جمع بندی اختلاف در ترتیب شماره خطبه های نهج البلاغه

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اختلاف در ترتیب شماره خطبه های نهج البلاغه

سلام
آیا ترتیب و شماره خطبه های نهج البلاغه با هم در کتابها فرق میکنه؟
چون من از دو کتاب نهج البلاغه نگاه کردم و باهم یکی بود.
این سوال از اینجا برای من پش آمده که در لینک خطبه های نماز جمعه که در پایین آوردم به خطبه 184 از نهج البلاغه اشاره شده در صورتیکه در خطبه 184 همچین مطلبی که نمازجمعه گفته شده نیست.
بیزحمت در این زمینه من را راهنمایی بفرمایید.

http://www.imamatjome.com/Sermons/SermonsShow.aspx?Id=39354&AId=157

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مجید

mohsenasadi;516236 نوشت:
سلام
آیا ترتیب و شماره خطبه های نهج البلاغه با هم در کتابها فرق میکنه؟
چون من از دو کتاب نهج البلاغه نگاه کردم و باهم یکی بود.
این سوال از اینجا برای من پش آمده که در لینک خطبه های نماز جمعه که در پایین آوردم به خطبه 184 از نهج البلاغه اشاره شده در صورتیکه در خطبه 184 همچین مطلبی که نمازجمعه گفته شده نیست.

با صلوات بر محمد و آل محمد
با سلام و عرض ادب
بله در حال حاضر دو نوع نسخه از نهج البلاغه توسط ناشران منتشر می شود.

1- نسخه فیض الاسلام که شامل 239 خطبه می باشد. ( خطبه52 و 53 در نسخه فیض الاسلام یک خطبه می باشد.)
2- نسخه صبحی صالحی که شامل 241 خطبه می باشد.
این دو نسخه از نظر محتوی هیچ تفاوتی با هم ندارند، فقط در شماره گذاری خطبه ها با هم فرق دارند.
بنابر این تفاوت اين شمارش ها با توجه به تقطيعات آن قابل توجيه است.زیرا برخي عالمان خطبه ي 52و 53 را يك خطبه دانسته اند.

سلام، با تشکر از پاسخ شما.
من کلمات مطرح شده در خطبه رو جستجو کردم، دیدم این مطالب که مطرح شده برای خطبه 184 نهج البلاغه هست در حقیقت مربوط به خطبه 193 از نهج البلاغه هست.
از آن خطبه فرمودند: «بَعيداً فُحشُهُ لَيَّناً قَولُهُ»
با این توضیحاتی که شما فرمودید این مقدار اختلاف در شماره خطبه به مطلبی که فرمودید مرتبط هست؟
البته در ادامه خطبه نماز جمعه که لینکش رو قبلا گذاشتم به حکمت 402 اشاره شده:
امير المؤمنين (عليه الاسلام) در کلمات قصار 402 فرمودند: « التُّقي رَئيسُ الاخلاق».
در صورتیکه در نهج البلاغه این حکمت شماره 410 هست.
ممنون از راهنمایی شما.

سلام
دوستان وکارشناس محترم در این مورد که در پست قبل مطرح کردم، راهنمایی بفرمایید و نظر قطعی خودتون بیزحمت مطرح کنید.
با تشکر

mohsenasadi;516236 نوشت:
ین سوال از اینجا برای من پش آمده که در لینک خطبه های نماز جمعه که در پایین آوردم به خطبه 184 از نهج البلاغه اشاره شده در صورتیکه در خطبه 184 همچین مطلبی که نمازجمعه گفته شده نیست.

با صلوات بر محمد وآل محمد
وعرض سلام وادب
دوست گرامی این فراز که به آن اشاره کرده ایددر خطبه 193آمده است:«إِنْ كَانَ فِي الْغَافِلِينَ كُتِبَ فِي الذَّاكِرِينَ وَ إِنْ كَانَ فِي الذَّاكِرِينَ لَمْ يُكْتَبْ مِنَ الْغَافِلِينَ يَعْفُو عَمَّنْ ظَلَمَهُ وَ يُعْطِي مَنْ حَرَمَهُ وَ يَصِلُ مَنْ قَطَعَهُ بَعِيداً فُحْشُهُ لَيِّناً قَوْلُهُ غَائِباً مُنْكَرُهُ حَاضِراً مَعْرُوفُه‏؛ و با كسى كه با او قطع رحم نموده صله رحم نمايد. زبان دشنام ندارد، گفتارش نرم است، زشتيش پنهان، و خوبيش آشكار است، نيكى‏ اش روى آورده، و شرّش روى گردانده، در حوادث آرام»

این خطبه در نسخه فیض الاسلام و نسخه بنیاددر خطبه 184 آمده است، در شرح ابن ابی الحدید خطبه 186 ودر متن محمد عبده خطبه188 می باشد . واین که در خطبه های نماز جمعه آورده است :« ايشان در خطبه اول فرمودند: خودم و همه ي شما بزرگواران را به رعايت تقواي الهي دعوت مي کنم. اهل تقوي داراي ويژگي ها و خصوصياتي هستند که مولانا اميرالمؤمنين (عليه السلام) در خطبه 184 به آن ها اشاره فرموده است. در قسمتي از آن خطبه فرمودند: «بَعيداً فُحشُهُ لَيَّناً قَولُهُ» اهل تقوي از ناسزاگويي دور هستند و هم چنين گفتاري نرم دارند. کنايه از اين است که اهل تقوي مواظب زبانشان هستند که کي و چرا به حرکت در مي آيد کنترل زبان کار سختي است که ابزار نگهدارنده‌ي آن تقوي است. جرم‌هاي متعددي توسط زبان انجام مي‌گيرد. معمولاً کسي که استدلال ندارد و قدرت تبيين ندارد اقدام به فحش مي کند.» از نسخه فیض الاسلام ویا نسخه بنیاد استفاده کرده اند . و شما با مراجعه به نرم افزار «منهج النور» می توانید این مشکل را حل کنید. موفق باشید.

mohsenasadi;517093 نوشت:
امير المؤمنين (عليه الاسلام) در کلمات قصار 402 فرمودند: « التُّقي رَئيسُ الاخلاق».
در صورتیکه در نهج البلاغه این حکمت شماره 410 هست.
ممنون از راهنمایی شما.

با صلوات بر محمد و آل محمد
و سلام و عرض ادب
در مورد حدیث « التُّقي رَئيسُ الاخلاق» باید خدمتتان عرض کنم در نسخ مختلف با این شماره آمده است:نسخه صبحی صالح:410، نسخه ابی الحدید 418، نسخه عبده 400، نسخه بنیاد وفیض الاسلام 402 می باشد.

سلام
جناب کارشناس مجید کاملا درست مطرح کردید با تشکر.
من با دفتر امام جمعه هم تماس گرفته بودم و این مطلب مطرح کرده بودم، در نماز جمعه امروز امام جمعه پس از اشاره به خطابه 184 گفتن که این خطبه مربوط به نسخه فیض الاسلام هست.

پست جمع بندی موضوع

پرسش:
سلام
آیا ترتیب و شماره خطبه های نهج البلاغه با هم در کتاب ها فرق می کنه؟

پاسخ:
با سلام و عرض ادب
بله در حال حاضر دو نوع نسخه از نهج البلاغه توسط ناشران منتشر می شود.
1- نسخه فیض الاسلام که شامل 239 خطبه می باشد. ( خطبه52 و 53 در نسخه فیض الاسلام یک خطبه می باشد.)
2- نسخه صبحی صالحی که شامل 241 خطبه می باشد.
این دو نسخه از نظر محتوی هیچ تفاوتی با هم ندارند، فقط در شماره گذاری خطبه ها با هم فرق دارند.
بنابر این تفاوت اين شمارش ها با توجه به تقطيعات آن قابل توجيه است.زیرا برخي عالمان خطبه ي 52و 53 را يك خطبه دانسته اند.

موضوع قفل شده است