صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: معجزه صلوات بر پیامبر(صلی الله و علیه و آله و سلم)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  58
  حضور
  4 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  314

  معجزه صلوات بر پیامبر(صلی الله و علیه و آله و سلم)
  اهمیت صلوات بر پیامبر(صلی الله و علیه و آله و سلم)


  در باب ثواب صلوات روایات فراوانی است که تاکید می کند ده هزار بار حسنه دارد، رحمت و برکت و لطف و کرامت خدا را به همراه دارد، معادل با پاداش و ثواب تسبیح و تکبیر خداست.
  به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، آنچه از نظر خوانندگان عزیز می گذرد مروری بر اهمیت و فضیلت صلوات و آثار و برکات آن است که به اجمال بیان شده است. با هم آن را از نظر می گذرانیم.

  معنا و مفهوم صلوات
  واژه صلاه ، صلوه و جمع آن صلوات به معنی نماز خواندن و درود و تحیت است. صلی الله علیه یعنی خداوند بر او درود فرستاد، در معجم الوسیط هم صلاه به معنای دعا است.
  صاحب المیزان در مورد کلمه صلوه می گوید:«کلمه صلوه در اصل به معنای انعطاف بوده، و صلاه خدا بر پیغمبر به معنای انعطاف او به وی است، به وسیله رحمتش، البته، انعطافی مطلق، چون در آیه شریفه صلات را مقید به قیدی نکرده، و همچنین صلاه ملائکه او بر آن جناب، انعطاف ایشان است بر وی، به اینکه او را تزکیه نموده و برایش استغفار کنند، و صلات مومنین بر او انعطاف ایشان است به وسیله درخواست رحمت برای او.»(المیزان/ 61/705)
  راغب اصفهانی نیز در معنی صلوه معتقد است:«صلوات رسول الله و نماز مسلمانان، تزکیه ایشان است. همچنین دعا و استغفار فرشتگان مثل مردم است و صلاه که عبادت مخصوص است اصلش دعا است. و این عبادت خاص به این کلمه نامیده شده است.» (مفردات/ 392)
  در تفسیر جوان نیز آمده است که «چنانچه صلوات به خدا نسبت داده شود به معنی فرستادن رحمت است و هرگاه به فرشتگان و مومنان منسوب گردد به معنی طلب رحمت می باشد.»(تفسیر جوان/71/ 623)

  صلوات در آینه قرآن و کلام معصوم (ع)
  در سوره احزاب آیه 65 خداوند با تاکید می فرماید: «خدا و فرشتگان او بر پیامبر اسلام درود می فرستند، شما هم ای کسانی که ایمان آورده اید بر او صلوات بفرستید، و آن طور که باید، تسلیم شوید.»
  خداوند در این آیه تاکید می کند که ابتدا من و ملائکه بر پیامبر (ص) صلوات می فرستیم و به پیروی از ما شما انسانها بر ایشان و آلش سلام و درود بفرستید.
  در حکمت 163 نهج البلاغه آمده است «اذا کانت لک الی الله سبحانه حاجه فابدا بمساله الصلاه علی رسوله ثم سل حاجتک فان الله اکرم من ان یسال حاجتین فیقضی احدا هما و یمنع الاخری».
  «هرگاه از خدای سبحان درخواستی داری، بر پیامبر اسلام(ص) درود بفرست سپس حاجت خود را بخوان، زیرا خداوند بزرگوارتر از آن است که از دو حاجت درخواست شده، یکی را برآورده و دیگری را بازدارد.»
  تمام دعاهای صحیفه سجادیه نیز با صلوات آغاز می شود و یا پایان می یابد. در برخی از دعاها نیز در اواسط دعا، صلوات فرستاده شده است زیرا ائمه معتقدند صلوات، ذکر برآورده شدن حاجت است و در هر دعایی که صلوات فرستاده شود اجابت آن از سوی خدا حتمی است.
  ایشان در دعای 44 به کرات صلوات را تکرار کرده و دعا برای حفظ توحید، رسیدن به منزلت بالا در نماز، شناخت حرمت خدا را از خداوند مسالت می کند.
  در قسمتی از این دعا می فرمایند:«اللهم صل علی محمد و اله، فی کل اوان وقت و کل و علی کل حال عدد ماصلیت علیه، و افعان ذلک کله بالاضعاف التی لا یحصیها غیرک، انک فعال لما ترید «بار خدایا بر محمد و آل محمد درود فرست، به شمار درودهایی که بر هر کس نثار فرموده ای و چندین برابر آن به چندین برابر که هیچ کس جز تو شمار آن نداند، که تو هر چه خواهی کنی.»
  امام صادق (ع) نیز در باب اهمیت صلوات می فرمایند:«کسی که شهادت بدهد خدایی جز خدایی یگانه نیست و اگر شهادت دهد که حضرت محمد (ص) رسول خداست، ده هزار حسنه برای او نوشته می شود.» (ثواب الاعمال/ 32)

