صفحه 1 از 11 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا امامان از بدو خلقت پاک بوده اند؟

نوشته
    116
    حضور
    13 روز 3 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    324

اشاره آیا امامان از بدو خلقت پاک بوده اند؟

سلام!
    انسان توان گناه کردن دارد و با اینحال اگر گناه نکند مقام بالایی دارد ولی فرشته توان گناه کردن ندارد ...
    ما میگوییم امامان ما معصوم اند یعنی هیچ گناهی ندارند ... و قبل از خلقت تمام جهان خلق شده اند ... ایا از بدو خلقت پاک افریده شده اند و مانند فرشتگان توان گناه کرده ندارند؟ میگویند ما هیچ وقت به مقام امام نمیرسیم ... پس مقامشون از ما بالاتره... خوب اگه اینجور باشه یعنی امام کلا خلقتش باما فرق داره ...
    به نظر من ما که انسان های عادی هستیم و توان اینو داریم که خیلی از گناهان رو انجام بدیم ولی نمیدیم ... طبق بالا که فرق فرشته و انسان بود ... ایا مقاممون نباید از امام بالاتر باشه ؟
    و دیگه اینکه ... خوب خدا که کسانی مثل امامان معصوم ما که اینقدر سرشار از خوبی اند رو افریده ... بقیه انسان ها هم مثل اونها می افرید ...

ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۷/۰۶ در ساعت ۱۴:۱۱

2. صلوات ها 11

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58300

با نام و یاد دوست

آیا امامان از بدو خلقت پاک بوده اند؟

کارشناس بحث: استاد رئوف

5. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,328
    حضور
    28 روز 17 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3965

نقل قول نوشته اصلی توسط بانوی برفی نمایش پست ها
    سلام!
    انسان توان گناه کردن دارد و با اینحال اگر گناه نکند مقام بالایی دارد ولی فرشته توان گناه کردن ندارد ...
    ما میگوییم امامان ما معصوم اند یعنی هیچ گناهی ندارند ... و قبل از خلقت تمام جهان خلق شده اند ... ایا از بدو خلقت پاک افریده شده اند و مانند فرشتگان توان گناه کرده ندارند؟ میگویند ما هیچ وقت به مقام امام نمیرسیم ... پس مقامشون از ما بالاتره... خوب اگه اینجور باشه یعنی امام کلا خلقتش باما فرق داره ...
    به نظر من ما که انسان های عادی هستیم و توان اینو داریم که خیلی از گناهان رو انجام بدیم ولی نمیدیم ... طبق بالا که فرق فرشته و انسان بود ... ایا مقاممون نباید از امام بالاتر باشه ؟
    و دیگه اینکه ... خوب خدا که کسانی مثل امامان معصوم ما که اینقدر سرشار از خوبی اند رو افریده ... بقیه انسان ها هم مثل اونها می افرید ...

با سلام خدمت شما دوست گرامی

در عصمت پیامبران و امامان باید به این مسئله مهم توجه کرد که عصمت به معنای سلب اختیار نیست. به عبارت دیگر اینکه آنها معصوم هستند به این معنا نیست که نمی توانند گناه کنند و از آنها سلب اختیار شده است بلکه آنها در عین داشتن اختیار مرتکب گناه نمی شوند.
    برای فهم بهتر این مسئله باید به سرشت عصمت توجه کرد. سرشت و ذات عصمت سلب اختیار نیست بلکه ذات عصمت از معرفت است. فردی که معصوم است، دارای درجه خاصی از معرفت است. همان طور که ما نسبت به یک لیوان سم شناخت و معرفت داریم و می دانیم که برای ما کشنده و مهلک است، معصوم نیز حقیقت گناه را دریافته است و می داند که چقدر کشنده و مهلک است و همان طور که هیچ انسان سالمی، سم نمی نوشد، معصوم نیز مرتکب هیچ گناهی نمی شود و این عدم ارتکاب نه از روی بی اختیاری بلکه از روی شناخت حقیقت گناه است که مانند پرتاب شدن انسان به دره است.

با توجه به این مسائل، مقایسه معصوم با فرشتگان صحیح نیست زیرا معصومان نیز اختیار دارند در حالیکه فرشتگان چنین نیستند.

مطلب پایانی این است که راه رسیدن به درجات بالاتر معرفتی برای انسان فراهم است و انسان می تواند با عمل کردن به آنچه که بدان علم دارد و نیز در پی علم بودن نسبت به اموری که به آنها علم ندارد، معرفت خود را ارتقاء دهد و به حدی برسد که او نیز حقیقت گناه را که امر مهلکی است دریابد و از این رو از گناه دوری کند.

موفق باشید

7. صلوات ها 11

نوشته
    116
    حضور
    13 روز 3 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    324

خوب چرا خدا که تواناییشو داره ... همه ی انسان ها رو مثل امامان معصوم نیافریده ...؟ جوری که بر حقیقت زشتی گناه اگاه باشند؟
    سر زد به دل دوباره غم کودکانه ای
    آهسته می تراود از این غم ترانه ای
    باران شبیه کودکی ام پشت شیشه هاست
    دارم هوای گریه خدایا بهانه ای

قیصر امین پور

9. صلوات ها 4

علاقه
    فکر کردن
    نوشته
    91
    حضور
    1 روز 19 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    103

خوب چرا خدا که تواناییشو داره ... همه ی انسان ها رو مثل امامان معصوم نیافریده ...؟ جوری که بر حقیقت زشتی گناه اگاه باشند؟
    این سوال خیلی خوبیه !
    ماهمه میتونیم مثل ائمه زشتی گناه و مهلک بودن اون رو درک کنیم همونطور که بعضی از علمای این امت با درک اشون از پلشتی گناه افضل از پیامبرهای بنی اسرائیل شدن .(میدونین که پیامبرا هم معصوم هستن)
    زیبایی این دنیا هم تو همینه که همه ی ما با اختیار خودمون - چه معصوم و چه غیر معصوم- میتونیم به درجه ی عصمت برسیم اما خدا با علم بی کرانش میدونست که این افراد -که ما بهشون میگیم معصوم -حتی بدون عصمتی که از خدا هدیه شده با همون اختیار خودشون این راه رو انتخاب میکنن فقط چون ماها ذاتا دنبال الگو هستیم به خاطر لطف اش به ما از اول عصمت این افراد رو اعلان کرده تا نمونه ای باشن برای ما که میتونیم همه به عصمت برسیم.

شیعه ی حضرت علی وقت تلف نمیکند
    از لحظات عمر خود صرف نظر نمیکند

11. صلوات ها 4

نوشته
    116
    حضور
    13 روز 3 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    324

خوب این شناختی که ائمه از ذات بد و زشت و مهلک گناه دارن از کجا حاصل شده؟از ابتدای خلقت میدونستن؟مربوط به افرینششونه؟در دنیا درک کردن؟

قیصر امین پور

13. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
    نوشته
    2,628
    حضور
    73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    8025

سلام علیکم،
    حقیر پاسختان را نمی‌دانم، یک چیزهایی تو ذهنم هست شاید کمکی بکند و البته اگر غلط هستند ان شاء الله کارشناس محترم متذکر شوند:

سلام!

فرشتگان هم توان گناه کردن دارند، آنها در مقام عقل هستند و شهوت ندارند مگرنه اختیار دارند، با این وجود با اختیار خود یا به اشتباه ممکن است کارهایی کنند که از درگاه خداوند رانده شوند و مثال معروفش فطروس ملک هست که قرن‌ها رانده شده بود تا امام حسین علیه‌السلام به دنیا وارد شدند.
    مثال دیگرش این است که حضرت جبرئیل علیه‌السلام همیشه با صورت تاریک به خدمت رسول خدا
    می‌رسید تا اینکه آیه‌ی «آلْآنَ وَقَدْ عَصَيْتَ قَبْلُ وَكُنتَ مِنَ الْمُفْسِدِينَ» [یونس، ۹۱] را نزد حضرت آورد. حضرت دیدند که صورتش باز شده است، پرسیدند که این تغییر از چه جهت است؟ جبرئیل امین علیه‌السلام فرمود که زمانی که فرعون داشت در دریا غرق می‌شد گفت توبه کردم و به خدای موسی و هارون ایمان آوردم، اما من این سخن را به او گفتم که آیا الأن ایمان آوردی که عذاب را به چشم دیدی؟ بعد که گفتم ناگهان در اندیشه رفتم که نکند خداوند غفار بر او هم رحم می‌کرد و من مانع شدم؟ از آن روز همیشه در ناراحتی بودم تا اینکه امروز فهمیدم آن کلام مطابق با اراده‌ی خداوند بوده است. بنابراین آنچه فرشتگان ندارند شهوت است که ایشان را ترغیب به نافرمانی کند و نه اراده. فرشتگان هم اختیار دارند و مجبور نیستند که البته دلایل بسیاری هم برای آن هست، از اینکه اعتراض کردند که خدایا چرا انسان را می‌آفرینی که در زمین فساد کند و ...

ما میگوییم امامان ما معصوم اند یعنی هیچ گناهی ندارند ... و قبل از خلقت تمام جهان خلق شده اند ... ایا از بدو خلقت پاک افریده شده اند و مانند فرشتگان توان گناه کرده ندارند؟

بله پاک خلق شدند ولی آنها نه تنها توان گناه دارند که شهوات و شیطان نفس را هم دارند و با این حال طبق آن روایت نبوی شیطان نفس را در قبضه‌ی قدرت خود مهار کرده‌اند ...

میگویند ما هیچ وقت به مقام امام نمیرسیم ... پس مقامشون از ما بالاتره... خوب اگه اینجور باشه یعنی امام کلا خلقتش باما فرق داره ...

ظرفیت وجودی آن ذوات مقدسه علیهم‌السلام بالاتر از ماست، بهره‌ی جسمیشان شاید یکی باشد ولی بهره‌ی روحانی بسیار بالاتری دارند. بنابراین خیلی‌ها با اهل بیت علیهم‌السلام محشور می‌شوند و همنیشن آنها و پیامبران دیگر علیهم‌السلام‌أجمعین در بهشت می‌شوند و در لذتهای جسمانی هم‌طراز خواهند بود ولی خدا می‌داند که در همان جمع چه کسانی در چه مراتبی از مراتب روحانی سیر می‌کنند و در چه مرتبه از قرب به خدا هستند، یعنی غذای روحشان متفاوت است. البته در نهایت تکامل هر کس در بهشت آن شخص به رضایت از جایگاه خود می‌رسد و ظرفش که کوچکتر باشد و پر شود متوجه این کوچکتر شدن ظرفش هم نخواهد شد چون به آنچه به او داده شده راضی است و شاکر و حامد خداوند...

شما هم معصوم هستید. اگر به شما بگویند فلانی را بکش نه تنها رویش فکر نمی‌کنید که ساحت خودتان را از آن مبرا می‌دانید. این معنی عصمت است، یعنی حفظ شدن از گناه. برای ما و شما این عصمتمان موردی است و برای معصومین علیهم‌السلام کلی است و ساحت ایشان نه تنها از گناه که از اشتباه هم برکنار است. ولی همانها هم اگر نعوذبالله قصد گناه کنند مجبور به ماندن بر صراط مستقیم نیستند و با اراده‌ی خودشان در راه بندگی خداوند طلایه‌دار هستند.

مطابق حدیث شریف غدیر خداوند انتخاب نکرده است (که اگر می‌کرد که چه کسی را چطور خلق کند و چه کسی را طور دیگر خلق کند عدالتش زیر سؤال می‌رفت) بلکه هر کسی را آنطور که ممکن‌الوجود بودند را لباس خلقت پوشانده است. البته این مورد شاید نیاز به توضیح بیشتر داشته باشد ...

یا علی

بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
    ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
    نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
    هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

15. صلوات ها 5

علاقه
    فکر کردن
    نوشته
    91
    حضور
    1 روز 19 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    103

خوب این شناختی که ائمه از ذات بد و زشت و مهلک گناه دارن از کجا حاصل شده؟از ابتدای خلقت میدونستن؟مربوط به افرینششونه؟در دنیا درک کردن؟
    گفتم که این شناخت به هرکسی که به احکام الهی کاملا عمل کنه به تدریج از طرف خدا داده میشه . برا ائمه هم همین طور بوده یعنی اونا قرار بود با اختیار خودشون دستورات بندگی خدارو اجرا کنن بنابراین خداوند به خاطر لطف اش به ما( که توضیح دادم برای الگو بودن اونا بوده) این علم رو در همون آفرینششون بهشون داده .

شیعه ی حضرت علی وقت تلف نمیکند
    از لحظات عمر خود صرف نظر نمیکند

17. صلوات ها 2

نوشته
    116
    حضور
    13 روز 3 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    324

نقل قول نوشته اصلی توسط سیدممد نمایش پست ها

گفتم که این شناخت به هرکسی که به احکام الهی کاملا عمل کنه به تدریج از طرف خدا داده میشه . برا ائمه هم همین طور بوده یعنی اونا قرار بود با اختیار خودشون دستورات بندگی خدارو اجرا کنن بنابراین خداوند به خاطر لطف اش به ما( که توضیح دادم برای الگو بودن اونا بوده) این علم رو در همون آفرینششون بهشون داده .
    پس یعنی هرکس به دستورات خداوند و احکام الهی از روی اختیار عمل کنه ... به مقام امام معصوم بودن میرسه؟

قیصر امین پور

19. صلوات

نوشته
    116
    حضور
    13 روز 3 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    324

1-خوب امامان چگونه شیطان نفس را در قبضه قدرت خود مهار کرده اند؟
    2-چرا بهره ی روحی امامان معصوم بیشتر از مردم عادی است؟کلا از ابتدا اینجور بوده؟اگه اینجور بوده که خوب خداوند فرق گذاشته در افرینش بین انسان ها ...
    3-مطابق حدیث شریف غدیر خداوند انتخاب نکرده است (که اگر می‌کرد که چه کسی را چطور خلق کند و چه کسی را طور دیگر خلق کند عدالتش زیر سؤال می‌رفت) بلکه هر کسی را آنطور که ممکن‌الوجود بودند را لباس خلقت پوشانده است. البته این مورد شاید نیاز به توضیح بیشتر داشته باشد ...
    اینم کلا نفهمیدم چیو خدا انتخاب نکرده؟
    4-اگر ممکنه لطفا ترجیحا به زبان ساده باشه توضیحاتتون ... و منبع هم داشته باشه لطفا

قیصر امین پور

21. صلوات

صفحه 1 از 11 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری