ازدواج موقت

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج موقت

باسلام
این سوال از بخش آنلاین آیت الله مکارم شیرازی کردم

اگر مردی بخاطر شهوت رانی، ازدواج موقت یا صیغه (کاملا شرعی) کند، ازدواجش درست است؟
جواب: شک نیست که نکاح موقت در شریعت اسلام جایز است، ولی نباید وسیله هوسبازی افراد هوسباز شود و احتیاط آن است تا ضرورتی نباشد اقدام به اینکار نشود

سوال دیگر:
من تحت فشار غریزه جنسی نیستم که گناه بیوفتم؛ از روی شهوت دوست دارم متعه کنم؛ نمیتوانم؟ چون ضرورتی نیست
جواب: احتیاط آن است تا ضرورتی نباشد اقدام به اینکار نشود
باز دوباره پرسیدم: احتیاط واجب؟
گفتن: بله درست است

آیا بقیه مراجع هم همین نظر رو دارند؟ از مراجعی که جامعه مدرسین معرفی کردند کدوم ها این نظر رو دارند که من چون تا حالا صیغه نکردم و عمل نکردم؛ مبحث صیغه رو کلاً از یک مرجع دیگر تقلید کنم یا فقط در این احتیاط واجب رجوع کنم

سوال دیگر: آیا حضرت آیت الله خامنه ای متعه با زناکار را جایز دانسته اند؟

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد نور

user;517232 نوشت:
باسلام
این سوال از بخش آنلاین آیت الله مکارم شیرازی کردم

اگر مردی بخاطر شهوت رانی، ازدواج موقت یا صیغه (کاملا شرعی) کند، ازدواجش درست است؟
جواب: شک نیست که نکاح موقت در شریعت اسلام جایز است، ولی نباید وسیله هوسبازی افراد هوسباز شود و احتیاط آن است تا ضرورتی نباشد اقدام به اینکار نشود

سوال دیگر:
من تحت فشار غریزه جنسی نیستم که گناه بیوفتم؛ از روی شهوت دوست دارم متعه کنم؛ نمیتوانم؟ چون ضرورتی نیست
جواب: احتیاط آن است تا ضرورتی نباشد اقدام به اینکار نشود
باز دوباره پرسیدم: احتیاط واجب؟
گفتن: بله درست است

آیا بقیه مراجع هم همین نظر رو دارند؟ از مراجعی که جامعه مدرسین معرفی کردند کدوم ها این نظر رو دارند که من چون تا حالا صیغه نکردم و عمل نکردم؛ مبحث صیغه رو کلاً از یک مرجع دیگر تقلید کنم یا فقط در این احتیاط واجب رجوع کنم

سوال دیگر: آیا حضرت آیت الله خامنه ای متعه با زناکار را جایز دانسته اند؟

با سلام و عرض ادب

به نظر مقام معظم رهبری،ازدواج موقت بدون ضرورت و به قصد لذت صحیح است و ازدواج دائمی یا موقت با زناکار کراهت دارد اما صحیح است.

استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

باسلام و تشکر
خیلی ممنون
دو تا سوال:

1- اگر الان من در این احتیاط واجب، رجوع کنم به حضرت آقا، آیا باید تمام موارد و جزئیات صیغه رو طبق نظر حضرت آقا انجام بدم یا حضرت آیت الله مکارم؟

2- نظر آیت الله سیستانی هم همین است که بدون ضرورت و قصد لذت صحیح است؟
متشکرم

user;529048 نوشت:
باسلام و تشکر
خیلی ممنون
دو تا سوال:

1- اگر الان من در این احتیاط واجب، رجوع کنم به حضرت آقا، آیا باید تمام موارد و جزئیات صیغه رو طبق نظر حضرت آقا انجام بدم یا حضرت آیت الله مکارم؟

متشکرم

با سلام و عرض ادب

1. جزئیات به نظر آیه الله مکارم باقی است.
2.نظر آیه الله سیستانی هم در مساله مذکور مانند نظر مقام معظم رهبری است.

پی نوشت:
1. استفتا از دفتر آیه الله مکارم و مقام معظم رهبری در قم
2. استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم

سلام خدمت جناب استاد نور
آقا من یه سوال دارم در مورد ازدواج موقت :
اگر پدر دختر مرده باشه ، اجازه ازدواج به عهده مادره؟
ایت الله بهجت و مقام معظم رهبری

نور;529571 نوشت:
.نظر آیه الله سیستانی هم در مساله مذکور مانند نظر مقام معظم رهبری است.

باسلام و تشکر
آها پس به نظر آیت الله سیستانی، ازدواج موقت و یا دائم با زناکار کراهت دارد و بدون قصد لذت و ضرورت هم درست است.
بله؟

اقا بی زحمت علاو6 بر سوال پست 6 ، این سوال رو هم پاسخ بدید که اسلام توصیه اش به ازدواج موقت هست یا ازدواج داءم؟
ایا اسلام توصیه اش به چند همسری است یا تک همسری؟در شرایط عادی

muiacir;529616 نوشت:
سلام خدمت جناب استاد نور
آقا من یه سوال دارم در مورد ازدواج موقت :
اگر پدر دختر مرده باشه ، اجازه ازدواج به عهده مادره؟
ایت الله بهجت و مقام معظم رهبری

با سلام و عرض ادب

درصورتی که جد پدری دارد اجازه جدپدری شرط است و اگر پدر و جدپدری نداره اجازه ساقط است و اجازه مادر شرط نیست اگرچه اخلاقا باید با مادر و خانواده مشورت شود تابه مصلحت عمل نماید.

رساله مراجع،احکام نکاح

user;530107 نوشت:
باسلام و تشکر
آها پس به نظر آیت الله سیستانی، ازدواج موقت و یا دائم با زناکار کراهت دارد و بدون قصد لذت و ضرورت هم درست است.
بله؟

با سلام و عرض ادب

در مورد این مساله که سوال کرده بودید:

user;529048 نوشت:

نظر آیه الله سیستانی مانند مقام معظم رهبری است و در مورد ازدواج با زناکار به نظر آیه الله سیستانی:

اگر با زن بی‌شوهری که در عدّه نیست زنا کند ـ بنا بر احتیاط واجب ـ نمی‌تواند پیش از آنکه زن توبه کند با او ازدواج نماید، ولی شخص دیگری اگر بخواهد با آن زن پیش از توبه کردنش ازدواج کند اشکالی ندارد، مگر در صورتی که آن زن مشهور به زنا باشد که ـ بنا بر احتیاط واجب ـ ازدواج با او قبل از توبه‌اش جایز نیست، و همچنین است ازدواج با مرد مشهور به زنا قبل از آنکه توبه کند. و احتیاط مستحب آن است که اگر شخص بخواهد با زن زناکار ازدواج کند، صبر نماید تا آن زن حیض ببیند بعد او را به عقد خود درآورد، خواه خود با او زنا کرده باشد یا دیگری.

آیه الله سیستانی،توضیح المسائل،م2418

muiacir;530360 نوشت:
اقا بی زحمت علاو6 بر سوال پست 6 ، این سوال رو هم پاسخ بدید که اسلام توصیه اش به ازدواج موقت هست یا ازدواج داءم؟
ایا اسلام توصیه اش به چند همسری است یا تک همسری؟در شرایط عادی

با سلام و عرض ادب

اصل بر ازدواج دائم و تک همسری است مگر درشرایط خاصی که اقضای عقدموقت یا چندهمسری داشته باشد.

برای اطلاع بیشتر می توانید به مباحث مفصلی که در تاپیک های زیر آمده است مراجعه نمایید:

http://www.askdin.com/thread39403.html
http://www.askdin.com/thread1040.html
http://www.askdin.com/thread36932.html
http://www.askdin.com/thread36450.html
http://www.askdin.com/thread37317.html

موفق و موید باشید

موضوع قفل شده است