  کیفیت صلوات بر پیامبر اکرم (ص)
  در مورد کیفیت صلوات، روایات فراوانی است که درود و سلام بر پیامبر (ص) را همراه با آلش مقبول می دانند.
  این نوع کیفیت صلوات از منابع شیعه و سنی قابل اثبات است، چنانکه در صحیح مسلم، سن ابن داود ترمذی، نسانی، موطا مالک، مسند احمد و سنن دارمی، از ابومسعود انصاری روایت کنند که گفت: «رسول خدا(ص) آمد و با ما در مجلس سعد بن عباده نشست «بشیربن سعده ابونعمان بن بشیر به او گفت: ای رسول خدا(ص) خداوند ما را فرمان داده تا بر شما صلوات فرستیم، چگونه بر شما صلوات فرستیم؟ راوی گوید: رسول خدا(ص) (به گونه ای) ساکت شد که ما آرزو کردیم ای کاش او چنین سوالی نکرده بود سپس فرمود بگویید خداوندا بر محمد و آل محمد صلوات فرست، همان گونه که بر ابراهیم صلوات فرستادی، و بر محمد آل محمد فزونی بخش، همان گونه که بر ابراهیم در جهانیان فزونی دادی.
  در کنزالعمال نیز از عایشه روایتی است که همین مضامین روایت قبل را دارد.
  از حضرت علی (ع) نیز روایت است که ایشان فرمودند «اصحاب گفتند ای رسول خدا چگونه بر شما صلوات فرستیم که فرمود «بگویید: خداوندا بر محمد و آل محمد صلوات فرست، همان گونه که بر ابراهیم و آل ابراهیم صلوات فرستادی، راستی که تو ستوده و والایی، و بر محمد و آل محمد فزونی بخش، همان گونه که بر ابراهیم و آل ابراهیم فزونی دادی، براستی که تو پسندیده و عظمایی» (کنزالعمال)

  برکات و ثواب صلوات
  در باب ثواب صلوات روایات فراوانی است که تاکید می کند ده هزار بار حسنه دارد، رحمت و برکت و لطف و کرامت خدا را به همراه دارد، معادل با پاداش و ثواب تسبیح و تکبیر خداست، ارتقاء درجه به همراه دارد، معادل سبحان الله و الحمدالله و لا اله الا الله و الله اکبر است.
  صلوات برکات فراوانی را برای شخص بدنبال دارد که برکات صلوات را می توان به برکتهای دنیوی و اخروی تقسیم کرد.
  در دنیا صلوات باعث برآورده شدن حاجت، ازدیاد مال، رفع فقر، بخشش گناهان، ادای قرض، خوشبو شدن، درمان فراموشی، رفع نفاق، نجات از سختی، تندرستی، خواب مقصود دیدن و درک امام قائم می شود.
  برای اثبات برخی از موارد ذکر شده به کلام ائمه استناد می کنیم.
  حضرت رسول اکرم (ص) می فرمایند «صلوات فرستادن، فقر ر ابرطرف می کند»
  امام صادق (ع) می فرمایند: هر کس بعد از نماز صبح و نماز ظهر بگوید:«اللهم صل علی محمد و آل محمد وعجل فرجهم » (خدایا بر محمد و آلش درود بفرست و به فرجشان سرعت بخش) نخواهد مرد تا آن که امام قائم از خاندان پیغمبر (ع) را درک و به ملاقاتش نایل آید.»
  از دیگر برکات حائز اهمیت صلوات از بین رفتن گناهان است، چنانکه امام رضا به نقل از رسول خدا می فرمایند:«الصلاه علی و علی اهل بیتی تذهب بالنفاق» «صلوات و درود بر من و خاندان من نفاق را از بین می برد».
  و اما برکات اخروی صلوات را می توان به پنج مرحله تقسیم کرد. 1- عالم برزخ 2- قیامت 3- پل صراط 4- جهنم 5- بهشت.

  1- عالم برزخ
  مداومت بر صلوات، عذاب قبر را در عالم برزخ دور می کند، ظلمت گناه را از بین می برد، عذاب را از همه اهل قبرستان دور می کند، ثواب صلوات سنگین تر از گناهان است، صلوات، فریادرس ایشان در قبر است، چهره انسان را در برزخ نورانی و جان کندن را راحت می کند.
  ابوعلقه می گوید: پیامبر(ص) بعد از نماز صبح رو به طرف ما کرد و فرمود: «اصحاب من! دیشب عمویم حمزه و برادرم جعفر(طیار) را در خواب دیدم به آن دو نزدیک شدم و گفتم: پدر و مادرم فدایتان، کدام عمل را برتر یافتید؟ پاسخ دادند: پدر و مادر به فدایت، ما صلوات بر تو، تشنه را سیراب کردن و محبت علی بن ابیطالب را برترین اعمال یافتیم.»
  همچنین از ایشان نقل است که فرمودند: «الصلاه علی نور فی القبر» «صلوات بر من، نوری در قبر است.»
  و نیز فرمود: «هر کس بر من صلوات زیاد بفرستد از تلخی مرگ و جان کندن ایمن گردد»

  2- قیامت
  از ائمه(ع) آمده که هر کس در دنیا مداومت بر صلوات داشته باشد خصوصاً در روز جمعه، صلوات، شفیع ایشان می شود در قیامت، همچنین صلوات بسیار، صلوات فرستنده را در روز قیامت نزدیک ترین فرد به پیامبر قرار می دهد، خداوند از هر جهت بر فرد نور می تاباند، هفتاد حاجتش را در قیامت برآورده می کند و او را در زیر عرش الهی قرار می دهد. همچنین این صلوات ها موجب سنگینی اعمال در قیامت و افضل اعمال محسوب می شود و ذخیره ای خوب برای ایشان در قیامت به حساب می آید.
  از پیغمبر نقل است که فرمودند: «سه کس در روز رستاخیز آن روزی که سایه ای جز سایه خداوند نخواهد بود در زیر عرش الهی خواهند بود: «عرض شد: یا رسول الله آنها چه کسانی هستند؟»
  فرمود: «آن کس که اندوه غمزده ای از امت من را برطرف سازد و کسی که سنت مرا زنده نماید و آن کس که فراوان بر من صلوات فرستد.»

  3- پل صراط
  صلوات، راهنمای انسان در هنگام عبور از پل صراط است و نوری است که راه را بر او روشن می کند، چنانکه رسول گرامی اسلام(ص) می فرمایند: «اکثروا الصلاه علی فان الصلوه علی نور فی القبر و نور علی الصراط و نور فی الجنه»
  «بر من بسیار درود بفرستید چرا که درود فرستادن بر من، برای صلوات فرستنده، نوری است در قبر و نوری است بالای صراط و نوری است در بهشت.»

  4- جهنم
  صلوات انسان را از گرمای جهنم مصون می دارد و مانعی است در ورود به آتش جهنم. رسول خدا(ص) فرمودند: «لن یلج النار من صلی علی و من نسی الصلوه علی فقد أخطأ طریق الجنه» «آن کس که بر من درود بفرستد، داخل آتش نخواهد گردید و هر کس درود فرستادن بر من را فراموش کند، از راه بهشت به خطا خواهد رفت.»

  5- بهشت
  صلوات فرستندگان در بهشت، حورالعین نصیبشان می شود، دوست پیامبر در بهشت شده و هفتاد هزار قصر بهشتی دریافت می کنند، شراب سلسبیل می نوشند، در زمره خواص پیامبر وارد بهشت می شوند.
  شخصی از پیامبر پرسید: صلوات فرستادن امت، ارسال تحفه ای است به نزد شما، آیا از جانب شما تحفه ای برای ایشان خواهد بود؟
  آن حضرت فرمود: «امروز، صلوات امت بر من، تحفه ای است از ایشان برای من، و فردا، تحفه من برای ایشان، در بهشت خواهد بود.»

  آداب صلوات
  حال که به اهمیت صلوات و آثار و برکات آن پی بردیم بهتر است بدانیم چه موقع و کجا صلوات فرستادن ثواب بیشتری دارد البته، هدف، ذکر صلوات و مداومت بر آن است اما از آنجا که مؤمن باهوش است به دنبال چیزهایی است که این حساب را چندین برابر می کند لذا به دنبال زمان مناسب و مکان مناسب برای فرستادن صلوات می گردد.

  زمان صلوات
  بهترین زمان صلوات پنج شنبه شب تا غروب جمعه است. از امام جعفر صادق نقل است که: «در آخر روز پنج شنبه و شب جمعه، جمعی از ملائکه، از آسمان فرود می آیند، که با ایشان، قلم ها از طلا و لوحها از نقره هست، و در آخر روز پنج شنبه و شب جمعه و روز جمعه تا وقت غروب، چیزی به جز صلوات بر پیغمبر و آل آن حضرت علیهم السلام را نمی نویسند» هر وقت که انسان یاد خداست بهتر است که صلوات فرستد، روز مبعث، هنگام شنیدن صدای اذان، ماه شعبان بعد از نماز صبح و هنگام طلب حاجت، از بهترین اوقات صلوات فرستادن است. امام صادق(ع) فرمودند: پس از نماز صبح، پیش از آن که حرفی بزنی صدبار بگویید: «یا رب صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرج آل محمد و اعتق رقبتی من النار»

  مکان صلوات
  در هنگام عبور از مسجد، ورود به مسجد، عطسه کردن، وزش باد، ذبح گوسفند، و در مکان خوانده شدن خطبه ازدواج، فرستادن صلوات مستحب است. رسول خدا می فرمایند: هر که باشید بر من درود فرستید زیرا درود شما به من می رسد اما در روایات بر برخی مکانها تأکید شده از جمله: حضرت علی(ع) می فرمایند: «هرگاه از مسجدی عبور کردید، بر پیغمبر(ص) صلوات بفرستید»
  آنچه که از بررسی آیات و روایات می توان استنباط نمود این است که فرستادن صلوات اولاً باید به شکل درود و سلام بر پیامبر و آلش باشد تا قبول شود، از طرفی فرستادن صلوات در همه زمان ها و همه مکان ها ضروری است و ذکر برآورده شدن حاجت به حساب می آید و دارای ثواب و برکات فراوانی است که در دنیا و آخرت برفرستنده صلوات سرازیر می شود.
  ویرایش توسط سادات : ۱۳۹۰/۱۱/۲۷ در ساعت ۱۱:۱۶
  امام زمان (علیه السلام ):
  اگر شیعیان ما در وفای به عهدی که بر عهده ایشان است یکدل و مصمم بودند، نعمت لقا و دیدار ما از ایشان به تاخیر نمی افتاد.
  بحار الانوار ج 53 ص 176

 2. صلوات ها 19


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11124

  در مورد صلوات ، آنچه که تا کنون جایی نخوانده و نشنیده اید
  معجزه صلوات بر پیامبر(صلی الله و علیه و آله و سلم)


  اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد


  اَللّهُمَّ = ای خدای من

  صَلّ ِ = وصل شو – متصل شو – برسان – رحمت بِرِسان – رحمت کن

  عَلی = بر

  محمد (ص) = رسول اکرم (ص)

  آل = خاندان ، نسل ، پیروان

  اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد = ای خدای من نور رحمتت رابه حضرت محمد(ص) و پیروان او بتابان.

  ویرایش توسط گمنام : ۱۳۸۹/۰۱/۱۷ در ساعت ۱۴:۳۰

 4. صلوات ها 16


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11124  معمولاً وقتی انسان از کسی چیزی می خواهد طلب کند نام او را با لحن دیگر و شکل دیگری صدا می زند . مثلاً اگر پدر خود را « بابا » صدا می زده حال که می خواهد چیزی از او درخواست کند او را « پدرجان » خطاب می کند . اللّهم نیز شکل محبت آمیز صدا کردن خداست که موقع درخواست کردن از او به کار می رود و به معنی « ای خدای من » است .

  کلمۀ صَلّ َ از کلمۀ وصل شدن گرفته شده و«صل» درزبان عربی هم به معنی رسیدن و هم به معنی پیوستن دو چیز به کار می رود . قبلاً گفتیم که هدف از نماز خواندن و اعمال انسان نزدیکی به خداوند است . هنگامی که نزدیک شدن ادامه می یابد ، نهایتاً رسیدن اتفــــاق می افتد. اگر نزدیک شدن به خداوند را« محبوب شدن نزد خدا معنی کنیم » در این صورت وصل یا رسیدن به خدا به این معنی خواهد بود « آخرین حدّی که یک انسان می تواند خداوند را دوست بدارد و مورد محبت و رحمت خداوند واقع شود ». واگر نزدیک شدن به خداوند را« شبیه شدن صفات انسان به خدا» معنی کنیم ( یعنی صبور،عادل ،سخاوتمند و مهربان شدن و ... ) در این صورت وصل یا رسیدن به خدا یعنی« آخرین حدّی که صفات انسان می تواند به صفات خداوند شبیه شود» .

  عارفان اسلامی از لغاتی مثل « مقامِ وصل » و « واصلِ به حق » نام می برند و منظور آنها حالت انسانی است که چنان خداوند را دوست دارد که بجز خواسته و ارادۀ او هیچ چیز نمی خواهد. « مقام وصل » هدف سیروسلوک و حرکت به سوی خداوند است .

  در مکتب بودا نیز از کلمه ای به نام « یوگی » یا « یوگا » صحبت می شود . و یوگا را چنین تعریف می کنند « یوگا عبارتست از وصل شدن و اتّحاد با روح کیهانی » و در این مکتب هدف از تمام مدیتیشن ها و عبادات را رسیدن به حالت یوگا معرفی می کنند .

  نزدیک شدن به خدا و رسیدن به او هدف تمام ادیان است . ولی روشی که ادیان معرفی می کنند با هم فرق می کند و بعضی سخت تر و بعضی آسانتر است .

  مثلاً در آئین بودا خداوند را با سکوتِ مطلقِ ذهن و قلب یاد می کنند که کاری بسیار دشوار است ، ولی در آئین اسلام خداوند را با ذکر محبت آمیز « الحمـــــــدلله » و « صلوات » و ... یاد می کنند که نه تنها آسانتر است ، بلکه لذّت بخش نیز می باشد .

