صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دلیل وجود ما آدمها

نوشته
    38
    حضور
    7 روز 23 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    189

دلیل وجود ما آدمها

بنام خدا
    با سلام

حدیثی خواندم که نوشته بود خداوند ما آدمها را بخاطر وجود پیامبر (ص) و حضرت علی(ع) و فاطمه(س) و امام حسن (ع) و امام حسین(ع) آفریده
    آیا صحت دارد؟؟؟
    با تشکر

2. صلوات ها 7

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

دلیل وجود ما آدمها

کارشناس بحث: استاد محسن

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 5

علاقه
    پژوهش هاي ديني قرآن، روايي و كلامي
    نوشته
    564
    حضور
    16 روز 1 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1521

نقل قول نوشته اصلی توسط bsky نمایش پست ها
    بنام خدا
    با سلام

حدیثی خواندم که نوشته بود خداوند ما آدمها را بخاطر وجود پیامبر (ص) و حضرت علی(ع) و فاطمه(س) و امام حسن (ع) و امام حسین(ع) آفریده
    آیا صحت دارد؟؟؟
    با تشکر
    بسم الله الرحمن الرحیم:
    پرسشگر محترم سلام
    در پاسخ می توان گفت:
    روایتی که به طور صریح به این موضوع اشاره کند و البته مستند باشد، به چشم نخورد. اما روایات دیگری وجود دارد که نشان می دهد خدای متعال قبل از آن که جهان را خلق کند، نور پیامبر صلوات الله علیه را آفرید. پس می توان از مضمون یا مفهوم این روایت به دست آورد که نور وجود حضرت، بهانه خلقت عالم وجود از جمله انسان ها شد.
    به این دو روایت توجه کنید:
    1. پیامبر صلوات الله علیه فرمود: "أَوَّلُ مَا خَلَقَ اللَّهُ نُورِي"(1)
    اول مخلوقی که خدا خلق کرد، نور من است.
    2.سفيان ثورىّ از امام صادق عليه السّلام از پدرش از جدّش از حضرت علىّ بن أبى طالب عليهم السّلام روايت نموده كه آن حضرت فرمود: خداوند تبارك و تعالى نور محمّد صلى اللَّه عليه و آله را قبل از خلقت آسمان ها و زمين و عرش و كرسى و لوح و قلم و بهشت و دوزخ آفريد...(2)
    با این حال روایت قدسی بسیار معروفی وجود دارد که خدای متعال به پیامبرش خطاب می کند که اگر تو نبودی افلاک را نمی آفریدم که مراد جهان خلقت است. پس خلقت همه آدمیان به خلقت پیامبر مشروط شد که اگر او آفریده نمی شد، دلیلی بر وجود نظام خلقت و موجوداتش نبود.
    البته روایت"لولاک لما خلقت الافلاک" با همین ترکیب و بدون پسوند دیگری، به عنوان حدیث قدسی معروف شده است و بزرگان صاحب نظر،صحت دلالت و اعتبار آن را پذیرفته اند.
    علاوه در قرآن کریم هدف از خلقت افلاک، خلقت انسان دانسته شده. است.
    "وَ هُوَ الَّذي خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ في‏ سِتَّةِ أَيَّامٍ وَ كانَ عَرْشُهُ عَلَى الْماءِ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلا..." (3)
    اوست كه آسمان ها و زمين را در شش روز آفريد و عرش او بر روى آب بود. تا بيازمايد كدام يك از شما به عمل نيكوتر است.
    و هدف از خلقت انسان تکامل وی و رسیدن به مقام خلافت اللهی و قله کمال است که مصداق حقیقی آن وجود پیامبر صلوات الله علیه می باشد. بنا بر این، وجود و خلقت حضرت، هدف خلقت افلاک می باشد.
    علامه طباطبایی آورده است:
    كسى كه عملش از عمل تمامى افراد بهتر است، چه اين كه تمامى افراد نيكوكار باشند، ولى به پايه آن شخص نرسند، و يا اصلا نيكوكار نباشند بلكه بدكار باشند، مشخص و معرفی كردن آن شخص غرض و هدف خلقت خواهد بود و با اين بيان، معناى حديث قدسى كه در آن خداى تعالى در خطاب به پيامبر گرامى‏اش فرموده:" لولاك لما خلقت الافلاك"اگر تو در نظر نبودى من افلاك را نمی ‏آفريدم" روشن می ‏شود، براى اين كه پیامبر صلوات الله علیه از تمامى افراد بشر افضل است. (4)

پی نوشت ها:
    1.علامه مجلسی محمد باقر، بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار،تهران،انتشارات اسلامیه،چاپ مکرر، ج‏54، ص 171
    2.شیخ صدوق، معاني الأخبار،ترجمه محمدى،تهران،انتشارات اسلامیه،سال 1377 خورشیدی،چاپ دوم، ج‏2، ص 231
    3. سوره هود،آیه 11
    4.علامه طباطبایی سید محمد حسین،تفسیر المیزان، ترجمه فارسی موسوی همدانی سید محمد باقر،قم،انتشارات اسلامی،سال 1374 خورشیدی،چاپ پنجم ، ج‏10، ص227

ویرایش توسط محسن : ۱۳۹۳/۰۲/۲۷ در ساعت ۲۳:۰۱

7. صلوات ها 8

نوشته
    38
    حضور
    7 روز 23 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    189

بنام خدا

با سلام

اگر فرض بر این باشد که دلیل وجود ما پیامبر(ص) هستند آن وقت ما هیچ ماهیتی نداریم
    با عقل کوچک بنده جور در نمیآید که خداوند انسان را خلق کرد به دلیل وجود ایشان

9. صلوات ها 3

نوشته
    892
    حضور
    16 روز 10 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1567

با سلام
    تشکر از کارشناس محترم تاپیک.دوتا سوال داشتم
    1 - چرا خلقت ما باید وابسته به خلقت پیامبر باشه؟لولاک لما خلقت الفلاک.
    2 - توی جمله زیر که فرمودید
    " خلقت انسان تکامل وی و رسیدن به مقام خلافت اللهی و قله کمال است"
    بنده نتونستم به وضوح متوجه بشم خدایی که قادر هست و از بین رفتنی نیست و نیازی به خلافت نداره و نیازی به ما آدم ها نداره پس چرا اومد و از گل آدم و هوا رو خلق کرد؟به چه دلیل اصلا انسان رو آفرید؟

11. صلوات ها 4

نوشته
    3
    حضور
    1 روز 5 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط muiacir نمایش پست ها
    با سلام
    تشکر از کارشناس محترم تاپیک.دوتا سوال داشتم
    1 - چرا خلقت ما باید وابسته به خلقت پیامبر باشه؟لولاک لما خلقت الفلاک.
    2 - توی جمله زیر که فرمودید
    " خلقت انسان تکامل وی و رسیدن به مقام خلافت اللهی و قله کمال است"
    بنده نتونستم به وضوح متوجه بشم خدایی که قادر هست و از بین رفتنی نیست و نیازی به خلافت نداره و نیازی به ما آدم ها نداره پس چرا اومد و از گل آدم و هوا رو خلق کرد؟به چه دلیل اصلا انسان رو آفرید؟
    بحث در این مورد خیلی طولانی هست من در حد توان خودم چند مورد که خونده بودم می ذارم

22- هدف از آفرینش چیست؟
    پاسخ:
    خداست، اختیار دارد هر کاری که دوست داشته باشد انجام بدهد. اما این طوری که خود خدا می‌فرماید ما شما را خلق کردیم که به شما جود و کرم کنیم. و براي عبادت و بندگي و امتحان شما را آفريديم.
    منبع:
    http://www.aliakbar.ir/datas/pop/archive85.htm

مطالعه بیشتر :
    هدف از زندگی چیست ؟http://ehsanifar.blogfa.com/post-4.aspx

ان شاءالله بقیه اعضا هم کمک کنن که جوابها کاملتر بشه

13. صلوات ها 3

نوشته
    892
    حضور
    16 روز 10 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1567

نقل قول نوشته اصلی توسط Pooyan نمایش پست ها
    بحث در این مورد خیلی طولانی هست من در حد توان خودم چند مورد که خونده بودم می ذارم

22- هدف از آفرینش چیست؟
    پاسخ:
    خداست، اختیار دارد هر کاری که دوست داشته باشد انجام بدهد. اما این طوری که خود خدا می‌فرماید ما شما را خلق کردیم که به شما جود و کرم کنیم. و براي عبادت و بندگي و امتحان شما را آفريديم.
    منبع:
    http://www.aliakbar.ir/datas/pop/archive85.htm

مطالعه بیشتر :
    هدف از زندگی چیست ؟http://ehsanifar.blogfa.com/post-4.aspx

ان شاءالله بقیه اعضا هم کمک کنن که جوابها کاملتر بشه
    من باز هم قانع نشدم
    خداوند در اسلام میگه که موجودی حکیمه و خلقت بیهوده نداره
    از اون طرف توی قرآن هم میخونیم که الله الصمد
    حالا من میخوام بدونم به چه علتی ما رو آفرید؟یعنی در واقع اگر نمی آفرید چه مشکلی به وجود میومد؟
    نکی که دادید خیلی طولانی بود و خیلی با کلمات بازی کردا بود
    جواب یا باید ساده و قابل فهم باشه(راحت بگه اقا ما به خاطر علان آفریده شدیم) یا جوابی وجود نداره که دومی بیشتر محتمله
    ویرایش توسط muiacir : ۱۳۹۳/۰۲/۲۹ در ساعت ۱۴:۰۰

15. صلوات ها 4

نوشته
    3
    حضور
    1 روز 5 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط muiacir نمایش پست ها
    من باز هم قانع نشدم
    خداوند در اسلام میگه که موجودی حکیمه و خلقت بیهوده نداره
    از اون طرف توی قرآن هم میخونیم که الله الصمد
    حالا من میخوام بدونم به چه علتی ما رو آفرید؟یعنی در واقع اگر نمی آفرید چه مشکلی به وجود میومد؟
    نکی که دادید خیلی طولانی بود و خیلی با کلمات بازی کردا بود
    جواب یا باید ساده و قابل فهم باشه(راحت بگه اقا ما به خاطر علان آفریده شدیم) یا جوابی وجود نداره که دومی بیشتر محتمله
    بله در واقع جوابهای زیادی براش هست و مشخص نیست کدوم جواب اصلی هست و کدومها فرعی هستن مثل این که ما بخوایم بگیم تعریف دین و اسلام چی هست در جواب می شه توضیحات زیادی داد بعد اصول دین رو ذکر و در مرحله بعد فروع دین رو هم بخشی از دین معرفی می کنیم همه اینها بخشی از دین اسلام هستن اصول دین طبق تعاریف در اولویت هستن و بحثهای اینچنینی مفصل ادامه پیدا می کنه. حالا در زمینه اهداف خداوند از افرینش انسانها هم موارد زیادی ذکر می شن باید دید آیا اولویتی هم براشون وجود داره مثل اصول و فروع دین و مثل گناهان کبیره و صغیره و یا واجبات و مستحبات. یا این که چنین دسته بندی نشده و ضروری شاید نبوده.

موضوع دیگه این هست که با وجود اهمیت بالای این سوال، جوابهایی که دانشمندان اسلامی و علما بهش دادن حاکی از وجود جوابهای مختلف و عدم اتفاق نظر در این زمینه هست برای همین این بحث باید زیاد ادامه پیدا کنه و بقیه هم شرکت کنن و هر راه حلی جایی ارائه شده و هر بحثی در جاهای دیگه بوده اینجا هم مطرح کنن
    با این امید که اگر جواب قطعی هم نمیتونیم پیدا کنیم حداقل یک گام به جلو رفته باشم

17. صلوات ها 3

نوشته
    562
    حضور
    82 روز 4 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2001

نقل قول نوشته اصلی توسط Pooyan نمایش پست ها
    سلام
    این منبعی که معرفی کردید معتبره؟
    پاسخ ها رو بر چه اساسی میده؟ استفتاء از مراجع؟

19. صلوات ها 4

نوشته
    3
    حضور
    1 روز 5 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط kobram نمایش پست ها
    سلام
    این منبعی که معرفی کردید معتبره؟
    پاسخ ها رو بر چه اساسی میده؟ استفتاء از مراجع؟
    سلام دوست عزیز. تعیین اعتبارش در توان من نیست چون خودم خواننده معمولی هستم باید کسی اعتبار تعیین کنه که بالاتر از اون شخص گوینده باشه ولی خودم مشکلی در متن ندیدم احتمالا موارد مشترک در جوابهای مراجع شناخته شده رو گذاشتن

مطلبی هم که از اون سایت نقل قول کردم برای این بود که این مفهوم رو بگم که توان ما در فهم و اطلاع از هدف خداوند ضعیف هست و باید دنبال جواب مفسرین آیات قرآن و احادیث معصومین بود در درجه اول

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۵/۳۰, ۱۸:۵۰ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری