جمع بندی شب زنده داری

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شب زنده داری

سلام، یه مسئله ای ذهن من رو مشغول کرده، همه ما می دونیم که شب زنده داری و شب ها نخوابیدن و خدا رو عبادت کردن، خیلی اجر داره و خداوند تو قرآن به پیامبر دستور داده که حتی اگه بتونی، شب ها کلا نخواب، می خواستم بدونم که چرا خداوند با وجود اینکه نخوابیدن برای بدن خیلی ضرر داره باعث میشه بدن زودی از بین بره و انسان در طول روز کسل باشه و خیلی ضرر های دیگه، به شب زنده داری تاکید کرده و گفته حتی اگه بتونید کلا نخوابید؟ به نظر شما آیا شب زنده داری تو درس خوندن یه دانش آموز میتونه تاثیر های منفی داشته باشه؟ با اینکه به مصلحت خداوند ایمان دارم و می دونم که حتما بر اساس مصلحت این رو گفته، ولی جای سواله برام. خواهشا راهنماییم کنید. در پناه حق.

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد بصیر

0123456;516821 نوشت:
سلام، یه مسئله ای ذهن من رو مشغول کرده، همه ما می دونیم که شب زنده داری و شب ها نخوابیدن و خدا رو عبادت کردن، خیلی اجر داره و خداوند تو قرآن به پیامبر دستور داده که حتی اگه بتونی، شب ها کلا نخواب، می خواستم بدونم که چرا خداوند با وجود اینکه نخوابیدن برای بدن خیلی ضرر داره باعث میشه بدن زودی از بین بره و انسان در طول روز کسل باشه و خیلی ضرر های دیگه، به شب زنده داری تاکید کرده و گفته حتی اگه بتونید کلا نخوابید؟ به نظر شما آیا شب زنده داری تو درس خوندن یه دانش آموز میتونه تاثیر های منفی داشته باشه؟ با اینکه به مصلحت خداوند ایمان دارم و می دونم که حتما بر اساس مصلحت این رو گفته، ولی جای سواله برام. خواهشا راهنماییم کنید. در پناه حق.

باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
اولا در قرآن نیامده که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، کل شب را بیدار بوده اند. بلکه منظور نیمی از شب یا کمتر یا بیشتر از آن است. که آن هم در سوره مزمل آمده است.
تعـبـيـرات مـخـتلفى كه درباره مقدار (شب زنده دارى ) در آيات سوره مزمل آمده ، در حقيقت براى بيان (تخيير) است ، و پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) را مخير مى كند كه نـيـمـى از شـب ، يـا چـيـزى كمتر، يا چيزى بيشتر را بيدار بماند، و تلاوت قرآن كند، در مرحله اول (تمام شب ) را جز مقدار كمى ذكر مى كند، و بعد تخفيف داده و آن را به نيمى از شب مى رساند و سپس ‍ كمتر از نيم .
بـعـضـى گـفـته اند منظور تخيير در ميان دو سوم و نصف و يك سوم شب است ، به قرينه آيه اى كه در آخر همين سوره خواهد آمد كه مى فرمايد:
ان ربك يعلم انك تقوم ادنى من ثلثى الليل و نصفه و ثلثه .
ضمنا از آيه آخر سوره به خوبى استفاده مى شود كه پيامبر (صلى الله عليه و آله و سـلم ) در ايـن قـيـام شـبـانـه ، تـنـها نبود، بلكه گروهى از مؤ منان نيز در اين برنامه خـودسـازى و تـربـيـتـى و آمـادگى ، همگام و همراه پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) بودند، و او را به عنوان اسوه و الگوئى در اين راه پذيرفته بودند.
(تفسیر نمونه، جلد 23)
روایاتی در این زمینه داریم که این آیه نسخ شده و شب زنده داریِ طولانی، برای مقطعی از زمان بوده که حدود 10 سال به طول انجامیده است.
پس می توان نتیجه گرفت که اولا پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، همه شب را بیدار نبودند، دوما این برنامه شب زنده داریِ ایشان دائمی نبوده بلکه موقتی و برای هدف خاص و آن هم دریافت آیات الهی بوده است که نیاز به مقدمات و ظرفیت خاصی داشته است، سوما این دستور مربوط به پیامبر است، چهارم این که بعضی از مفسرین گفته اند که احتمال وجود دارد منظور از «قم اللیل» این باشد که بعضی از شبها را بلندشو به عبادت بپرداز، نه این که بعضی از هر شب را، و پنجم این که پیامبر نیم اول شب را که خواب در آن بسیار مفید و موثر است میخوابیده اند و باقی را بیدار می شدند که این نه تنها در سلامت انسان مضر نیست، بلکه خیلی هم موثر و مفید است.
موضوع قفل شده است