  امام صادق (ع) در توضیح معنی صلوات می فرماید « صَلّ َ علی محمدو آل محمد، یعنی اِرحَم محمد و آل محمد» معنی این جمله این است که « صلِ علی محمدوآل محمد » یعنی رحمت بفرست برمحمد و آل محمد و ازاین جا متوجه می شوید که هرچه انسان به خدا نزدیکتر می شود بیشتر از رحمت او بهره مند می گردد .

  کلمۀ آل در زبان عربی به معنی خاندان و نسل است . یعنی خودِ شخص ، پدرش ، پدربزرگش و ... و مادر و مادربزرگش و ... از یک طرف و فرزند و نوه و نتیجـــــــه و ...

  از طرف دیگربعضی از احادیث معنی کلمۀ «آل محمد» را به پنج تنِ آلِ عبا محدود می کنند. یعنی « پیامبر (ص) ، فاطمۀ زهرا (س) و امام علی (ع) و امام حسن (ع) و امام حسین (ع) »و بعضی دیگر از احادیث « آل محمد » را فاطمۀ زهرا (س) و دوازده امام معرفی می کنند ولی حدیث زیبایی از امام صادق (ع) نقل شده که می فرماید :

  منظور از آل محمد (ص) ، پیروان حضرت محمد (ص) است .

  همچنین خداوند در قرآن کریم ،سوره قمر پیروان حضرت لوط(ع) را « آل لوط» و پیروان فرعون را « آل فرعون» می نامدو این نشان می دهد معنی کلمه «آل » در لغتنامه فرهنگ اسلامی با معنی متعارف آن در زبان عربی متفاوت است.همانگونه که کلمه «شتاب » در علم فیزیک و ادبیات فارسی دو معنی متفاوت می دهد.

  احادیثی که فاطمۀ زهرا (ص) و دوازده امام (ع) را به عنوان «آل محمد» معرفی می کنند صحیح هستند زیرا این بزرگواران مصداق کاملی از پیروان حضرت محمد (ص) می باشند ، و نکته مهم دیگر این است که هرکسی از پیامبر (ص) پیروی کند جزء «آل محمد» حساب شده و این دعای خیر در حق او نیز هست .


  چه زیباست که پیروان حضرت محمد (ص) پس از یادآوری استاد و راهنمای خود و خیرخواهی برای او برای یکدیگرنیز خیرخواهی می کنند .

  چه زیباست طلب رحمت و گذشت کردن انسانهایی هم عقیده ، برای یکدیگر!

  چنین افرادی که دائماً از خداوند می خواهند که خداوند با مهربانی و گذشت با هم عقیده شان برخورد کند مسلماً خودشان نیز با یکدیگربا مهربانی وگذشت برخورد می کنند.

  حضرت محمد (ص) که مظهر رحمت خدا و مهربانی و عشق به خداست ، صلوات چه پرچم زیبایی است برای او و پیروانش .

  بوسیله صلوات ،روح و قلب مؤمنین متوجۀ روح پاک حضرت محمد(ص) می شود که تجلی گاه عشق است، سپس در این نقطه روحهای مؤمنین باهم ملاقات می کنند وقلبها به هم نزدیک می گردد. روحها و قلبهایی که در کنار هم قرار گرفته اند، ضمن آرزوی پایندگیِ برای تجلی عشق و رحمت خداوند،محبت خدا را به هم هدیه می دهند . لذتِ بودن در چنین جشنی خودش از هر اجر و پاداشی بالاتر است . دین یعنی عشق ، و صلوات گواه این ادعاست .


 6. صلوات ها 11


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11124
  در سایر کتابها درمورد دلائل فرستادن صلوات ، و فوایدی که از فرستادن صلوات نصیب انسان می شود به بیش از صد مورد اشاره گردیده و هرکدام به تفصیل توضیح داده شده است که همۀ آنها زیبا و قابل قبول می باشد ، ولی در اینجا به چند فایده اشاره می شود که در کتابهای دیگرکمتر اشاره شده ولی شایستۀ تعمق هستند:

  خداوند در سورۀ نجم به پیامبر (ص) می فرماید :

  « فَاَعرِض عَن مَن تَوَّلی عَن ذِکرِنا »

  یعنی « روبرگردان از کسی که از یادِما رو برمی گرداند »

  پیامبر (ص) مظهر رحمتِ خداست و روگرداندن اوبه معنی روگرداندن رحمت خدا از انسان است .واین در حالی است که همه ما به رحمت خداوند نیازمندیم.با ذکر صلوات می توانیم خدا و پیامبر (ص) را یاد کنیم تا رحمت خدا از ما روگرداندن نشود.

  دومین دلیلی که برای ذکر صلوات می توان بیان کرد،از گفته های آقای آلِن کارداک نویسندۀ فرانسوی نتیجه می شود.اودر کتاب خود با نـــــام « ارتباط با ارواح » می نویسد : گاهی ارواحِ شرور و بد به انسان نزدیک می شوند و بسته به حالت روحی آنها ، در انسان احساس خشم ، دلتنگی یا افسردگی ایجاد می کنند و بهترین راه برای دور کردن این روحها یاد خدا و جلب روح های پاک است . آلن کارداک می گوید بهترین راه برای جلب روح های پاک، دعا و خیرخواهی برای آنان است.

  ذکر صلوات هم یادخداست هم خیرخواهی برای روح پاک پیامبر (ص) بنابراین ، روحِ با عظمت پیامبر (ص) را به انسان نزدیک می کند و باعث دورشدن ارواح شرور و شیاطین از انسان می شود وبه این ترتیب در انسان احساس آرامش ایجاد می نماید .

  همچنین بهتر است یاد کردن هر کدام از امامان بزرگوار ،با دعا و خیرخواهی برای ایشان همراه باشد.سلام ورحمت فرستادن برای ایشان روش خوبی برای این کار است.

  فایده ای دیگر ازذکرصلوات

  هنگامی که انسان حضرت محمد(ص) را باقلبی پر ازمحبت نسبت به او یاد می کند،روح مقدس وباعظمت آن بزرگوار به انسان نزدیک می گردد و صفات زیبای آن حضرت به انسان اِلقاء می شود.ساعتی یاد پیامبر (ص)همراه با مهرورزی به او چنان تاثیر عظیمی بر رفتاروگفتار انسان دارد که با سالها کتاب خواندن وکسب علم برابری میکند.ذکر صلوات همراه با محبت قلب،راه میانبر و کم زحمتی است برای کسانی که به دنبال تزکیه نفس و کسب مکارم اخلاقی هستند.


  فایده ای بازهم مهمتر، از ذکر صلوات

  « مَن ماتَ عَلی حُبِ مُحَمَّدٍوآلِ مُحَمَّد،ماتَ شَهیداً»

  یعنی «هرکس در حالی بمیرد که عشق به حضرت محمد(ص)،امامان(ع)وپیروان آن حضرت درقلب او باشد ،او شهیدمرده است»

  به بیان دیگر کسی که در بستربیماری درخانه خود جان می سپارد در حالیکه چنین عشقی را در قلب دارد،او نیزشهید است.ذکر صلوات،باعث تقویت عشق به حضرت محمد(ص)وآل اومی گردد واین عشق را تثبیت می کند ودر نهایت باعث عاقبت به خیر شدن انسان می گردد.


  کسانی هم هستند که باذکر صلوات در لذت عشق به خداوند،پیامبر(ص)وآل او، غرق می شوند واین لذت را ازهرثوابی با ارزش تر می دانند.


 8. صلوات ها 9


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11124
  نکتۀ مهمی که در اینجا می خواهم به آن اشاره کنم این است که ذکر صلوات و سایر اذکار همراهِ غفلت قلب و یا بدون دانستن معنی آنها، ثواب دارد و در سرنوشت انسان مؤثراست ، همانطور که حرفهایی که انسان بدون توجه می زند در سرنوشت او تاثیرمی گذارد. بهترین مثال در این زمینه سرنوشت حضرت یوسف (ع) است .

  حضرت یوسف (ع) هنگامی که در دربارعزیر مصر بود ، بخاطر زیبایی زیادش ، زنان دربار از او می خواستند که به گناه آلوده شود و چون از گناه بی زار بود از این وضعیت رنج می برد تا اینکه روزی ناخودآگاه گفت « خدایا زندان برای من از این قصر بهتر است » . پس از مدتی که به زندان افتاد و در زندان احساس دلتنگی می کرد از خداوند پرسید : خدایا به چه دلیل من به زندان افتادم . خداوند فرمود « خودت گفتی که زندان برای من از قصر بهتر است ، اگر گفته بودی عافیت برای من بهتر است به زنـــــــدان نمی افتادی » . حضرت یوسف (ع) هفت سال در زندان بود .

  بنابراین همانطور که حرفهای حساب نشده و از سرغفلت در سرنوشت انسان مؤثر است ، صلوات فرستادن و سایر اذکار هم بدون حضور قلب و حتی بدون دانستن معنی آن در سرنوشت انسان مؤثر است .

  ولی کسی که صلوات می فرستد یا ذکر می گوید ولی قلبش را با ذکر یا صلوات همراه نمی کند مانند کسی است که مثلاً می خواهد از اصفهان به تهران برود و یک هواپیمای شخصی هم دارد . هواپیمایش را روشن می کند و راه می افتد ولی هرگز هواپیما را از زمین بلند نمی کند و می خواهد تا تهران با هواپیما روی زمین حرکت کند . اگرچه او نیز نهایتاً به تهران می رسد ولی کار او از نظر عقلی درست نیست . ذکر گفتن صلوات بدون توجه به معنی و حضور قلب هم ممکن است انسان را به خدا نزدیک کند وبر سرنوشت انسان مؤثرباشد ، ولی انسان که قلب دارد چرا استفاده نکند ؟ پس موقع ذکر صلوات ، باید محبتی نیز در دل نسبت به حضرت محمد (ص) و پیروانش احساس شود .مخصوصاً امامان(ع) که مصداق کاملی از پیروان آن حضرت هستند.


 10. صلوات ها 11


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11124  خوب است گاهي اين سوالات را از خودمان بپرسيم :

  1)هنگامی که صلوات می فرستیم چقدر نسبت به حضرت محمد (ص) احساس محبت می کنیم ؟

  2)هنگامی که صلوات می فرستید چقدر نسبت به امامان (ع) احساس محبت می کنیم؟

  3)هنگامی که صلوات می فرستید چقدر نسبت به پیروان حضرت محمد (ص) احساس محبت می کنیم ؟


 12. صلوات ها 10


 13. #7

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  خدا و حضرت زهرا (س) و امام زمان(عج)
  نوشته
  6,248
  حضور
  61 روز 1 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  66
  آپلود
  42
  گالری
  3119
  صلوات
  55651  ثروتمند شدن با صلوات  در میان بنى اسراییل، شخصى كشته شد كه قاتل او معلوم نبود، خداوند وحى فرستاد كه گاوى را با صفات مخصوصى كشته، یكى از اعضاى او را بر بدن مقتول بزنند تا او خبر از قاتل خود دهد. آن گاو نزد جوانى از بنى اسراییل بود كه خداوند به این جوان عنایت كرد و صلوات را به او تعلیم داده بود.
  آن جوان در خواب دید كه به او امر شد كه گاوش را نفروشد، مگر به امر مادرش . آن جوان از خواب برخاست، بنى اسراییل نزد او آمدند تا گاو را از او بخرند، مادر جوان گفت: باید پوست این گاو را پر از طلا كنید تا آن را به شما بفروشیم . آنها راضى شده، گاو را خریدند، سپس او را كشته و یكى از عضوهاى بدنش را بر پیكره مرده زدند. آن مرده زنده شد و خبر داد كه قاتل او پسر عمویش است .

  بنى اسراییل گفتند: نمى‌دانیم كه كدام عجیب‌تر است: زنده شدن این جوان یا ثروتمند شدن این مرد.
  خداوند به حضرت موسى (علیه السلام) وحى كرد كه: به بنى اسراییل بگو كه اگر مى‌خواهند زندگى دنیایى آنها نیكو گردد و در آخرت نیز بهشت نصیب آنها گردد، ذكرى را بگویند كه این جوان بدان تمسك جست و آن صلوات بر محمد و آل محمد علیهم السلام مى‌باشد.

  آن جوان به موسى (علیه السلام) گفت: من چگونه این اموال را از شر حسودانم و دشمنانم حفظ نمایم؟
  موسى گفت: بر اموالت صلوات بر محمد و اهل بیت طاهرینش بفرست تا خداوند ضرر هر دشمن و حسودى را از تو دفع نماید.
  بنى اسراییل نزد موسى آمدند و گفتند: ما همه اموال خود را به این جوان بخشیدیم، دعایى كن كه خداوند نیز به ما روزى گسترده عنایت فرماید.
  موسى گفت: شما نیز به انوار مقدس اهل بیت توسل جویید و بر محمد و اهل بیت او صلوات بفرستید. آنها نیز چنین كردند، سپس حق تعالى وحى فرستاد به موسى (علیه السلام) كه: در فلان خرابه هزاران دینار طلا وجود دارد، آن را میان خود قسمت نمایید.
  این فراوانى مال، به سبب بركت صلوات بر محمد و اهل بیت او حاصل شد.

  منبع:
  آثار و بركات صلوات در دنیا، برزخ و قیامت، عباس عزیزى

  مــــولاي غريبــــــم!

  اشتياقــــــي که به ديــــدار تـــو دارد دل مــــن

  دل مـــــن دانـــد

  و مـــــــن دانــــــم و

  تنــــها دل مــــــن ...


  شـــادی
  روح شـــهـــدا صـــلـــوات


 14. صلوات ها 14


 15. #8

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  علاقه
  حسین فاطمه
  نوشته
  149
  حضور
  2 روز 8 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1912  ***چطور میشه محبت محمد و آل محمد رو در دل زیاد کرد؟***

 16. صلوات ها 7


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6033

  مطلب
  نقل قول نوشته اصلی توسط yaali نمایش پست ها
  ***چطور میشه محبت محمد و آل محمد رو در دل زیاد کرد؟***
  برخی از راه های عملی افزایش محبت به اهل بیت ( محمد و آل محمد ) سلام الله علیهم :

  1 - انس با کتاب خدا قرآن کریم .
  خدای متعال سور و آیات کتاب خویش را به گونه ای چینش و مرتب فرموده است که فقط اهل بیت علیهم السلام و مقامات و فضائل آنان اثبات می شود و لا غیر ، در این خصوص به منابعی که متذکر فضائل اهل بیت در قرآن شده اند رجوع بفرمایید .

  2 - مطالعه و غور در احادیث نورانی این بزرگواران .
  چنان که بزرگان فرموده اند : هر کس در احادیث حضرات معصومین غور نماید خداوند به او عقل ثانی عنایت می کند (کنایه از ازدیاد عقل و رشد فکری و معنوی و محبت قلبی نسبت به این عزیزان ) .

  3 - شناخت مقامات اهل بیت و پی بردن به عظمت وجودی این عزیزان در عالم تکوین و تشریع .

  4 - مراقبت از گلو که مبادا غذا و خوراک شبهه ناک یا حرام و نجس نباشند . و استفاده از سفره ی احسان و غذاهای نذری اهل بیت اهل بیت سلام الله علیهم .

  5 - حضور در مجالس اهل بیت سلام الله علیهم به گونه ای که علاوه بر خود شخص در روح کودک در آغوش یا جنین در رحم اثر محبتی شدیدی دارد .( مراقبت از چشم و گوش ) .

  6 - دعای پدر و مادر در حق فرزند .
  امیرالمؤمنین علی سلام الله علیه فرمودند :
  من از خدای خود فرزندانی زیبا روی و خوش قامت نطلبیدم بلکه از پروردگارم خواستم فرزندانی به من عطا کند که مطیع خدا و خائف از او باشد تا هرگاه به آنان می نگرم که مطیع خدایند چشمانم روشن گردد .
  و در لسان حدیث داریم که :
  دعای پدر و مادر در حق فرزند مستجاب است پس فرزندانی محب راستین خدا و اهل بیت عصمت و طهارت سلام علیهم را از خدای متعال درخواست نماییم .
  این محبت زان محبت ها جداست
  حب محبوب خدا حب خداست

  7 - حضور در اماکن منتسب به اهل بیت و مشاهد مشرفه ی و زیارت آن بزرگواران .
  که همین زیارت ها و خواندن زیارت نامه ها هم پیوند دهنده با معصوم و هم افزایش دهنده محبت است و هم انسان را در مسیر صراط مستقیم الهی سوق می دهد . چه گناه کاران و چه معصیت گرانی که با حضور در میدان مغناطیس معنوی معصوم علیه السلام نادم و تائب گردیدند و در مسیر صلاح و صداد قرار گرفتند و عاقبت به خیر گردیدند .

  8 - پیوند با آب فرات و تربت( خاک ) کربلا . از سنت های مؤکد برداشتن کام نوزاد هنگام تولد با تربت حضرت سیدالشهداء سلام الله علیه و یا آب فرات است .
  فرموده اند :
  حنّکوا اولادکم بماء الفرات ( بتربة الحسین ) .
  کام فرزندانتان را با آب فرات و تربت امام حسین سلام الله علیه بردارید .
  امیرالمؤمنین سلام الله علیه فرمودند :
  اگر کوفیان ، اولاد خود را با آب فرات ، کام بر می داشتند شیعه ی ما می شدند .

  9 - محبت به شیعیان و ذریه ی اهل بیت و علمای ربانی که همگی منتسب به این بزرگواران هستند .

  10 - گره زدن خوشیها و شادیها و ناخوشیها و غم هایمان با غم و شادی اهل بیت سلام الله علیهم ، اینها نیز موجب ازدیاد محبت ما با دردانه های عالم وجود می شود . چنان که فرموده اند :
  شیعتنا خلقوا من فاضل طینتنا ، یفرحون لفرحنا و یحزنون بحزننا .
  شیعیان ما از باقی مانده سرشت و طینت ما خلق شده اند در شادی ما شاد و در اندوه ما اندوهگین می شوند .


  و من الله التوفیق

  ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۹/۰۵/۰۵ در ساعت ۱۳:۵۴

 18. صلوات ها 6


 19. #10

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  556
  حضور
  2 روز 9 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3917  - دعای پدر و مادر در حق فرزند .
  امیرالمؤمنین علی سلام الله علیه فرمودند
  :
  من از خدای خود فرزندانی زیبا روی و خوش قامت نطلبیدم بلکه از پروردگارم خواستم فرزندانی به من عطا کند که مطیع خدا و خائف از او باشد تا هرگاه به آنان می نگرم که مطیع خدایند چشمانم روشن گردد .
  و در لسان حدیث داریم که :
  دعای پدر و مادر در حق فرزند مستجاب است پس فرزندانی محب راستین خدا و اهل بیت عصمت و طهارت سلام علیهم را از خدای متعال درخواست نماییم .
  این محبت زان محبت ها جداست
  حب محبوب خدا حب خداست
  خیلی زیبا بود تشکر
  ولایه علی بن ابیطالب حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی 20. صلوات ها 3


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۴/۱۵, ۱۸:۰۰ : 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود