صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دختر مجرد، ازدواج موقت، دلبستگی و ... ؛ من چه کنم؟ قوانيني براي زندگي شادمانه عاقلانه

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58326

دختر مجرد، ازدواج موقت، دلبستگی و ... ؛ من چه کنم؟ قوانيني براي زندگي شادمانه عاقلانه

با نام و یاد دوست

سلام

سوال یکی از کاربران با حفظ امانت در این تاپیک طرح می شود

و جهت پاسخگویی به کارشناس محترم ارجاع داده می شود.

سوال ایشون:

سلام
    من یه دختر مجرد هستم که دچار معلولیت جسمی هستم و تا کنون موفق به ازدواج نشدم.

چند سالی هست با یه آقایی آشنا شدم که متاسفانه گناهانی رو با هم دیگه مرتکب می شدیم.
    این آقا اول به من گفت ما میتونیم یه صیغه ی محرمیت (ازدواج موقت) بخونیم و در حد لذت بردن و ارضا شدن البته بدون دخول با هم دیگه باشیم و چون نمیخوایم دخول داشته باشیم نیازی به اجازه ی پدرت نداری.
    البته اینم بگم این آقا خودش متاهله، خلاصه ما مدتی با هم بودیم و علاوه بر این رابطه رابطه ی عاطفی قوی ای هم با هم داشتیم که من الان یه جورایی بدون شنیدن صدای این آقا می مییییییییییییییرم!!!!
    ولی مدتیه دارم دائم ذکر ازدواج می خونم، توسل به ائمه کردم و هزار راهکار دیگه مثل نماز اول وقت و اینا ولی هیج خبری از ازدواجم نیست. خیلی وقت هم هست که رابطه ام با این آقا تلفنی بوده نه تماسی، الان دوباره داره بهم میگه بیا رابطه مون رو ادامه بدیم ولی من نمی دونم چیکار کنم.
    از یه طرفی نیاز شدید شدید شدید بهش پیدا کردم چون خیلی وقته پیشش نرفتم و یه جورایی هم از دعاهای زیادم و نتیجه نگرفتن هام خسته شدم از یه طرف دیگه هم نمی دونم چطوری با این احساس گناه کنار بیام. البته هنوز نمیدونم صیغه ای که میخونیم درست هست یا نه؟
    من احساس می کنم به خاطر این رابطه است که دعاهای من برای ازدواج قبول درگاه حق نمی شود.
    تورو خدا بگید چیکار کنم رابطه ام رو ادامه بدم یا نه؟
    من دختر متدینی هستم ولی به خاطر معلولیتم کسی حاضر به ازدواج با من نیست.
    متاسفانه از وقتی پیشش نرفتم خود ارضایی هم می کنم. حالا بگید چیکار کنم؟
    نمی دانم چرا خدا با من اینگونه رفتار می کند. انگار اصلا مرا نمی بیند.
    خواهش می کنم کمکم کنید. دارم دیوانه می شوم
    .

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 18

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58326

با نام و یاد دوست

دختر مجرد، ازدواج موقت، دلبستگی و ... ؛ من چه کنم؟ قوانيني براي زندگي شادمانه عاقلانه

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 11

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام بر شما
    ممنون كه به تجاربمان اعتماد داريد و سؤالتون را با ما در ميان گذاشتيد.
    نامه شما از جهات مختلفي قابل بررسي است؟
    نگاه شما له مشكل جسمي تان؟ چه قدر اين مشكل بر شما و احساس تان و پندارتان به خودتان و ديگران اثر گذاشته؟
    علل وابستگي رواني شما؟
    حكم شرعي عقد موقت دختر بدون اذن پدر؟
    علل استجابت نشدن ظاهري دعا؟
    و اين كه با اين همه الان چه بايد كرد؟

با اين نگاه پاسخ خودم را بيان مي‌كنم. تأمل كنيد و اگر سؤال بود بفرماييد.
    نقص بدني يا احساس نقص مي تواند براي ما مشكلاتي ايجاد كند البته افرادي كه سردي و گرمي روزگار را زير دندان تجربه خود حس كرده اند نيك مي دانند كه زندگي بدون مشكل را يا بايد در فيلم هاي هندي يا در رويا يا رمان و يا در بهشت جستجو كنيم. اگر من اجازه داشتم برخي از مشكلات خصوصي كاربران كه در كنار شما زندگي مي كنند را براي تان باز گو كنم اون وقت مي گفتيد خدا رو شكر من يك جوري با مشكلم كنار مي آيم. من و همكاران مشاور نيز با اين بازي روزگار هستيم. چند شب قبل مادري با دو فرزند اوتيسم كه بيش از 30 سال سن داشتند در برنامه زنده باد زندگي شبكه دو دعوت بودند، واقعا اين خانم بايد يكي از الگوهاي ما از جهت صبر، كم نياوردن، رويارروي با مشكل به جاي فرار و توكل به خدا باشد
    براي مطالعه بيشتر اوتيسم: http://autismiran.com/
    برق را در خرمن گندم تماشا كرده است**ان كه پندارد كه حال مردم دنيا خوش است
    اما با اين حال خداوند حكيم به اندازه مشكل به ما توان هم مي دهد تا با آن مقابله كنيم. ما از توان خود بي خبريم.
    وقتي مسابقات پاراالمپيك پخش مي شود انسان هايي كه به ظاهر از نظر بدني مشكلي ندارند انگشت تعجب به دندان مي گيرند كه چقدر اين افراد همت عالي دارند.
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 19

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

بنابراين در درجه اول بايد براي زندگي كردن رضايت بخش تلاش كنيم و نعمت لبخند را به خود و اطرافيان مان هديه دهيم. و براي رويارويي با مشكل خود مشورت، مطالعه كنيم، و زندگي افرادي كه همين مشكل را دارند ولي به تلاش خود ادامه داده اند از اين جهت الگو قرار دهيم.

زني از سرنوشت خود ناراضي بود او فقيرتر از ديگران بود، شوهرش را سا ل‌ها قبل از دست داده بود، خوراك لازم به اندازه هفت بچه‌اش را نداشت، تحملش كم شده بود و سلامتي خانواد هاش در خطر بود. يك شب وقتي خيلي نااميد بود، فرشته‌اي بر او ظاهر شد و كيسه‌اي خالي به او داد و سفارش كرد كه همه ناراحتي‌ها، مشكلات و نيازهايش را در آن بريزد. كيسه خيلي سنگين شده بود اما فرشته دست او را گرفت و به بهشت برد. زن همان‌گونه كه كيسه را همراه خود مي‌برد، در راه ناله و شكايت مي‌كرد. وقتي به بهشت رسيد، شگفت‌زده شد؛ زيرا همواره بهشت را به گونه‌اي ديگر تصور مي‌كرد. همه ابرهاي آسمان آ نجا به شكل كيسه‌هايي از مشكلات، ناراحتي‌ها و مسئوليت‌ها بودند و روي بزرگترين كيسه پيرمردي دانا و متشخص نشسته بود. آن پيرمرد از مشكلات و ناراحتي‌هاي زن اطلاع داشت؛ زيرا مدتها بود دعاها، نيايش‌ها و نفرين‌هاي زن را مي‌شنيد. پيرمرد به زن دستور داد كه كيسه‌اش را بر زمين بگذارد و به او گفت بقيه كيسه‌هايي را كه آ نجا بود باز كند و محتواي آنها را ببيند. سپس، يكي را انتخاب كند و به زندگي زميني‌اش باز گردد. زن كيسه‌ها را باز كرد و برخلاف انتظارش مشكلات، تعارض‌هاي فشارآور، خستگي‌ها و چيزهايي مشابه‌ اينها را ديد. بسياري از آنها براي زن عجيب بود. مردد بود كه قبلاً همه آ نها را ديده است يا نه. براي اينكه كيسه‌ها را به اطراف پرت كند، انرژي زيادي مصرف كرد تا به كيسه آخر رسيد؛ آن را باز كرد و راضي شد. دريافت كه گويا كيسه قبلي خودش است. وقتي آن را بلند كرد، به نظرش رسيد كه سبك‌تر شده است و ديگر ناراحتي‌هايش براي او مزاحمت ايجاد نمي‌كنند. از آن به بعد، دردهايش بيش از رنج‌هايي كه كشيده بود، به نظر نمي‌رسيد و به جاي آ نها او سختي‌هاي واقعي را لمس كرد و مي‌دانست كه ديدن آ نها به زحمتش مي‌ارزد. [1]

وابستگي
    وابستگي به ديگران زنگ خطري است كه به ما هشدار مي دهد كه اضطراب و تشويش و يا افسردگي ما را رنج مي دهد. حتي
    وابستگي فرزند به مادر نفس گير است. ته ته وابستگي عشق نيست نفرت و انزجار ريشه دارد. گاهي افراد در ابتدا وابستگي را مثبت و عشق ارزيابي مي كنند، ولي خود فرد وابسته در خلوت خود و با جواب رد طرف مقابل احساس گدا بودن مي كند احساس مي كند صفر است و با عدد طرف مقابل معنا پيدا مي كند و طبيعي است افراد تمايل ندارند براي دراز مدت با چنين فردي كه ناآرام است ارتباط صميمانه داشته باشند.

خودمان را بيابيم.
    البته مشكل وابستگي اين روزها زياد شده برخي به دلائل مشكلات جسمي و برخي به دليل اثبات خود و معنا بخشي به وجود خود دنبال فرد ديگري هستند. احساس مي كنند كه بايد در كنار ديگران باشند كه معنا بيابند. در ازدواج هم زندگي با چنين فرد دوام يا صميمت ندارد. و منبع مشاجره است. بنابراين براي ازدواج بايد ابتدا خود را بيابيم و بعد فكر گزينش همسر باشيم
    شايد خود همين كه در چنين شرايطي خواستگار نداشته ايد پاسخ دعاي شما و لطفي از خدا بوده كه تلخي بعد از تلخي تجربه نكنيد بنابراين اول خانه را جاروب كنيم بعد مهمان بطلبيم.

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۳/۰۳/۲۴ در ساعت ۲۲:۴۹

9. صلوات ها 17

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

استجابت دعا
    قرآن مي فرمايد من را بخوانيد تا شما را اجابت كنم. از خداوند راستگوتر و خوش قول تر و مهربان تر حيكم تر نداريم.
    چيزي نيست كه مانع استجابت و عمل به قول و وعده خدا باشد نه نقص مادي نه نقص قدرت و ....اما چرا خواسته ما مستجاب نمي شود خب ديديد كه شايد واقعا استجابت شما در نيامدن خواستگار بوده. فرصتي براي يافتن خودتان بوده. بيايد شما صفرتان از همان اول با دميدن روح خدايي و اختيار در كالبدتان ارزش پيدا كرده و احساس شرافت و بزرگي در كنه و بطن وجودتان بوده. بايد با سرمايه فطرت آشنا شويم. امام سجاد مي فرمايد اگر من در كل دنيا تنها باشم و قرآن را داشته باشيم احساس تنهايي و وحشت نمي كنم.
    اما برخي از گناهان ما نيز كار را خراب مي كند. تصور كنيد خانمي از صبح تا شب روي بوم نقاشي كار كند و بعد با غفلت و يا لجبازي و بي حوصلگي رنگي به كارش بپاشد زحمت خود را هدر داده. دعاي ما مستجاب است اما وقتي ما گناه مي كنيم شرايط را به ضرر خود تغيير مي دهيم. و ما نبايد از خدا دوري كنيم و او را محكوم. و از خداي خودمان فاصله بگيريم.
    يار با من بي وفايي مي كنم بي گناه از من جدايي مي كند

داستان و آن مرد....
    طبيعي است كه وقتي ما در حال غرق هستيم دنبال چيزي باشيم كه دست ما را بگيرد و ان مرد در اين وانفساي طوفان درون به ظاهر دست شما را گرفته در حالي كه او نيز دنبال تسكين درد كمبودهايش است. و جالب اين كه ما هر كدام تفسير ديگري مي كنيم
    هركسي از ظن خود شد يار من*** از درون من نجست اسرار من
    احكام شرعي
    اجازه پدر
    پرسش 196 . آيا عقد موقّت نيز مانند عقد دائم، احتياج به اجازه پدر دارد؟
    همه مراجع: آرى، تفاوتى بين آن دو نيست.[2]

[1]دكتر حسين سليمي،مشاور مدرسه، دوره شـشم، شـمـــاره١، پـــايـيــز٨٩
    [2] احكام ازدواج، سيد مجتبي حسيني، دفتر نشر معارف

11. صلوات ها 14

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

١١- مراحل ساختن سرنوشت
    1- مراقب افکارتان باشید که تبدیل به گفتارتان می شوند
    Watch your thoughts; they become words

2-مراقب گفتارتان باشید که تبدیل به رفتار تان می شود
    Watch your words; they become actions

3- مراقب رفتار تان باشیدکه تبدیل به عادت می شود
    Watch your actions; they become habits

4- مراقب عادات خود باشیدشخصیت شما می شود
    Watch your habits; they become character

5- مراقب شخصیت خود باشیدکه سرنوشت شما می شود
    Watch your character; it becomes your destiny

نمودار زير
    باور = گفتار و افكار دروني

13. صلوات ها 15

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

براي مطالعه و تطبيق
    در صورت داشتن نشانه هاي افسردگي يا اضطراب بايد براي كسب آرامش و تنظيم روابط و خواب وافكارو...از دارو درماني و مشاوره كمك بگيريم

نشانه هاي افسردگي

فرق است بين غم و افسردگي، غم حالتي است گذرا و همه گير كه طول مدت و شدتش زياد نيست ولي افسردگي حالتي است كه استمرار دارد شدتش از غم عادي بيشتر است و استمرار دارد. لذت و رضايت زندگي را مي گيرد و ...فرد غمديده بعد از مجلس غم مثل روضه بر امام حسين-ع- و مجلس ترحيم كنترل خلق (حالت هيجاني مستمر )خود را دارد و آگاهانه و ارادي غم را از دل بيرون مي كند.

افسردگي مجموعه اي از نشانه هاست كه بارزترينش عدم احساس لذت (anhedonia) و خلق پايين (depressed mood)است. در عدم احساس لذت او از ديدار دوست صميمي اش، رنگين كمان،روابط انساني با نزديكان، غذاي لذيذ، كمدي و...به وجد نمي آيد.
    فرد افسرده از احساس پوچي و بي معنايي زندگي و فعاليت هاي روزانه كار، مدرسه و...رنج مي برد. بك روان شناس معروف سه نشانه براي افسردگي بيان مي كند:
    ديد منفي نسبت به:
    1- خود،
    2- آينده
    3- جهان
    علل افسردگي
    افسردگي مانند اغلب اختلالات رواني توليد عوامل گوناگون زير است:
    1-رواني،
    2- جسمي و زيستي( ژنتيك، سرشت و هورمون ها،)
    3- اجتماعي،
    4- معنوي( گناه، عذاب وجدان و...)
    نشانه هاي افسردگي را در جدول پيوست ببينيم.

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۳/۰۳/۰۷ در ساعت ۱۹:۴۳

15. صلوات ها 15

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

17. صلوات ها 7

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نشانه هاي اضطراب
    مي تواند تركيبي از اين نشانه ها باشد

گوش به زنگ بدون و احتمال رخ دادن حادثه بد،عدم توانایی اداره کردن استرس، بی قراری یا احساس در خطر بودن، به آسانی خسته شدن، مشکل تمرکز کردن، زود رنجی و کج خلقی، گرفتی عضلات، لرزیدن، سردردها، خواب ناآرام شامل مشکلات در خوابیدن یا بی قراری در خواب، به آسانی وحشت زده شدن، احساس سرما و دستان بی حرارت، حالت تهوع، اسهال ، احساس بزرگ شدگی گلو،ضربان قلب سریع، کوتاهی نفس، لرزیدن، عرق کردن و سرگیجه

19. صلوات ها 15

نوشته
    2,599
    حضور
    54 روز 8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6491

در ازدواج موقت يا دائم با دختر باکره نظر مراجع مختلف است، جمعاً پنج نظر دراين مسئله وجود دارد:

1- حضرت امام (ره) فتوي بر لزوم اذن پدر دختر داده است. کساني که مقلدين حضرت امام هستند ،بدون اذن پدر دختر باکره نمي توانند ازدواج موقت يا دائم نمايند.

2- اکثر مراجع،(ازجمله آيت الله مکارم) بنابر احتياط واجب اذن پدر دختر باکره را شرط دانسته اند (1). کساني که مقلد اين عده از مراجع باشند، مي توانند در خصوص اين مسئله، به مرجعي که بعد از مرجع خودش اعلم يا مساوي با ديگران باشد و فتوا بر جواز ازدواج بدون اذن پدر داده است، رجوع کنند .

