سؤالها و جوابها » موسيقى

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سؤالها و جوابها » موسيقى

سؤال: ملاك ومعيارغزلهاى حرام وحلال چيست ؟ در مورد غزلهايى كه اسامى خدا وپيامبر در آن ذكر مى شود نظرتان را بيان بفرمائيد؟

پاسخ: غنا حرام است ومنظور ازآن سخن باطلی است که با آوازی خوانده می شود که مناسب مجالس لهو ولعب باشد وهمچنین جایزنیست با این گونه صدا قرآن ودعا ومانند آن را بخوانند وبنابر احتیاط واجب سخنانی غیرازانچه گفته شد نیز به این گونه صدا نخوانند وهمچنین گوش دادن به غنا حرام است واجرت گرفتن برآن نیزحرام است وملک گیرنده نمی شود وهمچنین یادگرفتن و یاد دادن آن نیزجایز نیست وموسیقی یعنی نواختن آلات مخصوص موزیک نیزاگربه نحوی باشد که مناسب مجالس لهو ولعب است حرام است وغیر آن حرام نیست. و اجرت گرفتن بر نواختن موسیقی حرام ، نیز حرام است وملک گیرنده نمی شود وتعلیم وتعلم آن نیز حرام است.

سؤال: نظر حضرتعالى درمورد گوش دادن به موسيقى هاى اصيل سنتى چيست؟

پاسخ: اگر مناسب مجالس لهو ولعب (مجالس عياشى وخوشگذرانى) باشد جايز نیست .

سؤال: آيا گوش دادن به صداى خوانندگى زن در حالى كه محتواى آن اصلا فاسد نيست مثلا اشعار مولوى ويا حافظ ويا ...كه كاملا از نظر فساد در امان هستند وفقط خواننده آن زن است چه اشكالى دارد؟

پاسخ: اگر با تلذذ شهوى باشد حرام است واگر بدون آن وکیفیت آن مناسب مجالس لهو ولعب باشد باز هم به احتیاط واجب جایز نیست .

سؤال: حكم دهل زدن وتنبور براى مردان درجمع زنان چيست؟

پاسخ: اگر زدن به كيفيت باشد جايز نيست

سؤال: گوش دادن به موسيقى چه مرد خواننده آن باشد وچه زن وهمچنين داخلى باشد ويا توسط خواننده هاى خارج از كشور باشد چه ايرانى باشد وچه به زبان غيرازايرانى چه حكمى دارد ؟

پاسخ: اگرمناسب لهو ولعب باشد جایز نیست .

سؤال: زدن آلات موسيقى سنتى مانند سنتور وتار كه مناسب مجالس عياشى نباشد جايز است ؟

پاسخ: جایز است .

سؤال: هر چه كه اسم موسيقى بدان اطلاق مى شود حرام است ؟

پاسخ: خير بلكه هر موسيقى كه مناسب مجالس لهو وعياشى است حرام است ، اما موسيقى هاى آرام و مارشهاى جنگى و موسيقيهائى كه معمولا در فيلمها پخش مى شود و امثال آن اشكال ندارد .

آیت اللّه العظمی سیستانی

دو سوال:
منظور از غنا دقیقا چیه؟
آهنگ خارجی که آهنگ شادی نداره ولی تقریبا عاشقانه است جزو حرامه (البته فساد و اینجور چیزها نداره ها!!)؟

[=Century Gothic]با سلام
و خوشامد گویی
دوست گرامی در اینجا کاملا توضیح داده شده در تمام موارد!!!

http://rbc.najva.ir/index.php?action=printpage;topic=2038.0

فکر کنم لینکش مشکل داره! دو روزه دارم سعی می کنم برم به لینکش ولی نمی ره!

cemicolon;35664 نوشت:
فکر کنم لینکش مشکل داره! دو روزه دارم سعی می کنم برم به لینکش ولی نمی ره!

[=Century Gothic]با سلام
دوست گرامی به این تاپیک نگاه کنید!در همین سایت میباشد!
فکر کنم جواب خود را پیدا کنید!!
یا حق

http://www.askdin.com/showthread.php?p=26756

ممنون. لینک قبلی هم باز شد!

موضوع قفل شده است