جمع بندی زندگی رو به زوال

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زندگی رو به زوال

با سلام
میدونم این موضوع مطرح شده ولی خواهش میکنم به دادم برسید.
جوانی 20 ساله هستم،بهترین دانشگاه درس میخوانم و تا چند وقت پیش کار میکردم.
5 ساله خود ارضایی میکنم و معتاد این عمل قبیح شده ام،تقریبا 1 سال هست بدون اینکه کوچکترین لذتی ببرم بعد از انجام این کار به شدت افسرده میشم به طوری که تا فردای آن روز نه میتوانم دانشگاه برم و نه سر کار،همین باعث افت شدید تحصیلی و کاری شده به طوری که دیگر نتوانستم کار کنم.
از لحاظ اعتقادی پایبند هستم و ماه رجب که رسید روزه مستحبی گرفتم و در مراسم اعتکاف شرکت کردم،کلی گریه کردم و از خدا و امامان التماس میکردم که کمکم کنند.
اما 3 روز بعد،دوباره برگشتم به گناه،با اینکه چند وقته کامپیوترو جمع کردم(2ماه) و تو دانشگاه با دخترا هم صحبت نمیشم و به نا محرم نگاه نمیکنم،اهل ورزش هم هستم و با خستگی خانه میرسم،اما نمیتوانم این اعتیاد را ترک کنم
زندگیم در حال نابودی است،از کار بیکار شدم،افت شدید تحصیلی دارم و واقعا دارم به جنون میرسم
شرمم میاد این موضوع را با کسی مطرح کنم
تو رو به خدا کمکم کنید،ببینید کار یه جوون شیعه به کجا رسیده و چطور زندگیش داره نابود میشه

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

s.a 37;518204 نوشت:
با سلام
5 ساله خود ارضایی میکنم و معتاد این عمل قبیح شده ام،تقریبا 1 سال هست بدون اینکه کوچکترین لذتی ببرم بعد از انجام این کار به شدت افسرده میشم به طوری که تا فردای آن روز نه میتوانم دانشگاه برم و نه سر کار،همین باعث افت شدید تحصیلی و کاری شده به طوری که دیگر نتوانستم کار کنم.
از لحاظ اعتقادی پایبند هستم و ماه رجب که رسید روزه مستحبی گرفتم و در مراسم اعتکاف شرکت کردم،کلی گریه کردم و از خدا و امامان التماس میکردم که کمکم کنند.
اما 3 روز بعد،دوباره برگشتم به گناه،با اینکه چند وقته کامپیوترو جمع کردم(2ماه) و تو دانشگاه با دخترا هم صحبت نمیشم و به نا محرم نگاه نمیکنم،اهل ورزش هم هستم و با خستگی خانه میرسم،اما نمیتوانم این اعتیاد را ترک کنم
زندگیم در حال نابودی است،از کار بیکار شدم،افت شدید تحصیلی دارم و واقعا دارم به جنون میرسم
تو رو به خدا کمکم کنید،ببینید کار یه جوون شیعه به کجا رسیده و چطور زندگیش داره نابود میشه

بسمه تعالی
با تقدیم سلام و تحیت و نیز عرض خوش آمد محضر جنابعالی
از اینکه در جمع ما هستید افتخار می کنیم و از اینکه قلبتان متوجه یاد و نام خداست تبریک می گوییم...

در ابتدا به این روایات نورانی توجه بفرمایید؛

امام صادق(ع): همانا مومن گناهی می کند و پس از بیست سال به یادش می آید. پس، از خدا راجع به آن گناه آمرزش می خواهد و خداوند بیامرزدش و هر آینه این امر توفیقی از جانب خدا برای اوست که او را مورد لطف و بخشش خویش قرار دهد. و همانا کافر گناهی می کند و همان ساعت آنرا فراموش می کند. اصول کافی جلد ۴ صفحه ۱۷۲

امام باقر(ع): به محمدبن مسلم فرمودند: ای محمّد گناهان مومن که از آن توبه کرده، آمرزیده شده است و باید برای آینده اش پس از توبه کار نیک کند. من گفتم اگر پس از توبه و استغفار از گناهان باز گناه کرد و باز توبه نمود؟ در پاسخ فرمودند: ای محمدبن مسلم تو پنداری که بنده مومن از گناه خویش پشیمان گردد و از آن آمرزش خواهد و توبه کند. سپس خدا توبه اش را نپذیرد گفتم: چند بار این کار را کرده و از خدا آمرزش خواسته. فرمود: هر قدر مومن از آمرزش خواهی به خدا رو کند ، و توبه کند خدا هم همان مقدار به آمرزش او باز می گردد هر چند دفعاتش فراوان باشد به راستی که خداوند زیاد آمرزنده و مهربان است و توبه را می پذیرد و از بد کرداریها می گذرد. مبادا تو مومنین را از رحمت خدا نا امید سازی. اصول کافی جلد ۲ صفحه 422

برادر گرامی هرچند از این رفتار ناشایست متاسفیم، اما به یاد داشته باشید شیعه معصوم نیست و ممکن است آلوده به گناه گردد اما آنچه که مهم است این است که از گناه خود خوشحال نباشد. لذا با شناختی که از شما داریم امیدواریم به زودی زود بر این رفتار غلبه پیدا کنید.

برای هموارتر شدن این مسیر لازم است؛

_ همواره از خدای بزرگ استعانت بجویید و از رحمت حضرتش مایوس نشوید.

_ توبه را به تاخیر نیندازید.

_ توجه داشته باشید که خودارضایی در بسیاری مواقع با اضطراب و سرزنشگری ارتباط مستقیم دارد. لذا لازم است برای غلبه بر این رفتار از سرزنش افراطی خود پرهیز کنید. خدای متعال از شما توبه و بازگشت می خواهد نه خودسرزنشگری!

_ خود و توانمدیهایتان را دست کم نگیرید و از تلقین منفی اجتناب کنید.

_ با ورق زدن ایام گذشته، موقعیتهایی ( مکان و زمان) که ابتلاء شما به این رفتار بیشتر است را شناسایی کنید. با شناسایی این موقعیتها شما غافلگیر نخواهید شد و با برنامه قبلی می توانید از قرار گرفتن در چنین موقعیتهایی اجتناب کنید.

_ در صورت تکرار این رفتار خود را جریمه کنید (این جریمه نباید خیلی آسان و یا خیلی سخت باشد).

_ فنون کاهش اضطراب را فرا بگیرید

_ به نماز اول وقت و جماعت اهتمام بیشتری داشته باشید
...

در پناه خدای متعال موفق باشید

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمین

[=B Mitra]چیرگی بر غریزه جنسی؛ چند راهکار
[=B Mitra]کسی که به بلوغ جنسی رسیده ولی امکان ازدواج نداشته باشد، به نظر چند راه کار برای پیشگیری از طغیان شهوت وجود دارد، تا خود را در فضای گناه قرار نداده و بر خویشتن مسلط گردد.
1. با توجه به وضعیت جسمانی خود، هقته ای دو روز (دوشنبه و پنجشنبه) روزه بگیرد، اگر برای او سخت است، ماهی سه روز (پنجشنبه اول و آخرماه و چهارشنبه وسط ماه) را روزه بگیرد که فقهاء بزرگوار در رساله های عملیّه خود به آن توصیه فرموده اند.
2. پرخوری نکند، قبل از سیر شدن از طعام دست بکشد و تا گرسنه نشود غذا تناول نکند.
3. از خرده خوری بین روز اجتناب کند، پس آجیل خوری نکند.
4. از خوردن غذای معطّر، متنوع و ... پرهیز کند؛ اگر بتواند، تناول غذای خود را به جای سه وعده، به دو وعده ی صبح (حدود ساعت 9) و عصر (ساعت 4 یا 5) تقلیل دهد، مناسب تر است.
5. لباس تنگ و چسبان نپوشد.
6. وقتی برای استحمام می رود لباس زیرین خود را از تن در نیاورد، چرا که لختي و عریانی کراهت دارد.
7. از دیدن عکس های مبتذل و غیرمحارم و به ویژه جنس مخالف پرهیز کند، بنابراین، از چشمان خود مواظبت کند، مبادا به چشم چرانی افتد.
8. از گفتن و یا شنیدن جک و فکاهی های جنسی حذر کند.
9. از مجالسی که در آن از این گونه مسائل سخن گفته می شود، پرهیز کند.
10. از حضور در مجالس لهو و لعب (غنا و موسیقی)، امتناع ورزد.
11. از اختلاط با زنان و یا مجالسی که مرد و زن بی مبالات هستند، اجتناب کند.
12. هرگز بی کار نباشد و به اشتغال بپردازد. چنان که از اهل بیت (علیهم السلام) روایت شده که: «إنَّ اللهَ یُبغِضُ الشَّابَّ الفَارِغِ» خداوند از جوان بی کار به خشم می آید.
13. به ورزش های عرق گیر بپردازد. مانند: کوه نوردی، صخره نوردی، دو و میدانی، بسکتبال، دوچرخه سواری و ...
14. به معنویت و امور روحانی توجّه بیشتری داشته باشد. این امور به اشکال گوناگون می تواند تحقق یابد که عبارتند از:
الف) شرکت در جلسات دعا و توسل،
ب) حضور در اماکن مقدسه برای زیارت اولیاء الهی و حضرات معصومین (علیهم السلام)،
ج) قدرشناسی از ایام الله و روزهائی که به مناسبت به اعمال خاص عبادی پرداخته می شود.
د) زیارت اموات و گذشتگان،
ه) نشست و برخواست با افراد پاک طینت و آراسته به اخلاق و رفتار نیکو،
و) تفکر در علّت خلقت و هدف از خلقت انسان،
ز) حضور در مساجد و برنامه های مذهبی،
ک) نماز را اول وقت، باتوجه و مراقبت کامل به پای دارد.
ل) حضور در برنامه ها و اردوهای راهیان نور، دیدن مناطق جهاد، رزم و مبارزه با دشمن،
م) عیادت از بیماران،
ن) حضور در تشییع شهداء و بندگان مؤمن الهی،
ح) دیدار از خانواده های شهید و مطالعه خاطرات آن ها،
ط) زیارت قبور شهداء در راه حق و حقیقت و نیز دفاع مقدس.
15. اگر با رعایت این راهکارها بر نفس خویش مسلط نشد و او را سودی نبخشید، بی تردید خواستگاری را جدی گرفته و به قناعت و پرهیز از اسراف و تبذیر و فرار از تجملات، زندگی با همسر را غنیمت شمارد. غنا و بی نیازی خود، یکی از برکاتی است که در ازدواج حاصل خواهد شد.
16. اگر از تمکن مالی برخوردار است، چون درک سختی تجرّد دارد، بر خود اعانت و یاری جوانان در امر ازدواج را لازم شمارد، و خود، دیگران را یاری رساند تا که خداوند او را یاری رساند.
17. مناجات، دعا و گریه های سحری نیز در سهولت بخشی هر مشکل، اصلی انکار ناپذیر است.
18. توسل به ذیل عنایات ائمّه اطهار و به ویژه حضرت اباعبدالله الحسین (علیهم السلام)
در آخر از همه مسئولین محترم در نظام اسلام درخواست دارم که درک مشکلات جوانان عزیز کنند و همه ی آن ها را چون فرزندان خویش دل سوزی کنند.
از درگاه خداوند متعال سهولت امر ازدواج همه جوانان را خواهانم[1]

[=B Mitra]پی نوشت :
1. پايگاه حجت الاسلام و المسلمين دكتر آقا تهراني.

s.a 37;518204 نوشت:
با سلام

سلام امیدوارم که حالت خوب باشه ..
خیلی رک بهتون بگم این مشگلی هستش که خیلی از جوونها باهاش درگیر هستند و صبح تا شب هم دارن بهش فکر میکنن . تقریبا آقایون هر 3 روز یک بار و خانومها هر 15 روز یک بار باید رابطه زناشویی با همسرشون داشته باشند و نداشتن چنین روابطی میتونه مشگلات بسیار زیادی رو به همراه داشته باشه . این مساله به نظره من تقریبا هیچ راه حلی نداره ... من زمانی رو در مورده این موضوع تحقیق کردم ... گاندی که خدای مراقبه بود و دائما شاگردانش رو از هر چیزی نهی میکرد ... وقتی شاگردانش از دست این میل شکایت میکردند تشویقشون میکرد که این عمل رو انجام بدن ( البته جناب گاندی حجت نیستند ) به نظره من خیلی خیلی خیلی خیلی باید اراده بالایی داشته باشی ( مثلا از گاندی بیشتر ) تا بتونی جلویه چنین چیزی وایسی ...

تاکید میکنم ... تنها و تنها و تنها راهش ازدواج هست ... هیچ راه دیگه ای هم نداره ... پس تمام انرژیت رو جزم کن برای سریعتر ازدواج کردن ... البته چیزی در روانشناسی نشدنی نیست ... من یه کتاب بود با عنوان انسان در جستجوی معنی خوندم ... که کتاب از زبان روانشناسی بود که در درون زندانهای هیتلر اسیر شده بود ... و موضوعات بکر روانشناسی رو در اون مدت زمان کشف میکنه ... یکی از اون موضوعات همین بوده ...

هزاران مرد رو در درون خوابگاهای کوچک قرار میدادند ... و هوا نیز سرد بوده و مجبور بودند که به هم بچسبند .... اما اینجور که ایشون میگفتند آنقدر کارگران خسته بودند و غذای کافی به اونها نمیرسید که هیچ یک کوچکترین تفکری در مورد چنین موضوعاتی نمیکردند ...

به هر حال میتونم بگم ...

1- زیاد کار کن ... مشغولیت ذهنی زیاد داشته باش .
2- کمتر غذا بخور ...
3- ورزش زیاد بکن ...
4- برنامه ریزی درستی برای این داشته باش که زودتر ازدواج کنی ...

موفق باشی .

s.a 37;518204 نوشت:
اما 3 روز بعد،دوباره برگشتم به گناه

سلام
اولا همت وغرور بر نفس میخواهد.
دومآ توصیه های بالا
سومآ این را همیشه موقع خواست نفس به یاد بیار:جوانی خدمت امام حسین علیه السلام رسید و گفت، من مردی گناهکارم و نمی توانم خود را در انجام گناهان باز دارم، مرا نصیحتی فرما.امام حسین علیه السلام فرمود:«پنج کار را انجام بده و آنگاه هر چه می خواهی گناه کن.اول: روزی خدا را مخور و هر چه می خواهی گناه کن.دوم: از حکومت خدا بیرون برو و هر چه می خواهی گناه کن.سوم: جایی را انتخاب کن تا خداوند تو را نبیند و هر چه می خواهی گناه کن.چهارم: وقتی عزرائیل برای گرفتن جان تو آمد او را از خود بران و هر چه می خواهی گناه کن.پنجم: زمانی که مالک دوزخ تو را به سوی آتش می برد در آتش وارد مشو و هر چه می خواهی گناه کن.»جوان اندکی فکر کرد و شرمنده شد و در برابر واقعیت های طرح شده چاره ای جز توبه نداشت.
چهارمآ در بین راه ترک ممکنه چند بار تکرارش کنی با فاصله این حالت طبیعیه ناامید نشو.اما سعی کن این عودتها را هم کمترش کنی تا نهایتآ به کل فاصله هاش کم وترک بشه
پنجمآ فکرت را موقع خواب و اول صبح به معنویات و چیزهای خوب تمرین بده.
ششما بدون که با این عمل خودت رو از آینده ولذت در کنار همسر بودن منحرف میکنی وبدن راهش رو در آینده هم این میدونه و رو میلش به همسر به شدت تاثیر داره این بهتره یا روالی که خدای تعالی قرار داده است.
هفتمآ چند تا متن وجمله بنویس که برات تاثیر داره ودر جایی پنهان کن که مواقعی بهشون سر بزن تا قوت بگیری.
هشتمآ امام صادق (ع)
فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاء ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْعَادُونَ را کسانی معرفی میکند که از این کار را میکنن
نهمآ صدبار اگر توبه شکستی باز آ
دهمآ متوسل شو به اهل بیت.

پست پنجم واقعا پست زیباییست
به نظر من هم این عمل هیچ راهی جز ازدواج ندارد
فقط میتوان آن را به تأخیر انداخت
ترک همیشگی آن فوق العاده مشکل است
با ورزش و سرگرمی و برنامه ریزی هم تا حدی میشه دوری کرد ، فقط همین .

از همه دوستان به خاطر جوابهایی که دادند ممنونم.
از خدا میخوام به همتون سلامتی تن و روح بده.
یک موضوعی دیشب اتفاقی به ذهنم رسید،نوشتن وصیت نامه بود.
داشتم فکر میکردم هیچ توجیهی وجود نداره که فردا نمیرم.
میخوام به حرف امام علی(ع) گوش کنم،از امام پرسیدند:
نزدیک چیست و نزدیکتر کدام است؟
واجب کدام است و واجب تر چیست؟
عجیب چیست و عجیب تر کدامین است؟
سخت کدام است و سخت ترین چیست؟
امام فرمود:
قیامت نزدیک است و مرگ از آن نزدیک تر؛
اطاعت از خدا واجب است و ترک گناه از آن واجب تر؛
دنیا عجیب است و دوست داشتن دنیا از آن عجیب تر؛

قبر سخت است و بدون زاد و توشه به دنیای مردگان رفتن سخت تر.

سلام.
3 راه به نظرم میرسه:
1. اولین راه که دوستان هم گفتن اینکه باید به فکر ازدواج باشی. (بعضیا بعد از ازدواج هم این کارو انجام میدن!)
2. طبق تجربه ای که دارم، روزه گرفتن طولانی مدت (مثه ماه مبارک رمضان) ارادۀ آدم رو قوی میکنه و آدم براحتی جلوی گناه کردن خودش رو میگیره. یه ماه دیگه ماه رمضان میاد. میتونی اونجا تمرین کنی.
3. ذهنت رو از مسائل جنسی دور کن. این نیاز در اولویت برات نباشه.

سلام.

اگر اعتقاد شما به گناه بودن این عمل اشتباه باشه چی؟

چطور خدا حکمی میده که 90 درصد جوونها نمیتونن انجامش بدن.

قصد تضعیف اعتقادات شمارو ندارم. فقط خواستم تلنگری زده باشم که نکنه.....

شاد باشید

با سلام خدمت شما
از نظر من بهترین راه فقط ازدواجه هرچه زودتر اقدام به ازدواج کن ان شاءالله خدا خودش ببینه برای دوری از گناه داری سعیتو میکنی یه همسر خوب بهت بده
ودیگه اینکه از غذاهایی که باعث میشن میل جنسی زیاد بشه کمتر استفاده کن و در عوض غذاهایی رو بخور که میل جنسی رو کاهش میدن (میتونی به کتاب دایرةالمعارف گیاه درمانی ایران نوشته احمد حاجی شریفی مراجعه کنی)
یه دفعه یه دستور از آیت الله ضیائی دیده بودم که فکر کنم استفاده از سرکه طبیعی انگور بود از زیر ناف به پایین به بدن زده بشه شهوت رو کم میکنه
وسعی کن همیشه به یاد خدا باشی و از چیزهای شهوت برانگیز (موسیقی حرام یا نگاه به نامحرم خواندن مطالب جنسی و...) دوری کنی و همیشه تو جمع باش سعی کن هیچ وقت تو خونه تنها نمونی
من مطمئنم که شما میتونی چون خودت می خوای که گناه نکنی پس سعیتو بکن به قول دوستان ارادتو با گرفتن روزه قوی کن وهیچ وقت از تلاش دست برندار نگو که تا حالا چندین بار توبه کردم نشده هر دفعه سعی کن بیشتر از این گناه دور باشی
امیدوارم خدا بهت ارده قوی بده :Gol:

s.a 37;518204 نوشت:
با سلام

سلام علیکم

لازم است در مرحله اول ترک کنید و سپس به ازدواج که طریقه صحیح اطفاء شهوت است فکر کنید.

[=times new roman]توجه بفرمایید که

شهوت منحصر و محدود به اعضای جنسی
نیست!

[=times new roman]دست، پا،چشمپ،گوش،دهان،بینی و . . . همه و همه
دارای شهوت هستند که در یک رابطه جنسی همه ارضاء می شوند در نتیجه کسب آرامش برای تمام اعضای بدن شخص حاصل می شود.اما در استمناء تنها یک یا چند مورد آن هم ناقص ارضاء می شوند البته
ارضاء کامل هم نمیشوند که این باعث میشود عطش بیشتری پیدا کنند و بار بعد هم خودارضایی کنند پس معتاد استمناء می شود.(علت اعتیاد آور بودن استمناء)

[=times new roman]این(استمناء) تشویش خاطر است و آن(ارتباط زناشویی) آرامش ذهن.

[=times new roman]این تشنه تر کردن است و آن سیراب
کردن.

[=times new roman]این احساس حقارت و ناتوانی و آن احساس غرور
و توانایی.

خودارضایی ممنوع

به خودت قول بده از هر چیزی که احتمال میدی ترو به فکر خودارضایی یا ب طور کلی شهوت میندازه دوری کنی....ب خودت قول بده ..... توبه نکن که به رحمت خدا امیدوار بشی و بشکنیش....به خودت قول بده که غرورت نذاره بشکنیش

B-neshan;520560 نوشت:
گر اعتقاد شما به گناه بودن این عمل اشتباه باشه چی؟

چطور خدا حکمی میده که 90 درصد جوونها نمیتونن انجامش بدن

اعتقاد به گناه بودن خودش عاممل قوی برای ترک اون هست
90 درصد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
به فرض این 90 درصد خیلیاشون از گناه بودنش خبر ندارن...و خیلیا هم ایمانشو کلا ندارن....و درصد کمی به غفلت درگیر شدند.....حکم برای کسانی حکم هست که به خدا و گناه و آخرت ایمان داشته باشن

سلام ....به نظر من اگر فکرتو از این مورد (خود ارضایی ) خالی کنی ، و درگیر یه کارایی کنی که ذهنت مشغول شه ، دیگه وقتی برا فک کردن به انجام این عمل نمی مونه ، باید هر چیزی رو که باعث میشه شما رو تحریک کنه ازش دور بشی ، بیشتر با خدا باشی ...چون وقتی خدا رو بیشتر حس کنی ، کمتر سراغ این عمل زشت میری .... اگر دقت کنید شما اول کار داشتید ، درستون هم خوب بوده ، چون بیکار شدید ، بیشتر کشیده شدید به این سمت ... و از درستون هم افتادید....پس اینا همش اثر بیکاری هستش ....ان شاءالله که بتونی این عمل رو سریع تر کنار بزاری ، تا هر چه زودتر به خدا برسی و برگردی به روال زندگی روزمرت .... الهی آمیین ، یا رب العالمین ...

سلام

B-neshan;520560 نوشت:
اگر اعتقاد شما به گناه بودن این عمل اشتباه باشه چی؟

چطور خدا حکمی میده که 90 درصد جوونها نمیتونن انجامش بدن.

قصد تضعیف اعتقادات شمارو ندارم. فقط خواستم تلنگری زده باشم که نکنه.....

از اون تلنگرها بودا!!!!
خب خدا یه حکم دیگه هم داده که 99 درصد مردم انجام میدن(نه فقط جوونا بلکه مردم) ، و اون حکم غیبت هستش ولی اکثر مردم انجام میدن.
شما باید اون آیه ای که خدا درباره شیطون گفته رو چند بار بخونی، "

[=arial]او
[=arial]دشمن آشکار شماست
"
مطمئن باش گناه هستش و ضررهاش بیش از اون چیزی هستش که علم تا به حال بهش رسیده(هم ضرر فردی داره و هم ضرر اجتماعی)

یاعلی

سلام اميدوارم جاي درستي و براي مطرح كردن مشكلم انتخاب كرده باشم
من تا هفته ي پيش دو سال و يك ماه بود كه اين كارو كلا گذاشته بودم كنار اما اين اواخر واقعا مشكلات زندگيم زياد شده بود اعتماد به نفسم كاملا از دست رفته بود و...
دوباره رو اوردم به اين كار حالا اون مشكلات زندگي همچنان هست اين عذاب وجدان هم بهش اضافه شده و واقعا موندم كه چي كار كنم

عنوان:
اعتیاد به خودارضایی

پرسش:
با سلام

پاسخ:
بسمه تعالی
با تقدیم سلام و تحیت و نیز عرض خوش آمد محضر جنابعالی
از اینکه در جمع ما هستید افتخار می کنیم و از اینکه قلبتان متوجه یاد و نام خداست تبریک می گوییم...

در ابتدا به این روایات نورانی توجه بفرمایید؛

امام صادق(ع): همانا مومن گناهی می کند و پس از بیست سال به یادش می آید. پس، از خدا راجع به آن گناه آمرزش می خواهد و خداوند بیامرزدش و هر آینه این امر توفیقی از جانب خدا برای اوست که او را مورد لطف و بخشش خویش قرار دهد. و همانا کافر گناهی می کند و همان ساعت آنرا فراموش می کند. اصول کافی جلد ۴ صفحه ۱۷۲

امام باقر(ع): به محمدبن مسلم فرمودند: ای محمّد گناهان مومن که از آن توبه کرده، آمرزیده شده است و باید برای آینده اش پس از توبه کار نیک کند. من گفتم اگر پس از توبه و استغفار از گناهان باز گناه کرد و باز توبه نمود؟ در پاسخ فرمودند: ای محمدبن مسلم تو پنداری که بنده مومن از گناه خویش پشیمان گردد و از آن آمرزش خواهد و توبه کند. سپس خدا توبه اش را نپذیرد گفتم: چند بار این کار را کرده و از خدا آمرزش خواسته. فرمود: هر قدر مومن از آمرزش خواهی به خدا رو کند ، و توبه کند خدا هم همان مقدار به آمرزش او باز می گردد هر چند دفعاتش فراوان باشد به راستی که خداوند زیاد آمرزنده و مهربان است و توبه را می پذیرد و از بد کرداریها می گذرد. مبادا تو مومنین را از رحمت خدا نا امید سازی. اصول کافی جلد ۲ صفحه 422

برادر گرامی هرچند از این رفتار ناشایست متاسفیم، اما به یاد داشته باشید شیعه معصوم نیست و ممکن است آلوده به گناه گردد اما آنچه که مهم است این است که از گناه خود خوشحال نباشد. لذا با شناختی که از شما داریم امیدواریم به زودی زود بر این رفتار غلبه پیدا کنید.

برای هموارتر شدن این مسیر لازم است؛

_ همواره از خدای بزرگ استعانت بجویید و از رحمت حضرتش مایوس نشوید.

_ توبه را به تاخیر نیندازید.

_ توجه داشته باشید که خودارضایی در بسیاری مواقع با اضطراب و سرزنشگری ارتباط مستقیم دارد. لذا لازم است برای غلبه بر این رفتار از سرزنش افراطی خود پرهیز کنید. خدای متعال از شما توبه و بازگشت می خواهد نه خودسرزنشگری!

_ خود و توانمدیهایتان را دست کم نگیرید و از تلقین منفی اجتناب کنید.

_ با ورق زدن ایام گذشته، موقعیتهایی ( مکان و زمان) که ابتلاء شما به این رفتار بیشتر است را شناسایی کنید. با شناسایی این موقعیتها شما غافلگیر نخواهید شد و با برنامه قبلی می توانید از قرار گرفتن در چنین موقعیتهایی اجتناب کنید.

_ در صورت تکرار این رفتار خود را جریمه کنید (این جریمه نباید خیلی آسان و یا خیلی سخت باشد).

_ فنون کاهش اضطراب را فرا بگیرید

_ به نماز اول وقت و جماعت اهتمام بیشتری داشته باشید

_ ضمن توجه و رعایت نکات فوق، از فراهم سازی مقدمات ازدواج غفلت نکنید [1]

1- سایت گفتگوی دینی، انجمن مشاوره، کارشناس: امیدوار، 94/9/1

موضوع قفل شده است