3- به نظر برخي مراجع، اذن دختر در ازدواج موقت کافي است . اجازه پدر مستحب است.(2)

4- طبق نظر برخي ديگر از مراجع، اذن پدر تکليفاً لازم است، يعني اگر بدون اذن پدر عقد خوانده شود ،عقد صحيح است، ولي فردي که بايد اجازه مي‌گرفت و نگرفته، گناهکار است.(3)

5- برخي از مراجع گفته‌اند: در عقد دائم اذن پدر لازم نيست، ولي در عقد موقت لازم است.(4)

بنابر اين هر کس طبق فتواي مرجع تقليد خودش عمل نمايد . شما نيز طبق فتواي مرجع تقليدخود عمل کنيد. مي تواني شرايط خودت را بنويسي، از جمله اينکه نياز به ازدواج داري، ولي شرايط ازدواج دائم را نداري و بفرستي به دفتر آيت الله مکارم .شايد با توجه به شرايط خاص، مانند عدم دسترسي به پدر ، فتواي ايشان به جواز باشد.
    يا از طريق تلفن به شماره 3 -7743110 با پيش شماره 0251 در قم تماس بگيريد . به صورت غير مستقيم سوال تان را مطرح كنيد.

پى‌نوشت‏ها:
    1. توضيح المسائل مراجع، ج 2، ص 387، مسأله2376.
    2.همان؛ استفتاءآت جديد، آيت الله تبريزى، ص 33، سؤال 1481؛ آيت الله فاضل لنكرانى، جامع المسايل ج1، س 1546؛ استفتائات، آيت الله مكارم، ج 2، ص 318، س 913؛آيت الله خامنه اي ، مسايل مورد ابتلا، س50.
    3. آيت الله گلپايگانى، مجمع المسائل، ج 4، ص 305، ص 843؛آيت الله سيد صادق روحاني، سوال حضوري از محضر ايشان؛ آيت الله گرامي، توضيح المسائل، مسئله2603.
    4. توضيح المسائل آيت الله بهجت، مسئله 1891.
    5. آيت الله صانعي، توضيح المسائل، مسئله 2412.

منبع:
    http://www.pasokhgoo.ir/node/17276

نقل قول نوشته اصلی توسط TAHOOR نمایش پست ها
    دوستان گرامي دقت كنيد لطفا !!!
    اين مطالبي كه فرموديد همگي مربوط است به دختر دوشيزه اي كه رشيده باشد !!!!
    و الا در صورتي كه دختر رشيده نباشد يعني تحت سرپرستي پدر و خانواده اش باشد ، هيچيك از مراجع عظام فتوا به جواز ازدواج بدون اذن ولي را نميدهند .

غالب فقها معتقدند كه دختر رشيده، به دخترى مى ‏گويند كه منفعت و مصلحت زندگى خويش را به خوبى تشخيص دهد و ( متصدي امور زندگي خويش است ) در امر ازدواج تنها تحت تأثير غريزه جنسى و عاطفه خود قرار نگيرد. اين امر در اشخاص مختلف تفاوت پيدا مى ‏كند و امكان ندارد سن خاصى را براى آنان تعيين كرد.

در مورد ايشون هم با توجه به توضيحاتي كه دادند به نظر مياد غير رشيده بودن واضح هست ، چرا كه اگر مصلحت خودشون رو تشخيص مي دادند اقدام به اين امر نميكردند .
    لطفا در اين مسائل دقت داشته باشيد !

ویرایش توسط تا ساحل آرامش : ۱۳۹۳/۰۳/۰۸ در ساعت ۲۲:۱۸ دلیل: افزودن نقل قول
    امام خامنه ای: زیر پرچم امیرالمومنین دشمن و دوست آنچنان واضح نبودند. دشمن همان حرفهایی را میزد که دوست میزند...
    آگاهی خود را بالا ببرید. نقش نخبگان و خواص اینست که این بصیرت را نه فقط در خودشان بلکه در دیگران هم بوجود بیاورند. رسا بگویید روشن بگویید، مبین بگویید آنچه را که میفهمید. سعی هم بکنید آنچه را که فهمیده اید درست باشد.

21. صلوات ها 7

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۱۰/۲۶, ۰۱:۴۳ : 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری