیش از واقعه ی کربلا باشد. مخصوصاً که وی در کربلا حضور دارد، و خود همین حضور - به خودی خود - دالّ بر عدم ازدواج او با غیر هاشمیان، پیش از این ماجراست.

  ضمناً به نظرم 13 ساله بودن حضرت قاسم، نمی تواند ردّی بر وقوع ازدواج باشد. زیرا بلوغ در چنین سنی هم ممکن است. اما این که چنین ازدواجی در خود روز عاشورا صورت گرفته باشد، ... !

  به هر حال این موضوع همچنان می تواند مورد بررسی بیشتری قرار بگیرد.
  ویرایش توسط yar-mahdi : ۱۳۹۰/۰۹/۲۰ در ساعت ۰۳:۴۵
  و أكثروا الدّعاء بتعجيل الفرج فإنّ ذلك فرجكم‏

 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  علاقه
  خدا ، اهل بیت سلام الله علیهم ،نفسم
  نوشته
  1,651
  حضور
  20 روز 22 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  7
  گالری
  70
  صلوات
  10813  دوست عزیز امام دو پسر به نام عبدالله داشتند عبدالله اکبر و عبدالله اصغر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود