صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا به من خمس تعلق می گیره؟

نوشته
    98
    حضور
    4 روز 15 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    354

آیا به من خمس تعلق می گیره؟

با سلام
    من 23 ساله گارسون رستوران ، تمام شیفت قبلاها هر روز ولی الان فقط پنج شنبه و جمعه ها تو این گرونی ماهی فقط 600000 هزار تومان می گرفتم اونم قبلا الان نمی دونم چقدر می ده؟ بدون بیمه کار کردم و می کنم از همین پول پس انداز کردم و پول ترم های دانشگامو می دم.
    سوال : آیا به من خمس تعلق می گیره.
    سوال 2 : اگر من از سود پول پس اندازم به کسی کمک بکنم چطور باز هم خمس تعلق می گیره؟
    لطفا جواب هر کدومو جدا لطف بفرمایین.
    ممنون از لطفتون

مرجع تقلید: رهبرمون آیت الله خامنه ای
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۰۲/۳۰ در ساعت ۱۶:۲۷ دلیل: درج نام مرجع تقلید
    حضرت علی (ع) مرد با ایمانی را مخاطب ساخت و فرمود : علم و ادب ارزش وجود تو است . در تحصیل علم کوشش نما ، چه به هر مقداری که بر دانش و ادبت افزوده شود قدر و قیمتت افزایش می یابد.

منبع : مشکوة الانوار ، ص 135

2. صلوات ها 3

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 22 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58311

با نام و یاد دوست

آیا به من خمس تعلق می گیره؟

کارشناس بحث: استاد نور

5. صلوات ها 4

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17968

با سلام و عرض ادب

1.از اولین حقوقی که دریافت کردید سال خمسی شما می شود و تاسرسال خمسی اگر پس اندازی باقی مانده باشد خمس دارد.
    2.سود پس انداز را اگر به کسی تا قبل از سال خمسی بخشیده باشید خمس ندارد ولی اگر به فردی قرض داده باشید و بعد ازسال خمسی بدستتان برسد خمس دارد.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،احکام خمس

7. صلوات ها 4

نوشته
    98
    حضور
    4 روز 15 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    354

ممنون خیلی سخت متوجه می شم. یعنی الان من 2 میلیون و 400 هزار تومان پس انداز در بانک دارم و جمعا 9 ماه است که کار می کنم حالا اگر سودش رو هر چه در بانک هست کمک کنم به نیازمندی کلا لازم نیست دیگر خمس بدهم؟
    ممنون
    حضرت علی (ع) مرد با ایمانی را مخاطب ساخت و فرمود : علم و ادب ارزش وجود تو است . در تحصیل علم کوشش نما ، چه به هر مقداری که بر دانش و ادبت افزوده شود قدر و قیمتت افزایش می یابد.

9. صلوات ها 4

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17968

نقل قول نوشته اصلی توسط complexcoding نمایش پست ها
    ممنون خیلی سخت متوجه می شم. یعنی الان من 2 میلیون و 400 هزار تومان پس انداز در بانک دارم و جمعا 9 ماه است که کار می کنم حالا اگر سودش رو هر چه در بانک هست کمک کنم به نیازمندی کلا لازم نیست دیگر خمس بدهم؟
    ممنون
    با سلام و عرض ادب

اگر تا قبل از فرارسیدن سال خمسی آن را به نیازمندی ببخشید و البته قصد فرار خمس هم نباشد خمس ندارد.

موفق و موید باشید

11. صلوات ها 3

نوشته
    98
    حضور
    4 روز 15 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    354

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست ها
    با سلام و عرض ادب

اگر تا قبل از فرارسیدن سال خمسی آن را به نیازمندی ببخشید و البته قصد فرار خمس هم نباشد خمس ندارد.

موفق و موید باشید
    من شنیدم سودهای بانکی مشکل داره. حالا این که از قبل نیت کرده بودم با سود این پول کمک به نیازمندی بکنم اما بعد از این چون از خمس با خبر شدم و ... باید بذارم سر سال 1 پنجم مال باقی مانده رو خمس بدم. اینجا چند سوال مطرح می شه:
    1- سودهای بانکی که به پولم می رسه برام مشکوکه(از نظر برخی بزرگان شبه ناک است) اونارو چیکار کنم؟
    2- می گن خمس رو هر ماه بپردازی خیلی بهتره؟ یعنی همون 1/5 رو ماهیانه بدم؟ آخه اینطوری که دیگه پولی برام نمی مونه؟ مال جمع کردن خیلی سخت می شه؟
    ممنون

13. صلوات ها 3

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17968

نقل قول نوشته اصلی توسط complexcoding نمایش پست ها
    من شنیدم سودهای بانکی مشکل داره. حالا این که از قبل نیت کرده بودم با سود این پول کمک به نیازمندی بکنم اما بعد از این چون از خمس با خبر شدم و ... باید بذارم سر سال 1 پنجم مال باقی مانده رو خمس بدم. اینجا چند سوال مطرح می شه:
    1- سودهای بانکی که به پولم می رسه برام مشکوکه(از نظر برخی بزرگان شبه ناک است) اونارو چیکار کنم؟
    2- می گن خمس رو هر ماه بپردازی خیلی بهتره؟ یعنی همون 1/5 رو ماهیانه بدم؟ آخه اینطوری که دیگه پولی برام نمی مونه؟ مال جمع کردن خیلی سخت می شه؟
    ممنون
    با سلام و عرض ادب

اگر سود بانکی مطابق با یکی از عقود شرعی پرداخت می شود اشکال ندارد و لازم نیست خمس را ماهانه بپردازید بلکه اگر سر سال خمسی پرداخت نمایید کافی است.

موفق و موید باشید

15. صلوات ها 3

نوشته
    98
    حضور
    4 روز 15 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    354

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست ها
    با سلام و عرض ادب

اگر سود بانکی مطابق با یکی از عقود شرعی پرداخت می شود اشکال ندارد و لازم نیست خمس را ماهانه بپردازید بلکه اگر سر سال خمسی پرداخت نمایید کافی است.

موفق و موید باشید
    ببخشید حسابی که من پولم و اونجا پس انداز کردم قرض الحسنه هست . یعنی می گن با پولم کارهای خیر هم می کنند حالا به گفته خودشون. یه همچین حسابی هم پس انداز محسوب می شه و خمس داره؟

17. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعه- ورزش و...
    نوشته
    2
    حضور
    1 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2

با سلام و ادب خدمت دوستان

خواهشمندم ابتدا وجوب پرداخت زکات را از قرآن اثبات بفرمایید، سپس به کمیت و کیفیت پرداخت آن بپردازید!
    در قرآن آیات متعددی در باب وجوب اقامۀ نماز و روزه و زکات و غیره... وجود دارد که همۀ مومنین را خطاب قرار داده است.
    حال، آیا یه آیه در قرآن وجود دارد که وجوب پرداخت خمس را به مومنین نموده باشد؟ مثلا بگه: ای مومنان از دسترنج خودتان زکات بپردازید؟
    فقط یک بار دربارۀ خمس در قرآن ( آیۀ 41 سورۀ انفال) صحبت شده و آن هم درباب غنیمت جنگیست و نه موارد دیگر و به سایر موارد تسری پیدا نمیکند.توجه بفرمایید! در دین اسلام ،غنیمت فقط از غیر مسلمان گرفته میشود و نه مسلمان! لطفا به نکتۀ بسیار مهم توجه بفرمایید!
    خدا در این آیه میفرماید: اگر از غیر مسلمانان غنیمت گرفتید، طبق این آیه تقسیمش کنید و به مصرف برسانید!
    حال، آیا کسب و کار ما مسلمانان جزو غنیمت جنگیست و ما غیر مسلمان هستیم که از ما غنیمت گرفته شود؟؟؟!!!
    با تشکر و خدا نگهدارتون

19. صلوات

نوشته
    2,599
    حضور
    54 روز 8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6491

نقل قول نوشته اصلی توسط موحد1 نمایش پست ها
    با سلام و ادب خدمت دوستان

خواهشمندم ابتدا وجوب پرداخت زکات را از قرآن اثبات بفرمایید، سپس به کمیت و کیفیت پرداخت آن بپردازید!

در قرآن آیات متعددی در باب وجوب اقامۀ نماز و روزه و زکات و غیره... وجود دارد که همۀ مومنین را خطاب قرار داده است.
    حال، آیا یه آیه در قرآن وجود دارد که وجوب پرداخت خمس را به مومنین نموده باشد؟ مثلا بگه: ای مومنان از دسترنج خودتان زکات بپردازید؟
    فقط یک بار دربارۀ خمس در قرآن ( آیۀ 41 سورۀ انفال) صحبت شده و آن هم درباب غنیمت جنگیست و نه موارد دیگر و به سایر موارد تسری پیدا نمیکند.توجه بفرمایید! در دین اسلام ،غنیمت فقط از غیر مسلمان گرفته میشود و نه مسلمان! لطفا به نکتۀ بسیار مهم توجه بفرمایید!
    خدا در این آیه میفرماید: اگر از غیر مسلمانان غنیمت گرفتید، طبق این آیه تقسیمش کنید و به مصرف برسانید!
    حال، آیا کسب و کار ما مسلمانان جزو غنیمت جنگیست و ما غیر مسلمان هستیم که از ما غنیمت گرفته شود؟؟؟!!!
    با تشکر و خدا نگهدارتون
    سلام علیکم
    منابع فقيه از نظر شيعه (به استثناء گروه قليلى به نام «اخباريين‏» كه بعدا درباره نظريات آنها بحث‏خواهيم كرد) چهار تا است:
    1. كتاب خدا «قرآن‏» (و از اين پس به تعبير فقهاء و اصوليين به طور اختصار با عنوان «كتاب‏» ياد مى‏كنيم).
    2. سنت. يعنى قول و فعل و تقرير پيغمبر يا امام.
    3. اجماع.
    4. عقل.
    اين چهار منبع در اصطلاح فقهاء و اصوليون «ادله اربعه‏» خوانده مى‏شوند.
    http://www.al-shia.org/html/far/book...i3/ulum302.htm

احكام خمس در قران

سش: آیا واجب بودن خمس در قرآن آمده است؟
    پاسخ: آرى، آیه 41 سوره انفال درباره خمس است كه مى فرماید: «واعلَموا اَنَّما غَنِمتُم مِن شَىء فَاَنَّ لِلّهِ خُمُسَهُ ولِلرَّسولِ ولِذِى القُربى... ; بدانید هرگونه غنیمتى به دست آورید، یك پنجم (خمس) آن ویژه خدا و رسول و خویشان او و یتیمان و فقیران و در راه ماندگان است.»
    واژه «غنمتم» در آیه، از مادّه «غنیمت» است. «غنیمت» در زبان عربى به فایده اى گفته مى شود كه انسان به دست مى آورد و شامل درآمدهاى شخصى، سود تجارت و غنیمت هاى به دست آمده در جنگ مى گردد.[1]
    غیر از این آیه، آیات دیگرى نیز در قرآن وجود دارند كه براساس روایات اهل بیت(علیهم السلام) شامل خمس نیز مى گردند. در این جا به دو نمونه از این گروه از آیات نیز اشاره مى كنیم:
    1. «ولا تَحـضّونَ عَلى طَعامِ المِسكین ;(فجر،18) و یكدیگر را بر اطعام مستمندان تشویق نمى كنید.» از اهل بیت(علیهم السلام) روایتى درباره این آیه آمده كه: «آنها كسانى اند كه حقّ آل محمد(صلى الله علیه وآله وسلم)را غصب كردند و اموال یتیم ها و فقرا و در راه ماندگان آن ها را خوردند.»[2]
    2. «ولَم نَكُ نُطعِمُ المِسكین ;(مدثر،44) و اطعام مستمند نمى كردیم.» این آیه نقل قول جهنمیان است كه از علت جهنمى شدن به بهشتى ها توضیح داده اند. در ذیل این آیه نیز حدیثى از ائمه اطهار(علیهم السلام) وجود دارد كه: «آن ها حقوق آل محمد(صلى الله علیه وآله وسلم)را از خمس نسبت به نزدیكان، یتیمان و مساكین و درراه ماندگان آل محمد(صلى الله علیه وآله وسلم)نمى دادند.»[3]

ادامه در پست بعد
    ویرایش توسط Serat : ۱۳۹۳/۰۳/۰۶ در ساعت ۱۸:۰۳
    امام خامنه ای: زیر پرچم امیرالمومنین دشمن و دوست آنچنان واضح نبودند. دشمن همان حرفهایی را میزد که دوست میزند...
    آگاهی خود را بالا ببرید. نقش نخبگان و خواص اینست که این بصیرت را نه فقط در خودشان بلکه در دیگران هم بوجود بیاورند. رسا بگویید روشن بگویید، مبین بگویید آنچه را که میفهمید. سعی هم بکنید آنچه را که فهمیده اید درست باشد.

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری